Mode mim. OPEL Bloemendaalse ambtenaren vragen ziektekostenregeling Gcbr. H. M KIMMAN van MARIS Huur opgezegd aan huidige gebruikers Heemstedenaren ageren tegen inkorting lijn 3 Kort en bondig DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 OFFICIAL DEALER Geldboete voor vrouw, die buurvrouw met hamer sloeg Geldboete wegens mishandeling Gebouwen Holland-Nautic Winterprogramma van „Tuinbouw en plantkunde" Eén-richtingsverkeer in Spiegelstraat Ontvluchte uit inrichting was werkzaam bij circus Breimodellen Modernen uit zeven landen in de Vishal Vierjarig jongetje maakte val van vier meter Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst Officieel verzoek om lijn naar Zandvoort te behouden Twee jubilarissen bij H. Franken jr. Vreemd spelletje door gemaskerde jongen Zandvoort spaarde Wiel van vrachtauto over bromfiets Mijnwerker neergeslagen en van 35 cent beroofd Nansen-medaille te Genève postuum uitgereikt aan mr. Van Heuven Goedhart ZANDVOORT Kwart eeuw bij het onderwijs HILLEGOM Ongeval bij Kalkovenbrug Auto en autobus in botsing REVANCHES WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN HULDIGING WERELDKAMPIOENEN Brits vakverbond matigt eisen niet Communistische pamfletten gevonden in Hamburg In de eerstvolgende raadsvergadering, die donderdagmiddag gehouden zal worden, zal ook de ziektekostenvoorziening, die in de gemeenten Haarlem en Heemstede reeds van toepassing is, ter sprake komen. In ver band hiermede hebben de ambtenaren van de gemeente Bloemendaal zich op 10 juli 1956 met een request daaromtrent tot de raad gericht. De ambtenaren schrijven daarin, dat zij tot hun grote spijt hebben moeten consta teren, dat een voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling van een zo danige regeling telkens weer op een hin dernis stuitte en dat het uitblijven van een ziektekostenregeling de ondergetekenden met grote zorg vervult. Toch is de financiële positie van de amb tenaren zodanig, dat de kosten van genees kundige hulp voor kortere of langere tijd niet of zeer moeilijk te betalen zullen zijn en zij nemen aan, dat de raad van het grote nut en de noodzakelijkheid van het tot standkomen van een ziektekostenregeling overtuigd is. Het request was voorzien van de hand tekeningen van 150 ambtenaren, van hoog tot laag van de gemeente Bloemendaal, zowel van die van het raadhuis als van de dienst van Publieke Werken. Wij tekenen hierbij aan: Reeds geruime tijd wordt door de organisaties, waarbij het overgrote deel van het gemeentepersoneel is aangesloten, aangedrongen op een meer definitieve regeiing van de ziektekosten voorziening. In navolging van het rijk wordt in deze gemeente tot dtisverre vol staan met de z.g. interimregeling. Deze in terimregeling, die feitelijk voor alle ge meenten geldt, werkt al sinds 1951. Som mige gemeenten hebben deze regeling opzij gezet en een ziekteregeling getroffen voor haar ambtenaren. De gemeente Bloemendaal heeft nu de keuze uit twee mogelijkheden: le. aansluiting bij een gemeenschappe lijke regeling, waarvan Alkmaar de cen trumgemeente is, hierna te noemen de I.Z.A.-regeling (Instituut Ziektekostenvoor ziening Ambtenaren). 2e. het sluiten van een verzekering bij de Stichting Bureau Ziektekostenvoorzie ning voor Ambtenaren, hierna te noemen de B.Z.A.-regeling. Het verschil tussen bei de regelingen ligt wel hierin, dat de I.Z.A.- regeling verplicht is. Bij de B.Z.A.-regeling die dooi burgemeester en wethouders van Bloemendaal wordt voorgestaan, zijn de ambtenaren niet verplicht toe te treden. Dokterskosten, candarts, ziekenhuis enz. worden thans privé bekostigd en dit kun nen de ambtenaren niet opbrengen. Ook de interim-regeling, waarbij ge- ADVERTENTIE Product van General M.otorj AUTOMOBIELBEDRIJF HAARLEM Tef. 1 385,0-11 578 - Vérkoop 1 8463 Haarlemse politierechter Een 22-jarige huisvrouw uit Haarlem, die na een heftige woordenwisseling haar benedenbuurvrouw met een hamer op het zitvlak had geslagen, moest zich maan dagmorgen vanwege dit feit voor de Haar lemse politierechter, mr. N. Reeling Brou wer, verantwoorden. Er was al een hele tijd een slechte ver houding tussen de beide gezinnen, die één huis bewoonden. In het gedeelte, dat door verdachte werd bewoond, moesten verbou wingen uitgevoerd worden. De beneden buurvrouw, die blijkbaar een hekel aan het lawaai had, had als tegenmaatregel de radio hard laten spelen en had op andere manieren het de bovenbewoners lastig ge maakt. Op de avond van de veertiende juli was het weer tot een uitbarsting gekomen, waarbij de benedenbuurvrouw tijdens een twist de verdachte gespuugd zou hebben. Deze was hierover zo kwaad geworden, dat zij de benedenbuurvrouw met een hamer een klap had gegeven. „Gelukkig niet op het hoofd", merkte mr. N. Reeling Brou wer op. „Anders zou het veel erger heb ben kunnen aflopen". De verhouding is intussen nog steeds niet verbeterd. Verdachte vertelde, dat er nog steeds gescholden wordt, ofschoon de verbouwing van het huis nu gereed is. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een geldboete van vijfentwintig gulden, subsidiair tien dagen, bij welke eis de politierechter zich aansloot, die de vrouw conform de eis veroordeelde. Een Haarlemmer werd, tijdens de Haar lemse politierechterzitting van maandag morgen, bij verstek veroordeeld tot een geldboete van vijftig gulden en een ge vangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar, vanwege het feit, dat hij op 12 juli van dit jaar wederrechte lijk een woning aan de Assendelverstraat in Haarlem was binnengekomen en daar de huisvrouw en haar dochter had mis handeld. De man was die avond binnengekomen om te spreken over wat de vrouw des hui zes eens te zijnen nadele verklaard zou hebben. Uit deze bespreking was een woordenwisseling ontstaan, waarbij de verdachte zou zijn begonnen te schelden en vooral de dochter des huizes van allerlei zaken betichtte. De dochter was hierover in woede ontstoken en had de man een slag gegeven. Hierop heeft de verdachte moeder en dochter mishandeld. De politie rechter mr. N. Reeling Brouwer, vroeg de vrouw of zij verdachte had gezegd de wo ning te verlaten. Dit bleek inderdaad het geval geweest te zijn. Op dit verzoek had de man echter niet gereageerd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een gevangenisstraf van drie weken. De politierechter maakte hier een geldboete van f 50 van en legde tevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van twes weken op met een proeftijd van drie jaar huwden een tegemoetkoming van 92.en ongehuwden van 46.ontvangen, kan daarin niet voorzien. Omliggende gemeen ten zoals Haarlem en Heemstede hebben een B.Z.A.-regeling en de gemeente Vel- sen heeft een I.Z.A.-regeling. De ambte- narenorganisaties, ook die te Bloemendaal, zijn over het algemeen geporteerd voor een I.Z.A.-regeling. Zij zijn van mening dat de Bloemendaalse gemeenteambtenaren in de naaste toekomst wel op een of andere wijze voor een ziektekostenvoorziening in aan merking mogen komen. De gemeente Bloe mendaal mag in deze niet bij vele Neder landse gemeenten ten achter blijven. Naar wij vernemen heeft de continentale Handelsbank te Amsterdam de huurders van de opstallen op het terrein van de voormalige Holland-Nautic n.v. aan de Spaarndamseweg te Haarlem de huur op gezegd met ingang van 1 oktober. De betrokken firma's hebben indertijd deze opstallen van de Continentale Han delsbank n.v. gehuurd volgens een over eenkomst, waarbij een opzeggingstermijn van één week bedongen was. Deze situatie, waarvoor verscheidene van deze bedrijven zich plotseling gesteld zien, schept grote problemen ten aanzien van nieuw te vinden ruimte. Een beroep op het huurbeschermingsbesluit zou dooi de huurders in overweging genomen kun nen worden. Op het ogenblik beraden zij zich over het standpunt, dat zij met het oog op de nieuw ontstane situatie zullen innemen. Merkwaardig is intussen, dat de huur niet is opgezegd door de huidige eigenaar van het complex, het Haagse makelaars kantoor v./h. R. Zwolsman, maar door de vroegere eigenaars, die destijds namens de Holland-Nautic n.v. optraden. De reden hiervoor is waarschijnlijk gelegen in de om standigheid dat de huurovereenkomst des tijds met de Continentale Handelsbank n.v. is gesloten. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Haarlem en Omstreken, heeft het werk programma 1956/57 gepubliceerd. Daarin zijn een aantal bijeenkomsten opgenomen, te beginnen met 13 september en vervol gens tot mei 1957 iedere maand één. waar in door deskundige sprekers verscheidene onderwerpen zullen worden behandeld. Zo zal op de openingsavond het woord worden gevoerd door de bekende journa list J- F. Ch. Dix en de vraag worden be handeld welke bollen voor huisbroei en welke voor tuinbroei het meest geschikt zijn. Tevens zal daaraan een overzicht van de behandeling worden vastgeknoopt. Op de oktobervergadering zal de heer J. Bakker zijn hoorders meevoeren naar de Oostenrijkse Alpen, waarbij de aldaar in heemse flora op kleurendias de revue zal passeren. Ook in november wordt een kijk je genomen over de grenzen van ons va derland. Dan zal namelijk de heer S. G. A. Doorenbos, directeur der gemeenteplant soenen te Den Haag, door hem bezochte landgoederen met interessante Dlantenver- zamelingen in Engeland bespreken. Op 13 december is een filmavond gepro jecteerd in samenwerking met de Natuur- beschermigscommissie „Zuid-Kennemer- land", terwijl 1957 zal worden ingezet met een causerie van voorzitter mr. J. J. Hage over een bezoek aan Italië. Ook op de daaropvolgende bijeenkomsten gedurende de maanden februari tot en met mei ko men interessante onderwerpen aan de or de, zoals reisindrukken van Moskou door Dick Schuyt, filmvertoningen over Zuid- Afrika, waarvoor de rolprenten ter be schikking worden gesteld door de ambas sade van dat land, over luchtkartering en de betekenis daarvan voor geschiedkunde en bodemcultuur. Voorts wordt getracht contact te zoeken met bevriende vereni gingen voor het beleggen van enige extra bijeenkomsten, terwijl tenslotte voor de zo mermaanden, die hopelijk in 1957 zullen verschijnen, gedacht wordt aan een of meerdere excursies. Al met al een voor natuurminnaars en plantenliefhebbers elck wat wils biedend programma, dat waard is ernstig bestu deerd te worden. B. en W. van Haarlem hebben besloten in de Spiegelstraat éénrichtingsverkeer in te voeren. De straat wordt gesloten ver klaard in de richting van de Spaarnwou- derstraat naar de Lange Herenvest. Voorts wordt voor de westelijke weghelft een stopverbod van kracht. Een en ander is een gevolg van de om standigheid, dat er in toenemende mate in de Spiegelstraat werd geparkeerd wegens de vele pakhuizen en bedrijven die daar zijn gevestigd, waarbij bovendien nog kwam dat het stop- en wachtverbod in de Spaarnwouderstraat autogebruikers aan leiding gaf in de Spiegelstraat te parke ren. Daardoor werd het verkeer zeer be lemmerd, afgezien nog van het feit dat er herhaaldelijk over de trottoirs werd gere den. Een Amsterdamse brigadier van politie had maandag van een voorbijganger een brief gekregen, die deze op straat had ge vonden. De brief bevatte de mededeling, dat de schrijver uit een inrichting te Ave- reest was gevlucht en nu werkzaam was bij een circus, dat in Amsterdam verbleef. De man verzocht de geadresseerde, een kennis van hem, om toezending van enige kleren. De Amsterdamse politiebeambte stuurde de brief door naar de politie in Haarlem, in welke stad het circus inmiddels was aan gekomen. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat bij het circus inderdaad iemand werk zaam was, wiens voornaam klopte met de ondertekening van de bewuste brief. De betrokkene werd aangehouden. Het was de 22-jarige G. v. G. uit 's-Hertogenbosch, die op 5 augustus uit de inrichting te Avereest ontsnapt was. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) t mm?, ïM/mmmzm ..u. ■f f <am*< w In het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem heeft maandagmiddag en -avond de Leidse Wolspinnerij N.V. een Neveda- najaarshow van breimodellen gehouden, die werd gekenmerkt door distinctie, fraaie kleurcombinaties, moderne modellen en een zeer vlot tempo, waarmede de organi satoren van deze show, waarvoor vooral des avonds zeer veel belangstelling be stond, alle eer mee inlegden. Onder het motto „Brei met de mode mee!" hebben de drie vrouwelijke en een mannelijke mannequin getoond hoe de gar derobe van vader, moeder en ook de kin deren de komende winter kan worden aan gevuld door zelf de breipennen ter hand te nemen. Zo trokken deze middag en avond ge klede blouses, een japon, truien, vesten, jumpers en zelfs enige mantelcostuums in ontelbaar vele, vaak gedurfde, maar altijd gedistingeerde kleurencombinaties aan ons oog voorbij. Veelal wordt de taille door de nieuwe lijn geaccentueerd. Hier worden bij jumpers en truien raglan ingezette mouwen gebezigd en wordt op een effen trui gebruik ge maakt van een ronde pas, .die. over de schouders doorloopt. Ook zijn ingebreide ruiten zeer in trek. Heerlijk warm zijn: de jumpers, vervaardigd van de 4-draads Doubletta-wol, vooral in ons Hollandse kli maat. Wij zagen van deze wol gemaakt een bijzonder geslaagde jumper, maisgeel met wit van kleur en het kleine werkje in mais geel en blauw. Bijzonder fijn, chic en char mant was een geklede blouse met dwarse kabel en het dwars-gewerkte middenstuk, uitgevoerd in zachtblauw. Deze geklede blouse met stola vormde naar onze smaak wel de „clou" van de show. Bijzonder charmant was ook de jumper met laag in gezette mouwen, die een royale lijn geven, die op het ogenblik zo in zwang is. Zeer ge slaagd waren de kleurennuances, namelijk de rose-buvard-kleur, ook wel Bois de rose genaamd, verrassend origineel en be schaafd afstekend tegen het wit en anthra- ciet van de rok. Kleine vierkantjes spik kelden daarbij vrolijk en ook geestig tussen de horizontale strepen. (Zie foto). Het zou hier te ver voeren alle modellen te noemen die op deze show gebracht werden. De mannelijke modellen waren eveneens zeer representatief. Drie kinderen toonden wat er ook in kinderkleding op breigebied te bereiken valt. ADVERTENTIE Op vrijdag 7 september wordt 's avonds om half negen in de Vishal een derde kunsttentoonstelling geopend, die is samen gesteld uit schilderijen, gouaches, teke ningen en beeldhouwwerk van kunstenaars uit zeven landen en de naam draagt „Fa cetten der hedendaagse kunst". De deel nemers zijn Karei Appel, Willy Baumeister, Corneille, Maurice Estève, Henri Moore, Vieira Da Silva, Joseph Zaritsky, Lynn Chadwick, Marini, Germaine Richier, Zad- kine en anderen. De expositie wordt geopend met een in leiding van de architect J. B. Bakema (Rotterdam) en duurt tot 1 oktober. Maandagmiddag omstreeks half zes is de bijna vierjarige Robert v. d. H. uit de Ridderstraat te Haarlem op het raamko zijn van het geopende keukenraam van zijn ouderlijke woning, een bovenhuis, ge klommen. Het kereltje verloor het even wicht en maakte een val van bijna vier meter. Met een vermoedelijke bekkenfrac tuur is hij in het Grote Gasthuis opgeno men. De jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst deelt mede dat zij midden oktober de werken, die ter mede dinging worden ingezonden, zal beoordelen. Mededingen kunnen jonge kunstschilders en -schilderessen, die op 1 september de leeftijd van dertig jaren nog niet hebben bereikt. Secretaris der jury is de heer M. Kolthoff, Oranje Nassaulaan 6b, Amster- j dam. Het bericht in ons blad van gisteren over de voorgenomen inkorting van buslijn 3 in Heemstede tot de Laan van Bloemen- hove is door vele Heemstedenaren met ver ontrusting ontvangen. Weliswaar heeft men er oog voor, dat deze verbinding nimmer een „goede" lijn is geweest, maar aan de andere kant wordt zij toch noodzakelijk ge acht. Ook B. en W. zijn die mening toege daan, hoewel het college eveneens meent, dat van de NZH handhaving van de hui dige verbinding niet gevergd kan worden. Wij vernamen, dat B. en W. aan de directie van de NZH gevraagd hebben als alterna tief de seizoenlijn Heemstede (Valken- burgerp!ein)-Zandvoort geheel of gedeelte lijk ook in de wintermaanden te laten rij den. Hierover heeft de NZH echter nog geen beslissing kunnen nemen. Van de heer C. D. Fetter uit de Mendels- sohnlaan in Heemstede ontvingen wij de volgende brief: „De vreugde van de Heemstedenaren om het nieuwe station, dat zij krijgen is wel danig getemperd door de mededeling van de NZH dat de busverbinding tussen de Bronsteeweg en de spoorweghalte Heem- stede-Aerdenhout wordt opgeheven. Het is waar: de verbinding was tot nu toe al niet ideaal, want 't eindpunt van lijn 3 was zo ver van de overstapplaatsen van de aansluitende lijn 1 verwijderd, dat men vaak de bus voor zijn neus zag vertrekken en dan tien of twaalf minuten moest wach ten voor de volgende kwam. Als regel mis te men dan de trein waarop men gerekend had. Dat zal de bezettingsgraad van lijn 3 dan ook niet ten goede zijn gekomen. Maar intussen blijft het een merkwaar dige zaak, dat een gemeente als Heemstede, met 25.000 inwoners geen behoorlijke ver binding met haar eigen spoorwegstation heeft. Zelfs vele plattelandsgemeenten heb ben een busdienst welke aansluiting geeft op de treinen, zoals Culemborg en Zalt- bommel. Maar in Heemstede moet men, als men bijvoorbeeld naar Den Haag wil, een omweg van een half uur naar het station in Haarlem maken. Dat is niet zo heel veel korter dan de rijtijd van de trein tussen Haarlem en Den Haag. Nu is het begrijpelijk, dat de busver binding in de vorm zoals hij tot nu toe was niet erg aantrekkelijk was. Maar waarom zou men de proef niet eens nemen met een doortrekking van lijn 3 naar een meer in het centrum van Heemstede gelegen punt. Het gaat daarbij immers niet alleen om een snelle verbinding van Heemstede met zijn eigen station, maar ook met de Rijks kweekschool, de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, de Stadsschouwburg, het hoofd postkantoor en de omgeving van Zijlstraat en -weg en verder natuurlijk met het Kle verpark en Bloemendaal. Te vrezen is ook, dat nu lijn 1 nog druk ker zal worden, hetgeen de NZH tenslotte ook voor problemen stelt. Mijn verzoek is dus: geef de Heemstede naren een verbinding met hun eigen spoor wegstation. Duizenden zouden hiervoor dankbaar zijn". Bij de Heemsteedse fabriek van de n.v. Electrische Luxe Broodfabrieken H. Fran ken jr. waren maandag twee zilveren ju bilarissen: de heren C. Romein en C. Ver donk, die des middags in het cafetaria- restaurant'op hartelijke wijze door directie en personeel werden gehuldigd. De direc teur, de heer A. J. Franken, prees als eer ste spreker beide jubilarissen om hun „ouderwetse" opvattingen van plicht en verantwoordelijkheidsgevoel, waardoor het bedrijf zich gelukkig kon achten over der gelijke krachten te mogen beschikken. En wat de heer Verdonk betreft, wiens echt genote volgend jaar haar veertigjarig jubi leum bij de zaak hoopt te vieren, merkte spreker op, dat hij als chef de naam van de zaak op een voorbeeldige manier heeft opgehouden. Met het uitspreken van zijn hartelijke gelukwensen overhandigde de heer Franken de beide heren de gebruike lijke enveloppe met inhoud, gevolgd door het getuigschrift en de medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De echtgenoten van de jubilarissen moch ten hierbij een fraai bloemstukje in ont vangst nemen. Namens het personeel sprak vervolgens de heer A. J. Mense, die zijn gelukwensen in een geestig vers had samengevat. Aan het slot daarvan overhandigde hij de heer Verdonk een electrisch scheerapparaat en de heer Romein een aantal grammofoon platen. waarbij hun echtgenoten opnieuw met een bloemstuk werden verblijd. De bedrijfsleider de heer J. Bartelsman, betreurde het, dat de deugden waarover de jubilarissen in zulk een ruime mate be schikken, tegenwoordig zo zeldzaam ge worden zijn. Spreker was dan ook niet bepaald optimistisch gestemd over de toe komst van een bedrijf, dat niet meer over een dergelijke kern van plichtsgetrouwe krachten beschikken kan. Want dank zij de heren Verdonk en Romein heerst er in Heemstede zulk een voorbeeldige team geest, dat de Haarlemse fabriek hiervan reeds meermalen heeft geprofiteerd. Het was daarom ook namens Haarlem, dat de heer Bartelsman beide jubilarissen ten slotte van harte gelukwenste met hun zil veren dienstverband. Nadat vervolgens de heer J. W. Mijs nog had gesproken namens de ondernemings raad; sprak de heer Verdonk, mede namens zijn jubilerende collega, een kort dank woord voor de vele sympathieke woorden en de fraaie geschenken. Aan de Amsterdamsevaart te Haarlem hield maandagavond omstreeks half tien een gemaskerde jongeman auto's aan. De bestuurders, die in de mening verkeerden dat het om een lift ging, stopten vaak, waarna de gemaskerde jongeman zei geen gebruik van de aangeboden lift te zullen maken. Een voorbijganger, die het vreemde spelletje gezien had, waarschuwde twee agenten, die de betrokkene aanhielden. Het was een zeventienjarige drukker uit Haar lem. Op grond van artikel 257 van de Al gemene Politieverordening, volgens welke het verboden is zich op de openbare straat te bevinden „vermomd of onherkenbaar" is proces verbaal tegen de jongeman op gemaakt, waarna zijn ouders hem van het politiebureau konden afhalen. Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de Rijkspostspaarbank gedurende de maand augustus ingelegd een bedrag van 178.637,58 en terubetaald 82.761,95 Berijder had slechts schaafwonden Maandagavond omstreeks kwart voor zeven heeft zich op de Spaarndamseweg in Haarlem een aanrijding voorgedaan tus sen een bromfiets en een vrachtauto, door dat de bromfietser, een 16-jarige scholier uit Haarlem, de vrachtwagen aan de lin kerkant inhaalde op het moment, toen de wagen linksaf de Nieuw Guineastraat wil de inslaan. De bromfietser heeft waar schijnlijk de signalen van de vrachtauto- bestuurder niet gezien en ook niet opge merkt, dat de wagen reeds voorgesorteerd had om linksaf te slaan. De scholier kwam te vallen, waarbij het linkerachterwiel van de vrachtauto over de bromfiets reed. De jongen zelf kwam er met schaafwonden aan beide benen af. Voor de Maastrichtse rechtbank hebben de 19-jarige metselaar J. J. W. V. en de 17-jarige fabrieksarbeider M. H. D., bei den uit Born, terechtgestaan omdat zij in de nacht van 15 op 16 juli de 21-jarige mijnwerker P. H. op een stille weg hadden opgewacht, neergeslagen en van zijn por- temonnaie met slechts 35 cent beroofd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verdachten een ware terreur in Bom uit oefenden. Vooral V. was de schrik in het dorp. De verdachten hadden N. overvallen, omdat deze zich in een café had laten ont vallen bekend te zijn met jiu-jitsu en zo nodig zes man te kunnen weerstaan. De eis tegen V. luidde zes maanden, te gen de minderjarige M. H. D. werd vier maanden tuchtschool gevraagd. De weduwe van mr. G. J. van Heuven Goedhart, de op 8 juli overleden Neder landse hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, heeft maar dag in Genève de Nansen-medaille in ont vangst genomen, die postuum aan haar man is toegekend wegens zijn grote ver diensten op het gebied van de vluchte lingenhulp. De onderscheiding is genoemd naar Fridtjof Nansen, de Noorse geleerde en poolreiziger, die na de eerste wereldoorlog de eerste hoge commissaris van de Volken bond voor de Vluchtelingen was. De Nan sen-medaille is maandag ook uitgereikt aan mevrouw Dorothy d'Houghton, een voor aanstaande figuur in de Verenigde Naties De plechtigheid werd geleid door de heer G. Plathey, plaatsvervangend directeur van het Europese Bureau der Verenigde Naties die de secretaris-generaal vertegenwoor digde. De medailles werden overhandigd door de heer J. M. Read, waarnemend hoge commissaris voor de vluchtelingen, die voor zitter is van het internationale comité voor toekenning van de Nansen-medaille. Mr. Vap Heuven Goedhart had vorig jaar zelf deze onderscheiding ingesteld. De eer sten die er mee onderscheiden werden wa ren Koningin Juliana en mevrouw Eleanor Roosevelt. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld. heeft in een boodschap die tijdens de plechtigheid werd voorgelezen, verklaard, dat niemand meer recht op deze onderscheiing had dan mr Van Heuven Goedhart. ADVERTENTIE PECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 Zaterdag 8 september zal het vijfentwin tig jaar geleden zijn, dat de heer J. G Crabbendam als onderwijzer in dienst kwam aan de Mariaschool te Zandvoort De heer Crabbendam, die op velerlei terrein in Zandvoort bekendheid verwierf en onder meer ook reeds jaren deel uit maakt van het r.-k. kerkbestuur, zal het op zijn jubileumdag niet aan belangstelling ontbreken. Schoolbestuur en leerlingen zullen hem aanstaande zaterdag des mor gens om 11 uur in het Patronaatsgebouw te Zandvoort huldigen. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Zandvoort is ver hinderd woensdag 5 september zijn weke lijks spreekuur te houden. Bij de Kalkovenbrug te Hillegom stond de 6-jarige T. v. P. te kijken naar een boot je, dat onder de brug doorvoer. Opeens stak het kind naar de andere zijde van de brug over, zonder op het verkeer te letten. Een bestelwagen reed juist over de brug met betrekkelijk geringe snelheid. De be stuurder kon echter een aanrijding niet voorkomen. Het kind rolde door de aan rijding van de helling en liep enige schaaf wonden op. Een autobus komende uit de richting Leiden kwam op de Hoofdstraat te Hille gom in aanraking met een personenauto, die uit de Van de Endelaan kwam. De be stuurder van de personenauto, bemerkte in de bocht van de weg de bus te laat, doordat het uitzicht belemmerd werd door een naast hem zittende passagier. Beide voertuigen liepen schade op. AANRIJDING Een vrachtauto reed bij de uitrit van de gasfabriek te Hillegom achteruit, toen op de Loosterweg vanuit de richting van hei station een man naderde op een fiets met hulpmotor, die tegen de achterzijde van de auto reed. Hij kwam te vallen en liep een hoofdwonde en enige schaafwonden op. Hij werd naar dokter Le Cocq gebracht, die hem, na verbonden te hebben, naar huis liet vervoeren. VETERANENLEGIOEN Het veteranenlegioen Nederland, afdeling Hillegom, houdt hedenavond haar eerste vergadering in dit seizoen. In deze ver gadering zal de jaarlijkse bestuursver kiezing plaats hebben. Voorzien zal moeten worden in de vacatures van de heren Jan sen en Oudshoorn. Verder zullen medede lingen gedaan worden omtrent het winter- programma. Na de vergadering is er een cezellig samenzijn. BINNENLAND Wielrijder op overweg gedood. De 55 jarige landbouwer C. Steendijk uit Arnemui- den is op een onbewaakte overweg nabij zijn woonplaats door een personentrein over reden. De heer Steendijk heeft waarschijn lijk door het lawaai van een hem achterop komende tractor de trein niet horen naderen. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank werd in augustus 1956 ingelegd f 68 miljoen en terugbetaald f 48,3 miljoen, hetgeen een spaarsaldo opleverde van f 19,7 miljoen (juli f 18.1 miljoen). In 1956 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f 182,6 miljoen tegen f 87,7 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed bedroeg eind augustus f 1880 miljoen. (Eind augustus vorig jaar f 1591 miljoen). Agnes Canta. Op vrijdagavond 7 septem ber zal de heer P. A. Begeer in de expositie zaal van de Rotterdamse Kunststichting een tentoonstelling openen van werken van Agnes Canta. De tentoonstelling zal geopend zijn van 8 tot en met 23 september. HAARLEM EN OMGEVING Van Looy. Zaterdagmiddag 8 september zal in de zalen van het museum „Het Huis van Looy" in Haarlem de zevende jaarlijkse tentoonstelling worden geopend van werken van Jacobus van Looy. De heer dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhertlyceum in Haar lem zal de tentoonstelling openen. Nieuwe secretaris. Het secretariaat van de Harmoniekapel van de NZH, waarin een vacature was ontstaan door het overlijden van de heer P. Lasschuit, wordt thans ver vuld door de heer H. Mulder, Stuyvesant- straat 80 rood. Haarlem. Medaille. Op de te Vlaardingen gehouden Nederlandse Filatelistendag is de Waller- medaille toegekend aan de heer J. P. Traan- berg te Haarlem. ADVERTENTIE OLYMPISCH STADION Woensdag 5 sept., 8 uur BRIGHTON (Reuter). Het Britse vak verbond (Trade Union Congress), dat in Brighton zijn jaarlijks congres houdt zal besluiten geen gevolg te geven aan het verzoek van de Britse regering inzake matiging van looneisen. Dit is de eerste maal in de laatste jaren, dat de TUC- Ieiders weigeren gevolg te geven aan het verzoek tot matiging van looneisen. Deze week zal het congres een resolutie behan delen. waarin critiek wordt geoefend op de door de huidige conservatieve regering ge voerde economische politiek en waarin wordt aangedrongen op terugkeer naar een geleide economische politiek. Het ver zoek tot matiging van looneisen wordt af gewezen. Daar twaalf van de grootste vak verenigingen zich achter deze resolutie stellen staat het vrijwel vast, dat zij zal worden aangenomen. In de openingstoespraak van de presi dent van het congres, W. Beard, werd ge zegd dat het pleidooi tot matiging door de regering nog al vreemd klinkt uit de mond van hen, die de bevolking geheel vrij wil len laten en alle toezicht en subsidies wil len doen verdwijnen. De winsten zijn hoog, aldus Beard. De inflatiespiraal werd niet veroorzaakt door de lonen. Veel arbeiders kunnen de eindjes moeilijk aan elkaar knopen. De regering dient resoluter op te treden op het gebied van de investeringen of zij dient plaats te maken voor hen, die dit wel willen doen. Geldverspilling In het jaarrapport van het acht miljoen leden tellende T.U.C. wordt gezegd, dat contacten met de vakbeweging in commu nistische landen verspilling van de contri- butiegelden betekenen. De methoden en de taktiek, welke de communisten gebruiken, vormen nog steeds „een bedreiging voor onze democratische levenswijze en de on afhankelijkheid van de vakbeweging". De beginselen en de functie van de vrije vak verenigingen en die van de communisti sche vakorganisaties zijn fundamenteel verschillend, aldus het rapport. Staking aan de Clyde Ongeveer 5500 arbeiders van de 28 scheepswerven aan de Clyde zijn gisteren niet op hun werk verschenen ingevolge het stakingsparool, dat gevolgd is op de mislukking der onderhandelingen over een garantieloon. Hun staking veroorzaakte de werkloosheid van nog 4000 arbeiders. Daar beide partijen, werkgevers en werkne mers, halsstarrig tegen iedere concessie zijn, verwacht men dat de 28.000 arbeiders in de scheepsbouw aan de Clyde zonder werk zullen komen. De eis is een garantieloon van dertien tot veertien pond sterling per week, nadat de werkgevers ter vervanging van de volgens hen sterk verouderde stukloon tarieven een nieuw tarief invoerden. De toestand bij de werven is rustig. Er wordt niet gepost. Op de werf van Fleming and Ferguson hebben stakers en werkgevers overleg ge pleegd over het werk aan de „John Bis- coe", het schip dat tegen het einde van het jaar naar het Zuidpoolgebied moet ver trekken om een groep Britse poolvorsers op te halen. Men neemt aan dat voor dit schip een uitzondering wordt gemaakt. HAMBURG (United Press) In Ham burg zijn ongeveer vijftig communistische pamfletten gevonden in lokalen voor ha venarbeiders als eerste teken van de on dergrondse illegale activiteit van de ver boden Westduitse communistische partij. De politie heeft de pamfletten, herdruk ken van oude edities van een communis tisch weekblad voor de havenarbeiders en enkele nieuwe nummers met protesten te gen het verbod van de partij, in beslag ge nomen. Er wordt onderzocht wie de pam fletten hebben verspreid. EDITH RODE OVERLEDEN Kopenhagen, (U.P.) De beroemde Deense schrijfster Edith Rode is gisteren op zevenenzeventigjarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Zij moest de laatste weken het bed houden wegens haar zwakke hart

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11