Studenten stalen wapens uit kazerne te Ede Th. v. d. Moolen „Uit wrok tegen het gezag" Amsterdamse Beurs SCHOOL Autoverhuur WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Parachutistencommandant in Algerije neergeschoten Dames-vierkamp voor GIT A Bussenboycot in Zuid- Afrika kost mensenlevens Franse klacht over Duitse vervoerstarieven van kolen Toespraak van Sukarno in moskee te Tasjkent Russische kijkers op Britse luchtvaartschouw Geen Australische troepen klaar voor Midden-Oosten Britse vakbeweging tegen twee jaar diensttijd Verrassende verschijnselen op de planeet Mars Secretaris van Cyprische Ethnarchie gearresteerd Wat er in augustus gespaard werd Collecte tbc-bestrijding HAARLEMMERMEER Bloedtransfusie begint op 25 september Ds. G. Rang doet 7 oktober zijn intrede Kawilarang moet zijn arrestatiebevel toelichten Scheepvaart ATLAS - TEL. 20514 532ste STAATSLOTERIJ 4e klas 11e lijst Drie jongelui uit Den Haag, die indertijd de opzienbarende wapendiefstallen in de Prins Mauritskazerne te Ede hebben ge pleegd, hebben thans voor de rechtbank in Den Haag terecht gestaan. Zij braken ook in bij het militaire hospitaal bij Zeist en in een wijnhandel in Den Haag. De verdachten, twee studenten en een boekdrukker, hadden een deel van de ge stolen wapens in Leiden in het water ge gooid. De oudste van de twee studenten had de plannen tot de inbraak in de kazerne ont worpen omdat hij, zoals hij zei een ran cune had tegen alle gezag en vooral ook tegen de militaire dienst. Hij had zijn broer, de boekdrukker, meegelokt in het avontuur. De andere student had een on dergeschikte rol gespeeld. De oudste student wist de weg in de ka- f Kolonel Marcel Bigeard, commandant van een eenheid Franse parachutisten in Algerije, is hedenochtend in Bone door een Algerijn neergeschoten. Een kogel trol zijn arm, een andere zijn maag. Volgens Franse artsen is de kolonel niet in levens gevaar. Het was de vierde maal en-de tweede maal in de Algerijnse oorlog dat Bigeard gewond raakte. Tijdens de slag om Dien Bien Phu werd hij twee keer ge wond. Hij is commandant van het derde regiment koloniale parachutisten, gelegerd in Bone. De aanslag werd gepleegd op een kade in Bone, waar Bigeard een wandeling maakte, om zes uur Nederlandse tijd. Men weet van het slachtoffer te melden dat hij zijn een heid, het derde regiment koloniale para chutisten, in de afgelopen weken opleidde voor een mogelijk optreden in verband met de kwestie-Suez. De politie in Algiers heeft inmiddels ge meld dat na de explosie in de Mahieddine wijk, die vroeg in de ochtend plaats had en waarbij niemand gewond werd, twee zware bommen ontdekt zijn die niet tot explosie waren gekomen. In de landstreek Kabylic is gisteravond de boer Etienne Beltram gedood door een Algerijn, die achter een heg op hem stond te wachten. De man werd door het hart geschoten en was op slag dood. De damesatletiekvereniging „GITA" is er op het sportterrein „Watervliet" in Velscn in geslaagd haar laatste wedstrijd van de atle- tiekcompctitic tussen de verenigingen „DEM" (Beverwijk), „Suomi" (Velsen), „Holland" en „GITA", beide uit Haarlem, met name die tegen DEM, te winnen en daarmede voor de eerste maal beslag te leggen op de fraaie wisselbeker, die voor deze reeks clubontmoe- lingen beschikbaar was gesteld. Aangezien GITA voor het begin van de wedstrijden enige punten op DEM achterstond en beide verenigingen een goede kans op de eindover winning maakten kon een spannende strijd tegemoet worden gezien. De dames en meisjes van GITA toonden zich echter op de meeste nummers de meer deren van hun tegenstandsters, want 14 van de 23 nummers eindigden in een GIT A-zege Corrie Fictoor boekte bij de C-meisjes op het nummer 60 meter hardlopen een uitste kende overwinning in 8.7 sec. Tineke Costers, eveneens van GITA, werd een goede derde in 9.- sec. Ook het vèrspringen voor C-meisjes lever de een zege voor Corrie Fictoor op. en wel met een goede sprong van 4.68 m. Hilly Hal- derman eindigde hier met 4.38 m als derde, maar zij eiste bij het kogelstoten de eerste plaats voor zich op met een stoot van 8.04 m. Roberta Overstegen werd op dit nummer vierde met 7.33 m. Bij de B-meisjes eindigde Ans v. d. Eem op de 80 m op de derde plaats in 11.5 sec., terwijl Tineke ter Veen hier vierde werd in 11.6 sec. Hans Keijzer was bij het kogelstoten met 10.26 m niet te kloppen. Ria Kuijper bracht het met 7.15 m tot een vierde plaats. Bij het vèrspringen sprong Tineke ter Veen zich met 4.45 naar een twee de plaats, terwijl Ans v. d. Eem met 2 cm minder genoegen moest nemen met de vierde plaats. Het hoogspringen was voor Hans Keijzer met een voor haar doen matige sprong van 1.32 m. Maartje Meijer werd op dit nummer vierde met 1.22 m. Bij de A- meisjes werd de 80 m een onbedreigde over winning voor Ans Stuurman, die de goede tijd van 10.9 sec. liet afdrukken. Ada Sinnege volgde haar clubgenote op de tweede plaats in 11.6 sec. Het speerwerpen leverde voor Bep Dawi- deit een tweede plaats op met een worp van 22.58 m. Mary Akse werd op dit nummer vierde. Het vèrspringen was weer voor Ans Stuurman met een sprong van 4.58 m. José Halderman legde beslag op de tweede plaats met 4.15 m. Jona van Zutfen wierp de discu« 18.19 m ver, waarmede zij de tweede plaats bezette, gevolgd door Mary Akse met 18.02 m. Het hoogspringen leverde GITA een derde en een vierde plaats op door José Halderman en Ada Sinnege, die beiden 1.17 m bereikten. Bij de dames-D eindigde Rie v. d. Meulen op de 100 m in 14.2 sec. op de eerste plaats, gevolgd door mevr. A. Stolwijk-Vonk, die dezelfde tijd noteerde. Bij het kogelstoten in deze klasse bracht Lenie Koelemeij het tot een tweede plaats met 8.71 m. Mevr. B. Stou- ten-Mes werd hier met 7.50 m derde. Het hoogspringen was voor Bep Rensen met 1.25 m. gevolgd door Loes Gieske met 1.20 m.' Het vèrspringen werd gewonnen door mevr. B. Schouten-Mes met een sprong van 4.34 m, terwijl Wil Nicolai hier met 4.14 m de tweede plaats bezette. Bij de dames klasse C werd Loes Gieske tweede op de 100 m in 13.5 sec. Loes Spilker klasseerde zich op dit num mer in 14.- sec. als vierde, maar eiste bij het hoogspringen de zege voor zich op met een sprong van 1.30 m. Emmy Gieske bezette met 1.25 m bij het hoogspringen de derde plaats. Truus van Egmond wierp de discus 28.32 m ver en werd met deze goede prestatie ruim schoots eerste. Tine van Egmond eindigde met een worp van 26 40 m op de tweede plaats. Bij het vèrspringen bereikte Thea Winter met een sprong van 4.41 m de tweede en mevr. A. Stolwijk-Vonk met 4.30 m de vierde plaats. De estafettes tenslotte leverden voor GITA twee overwinningen op n.l. de 4 x 60 m voor C-tneisies in 35.- sec. en de 4 x 80 m voor A en B-meisjes in 44.6 sec. Op de 4 x 100 m-estafette voor C- en D-dames werd GITA tweede in 55.2 sec. De uitslag van deze clubontmoeting luidde: 1. GITA met 119 punten; 2. DEM met 93 p- In de ontmoeting tussen Suomi en Holland eindigden beide verenigingen met een gelijk aantal punten n.l. 102. Hierdoor werd de eindstand van de compe titie: 1. GITA met 336 punten; 2. DEM met 311 punten; 3. Suomi met 296 ounten en 4. Holland met 262 punten. zerne, omdat hij daar gelegerd is geweest. Hij was met zijn broer per auto naar Ede gegaan. Het tweetal was bij de kazerne over een omheining geklommen en via een eetzaal op een slaapzaal gekomen. Zonder dat iemand iets merkte namen zij vier karabijnen en houders met patronen mee. Twee dagen later ging de oudste student terug naar Ede, nu met de andere student. Het motief voor het tweede bezoek was er voor te zorgen dat de militairen niet ver dacht zouden worden van de wapendief stallen. Op de heenweg bracht men een bezoek aan de kantine van het hospitaal bij Zeist. Hier was de oudste van de twee studenten verpleegd geweest en ook tegen dit hospitaal had hij een wrok. Er werden sigaretten, chocolade en blikjes worst mee genomen. Ook ditmaal kwamen de jonge lui in Ede ongemerkt op het kazerneter rein. Zij gingen naar een wapenmagazijn waarvan de deur geforceerd werd. Nu be stond de buit uit vier revolvers, twee sten- guns en een hoeveelheid patronen. De drie verdachten beweerden dat zij een periode van onevenwichtigheid hadden ge had. Het bleek dat de oudste student van het ministerie van Onderwijs een studiebeurs van tweeduizend gulden had gekregen. „Hetzelfde gezag waar je een wrok tegen had gaf je die beurs", zei de president. Tegen de oudste student eiste de officier van Justitie een jaar en tien maanden ge vangenisstraf en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Dezelfde straf eiste hij tegen de boekdrukker. De tweede student hoorde wegens mede plichtigheid acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. Op 18 september zal de rechtbank uit spraak doen. JOHANNESBURG (Reuter) Te Eva- ton bij Johannesburg is dinsdag een oe- jaarde neger-bisschop, John Robert Dou glas Sims, bij onlusten om het leven geko men. Zijn verminkte en verkoolde lijk werd onder een boom bij zijn huis aangetroffen. De bisschop is vele jaren hoofd geweest van de Christelijke Nationale Kerk van Afrika. Volgens de politie bevonden de bisschop en zijn gezin zich thuis toen hun huis door naturellen wei'd aangevallen. Er werd met stenen gegooid, en enkele malen op het huis geschoten. Vervolgens werd het huis met benzine aangestoken. Terwijl de bisschop naar buiten vluchtte vatten zijn kleren vlam. Echtgenote en dochter zijn tot dusver nog niet gevonden. Ook kortgeleden hebben zich onlusten in Evaton voorgedaan. Bisschop Sims was een der tegenstanders van een beweging die de gemeentelijke autobussen wilde boycotten, nadat de tari°- ven verhoogd waren. Onlangs hebben zich ongeregeldheden tussen voor- en tegen standers van de boycot voorgedaan, waarbij vijftien personen werden gedood. Men gelooft, dat bisschop Sims belang rijke inlichtingen over deze kwestie bezat Onlangs is een andere neger, die ook over dergelijke inlichtingen beschikte, eveneens vermoord. De politie bewaakt nu de getui gen, die bij het komende gerechtelijke on derzoek naar de onlusten zullen optreden LUXEMBURG (AFP). De Franse re gering heeft de Hoge Autoriteit der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal opnieuw gewezen op het discriminerende karakter van de voorkeursrechten, die voor bepaald kolenvervoer in West-Duitsland worden toegepast. Frankrijk vraagt de Hoge Autoriteit thans spoedig een onder zoek in te stellen. Deze tarieven zijn naai de mening van de Franse regering onver enigbaar met het bestaan van de gemeen schappelijke markt. Volgens de Franse regering worden voor het vervoer van Duitse brandstoffen, die bestemd zijn voor ijzer- en staalbedrijven, welke op grote afstand van het Ruhrgebied en van de kolenmijnen van Aken gelegen zijn, veel voordeliger tarieven toegepast (de ver lagingen bedragen gemiddeld dertig per cent) dan voor de export van dezelfde brandstof naar ijzer- en staalbedrijven in Frankrijk of het Saargebied. Er op wijzend, dat de technische om standigheden voor het vervoer in beide gevallen gelijk zijn beschouwd uit een oogpunt van afstanden, het massale karak ter van het vervoer en de totale vervoerde hoeveelheden zegt de Franse regering, dat de voorkeur, welke aan de Duitse ijzer en staalbedrijven wordt verleend, uitslui tend berust op overwegingen van nationale economie en in strijd is met het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. SVERDLOVSK (Tass/United Press) President Sukarno en zijn gezelschap zijn dinsdagmorgen per vliegtuig uit Sverd lovsk naar Tasjkent vertrokken. Het vlieg veld van Sverdlovsk was versierd met de nationale vlaggen van Indonesië en de Sovjet Unie en met portretten van de Indonesische president. Sukarno werd uit geleide gedaan door hoge plaatselijke autoriteiten. P. G. Panov, de vice-voor- zitter van de gemeenteraad, dankte Su karno namens de bevolking van de stad voor zijn bezoek aan Sverdlovsk. Presi dent Sukarno zei, dat Sverdlovsk op hem en zijn gezelschap een onvergetelijke in druk had gemaakt. De rede van Sukarno, die eindigde met een dankbetuiging in het Russisch, werd door de menigte enthou siast en met het uitroepen van „Merdeka" beantwoord. Sukarno bezocht in Tasjkent de grote moskee, waar hij na het gebed de ge meente toesprak en verklaarde dat hij de groeten overbracht van het Indonesische volk. „Christenen, mohammedanen en boeddhisten werken in Indonesië samen aan de ontwikkeling van de staat", zei Sukarno, „en het verheugt me dat de mo hammedanen in de Sovjet Unie met de anderen samenwerken om het peil van hun volk op te voeren. In Indonesië mag ieder vrij zijn eigen geloof belijden". Des avonds woonde Sukarno een uit voering van muziek en dans in een groot theater bij. Men verwacht dat Ruslan Ab- dulgani weldra in Tasjkent zal arriveren om zich bij zijn president te voegen. Een Indonesische handelsdelegatie wordt deze week verwacht tezamen met een groep journalisten. O pperbevelhebber van de luchtmacht en minister van luchtvaartindustrie LONDEN, (ANP) Op de eerste dag van cte Britse luchtvaartbeurs in Farnbo- rough, hebben voor het eerst sinds de twee de wereldoorlog, twee Russische delegaties van luchtvaartdeskundigen kennis kunnen nemen van de stand van de Britse lucht vaart. Beide delegaties, een burgerlijke on der leiding van de minister voor de Lucht vaartindustrie, P. V. Dementiev en een militaire, met aan het hoofd de opperbe velhebber van de Russische luchtstrijd krachten, luchtmaarschalk Pavel Zjigarev, hebben gisteren de tentoonstelling bezocht, meer dan veertig buiten opgestelde vlieg tuigen bezichtigd en het voorvliegen van 43 vliegtuigen gevolgd. Nederland was ver tegenwoordigd door de chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, prof. dr. ir. H. J. van der Maas, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert en tien tallen anderen. De Russische minister Dementiev ver klaarde op een persconferentie te hopen, dat Russische en Britse vliegtuigontwerpers de gegevens over de burgerluchtvaart met elkaar zouden kunnen bespreken, opdat de burgerluchtvaart daarvan in het algemeen profijt zou kunnen trekken. Hij zei, dat de Vickers Viscount, de Bristol Britannia en de De Havilland Cornets mooie vliegtuigen zijn en dat, hoewel hij van militaire zaken geen verstand heeft, de Supersonic Fairey Delta F D 2 inderdaad een snel vliegtuig is. Een lid van de delegatie is de bekende vlieg tuigontwerper O. K. Antonov. Toen een verslaggever vroeg hoeveel mensen er in de Russische vliegtuigindustrie werken, antwoordde Dementiev onder gelach: „Ik weet het aantal, maar ik mag het niet noemen". De Russische delegatie heeft in de nieuwste Britse verkeersmachine, de turbo-prop Bristol Brittania 301 een rond- vlucht'gemaakt. De Sovjet-Unie zal volgens Dementiev over een jaar beschikken over een turbo-prop vliegtuig dat 180 passagiers kan vervoeren. De machine is ontwikkeld door de ingenieur Toepolev, die ook het straalvliegtuig TU-104 ontwierp. Ruim 6900 buitenlandse luchtvaartdes kundigen en journalisten zijn in Farnbo- rough uitgenodigd. Het pubiiek wordt pas vrijdag toegelaten. De laatste dag is zondag. CANBERRA (Reuter) In het Austra lische kabinet is nooit gesproken over ge bruikmaking van Australische strijdkrach ten in het gebied van het Suezkanaal, aldus heeft de waarnemende Australische minis ter-president, Sir Arthur Fadden, in het Huis van Afgevaardigden te Canberra ver klaard. De leider van de socialistische oppositie, dr. Evatt, had gevraagd of Sir Arthur had gehoord van een aan de Austra lische minister van het Leger, Cramer, toe geschreven verklaring, dat Australië een bataljon in gereedheid had. Sir Arthur antwoordde dat men volgens Cramer zijn uitladingen over twee verschillende onder werpen ten onrechte met elkaar in verband heeft, gebracht. Volgens de „Melbourne Herald" heeft premier Menzies.opheldering verdocht over het bericht, dat Cramer een verklaring over Australische militairen en de crisis over het Suezkanaal zou hebben afgelegd. Buiten het parlement heeft Cramer ver klaard, dat hij telefonisch had geantwoord op twee vragen van een verslaggever: namelijk welke landstrijdkrachten Austra lië beschikbaar heeft en of het leger met betrekking tot de gebeurtenissen in het Midden-Oosten gealarmeerd is. De minister zei, dat hij op de eerste vraag had geant woord, dat Australië een bataljon op Ma- lakka heeft, de kern van het uit Korea teruggekeerde bataljon in Australië en zekere reserves. De tweede vraag had hij beantwoord met „neen". Minister Cramer zei niet gezegd te hebben, dat er een batal jon klaar staat om naar het Midden-Oosten te worden gezonden. BRIGHTON (Reuter). Op de jaarver gadering van het Britse vakverbond (TUC) dat meer dan acht miljoen leden telt, is eenstemmig een resolutie aangenomen waarin gevraagd wordt om garanties te gen „meedogenloze toepassing van auto mate door werkgevers". Een resolutie waarin werd aangedrongen op de instel ling van een nationale plannenraad voor automatie, onder leiding van een minister, werd verworpen. De ruim duizend afgevaardigden spraken zich eenstemmig uit voor „snelle, progres sieve vermindering" van de huidige mili taire diensttijd van twee jaar. De regering werd verzocht „actief te streven naar ont wapening" in de wereld via de UNO. James Crawford, voorzitter van het pro- duktie-comité van het TUC voorspelde dat de technologische verandering zich in de komende tien of twintig jaar zeer snel zou voltrekken. Hij wees op het voorbeeld van de Austin autofabrieken waar nu met vier arbeiders een auto wordt gemaakt waar voor men er in 1950 zes, in 1948 acht en in 1926 zestien man nodig had. LONDEN/CLEVELAND (United Press). Zowel Russische als Amerikaanse astro nomen hebben „verrassende verschijn selen" op de planeet Mars waargenomen. Russische astronomen hebben op 26 augus tus „ongewoon heldere vlekken" zien ver schijnen aan de oppervlakte van Mars. Twee dagen later waren de vlekken ver anderd in een heldere streep, die zich later in tweeën splitste. Volgens radio-Moskou fotografeerden de astronomen van de uni versiteit in Charkov, elk stadium van het verschijnsel, dat volgens de Russen nog nooit eerder werd waargenomen. De Amerikaanse astronoom prof. Gerald P. Kuiper van het McDonald observato rium in Texas zag op 30 augustus „een gi gantische wolk" op Mars, die in enkele uren groeide tot een lengte van 1500 kilo meter en een breedte van 600 kilometer. Na een dag boog de wolk zich tot een „W"-vorm. Vólgens prof. Kuiper was de wolk vermoedelijk samengesteld uit stof, hetgeen erop zou kunnen wijzen dat er een geweldige storm woedde in de dunne at mosfeer van Mars. United Press verneemt dat Russische en Amerikaanse astronomen een levendige correspondentie onderhouden over het ver schijnsel. NICOSIA (United Press) In alle vroegte hebben Britse politiemannen heden Nikos Kranidiotis van zijn bed gelicht we gens „samenzwering met de terroristen". Kranidiotis is de secretaris van de Ethnar chie, de politiek-religieuze organisatie die werd geleid door de thans verbannen aarts bisschop Makarios. Kranidiotis, een vooraanstaand lid van de Ethnarchie, zou zijn gearresteerd naar aan leiding van onthullingen in het dagboek van de EOKA-leider Digenis, dat de Brit ten in handen kregen. In het dagboek zou zijn onthuld dat Makaiüos de leider van de EOKA was. Al eerder werd een hoogge plaatste functionaris van de Ethnarchie raad gearresteerd. De Griekse afgevaardigde bij de UNO heeft dinsdag in een brief aan de secretaris generaal van de volkerenorganisatie, Dag Hammarskjoeld, geprotesteerd tegen het huisarrest dat de Britse autoriteiten heb ben opgelegd aan de bisschop van Kitium, de plaatsvervangende leider (in afwezig heid van aartsbisschop Makarios) van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus. Bom onder bed Door de ontploffing van een tijdbom in het „Acropole Hotel" te Nicosia, waarin de Britse politie haar kwartier heeft, is dins dag aanzienlijke schade aangericht. Er werd echter niemand gedood of gewond. De helse machine was onder het bed van een Britse ambtenaar geplaatst. Eind juli ontplofte er een bom op de daktuin van dit hotel. Te Lamaca werd een Britse slodaat door schoten van opstandelingen gewond. Ook een Turkse Cyprioot werd getroffen en do delijk gewond. In het dorp Akaki, 20 kilo meter ten westen van Nicosia, werd een Grieks-Cyprische boer bij een aanslag gewond. Vier Griekse Cyprioten werden dinsdag •elk tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij hadden bekend wapens en mu nitie te hebben vervoerd. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in de afgelopen maand 2.322.932,en de terugbetalingen 1.795.409,zodat het spaaroverschot 527.523,beliep. Het inleggerstegoed be reikte hiermede per ultimo augustus een totaal bedrag van 46.089.542, Voorts werden in augustus niet minder dan 941 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het totale aantal spaarders per eind augustus 79.382 bedroeg. In de afgelopen maand werden 308 nieuwe spaarbusjes uitgegeven, waardoor het totaal aantal in omloop zijnde busjes steeg tot 11.435. De Vereniging tot behartiging der be langen van tbc-patiënten in Nederland houdt deze week een collecte in de ge meente Haarlem ten behoeve van haar Stichting Steunfonds. Deze stichting ver leent steun aan de leden-patiënten die door tuberculose zijn aangetast. Niet al leen tijdens de ziekte, maar vooral daar na wordt steun verleend in velerlei op zicht. Ook een groot aantal niet-leden wordt geholpen. Daarvoor is evenwel veel 'geïd nodig. Het bestuur doet een dringend beroep op de bevolking van Haarlem deze collecte te steunen. Zaterdag 8 september is de straatcollecte. Daarvoor is nog een aantal collectrices en collectanten nodig. Men kan zich die dag des morgens negen uur melden in het gebouw „Cultura", Jansstraat 83, of in café Doves, Juliana- park hoek Soendastraat. De bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis begint een campagne voor bloedtransfusie in de afdeling Haar lemmermeer. De eerste afneming, bestemd voor ingezetenen van de onderafdelingen Aalsmeerderdijk en Rijk, wordt gehouden in gebouw „Samuel" aan de Kruisweg op dinsdag 25 september. De volgende onder afdeling, die medewerking aan de bloed transfusiedienst verleent, is Zwanenburg- Halfweg. Hier wordt op twee avonden bloed afgenomen, namelijk op 3 en 4 okto ber in de Julianaschool aan de Wilgen laan; beide avonden van 19 tot 22 uur. Zowel in Rijk en Aalsmeerderdijk als in Zwanenburg-Halfweg zijn de inwoners door huis-aan-huis verspreide vlugschrif ten opmerkzaam gemaakt op het werk van de bloedtransfusiedienst. De heer G. Rang, theologisch kandidaat te Amsterdam en beroepen predikant bij de Gereformeerde Kerk te Vijfhuizen, zal zondag 7 oktober zijn intrede doen te Vijf huizen. Vooraf zal hij worden bevestigd door ds. M. Wilschut, Gereformeerd pre dikant van Amsterdam-West. 3-3'A Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren II. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90% 92I5/is 247 341% 232 340 412 320 282 173^ 398 31VA 792 785 H 77 197 170K 312 A 105 110 241 185 21034 220 84 163 66 47% 95 K 40 3A Openings koersen 90 92'»/.. 249 A 343 234 340 415 320 284 173 400% 313 810 784 78 198 72 312)/, 105 113 241 186% 210 220 84 167 67% 48 95 A 41 De zaak-Abdulgani DJAKARTA De chefstaf van de Landmacht, generaal-majoor A. H. Nasu- tion, heeft de vroegere militaire comman dant van West-Java, kolonel Kawilarang, verzocht rekenschap af te leggen van zijn bevel tot arrestatie van de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, op 13 augustus, aldus heeft de correspondent van het A.N.P. in Djakarta vandaag van welingelichte kringen vernomen. De op het nippertje afgelaste arrestatie van Ruslan Abdulgani, enkele uren voor zijn vertrek naar Londen als hoofd van de Indonesische delegatie naar de Suez- kanaal-conferentie, veroorzaakte een ge weldige opschudding in het gehele land. Kolonel Kawilarang had de aanhouding van de minister gelast, om hem te onder vragen in verband met de ai-restatie van een regeringsambtenaar op beschuldiging van corruptie. De vorige week werd de minister door een speciaal daartoe inge stelde commissie onschuldig verklaard aan het betrokken zijn bij dit corruptiegeval. Bedoelde kringen verklaarden, dat aan Ka wilarang is gevraagd te bewijzen, dat zijn opdracht tot arrestatie gerechtvaardigd was. Het nationalistische dagblad „Merdeka" onthulde vandaag, dat Kawilarang alvorens hij tot actie overging in de „Abdulgani- affaire", besprekingen had gevoerd met de leider van een kleinere politieke partij. (Het blad doelde op de socialistische partij van de oud-premier Sutan Sjahrir). Het blad beweert, dat het uiteindelijke doel was geweest de regering omver te werpen. Abbekerk, 3 v. Djibouti n. Penang. Almkerk, 4 te Genua. Alnati, 3 v. Ilheos n. Las Palmas. Alpbard, 4 te Rio de Janeiro v. Santos. Aegis, 4 te Rotterdam n. Amsterdam. Axeldijk, 4 te Rotterdam. Almdijk. 4 v. Le Havre n. Antwerpen. Arkeldijk, 4 te Tampa. Annenkerk, 4 te Zanzibar. Algenib, 3 100 m. n.n.o. Cape Villano n. Antw. Ameland, 4 v. Napels n. Vado. Aalsdijk, 3 te Port Said. Aldabi, 3 te Buenos Aires. Aalsum, 3 te Bahrein. Angolakust, 3 v. Lagos n. Accra. Aagtekerk, 5 te Kaapstad. Aalsdijk, 4 te Suez. Alderamin, 4 v. Genua n. Antwerpen. Algenib, pass. 4 Ouessant n. Antwerpen. Amstelland, 4 te Ilheos. Aegis, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Eennekom, 4 te Antwerpen. Barumun, 4 te Hollandia. Beninkust. 5 te Freetown verw. Britsuin,, 3 440 m. w.n.w. Ouessant n. Antw. Bawean, 4 te Manilla. Boissevain, 5 te Kaapstad. Ceronia, 4 te Curagao. Cottica, 3 v. Trinidad n. Paramaribo. Celebes, 4 v. Aden n. Suez. Caltex Pernis, pass. 4 Bizerta n. Isle of Grain. Caltex Utrecht, 4 v. Djibouti n. Rastanura. Corilla, 5 te Hongkong. Crania, pass. 4 Bizerta n. Curagao. Camerounkust, 3 v. Monrovia n. Takoradi. Camitia, 5 te Rotterdam. Castor, 5 v. Amsterdam n. West-Indië. Delft, 4 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Dorestad, 3 120 m. z.w. Colombo n. Geelong. Duivendrecht, 5 te Rotterdam. Esso Rotterdam, 3 v. Suez n. Antwerpen. Eendracht, pass. 3 Finisterre n. Haifa. Esso Amsterdam, pass. 4 Gibraltar n. Antwerpen. Erinna, 4 te Singapore. Eos, 4 te Lissabon v. Cartagena. Eemdijk, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Esso Den Haag. 4 v. Rotterdam n. Rastanura. Eemland, 4 v. Las Palmas n. Santos. Eendracht, pass. 5 Gibraltar n. Haifa. Enggano, 5 te Le Havre. Fairsea, 31 te Melbourne. Garoet, 4 te Belawan. Gabonkust, 3 v. Freetown n. Dakar. Gooiland. 5 te Recife. Hestia, 3 v. Brighton n. Antwerpen. Heemskerk, 4 te Amsterdam. Hispania, 4 te Rotterdam. Hersilia, pass. 4 Landsend n. Emden. Hilversum, 3 130 m. n.w. Muscat n. Teneriffe. Houtman, 4 te Hongkong. Hydra, 3 G00 m. z.w. Flores n. Barbados. Helder, 4 te Callao. Hera, 3 v. Palna n. Port of Spain. Hermes, 4 v. Pto. Plata n, Antwerpen. Hector, pass. 5 Algiers n. Antwerpen. Heelsum, 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Hecuba, 5 te Rotterdam. Hoogkerk, 5 te Rotterdam. Ivoorkust, 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Jupiter, pass. 3 Kp. Finisterre n. Leixoes. Java, 3 v. Suez n. Belawan. Jason, 5 te New Vork. Joseph Frering, 3 v. Rio de Jan. n. Las Palmas. Korenna, 3 te Cartagena Col. Kopionella, 4 te Rotterdam. Kara, 5 te Singapore. Khasiella, 5 te Abadan. Koningswaard, 5 te Durban. Kota Gede, 4 v. Cochin n. Port Sudan. Kellia, 4 v. Curagao n. Cornerbrook. Kota Agoeng, pass. 3 Perim n. Suez. Kalabhi, 4 te Makassar. Leuvekerk, 3 v. Karachi n. Aden. Larenberg, 4 v. Maracaibo n. Bacchaquero. Laurenskerk, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Moordrecht, 3 te Liverpool. Meliskerk, 5 te Port Swettenham. Merwede, pass. 4 Ouessant n. Dakar. Mylady, 4 te Toppila. Mataram, 4 te Balikpapan. Mauree, 4 450 m. w. Bombay n. Port Said. Maas, 5 te Catania verw. Molenkerk, 4 te Madras. Mirza, 5 te Miri. Maas, 5 te Catania. Mariekerk, 4 v. Port Said n. Genua. Notos, 3 te Amsterdam. Niobe, 4 te Amsterdam n. Rotterdam. Nestor, 4 te Amsterdam n. Cristobal. Nieuw Amsterdam, 4 v. Ned York n. South.ton. Nigerstroom, pass. 5 Las Palmas n. Amsterdam. Oostkerk, 3 v. Dakar n. Marseille. Oranjestad, 3 v. Barbados n. Plymouth. Overijsel, 4 te Tsintao. Oldekerk, 4 te Genua. Osiris, 3 100 m. z.w. Jamaica n. Houston. Oranjefontein, 3 340 m. z. Kp. Palmas n. Kaapst. Prins Willem V, 4 480 m. w.n.w. Valencia naar Rotterdam. Perna, 4 v. Manilla n. Miri. Prins Casimir, 5 te Montreal. Poseidon, 4 te Curagao v. Ciudad Trujillo. Phrontis, pass. 4 Ceylon n. Penang. Purfina Hellas, 3 v. Bandarmashur n. Suez. Prins Willem v. Oranje, 6 te Rotterdam verw Prins Willem III, 4 te Antwerpen. Pygmalion, 5 te Jacksonville. Parkhaven, 5 te Rotterdam. Prins Alexander, 4 te Rotterdam. Rijnkerk, pass. 4 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Rondo, pass. 3 Ouessant n. Amsterdam. Rempang, 5 te Genua. Riouw, 5 te Newport News. Rotula, 5 te Pta. Cardon. Rijnland, pass. 4 Abrolhos eil. n. Buenos Aires. Rondo, 4 te Amsterdam. Senegalkust, 4 v. Bordeaux n. Dakar. Stad Haarlem, 3 v. Las Palmas n. Rotterdam. Stad Arnhem, 4 te Narvik. Scherpendrecht, 4 te New York v. Las Alivas. Senegalkust, 4 v. Bordeaux n. Dakar. Stentor, 3 v. Curagao n. Demarara. Sirrah, pass. 4 Flores Indon. n. Auckland. Stentor, 3 v. Curagao n. Georgetown. Schie, 4 v. Rotterdam n. Malta. Sarpedon, 5 te Curagao. Singkep, 4 te Suez. Solon, 4 v. Philadelphia n. New York. Tegelberg, 4 te Penang. Talisse, 4 v. Padang n. Aden. Tarakan, 5 te Singapore. Tankhaven II, 4 te Sungeigerong. Triton, 5 te Curagao. Trajanus, 3 400 m. w.z.vv. Flores n. Antwerpen. Tjisondari, 1 te East-London. Tabinta, 3 te Singapore n. Port Swettenham. Tarakan, 3 te Singapore. Tamo, 4 v. Santos n. Antwerpen. Van Heutz, 4 te Djakarta v. Cheribon. Vasum, 4 v. Mena Al Ahmadi n. Berre. Westland, 3 v. Santos n. Montevideo. Waal, 4 te Malta. Willem Barendsz, pass. 4 Kp. Bon n. Le Havre. Waikelo, 4 te Surabaja. Waiwerang, 4 te Surabaja. Wonosobo, 4 te Portland. Waterland, pass. 4 Made Iran n. Amsterdam. Zijpenberg, 3 v. Amsterdam n. Meiilla. KLEINE VAART Aeneas, 3 90 m. n.o. Kp. Partivento n. A'dam. Amyntas, 3 dw. Guernsey n. Amsterdam. Ancora, 3 20 m. z.w. Texel n. Karlskrona. Anja, 3 dw. Borkum n. Den Bosch. Alcetas, 3 te Amsterdam n. Kopenhagen. Berend N, 3 v. Boston te Maassluis. Birmingham, 3 v. Rotterdam n. Harlingen. Borneo, 3 dw. Sandettie n. Palnackie. Breezand, 3 60 m. o. Spurn V.S. n. Huil. Brem, 3 v. Swansea te Antwerpen verw. Bab T, 3 v. Gefle n. Zaandam. Boreas, 3 v. Oran n. Faro. Borculo, 3 te Barcelona. Daje Böhmer, 3 90 m. o. Barcelona n. Genua. Dietert 3 60 m. n. Pitboei n. Manchester. Gronitas, 3 20 m. z.o. Smitsknoll V.S. n. R'dam. Geziena Henderika, 3 v. Londen n. Odense. Haringvliet, 3 dw. Owers V.S. n Drammen. Henny, 3 ten anker Kingslynn. Houtman, 3 dw. Langeoog n. Stockholm. Ilias, 2 te Tel Aviv v. Algiers. Joost, 2 v. Amsterdam te Ostrand. Lean S. 3 30 m. z.w. Beachyhead n. W.-Hartlepool. Larix, pass. 2 Kiel n. Goteborg. Marco Polo, pass. 3 Kielerkanaal n. Brussel. Martien. 3 40 m. n.o. Noordhinder n. Bordeaux. Metropole, 3 dw. Beachyhead n. Antwerpen. Markelo, 3 v. Porsgrunn n. Newcastle. Marathon, 3 v. Huil n. Rotterdam. Maria Theresia, 3 te Newross. Nautic, 3 40 m. z.w. Hanstholm n. Antwerpen. Nero. 3 50 m. n.o. Kp. Vilano n. Leixoes. Netta, 3 dw. Portlandbill n. Rotterdam. Niobe, 3 dw. Spiekeroog n. Amsterdam. Notos, 3 te Amsterdam n. Rotterdam. Pavo, 2 te Zaandam v. Holmsund. Sagitta, 3 dw. Sandettie n. Rotterdam. Thames, 3 dw. Wight n. Amsterdam. Wexford, pass. 3 Holtenau n. Rotterdam. Wubbina, 3 te Bremen. IJsselborg, 3 dw. Lowestoft n. Colchester. SLEEPVAART Blankenburg, 3 v. Rotterdam n. Stralsund. DANS NIEUWE GRACHT 66 TEL. 15656 HAARLEM AANVANG VAN ALLE LESSEN MEDIO SEPTEMBER Inschrijving dagelijks. Vraagt prospectus. Huis te koop gevr. aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. Brieven on der no. 3431. Volkswagens zond. chauff. OSTADESTRAAT 7 (Kleverpark) HOGE PRIJZEN 14908060 207vf /1 90«°/57nn5 •/ri?°^-^6^Z27.0 7741 8747 15143 f 100 4280 5777 9526 10384 14347 10928 1?958 llffif &n=0 i eL^r^U3704 3848 5070 3405 5776 6158 6391 9705 10486 10928 112o8 11866 15052 16439 16652 16667 16761 17101 17502 19050 19051 20931 21061 21443 PRIJZEN VAN ƒ80 1138 400 436 461 736 857 998 2000 2022 136 183 186 250 277 411 414 425 490 573 608 656 677 695 719 758 781 959 8038 113 117 178 227 229 261 269 281 315 929 936 4034 054 068 070 099 171 206 259 274 461 501 509 587 654 686 972 8019 126 135 459 503 697 731 743 948 957 60S7 237 23S 287 31S 556 599 628 670 777 7048 152 247 294 359 521 828 8179 327 346 405 416 524 743 759 851 866 883 9013 161 318 362 378 461 494 575 583 609 647 738 762 771 775 802 811 964 10002 093 135 249 339 362 376 487 530 615 624 634 648 662 738 884 891 931 942 11038 086 204 221 281 282 518 585 616 919 955 981 12000 13085 255 256 402 423 532 629 668 721 763 779 840 899 919 13016 119 346 357 531 633 682 701 749 782 S46 888 966 14150 158 161 265 270 349 549 600 616 7S8 792 814 878 894 903 15344 353 354 416 446 616 675 832 842 992 16040 090 116 153 1S6 214 429 5S2 602 6S1 705 17021 113 326 334 370 418 558 589 673 730 790 798 802 901 949' 18034 070 251 264 272 336 417 424 579 680 728 789 976 19034 088 186 249 373 4S1 721 822 20079 084 156 176 190 211 336 347 402 514 556 569 702 806 894 210S0 0S6 165 169 182 186 707 749 807 NIETEN 1003 035 055 081 106 142 152 158 171 306 311 312 344 361 363 372 411 440 447 465 554 555 642 6S0 682 693 726 774 779 794 809 849 856 8S9 946 970 977 2042 095 099 117 124 130 153 178 200 204 214 279 338 348 366 373 442 446 481 494 517 568 588 612 650 668 678 715 717 738 754 757 767 800 818 825 S37 886 937 957 972 3011 045 068 082 093 105 109 122 136 142 151 157 188 323 373 406 432 449 482 483 486 525 544 568 573 656 693 784 786 815 836 862 872 894 897 961 980 985 994 4010 043 094 118 123 153 164 245 258 330 389 393 424 470 474 488 490 491 500 511 514 522 527 609 611 667 700 707 713 718 755 763 789 792 826 868 909 914 925 980 985 6007 012 026 038 062 092 114 115 119 138 165 171 182 228 232 250 282 285 294 311 333 409 434 447 456 484 499 529 563 617 629 631 718 726 756 822 823 832 840 847 869 894 919 927 974 6020 029 055 063 104 125 162 180 196 227 265 290 276 393 440 467 478 499 563 564 583 610 616 624 639 656 686 723 729 790 803 842 856 931 955 965 983 7017 053 05S 093 113 119 121 146 162 184 234 276 291 298 307 394 404 434 438 451 467 476 478 4S5 548 592 601 618 664 669 674 679 722 733 749 774 833 854 861 870 880 910 925 931 935 939 962 8031 055 079 217 231 248 340 341 371 373 379 390 413 429 454 468 503 525 537 561 5H7 574 576 641 732 781 786 795 798 80S 810 823 842 843 847 861 867 902 911 953 977 986 987 9001 069 071 087 100 126 144 174 215 224 230 243 246 277 315 320 368 373 408 423 433 460 465 470 523 542 601 629 724 733 840 880 881 912 913 936 963 10011 036 042 044 048 060 151 158 195 202 213 214 219 294 305 374 388 390 398 405 415 419 462 485 536 539 591 596 644 656 661 679 898 950 11080 083 313 325 651 675 12044 052 393 424 711 811 1S008 047 289 353 564 574 791 807 14027 057 138 200 536 567 753 785 951 955 15091 099 230 239 441 443 659 667 565 872 16003 099 391 441 759 773 17002 005 293 308 678 724 18014 046 400 421 653 685 803 826 19011 134 464 513 967 20007 036 366 374 707 719 950 978 21028 050 203 241 503 508 735 743 907 954 710 727 951 133 135 332 382 720 729 064 115 4S7 509 828 877 068 0S1 358 367 593 601 910 930 064 075 207 209 588 595 7S6 853 749 775 806 814 847 870 138 145 405 429 865 879 226 227 512 517 S91 897 0S7 127 370 377 624 949 962 082 086 253 491 624 640 S60 862 112 131 279 289 478 497 679 683 887 915 104 138 458 481 787 796 007 034 399 464 785 795 078 091 504 524 69S 701 860 864 164 202 599 624 058 059 398 412 766 770 139 164 308 322 53S 556 694 718 930 962 162 169 547 619 841 843 129 161 485 526 825 857 133 146 526 535 726 730 879 S97 239 312 6S7 809 193 200 434 458 931 936 228 262 638 683 903 947 189 196 402 408 695 709 985 986 092 096 492 497 648 667 S9S 924 170 180 351 378 592 595 734 768 971 240 267 627 692 900 915 177 204 563 585 888 928 283 299 569 585 733 770 936 9S1 313 327 842 844 217 219 500 546 941 976 342 367 687 704 969 208 210 428 553 714 747 993 109 116 498 511 671 711 926 939 1S4 229 412 415 606 657 788 849 290 363 725 737 943 958 248 253 596 652 362 379 632 644 773 7S4 9S3 993 346 399 859 883 064 077 265 291 511 536 754 778 974 975 100 186 230 305 327 349 427 452 521 584 633 666 774 80S SI5 852 938 944 0S9 110 121 190 198 200 299 392 406 444 469 490 570 571 673 693 696 727 785 794 849 857 873 901 VERBETERING. Lees: prijs van 200: 20931; prijs van 80: 1461; nieten: 18988. Prijs van ƒ80.—: 12532 moet zijn 12552.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3