GOLDEN FICTION MüMde. LANGE STERKE NAGELS Vijftig jaar geleden NAVO-raad zal Suez-crisis in Parijs „officieus" bespreken Agitatie tegen rassengelijkheid breidt zich uit in Tennessee Eerste contact in Cairo had geen opzienbarend resultaat VER VOER Londen zou twintigduizend man aan West-Duitsland willen onttrekken Onder ons gezegd, toch maar liever Politieversterkingen onderstrepen vastberadenheid van regering Britse Labour-bladen beschuldigen de regering van oorlogsvoorbereiding "Hoe is het ontstaan?^ y DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 3 Beschuldigingen over en weer tussen Washington en Peking Een gulden genieting voor 80 ct. Poolse en Joegoslavische communisten verzoend Westerlings bondgenoot Azis vrijgelaten Dit woord SCHRIJVEN Twee brandstichters in Zuid-Frankrijk betrapt Eén van hen meende een bijbelse roeping te hebben „Poortvliet" kreeg aanvaring Uit Haarlems Dagblad van 4 september 1906 In de afgelopen weken hebben zich in het vervoerwezen twee feiten voorgedaan welke, nadat ze door ons blad waren ge publiceerd, in een groot deel van de Nederlandse pers de aandacht hebben ge trokken. Het ging daarbij om de aanvraag van de N.V. Maarse en Kroon om een vergunning voor een busdienst tussen Amsterdam en Den Haag via Amstelveen, Schiphol en Wassenaar en de oprichting van een Maatschappij ter behartiging van vervoerbelangen, waarin behalve de Deli- spoorwegmaatschappij en de Gelderse Tramwegen ook Maarse en Kroon deel nemen. I De belangstelling voor beide gebeurte nissen is begrijpelijk, want iedereen die geen onbekende is op dit onderdeel van het bedrijfsleven begreep dat het om twee uitdagingen aan de Nederlandse spoor wegen ging, uitdagingen echter die aan betekenis winnen wanneer men ze be schouwt tegen de achtergrond van de Nederlandse vervoerswetgeving sinds 1939, het jaar waarin de Wet Autovervoer Per sonen een einde maakte aan de tot dan bestaande anarchie in het vervoer. Men denkt vaak, dat deze wet uitsluitend on der de druk van de grote verliezen van de Nederlandse Spoorwegen in die jaren tot stand kwam en ongetwijfeld heeft de wetgever mede daarin aanleiding gevon den ordenend te gaan optreden. Maar men mag niet vergeten, dat ook tal van bona fide particuliere busondernemingen deze ordening voorstonden, omdat ook zij de gevolgen ondervonden van een ongebrei delde concurrentie. Men heeft wel eens gedacht, dat die onbeperkte mededinging het publiek tot voordeel strekte omdat zij lage tarieven met zich bracht. Men zag echter over het hoofd, dat deze gang van zaken uit zou lopen op een desolaat ver- voersapparaat, dat niet in staat zou zijn ook minder winstgevende verbindingen te onderhouden, waarvan het materieel niet aan redelijke eisen zou kunnen voldoen en waarin de personeelslasten onvermijde lijk als sluitpost op de begroting zouden fungeren. Deze overwegingen hebben geleid tot ons tegenwoordige stelsel van streekvervoer- ondernemingen, waarvan ons land er nu een vijftigtal, zeer verschillend van om vang en belangrijkheid, telt. De met de vergunningverlening belaste commissie heeft bij haar werkzaamheden een natuur lijke taakverdeling tussen rail en weg na gestreefd door het autobusvervoer in de meeste gevallen te zien als regionaal, dat van de spoorwegen als nationaal vervoer. Uitgangspunt was daarbij tevens, dat het spoorwegapparaat als geheel een belang rijk nationaal bezit vormde en in stand gehouden moest worden zonder dat dit de ontplooiing van het personenvervoer over de weg in belangrijke mate behoefde te beperken. Op die basis kon een betrekke lijke rust in het Nederlandse vervoer wezen worden verkregen, zij het dan dat incidenteel nogal eens wrijvingen ontston den, omdat de Commissie Vergunningen Personenvervoer onder invloed van poli tieke weerstanden in parlement en de laatste jaren ook in de regering nimmer in staat is geweest haar taak te eindigen zo als zij haar begonnen is. Intussen v/as het vraagstuk enigszins ge compliceerd geworden doordat de spoor wegen zich ook zelf gingen interesseren voor het wegvervoer, gedeeltelijk door be middeling van vroegere tramwegonder nemingen welke van oudsher al spoorweg dochters waren, gedeeltelijk door pas op gerichte busondernemingen. Men moet deze ontwikkeling eigenlijk zien als een extra zekerheid boven de in de wet gestel de algemene bescherming van de trein dienst. Door middel van de dochteronder neming hebben de Spoorwegen het immers in de hand afroming van de treindienst door parallel daaraan onderhouden bus lijnen tegen te gaan. Niet alleen voor de wet, maar vooral ook voor het publiek is het natuurlijk volkomen om het even of een bepaalde dienst door een NS-doch- ter of door een particulier wordt onder houden. Van belang is slechts of de ge boden service voldoende is en nu is een van de heilzame gevolgen van de Wet Autovervoer Personen, dat die service in het algemeen uitstekend is, of men nu met een NS-dochter of met een particulier te maken heeft. Van ondernemerszijde echter wordt de spoorwegexpansie in het wegvervoer overigens tot ongeveer vijftien bedrijven beperkt met lede ogen. gezien. Dat is begrijpelijk, want juist door de min of meer statische verdeling van ons land in een aantal streekvervoergebieden betekent elke uitbreiding van de spoorweginvloed verlies voor de particuliere sector. Men moet de concessie-aanvraag van Maarse en Kroon voor de buslijn Amsterdam-Den Haag en de oprichting van een maatschap pij welke financieel zwakke vervoerson dernemingen wil bijstaan dan ook mede van psychologische aard beschouwen. Men kan het natuurlijk betreuren, dat de vreed zame samenwerking welke aan het groeien is tussen Spoorwegen en particuliere weg vervoerders zo plotseling verbroken wordt door iets wat op een oorlogsverklaring lijkt. Al te tragisch moet men dat ook weer niet nemen. De wet biedt nu voldoende waarborgen om een moordende concurren tie als in de jaren dertig te vermijden. In vervoerskringen kan men ook wel de mening horen, dat spoorwegtekorten zeker niet in het belang van het wegvervoer zul len zijn. Men baseert zich daarbij op de praktijk van vervoersbeknotting zoals die in sommige omringende landen als gevolg van de grote spoorwegverliezen aldaar de laatste jaren gebruik is geworden. Maar het is niet te hopen en zelfs niet waar schijnlijk, dat een dergelijk beleid in Ne derland ooit instemming zou vinden. Sa nering kan gewenst zijn. breideling van een bepaalde activiteit om buiten die activiteit gelegen oorzaken is nimmer te verant woorden. En er is op zichzelf niets tegen, dat het particuliere wegvervoer zich interesseert in die streekvervoergebieden waar de Spoor wegen geen directe belangen hebben en die zijn er genoeg. Dat wil echter ook zeggen, dat Maarse en Kroon weinig kans maken op hun buslijn Amsterdam-Den Haag. In williging van die concessie-aanvraag zou immers wel ongewenste afroming kunnen betekenen van het vervoer op een lijn welke in het geheel van onze nationale vervoerseconomie niet kan worden gemist. Bovendien zou de streekvervoergedachte dan op een radicale manier worden door broken. Doch ook deze aanvraag zou men van psychologisch belang kunnen achten, namelijk als een soort reactie op een zeker element van verstarring dat aan elke or dening eigen is. De voordelen van de orde ning kunnen echter zo groot zijn, dat men een betrekkelijk nadeel dan maar in de koop toe neemt. Na botsing overleden. De 22-jarige P. uit Helden is te Neer (L.) verone^ukt. door dat hij met zijn bestelwagen tegj ?en boom is gebotst. Hij werd ernstig gewond. In het ziekenhuis te Roermond is hij overleden. ADVERTENTIE (Van onze correspondenten) De wekelijkse zitting van de permanente raad van de Noordatlantische Verdrags organisatie, die iedere woensdag in het Palais Chaillot in Parijs gehouden wordt, draagt ditmaal een bijzonder karakter. Drie ministers van Buitenlandse Zaken, de Brit Selwyn Lloyd, de Canadees Lester Pearson en de Fransman Pineau, zullen aanwezig zijn en een ruim deel van de tijd zal onge twijfeld aan de Suez-crisis worden gewijd. Selwyn Lloyd, die in Londen de Suez- conferentie heeft geleid, zal de vertegen woordigers van de landen, die daar niet aanwezig waren, op de hoogte stellen van de Britse en Franse inzichten en van even tuele militaire plannen ingeval van een mislukking van de missie-Menzies, die dan intussen de Egyptische dictator zal hebben ontmoet. Wij vernemen dat het denkbeeld van deze „officieuze N.A.V.O.-conferentie" af komstig is van Sir Winston Churchill, op wiens buitengoed Chartwell de secretaris generaal van de N.A.V.O., Lord Ismay, sedert jaren een groot vriend van de voormalige premier onlangs logeerde en bij welke gelegenheid dit plan zou zijn geboren. Beslissingen zijn van deze samen komst niet te verwachten. De opzet is eer der informatief. Het is aan te nemen dat bij Groot-Brit- tannië en Frankrijk het verlangen leeft, naast de achttien landen die in Londen de (gematigde) resolutie tegen president Nasser ondertekenden, nog meer steun te winnen. De positie van Griekenland is on duidelijk. Als N.A.V.O.-lid zou men van Griekenland sympathie mogen verwachten voor de Brits-Franse activiteit. Maar met het oog op Cyprus, dat in de geallieerde strategie een steunpunt van belang vormt, heeft dit land de uitnodiging voor de Lon- dense conferentie geweigerd. Ook Canada, dat behalve lid van de N.A.V.O., óók onderdeel van het Britse Ge menebest is, is het met de Britse inzichten en voornemens niet volledig eens. Pearson, die als een der drie „wijzen" een groot prestige in N.A.V.O.-kringen geniet, staat ten opzichte van de Suez-kwestie dichter bij zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles, dan bij Lloyd en Eden. Eventueel gebruik van geweld tegen Nasser zou in zijn ogen in elk geval uit den boze zijn. Niettemin worden de militaire voorbe reidingen in het oostelijk cleel van de Mid dellandse Zee door Britten en Fransen, die het sedert de oorlog zelden zo goed met elkaar konden vinden als nu, intensief voortgezet. Wijze man Pearson zal vermoedelijk ook spreken als voorzitter van de commissie der drie wijzen, die een reorganisatie van de NA.V.O. moet voorbereiden. Hij kan in het Suez-vraagstuk een gerede aanleiding vin den om de dwingende noodzaak van zijn opdracht aan te tonen. De N.A.V.O. is op gericht als instrument van een staatkunde, die vooral door Washington werd inge geven en die het gevaar voor verdere Rus sische expansie vrijwel uitsluitend in West- Europa zag. Ofschoon in de laatste jaren wel bewezen is dat de zones, waarin Moskou rechtstreeks of zijdelings tracht zijn invloed uit te breiden, niet in de eerste plaats op ons continent gelegen zijn, bepaalt de N.A.V.O.-strategie zich nog altijd over wegend tot dit deel van de Westerse wereld. Frankijk heeft bij zijn moeilijkheden in Noord-Afrika de nadelen van deze een zijdige oriëntering meermalen ondervonden en de spanning rond Egypte bewijst op nieuw dat ten minste een groot deel van het Afrikaanse werelddeel in de Alantische gemeenschap zou moeten worden opge nomen. Mocht een militaire actie tegen Egypte binnenkort onvermijdelijk worden, dan treden Groot-Brittannië en Frankrijk dus niet als N.A.V.O.-leden op, doch slechts als onafhankelijke naties die hun levensbelangen bedreigd achten. Het kan echter geen kwaad dat in zo'n geval de N.A.V.O. als organisatie van wes terse solidariteit tevoren uitvoerig wordt ingelicht. Met dat doel wordt deze verga dering door Lloyd en Pineau bijgewoond. In Bonn doen berichten uit Londen de ronde, dat Lloyd zal aankondigen dat Groot-Brittannië zich bij een aanhoudende gespannen toestand rond het Suezkanaal genoodzaakt zal zien zijn strijdkrachten in West-Duitsland met een vierde te vermin deren. Er zullen in dat geval rond twintig duizend man Britse troepen ongeveer een divisie uit de bondsrepubliek naar het Midden Oosten worden overgebracht. Groot-Brittannië heeft vier divisies in West-Duitsland gestationeerd. De troepen zullen zijn samengesteld uit manschappen en eenheden van alle vier divisies, die men in het Midden Oosten nodig heeft. Aanvankelijk was er in oveeenstem- ming met het N.A.V.O.-opperbevel sprake van de terugtrekking van vijfdui zend man. Deze operatie is vrijwel voltooid. De bondsregering heeft de ministerraad van de Westeuropese Unie verzocht medio september op een vergadering het vraag stuk van de geallieerde troepensterkte in Europa te bespreken. Groot-Brittannië en Frankrijk zouden slechts aarzelend in het bijeenroepen van de ministerraad der W.E.U. hebben toegestemd. WASHINGTON (Reuter) Communis tisch China heeft een Amerikaans protest tegen het neerschieten van een Ameri kaans marinevliegtuig bij de Chinese kust van de hand gewezen. Het Chinese minis terie van Buitenlandse Zaken heeft via Britse diplomatieke kanalen geprotesteerd tegen het binnendringen van Amerikaanse vliegtuigen in het Chinese luchtruim. In het Chinese antwoord heet het, dat het gebied waarin het Amerikaanse vliegtuig werd neergehaald een gevechtszone is. Het Amerikaanse vliegtuig had zestien man aan boord en werd neergeschoten op een vlucht van Japan naar Formosa. In het Amerikaanse protest werd gezegd, dat het toestel zich een goed eind van de kust en boven internationale wateren bevond toen het werd aangevallen. Communistisch China heeft voorts „krachtig" geprotes teerd tegen „manoeuvres van de Ameri kaanse zevende vloot op 23 en 24 augus tus", die „georganiseerd waren om de Chi nese territoriale wateren en het Chinese luchtruim te schenden". De nota heeft ken nelijk betrekking op het zoeken j van sche pen en vliegtuigen van de zevende vloot naar het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig, dat op 23 augustus bij de Chinese kust werd neergeschoten. Slechts van twee inzittenden zijn de lijken gevonden. In de nota wordt opnieuw verklaard, dat op 23 augustus een nationalistisch-Chinees vliegtuig is neergeschoten. Als het hier echter werkelijk een Amerikaans toestel betrof, aldus de nota, dan „kan China slechts zijn grootste spijt over het gebeur- i de betuigen". NASHVILLE (Reuter) In de stad Oliver Springs, in de Amerikaanse staat Tennessee, is het maandagavond naar aan leiding van plannen voor opheffing van de rassenscheiding óp de scholen tot ongere geldheden gekomen. Een menigte van on geveer 250 man viel in een hoofdstraat enige automobilisten lastig. Een neger chauffeur, wiens auto heen en weer werd geschud, stapte uit en schoot een van de blanken in de arm. Hij wist in de auto van een andere neger te ontkomen. Later werd een plaatsvervangend sheriff door iemand in de menigte in de schouder geschoten. Uit de omliggende plaatsen worden politieversterkingen aangevoerd, onder meer tachtig man uit het nabijgele- CAIRO (Rcuter/AFP). De vijflanden- commissie die de meerderheid der deel nemers aan de Suezkanaalconferentie ver tegenwoordigt, heeft gisteren tweemaal een onderhoud gehad met president Nasser in Cairo. Op de tweede bijeenkomst gaf de commissie volledige uiteenzetting van de plannen die voorzien in internationaal be heer van het kanaal. Vanavond wordt er weer vergaderd. De Australische premier Mcnzies keek na de bijeenkomst zeer ern stig. Toen verslaggevers hem vroegen of hij tevreden was antwoordde hjj scherp: „Tot dusver ben ik degene geweest, die heeft gesproken". Na de eerste bijeenkomst zei Menzies, dat er gesproken was over de procedure en dat men besloten had, zo spoedig mogelijk over de eigenlijke kwes tie te gaan spreken. Er zal niet dagelijks een communiqué worden uitgegeven. De besprekingen moeten in de rustige, ver trouwelijke sfeer en in de vriendschappe lijke geest worden gevoerd, die bij de eer ste bijeenkomst zijn gebleken, aldus Men zies. Een woordvoerder van de commissie heeft verklaard dat verwacht wordt dat een bestudering tot in bijzonderheden van de voorstellen enige tijd zal vergen. Ook Nassers voornaamste politieke raadgever, luitenant-kolonel Ali Sabri, die de bespre kingen bijwoont, zei: „Wij zijn overeenge komen, dat gedurende de beraadslagingen niets zal worden gezegd". De Egyptische autoriteiten hebben gis teren de veertigjarige Brit John Thornton Stanley, die werkzaam was op het kantoor te Cairo van de „Prudential Assurance Company" aangehouden. De reden voor de arrestatie is nog niet bekend gemaakt. De Britse ambassade kreeg het bericht van deze vierde arrestatie van een Britse on derdaan van een collega van Stanley. Het hoofd van de Egyptische voorlichtings dienst heeft meegedeeld, dat er dertig ar restaties zijn verricht wegens „spionage van de groep Swinburn". Volgens hem be horen de gearresteerden tot „verschillende nationaliteiten". Ongeveer de helft van de vrouwen en kinderen van het personeel van de Britse ambassade te Cairo, tussen vijftig en zestig personen, zullen „in de komende week" vertrekken, aldus heeft een woordvoerder van de Britse ambassade medegedeeld. On geveer 1400 Britten hebben Egypte reeds verlaten. Vele andere, die met verlof wa ren, zijn niet teruggekeerd. Het blad van de Britse socialistische (op positie-) partij, Daily Herald, oefent critiek op het besluit om het legeren van Franse troepen op Cyprus toe te staan. Het noemt dit besluit „dom en op het verkeerde ogen blik genomen". Voorts worden de Britse militaire maatregelen naar aanleiding van de Suezkanaal-kwestie scherp gehekeld. „Naar het schijnt willen premier Sir An thony Eden en zijn ambtgenoten nog steeds soldaatje spelen". Het blad vraagt zich af, waarom Eden niet verklaart, dat geen ge weld zal worden gebruikt tenzij zulks op grond van het UNO Handvest geoorloofd is. „Het Britse volk zal elke regering ver nietigen, die haar plichten jegens de zaak van de vrede krachtens het handvest ver zaakt", zo besluit de Daily Herald. De socialistisch-gezinde „Daily Mirror", 's werelds grootste dagblad (5V« miljoen) en het „enfant terrible" der Britse dagblad pers, heeft op haar voorpagina uitlatingen van vooraanstaande Britten opgenomen, die erop zouden wijzen dat Eden vastbe sloten zou zijn Egypte de oorlog te ver klaren indien de besprekingen met Nasser mochten mislukken. Onder de kop „Zijn zij allen leugenaars en angstverwekkers?" drukt het blad de meningen af van in vloedrijke personen als Gaitskell, de leider der Labour Party, dr. Fisher, aartsbisschop van Canterbury, Sir Vincent Tewson, pre sident van het Britse vakverbond en hoofdredacteuren van leidende dag- en weekbladen. Het blad zegt „de tijd is ge komen dat Eden het volk de waarheid ver telt". Is het waar dat hij een oorlog tegen Egypte voorbereidt en zo ja, onder welke voorwaarden zal hij militaire kracht aan wenden?" Het blad citeert de liberale „Manchester Guardian", die op 31 augustus in een hoofdartikel schreef „de regering schijnt er zich op voor de bereiden onmiddellijk tot oorlog over te gaan als Menzies' missie mocht mislukken. Maar wat zal deze poli tiek kosten? Schade aan het bondgenoot schap met de Verenigde Staten, een ver broken Gemenebest, de verspilling van Britse en Egyptische levens, economische achteruitgang van Groot-Brittannië en Frankrijk, het eind van de UNO, geen olie en voor de Sovjet-Unie een open deur in het Midden-Oosten". Robert Menzies, de Australische pre mier, voorzitter van de commissie van vijf, die aan president Nasser ver slag uitbrengt over de resultaten van de Suezkanaal-conferentie in Londen, heeft met de vier andere leden van de commissie in Cairo de eerste be sprekingen met het Egyptische staats hoofd gevoerd. Deze telefoto geeft een beeld van de aankomst van Menzies, V.l.n.r. Menzies, Nassers raadsman Ali Sabri, Joe Nis, directeur van de Egyp tische Suezkanaal-autoriteit en presi dent Gamal Abdel Nasser, die zijn Australische gast de hand drukt. gen Clinton, waar de rassenkwestie ook tot moeilijkheden heeft geleid. Ook elders in de staat Tennessee heerst onrust. Zo werden twee leden van de na tionale garde, die op weg waren naar Day ton, door. vijf mannen gemolesteerd, toen zij desgevraagd zeiden, Öat zij naar Clinton zouden gaan als zij hiertoe bevel kregen. NASHVILLE (Reuter) Het hoge ge rechtshof van de Amerikaanse staat Ten nessee heeft maandag een poging om op juridische gronden de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school van Clinton te verhinderen, afgewezen. De „Federatie van Tennessee voor Con stitutioneel Bewind", een vereniging die vóór rassenscheiding is, had het hof ge vraagd te bepalen, dat de directeur van de middelbare school van Clinton niet de be voegdheid bezat om de 12 negerkinderen, waarom de strijd is begonnen, toe te laten. Voorts verklaarde de federatie, dat de schoolfunctionarissen niet het recht heb ben staatsfondsen die aan scholen met rassenscheiding waren toegewezen, te ge bruiken voor scholen zonder rassenschei ding. Toegeven „volledig uitgesloten" Het gerechtshof, dat binnen vijf minuten tot een uitspraak kwam, verklaarde, dat de kwestie „volledig uitgesloten" is door het besluit van het opperste gerechtshof van de Verenigde Staten, dat in het hele land rassenscheiding op openbare scholen buiten de wet stelde. In Clinton was het maandag rustig. CLINTON (United Press) Vijf tanks van het type M-4 hebben maandagavond laat posities ingenomen op belangrijke pun ten in deze stad, waar het eerder tot ern stige incidenten is gekomen als gevolg van de opheffing der rassenscheiding op de plaatselijke middelbare school. FORTH WORTH, TEXAS, (U. P.) De neger Lloyd G. Austin, die in Forth Worth een huis bewoont in een wijk waar uit sluitend blanken wonen en al maandenlang door de omwonenden wordt getreiterd, heeft er nu in toegestemd, zijn woning voor de schappelijke prijs van 1350 dollar te verkopen. De buren zullen het geld bij elkaar leggen, het huis verkopen en van de opbrengst hun geld terug krijgen. BRIONI (AFP) De Poolse en Joego slavische communistische partijen hebben haar betrekkingen genormaliseerd, zo is zondag bekend gemaakt in een communi qué, dat werd uitgegeven na besprekingen, die tussen 25 augustus en 2 september op het Joegoslavische eiland Brioni tussen delegaties van beide partijen zijn gevoerd President Tito van Joegoslavië heeft zelf aan de besprekingen deelgenomen, meter in de K 2-klasse. DJAKARTA (ANP). De voormalige legerkapitein, Abdul Andi Azis is heden ontslagen uit de militaire gevangenis in Midden-Java. Azis heeft 6 van de 14 jaar gevangenisstraf waartoe hij was veroor deeld uitgediend. Zijn vrijlating is geschied op bevel van de minister van Justitie, Mul- jatno. In 1953 heeft de krijgsraad te Djogja Abdul Andi Azis veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Azis was in april 1950 gearresteerd op beschuldiging van het leiden van een gewapende opstand in Ma kassar tegen de Republiek Indonesië. De oudste Germaanse wijze van schrijven is het inkrassen van rune- tekens. Men gebruikte daarvoor een werkwoord writan, dat: ingriffen bete kende, verwant was met ons werkwoord rijten en voortleeft in het Duitse reiszen en in de oorspronkelijke betekenis in het Engelse: to write. Toen de Ger manen de Romeinse wijze van schrijven overnamen, gingen zij daarvoor een nieuw werkwoord gebruiken, aan het Latijnse scribere ontleend. Dit is ons werkwoord schrijven. Eigenlijk had men het oude writan best kunnen be houden, want scribere is weer verwant met het Griekse skarifos, skarifesmos: gekrabbel, vluchtige schets, dat terug gaat op een oudere werkwoordsstam die ook weer: inkrassen betekende. (Van onze correspondent in Parijs) De enorme bosbranden die aan de Cóte d'Azur en andere delen van Zuid-Frankrijk de laatste weken hebben gewoed en ver scheidene slachtoffers aan doden en gewon den eisten, zijn eindelijk overmeesterd. De brandweren uit Marseille en andere grote steden die bijna in hun geheel naar de plaatsen des onheils waren gedirigeerd, zijn grotendeels weer naar hun kazernes terug gekeerd. Wel blijven groepen vrijwilligers elkaar nog altijd dag en nacht aflossen om te voorkomen dat een plotselinge mistral het vuur dat zo hier en daar nog smeult, weer tot hoge vlammen op zal blazen. Wat de oorzaak van deze reusachtige branden betreft waardoor overigens bij na iedere zomer streken van Zuid-Frank rijk geteisterd worden schijnen de auto riteiten nu wel vrij algemeen naar de mening over te hellen dat men hier met opzet en kwaadwilligheid te doen heeft gehad. In elk geval zijn er al twee jonge mannen op heterdaad betrapt, die juist bezig waren hun tweede doosje lucifers af te strijken. Een hoop takkenbossen vlak bij een grote fabriek stond al in vlam. Éen der twee brandstichters stond bekend als de dorpsgek van het plaatsje Collé- Saint-Loup en dat was de 33-jarige Felix Roux, die vroeger werkte op een steen fabriek. Hij had zijn vriend Jean-Marie Vaisset voor z'n plannen opgewarmd en deze (een 21-jarige student) wilde nu bij zich zelf ook wel eens waarnemen hoe men zich voelde als men met eigen handen een heel bos in lichte laaie had gezet. Hij heeft die waarneming dan nu kunnen doen en tevens het besef kunnen peilen van iemand die verantwoordelijk is voor materiële scha den die in de tientallen miljoenen lopen en voor de invaliditeit van verscheidene streekgenoten en tenslotte voor de dood van een tweetal gendarmen, die bij het blussingswerk om het leven zijn gekomen. De zwakzinnige Roux voert tot zijn ver dediging aan dat hij zich bewust is als goed Christen te hebben gehandeld. Hij heeft zich in de cel, waarin hij is opgesloten, een bijbel laten brengen om het hoofdstuk op te zoeken, waarin zou staan dat de wereld en de mensheid door het vuur moet wor den gezuiverd. Tot dusver heeft deze brandstichter de bijbelse klepel van de klok, die hij wel eens moet hebben horen luiden, evenwel nog niet weten op te sporen. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In „Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook ln Nederland -ƒ1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk Het 491 b.r.t. metende Nederlandse mo torschip „Poortvliet" is bij het verlaten van het Kielerkanaal nabij „Brunsbüttelkoog in aanvaring gekomen met het 814 b.r.t. me tende Duitse schip „Sperber". De „Poort vliet" werd vrij ernstig beschadigd. De „Sperber" liep minder averij op. In de Dordrechtsche Courant lezen wij een verhaal over een niet zeer slimme familie, die als gewoonte had aange nomen dat wanneer een der huisge- nooten uitging, deze de huisdeur moest sluiten en den sleutel in de brievenbus moest werpen. Dit werd laatst op een Zondag ook door den laatst uitgaande gedaan, die er niet aan gedacht had dat nu niemand het huis meer kon binnen gaan. Toen de heer des huizes thuiskwam en op zijn schellen niet werd openge daan, probeerde hij tevergeefs met een ijzeren draadje den sleutel uit de bus te visschen. Een jongen van de overburen bond toen een magneet aan een touw en zoo kon de sleutel uit de bus worden ge haald. De familie besloot nu, zich ook een magneet aan te schaffen, doch de eerste keer dat deze redding moest brengen, lag zij binnenshuis in een kast! Daaraan had men niet gedacht! Waarschijnlijk is men sedertdien op het idee gekomen een tweeden sleutel aan te schaffen, zoo zegt de Dordrecht sche Courant, er blijkbaar niet aan den kende dat daarmede de moeilijkheden allerminst opgelost zullen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5