Reclame voor bloembollen werkt goed en effectief PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR De radio geeft woensdag Nobile officium NAAIMACHINES Wereldnieuws ^ocU ió het zo J DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 2 Kost gaat voor baat uit Het allerbeste nodig Lijdt niet langer Experiment Dronken autobestuurder reed echtpaar met baby aan Man in ziekenhuis overleden Kerkelijk Nieuws Hof verlaagt straf van een havenarbeider Slotconcert muziekweek in Bilthoven Uitgebroken inbreker zat op dak van warenhuis Toenadering Wereldraad en Russisch-orthodoxe kerk Oostnederlandse Academie in Deventer Schip voor Indonesië Toelichting op de Ouderdomswet Indonesische minister bepleit decentralisatie Susuhunan van Solo aan ontvoering ontsnapt Olie op de golven UIT ANDERE BLADEN Aardappelen als volksvoedsel De enige zekerheid, die men in het bloembollenvak heeft, is dat de reclame voor de bloembollen goed is en effectief werkt. Daarom ook betaalt men de „belasting" hiervoor met plezier. Zodoende kan het Centraal Bloembollen Comité jaarlyks twee tot twee en en half miljoen gulden beschikbaar stellen voor de Commissise Onper- soonlyke Reclame. Het bedrag lykt wel hoog, maar daarmede moet praktisch de gehele westelijke wereldhelft worden bewerkt. Het is kennelijk genoeg om goede successen te bereiken. Schreven we in ons verslag van de be stuursvergadering van het Produktschap voor Siergewassen, dat er een internatio nale samenwerking is bij het voeren van reclame voor bloemen in Duitsland, dit is ook het geval bij de bloembollen. Er is deze week in Duitsland een extra nummer verschenen van het tuinliefhebbersblad „Der Garten als Jungborn" (De tuin als verjongingskuur). Dit blad wordt maande lijks uitgegevens door de Werbegemein- schaft der Samenfachhandels. Nu reeds enkele jaren hebben het Neder landse en Duitse reclamebureau elkaar ge vonden en zij geven in het najaar, begin september, een prettig-leesbare krant uit, die hoofdzakelijk over bloembollen han delt. Er worden veel kleurenfoto's in op genomen, met goede beschrijvingen en aan- wijzigingen. De lezer ziet ook welke com binaties in de tuin een goed effect geven en hij leert, hoe hij de bloembollen moet broeien. Men geeft daarbij ook de varië teiten aan. die niet veel ongelukken geven in de -huisbroeierij. Kortom, men zal dit blad met plezier lezen, misschien bloembollen kopen en dus de Nederlandse leverancier tevreden maken én de Duitse verkoper. Dit blad, 16 pagi na's, wordt door de bloemisten gratis aan de klanten of toekomstige klanten uitge reikt. Het kost de bloemist maar vijf pfen nig per stuk. Alles wat het meer kost aan ontwerpen en drukken namen de beide reclameorganen voor hun rekening. Het zal wel een aardige rekening worden, want de oplage is een miljoen stuks. De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit en over die baten is men niet zo onge rust: zeshonderd winkeliers hebben 800.000 van die bladen besteld en de resterende 200.000 zijn in zgn. leesportefeuilles ge stopt. In Duitsland wordt hiervan zeer veel gebruik gemaakt. Zo'n portefeuille blijft ongeveer vijf weken rouleren. Men kan wel aannemen, dat een miljoen gezinnen dat blad van de bollenhandel ziet! Dat is trouwens de bedoeling er van, want ieder huis met een tuin moet zo langzamerhand in het voorjaard zijn ongesierd met bloem bollen. Voor het zover is zal er echter nog- wel een miljoen of wat aan reclame wor den uitgegeven. De voorplaat van dit blad is een verklei ning van een door het Centraal Bloembol len Comité uitgegeven affiche. Dit is een modern ontwerp van de Zwitser Victor Ruzo. Deze Zwitser moet een van de beste affiche-ontwerpers ter wereld zijn. Hij is uiteraard met opzet gekozen, want de wereld wordt vooral na de oorlog bijna bedolven onder raam- en aanplakbiljetten. Men moet dus wel het allerbeste brengen om op te vallen. Bovendien moet de ont werper ook goed op de hoogte zijn van de mentaliteit van een volk. Via deze plaat worden de kijkers op gewekt om nu bloembollen te planten. Men vertelt er meteen bij, dat er nieuwe soor ten en vormen zijn, omdat men ook deze ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.95. ƒ2.40, ƒ8.88. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 11.05 Weense mu ziek. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Platen. 14.45 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Platen. 17.00 Orgel. 17.15 Promenade-orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub onder leiding van Re- gina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Elektrische verschijnselen in het dierenrijk en bij de mens, Dr. A. Brandon. Tweede lezing. 19.00 Instrumentaal kwintet. 19.15 Onze grond wetsherziening van 1956, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, commentaar. 20.15 Platen. 20.45 Op theevisite bij Dr. Borsig, hoorspel. 21.50 Concertgebouworkest en solist. 22.50 Medi sche kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50 24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.25 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Ka merorkest. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Zigeuner kwintet. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 23.40 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen of actuali teiten. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Zang. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en wc "•rbericht. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.0. Radiokrant. 20.20 Zingende mensen gelukkige mensen, reportage. 21.00 Bilderdijk en Vondel, causerie. 21.20 Muzikale luister wedstrijd. 21.40 Pianoduo. 22.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 2.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., K.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Ka tholiek nieuws. 20.15 Filmprogramma. 20.40 Zwart Wit, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusements-orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mo zart en zijn tijd. 14.00 Platen. 14.30 Symfo nisch orkest en soliste. 16.02 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorspel. 20.40 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws.' 22.15 Koor- en kamermuziek. 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. eens onder de aandacht van het publiek wil brengen. Er zijn inderdaad op die plaat een aantal bijzondere vormen van tulpen te zien. Dit is weer een onderdeel in de internationale concurrentie. In het buiten land worden namelijk ook bloembollen ge teeld, en wellicht wordt die teelt nog uit gebreid. Nederland heeft echter een grote voorsprong door de kwaliteit en zijn nieu wigheden. Dat moet het publiek weten en het moet naar die nieuwe dingen gaan vragen. Het zal er beslist over tevreden zijn, dat hebben de reacties van de buiten landers op de Keukenhof wel geleerd. Het ontwerp van de plaat en het onder schrift zyn een experiment van het C.B.C. Men weet niet of dit zal inslaan. Duitsland is dus als proef genomen, omdat het een zeer belangrijke afnemer is. Ook in andere landen, waar goede tuin bouworganisaties zyn, is men tot samen werking gekomen. Dit is het geval in Amerika en Zweden en het zal uiteraard niet hierbij blijven. Ook in Zwitserland is in de loop van de jaren het een en ander op dit gebied gedaan. Op deze wijze slaagt men er in, de recla megelden zo nuttig mogelijk te besteden. De secretaris van de Bond van Bloembol lenhandelaren, mr. F. J. D. Theyse, heeft eens als zijn mening te kennen gegeven, Jat men eerst moet trachten Europa eco nomisch te verenigen. Uit het bovenstaande en ook uit andere vormen van samenwer king blijkt wel, dat de handel zelf reeds deze weg zoekt. Er worden al aardige resultaten bereikt, zelfs zonder Hoge Auto riteiten. In een ziekenhuis te Amsterdam is de 30-jarige kantoorbediende M. A. H. van den Nieuwenhuize overleden, die een week geleden bij het oversteken van de weg met zijn vrouw en een vijf weken oude baby in een kinderwagen werd aangereden op de brug van de Bilderdijkkade-hoek Kwaker straat te Amsterdam. De dronken automo bilist, die de aanrijding veroorzaakte, reed door. Op het ogenblik, dat het echtpaar met de kinderwagen het trottoir verliet om de rijweg over te steken, werd het door een achterop komende auto aangereden. Man en vrouw smakten tegen de grond; het kind werd uit de wagen geslingerd. De man kreeg een wond aan zijn been en enkele hoofdwonden. De vrouw liep enkele schaafwonden op. Het kind kreeg ogen schijnlijk geen letsel. De automobilist, die onder de invloed van alcohol verkeerde, heeft zich later bij de politie gemeld. Hij is de 31-jarige Am sterdammer G. van E. Hij is in voorlopige hechtenis gesteld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden: J. Wie man te Oudewater te Holwerd: B. v. Blanken, kand. te Amsterdam, die bedank te voor Berkenwoude. Aangenomen de ben. tot voorg. van de afdeling Arnhem van de Ver. v. Vrijz. Herv. mej. H. J. Dorlas, vic. te 's-Graven- hage. Geref. Kerken Beroepen te Grootgast A. C. Kornet te St. Anna-Parochie. Chr. Geref. kerken Tweetal te Groningen (vac. W. Heerma) H. W. Eerland te Lisse en W. H. Velema te Eindhoven. Beroepen te Doesburg W. Meijout te Franeker. Aangenomen naar Hoogeveen (vac. D. Biesma) K. J. Velema te Midwolda (Old.). Chr. Ger. gem. in Nederland Aangenomen naar Delft J. G. v. Minnen te Huizen (N.H.) (voorheen te Delft). Het gerechtshof te Amsterdam heeft een vijfenvijftigjarige havenarbeider uit Be verwijk veroordeeld tot een gevangenis straf van veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 75,subsidiair 15 dagen hechtenis wegens het rijden op een motor te Velsen-Noord onder invloed van drank. De politierechter te Haarlem had hem een gevangenisstraf van veertien da gen opgelegd, waarna de Beverwijker be roep had aangetekend. Drie atonalen De muziekweek van Gaudeamus te Bilt hoven werd, de traditie getrouw, besloten met een eigen werken-concert van de deel nemers in de aula van de „Werkplaats". Voor het eerst was de samenstelling van de groep van medewerkende componisten een geheel andere dan tien jaar geleden. Het is voor het voortbestaan van „Gaudeamus" als ontmoetingscentrum van jonge componis ten van het grootste belang dat de bezet ting zich inderdaad vernieuwt. Het concert gaf dus enig idee van de rich ting waarin een zestal componisten zich be weegt, waarvan drie niet ouder dan twin tig jaar. Opvallend was dat juist deze drie allen twaalftoonsmuziek schrijven, een richting die in Nederland nimmer sterk naar voren is getreden. Het uitgangspunt is hierbij de gelijkwaardigheid van de twaalf halve tonen binnen het octaaf, in tegen stelling tot de klassieke tonaliteitsleer, die de waarde der tonen in een compositie afmeet naar hun relatie tot één tooncen trum. (Hetgeen men uitdrukt door te zeg gen: dit stuk staat in G grote terts, dat in a kleine terts enzovoorts). De twaalftoons- leer is zestig jaar geleden door Arnold Schaberg voor het eerst als werkprincipe toegepast en opgesteld en heeft sedertdien de muzikale wereld in twee kampen ge houden, waarbij de voorstanders gaarne het wapen dor consequentie hanteren door te wijzen op het feit, dat zij de voortzet ters zijn van wat bij Wagner in de kiem aanwezig was. Een en ander met stilzwij gende ontkenning van de gelijktijdige ont wikkeling in Frankrijk en enkele andere landen. Een feit is dat de twaalftoonsmu ziek ook een werk heeft voortgebracht als de opera „Wozzeck"van Alban Berg die in de twintiger jaren vele honderden opvoe ringen beleefd heeft in Duitsland doch hier nog nimmer vertoond is. Er is thans in vele landen een hernieuwde belangstelling voor deze componeerwijze gaande. Van de drie op „Gaudeamus" uitgevoerde werken, leken mij de zeven pianostukken van Otto Ketting de meest muzikale en vooral ook de meest „noodzakelijke" bijdrage. In afo ristische vorm zijn de lijnen getrokken waarbinnen de twaalftonenreeks gestalte krijgt. De stukken hebben de koele beko ring van materiaalconstructies „en blanc et noir". In de tonale sector was het Adagio van Elbert Vermaak, een leerling van Badings, een verademing in het zware programma. (Twee strijkkwartetten van ieder 25 mi nuten en nog vier andere nieuwe werken!) Dit was een lyrisch gedicht in enkele prachtig afgeronde, goed tot een geheel voerende, muzikale volzinnen, door Johan Vogtschmidt subliem voorgedragen. Het was jammer dat de cellist die een belang rijk aandeel had gehad in de avond, door gebrek aan tijd niet het gehele werk kon uitvoeren. SAS BUNGE In de nacht van zondag op maandag waarschuwde iemand de politie in Dor drecht dat er een man op het dak van een warenhuis in het centrum van de stad zqt. Drie agenten wisten na een moeilijke klim partij op het dak te komen waar het hun gelukte de man na een korte achtervólgihg te grijpen. Hij bleek een goede bekende van de politie te zijn, namelijk de 23-jarige I. van der B. die de vorige week in het warenhuis had ingebroken en daarbij voor een waarde van ongeveer f 2000 aan goe deren had gestolen. Hij was daags na deze inbraak reeds aangehouden en overge bracht naar de gevangenis in Schevenin- gen, maar wist daaruit met een mede gevangene te ontvluchten. Hij droeg thans een kostuum, een overhemd en een das, die bij de inbraak in het warenhuis waren gestolen. Tijdens een weekeinde-conferentie van de Oecumenische raad van kerken in Ne derland te Driebergen is de verhouding tussen de Wereldraad van Kenken en de Russisch-orthodoxe kerken besproken. Volgens dr. H. Berkhof, vast lid van het centrale comité der Wereldraad, dat deze zomer in Hongarije bijeenkwam, komt er een wending ten goede. „Op de een of an dere manier schijnt Moskou contact met het Westen nu toch op prijs te stellen", aldus dr. W. F. Golterman, een ander co mité-lid. Waarschijnlijk zal volgend jaar te Parijs een conferentie worden gehouden tussen vertegenwoordigers der Russische kerken en afgevaardigden van de Wereld raad. De vice-voorzitter der Oecumenische raad, de oud-katholieke hoogleraar prof. P. J. Jans, zei bij de Oosterse kerken een vrees te hebben bespeurd, dat de Westerse kerken zouden trachten „proselieten" on der hen te maken. Mej. mr. S. M. Holsteijn zei, dat ondanks verschil in ideologie en ras toch een goed gesprek in Hongarije mo gelijk bleek. Men heft de slagbomen tussen de ker ken niet op door alle theologie over boord te zetten, zo zei prof. dr. W. C. van Unnik, want de daarmee verbonden vragen leven in de mensen. Men moet deze vragen onder ogen durven zien. Dusdoende wordt oecu mene een ..avontuur van het geloof". Er worden pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een Oostne derlandse Academie, bedoeld als een werk gemeenschap, waarin allen zullen samen werken, die een bijdrage willen leveren aan de wetenschap, voor zover deze be trekking heeft op oost-Nederland. Zater dag werd daartoe te Deventer, op initiatief van de „Sallandse Schrieverskring" een vergadering gehouden ter voorlichting van geïnteresseerden uit Groningen., Drente Overijsel en Gelderland. Men wenst de leiding in handen te ge ven van wetenschappelijk geschoolden. De financiering zal moeten geschieden door middel van bijdragen van begunstigers en subsidies van de overheid. Er zou een aca demisch gevonmd directeur aan het hoofd van het bureau van de academie moeten staan. Een der doelstellingen van de te stichten academie zal zijn het doen ver zorgen en uitgeven van wetenschappelijk verantwoorde publikaties over onderwer pen met betrekking tot oost-Nederland. De initiatiefnemers menen, dat deze academie in Deventer moet worden gesticht, omdat deze stad de oudste is in het oosten en tevens het oudste cultuurcentrum van oost-Nederland. Op de werf „Gusto" te Schiedam is zaterdagmiddag het motorvracht-passa giersschip „Bengawan", dat daar in aan bouw is voor rekening van de republiek Indonesië, te water gelaten. De doopplech tigheid werd verricht door mevrouw Kwee Djie Hoo, echtgenote van de diplomatieke vertegenwoordiger van de republiek Indo nesia. Het schip is bestemd voor korte reizen in de Indonesische archipel en heeft ac commodatie voor twaalf passagiers eerste klas, achttien passagiers tweede klas en zesendertig passagiers derde klas. Voorts kunnen vijfhonderd dekpassagiers ver voerd worden. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft een nuttig werk gedaan met de uit gave van een boekje over de Algemene Ouderdomswet, die waarschijnlijk op 1 januari van het volgend jaar in werking zal treden. Voor hen, die in de praktijk met de uitvoering van deze wet te maken krijgen is dit boek een gedegen wegwijzer, die na een korte voorgeschiedenis en een globaal overzicht van de getroffen rege ling, een artikelsgewijze bespreking bevat, waarbij elk artikel van een - soms uitvoe rige - toelichting is voorzien. Dit is in het bijzonder het geval bij de veelomstreden artikelen 60, 61 en 62, die betrekking heb ben op de aanpassing van reeds bestaande pensioenrechten aan de Algemene Ouder domswet. Het is de bedoeling in een tweede druk ook de letterlijke tekst van de thans nog niet genomen uitvoeringsmaatregelen op te nemen. Dat deze in de eerste druk ont breken is echter allerminst een bezwaar, omdat de strekking van de meeste van deze maatregelen uit de mededelingen van de regering bij de behandeling van het ontwerp van de Ouderdomswet in het parlement reeds bekend is. Het boekje is verkrijgbaar bij het secretariaat van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, Kneuterdijk 8, Den Haag. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Staat voor Planning, ir. Dju- anda, heeft verklaard, dat de regering meer aandacht dient te schenken aan de jong ste verklaringen van het „Soendanese Jeugd-front", een organisatie in West- Java, die de regering beschuldigt van „Ja- vanisme". Hij zeide, dat de regering tegemoet moet komen aan de wensen van de provincies voor groter autonomie en meer mogelijk heden voor economische ontwikkeling. Het is hoog tijd, aldus ir. Djuanda, dat de pro vincies hun deel krijgen van de rijkdom men van het land. Het „Soendanese jeugd- front" is een van de provinciale bewe gingen, die ontevredenheid hebben uitge drukt over „de regering door Javanen uit Midden- en Oost-Java over de Indonesische archipel". DJAKARTA (ANP) Naar uit be trouwbare bron in Djakarta wordt verno men, zijn er pogingen gedaan om de Susu hunan van Solo, de heerser van het prins dom Surakarta in midden-Java, te ont voeren. De procureur-generaal Surapto heeft he denmorgen de berichten over het ontvoe ren van een hooggeplaatst persoon in midden-Java bevestigd, maar hij was niet geneigd de naam te noemen. Hij zei, dat het parket maatregelen had genomen om de ontvoering te voorkomen. BONN (Reuter) Westduitse technici hebben voor hulpverlening aan schepen in nood een raket vervaardigd dat^ afge schoten door een schip dat hulp verleent, op de zee rondom het in nood verkerende schip olie op de golven werpt, waardoor het reddingswerk bij ruwe zee gemakkelijker wordt. De Raad van Beroep voor de Directe Belastingen heeft kortgeleden uitspraak gedaan in de zaak van een te Venray wo nende beroepsofficier der Koninklijke Landmacht, die de hem door die gemeente opgelegde werkzaamheden voor de zo ge noemde hand-, span- en trekdiensten niet wilde uitvoeren, omdat hij deze in strijd achtte met de. waardigheid van zijn ambt In het bijzonder was hij van oordeel de hem op 18 juli van dit jaar verstrekte opdracht tot het aanbrengen van puin op een rijwiel pad niet te kunnen accepteren. De Raad van beroep verwierp bij de behandeling van deze zaak de door de officier aange voerde motieven en was van mening dat voldoende ruimte in de bepalingen van d? wet is gelaten om de verplichtingen op andere wijze na te komen. De officier gaat met deze uitspraak niet akkoord en zal beroep in cassatie aantekenen bij de Hoge Raad. De gemeente Venray beschouwt deze vorm van belastinginning, in de volksmond „piekenieren" genoemd, als een traditie, die ook een nuttige zijde heeft. De gemeente hanteert deze wet, die uit 1851 dateert, reeds jaren met het doel het grote wegen net van Venray in goede staat te houden Op grond van deze wet zijn alle inwoners der gemeente verplicht één of meer dagen per jaar diensten te verrichten, die bestaan uit werken met een schop of het vervoeren van materialen welke bestemd zijn voor verbetering der wegen De mogelijkheid tot afkoop wordt hierbij opengelaten. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Officieren van de Koninklijke Landmacht heeft in het verenigingsblad over deze kwestie onder meer geschreven: Men weet in Venray natuurlijk zeer goed dat deze vorm van belastinghef fing tegenwoordig een minder gebrui kelijke is. De bijzondere omstandighe den in deze gemeente maken evenwel handhaving van deze min of meer historische bepalingen noodzakelijk. De tot het verrichten van deze werk zaamheden opgeroepenen wordt de ge legenheid geboden ze in geld af te ko pen. Ongeveer 95 percent van het aan tal aangeslagenen kiest deze vorm van afkoop. Op zichzelf is het veroorzaken van opschudding over deze hand-, span en trekdiensten dus ongewoon en ook onnodig. Wenst men in deze zaak om bepaalde redenen een onderzoek, dan staat de weg daartoe in rechte open. Dat men zulk een zaak met een botte weigering min of meer tot een relletje opblaast, is en zeker voor een offi cier toch wel als een bewijs van een weinig bezonken, ja, weinig evenwich tige mentaliteit, van een zich niet bo ven de zaken kunnen stellen, te be schouwen. Het voldoen van een bij de wet opgelegde verplichting kan nim mer als in strijd met enige waardigheid worden bevonden". Verder schrijft het hoofdbestuur: „Geconstateerd zij dat de betrokkene zelf, actief en passief, deel uitmaakt van een ander belastingstelsel: de rijksverdediging. Als burger contribu eert deze officier verplicht hieraan, maar als ambtenaar van dit rijks- verdedigingsstelsel is hij hierbij niet al leen als betalend doch ook nog als aan dit belastingapparaat verdienend in dividu betrokken. Het officium nobile van militair of ficier wordt in de moderne tijd niet meer beschouwd als alleen dienstig tot het verkrijgen en bezitten van uitzon derlijke rechten. In de tegenwoordige maatschappij kent men er eveneens het verbonden zijn van gewone burgerplich ten aan toe. De historische, enigszins mystieke vrijbuitersfeer eromheen is weggevallen. Wat zit er dan voor on eervols in het volbrengen van de plicht, die ook op de mede-intellectueel, de medicus, de industrieleider, de admini strateur en de officier van Justitie rust? Ook voor hen geldt deze contri buerend^ taak van handenarbeid. Heeft de weigerachtige officier dit alles overdacht? Het officiersambt, een door zijn uiterlijke opvallendheid toch al uitermate kwetsbaar officium, is niet gediend met een twijfelachtig fanfare-optreden van zijn dragers, maar wèl met hun beheerste, correcte en weloverwogen houding onder welke omstandigheden dan ook". ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 Janus. Volgens het Birmaanse „Dagblad van Rangoon" heeft de communistisch- Chinese regering Birma doen weten, dat zij bereid is haar troepen uit de staat Wa in het noordoosten van Birma terug te trekken. De Chinese regering heeft echter geëist, dat Birmaanse troepen de noordelijke Katsjin-staat ontruimen, waarvan de regering te Peking een deel opeist. Wervelstorm. Een wervelstorm heeft Tai- peh, de hoofdstad van Formosa, getrof fen. Een persoon verloor het leven. Door windstoten met een snelheid van 160 kilometer per uur werden op het vlieg veld verscheidene vliegtuigen tegen elkaar gesmeten en vernield. Kaganovitsj. Lazar Kaganovitsj, een van de eerste vice-premiers van de Sovjet- Unie is benoemd tot minister voor de Bouwmaterialenindustrie als opvolger van P. A. Joedin, die in april is gestor ven. Kaganovitsj is van 1946 tot 1950 voorganger van Joedin geweest. Tegenbezoek. Tsjoe En Lai, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, zal in december een bezoek aan India brengen, zo verluidt in Nieuw Delhi. Men verwacht, dat Tsjoe twee weken in India zal blijven na zijn be zoek aan Birma. Tsjoe was reeds in 1954 uitgenodigd toen premier Nehroe China bezocht. Versterking. Generaal-majoor Burns, het hoofd van het waarnemerskorps van de U.N.O. in Palestina, heeft besloten het onderstel van de jeeps, die door waar nemers worden gebruikt, te laten ver sterken wegens het mijnengevaar langs de Israelisch-Arabische grenzen. De jeeps zullen ook 'n betere radio-uitrus ting krijgen. Een Zweeds lid van het korps, die onlangs door een mijnontplof- fing werd gewond, zal 150.000 gulden schadevergoeding van de U.N.O. krijgen. Ontwikkeling. De Sovjet-Unie zal hulp verlenen voor de economische ontwik keling van Ceylon. Er zullen onderhan delingen tussen beide landen geopend worden over een handelsovereenkomst en er zullen maatregelen genomen wor den om de culturele uitwisseling te be vorderen. Afkeer. Volgens het blad- van de Schotse vrije kerk zijn de hygiënische omstan digheden in het hospitaal van dr. Schweitzer te Lambarene „verschrikke lijk" en kan Schweitzer beter als een Boeddhist dan als Christen beschouwd worden. De artsen van Schweitzers zie kenhuis hebben er een afkeer van ook maar iets dat leeft te doden: allerlei beesten lopen in en uit en insecten vlie gen in de operatiekamers, aldus het blad. Zorgzaam. Een jeugdige boer uit Konja in Centraal-Anatolië is onlangs door een beer naar zijn hol ontvoerd, toen hij op de akker werkte. Drie dagen lang belette de beer hem te vluchten. Het dier werd tenslotte door boeren, die een klopjacht hadden georganiseerd, gedood. Volgens een relaas van de boer aan het Istanboelse avondblad „Aksam" heeft de beer hem tijdens zijn gevan genschap met zorgen overladen en met honing gevoed. Vertakkingen. De Perzische procureur- generaal, generaal Hassan Azmoedeh, heeft medegedeeld dat de gearresteerde Russische majoor Badkoebei drie per sonen had opgeleid voor terroristische aanslagen, waarvan de sjah, premier Hoessein Ala en de militaire gouverneur van Teheran, generaal Timoer Baktiar, het slachtoffer moesten worden. De spionage-organisatie, waartoe Badkoe bei behoorde, had vertakkingen in andere landen en met name in Libanon. Dertiende. Er zullen drie speciale Britse postzegels worden gedrukt, ter gelegen heid van de Padvinders Jubileum Jam boree, die van 1 tot 12 augustus 1957 te Sutton Coldfield in Warwickshire zal worden gehouden. De postzegels zullen twee maal de grootte hebben van een gewone zegel en zullen worden ge maakt in de waarden van 2'/„ en 4 pen nies en 1 shilling en 3 pennies. Dit is de dertiende keer dat er in Groot-Brittan- nië herdenkingszegels worden gedrukt. Verlies. Verleden jaar heeft de Britse Labourpartij 90.301 leden verloren. Dit is het derde opeenvolgende jaar waarin een verlies in ledental gemeld wordt. In totaal had Labour verleden jaar 843.356 leden. In 1952 nog 1.014.524 leden. De partij heeft een grote wer vingscampagne aangekondigd. Eindelijk. Het Hongaarse nieuwsagent schap heeft meegedeeld, dat de eerste Amerikaanse scheepslading graan, bo nen en boter in Hongarije is aange komen. Dit voedsel is door de Ameri kaanse regering ter beschikking gesteld van slachtoffers van de overstroming 66. De zelfvernietiging van de automati sche bediende had Panda en Knutseleer helemaal doen vergeten, dat zij in een geheime fabriek waren doorgedrongen. Echter werden zij hieraan weer herinnerd, toen plotseling een barse stem weerklonk: „Bommen en granaten! Met jullie moet ik eens een woordje spreken!" „Oei! De ge neraal!", hijgde Panda, verschrikt omkij kend, „ja, die zal wel het een en ander te vertellen hebben!" In angst en vrezen dachten hij en Knutseleer aan de verwoes tingen, die de apparaatjes in de vesting hadden aangericht. Daar zouden zij nu natuurlijk de schuld van krijgen. Langzaam kwam de generaal van Kaka toe Krau naderbij engaf hun een vriendschap pelijk klopje op de schouder! „M'n com plimenten!", zei hij, „jullie hebben me overtuigd!" „Overtuigd??", herhaalde Pan da verbaasd, „waarvan dan??" WAS IN 1592 de aardappel hier te lande reeds bekend in kringen van plantkundi gen, in de eerste helft van de 18de eeuw hadden nog slechts weinigen de vrucht werkelijk gegeten. Pas in de tweede helft van de 18de eeuw zou de aardappel in de lagere standen enige populariteit krijgen en het zou tot kort vóór de eeuwwisseling zijn, dat ook de welgestelden zich algemeen aan dit voedsel waagden. Anderhalve eeuw nadat de aardappel in ons land was ver schenen, kwam zij voor het eerst op de vorstelijke tafel, dank zij de bemoeiingen van de vermaarde fruit- en kruid kundige Herman Knoop. Op 13 december 1742 zouden namelijk Willem IV en zijn gemalin het middagmaal gebruiken bij de weduwe van Jan Willem Friso en Knoop achtte dit een uitgezochte gelegen heid het vorstelijke gezelschap in nauwer contact met de aardappel te brengen. Wie nu denkt, dat deze aardappelmaal tijd een lichtend voorbeeld voor anderen is geweest, komt bedrogen uit, want acht jaar later joeg de vrouw van de Haarlem se burgemeester Guldewagen de keuken meid het huis uit, omdat ze zonder haar voorkennis aardappelen had gekocht. Der gelijk varkensvoer wenste mevrouw niet in huis te hebben! Het waren niet alleen de regenten die zich door het voorbeeld van Maria Louisa (de weduwe van Jan Willem Friso) niet lieten leiden, maar ook de Friezen zelf lieten er zich voorshands weinig aan ge legen liggen. Het zou althans nog bijna 20 jaar duren eer in Friesland voor het eerst een stuk land met aardappelen werd bepoot. Weer 10 jaar later vertrok echter al het eerste schip, volledig met aardap pelen beladen, uit Friesland naar Amster- dam, zodat er eindelijk wat schot in kwam. Sommige streken waren wel wat eerder, maar het zou toch tot de grote veepest van 1775 duren, eer de verbouw algemeen werd. Vóór 1780 verschenen de aardappelen echter nog zelden op het dagelijkse menu der beter gesitueerden. Er waren ook héél wat weerstanden te overwinnen. In de eerste plaats lieten de pastinaken (een soort knollen) waarmee de arme mensen zich eeu wenlang zo goed en zo kwaad als het ging, gevoed hadden, zich niet zó maar verdrin gen! En in de tweede plaats waren er allerlei raadge vingen, die niet steeds verhelderend werk ten. In het woordenboek van Chomel wordt in 1778 van de aardappel verteld, dat ze bij snoek en schelvis niet onsmakelijk zou zijn. Hoewel het er niet staat, zou de argeloze lezer hieruit toch kunnen opma ken, dat de aardappel in andere combina ties maar liever niet geprobeerd moet wor den. Er waren op dit gebied nog andere wen ken. Zo werd het bijvoorbeeld schadelijk geacht tijdens één maaltijd meer dan vijf aardappels tegelijk te eten, een opvatting die weinig animerend is voor degenen die zwaar moeten werken en op tafel een aanvulling voor deze verbruikte energie verwachten te vinden! Zij konden echter weer moed putten uit de vertogen van een Genees-heer, die vertelde dat de aardap pel in de maag van een aanzienlijke niet goed verteerde, maar wèl in die van ste vige gezonde boeren! We zijn nu beland bij de vergiften die de aardappel bevat. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2