Verzekering mogelijk tegen langdurige verpleging Bijna vijf percent van sterftecijfer in Nederland betreft ongevallen Eigen postzegels voor alle delen van het Verenigd Koninkrijk Belangrijk initiatief van Friese predikant verwezenlijkt In periode 1952 tot 1956: Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs gedurende augustus WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 5 Nederland telt 40.000 meer vrouwen dan mannen Eretentoonstelling voor 70-jarige Matthieu Wiegman Uitbreidingsplannen voor luchthaven Schiphol Aanvullende UNO-conventie tegen de slavernij Met 40 stemmen bij drie onthoudingen aanvaard Siciliaanse „Mafia" wordt hard aangepakt Een nieuw type levensverzekering Rondvaart door Oostzee Zes Polen maakten slechts enkele reis In Stockholm kregen zij politiek asiel Marianne Hilarides bij Nederlands Ballet Zoon van burgemeester van Oost-Berlijn gevlucht? Zoeken naar ontvoerde baby in V.S. gaat voort Brand in atoomcentrum (Van een speciale medewerker) OP I OKTOBER zal een nieuwe verzekering tegen het risico van langdurige ziekte gaan functioneren. Ds. P. Luchies uit het Friese plaatsje Pietersbierum heeft het initiatief genomen tot het oprichten van de stichting „Onderlinge Verzekering tegen langdurige Ziekten". Na langdurig overleg met diverse personen en instanties zal de stichting, welke in Den Haag haar zetel heeft, haar werkzaamheden beginnen. Ds. Luchies had in eigen omgeving meegemaakt, welke ernstige moeilijkheden er voor een gezin kunnen ontstaan als één lid getroffen wordt door een ziekte welke langdurige verpleging vereist. Dit geldt zeer in het bijzonder voor hen, die niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten. Ongeveer 80 pet van de Nederlandse bevolking is aangesloten bij een zieken fonds. Een beperkt aantal verpleegdagen (70) in een ziekenhuis wordt door de zie kenfondsen voor alle bij hen aangesloten leden in ieder geval vergoed, onverschillig of de aangeslotenen verplicht of vrijwillig verzekerd zijn. Aanvullende verzekeringen stellen de ziekenfondsen in vele gevallen in staat via de ziekenfondsen ook het risico te dekken van een ziekenhuis opneming, die langer dan 70 dagen duurt. Deze aanvullende verzekeringen voor zie- kenhuisverpleging vergoeden dan nog eens extra bijvoorbeeld honderd dagen. In an dere gevallen echter wordt ziekenhuisver- pleging van onbeperkte duur vergoed. In een aantal gevallen wordt ook opneming in een rusthuis of verpleeginrichting, dus niet in een gewoon ziekenhuis, door de ver zekering betaald. Wat niet vergoed wordt Niet elke opneming wegens ziekte wordt evenwel door de ziekenfondsen vergoed. Verpleging wegens geestesziekte valt niet onder de verstrekkingen, welke door de ziekenfondsen aan hun leden gegeven wor den. De eerste zeventig dagen van een dergelijke verpleging van een geesteszieke worden in vele gevallen door het zieken fonds vergoed, maar in ieder geval geldt, dat de kosten van de verpleging voor langer dan zeventig dagen niet voor reke ning van het ziekenfonds komen. Ook op neming voor revalidatie na een ongeluk of operatie wordt lang niet altijd door de ziekenfondsen vergoed. Het ziekenfonds vergoedt namelijk alleen de opneming in dien deze is geschied op medische indicatie. Indien geen medische, maar een sociaal- medische of sociale indicatie voor op neming bestaat, bijvoorbeeld in het geval van de verpleging van een chronisch be jaarde zieke in een verpleeghuis of rust huis, wordt deze in de meeste gevallen niet vergoed. De opneming en verpleging van chronisch lichamelijke zieken behoren dus nog lang niet in alle gevallen tot de rechten van de ziekenfondsleden. Ook op neming wegens aangeboren stoornissen, zwakzinnigheid, epilepsie of andere geeste lijke of lichamelijke gebreken, welke kort na de geboorte blijken, wordt in vele ge vallen niet door de ziekenfondsen vergoed. V erh aal plicht De gemeenten dragen thans, in de ge vallen waarin de patiënt niet over vol doende eigen middelen beschikt om de verpleging te betalen, de lasten voor de opneming. Via het zo genoemde verhaal krachtens de Armenwet proberen de ge meenten de verplegingskosten terug te krijgen van de onderhoudsplichtige familie leden. Ook ver verwijderde familieleden waren tot voor kort onderhoudsplichtig voor elkaar. De laatste jaren heeft men hierin verbetering gebracht door de ver- h aalplicht in de meeste gevallen te be perken tot ouders voor kinderen en kin deren voor ouders. Dit betekent dus dat kinderen financieel aangesproken kunnen worden voor de verpleging van hun ouders, ook als deze jaren achtereen in een in richting moeten verblijven. Omgekeerd dragen ouders de financiële lasten van een verpleging van hun kinderen, zo deze lange tijd of wellicht hun gehele leven in een inrichting moeten vertoeven. Behalve de ellende die ziekte en verpleging van een lid van het gezin in ieder geval met zich meebrengt, betekent de plicht tot finan ciële bijdrage ook een steeds weer terug kerende last voor vele mensen. Het uit zoeken en beoordelen van de al of niet onderhoudsplichtigen en van hun draag kracht is ook vaak een oorzaak van ver troebeling van familieverhoudingen. Bij de kabinetsformatite heeft dan ook Nederland telt 40.000 meer vrouwen dan mannen; om precies te zijn: op 31 december 1955 telde ons land 40.259 meer vrouwe lijke inwoners dan mannen. Er waren toen namelijk 5.390.751 mannen en 5.430.910 vrouwen. Van deze 10.821.661 inwoners wa ren er 5.526.994 ongehuwd (2.848.292 man nen en 2.678.702 vrouwen). Er waren er 4.746.401 gehuwd (2.370.004 mannen en 2.376.397 vrouwen) en 465.827 hadden de weduwstaat (140.762 mannen en 325.065 vrouwen). Voorts waren er 82.439 geschei den personen (31.693 mannen en 50.746 vrouwen). Aldus wordt meegedeeld in een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er heeft zich een comité gevormd onder voorzitterschap van mr. L. J. F. Wijsen beek met het voornemen de kunstschilder Matthieu Wiegman ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag te huldigen. De jarige zal een ere-tentoonstelling worden aangebolen, die op 6 oktober zal worden geopend in het gemeente Museum te 's-Gra- venhage. Na deze opening zal de jarige recipiëren en bij die gelegenheid zal hem een huldeblijk van vrienden en vereerders worden aangeboden. In het ere-comité voor huldiging van de schilder hebben onder meer zitting de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, de directeur-generaal van de kunsten en buitenlandse culturele betrek kingen aan dit ministerie mr. H. J. Rei- nink, de commissarissen der koningin in de provides Noordholland en Zuid-Hol land, alsmede de burgemeester van Am sterdam mr. d'Ailly. Secretaris van het werkcomité is Gerard van Vliet uit Am sterdam. de afschaffing van de verhaalplicht voor langdurige verpleging ten gevolge van geestesziekte een onderwerp van bespre king uitgemaakt. Grote offers Grote financiële offers worden gevraagd van hen die niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten, indien een lid van het gezin het ongeluk treft langdurig verpleegd te moeten worden. Men kan zich bij parti culiere verzekeringen verzekeren voor het risico van ziekenhuisopneming. De parti culiere verzekeringsmaatschappijen ver langen meestal een medische keuring of het verstrekken van gegevens door de kandidaat-verzekerde over zijn gezond heidstoestand in het verleden of op het moment van toetreding. Niet alle mensen die tot een particuliere ziekenhuisverzeke ring wensen toe te treden worden echter door de verzekeringsmaatschappijen aan vaard. Sommigen worden geweigerd, an deren worden slechts geaccepteerd na be taling van een verhoogde premie. Boven een bepaalde leeftijdsgrens,' meestal 60 jaar, juist als het risico van een lang durige verpleging wegens een chronische ziekte groter wordt, nemen de particuliere verzekeringsmaatschappijen geen verzeker den meer aan. Veel medewerking De stichting „Onderlinge Verzekering tegen Langdurige Ziekten" beoogt het risico van langdurige verpleging over zijn leden-verzekerden uit te spreiden. Behalve zenuw- en geestesziekten (waaronder kin derverlamming), reumatische gewrichts aandoeningen, doofheid, blindheid, lang durige gebrekkigheid na een ongeval, ver eisen nog enkele andere aandoeningen langdurige of zelfs levenslange verpleging. Ds. Luchies, die nu als directeur van de nieuwe stichting zal gaan optreden, heeft met talrijke deskundigen uit medische- en verzekeringskringen het probleem van de langdurige verpleging nauwkeurig bestu deerd. Enige provincies, Zuid-Holland en Friesland, hebben reeds subsidie verleend om het begin van dit werk mogelijk te maken. Met de ziekenfondsen is contact opgenomen en aangenomen mag worden, dat ook zij in het bestuur van de stichting vertegenwoordigd zullen zijn. De Neder landse Sanatorium Verzekering (N.S.V.) in Den Haag, welke honderdduizenden in ons land tegen het 'risico van verpleging bij tuberculose verzekerd heeft, werkt nauw samen met de nieuwe stichting, welke dus andere ziekten dan tuberculose binnen zijn werkterrein heeft betrokken. Dr. J. Piebenga. inspecteur bij het Staatstoezicht op het Krankzinnigenwezen, is in het voorlopig bestuur van de stich ting vertegenwoordigd. Voorzitter van de nieuwe stichting „Onderlinge Verzekering tegen Langdurige Verpleging" is dr. W. Beyerman. psychiater te Delft. Maar ook revalidatie-artsen en reumatologen hebben reeds grote belangstelling voor de stichting getoond. B. en W. hebben aan de gemeenteraad van Amsterdam een voorstel doen toeko men tot het vaststellen van een uitbrei dingsplan in hoofdzaak voor de luchthaven Schiphol. In de toelichting delen B. en W. mede, dat een stelsel van tweemaal twee banen rondom het centrale verkeersareaal is ontworpen. Deze vier banen liggen ge heel vrij van elkaar en maken twee aan twee gebruikt, gelijktijdige en van elkaar onafhankelijke starts en landingen moge lijk, in vier verschillende richtingen. Door het openhouden van de mogelijkheid van verlenging der banen zal de luchthaven op dit punt, voor zover thans valt te voor zien., ook in een verdere toekomst aan de hoogste eisen voldoen. De in 1960 in ge bruik te nemen straalverkeersvliegtuigen maken het noodzakelijk, dat reeds op zeer korte termijn wordt overgegaan tot het aanleggen van de in het plan passende westzuid west-oostnoordoost baan. KLEURENFILM OVER TAPTOE DELFT In Delft worden door de legerfilm- en fotodienst opnamen gemaakt voor de kleu renfilm „Je Maintendrai", welke straks zal dienen om vertoond te worden voor ouder- en schoolverenigingen, op scholen (op verzoek), op militaire jeugddagen, en zovoort. In het scenario wordt het pro gramma van Taptoe-Delft gevolgd. Behalve de taptoe krijgen echter ook andere facet ten van de stad de aandacht. GENèVE, (Reuter/U.P.) Op een UNO- conferentie te Genève is een aanvullende conventie ter bestrijding Van slavernij en soortgelijke praktijken, met veertig stem men voor, aanvaard. Er waren geen tegen stemmers, maar drie landen onthielden zich: de Verenigde Staten, Argentinië en Chili. De conventie bepaalt onder meer, dat het houden van slaven als een misdaad zal worden beschouwd, evenals het vervoeren van dergelijke personen van het ene naar het andere land. De staten zullen inlich tingen uitwisselen om het vervoer van sla ven te voorkomen. Voorts verplichten de staten zich onder meer tot het afschaffen van schuldensla- vernij, lijfeigenschap, de uitbuiting van kinderarbeid en gebruiken als het uithu welijken van de vrouw tegen vergoeding aan de ouders, zonder dat de vrouw het recht heeft een dergelijk huwelijk te wei geren,, het ruilen van vrouwen tegen gel delijke of andere vergoeding en het ge bruik, waarbij de vrouw bij de dood van haar man kan worden geërfd door een andere man. De ondertekenaars zullen, voorzover nodig, minimumleeftijden waar op een huwelijk mag worden aangegaan vaststellen en het gebruik van formalitei ten aanmoedigen, waarbij beide partijen vrijelijk in een huwelijk kunnen toestem men. De conventie zal van kracht worden, zodra twee staten haar hebben onderte kend. De Amerikaanse afgevaardigde verklaar de, dat hij niet zou stemmen, omdat het naar zijn mening beter was te trachten meer handtekeningen te verkrijgen onder het oude document van de Volkenbond van 1926. De nieuwe conventie zal een aanvul ling hierop zijn. Rusland en andere Oosteuropese landen maakten bezwaar dat het convent niet automatisch ten volle geldt voor alle af hankelijke gebieden en dat het niet open is voor alle staten. De conventie strekt zich uit tot leden van de UNO en van speciale UNO-organen, met de mogelijkheid dat anderen later kunnen toetreden indien daartoe uitgenodigd door de UNO-Assem- blée. Op deze wijze worden voor het ogen blik Communistisch China, buiten-Mongo- lië, Noord-Korea en Vietminh uitgesloten. De Egyptische afgevaardigde wees er op dat in tegenspraak met sommige verkla ringen die op de conferentie zijn afgelegd, de Islam slavernij niet erkent of door de vingers ziet. De conventie maakt van de slavenhandel een misdaad krachtens de wetten van de deelnemende landen, waarop zeer zware straffen staan. Oorlogsschepen hebben niet het recht verdachte schepen op volle zee te doorzoeken en in beslag te nemen, zoals oorspronkelijk is voorgestel4, maar de deel nemende landen worden verplicht alle doeltreffende maatregelen te nemen om schepen of vliegtuigen die hun vlaggen mogen voeren te beletten slaven te ve#- voeren en te waarborgen dat hun havens, vliegvelden en kusten niet met dit doel gebruikt worden. Artikel 4 voorziet in de automatische vrijheid van een slaaf die zijn toevlucht neemt op een schip van een ondertekenaar Blank als de spreekwoordelijke on schuld wandelen twee verpleegsters het ziekenhuis van Nicosia op Cyprus uit, langs een paar Britse paratroopers die de wacht houden hij een inderhaast om het ziekenhuis getrokken versper ring. De opname werd gemaakt gedu rende het onderzoek dat volgde op de schietpartij in het ziekenhuis van Nicosia waarbij enige dagen geleden twee overvallers van de E.O.K.A., een Britse bewaker en een ziekenhuis assistent werden gedood. De overval had tot doel en tot resultaat dat een gevangen verzetsstrijder, Georghadji, ontsnapte. PALERMO (United Press) Een bij zondere commissie die in het leven is ge roepen om een eind te maken aan de wrede praktijken van de Siciliaanse „Mafia", heeft gisteren de vonnissen van 14 leden der Mafia bevestigd: Verbanning naar verschil lende straf-eilanden „wegens het gevaar dat zij opleveren voor de openbare veilig heid". Er moeten nog 78 leden van de Mafia terechtstaan. De prefect van Palermo, Giu seppe Migliore, heeft zich niet laten af schrikken door dreigbrieven De Mafia-leden staan terecht voor een eindeloze reeks misdrijven. In tal van Ita liaanse bladen is bekendgemaakt dat de Mafia op Sicilië het afgelopen jaar.veertien moorden heeft laten verrichten door een voormalig lid van de Al Capone bende in - Chifeagó. 'De mdn,"wiens naam niét wérd van de conventie Artikel 5 verbiedt brand-bekendgemaakt, kreeg een lijst van men- wn nvl-rtm /\f t f a*<*v« 1 v« lr/\y» nnr» r«l am a »-* i I»aI *-* c' sen die de Mafia uit de weg wilde hebben. merken of verminken van slaven en artikel 6 rnaakt de handeling onwettig enige per soon tot slaaf te maken of een andere per soon op te wekken zich in slavernij te begeven of iemand die van deze persoon afhankelijk is tot slavernij te brengen. BALINESE DANSERS NAAR CHINA Tachtig Balinese dansers en musici zijn naar Hongkong vertrokken. Zij zullen doorreizen naar Peking, waar zij geduren- den 1 oktober-feestelijkheden van de Chi nese volksrepubliek uitvoeringen zullen geven. President Soekarno zal voorstel lingen van deze groep bijwonen. Eén voor één vermoordde hij deze mensen, aldus de bladen. Intussen heeft de Italiaanse politie offi cieel de oorlog verklaard aan de benden op Sicilië. In een korte verklaring werd be kendgemaakt dat tot nu toe meer dan 120 personen achter slot en grendel zijn gezet en dat de strijd tegen de benden met ver dubbelde kracht zal worden voortgezet. Premier Segni zorgde ervoor dat een hoog geplaatste functionaris van de staatsveilig heidsdienst met een bijzondere opdracht naar Sicilië werd gezonden, vermoedelijk om de operaties tegen de benden te leiden. In vier jaar tijds zijn er bij ongevallen in ons land 15.551 personen om het leven ge komen. Dat is op het totaal sterftecijfer van 317.196 een percentage van 4,90. Van het totale aantal ongevallen waren er 6.379 te wijten aan het verkeer; dit is 41,02 per cent. Valpartijen van een trap, een lad der, een hoogte of gelijkvloers komen in aantal op de tweede plaats: 3236, dit is 20,80 percent. Op de derde paats staan de ver- drinkingsgevallen met uitzondering van die bij een verkeersongeval met 1793 of wel 11,52 percent. De overige 26,66 percent waren vergiftiging door vaste of vloeibare stoffen, vergiftiging door lichtgas, kolen damp en andere dampen, ongevallen met vallende voorwerpen of bij instortingen, met machines, door elektriciteit, brand of brandwonden, met vuurwapens en munitie, verstikking, bliksem en nog enkele minder voorkomende oorzaken. Deze cijfers komen voor in de maandstatistiek van de bevol- Vrijdag 31 augustus 1956 Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 31 juli Alg Kunstzijde Unie 240'/2 269'/2 2407/g 22»/4 202 190 2'/2 250'/2 237 13 Kon. Ned. Hoogovens 330 347V2' 334 12 333'/4 320 13'/4 Philips 309 275»/? 27»/? 431 386'/2 38V? Wil ton-Fi.j en oord 328 310'/2 17'/2 850 7721/» 58»/4 Holland-Amerika Lijn 189V 201 191»/4 4»/4 Kon. Nederl. Stoomboot Mij163 171 165 5 Nederl. Scheepvaart Unie 180 168 9'/ï 317 312 0 92 73 16 H. V. A 993A 115 99'A 15 130 110B-1 IO'/ÏL 19»/4 92'/? go11/.^ 2"/S2 3 Invest, cert. Nederl. 94»/g 93«/« 1»/is 3% Nederl. 1962/64 94s/IB 92'«/i6 2VB Omzetten (nominaal): Juli 1956 (def.) Aandelen 41.675.255, Obligaties f 49.675.016, Augustus 1956 (voorl.) Aandelen f 34.364.712, Obligaties 47.457.095,— king, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek; zij betreffen de jaren 1952 tot met 1955. By verkeersongevallen kwamen 5116 mannen en 1263 vrouwen om het leven. De meeste slachtoffers vielen in de leef tijdscategorie van 2039 jaar: 1575, van wie 1370 mannen en 203 vrouwen. Hierop volgde de groep van 4059 jaar: 1499, van wie 1236 mannen en 263 vrouwen. In de categorie van 6074 jaar kwamen 1125 personen om het leven: 940 mannen en 185 vrouwen. Onder de kinderen blijkt de groep van 59 jaar het kwetsbaarst. Van 1952 af is 't aantal slachtoffers van 't verkeer jaar lijks gestegen: 1952: 1061 mannen en 251 vrouwen: 1953: 1244 mannen en 329 vrou wen; 1954: 1371 mannen en 344 vrouwen; 1955: 1440 mannen en 339 wouwen. Het aantal bij een val omgekomen vrou wen is groter dan dat der mannen. Van de 3236 slachtoffers waren 1495 mannen en 1741 vrouwen. Dit wordt uitsluitend ver oorzaakt door de categorieën boven de 60 jaar, want beneden die leeftijd zijn er bij valpartijen meer mannelijke dan vrouwe lijke slachtoffers. In de categorieën van 6075 jaar en van 75 jaar en ouder is trouwens meer dan driekwart van de slachtoffers te betreuren. De 1793 verdrinkingsgevallen waren 1431 mannen en 362 vrouwen. Bij deze onge vallen was de groep kinderen van 14 jaar de zwaarst getroffen categorie: 562, van wie 389 jongens en 173 meisjes. Een aparte groep in de statistiek is die van de slachtoffers van de stormramp van 1953. Van de 1835 slachtoffers waren 913 mannen en 922 vrouwen. Van de overige categorieën ongevallen geeft de statistiek de volgende cijfers: ver giftiging door vaste of vloeibare stoffen: 108 slachtoffers, van wie 74 mannen en 34 vrouwen; vergiftiging door lichtgas, kolen damp en andere dampen: 338, van wie 172 mannen en 166 vrouwen; door vallende voorwerpen of bij instorting: 229, van wie 218 mannen en 11 vrouwen; ongevallen met machines: 123, van wie 116 mannen en 7 vrouwen; ongevallen door elektriciteit: 80, van wie 56 mannen en 24 vrouwen; door brand of brandwonden: 313, van wie 173 mannen en 140 vrouwen; ongevallen met vuurwapens en munitie: 50, van wie 47 mannen en 3 vrouwen; bliksem: 29, van wie 26 mannen en 3 vrouwen. Destijds is reeds melding gemaakt van de oprichting van de n.v. „De Waerdye", een levensverzekeringsmaatschappij die haar gelden in aandelen belegt, in tegen stelling tot bestaande maatschappijen die de haar toevertrouwde gelden in vaste rente gevende fondsen beleggen. De nieuwe maatschappij heeft enkele dagen geleden van de Verzekeringskamer de voor de bedrijfsuitoefening vereiste goedkeuring ontvangen. De naam Waerdye werd ontleend aan een in 1671 door de toenmalige raadpensiona ris Johan de Wilt bij de Staten van Holland en West-Friesland ingediende memorie, getiteld „Waerdye van lijfrenten naer pro portie van los-renten", waarin voor het eerst werd aangegeven hoe de koopsom van een lijfrente op grond van sterftekansen berekend kan worden, uitgaande van een bepaalde stand van de losrenten, dus van een bepaalde rentevoet. De grondgedachte van de nieuwe „Waer dye" is, dat een vermogen, belegd in met zorg en deskundigheid geselecteerde aan delen, op de lange duur groeit met een stij ging van de welvaart en bovendien de nei ging heeft een bescherming te bieden tegen de waardedaling van de gulden. Uitgaande van deze grondgedacht belegt de „Waer dye" in beginsel uitsluitend in aandelen en worden de resultaten van deze belegging aan de polishouders doorgegeven. Deze nieuwe yerzekeringsvorm mag ech ter niet als" hét middel worden beschouwd tegen de euvelen, waaraan de aanspraak in guldens lijdt. Zij biedt geen garantie tegen koopkrachtverlies. (Van onze correspondent te Stockholm) Zes Polen hebben in Stockholm de vrij heid gekozen. De 3500 zloty kostende rond reis Stockholm-Helsinki-Leningrad, waar voor deze mensen gemiddeld twee maan den hebben moeten werken, hebben zij daarvoor met plezier afgebroken en door Poolse emigranten in Stockholm zijn zij met open armen ontvangen. De boot, die hen naar Stockholm heeft gebracht, was niet bepaald groot en niet bijzonder luxueus, weinig fraaier dan de boten die varen tussen Amsterdam en Harderwijk. Wij hebben het doen en laten van de pas sagiers lange tijd kunnen gadeslaan. Zij konden de boot vrij verlaten. Vreemdelin gen mochten er echter niet op. Vooral de winkelende dames-passagiers kwamen met heel wat kleine pakjes terug. Wij veron derstelden aanvankelijk met een groep zeer getrouwe communisten te doen te hebben. Later bleek dat de passagiers iets was verteld van een Zweeds-Poolse overeen komst, waarin zou zijn bepaald, dat de genen, die niet op tijd van een uitstapje te rug waren, direct naar Polen zouden wor den teruggestuurd. Bovendien moesten en kele reizigers hun pas afgeven. Was du# van Poolse kant veel gedaan om de schaap jes bijeen te houden, de emigranten zaten ook niet stil. Er is in Stockholm een vrij ijverige Poolse kolonie, die meteen de zes vluchtelingen onderdak kon aanbieden. De Poolse vluchtelingen hebben veel te vertellen en het valt op, dat steeds weer de opstand in Poznan ter sprake komt. Het is volgens hen niet waar dat na dit ge beuren een meer liberale politiek werd toe gepast. Men voelt zich in het Polen van he den nog steeds onveilig. De leiders van het oproer zitten bovendien nog gevangen. Een van de vluchtelingen zeide geen groot proces te verwachten, wel tal van kleine terechtstellingen. Men zal het dan vooral over diefstal en vernielzucht hebben om zo de hele ondergrondse beweging in diskre diet te brengen. De vluchtelingen hebben zich ook uitgelaten over het leger, dat wel groot, maar niet modern is, en over de prij zen. Een arbeider, moet volgens hen, vier maanden werken voor een behoorlijk pak, een ingenieur één maand. Als iemand te vrij is in zijn critiek op de regering, volgen spoedig vergeldingsmaat regelen. De economische toestand wordt slechter. In Polen zijn nog steeds de Rus sen de baas. Zij hebben 200.000 man troe pen en vele militaire bases in het land, al dus de vluchtelingen. Twee van deze Polen zijn lid van de communistische partij geweest. Zij zeiden, dat er in de Poolse partij een strijd om de macht gaande is. In het centrale partijco mité staan twee groepen tegenover elkaar, de ene onder leiding van legerofficieren, die voor een krachtige politiek zijn en de tweede onder leiding van premier Cyran- kiewicz, die meent dat de consolidatie van het communisme in Polen door een soe peler politiek beter gediend is. Het is in Polen algemeen bekend, aldus de vluchtelingen, dat er ook in de commu nistische partij in de Sovjet-Unie een machtsstrijd gaande is. Hoge Russische functionarissen in Polen vermijden zorg vuldig partij te kiezen en zich aan een der Russische leiders te binden. De Schotten hebben de kat de bel aangebonden. Zij wilden voor hun land eigen postzegels. Blij kens een mededeling van de Postmaster-General (directeur-generaal der Britse posterijen) zullen ze die binnenkort krijgen, aldus berichtte The Listener. En niet alléén Schotland, maar ook Wales, Noord-lerland, de Kanaaleilanden en het Isle of Man zullen eigen postzegels krijgen. Tot dusver waren op alle postkantoren in het Verenigd Koninkrijk dezelfde postzegels te koop. Zo is het geweest sedert de uitgifte van de eerste postzegels in 1840. Eén uitzondering is er tot dus ver gemaakt. Dat was in 1948, toen de Britse posterijen twee zegels xdtgaven ter herdenking van de bevrijding van de Kanaaleilanden, die alleen op die eilanden (en aan de filatelistenloket ten in enige grote steden) verkrijgbaar waren. De postzegels, die nu in gebruik zullen komen voor Schotland, Wales, Noord-lerland, de Kanaal eilanden en het Isle of Man zullen uitsluitend verkrijgbaar zijn in die gebieden zelf, doch gel digheid bezitten in het gehele Verenigd Konink rijk. De naam der landen zal niet vermeld wor den op de zegels. Nationale symbolen moeten zorgen voor de onderlinge verschillen. De filatelisten alom op aarde zullen stellig be langstelling voor de nieuwe zegels gaan koesteren, temeer omdat het Verenigd Koninkrijk tot dusver „conservatief" is geweest, dus niet heeft deelgenomen aan de in zovele andere landen gebruikelijk geworden lawine van nieuive uitgiften en gelegenheidszegels. Marianne Hilarides, die enige jaren in het buitenland heeft doorgebracht, onder meer bij het ballet van de Weense Staats- opera en dat van de Markies de Cuevas, is toegetreden tot het Nederlands Ballet on der leiding van Sonia Gaskell, bij wie zij haar opleiding heeft genoten. Zij was voor dien soliste in Ballet Recital. Voor het eerst zal Marianne Hilarides aan een voorstelling van het Nederlands Ballet mewerken op woensdag 19 septem ber in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag, waar zij teza men met Jaap Flier het duet „Sonate" op muziek van Jan Mul vertolkt en voorts in „Les Sylphides" optreedt. BERLIJN (United Press) Het gerucht gaat dat Kurt Ebert, de 36-jarige zoon van de Oostberlijnse burgemeester Friedrich Ebert, in West-Berlijn politiek asiel ge vraagd heeft. Westberlijnse en geallieerde woordvoerders verklaren echter dat zij geen rapporten hebben ontvangen dat. Ebert in het westen is. Ebert is de kleinzoon van Friedrich Ebert, de eerste president van de Weimar- republiek. In 1947 werd hij door een Oost- duitse militaire rechtbank tot 25 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens spionage. Volgens berichten die West-Berlijn bereikt hebben, is hij vorige maand krachtens een amnestie vrijgekomen. HAMDEN (United Press) De zes weken oude Cynthia Ruotolo, die dezer dagen ontvoerd werd, is nog steeds niet terecht. Vier vrouwen die zich in de win kel bevonden waar het kind zaterdag ont voerd is hebben in een vroegere geestes zieke, die door de politie van Middleton is aangehouden, niet de vrouw herkend die met een baby in de arm de winkel verliet waar mevrouw Ruotolo boodschappen deed. De federale recherche heeft de ver dachte losgelaten na haar verscheidene uren verhoord te hebben. PARIJS (Reuter) In het Franse atoomcentrum te Chatillon bij Parijs heeft dinsdag een felle brand gewoed, die het gebouw aanzienlijk heeft beschadigd. Bij de blussing, waaraan acht brandweerploe gen deelnamen, zijn drie brandweerlieden gewond. Het atoomcentrum te Chatillon is ge vestigd in een oud fort. Het is nog niet be kend, of de brand schade heeft aangericht aan de apparatuur voor atoomonderzoek. Een houten gebouw met een vloeropper vlak van meer dan 400 vierkante me ter, waarin laboratoria en kantoren waren gevestigd, is geheel uitgebrand. Een loden vat met splijtbaar materiaal liep even ge vaar door de vlammen te worden aange tast, maar dit gevaar kon worden bezwo ren. Met geigertellers werd gecontroleerd of er ergens gevaarlijke radio-activiteit optrad, maar dat was niet het geval.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7