Werkplaats voor Bloembollenstreek boekt goede resultaten Menselijke verhoudingen ten achter gebleven bij het wereldgebeuren Dit jaar wordt voor het eerst geen financieel tekort verwacht Pedagogisch studiecentrum zal problemen M.O. bestuderen „Jong Haarlem vooruit" biedt f ijk gevarieerd cursusprogramma Jack I ver sen is de aristocraat onder de zakkenrollers NA RUIM EEN JAAR Prins Bernhard opende Nijmeegs Congres Resultaat van diverse initiatieven Circus van Bever in Haarlem DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 9 A angepast werk Goede resultaten Burgerlijke Stand van Haarlem Veel variatie Prachtig sociaal program Gezelschap Johan Kaart in ,,'t Konijn en ik" Op 5 september spelen in ons land 50 carillons Jan Fabricius 2 oktober vijfentachtig jaar Atoomenergie verplicht mensen tot eenheid Interessatite leerstof voor ieders gading Meer dan veertig cursussen Talloze problemen P.T.T.-employé verdacht van verduistering Maand gevangenisstraf voor rijden onder invloed Toen verleden jaar zes gemeenten in de Bloembollenstreek Ilillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en Noordwijkerhout een beschuttende werkplaats voor gehandicapten oprichtten, werd een voor deze gemeenten totaal nieuw sociaal plan uitgevoerd. Een plan, waarvan men het resultaat in de praktijk niet kon vermoeden, men kon hoogstens lering trekken uit de ervaringen, die elders op dit gebied waren geboekt. Inmiddels is ,,De werk plaats", gevestigd in een voormalig schoolgebouw aan de Hoofdstraat te Sassenheim, ruim een jaar goed op gang en deze afgelopen periode is van onschatbare betekenis wegens de ervaringen, die met tewerkgestelden en werkobjecten werden opgedaan. De werkplaats werd in april 1.955 offi cieel opengesteld en vier gehandicapten waren de eersten, die hier aan de slag gingen. De eerste werkzaamheden beston den voornamelijk uit het gereedmaken van de werkruimte, want de nodige werkzaam heden aan het gebouw werden in eigen beheer uitgevoerd. Het bleef niet lang bij vier tewerkgestelden; spoedig kregen zij versterking van andere gehandicapten, voor wie het onmogelijk was zich in het vrije bedrijfsleven te handhaven. Hun aantal is inmiddels opgelopen tot 56 personen (waar van ruim twintig uit Iiillegom en Lisse. welk cijfer praktisch alle in aanmerking komende minder-yaliden in de Bloembol lenstreek uitmaakt. Deze personen worden voor plaatsing op de beschuttende werkplaats voorgedra gen door het Arbeidsbureau te Lisse en in aanmerking komen niet alleen licha melijk gehandicapten, maar ook geestelijk zwakkeren. hoewel het aantal terwerkgc- stelden van de laatste categorie beperkt wordt gehouden. De meeste van deze men sen hebben voorheen in het bloembollen- bedrijf gewerkt, maar ook vinden er enkele voormalige timmer- en metsellieden, slechtzienden en personen, die nog nimmer hebben kunnen werken, een plaats. Vooral in de eerste maanden van het bestaan van de beschuttende werkplaats moesten de mogelijkheden worden afgetast. De werkzaamheden dienden te worden aan gepast aan het handicap, zodat iedere tewerkgestelde overeenkomstig zijn moge lijkheden kan werken. Hierbij is gebleken, dat minder-validen, ondanks de ernst van het handicap, toch veelal tot een goede produktie in staat zijn zelfs invaliden die jarenlang geen functie in het produk- tieproces hebben vervuld. Aanvankelijk werden de werkzaamheden eenvoudig gehouden zoals het plakken van dozen maar geleidelijk is de kwali teit hiervan opgevoerd en thans is een grote variatie in het werk bereikt. Voor komen is, dat de tewerkgestelden zich met geestdodend werk onledig moeten houden: het grootste gedeelte van de activiteiten bestaat uit nauwkeurig precisiewerk. Het gaat er zeker niet alleen om de mensen bezig te houden, maar ook om hun werk te geven, dat ten volle arbeidsvreugde en voldoening biedt. Is „De werkplaats" hierin in het afge lopen jaar geslaagd? De heren P. C. Roo- denburg en J. F. Th. Dahlkamp, die met de leiding zijn belast, antwoorden met een volmondig: „ja". „Er heerst een goede stemming onder de tewerkgestelden en de resultaten zijn goed". Als bewijs hiervoor geldt de verwachting, dat dit eerste volle jaar geen financieel tekort zal worden ge,- boekt". Als op dezelfde voet kan worden voort gegaan, kan mogelijk volgend jaar zelfs winst worden genoteerd. Dit verloop is wel zeer gunstig: het eerste jaar, van april tot eind december een tekort van f 2200.en het tweede jaar al geen nadelig saldo. Ten opzichte van verscheidene andere werk plaatsen, steekt de beschuttende werk inrichting voor de Bloembollenstreek wat dit betreft zeer goed af. Dit mooie resul taat kon dan ook worden bereikt dank zij het beleid van de leiding en de werklust en prestaties van de geplaatsten. Het feit, dat waardevolle werkobjecten konden worden aangetrokken, is mede van belang. De werkplaats werkt voornamelijk voor twaalf firma's, die geregeld grote op drachten aanbieden. „We krijgen volop werk en de op drachtgevers zijn best tevreden", zei de heer Roodenburg ons en de heer Dahlkamp voegde daaraan toe, dat be drijven als de Nederlandse Spoorwegen geregeld opdrachten verstrekken. Nu is uiteraard de werkinrichting onder gunstige omstandigheden de hoog conjunctuur gestart, en het is daar om zeker niet waarschijnlijk, dat de opdrachten in slechter tijden in het zelfde tempo als thans blijven binnen stromen, daar juist een beschuttende werkplaats zeer conjunctuurgevoelig is. Na de eerste aanloopmaanden heeft de werkinrichting zich georiënteerd op de montage van allerlei technische appara- turen, en deze maakt thans tachtig percent van het werk uit. Op een van de afdelin- HAARLEM, 3 september 1956 ONDERTROUWD: 3 sept.: A. M. J. Renne en R. M. Th. Hollink. BEVALLEN van een zoon: 1 sept.: W. G. van Brugge-Van den Berg; J. G. M. Bur- ger-Kurvers; H. Steeman-Meerwijk: M. Bultje-Hovenier; C. J. van den Berg-Van Horiok; Chr. Martens-Van Heijningen; J. W. Geuzebroek-Hildebrand. 2 sept.: P. J. Nan-Van der Hoorn; J. P. van Gool-Smit; W. Geijssen-Verzijlberg. 3 sept.: C. M. F. van der Horst-Van Horick; H. Burghart- Kollaard. BEVALLEN van een dochter: 30 aug.: H. P. Berends-Van den Berg. 1 sept.: C. P. de Klerk-Vrossink; H. Kroonstuiver-Kok. 2 sept.: W. C. G. M. Ruiter-Dekkers; E. Lips- Timmers; H. C. Buren-Stam; S. Zeelenberg- Zijlstra. OVERLEDEN: 1 sept.: M. Botman, 77 j„ Garenkokerskade; H. K. Stedefeld, 78 j Leidsevaart; E. Ligtenstein, 82 j., Kamer- lingh Onnesstraat; F. Scholten-Van Ingen, 31 j„ Hazepaterslaan. 2 sept.: J. Duits-Van der Pol, 69 j., Hof van Egmond. gen worden apparaten voor telefooncen trales gemonteerd, waarvoor in het eigen bedrijf een speciale opleiding van drie maanden wordt gegeven. Deze montage werkzaamheden vereisen een grote nauw gezetheid, die door de tewerkgestelden aan dit object steeds kan worden opgebracht. Andere werkzaamheden bestaan uit het gereedmaken van stekkers voor kracht stroom, het kant en klaar maken van patroonhouders en knoppen voor de radio distributie, het inleggen van spoelen voor electromotoren cn het gereedmaken van stopcontacten voor sterkstroom. Met deze en nog andere objecten wordt veel variatie in het werk bereikt. Om enige cijfers te noemen: in een jaar werden 800.000 zeepdozen geplakt en 450.000 dozen voor waspoeder geponst;29.000 patroonhouders konden van augustus 1955 af worden afgeleverd. Ook worden snel binders gemaakt, waarvan er sinds ver leden jaar half september 94.000 de werk plaats verlieten. Voor een grote firma in Zaandam wordt machinaal suiker afgewo gen en verpakt, per dag drie ton. Op een speciale afdeling worden bloembollen ge sorteerd, uitgezocht en verpakt, waarvoor vakkennis is vereist. Reeds konden 265.000 doosjes, bestemd voor uitvoer naar de Ver enigde Staten, kant en klaar worden afge leverd. Vele fotoo's, die in de treincoupé's hangen, worden hier van een lijst voorzien en voor de elektrische treinstellen worden zekeringen gemaakt. En tenslotte om de variatie nog sterker te doen uitkomen houden enige tewerkgestelden zich bezig met het naaien en vullen van matrassen. Vele van de gehandicapten kunnen in al deze activiteiten voor honderd percent presteren. Voor de beloning geldt een landelijke regeling, waaraan alle beschuttende werk plaatsen in ons land zijn gehouden. Iedere tewerkgestelde heeft recht op een basis- loon, waaraan premies voor prestatie, ijver cn de kwaliteit van het werk kunnen wor den toegevoegd. Ook met de nouding ten opzichte van collega's en dii-ectie wordt rekening gehouden. Het resultaat van deze regeling is, dat verscheidene mensen een loon vei-dienen, gelijk aan het huidige c.a.o.-loon van het beroep, dat zij in het vrije bedrijf uitoefenden. Dit is echter een gunstig beeld, hetgeen niet voor alle gehan dicapten opgaat, bijvoorbeeld voor hen die door de aard van hun handicap niet tot de hoogste prestaties kunnen komen. De werkplaats voor de Bloembollenstreek voert een prachtig sociaal program uit: nuttige arbeid verschaffen aan mensen, die hun plaats in het vrije bedrijfsleven door een handicap moesten opgeven of zo'n plaats nog nooit hebben ingenomen. Voor vele van deze mensen is het bestaan thans weer zinvol geworden, doordat zij aan het nutteloos niets-doen zyn onttrokken en weer een plaats in het produktieproces hebben ingenomen. In enkele gevallen kan de i-evalidatie het weer geschikt maken van een gehandi capte voor het vrije bedrijf ter hand worden genomen. Hoewel de werkinrich ting wat dit betreft zeker nog aan het Onder de titel 't Konijn en ik" begint het toneelgezelschap Johan Kaart in okto ber een nieuwe serie voorstellingen van het Amerikaanse blijspel „Harvey" van Mary Shase. Johan Kaart vertolkt de hoofdrol. begin staat en niet als revalidatiecentrum kan worden aangemerkt. Overigens be twijfelt de dix-ectie, of in de Bloembollen- kstreek voldoende kansen aanwezig zijn om gerevalideerden in het vx-ije bedrijf te plaatsen. Hierbij is zeker van belang, dat vele werkgevers nog niet revalidatie- minded zijn en geen flauw begrip hebben van de mogelijkheden, die de revalidatie biedt. Ervaringen hebben immers aange toond, dat zelfs zwaar gehandicapten na een grondige omscholing tot de beste werk prestaties in staat zijn. Een grote moeilijkheid, waar de werkplaats momenteel mee kampt, is het gebrek aan plaatsruimte. In de gang van het oude schoolgebouw staan allerlei materialen en dozen opgesla gen, zodat alleeen een doox-gang open blijft. In de werklokalen staan de ma chines en tafels aaneengeregen, waar door ook hier weinig ruimte overschiet. Wel wordt gezo naar een mogelijk heid om uit te bx-eiden, vooral voor het opslaan van de materialen. Het is echter de grote vraag waar in het cen trale punt Sassenheim andere geschikte ruimte kan worden gevonden. Deze moeilijkheid belet de directie niet, over de gang van zaken tevreden te zijn. En ook de tewerkgestelden zijn dit getuige de goede geest die in de werkloka len heerst. Gesteld kan daarom worden, dat de werkplaats na ruim een .jaar reeds tenvolle haar bestaan in de Bloembollen streek heeft bewezen. In prettige sfeer werken deze gehandi capten aan de montage van apparatu- ren voor telefooncentrales. Dit werk vereist een speciale opleiding en grote nauwgezetheid. Vijftig cax-illons in verschillende gemeen ten van ons land - onder meer ook het carillon van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam - zullen op 5 septem- ber, de jubileumdag van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang, volksliede- x-en ten gehore brengen. Van de herden kingsbijeenkomst in de Haagse Dierentuin, waaraan ruim vijftienhonderd mensen zul len deelnemen, zal een gedeelte wox-den uitgezonden door de N.C.R.V. en de we reldomroep zal een klankbeeld samenstel len. Op 2 oktober zal ter gelegenheid van de vijfentachtigste verjaardag van de auteur Jan Fabricius op 30 september in de Rot terdamse Schouwburg een jubileumvoor stelling worden gegeven in het bijzijn van de jubilaris. Het Nationaal Toneel van Bel gië onder directie van Firmin Mortier zal „Sonna" van Jan Fabricius opvoeren. TIJDENS DE OPENINGSZITTING hedenmorgen te Nijmegen van de conferentie inzake menselijke verhoudingen spx-ak Prins Bernhard een welkomstwoord tot de beschermvrouwe der conferentie, Koningin Juliana, waarna hij het thema inleidde met de volgende rede: „De menselijke verhoudingen worden in alle landen en in alle sectoren van de samenleving gevoeld als onbevx-edigend en als een urgente aangelegenheid. Het is geenszins een vraagstuk van het bedrijfsleven alleen. Overal beseft men meer dan voorheen, dat de mensen op samenwerking zijn aangewezen, in onderneming en het bedrijf, in het gezinsleven, in het maatschappelijk leven en allerwegen vraagt men zich af, welke obstakels de weg naar wederzijds begrip vex-spex-ren. Waarom? Staat mij toe het risico te wagen, dat ik een verkeerd ant woord geef. De x-eden is, dat ieder van zichzelf denkt, dat hij in een of ander opzicht beter is dan de ander en dat mensen van natux-e vrezen, wat onbekend of vreemd voor hen is. Daarbij komt, dat wij, evenals kinderen dat doen, vlot generaliseren. Zo meent men in den vreemdë, dat Nederlandse kinderen klompen dragen en denken onze kinderen, dat Indianen mensen zijn die alle dagen hun hoofd met veren tooien. Het ontzag voor de grote vernieuwingen die techniek en civilisatie in het leven van iedereen hebben teweeg gebracht, de daarmee samengaande wijzi gingen in de verhoudingen tussen man en vrouw, tussen ouders en kindex-en, tussen leiding en ondergeschikten hebben tot nu toe het probleem der menselijke ver houdingen aan de aandacht doen ontsnappen. Zoals wij in ons blad van donderdag 30 augustus reeds berichtten, bereiden B. en W. van Haarlem momenteel een voorstel aan de raad voor om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling voor de op richting van een onderwijskundig studie centrum voor het middelbaar onderwijs. Dit centrum is bedoeld voor het xiiet-con- fessioneel onderwijs en zal, naast een ka tholiek en protestants-christelijk centrum, het derde zijn op dit gebied. Sinds enige jaren leefden er reeds ver scheidene initiatieven, teneinde tot de op richting van een dergelijk centrum te ko men, o.a. bij de Algemene Bond van scho len voor voortgezet hoger en middelbaar onderwijs. Professor dr. ir. W. Schex-mer- horn fungeerde als president-curator van dit centrum-in-oprichting, dat zou gaan wei-ken voor dertig a veertig scholen. De heer D. M. van Willigen, thans rector van het Jac. P. Thijsselyceum, heeft gepoogd de divex-se initiatieven samen te bundelen. Verscheidene personen wei-den benadei-d en het resultaat van een tussen deze per- Deze week wordt te Haarlem door mid del van een folder het nieuwe programma van de stichting „Jong Haarlem voor uit" verspreid. De folder wijst de belang stellende lezer op de rijke verscheidenheid aan avondcursussen, die de stichting voor sociaal-culturele jeugdzorg ook de komende maanden weer biedt. Diegenen, die een keuze willen maken uit het bonte program ma van lessen wordt het wel zeer gemak kelijk gemaakt: in de folder is een aan- meldingskaart gevouwen, door middel waarvan men zich voor een cursus kan op geven. uur omvatten. Het zou ondoenlijk zijn alle vakken te vermelden men zie daarvoor de aan huis bezorgde folder en daai'om kan met een greep uit de bonte verschei denheid worden volstaan. Er zijn vijf cur sussen in Nederlandse taal en enkele in rekenen. Men kan lessen volgen in boek houden en handelsx-ekenen, wiskunde en handschriftverbeteren, alsmede in steno grafie, machineschrijven en algemene ont wikkeling. Er zijn verscheidene cursussen in diverse talen, zowel voor beginners als gevorderden. Ook op het gebied van auto-, radio- en fototechniek biedt „Jong Haarlemvoor- Zo spoedig mogelijke opgave via de aan- uit" een goed leerprogramma. Handenar- meldingskaart heeft tot resultaat, dat het definitieve lespi-ogramma tijdig kan wor den vastgesteld. Een week voor de aanvang van de lessen ontvangt iedere deelnemer een oproep voor een bezoek aan de school. Aan de hand van het uiteindelijke pro gramma kan men dan definitief voor de cursussen inschrijven." Zoals gezegd, biedt „Jong Haarlem.... vooruit" een groot aantal lessen bestemd voor hen, die kortere of langere tijd ge leden de lagere schoolbanken hebben ver laten en hun vrije tijd nuttig willen be steden door het volgen van een halfjaar- lijkse cursus. Ook voor hen, die voortgezet of middelbaar onderwijs hebben genoten, biedt de stichting voldoende interessante leerstof. „Jong Haarlemvooruit" ge niet hierbij krachtige steun van het Haar lemse gemeentebestuur, zodat een uitge breide staf van deskundige leraren en medewerkers kon worden samengesteld. Gekozen kan worden uit niet minder dan veertig halfjaarlijkse cursussen, die ieder ruim twintig lessen van meestal anderhalf beid, tekenen en kunstgeschiedenis, cos- tuumtekenen, ritmische gymnastiek en eer- ste oefeningen verdienen voorts vermel ding. Ook zijn er enkele driemaandelijkse cursussen, o.a. over het toneelspel, muziek en de opvoeding in het gezin. De cursussen vangen aan na 1 oktober en worden bijna alle gegeven in het stedelijk gymnasium aan de Prinsenhof 3. Er zullen zowel algemene lesgroepen voor jongeren van alle gezindten, als speciale rooms-ka- tholieke groepen worden gevormd. Deel- nemers dienen een inschrijfgeld van f 5 te betalen en voorts voor elke halfjaarlijkse cursus eveneens f 5. Bij deelname aan ver scheidene cursussen wordt reduktie ver leend. Inlichtingen over deelname en kos ten worden verstrekt door de directeur, de heer J. L. Munnik, Wagenweg 28, telefoon 10578. Verwacht wordt, dat weer vele jongeren dit winterseizoen aan de nuttige cursussen van „Jong Haarlem vooruit" zullen deelnemen. Mede in verband met het ver wachte grote aantal aanmeldingen is het daarom gewenst, dat men zich tijdig op geeft. Vorig jaar bedroeg het aantal aan meldingen 1500 en dit jaar zal dit getal vermoedelijk worden overtroffen. sonen gehouden bespreking was, dat een commissie van voorbereiding wex-d ge vormd, waarin ondermeer enige wethou ders van onderwijs van grote gemeenten en rectoren van lycea zitting hebben. De Algemene bond van scholen voor voortgezet hoger en middelbaar onderwijs was eveneens bezig met de voorbereiding van een pedagogisch centrum. Professor dr. ir. W. Schermerhorn fungeerde als presi dent-curator van dit centrum-in-oprich ting, dat zou gaan werken voor dertig a veertig scholen. Nu echter de oprichting van een centrum in groter verband tot stand zal komen, gaat de Algemene bond niet verder met zijn plannen. Verwacht kan worden, dat de deelne mende gemeenten een raad van bestuur zullen vormen, die met de zakelijke leiding van het studiebureau zal worden belast. Voorts zal een curatorium aan het centrum worden verbonden, dat zowel toezicht zal houden op de gang van zaken als dirige rend zal optreden. Een juridische en onder wijscommissie zijn reeds werkzaam om respectievelijk de zakelijke opzet te bestu deren en materiaal te verzamelen, waar mee het studiebureau zal kunnen gaan werken. In het middelbaar onderwijs leven talloze problemen, die om bestudering en een op lossing vragen. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan kwesties als: de scholenbouw, beroeps keuze, beoordeling van de leerlingen, de didactiek, het geven van huiswei'k en het zitten-blijven. Voorts kan het op te richten bux-eau de nieuwe ideeën, die er bij de wetenschap over het onderwijs leven door geven aan de scholen en anderzijds bestu deren en beoordelen van wat er aan nieuwe gezichtspunten uit de scholen voort komt. Op deze wijze wordt het gehele on derwijs in het pedagogische researchwei-k betrokken. Het ligt wel in de bedoeling, dat dit studiebureau, voor het niet-confes- sionele middelbaar onderwijs een goede samenwerking zal ontplooien met de andere opvoedkundige centra. Voor de rechtbank te Maastricht heeft de 27-jarige PTT-employé H. G. L. C. uit Valkenburg terechtgestaan, vexdacht van verduistering. Er waren herhaaldelijk klachten over C. ontvangen van mensen die aan hem op het postkantoor in Valken burg geld hadden overhandigd voor giro stortingen en dan van C. te horen kregen dat zij 100.te weinig hadden gegeven. Een ambtenaar van de Opsporingsdienst der PTT ging naar Valkenburg en overhandig de C. vijftien biljetten van 100,waar van hij de nummers had genoteerd, ten be hoeve van een girostoxding. Ook nu be weerde C. dat er één biljet van 100. te weinig was. De opsporingsambtenaar liet daarop de kas controleren. Het ontbreken de bankbiljet werd daarin aangetroffen. De verdachte ontkende de verduistering en sprak van een vei-gissing. De officier van Justitie merkte op dat dergelijke „ver gissingen" zich altijd voordeden als C. dienst had aan het loket. Hij achtte ver- duistering in dienstbetrekking bewezen en eiste tien maanden gevangenisstraf. Op 17 september zal de rechtbank uit spraak doen. Het besef ontwaakt thans, dat elke groep en elk volk niet alleen het eigen voordeel op het oog moeten hetbben, maar tevens 't gemeenschappelijk welzijn. De wereld waarin wij leven is kleiner geworden en in een kleine gemeenschap moet het belang van de ander worden nagestreefd, wil het welzijn van allen niet op het spel worden gezet. De wereld is door de atoom-enei-gie voortaan één, voor leven of dood. Wij zijn voor de noodzaak komen te staan tot een grondige herziening der menselijke verhou dingen, in het klein en in het groot. Zo ge zien, is de beweging voor menselijke ver houdingen een noodzakelijk complement voor de U.N.O., voor de Unesco en voor alle internationale vormen tot vreedzame samenwerking. Dat is echter een ideaal in de verte. Met uw deskundigheid en erva ring zult u geen romantische illusies na jagen. Er zullen middelen moeten worden ge vonden tot versterking en tot beleving van het gemeenschapsgevoel. Een beginsel-ver klaring is niet genoeg, het gaat vooral om beleving van het beginsel der medemense lijkheid. Het is niet genoeg, dat de mensen georganiseerde groepexrngen vormen, zij moeten een innerlijke gemeenschap wor den, op de grondslag, dat zij in elkaar dezelfde uitverkiezing zien, mede-pelgrims in de levenstocht. De opzet van deze conferentie houdt geen verdoezeling in van wereld- en levensbe schouwingen of van godsdienstige overtui gingen. Ook zijn de initiatiefnemei's van de confei-entie er van overtuigd, dat wat men op het gebied van de menselijke verhou dingen wenst, nauw samenhangt met het begrip, dat men van de mens heeft. Het gaat niet om een wijziging van de samen leving van buiten af, maar van binnen uit. Dat is het punt waar het om gaat. De toe komst van de wereld hangt af van een herstel van de mens. Laat mij met een eenvoudig verhaaltje, dat ik las, illustreren, wat ik bedoel. Een vader, die zijn avondblad trachtte te lezen, werd voortdurend onderbroken door zijn zoontje, die hem vraag na vraag kwam stellen. Tenslotte zag de vader op een pagina van zijn courant een wereldkaart staan. Hij sneed die kaart in vele stukjes en liet de jongen uit die snippers een geheel maken. Zoontjelief was daar echter in een paar minuten mee klaar. „Hoe heb je dat zo gauw gedaan?". „Heel makkelijk", zei de jongen, „op de achterkant stond het plaatje van een man en toen ik die weer heel maakte, was ook de wereldkaart klaar". Onze taak is ook de wereld te herstellen, maar wij moeten daarbij beginnen met de mensen. Ondanks en dank zij de verschillen in achtergx-ond en ervaringen zal de uitwisse ling van uw bevindingen en inzichten van groot nut zijn. U zult de situaties leren kennen waarin menselijke verhoudingen van uiteenlopende aard voorkomen, ver houdingen binnen de eigen groep en ver houdingen tegenover anderen. Deze uitwis seling zal ook een bijdrage vormen voor het werk van wetenschap en praktijk. Na de redevoeringen van Prins en Koningin hebben de drie conferentie-voor zitters, de ambassadeur van Mexico bij het Nederlandse Hof, dr. Samuel A. Chavez, de rechter in het Internationale Gerechtshof, Sir Muhammed Zafrulla Khan en de oud minister van Economische Zaken van Bel gië, dr. Albert de Smaale, toespraken ge houden. Haarlemse politierechter Tot een maand gevangenisstraf en de ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van twee jaar werd een 53-jarige hoofdmachi nist uit Heemstede veroordeeld tijdens de Haai-lemse politierechterzitting van maan dagmorgen. De machinist had in de avond van de eerste augustus van dit jaar met een auto zigzaggend over de Cruquiusweg, Javalaan, Sportparklaan en Glipperweg in Heemstede gereden. Een achter hem rij dende automobilist had een brigadier van politie op het gedrag van de hoofdmachi nist opmerkzaam gemaakt. De brigadier had de verdachte aangehouden en meende te moeten constateren, dat deze onder in vloed van sterke drank verkeerde. De bri gadier was als getuige ter zitting aanwezig en bevestigde de toedracht van de zaak. Bij een vrijwillig ondergane bloedproef was komen vast te staan, dat het bloed van verdachte 1.80 percent alkohol bevatte. „Dat is toch wel ei'g veel" merkte de poli tierechter, mr. N. Reeling Brouwer op. „Hoeveel borrels had u gedronken?" Op deze vraag kon de verdachte niet antwoor den, hetgeen mr. Reeling Brouwer al een veeg teken noemde. De getuige verklaarde tijdens zijn onder zoek te hebben ontdekt, dat de verdachte even voor zijn aanhouding drie borrels en drie glazen bier had gedronken. Ook de officicier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. noemde het ge drag van de verdachte hoogst onverant woordelijk. Hij eiste een gevangenisstraf van één maand en ontzegging van de be voegdheid om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van twee jaar. De politierech ter veroordeelde de hoofdmachinist con form deze strenge eis. Als een van de voornaamste attracties van het circus Van Bevei', dat hedenavond in Haarlem een reeks voorstellingen ter gelegenheid van zijn tachtigjarig be staan begint, is het optreden aangekon digd van Jack Iversen, bekend als „de aristocraat onder de zakkenrollers". Deze vingervlugge Deen maakt er zijn beroep van bezoekers horloges, portefeuilles en dassen te ontfutselen, welke bezigheden hij alleen bij wijze van voorstelling verricht. Vroeger gaf hij ook wel eens, onder meer op verzoek van journalisten in Kopen hagen, demonstraties op straat, waarbij hij echter moeilijkheden kreeg met de po litie, die niet zomaar wilde aannemen dat „Gentleman Jack" geen gewone zakken roller was. Als „straatartiest" heeft hij menig uit zijn optreden voortvloeiend mis verstand pas op het politiebux-eau kunnen ophelderen. In 1950 heeft Iversen een demonstratie gegeven voor Busch Jensen, de Deense mi nister van Justitie, die in zijn werkkamer niet alleen van zijn horloge, maar ook van zijn paspoort werd „beroofd". Dit geschied de tijdens een zogenaamd interview in ge zelschap van een echte journalist, die origi nele copy nodig had voo* zijn krant in verkiezingstijd. Minister Jensen toonde zich achteraf zeer geestdriftig over deze „stunt". Jack Iversen, thans vijfendertig, werd al op jeugdige leeftijd in het artiestenvak op genomen: op zijn dertiende jaar maakte hij zijn debuut als helper van zijn als goochelaar in een kermisgroep werkende vader. Trucs met kaarten en het „plukken van geld uit de lucht" vormden zijn eerste nummer. Veel heeft hij aanvankelijk van oudere collega's geleerd. Tien jaar geleden begon hij zelfstandig te werken met zijn (van geboorte Zweedse) vrouw als assis tente. Zijn sterkste specialiteit is het laten verdwijnen uit het bezit van een circus bezoeker van een bankbiljet, dat later in een citroen wordt teruggevonden. Sinds eind maart werkt hij aan het pro gramma van circus Van Bever mee, ook in Amsterdam veel succes behalend. Na afloop van zijn contract, eind oktober, ver trekt hij naar Z"ir] -

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7