Olympisch allerlei DE SAMENZWEERDERS DANSSCHOOL Westland viert vier dagen oogstfeest van de druiven Agenda voor Haarlem Bunno op zoek naar Luilekkerland y NAAIMACHINES Steenvoorden won Ronde van Wijchen EEN „SAPPIG" FESTIJN Druivenprinses en druivencorso r 4 Kampioenschappen voor tennisleraren Nina Ponomareva vertrekt donderdag naar Moskou Pirie vestigde nieuw wereldrecord op 3000 m Nieuw wereldrecord kogelstoten van O'Brien Russische en Britse atleten wellicht naar Parijs Wielrennen Van Looy won Grote Prijs van Brasschaat Basketbal HOG boekte successen in HAV-toernooi The Typhoons won het eigen basketbaltoernooi T GRIEK Harris versloeg Maspes en Van Vliet Clubkampioenschappen van Nederland op de weg Wereldkampioenschappen volleybal in Parijs Nederland versloeg Oostenrijk: 21/2-l1/2 Nederland BZwitser land B op 15 september De Engelse league VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel Kerkelijk Nieuws Faillissementen WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 De estafette met het Olympisch vuur zal dit jaar de langste weg afleggen sinds het begin van de Olympische spelen, zo heeft de technische leider van de Spelen, Ernest J. Holt, verklaard. De ongeveer 40 centimeter hoge toorts weegt meer dan drie kilo en alle officials zijn het er over eens dat de atleet, die deze toorts de 500 metgr over de sintelbaan en de 85 treden van "de trap opdraagt in uit stekende conditie moet zijn. Men heeft voor deze taak reeds een atleet aangewezen. Wie het is zal geheim blijven totdat hij het Olympisch stadion binnenkomt. Maar men heeft hem aanbevolen om twee maanden voor de Spelen reeds in training te gaan. Een Australische Canberra-straalbommen- werper zal de vlam van Darwin naar Cairns, in Noord-Queensland brengen en op deze plaast beginnen de estafettelopers hun werk. Ruim 2700 hardlopers zullen de route van Cairns naar Melbourne afleggen. Iedere at leet loopt ongeveer een Engelse mijl. De organisatoren hebben 25 toortsen, die afwisselend gebruikt zullen worden omdat zij tamelijk snel te heet worden om vast te houden. Het Franse Olympische Comité heeft aan gekondigd, dat met het oog op de crisis rond het Suezkanaal de verzending van de Franse roeiboten voor de Olympische Spe len in Melbourne nog voor het midden van deze maand zal plaats hebben. Het comité had eerst de mogelijkheid overwogen de boten per vliegtuig te ver zenden, maar moest dit laten varen wegens de te hoge kosten. Het zal thans ook noodzakelijk zijn de Franse roeiers en hun boten eerder dan men van plan was te selecteren. De boten zullen zeer waarschijnlijk per vrachtschip via de Kaap de Goede Hoop worden vervoerd. Malakka zendt dertig deelnemers naar de Olympische Spelen. Het team bestaat uit zeventien hockey'ers, vier hardlopers, drie gewichtheffers, twee zwemmers en twee schutters. De organisatoren van de Olympische Spe len hebben bekendgemaakt dat zij meer dan 700.000 toegangsbewijzen verkocht hebben, waarvan 100.000 aan mensen van buiten Australië. Er is in Melbourne accommodatie voor 1.250.000 belangstellenden, zodat er nog kaar ten genoeg zijn. Tot midden september zal men nog plaatsbewijzen kunnen kopen. De „buitenlandse accommodatie" is echter al uitverkocht voor de openingsplechtigheid, alle avondlijke zwemwedstrijden, de mid dagzwemwedstrijd van 5 december, de fi nales van de wielerwedstrijden op de baan. de semifinales basketbal en de finales van de zwaargewicht-klasse gewichtheffen. Twee Nederlandse sportlieden, die waar schijnlijk deelnemen aan de Olympische SDelen, zijn in Melbourne aangekomen na een afmattende zeereis. Rikus Peters, de 23- jarige Nederlandse bokskampioen bantam- gewicht en Wim de Vreng, een van de beste Nederlandse zwemmers vrije slag, kwamen als werkende passagiers aan boord van een schip in Perth aan, vanwaar zij zich een week geleden op een open vrachtwagen naar Melbourne begaven. De Nederlanders kwa men ziek en doodmoe in Melbourne aan. Zo gauw zij wat zijn opgeknapt, zullen zij met hun training beginnen. Vermoedelijk zullen de namen in het Olympische dorp Heidelberg veranderd wor den om Duitse en Japanse deelnemers niet te kwetsen. De meeste straten in het dorp zijn ge noemd naar beroemde veldslagen uit de tweede wereldoorlog, zoals die van El Ala- mein, waar het Afrika-korps van Rommel in 1942 verslagen werd, en van Buna, waar duizenden Japanners gedooJ zijn in de nieuw-Guinea-campagne van 1943. Verwacht wordt dat de betrokken straten nummers zullen krijgen of namen van be roemde atleten als Landy, Bannister en Nurmi. Een hockeyelftal, gekozen uit de zeven tien spelers, die voor de Olympische Spe len werden aangewezen, speelt op zondag, 9 september, in Groningen een wedstrijd tegen het noordelijk elftal. Het Olympische elftal is als volgt samengesteld: Doel: Mul der (Amsterdam); Achter: Terlingen (Be Fair) en Drijver (EMHC); Midden: Wage- ner (Hilversum), Loggere (Laren) en Over- dijkink (SCHC); Voor: Hooghiemstra (SCHC), Van Grimbergen (HTCC), Van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BMHC) en Kristen (DKS). Van de Olympische kandidaten spelen Keulen (Amersfoort) als rechtsback en Zwier (SCHC) als midvoor in het noorde lijk elftal mee. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 Van donderdag 6 september af tot zon dag 9 september, wordt op het tennispark „Beekhuizen" in Velp het Nederlandse kampioenschap voor tennisleraren gehou den. Voor de eerste ronde van het enkel spel zijn de volgende partijen vastgesteld: Mosterd-Mooy, Smit-Bruin en Gosman- K. van der Torre. De spelers Baljé, Heems kerk, Kauling, Van der Veer, Schuuring, Dekkers, J. van der Torre, Parlevliet, Ber- naert, Mulder, Sabbé, Haazenbroek en A. Hemmes zijn voor deze eerste ronde vrij gesteld. De Mos, Mulder, H. Hemmes en Buyte- laar klasseerden zich reeds voor de kwart finales. In het dubbelspel komen de vol gende paren tegen elkaar uit: Kauling en Baljé tegen J. van der Torre-K. van der Torre, Bernaert en Heemskerk tegen De Mooy en Sabbé, Mulder en Schuuring te gen Mosterd en Gosman. De paren H. Hemmes-De Mulder, Smit-Van der Veer, Parlevliet-Haazenbroek, W. Hemmes-Buy- telaar en Bruin-Dekkers komen in de tweede ronde uit. Nina Ponomareva, de Russische atlete die in Londen van winkeldiefstal werd be schuldigd, zal donderdag per vliegtuig uit de Engelse hoofdstad naar Moskou terug keren, zo heeft een official van de Rus sische atletiekcommissie medegedeeld. De bekende Engelse hardloper Gordon Pirie heeft in Malmö (Zweden) ter gele genheid van een internationale atletiek wedstrijd, een nieuw wereldrecord geves tigd op de 3000 meter met een tijd van 7 min. 52,8 sec. Het oude wereldrecord was in het bezit van Pirie en de Hongaar Iharos, samen met een tijd van 7 min. 55,6 sec. Pirie Na een valse start startten de lopers op nieuw. De Hongaar Iharos nam de kop, ge volgd door Pirie en op de derde plaats de Hongaar Tabori. De eerste 400 meter wer den in deze volgorde gepasseerd in 59 se conden. Na 800 m nam Tabori de leiding over. Hij noteerde over de 1000 meter 2 min. 35,8 sec. In het begin van de vijfde ronde liep Iharos zijn landgenoot Tabori voorbij, goed gevolgd door Gordon Pirie, die eveneens Tabori achter zich liet. In middels was de 1500 meter afgelegd in 3 min. 58 sec, dezelfde tijd, die Pirie had laten afdrukken, toen hij in Drontheim het wereldrecord evenaarde. Halverwege de strijd kwam de derde Hongaar in deze wedstrijd, Roszavolgyi naar voren en hij bezette de derde positie achter Pirie, Tabori zakte af. Met nog twee ronden voor de boeg kwam Pirie op het rechte stuk naast Iharos en ging deze voorbij, met Roszavolgyi op zijn hielen. Iharos probeerde nog even bij te blijven, maar hij kon het hoge tempo niet volgen en verloor zienderogen terrein. Toen de bel voor de laatste ronde luidde, kwam Roszavolgyi naast Pirie en beiden spurtten zij tot op 70 m voor de finish zij aan zij. Toen sprak Pirie zijn laatste reserve aan. Roszavolgyi gaf moedig partij, maar kwam toch snelheid tekort bij de fantastische sprint, waarmede Pilde op de finishlijn af stoof. Roszavolgyi bleef eveneens binnen het oude wereldrecord van zijn landgenoot Iha ros (7.55.6). Hij noteerde 7.53.4, hetgeen hem als troost een Hongaars record op leverde. Iharos, derde en Tabori, vierde, fi nishten respectievelijk in 8.05.8 en 8.16.8. Tijdens atletiekwedstrijden van de uni versiteit van Oregon is het de Amerikaan Parry O'Brien als eerste atleet gelukt de kogel over de 19 meter grens te stoten. Bij de eerste poging bereikte hij een afstand van 18.973 meter. Bij de tweede keer was het 18.897 meter en bij de derde poging werd een afstand gemeten van 19.059 meter, het geen een nieuw wereldrecord betekent. Het officiële wereldrecord staat sedert 11 juni 1954 met 18.54 meter eveneens op naam van O'Brien. Op 6 mei van dit jaar stootte hij de kogel echter reeds 18.618 me ter, op 16 juni daaropvolgend verbeterde hij het wereldrecord opnieuw en bracht het op 18.694 meter en op 19 augustus bereikte hij een afstand van 18.707 meter. Al deze pres taties zijn echter nog niet als wereldrecord erkend. De Franse atletiekbond overweegt een voorstel om 20 Russische en 20 Britse at leten uit te nodigen voor deelneming aan de internationale wedstrijden, welke op 22 en 23 september in Parijs zullen worden gehouden. Dit voorstel zal volgende week maandag door het bestuur van de Franse bond in behandeling worden genomen. De Belg Rik van Looy heeft de Grote Prijs van Brasschaat, een wegwedstrijd over 150 km, gewonnen in de tijd van 3 uur 44 minuten. Van Looy werd op tien meter gevolgd door de Spanjaard Bover en op twintig meter respectievelijk door de Nederlanders Van Est, Wagtmans en Van der Pluym. De Belgen Vannitsen en Buyst bezetten de zesde en zevende plaats. Onze landgenoot Schulte werd achtste. Wereldkampioen Van Steenbergen (Bel gië) bezette de vijftiende plaats. De sterke Heemsteedse wieleramateur Steenvoorden heeft in de Ronde van Wij chen (Gelderland) zijn achtste overwinning in dit seizoen behaald. Hij versloeg in deze ronde vijf renners met wie hij in de eind fase van de strijd een kopgroep had ge vormd. Door de aanhoudende regenval, waar door het parkoers vooral in de bochten spiegelglad was, gelukte het aanvankelijk geen der renners om een beslissende voor sprong te veroveren. Pas in de slotfase, toen er nog veertien kilometer gefietst moest worden, konden zes man zich van het pe loton losmaken. Deze zes: Steenvoorden, Niesten. Blaauw, Cuvelier, Geldermans en Muilwijk, lieten zich niet meer achterhalen en in de beslissende eindsprint toonde Steenvoorden zich onbetwist de sterkste. De uitslag luidde: 1. Steenvoorden (Heemstede), de 105 kilometer in 2 uur 33 min. en 4 sec.; 2. Muilwijk (Rotterdam); 3. Geldermans; 4. Niesten (beiden Bever wijk); 5. H. Cuvelier (Nieuw Vennep). Op het fraaie buitenveld in Den Helder hield de vereniging HAV zondag een toer nooi, waaraan werd deelgenomen door de Haarlemse vereniging HOC, Anco (Amster dam); FAC (Den Helder) en de organiserende vereniging. Het toernooi bracht de vereni ging HOC een groot succes, want behalve de eerste plaats van het damesteam, slaagde het juniorenteam erin de tweede plaats te bezetten, terwijl ook de derde plaats van de heren juist voldoende bleek om de vereni- gingsprijs in de wacht te slepen. De uitslagen waren: Dames: HOC—FAC 31-18; HAV—HOC 17- 43; HOC—Anco 33-8. Heren: HOC—FAC 20-24; HAV—HOC 31- 24; HOC—Anco 41-39. Junioren: HOC—FAC 10-26; HAV—HOC 22-34; HOC—Anco 34-28. Het meisjes-junioren A-team speelde ten slotte tegen HAV 2 uit Den Helder en won volkomen verdiend met duidelijk verschil (18-11). Door de bijzondere slechte weersomstan digheden kon het juniorentoernooi van de vereniging The Typhoons slechts met veel vertraging worden afgewerkt. Maandagavond werden op het buitenveld van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart de laatste wedstrijden gespeeld. In de A-klasse behaalde het uitstekend spe lende team van de organiserende vereniging de eerste prijs na een klinkende zege tegen Antilopen A, welke vereniging in de B- klasse echter beslag kon leggen op deze eer. De volledige uitslag was: Klasse A: 1. The Typhoons; 2. Antilopen; 3. The White Stars. Klasse B: 1. Antilopen; 2. The Typhoons; 3. The White Stars. De prijzen werden door de heer A. J. Din- kelberg uitgereikt. Namens de jeugdcom missie van The White Stars dankte de voor zitter Bob Bauer de organiserende vereni ging. ADVERTENTIE Zijïweg 49 - Haarlem Tel. 14441 Inschrijving voor de nieuwe clublessen dagelijks van 2—5 en 710 uur. Prospectus wordt u op aanvraag toegezonden. Tijdens hun eerste ontmoeting na de wereldkampioenschappen in Kopenhagen heeft de Brit Harris revanche kunnen ne men op de Italiaan Maspes, die zondag de wereldtitel veroverde. Harris versloeg de Italiaan eerst in een match a deux en won later nogmaals, toen hij Maspes en onze landgenoot Van Vliet tegelijk als tegen standers had. Van Vliet werd derde. Voor het nationale clubkampioenschap op de weg dat op woensdag 26 september a.s. wordt gehouden, zijn 49 inschrijvingen van wielerclubs binnengekomen. De deelnemers zullen hetzelfde parkoers te rijden krijgen als het vorig jaar. De start is om twaalf uur bij Wijk bij Duurstede en de lengte van het parkoers bedraagt 140 km. Nederlandse heren versloegen Korea De uitslagen van het toernooi om de wereldkampioenschappen volleybal dames en heren in Parijs luiden: Dames: finalepoule: KoreaNederland 158, 15—12, 9—15, 15—8; Polen—Tsje- choslowakije 1015, 156, 1513, 715, 1614; RoemeniëOost-Duitsland 156, 1614, 157; BoelgarijeChina 815, 15_5, 15—5, 15—11. Heren: Eerst kwalificatiepoule: Brazilië Cuba 155, 158, 1715; Nederland Korea 15—11, 6—15, 10—15, 15—9, 15—6. Heren: Finalepoule: Tsjechoslowakije Roemenië 315, 1115, 159, 152, 15 3; HongarijeFrankrijk 1715, 1614, 5—15, 12—15, 15—12; Polen—China 15—8, 19—17, 15—9. Jaarvergadering scheidsrechters De jaarlijkse algemene vergadering van de Haarlemse scheidsrechtersvereniging zal ditmaal op dinsdag 11 september in café Brinkman aan het Houtplein in Haar lem worden gehouden. tIDE-land ent oernooi De resultaten van de partijen uit de tweede, derde en vierde ronde tijdens het FIDE- landen-schaaktoernooi in Moskou luiden: Eerste groep: NoorwegenZweden l'A-l plus 1 afgebroken partij; Rusland—Saarland 3-V2; RuslandPolen 3-0 en een afgebro ken partij; Bulgarije—Zwitserland 3-1; Po lenPorto Rico 2-0 plus 2 afgebroken par tijen. Tweede groep: IsraëlFrankrijk 2'/2-l1/s; loegoslaviëOostenrijk 3-/sDenemarken— Schotland 3-1; Israël—Nederland 2-2 (Czer- niakKramer 'A-1/®, AlnoiBouwmeester '/j- !4; Oren-Muhring V2-V2; Smiltiner—Var. Steenis li-tó); OostenrijkNederland l'/2-2'/2 Derde groep: Argentinië—Luxemburg 4-0, ChiliFinland 21A-11/»; Finland—West-Duits- land;lr3; West-DuitslandEngeland 2&—H en 1 afgebroken partij; IJslandIerland 4-0. Vierde groep: Oost-DuitslandGriekenland 3-1; ColumbiaRoemenië IV2-2V2; Hongarije —Columbia 2-2; België—Philippijnen 3-1; Phi- lippijnen—Hongarije V2-2x!r, Iran—Tsjecho slowakije 0-4. Op verzoek van de Zwitserse voetbalbond is de datum gewijzigd van de wedstrijd tus sen de B-elftallen van Nederland en Zwit serland. Deze wedstrijd zal niet op zondag 16 sep tember worden gespeeld, maar op zaterdag 15 september. De plaats van de ontmoeting blijft Arnhem. De wedstrijd begint om drie uur. Mannetje Bliblam nam Bunno mee, in een onderaardse gang; daar lagen honderden brokken steen opgesteld. „Kijk", zei mannetje Bliblam. „Hier is een wagentje, daar moet je die stenen opleg gen en wegrijden. Zou je dat kunnen, denk je?" Bunno keek eens bedenkelijk naar de stapels stenendat zag er nogal zwaar uit... „Tja, als het moet?", zei hij. „Als je in Luilekkerland wilt komen, moet het", zei het mannetje. Toen ging Bunno dan maar aan 't sjouwen Het heeft de organisatoren van Westlands vijfde druivenfeest dinsdagmiddag waar lijk meegezeten: geen druppeltje regen is er gevallen toen druivenprinses „Jantine" haar zegetocht van Honselersdijk naar het Wilhelminaplein te Naaldwijk ondernam. De inzet van dit lustrumdruivenfeest was de aankomst van druivenprinses Jantine per helicopter op het terrein van de Co- operatieve Fruit- en Groentenveiling aan de Nieuweweg te Honselersdijk. Temidden van een fraaie stoet praalwagens is zij daarop door het Westland gereden naar het druivencentrum Naaldwijk, waar 'op het plein voor het oude gemeentehuis een grote menigte feestgangers op de been was. Toen de drie herauten te paard, die aan de kop gingen, het Wilhelminaplein te Naaldwijk bereikten, ging er een luid ge juich op. Iedereen had bewondering voor de prachtig versierde auto's, die gewijd waren aan de verschillende soorten drui ven. In deze auto's zaten lieftallige West- landse schonen, gekleed in de costuums van de landen, waarvan de druivensoorten stammen, zoals Black Alicante (Spanje), Muscaat van Alexandrië, Franken,thaler, en nog vele andere soorten. Op een grote praalwagen had prinses Jantine plaatsge nomen, gekleed in een toilet van goudgele organza, geflankeerd door haar beide hof dames, gekleed in blauwe organza. Het tambour- en pijperscorps D.O.S. voor het eerst in gala-uniform, de muziekkapel van de Koninklijke Gist- en Spiritusfabrieken uit Delft, een echte Oostenrijkse muziekka pel en de Naaldwijkse,, druivenkapel zorg den onderweg voor lustige deuntjes. De Landelijke Rijverenigjrig „Maasland-Rui ters" completeerde het geheel. Nadat de prinses op het overdekte podium voor het gemeentehuis had plaatsgenomen werd zij door burgemeester S. Hoogenboom van Naaldwijk toegesproken. Ook mr. Klaasesz, commissaris van de Koningin ip de provincie Zuid-Holland, en enige leden van het corps diplomatique waren aanwezig. Prinses Jantine zei in De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luidt: Eerste divisie: ArsenalPreston North End 1-2. Tweede divisie: Bristol CityFulham 0-3; Grimsby TownMiddlesborough 3-2 ADVERTENTIE A IX tweec*e vraag betreft, Henela, ik weet niet wanneer de politie op mijn kamers is gekomen, want ik was niet thuis. Ik was op weg om een vriend te ont moeten. En met hem schoot ik vanavond om zeven uur Robert Semal dood. De vriend, die ik later zou ontmoe ten en die me andere kleren en onderdak zou geven, totdat ik een tweede vriend zou ontmoeten, kwam niet opdagen omdat hij om zes uur werd gearresteerd. En dat is alles. HOOFDSTUK XI Het was, zoals Lojza Durda al had voorspeld, een rus teloze nacht in de gevangenis. Het geluid van dicht slaande deuren en doelbewuste schreden op de corridors drong tot in de cellen door. De heren en meesters van het gebouw waren druk in de weer. De vreemde, be klemmende stilte, die meestentijds in een gevangenis heerst, was geweken voor een ware cacofonie. Het lawaai en de onrust hadden Jablonsky zenuw achtig gemaakt. Hij had reeds vier van Franta's siga retten opgerookt en stak zelfs al een vijfde op. Franta, die het gevangenisleven al eerder had leren kennen, waarschuwde hem om niet alle sigaretten meteen op te roken. Hij moest iets bewaren, omdat het nog helemaal niet zo zeker was, dat de bewaker, die Lojza straks zou aflossen, even vrijgevig zou zijn. Jablonsky reageerde echter in het geheel niet op Franta's raad. Franta vond dat zijn celgenoot veel te zwijgzaam was. Hij schreef dat toe aan het feit, dat Jablonsky voor het eerst gevangen zat, en hij voelde zioh daarom gedwon gen hem te steunen, maar de enige manier, waarop hij dat kon doen, was door met hem te praten. Al zijn pogingen waren echter tevergeefs. Jablonsky zat op zijn brits en dacht kennelijk ergens diep over na; hij sloeg zelfs geen acht op wat Franta zei. Franta voelde zich verongelukt. Hij had er toch récht op, dat Jablonsky hem alles vertelde over zijn eerste verhoor. Het betrof toch ook hèm! Zij deelden niet alleen een cel, maar ze waren in hetzelfde gevecht gewikkeld. De antwoorden, die hij zou geven bij zijn verhoor, moesten kloppen met wat Jablonsky had gezegd. Tenslotte, na dat zijn zijdelingse pogingen om hem aan het vertellen te krijgen op niets waren uitgelopen, vroeg hij hem op de man af hoe het verhoor verlopen was. Het antwoord had nauwelijks korter kunnen zijn. Ik vertelde hen, dat ik niets af wist van de mensen, wier namen zij mij voorlazen. Met moeite slaagde Franta er tenslotte in Jablonsky de namen te laten noemen, terwijl hij er uiteindelijk, na héél wat vragen, achter kwam, dat Jablonsky even eens zonder arrestatiebevel was gearresteerd. Jablonsky verviel daarop weer in zwijgen. Franta strekte zich op zijn brits uit, sloot de ogen en deed alsof hij sliep. Plotseling werden ze uit hun sluimer gewekt door dat de celdeur met veel lawaai geopend werd. Durda kwam binnen. Ik moet mijnheer Jablonsky halen om verhoord te worden! zei hij en voegde er aan toe, zich daarbij tot Franta richtend: Ze werken weer door vanavond. Maar de heren vinden het nu eenmaal prettig om de zaken snel af te werken. Als het wat rustiger wordt, kom ik wel een praatje maken. Op weg naar het bureau, waar het verhoor afgenomen zou worden, zei Jablonsky tot in de treure toe tot zich zelf: Ik moet alles ontkennen, ik weet niets Hij liep door een lange gang en ging toen een trap op naar de eerste verdieping. Tenslotte werd hij het bureau binnengeleid. Ditmaal zat er achter het bureau niet de breedgeschouderde, gedrongen man met het opvliegende humeur, maar een nog vrij jónge man zéker niet ouder dan dertig die nog zulk een kinderlijk-rode wangen had, dat men zich kon afvragen of hij al aan scheren toe kon zijn. Hij was zeer zorgvuldig gekleed en had opvallend lange, uitstekend gemanicuurde handen. Toen Jablonsky binnentrad, stond hij op en zette de bril op, die op zijn schrijftafel had gelegen. Het was een vreemde gewaarwording, dat zijn gezicht hierdoor zo veranderde: hij leek plotseling op een muis. Mond en kin schenen samengevloeid te zijn tot een puntig snuitje, terwijl de ogen achter de brilleglazen als het ware ver sluierd waren. Men kon niet meer zien welke uitdruk king er in lag. Hij boog licht en stelde zich voor: Dr. Formanek. Gaat u alstublieft zitten, mijnheer. Jablonsky mompelde zijn naam en ging zitten. De stoel was erg gemakkelijk, vooral na de harde brits in de cel. Zijn_ zelfvertrouwen kwam terug. De stoel was inder- daad érg gemakkelijk! Jablonsky ging er nog wat ge makkelijker bij zitten en wachtte totdat de ander het gesprek zou openen. Formanek rommelde wat in papieren, speelde met zijn vulpen en keek Jablonsky toen aan. Men heeft mij gerapporteerd, dat uw eerste onder houd met mijn collega tot een misverstand heeft geleid. Om dat verder te vermijden, heb ik uw zaak zelf over genomen. Ik hpop, dat wij haar zonder verdere misver standen kunnen afsluiten. Hij keek Jablonsky aan, kennelijk een antwoord ver wachtend, maar de leraar was door de vriendelijkheid en beleefdheid van zijn ondervrager alleen maar wan- trouwender geworden. Formanek leundeover zijn bureau naar voren en bracht zijn gezicht zo dicht mogelijk bij dat van Jablonsky. Dit gesprek is, om het zo maar eens uit te drukken, persoonlijk. Er is geen stenograaf en wat wij zullen be spreken, wordt niet in een verbaal vastgelegd. Ik zou me graag een beeld willen vormen van uw karakter, voor dat ik de gebeurtenissen zal nagaan, die aanleiding zijn geweest tot uw komst hier. Jablonsky voelde zich langzamerhand nijdig worden door de zorgvuldigheid, waarmede dr. Formanek zijn woorden koos. Hij begreep, dat hij het gevaar liep zich voor de tweede keer onhandig te gedragen. Snel zei hij daarom: Ik weet niet, waarom ik hier ben. Formanek glimlachte. Daar zullen we het zo dadelijk wel over hebben. Momenteel ben ik meer geïnteresseerd in enkele van uw meningen en gedragingen. Een ogenblikje, onderbrak Jablonsky Formanek. Graag zou ik eerst weten of ik tegenover u uit vrije wil praat, drWat was uw naam toch ook weer? Formanek. O ja, dank u wel.... Of dat ik verplicht ben dat te doen. Ik werd gearresteerd door de politie o, par don door leden van het nationale veiligheidskorps, zonder dat ze mij een bevel tot arrestatie hebben ge toond. U bent te vlug met uw oordeel, mijnheer, inter rumpeerde Formanek, u bent niet onder arrest. We hebben u aangehouden en naar hier gebracht, zodat wat meer licht op een bepaalde kwestie geworpen kan worden. (Wordt vervolgd). haar antwoord, dat het druivenfeest een Westlands jubelfeest zou worden. „Het Westland zit thans echter in de vangar men van de grote steden, die samen de „Randstad-Holland" vormen. Doch uw aanwezigheid, excellentie", zo richtte zij zich tot de commissaris van de Koningin, „geeft ons alle hoop, dat blijvend prijs zal worden gesteld op het luttele aantal vier kante kolimeters, dat jaarlijks een omzet aan tuinbouwprodukten van niet minder dan 100 miljoen gulden heeft". Na ook de buitenlandse gasten begroet te hebben ging de prinses over tot de ope ning van de druiveneetgelegenheid op het Wilhelminaplein te Naaldwijk. Alvorens dit evenwel te doen verzocht zij aan de ere-voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland of hij haar assisteren wilde met het onder zoek naar het zoetgehalte van de druif. Dit geschiedde met een zogenaamde „refracto- meter". Deze meter wees aan dat het zoet gehalte van de druiven die onderzocht werden ruim 15 percent was. Volgens een beslissing van alle druiven kwekers in ons land moet het zoetgehalte minstens 14 per cent bedragen. De opening van dit vijfde druivenfeest in het Westland werd besloten met een gezamenlijk bezoek aan de tentoonstelling van Druiven en Bloemen in het gebouw „De Binnenhaven" te Naaldwijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Otterlo (toez.) W. Vroegin- dewey te Bleiswijk te Papendrecht J. C. Stelwagen te Hillegersberg. Geref. Kerken Beroepen te Drachten (vac. P. Riemers- ma) B. v. Oeveren te Vries. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Neede-Eibergen F. v. Dijk te Heerenveen. Chr. Geref. Kerken Tweetalte Biezelinge C. v. d. Weele te Leiden en D. v. Wilsum te Dedemsvaart. Beroepen te Vlissingen M. Drayer te Drachten te Opperdoes B. Bijleveld te Noordeloos. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. Sijsener, aannemer, wonende Wilhel- minastraat 33, Haarlem; rechter-commis- saris: mr. N. Smits en curator: mr. J. Sprey, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Adrianus Johannes de Boet, Munniken- weide 76 A, Beverwijk; rechter-commissa- ris: mr. N. Smits en curator: mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur, Paulus Potterstraat 27, IJmuiden-Oost. J. A. van Thillo, koopman, Jonkheer Mockkade 35, I-Iillegom; rechter-commis- saris: mr. N. Smits en curator: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur,Ge'd. Oude Gracht 65, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van de naamloze vennootschap N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Langereis, gevestigd IJmui- derstraatweg 45, IJmuiden;rechter-com- missaris: mr. N. Reeling Brouwer en cu rator: mr. J. W. Crefeld, advocaat en pro cureur, Paulus Potterstraat 27, IJmuiden- Oost. ALPINIST VERONGELUKT. Een 27- jarige Duitse alpinist die bezig was de Itali aanse Catinaccio-top te beklimmen, werd door een hevige storm verrast. De Duitser belandde in een stenenregen, die door d° wind van de berg werd geblazen. Hij was direct dood. WOENSDAG 5 SEPTEMBER Minerva: „Rear window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissy", a. 1., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigduizend mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het ver loren meisje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxj" „Het loon van de angst", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Palace: „Jacht zonder genade". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Phoenixtcrrein, 8 u: Circus Van Bever. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Minerva: ..Rear window", 18 jaar. 8.15 uur Rembrandt: „Sissy", a. 1., 2, 4.15, 7 en 9 uur. Luxor: Twintigduizend mijlen onder zee", 14 jaar, 2. en 9.15 uur. Frans Hals' „Het verloren meisje", 18 jaar, 2.30, 7 er 9.15 uur. Roxy: „Het loon van de angst". 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Jacfr zonder genade". 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uui Studio: ..Picnic", alle leeft.. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino. brood en wijn", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Om-» K-rk. 3 uur Orgelconcert door Piet Kee. Phoenixtcrrein, 8 uur: Circus Van B-ver. Zuiderkanel, 8 uur: Ds. S. Zijlstra over: „De oprichting van lie' koninkrijk van Jezus Christus".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6