Weer een jaar geëist voor mishandeling van ex-verloofde PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR E Amsterdams gerechtshof Bandieten wachtten tot verdekt opgestelde agenten verdwenen O.TK-^oivCuma Chefarine „4" doet wonderen! Inbraak op Damrak opgehelderd Vijf arrestanten Radio geeft donderdag Wereldnieuws ZocU ió liet zo J WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 2 Zonder rijbewijs met drie auto's op stap Vonnis van zestien maanden tegen reserve-kapitein Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Commando-overdrachten in Den Helder Amsterdam wil tarieven der bedrijven verhogen Tien miljoen uit het Gemeentefonds geraamd Twee premières bij de Haagse Comedie Expositie werk van Abel Bertram in Amersfoort TWEEDJASSEN Drieduizend gulden boete tegen kolonel geëist Groter en sterker Verkoper van morfine werd door een vrouw bedrogen Zij verwisselde zijn koop waar voor zout en meel Locomotief ramde bus op onbewaakte overweg Bevestiging van vonnis tegen chauffeur geëist r Solanine in de aardappel De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft in de afgelopen vier dagen vijf Amsterdammers gearresteerd, die betrokken zijn bij de in de nacht van dondex-dag op vrijdag gepleegde inbraak aan het Damrak. De 21-jarig S., de 29-ja- rige P. en de 34-jarige winkelbediende H. hadden reeds lang plan om een gewapende overval te plegen op de eigenaar van een kantoormachine-winkel op het Damrak, bij wie H. in dienst was. Deze H. was de tip gever. Hij had zijn beide kornuiten verteld dat donderdagmiddag na vijf uur het beste tijdstip voor de overval was. Dan zou de winkelier 30.000 gulden in kas hebben. Bovendien zou hij dan alleen in zijn win kel zijn. De overvallers zouden naar een bepaald soort machinelint vragen. Om dat te zoeken moest de winkelier zich naar een ruimte achter de winkel begeven, die niet zicht baar is vanaf de straat. Daar zouden de twee onverlaten de man onschadelijk kun nen maken en ongestoox-d de buit uit de brandvrije kast halen. Het hele plannetje was bij de politie be kend. Donderdagmiddag stelden zich en kele rechercheurs op in het bewuste ka mertje. Even over vijf verschenen inder daad de twee overvallers. Zij vroegen naar het bewuste lint, vernamen de prijs, en ver dwenen weer. Naar een van hen na zijn ar restatie vertelde, ontbrak het de overval lers aan doortastendheid om hun plan te volvoeren. De politie acht het echter niet uitgesloten dat zij door de winkelbediende H. zijn gewaarschuwd. In de nacht van donderdag op vrijdag braken de twee lieden echter in en roofden de inhoud van de brandkast, groot acht duizend gulden. De daarop volgende nacht hield de politie de 29-jarige P. aan. S. bleek niet te vinden. In de vroege zondagochtend werd! hij echter opgemerkt in Harmeien. Hij reed daar rond in een gebuurde auto en wist na een dolle rit door de landerijen aan een achtervolgende auto van de Am sterdamse politie te ontkomen. In de nacht van zaterdag op zondag keerde S. naar ADVERTENTIE De jongere generatie heeft andere ideeën Dan de ouderen, die jaren 't zelfde deeën. Moderne kantoormachines dus in het bedrijf En die levert DANTUMA u. da's buiten kijf Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Harmeien terug, waar hij onmiddellijk door de rijkspolitie werd ingerekend. In zijn ge zelschap bevond zich een 17-jarig Amster dams vriendinnetje, dat eveneens gearres teerd werd. Op grond van de verklaringen van S. en P., die beiden bekenden, wei-den de winkelbediende H. en een 15-jarige knaap, die bij de inbraak donderdag nacht op uitkijk had gestaan, ingerekend. Van de buit was 4200 gulden over. Het vijf tal zit nu achter slot en grendel in afwach ting van de beslissing die de officier van Justitie over hen zal nemen. Up verzoek van de Maastrichtse politie is in Den Haag de 19-jarige monteur H. van H., uit Nuenen (N.-B.) aangehouden. Hij had op 26 augustus te Maastricht een op straat geparkeerde auto weggenomen. In Geleen raakte de auto defect. Van H. stalde de wagen in een garage en huurde een busje, waarmee hij het hele land door reisde. Tenslotte belandde hij in Venlo, waar het busje ook defect raakte. Hij stalde het en huurde een andere auto, waarmee hij naar Den Haag toerde. Daar is hij thans aangehouden en, ver dacht van diefstal van de auto te Maas tricht, naar Maastricht getransporteerd. Merkwaardig is, dat hij zonder rijbewijs en zonder geld een weeklang door Neder land heeft kunnen toeren met drie ver schillende auto's. ADVERTENTIE Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft met overneming der gronden het vonnis van de Krijgsraad bevestigd waarbij de reserve-kapitein J. Z. werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst. Kapitein Z. werd ervan beschuldigd van een onderwijsinstituut steekpenningen te hebben aangenomen terwijl hij belast was met de leiding van het bureau schriftelijke cursussen van de dienst recreatie en alge mene ontwikkeling van het bureau Wel zijnszorg. Verder werd hem ten laste ge legd van de beheerder van de stichting Na tionaal Postzegelfonds goederen te hebben aangenomen, wetende dat deze hierover niet op eerlijke wijze kon beschikken. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Altviool en piano. 14.30 De muze betrapt. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: Het hospitaalkerkschip De Hoop. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gespi'oken brief uit Londen. 19.05 Theaterorkest. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Die Zauber- flöte, opera, 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursbe richten uit New York, actualiteiten en r'a- ten. 23.25-24.00 Lichte muziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boe ren. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Piano recital. 13.50 Platen. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementmu- ziek. 15.50 Platen. 16.00 Bijbeloverdcnking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Werk aan de win kel. klankbeeld voor de jeugd. 17.30 Plcttn. 17.40 Beursberichten. 17.45 Vocaal ensemble cn soliste. 18.10 Platen. 18.30 Friese uitzen ding. 18.45 Leger des Heils-kwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Promenade-orkest. 21.00 Wij werden geroepen, klankbeeld. 21.45 Meisjes koor. 22.05 Platen. 22.15 Orgelconcert. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. TELEVISIE (NCRV). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 TV- encyclopedie. 20.18 Vragen aan voorbijgan gers. 20.35 Roemeense volksdansen. 21.00 Verdeel en heers, reportage. 21.25 Volks liedjes. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 16.02 Koor- en orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Platen. 20.10 Mo derne tijden. 20.40 Parsifal, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55-23.00 Nieuws. Uitfluitend verkrijgbaar bij H.H. Apotheken, drogisten, kappers on de speclaalbranche ADVERTENTIE HAARLEM Onder aanwezigheid van vlagofficieren, hoofdofficieren en deputaties van schepen en inrichtingen uit het gehele land, is dins dag te Den Helder aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" het commando der zeestrijd krachten aan de vice-admiraal H. H. L. Pröpper en liet commando zeemacht Ne derland aan de schout-bij-nacht G. B. For- tuyn overgedragen. De overdragende commandant, vice- admiraal F. T. Burghard, inspecteerde na aankomst de opgestelde troepen, waarna hij in zijn overdrachtsrede enige problemen opsomde, die tijdens zijn commando de aandacht hadden gevraagd, namelijk de afbouw van de nieuwe schepen en de op bouw van de Marine Luchtvaartdienst en de voor beide benodigde uitbreiding van het personeel. Het korps Mariniers zag zich gesteld voor uitbreiding van haar taken in de Ovei-zeese Rijksdelen. Na het strijken van de commandovlag en het afgeven van een saluut van vijftien schoten aanvaarde vice-admiraal Pröpper het commando als bevelhebber der zee- strijdkrachten. Bij de aanvaarding van het commando zeemacht Nederland dankte schout-bij nacht Fortuyn de scheidende commandant, vooral voor zijn warme belangstelling voor het personeel. De plechtigheid werd opge luisterd door de marinierskapel. In een dagorder hebben de vice-admi- raals F. Burghard en H. Pröpper het vloot- personeel met de mutaties in kennis gesteld. De begroting van de gemeente Amster dam voor 1957 sluit in inkomsten en uit gaven op 324.082.025, hetgeen 31.559.178 of 10,8 percent meer is dan in 1956. Deze toeneming kan in het algemeen worden gezien als een gevolg van de ge stegen lonen en salarissen (ruim 7,6 mil joen), van de verhoging der materiaal- en grondstoffenprijzen (ruim 5 miljoen), als mede van de rente en afschrijving der op genomen gelden (ruim 14 miljoen). Ook is een stijging van kosten ontstaan tenge volge van de invoering van de Kleuter- onderwij'swet (1,8 miljoen). De rijksver goeding van de kosten der politie zal in 1957 de gemeentelijke uitgaven niet geheel dekken. Om dekking voor de stijging van uitgaven bij de bedrijven te vinden zullen B. ën W. voorstellen een aantal tai'ieven te herzien. De opbrengst van deze tarieven- verhoging wordt geschat op 12.475.000. Alle gemeentebedrijven tezamen geven na de tariefsherziening nog een last voor de algemene dienst der begroting te zien van 3,6 miljoen. Voorts is vijf miljoen van het batig saldo van de gemeenterekening 1955 bij de in komsten geraamd. Tenslotte resteert op de begroting nog een te dekken saldo van ruim 10 miljoen gulden. B. en W. hebben de raming van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds met dit bedrag verhoogd. De Haagsche Comedie heeft Henx-ik Ib sen's „Spoken" in studie genomen, waar van de première ter gelegenheid van de Ibsenherdenkingen, op zaterdag 29 septem ber in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gegeven zal worden. Joris Diels heeft de regie. De medewerkenden zijn: Fie Ca- relsen, Myra Ward, Luc Lutz, Max Croiset en Henk van Buuren. Joop Kropff ont werpt het decor en de costumes. In ok tober zal bij dit gezelschap de première volgen van „Inherit the wind" van Jerome Lawrence en Robert E. Lee onder regie van Cees Laseur, die tevens de vertaling heeft verzorgd. De hoofdrollen hierin wor den gespeeld door Albert van Dalsum en Paul Steenbergen. Op vrijdagavond 7 september zal in de kunsthandel ,,'t Oude Wevershuys" in Amersfoort een tentoonstelling worden ge opend van werken van de Franse schilder Abel Bertram. De heer J. N. van Wessem, directeur van het stedelijk museum „De lakenhal" in Leiden, zal de tentoonstelling openen. Op deze derde tentoonstelling van werken van Abel Bertram, zullen, naast hetgeen in 1945 en 1955 werd tentoon gesteld, thans ook een aantal onbekende schilderijen en aquarellen worden ge- exposeerd. Voor het Amstei'damse Gerechtshof stond dinsdagmorgen in beroep terecht een 24-jarige draaier uit Haarlemmermeer, die in samenwerking met een vrouw, met wie hij een intieme verhouding onderhield, op 14 januari 's avonds laat zijn vroegere verloofde bij de Van Merlenlaan te Heem stede zou hebben mishandeld, waardoor het linkeroog van het slachtoffer voor een groot gedeelte onbruikbaar is geworden. De rechtbank te Haarlem had de man, zo mede de vrouw, tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar veroordeeld. Tegen dit vonnis was de man in hoger beroep gegaan, omdat hij naar hij voor het gerechtshof verklaarde, niet mishan deld zou hebben.' Hiermee sprak hij echter' zijn eigen, eerder afgelegde, verklaringen tegen. De man reisde op de bewuste avond met de bus naar Bennebroek, in gezelschap van de vrouw, waarmee hij een verhouding onderhield. In de bus zat ook zijn vroegere ADVERTENTIE van 75.00—ƒ210.— Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem-N. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft het beroep van kolonel F. W. B. uit Apeldoorn behandeld, die op 8 juni door de krijgsraad werd veroordeeld tot een boete van tweeduizend gulden. Hem was ten laste gelegd dat hij als comman dant van het derde geniecommandement te Apeldoorn onregelmatigheden met reis declaraties had gepleegd. De kolonel verklaarde dat hij de dienst reizen die hij moest maken steeds weken tevoren op een kalender aantekende en aan de hand hiervan later zijn decvlaraties op stelde. Hoewel een bepaalde reis wel eens uitgesteld of versohoven moest worden naar een later tijdstip maakte hij van deze wijzigingen nooit een notitie en nam hij bij het uitschrijven van de declaraties eenvou dig de oorspronkelijke aantekeningen van de kalender over. Hij gaf toe, dat het niet juist was geweest. De auditeur-fiscaal wenste de opgelegde boete van 2.000 op 3.000 gulden te be palen. Het hof zal«later uitspraak doen. verloofde en toen deze bij de Van Merlen laan uitstapte, gingen de man en de vrouw eveneens de bus uit. Het slachtoffer verklaarde hierover voor het hof, dat zij na te zijn uitgestapt onver wachts werd beetgepakt. „Ik draaide me om en kreeg een stomp tegen mijn oog en daarna werd ik nog geslagen en gestompt", zei de ex-verloofde. Voorts verklaarde zij, dat ze diezelfde nacht nog naar een zieken huis moest worden vervoerd, waar zij drie weken is verpleegd. Een medische verkla ring laat uitkomen, dat het getroffen oog onbruikbaar is voor lezen en naaiwerk. Voor het hof schoof de man de schuld op de vrouw, met wie hij reisde. Deze zou zich zeer kwaad hebben gemaakt. heb met geslagen, ik ben er als het ware tussen gesprongen". Presidents „U probeert nu een raar ver haal op te hangen, geheel in strijd met uw vorige verklaringen". Verdachte: „Ik heb een hekel aan ruzie en toen de twee vrouwen elkaar in de haren vlogen, ben ik er tussen gekomen". De procureur-generaal achtte medeplich tigheid aan de mishandeling wel bewezen, maar meende voorts, dat niet verdachte, maar de vrouw de fatale klap heeft toe gediend. Hij noemde de mishandeling „schandelijk". Overigens wilde de procu reur-generaal de reclassering krachtig ter hand doen nemen. Daarom sloot hij zich aan bij de eis van de officier van Justi tie bij de rechtbank te Haarlem: twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling. De advocaat, mr. E. L. Bakhuys, meende, dat verdachte het goede spoor in de maat schappij weer zal kunnen vinden, als hij daartoe de kans krijgt. Door de omgang met de slecht bekend staande vrouw heeft de man zich in moeilijkheden gebracht, maar de verhouding is thans geheel ver broken. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. »ccoccoocccxx<»ocooooooocxxx)oooocoocooocxx>ooooo3ocxx»50< SYDNEY (Reuter). - Drie Japanse ambtenaren zijn te Sydney in Australië aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de tarweverbouw. Men wil een proef nemen om de Japanner groter te doen worden door zijn voeding een westers karakter te geven. Een van de leden van deze commissie van drie, het parlementslid Nakadjina, zei, dat er bij de Japanners op wordt aangedrongen minder rijst en meer tar we en vlees te nuttigen. Aan Japanse scholieren wordt gratis brood verstrekt om hen groter en sterker te laten wor den. De ambtenaren zullen zeven weken in Australië blijven. lOOMOOOCOOCODOOOOCOOOOCWOOOOaXJOOOOOOCiOOOOOOOOCXXMCOOO» 67. Panda en Knutseleer waren blij, dat de generaal niet boos was, al vonden zij het wel vreemd. Uit de volgende woorden van de hoge militair bleek echter, waar aan zij deze ommekeer te danken hadden. „Ik dacht eerst, dat het een aanval was", zei hij, „maar toen ik hoorde, dat jullie de robot een „dienstmachine" noemden, ging me een licht op. Ik begreep daaruit, dat die apparaatjes voor de dienst bestemd waren en dat jullie alleen maar even hun militaire waarde wilden bewijzen. Wat dat betreft, hebben jullie me overtuigd. Ze hadden veel meer stootkracht, dan al de geheime wapens, die we hier maken! Ik kan ze best in mijn leger gebruiken". Pan da en Knutseleer hielden maar wijselijk hun mond. „Maar", vervolgde de generaal, „waar is die wandelende tank, die robot, gebleven?" „Die is stuk", antwoordde Knutseleer. „Ik sloot hem aan op een elek tronisch brein enneen toen heeft hij zichzelf vernietigd". „Aangesloten op een brein?", herhaalde de generaal, „tja, dat was ook dom. In de dienst moet je nooit met breinwerk beginnen. Ik wil, dat je wapens voor me maakt, die aanvallen en niet nadenken!" De politie heeft twee inwoners van Apel doorn en drie inwoners van Tilburg aan gehouden, die betrokken zijn bij een han del in verdovende middelen. In Apeldoorn zijn aangehouden de 39-jarige A. M. W. B. en de 25-jarige F. van E. T. Om zijn schul den te kunnen voldoen had B. bij zijn werkgever bijna anderhalve kilo morfine en codeïne gestolen, die volgens de politie op de zwarte markt eén waarde heeft van ongeveer 10.000 gulden. E. T. zou proberen de partij aan de man te brengen. Hij reisde naar Tilburg, waar hij de inhoud van de twee flessen, die hij bij zich had, te koop aanbood aan een vrouw, die er wel inte resse voor had, maar de inhoud van de flessen eerst chemisch wilde laten onder zoeken. Toen dit was gebeurd beweerde zij dat het voor de zwarte markt ongeschikt zou zijn. Bij zijn pogingen om daarna ver dovende middelen in Apeldoorn aan de man te brengen werd van E. T. door de politie aangehouden. Een chemisch onder zoek van de inhoud der flessen wees tot' niet geringe verbazing van de politie uit, dat deze bestond uit zuiveringzout en meel. Spoedig kwam toen aan het licht dat de vrouw in Tilburg de inhoud van de flessen had verwisseld. In haar woning kon men echter de verdovende middelen niet vinden. Op de zolder in het huis van haar zuster vond men echter onder een partij lompen het grootste deel van de partij terug. De rest was in de woning van een zwager ver borgen. De zusters en de zwager zijn, even als de beide Apeldoorners, ter beschikking van de Justitie gesteld. Op 14 februari is op een onbewaakte spoorwegovergang bij Heerhugowaard een autobus van de dienst AlkmaarLeeu warden door een diesel-elektrische loco motief aangereden, waardoor tien bus passagiers vrij ernstig werden gewond. De rechtbank in Alkmaar heeft onlangs de 40-jarige buschauffeur C. M. K. uit Alk maar veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf en zes ma'anden intrekking van het rijbewijs. Van dit vonnis ging de chauffeur in beroep en dinsdag diende deze zaak voor het gex-echtshof te Amster dam. Hij verklaarde dat hij bij de overweg naar links en rechts had gekeken en niets op de spoorbaan had zien aankomen. Hij was tien jaar in dienst bij de autobus onderneming en had nog niet eerder een ongeval gehad. Tevoren was hij wacht meester bij de verkeersgroep der rijks politie te Alkmaar. De overweg staat ook bij de politie be kend als zeer gevaarlijk. Het is een lijntje naar de groentenveilirig te Nooi'd-Schar- woude en wordt alleen gebruikt voor goe derenvervoer. Er is geen knipperlicht installatie. De bestuurder van de locomotief ver klaarde, dat de naast hem zittende con ducteur hem had gewaarschuwd, dat er een bus de overweg naderde. Hij vermin derde zijn snelheid en remde af. De loco motief reed toen 15 km. De bestuurder had daarna uit een opmerking van de conduc teur begrepen, dat deze verwachtte dat de bus die vaart geminderd had zou stoppen, hetgeen echter niet gebeurde. De procureur-generaal meende dat de overigens bekwame chauffeur een ondeel baar ogenblik van onoplettendheid moet hebben gehad, want anders had hij de locomotief moeten zien. De procureur- generaal eiste tenslotte bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het hof zal op 18 september arrest wijzen. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Teg.n pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, went die wordt boschermd door het bestanddeel ChefaroK. Aanbeveling. Het Egyptische ministerie van Onderwijs heeft bekendgemaakt dat Egyptische studentenmissies in plaats van Groot-Brittannië andere landen zullen bezoeken. De volgende landen worden aanbevolen: Duitsland, Nederland, Spanje, Denemarken, Italië en de Vex-enigde Staten. Londen heeft aangekondigd Egyptische studenten een visum te zullen weigeren. Blij. De premier van Laos, prins Soevan- na Phoema, die onlangs een bezoek aan China heeft gebracht, heeft volgens te Parijs ontvangen berichten verklaard, dat premier Tsjoe En Lai gezegd had „blij" te zijn, indien Amerikanen China en Chinezen de Verenigde Staten zouden bezoeken. Onjuist. De beweringen, dat mensen in bepaalde delen van India met geweld tot het christendom worden bekeerd, zijn onjuist gebleken zo heeft de Indiase minister van Binnenlandse Zaken, Datar, meegedeeld. De regering had verder geen bevestiging gevonden voor de be weringen, dat de „anti-Indiase activiteit van buitenlandse missionarissen of zen delingen in India groter was geworden." Zonnig. IJsland had een van de zonnigste augustusmaanden sinds de jaren twin tig. In tegenstelling met de meeste Europese landen kreeg IJsland bijna anderhalf maal zoveel zonneschijn als gewoonlijk. Ongegrond. De Sovjet-Unie heeft een Zweeds protest, dat was ingediend na de arrestatie van de 46-jarige Zweedse in strumentmaker Ericsson wegens spiona ge voor de Sovjet-Unie, als ongegrond verworpen Ericsson heeft bekend dat hij op de fabriek waar hij werkt geheime radarapparaten had gefotografeerd. De foto's had hij verkocht aan een lid van de Sovjet-handelsmissie in Stock holm, Mirosjnikov, die inmiddels is uit gewezen. Bijdrage. De Westduitse regering heeft besloten een financiële bijdrage te ver strekken voor het onderhoud van de Joodse graven in West-Duitsland „om zo iets goed te maken van hetgeen de nazi's vernielden." Wervelstorm. Een wervelstorm heeft de Chinese kustprovincies getroffen. Er worden 76 vissersschepen met 220 man aan boord vermist, zo meldt radio- Peking. In Noord-Formosa, waar de wervelstorm maandag passeerde, zijn vijf mensen om het leven gekomen. Aan de monding van de rivier de Min heerst watersnood als gevolg van de zware regenval, die met de wervelstorm ge paard ging. Weekeinde. In de Verenigde Staten zijn in het afgelopen lange weekeinde van „Laborday" bij verkeersongevallen 405 personen om het leven gekomen. Door verdrinking en andere oorzaken ver loren 141 personen het leven. In Canada werden 59 mensen gedood door onge vallen. Brits. De Australische regering is vastbe sloten het overwegend Britse karakter van de Australische bevolking te hand haven, aldus heeft de Australische mi nister van Immigi-atie, Holt, in het Ho gerhuis te Canberra verklaard. De regering zal zoveel mogelijk Britse emi granten in het land toelaten, zo zei de minister. Honger. De Pakistaanse politie heeft dins dag te Dacca in Oost-Pakistan het vuur geopend op een opgewonden mensen menigte, die ondanks een verbod tot samenscholing een betoging hield voor een betere levensmiddelenvoorziening. Twee demonstranten werden gedood. Het samenscholingsverbod werd afge kondigd, nadat ondervoede dorpsbewo ners de Oostpakistaanse hoofdstad wa ren binnengestroomd om van de auto riteiten een betere voorziening van rijst, het belangrijkste voedingsmiddel in Oost-Pakistan, te eisen. Idee. In Italië kunnen automobilisten voortaan met hun auto de trein inrijden en op de plaats van bestemming er weer uit rijden. Snel. De Amerikaanse marine heeft mee gedeeld, dat een Amerikaans marine vliegtuig, de „Vought F 8U", op 21 augustus een nieuw nationaal snelheids record heeft gevestigd. Het toestel be reikte een snelheid van 1635 kilometer per uur. Abbé Pierre. Abbé Pierre heeft koningin Elizabeth van België twee cheques ge zonden ten behoeve van de gezinnen der slachtoffers van de mijnramp te Marci- nelle. De cheques zijn respectievelijk voor 200.000 en 37.170 Franse francs. SOLANINE is de grondstof voor een middel tegen motten, t.w. Solanol. Maar, laten we het maar ronduit zeggen, ook wij mensen bevinden ons bij een beschei den gebruik van solanine niet al te best. Om dit te ervaren behoeven we niet van het mottenwater te snoepen, want we kunnen het ook ongemerkt binnen krij gen, zonder dat we ons aan een mottenverdelgingsmiddel vergrijpen. Het is zelfs niet eens noodzakelijk, dat iemand ons met de flitspuit bewerkt. Mensen die daarvoor gevoe lig zijn, krijgen bij het schrap pen van nieuwe aardappelen een prikkelend gevoel in de keel. Dat is de solanine. een vergif dat in de bessen van de aardappel, in het loof, in de spruiten en in zeer geringe mate ook in de aardappel zelf voorkomt. Nu heeft de term „vergif" een zó alar merende klank, dat we ons geroepen voe len wat verzachtende omstandigheden aan te voeren. Een aardappel bevat in het algemeen een solaninegehalte, dat varieert van 0,0002 tot 0,01 percent. Deze hoeveel heden zijn volkomen onschadelijk, want een gehalte van 0,02 percent is pas merk baar. We kunnen onze maaltijden dus op de gewone voet voortzetten, want de term „merkbaar" is zéér ruim genomen, omdat bij een gehalte van 0,06 percent pas ver giftigingsverschijnselen optreden, zoals een brandend gevoel in de keel, maagpijn, moeheid, misselijkheid en allerlei andere narigheden. Bevatten aardappelen dus een hoeveel heid solanine, die we rustig kunnen ver waarlozen, we moeten er mee rekening blijven houden, dat de knol in staat is op eigen kracht dit gehalte te verhogen. In spruitende aardappelen is het solaninege halte bijvoorbeeld toegenomen, maar de stof bevindt zich voornamelijk in de schil, zodat dik schillen de enige remedie is. We zijn er, zonder nader onderzoek, dan ook van overtuigd, dat in kazernes nooit of te nimmer solaninevergiftigingen zijn gesig naleerd en dat de kans hier op ook voor de toekomst is uitgesloten. Veel gevaarlijker dan de oude aardappelen, zijn de nieuwe, waarin het gehalte aan solanine eveneens hoger is, zodat hier goed schrap pen een vereiste is. De groene knollen die wel eens boven de grond ko men, moeten echter in ieder geval worden weggeworpen omdat ze ook onder de schil te veel solanine herbergen. Zelfs de ijver van een dienstplichtige zou niet kunnen verhelpen, dat een maaltijd van groene knollen nare gevolgen met zich zou slepen. Met dat al kunnen we best begrijpen dat in vroegere tijden, toen onvoldoende ervaringen met de aardappelen waren op gedaan, wel eens waarschuwende stemmen tegen het overmatige gebruik van dit voedsel hebben geklonken. N^^ men vol komen op de hoogte is, blijkt ook de waar dering algemeen. We hebben nu genoeg over allerlei etens waren gepraat en kunnen u thans wel eens bekend maken met een deel van ons ko ninkrijk, getooid met de Engelse naam Surreyham. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2