Made Dr. P. H. Esser benoemd tot gemeentelijk psychiater Julianalaan krijgt ander profiel ^Brieven aan cle redactie Als hoofd van medische verzorging bejaarden benoemd arts K. Kok Vernieuwing van rioleringen in Granjelaan en Prins Hendriklaan Vijfde zomerconcert door het N. Ph. O. Minerva Theater in 1956-1957 Kort en bondig WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De Perfecta methode! Van Nelle's Thee kwaliteit! J. Ophem overleden Piet Kee speelt donderdag op orgel in Grote Kerk Burgerlijke Stand van Haarlem "N Voorstel van B. en W. van Bloemendaal Overzicht stand van zaken woningbouw B. en W. van Bloemendaal lichten raad in Nieuwe slijtlaag voor wegen Straatverlichting wordt verbeterd W ereldreizigers „Kareol" is te koop Circus van Bever: uitstekend kijkspel H.G.K. herstelt een oude traditie Met ingang van een nog nader te be palen datum hebben B. en W. van Haar lem benoemd tot psychiater van de voor- en nazorgdienst van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst dr. P. H. Esser uit Bennebroek, als opvolger van dokter H. Piccardt, die onlangs 65 jaar geworden is en binnenkort de gemeente dienst zal verlaten. Met ingang van 1 december is door B. en W. van Haarlem benoemd tot leider van de gemeentelijke dienst van controle op en, waar nodig, medische verzorging van chronisch zieke bejaarden, de arts K. Kok te Haarlem. Beide heren hebben inmiddels hun be noemingen aanvaard. Dr. P. H. Esser is op 17 juni 1905 te Kampen geboren, waar zijn vader rector van het gymnasium was. Van 1924 tot 1931 heeft hij medicijnen en psychologie ge studeerd, eerst aan de rijksuniversiteit te Groningen, later aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam. In 1931 volgde de promotie tot doctor in de geneeskunde onder prof. dr. G. C. Heringa. Daarna kreeg dr. Esser een opleiding tot psychiater en neuroloog aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam onder leiding van de hoog leraren prof. dr. K. H. Bouman, prof. dr. H. C. Rümke en prof. dr. B. Brouwer. In 1933 trad hij in dienst van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken te 's-Gravenhage, voor welke vereniging hij van 1933 tot 1937 af delingsgeneesheer geweest is van de psy chiatrische inrichting „Dennenoord" te Zuidlaren. Sinds 1937 is dr. Esser ver bonden aan de psychiatrische inrichting „Vogelenzang" te Bennebroek, waar hij hoofd was van de observatie-sanatorium afdeling. Sinds 1940 doceert dr. Esser sociale psy chiatrie aan de Christelijke school voor Wijkverpleging te Rotterdam en na de oorlog werd hij tevens benoemd tot psy chiater aan het observatiehuis voor meis jes „Bethanië" te Rotterdam. Dr. Esser heeft een bijzondere belang stelling voor het vraagstuk van het alco holisme. Hij is voorzitter van de Federatie van Instellingen voor de Zorg van Alco holisten (F.Z.A.) en psychiater van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholis me te Amsterdam. Ook is dr. Esser lid van de commissies voor overleg tussen de na tionale commissie tegen het alcoholisme en de F.Z.A. en tussen het Centrum van de Katholieke Alcoholistenbureaus en de F.Z.A. Levensloop arts K. Kok De heer K. Kok is op 13 augustus 1924 te Watergang, gemeente Landsmeer, ge boren. Na het behalen van het einddiploma aan de Rijks Hogere Burgerschool te Pur- merend, sloot de heer Kok zich in 1943 aan bij het verzet, waarbij hij onder meer lid geweest is van de Landelijke Knok ploeg „Purmer". In oktober 1945 kon hij beginnen met zijn medische studie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij op 5 november 1953 het arts examen aflegde. Met ingang van 1 januari 1954 werd de heer Kok aangesteld als assistent van de interne afdeling aan de Johannes de Deo te Haarlem, onder leiding ADVERTENTIE 3 Geurige kopjes Van Nelle's Thee uit één builtje. Handig, heerlijk envoordelig. Per doos van tien 50 cent. Per doos van twintig 98 cent. van dr. A. H. Garrer, waar hij ook thans nog werkzaam is. Tijdens zijn werkzaam heden hier is de heer Kok herhaalde ma len in aanraking geweest met de proble men, die verband houden met de medische verzorging van bejaarden. De heer Kok is lid van de Nederlandse Vereniging van Gerontologie. Oudste inwoner van Haarlem m erm eer Het programma van het orgelconcert in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op donderdagmiddag van drie tot vier uur door Piet Kee luidt: 1. Andantino, C. Franck. 2. Drie Intermezzi: Andante cantabile, Dolce e tranquillo, An dante sostenulo, H. Andriessen. 3. Preludium en Fuga in d, M. Reger. 4. Vier Oud-Neder landse componisten: a. Ein fröhlich Wesen, Obrecht; b. Echo, G. Scronx; c. Capriccio, J. P. Sweelinck; d. Sarabande, G. Steenwick. 5. Passacaglia, D. Buxtehude. 6. Noël, L. C'.. Daquin. 7. Agnus Dei, Fr. Couperin. 8. Pre ludium en Fuga in C gr. t., J. S. Bach. Haarlem, 4 september 1956. ONDERTROUWD: 4 sept. G. Th. Uiterwijk en W. N. van den Berg; P. J. C. de Best en M. C. Tangermann; J. G. Kernkamp en L Reedeker. GEHUWD: 4 sept. B. Wielina en II. Bruins, C. L. Pater en M. Wilderom; H. A. Kok en E. H. Bijlsma; P. Visser en J. S. Kruijsveld; C. Reijnders en E. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 3 sept. J. M. Ver- meulen-van den Eijnde; P. Stringer-Van Zeist; 4 sept. L. F. van Gelder-De Pree. BEVALLEN van een dochter: 1 sept. M. J. Pressburg-Slater; 3 sept. W. Th. Peperkoorn- Leuven; M. C. Staats-Heistek; B. Homring- hausen-Van Wort. OVERLEDEN: 1 sept. M. L. Ingram, 73 i„ Verspronckwe; L. Chr. Gruteke, 63 j., K'. Houtstraat; 2 sept. A. C. Hendriks, 86 j., Ha- zepaterslaan; sept. M. Muilwijk, 48 j., Kam perlaan; J. Chr. Godijn, 62 j., Nieuwe Kerks- plein; A. .J, C. Popelier, 66 j., Olmenstraat- J. Keur, 83 j., Gasthuisvest; H. Jeltes, 81 j., Luciferstraat; K. Breet-Uyeda, 62 j., Ver- spronckweg; P. Schats, 87 j., Leidsevaart. Dinsdagmorgen is in de Mariastichting te Haarlem overleden de heer Jan Ophem, de oudste inwoner van de Haarlemmer meer, gewoond hebbend te Vijfhuizen. Opa Ophem is 96 jaar geworden. Hij werd gebo ren op 17 februari 1860. Zijn wieg stoncl in een klein huisje aan de Vijfhuizerweg, ongeveer op de plaats waar later de hoeve „Aurora" werd gebouwd. De thans overle dene verhuisde eerst naar een woning die stond waar nu het fort is en daarna naar Vijfhuizerdijk 78. In 1886 is hij gehuwd. Zijn vrouw overleed kort na hun gouden huwelijksfeest op 25 juli 1937. Op elfjarige leeftijd moest de heer Op hem al mee gaan helpen de kost voor het gezin te verdienen als turfsteker in de veenderij tussen de Vijfhuizerdijk en de Spieringweg; later heeft hij bij verschil lende landbouwers gewerkt. Ter gelegen heid van het eeuwfeest van de Haarlem mermeerpolder in juli 1955 verricht te Opa Ophem de onthulling van het mo nument te Vijfhuizen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Een grote schare dames had zich dins dagmiddag in restaurant „Dreefzicht" ver zameld, waar de Haarlemse firma H. Kos ter door een zestal charmante mannequins de nieuwste herfst- en wintermodellen toonde van bekende Franse, Engelse, Ita liaanse en Zwitserse modehuizen. Bij de jassen is camel nog steeds in de mode. Op vallend was dat de mantels, die vrijwel alle getailleerd zijn, veelal met beverbont gegarneerd zijn. Ook wordt daar wel nutria voor gebezigd en astrakan. De mo- detinten zullen deze winter zijn rood, don kergroen, een warm soort lila en verder beige en grijs. Geruite stoffen zullen ook zeer in trek zijn, terwijl jersey en tweed nog steeds door de dames gedragen zul len worden. Bijzonder mooi was een rode mantel met grote kraag, die ook als ca puchon dienst kan doen. Wij zagen daar deze middag meer exemplaren van. Behal ve dat het flatteus staat, heeft dit in ons barre klimaat ook nog praktisch nut. Niet alleen zagen wij jassen, doch ook japonnen met bontgarnering; panter, bever en her melijn waren de bontsoorten die daarvoor gebruikt werden. Zeer gedistingeerd en modieus blijven steeds de Persianer bont jassen. Als nieuwste Parijs modesnufje za gen wij een wijde mantel met een lage, brede ceintuur in de rug. De japonnen hebben een hoge taillelijn, de rokken die over het algemeen kort zijn,zeker ook voor cocktailjurkjes. zijn vaak geplisseerd en vallen wijd, soms ook met een losse baan van achteren. De lijfjes der japonnen, die ons werden getoond, zijn bijna zonder uit zondering nauwsluitend. Zeer opvallend was een japon van tweed stof met een zwart tussenstuk, dat als een brede cein tuur dienst deed. Korte bolero's ziet men nog steeds veel dragen. Bij de cocktail-ja ponnen worden zijden- en fluwelen stoffen gebruikt. Bijzonder geslaagd was een rood fluwelen middagtoilet, ook al weer met een nauwsluitend lijfje. De lijfjes hebben vaak een draperie, bij wijze van garne ring. Imprimé's zijn ook nog hoogst mo dieus bij de middagtoiletten. Ook was er een combinatie van zijde met fluweel, die het bijzonder goed deed. Wij zagen ook een geklede japon, waarvoor een mooi beide wollen stof gebruikt was. Taftzijde en brocaat zijn altijd stoffen die zich zeer goed lenen voor middag- of avondtoiletten. Wij zagen er vele voorbeelden van. Een gedurfde combinatie, doch wel flatteus, was een brocaat zijden japon met nerts- garnering. Tot slot van deze gedistingeerde show, werd een groot aantal dromen van avond toiletten getoond, die veel bijval oogstten. Over de hoeden, die deze middag gedra gen werden, vaak met een brede rand naar voren, konden wij niet altijd onverdeeld enthousiast zijn; er waren nogal excentrie ke exemplaren bij. Iedere vrouw kan niet een soort kozakkenmuts dragen. Niettemin werden er ook wel charmante dopjes ge toond. Het défilé van de mannequins in avond toilet vormde een waardige apotheose van een geslaagde modeshow. De plannen voor de vernieuwing van de riolering in de Julianalaan te Overveen zijn thans zover gevorderd, dat tot aanbe steding kan worden overgegaan. Bij de voorbereiding van deze plannen is, naar Burgemeester en Wethouders van Bloe mendaal de raad meedelen, de technische wenselijkheid naar voren gekomen om deze vernieuwing, in verband met de noord zuid-verbinding ten westen van Haarlem, tevens te betrekken op de riolering in de Prins Hendriklaan en de Oranjelaan. De vernieuwing in de beide laatstgenoemde lanen zou in de naaste toekomst toch nood zakelijk zijn, zodat hiermede slechts het tijdstip van uitvoering wordt vervroegd. Burgemeester en Wethouders van Bloe mendaal hebben de gemeenteraad een over zicht doen toekomen van een aantal in voorbereiding zijnde projecten van wo ningbouwverenigingen in Bloemendaal. Hieruit blijkt, dat men er tot dusverre nog niet in geslaagd is 'n aannemer bereid te vinden de bouw van 22 woningen voor de woningbouwvereniging „Aerdenhout" in het partieel uitbreidingsplan „Bovenweg Van Haemstedelaan" tegen de door de pro vinciale directie van de Wederopbouw vast gestelde prijs tot stand te brengen. Er zal nader overlegd worden op welke wijze dit project ten uitvoer zal kunnen worden ge legd. Het bouwplan voor 14 woningen voor de Christelijke Woningbouwvereniging aan de Donkerelaan is gereedgekomen en een ver zoek om bouwvergunning werd bij het col lege van B. en W. ingediend. De verlening van de bouwvergunning wordt thans voor bereid, waarbij tevens een aanvrage om rijksbijdrage ingevolge de Woningwet in bewerking is. Ingevolge het voorstel van B. en W. van 8 december 1955 werden de 24 van ge meentewege te bouwen woningen aan de Noordlaan gelijkelijk verdeeld tussen de Christelijke Woningbouwvereniging en de woningbouwvereniging „St. Benedictus". Het bouwplan voor deze woningen werd ter verkrijging van rijksbijdrage aan de pro vinciale directie van de Wederopbouw toe gezonden. Van de zijde van de directie werd inmiddels vernomen, dat harerzijds wat betreft de technische opzet van het plan, nagenoeg geen bedenkingen zijn te ver wachten, zodat nu contact kan worden op genomen met een aannemer ten einde een inzicht te kunnen verkrijgen omtrent de bouwkosten. Deze zelfde situatie geldt ten aanzien van de voorgenomen bouw van 3 woningen voor de woningbouwvereniging „St. Jozef" te Vogelenzang. De grotere uitgaven, die door uitvoering van deze werken aan het bedrag van de vernieuwingsplannen van het bestaande project zullen worden toegevoegd, zijn naar raming ruim f 100.000 en zullen worden geplaatst op de begroting van 1957. Nu voor de uitvoering van deze werken de betrokken lanen moeten worden opge broken, achten B. en W. het ogenblik zeer gunstig het profiel van de Julianalaan te verbeterpn. Ten aanzien van het profiel van dezé laan heeft zeer uitvoerig overleg plaats gehad met de politie en vertegen woordigers van de bedrijven, waarvan lei dingen in de Julianalaan voorkomen. Er is naar gestreefd eenzelfde profiel te ver krijgen als thans de Militairenweg heeft, hetgeen wat betreft de breedte der rijwiel paden zeer gewenst is, daar de bomenrij op deze paden dikwijls moeilijkheden oplevert voor het drukke rijwielverkeer. Als gevolg van dit overleg is'een veran dering van de bestaande toestand aanbe volen, volgens welke de breedte van de rijwiel- en voetpaden gewijzigd zal wor den, waardoor eenzelfde profiel verkregen wordt als de Militairenweg. B. en W. zijn zich ervan bewust, dat de aanwezige bomen zullen moeten worden verplaatst naar de voetpaden, doch zij zijn van mening, dat dit bezwaar moet wijken voor het sterk toenemende verkeer. Men zal trachten de jonge bomen te verplaatsen en in andere gevallen nieuwe te planten. Voorts zullen de bestaande betonnen lichtmasten worden vervangen door stalen lichtmasten met t.l.-armaturen. Men ver wacht, dat nu het vakantieseizoen voorbij is, het verkeer geen te grote belemmering van de werkzaamheden zal ondervinden, zodat met de uitvoeripg van het project zo spoedig mogelijk begonnen zal kunnen worden. De Zilkerweg te Vogelenzang, de Boe- kenrodeweg te Aerdenhout en een gedeelte van cle Zandvoorterweg van de grens van Heemstede tot de Teding van Berkhout laan zullen van een nieuwe slijtlaag wor den voorzien. De verbetering van de straatverlichting in de gemeente Bloemendaal vindt voort durend voortgang. Thans zijn een gedeelte van de Aerdenhoutsduinweg, van de Bent- veldsweg en een deel van de Mr. Enschedé- weg van T.L.-buizen voorzien. Nieuwe sporthal wordt zaterdag geopend Zaterdagmiddag om drie uur zal de nieuwe sporthal van de heer J. Nauwelaerts de Agé aan de Bloemendaalseweg 152 te Overveen officieel in gebruik genomen worden. De burgemeester van Bloemen daal, dr. D. II. Peereboom Voller, zal de opening verrichten. Het vijfde zomerconcert van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest in. de Haarlemse Concertzaal werd dinsdagavond onder leiding van Marinus Adam imet medewerking van de violiste Sylvia van de Hoef gegeven. Het Vioolconcert in a van Alexander Glazoenov klonk dit keer, als resultaat van blijkbaar ernstige voor bereiding door de soliste en van een kort stondige samenwerking met het orkest, vrij behoorlijk, al dient gezegd te worden dat het moeilijk was in het samenspel glas- zuiver op temperatuur te komen. Het is trouwens niet eenvoudig om deze zeer doorwerkte partituur' evenwichtig tot klinken te brengen en tevens te zorgen dat de solopartij behoorlijk aan haar trekken kan komen. Sylvia van der Hoef kon zich ongeremd en heel goed laten gelden in de cadans, die de beide delen van het Concert verbindt en demonstreerde in de finale een opmerkelijke technische vaar digheid met dubbelgrepen, pizzicati en wat de componist daar verder nog aan virtuoze effecten te pas laat brengen. Marinus Adam had het publiek, als aan loop tot het vioolconcert van Glazoenov, een gloednieuwe uitvoering van de ouver ture-fantasie „Romeo en Julia" van Tsjai- kofsky geschonken, een briljant stuk, dat als het ware de kern bevat van wat de componist later aan succesrijk symfonisch werk zou leveren. Hartstochtelijke melo dieën, temperamentrijke stuwingen, mar kante ritmen en een buitengewoon helder kleurpalet kenschetsen dit werk als een voorloper van de zo tragische „Pathétique", al liggen er dan vierentwintig jaar tussen. Alleen zou Tsjaikofsky voor het effect van een dramatische ontknoping in zijn ultieme compositie dieper graven dan hij deed in de ouverture-fantasie. Tot besluit van de avond kregen wij de Eerste Symfonie van Beethoven te horen in een uitvoering die in menig opzicht te prijzen viel. Voorbeeldig kon de interpre tatie van h et "Rondo genoemd' worden. Adam wist hier in een strak tempo een correct, ik zou haast zeggen: een ideaal geheel te bereiken. Met bijzonder genoegen constateerde ik een klankschoon, zuiver en accuraat spel van de nieuwe solofluitist. Zou het geen aanbeveling verdienen deze nieuwe kracht in het ox-kest zo gauw mo gelijk aan het publiek voor te stellen als vertolker van een soloconcert? Trouwens, op het gebied der soloconcerten voor bla zers fluit, hobo, klarinet, fagot, hoorn, trompet mocht bij het N. Ph. O. wel eens wat meer initiatief getoond worden. JOS. DE KLERK Het is nu bijna al weer vijf jaar geleden dat in Heemstede het Minerva Theater ge opend werd, een modern en representatief gebouw, waardoor de inwoners van deze gemeente voor hun amusement niet langer alleen op de stad zijn aangewezen. Hierdoor werd ook de heroprichting van de Heem- steedse Kunstkring mogelijk, welke orga nisatie sindsdien een dankbaar gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid in eigen ge meente diverse artistieke evenementen tot stand ie brengen. In de loop van dit eerste lustrum werden door de directie talrijke verbeteringen in het theater aangebracht, zoals een vergroting van het podium ten behoeve van concerten door grote orkesten en schermen van films in „cinemascope en „vista-vision". De verwarming zal deze maand grondig worden herzien. De direc tie heeft nog geen besluit genomen over een speciaal feestprogramma in december ter viering van het vijfjarig bestaan. Het toneelseizoen zal in Heemstede maandag 1 oktober door het Toneelgezel schap Johan Kaart met een opvoering van „De vier Müllers" in de bewerking van Si mon van Collem worden geopend. Op dins dag 9 oktober wordt het melodrama „De witte non" door „De Schouwspelers" ver toond. Het „Nieuw Nederlands Toneelge zelschap" onder artistieke leiding van Guus Hermus en Frits van Dijk komt op 17 ok tober met „Detective Story" van Sidney Kingsley in de vertaling van Louis Borel, door de Belg Edward Deleu geregisseerd. Op vrijdag 16 november keert dit gezel schap met een nog nader te kiezen stuk naar het Minerva Theater terug. In januari wordt „Lieve schim" van Jacques Deval vertoond. Er wordt nog onderhandeld om ook het Heemsteedse theater op te nemen in de afscheidstournee van Johan ELsen- sohn, die deze acteur met het „Nieuw Ne derlands Toneelgezelschap" gaat maken. Door de afwezigheid van Wim Kan en Wim Sonneveld dreigt het publiek schaars met cabaret bedeeld te zullen worden, omdat ook de plannen van Toon Hermans nog steeds geen definitieve vorm hebben aan genomen. Er is sprake van voorstellingen door Lotte Gosslar en Wim Ibo's cabaret. De parodiste CiUy Wang geeft een dans avond op woensdag 7 november. Wat de omroepverenigingen betreft: de VARA heeft haar tournee-avond vastge steld op woensdag 23 januari 1957 en de KRO zal op de zaterdagen 20 oktober en 15 december televisie-uitzendingen uit het Minerva Theater verzorgen, welke „Kro- kodil"-programma's zoals gewoonlijk ook voor het publiek toegankelijk zijn. In de tweede helft van het seizoen zijn er be halve de reeds aangekondigde avonden voor de Heemsteedse Kunstkring nog drie concerten door het Noordhollands Philhar monisch Orkest. Aangemoedigd door het grote succes van de vijf lezingen door bekende Nederlandse ontdekkingsreizigers gedurende het vorige seizoen heeft de directie een nieuwe serie samengesteld. Evenals verleden jaar wordt elke causerie met fraaie kleurenfilms en dia's geïllustreerd. Deze serie wordt dinsdag 2 oktober geopend door mr. drs. Th. Regout, die zal spreken over „Afrikaans avontuur". Op 30 oktober volgt een lezing door Jan P. Strijbos over Spitsbergen, vanwaar hij on langs is teruggekeerd. Onder de titel „De Jeep Express" geven de heren Glissenaar en Pennarts op 27 november een verslag van hun tocht door Noord-Afrika en Voor- Azië, waarna op 15 januari 1957 dr. J. Jager Gerlings spreekt over het onderwerp „Van bron tot bron". De serie wordt op dinsdag 26 februari besloten door dr. A. Melchior met een lezing over het Amazone gebied. De eigenaar van de buitenplaats „Ka reol" aan de Van Lennepweg te Aerden hout, de heer D. H. Pasman, heeft plannen zijn bezitting te verkopen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het nog niet be kend is, welke bestemming dit buitengoed zal krijgen. Het zal niet eenvoudig zijn er een koper voor te vinden die dit buiten ook in de toekomst in zijn geheel zal kun nen financieren. Wanneer een Nederlands circus reeds tachtig jaar bestaat dan moet daar alle reden voor zijn. Men gaat nu eenmaal niet graag naar tweede-rangs artisten kijken die in min of meer goede samenwerking met de dieren een programma voorschote len waarbij men met moeite de ogen open kan houden. In een circus moet alles ge smeerd lopen de medewerkenden moeten ten volle voor hun taak berekend zijn en in een dergelijk programma moet men als het even kan naar een climax toewerken. Aan al deze voorwaarden voldoet het circus Van Bever dat tot en met 9 septem ber in Haarlem met de grote zes masten tent op het Phoenixterrein staat. Men heeft daarbij met jarenlange erva ring een aantal artisten kunnen aantrek ken die stuk voor stuk als hoofdnummer zouden kunnen optreden. Men is daarbij welbewust uitgegaan van de gedachte dat de mens in dit circus de voornaamste rol moet spelen zodat ook degenen die geen plezier beleven, aan walrussen op tonnetjes en koorddanseride kangeroes met genoegen het gehele programma zullen bekijken. Natuurlijk de paarden ontbreken niet, evenmin als de leeuwen en de olifanten, maar over het algemeen worden de hoogte punten van het programma toch gevormd door het optreden van de artisten zelf. Dat begint al met Runos, een verbazend vlugge jongen die met het grootste gemak over zes mannen en vervolgens over zes paarden springt. De jeugdige José en Jean, een meisje en een jongen van Nederlandse afkomst, tonen vervolgens hun verbluffen de lenigheid en geven daarbij reeds een voorproefje van het nummer na de pauze waarin zij optreden als de twee Beeloos met een keurig uitgevoerde rijwielbalance op de hoge piëdestal. De clowns hebben wij wel eens beter gezien en ook de directeur zal hiervan overtuigt zijn want hij heeft slechts een bijzonder klein plaatsje voor deze grap jassen ingeruimd. Na de acrobaten-groep, de vier Osmani's, komt, naar onze mening, het beste num mer van de avond in de vorm van het optreden van Gentleman- Jack, een Deen die zich de „aristocraat onder de zakken rollers" noemt. Wellicht zijn er collega's van deze vingervlugge artist die over een zelfde vaardigheid beschikken maar de manier waarop hij zijn nummer „ver koopt" is uitstekend. Zonder dat zijn slachtoffers het merken ontdoet hij hen van horloges en dassen waarbij hij dan en passant nog portemonnaies en porte feuilles rolt. Vooral zijn laatste truc waar bij hij eerst een bankbiljet van een der toeschouwers in brand steekt en hetzelfde biljet even later uit een citroen laat halen dwong bij het vrij talrijke publiek bewon dering af. Na de pauze werd het programma zo mogelijk nog beter. De Tilibs Brothers vormden daartoe weliswaar de enigszins flauwe inleiding maar de twee Orlato's, vliegende fosforacrobaten vergoedden veel en de twee Beeloo's,en de vijf Rodo's wa ren een uitstekend aanloopje tot het grote lachsucces van de avond van de Dubsky's die met een stokoude taxi de vreemdste avonturen beleefden. Het programma werd afgewisseld met de „dierennummers" waarvoor Franz Trubka met zijn Afrikaanse leeuwen, Eug. Karoly met een vrijh'eidspotpourri en hoge school en Emile Karoly met de Indische olifanten en ponnies zorgden. Mevrouw Helena Van Bever tenslotte zorgde er met haar paardendressuren voor dat ook de naam van de stichter van dit Nederlandse circus niet ontbrak. Al met al een voorstelling die de meest verwende bezoeker ongetwijfeld tevreden zal stellen. En daarom is het de directie tenslotte te doen. Overigens zal niemand de familie Van Bever 'dit succes misgun nen vooral niet wanneer men weet dat het gehele bedrijf in 1953 door brand werd verwoest en sindsdien met stukjes en beetjes tegelijk weer werd opgebouwd. ADVERTENTIE BINNENLAND Vlootbezoek. Van 12 tot 19 september zal het moederschip voor mijnenvegers van de Britse marine, de „Maidstone", een niet- officieel bezoek brengen aan Amsterdam. Van 13 tot 19 oktober zal het Dartmouth Trai ning Squadron van de Britse marine, be staande uit de onderzeebootjager-mijnen- legger „Carron" en de snelvarende fregatten „Vigilant" en „Venus" een niet-officieel be zoek brengen aan Rotterdam. Voorts zal van 16 tot 19 oktober de Minecraft Division 84 van de Amerikaanse marine, bestaande uit de mijnenvegers „Skill", „Nimble", „Pinacle", „Sagacity" en „Vital" een niet-officieel be zoek brengen aan Den Helder. Driejarig meisje verdronken. In de Waalhaven te Rotterdam is het driejarige dochtertje Ineke van de 26-jarige schipper E. K. verdronken. Bij het spelen is zij tussen de wal en het schip „La Rochelle" van haar vader geraakt. De schipper wist zijn doch tertje uit het water te halen, maar kunst matige ademhaling kon het kind niet meer redden. Dijkverbetering aanbesteed. De Delta dienst van Rijkswaterstaat heeft in Den Haag aanbesteed het verhogen van de buitenberm van de zeedijk tussen de verkeersbrug bij Tholen en Bergen op Zoom en het verzwaren van een gedeelte van deze zeedijk met bij komende werken in de gemeente Halsteren. De laagste inschrijver was het aannemings bedrijf Oosterwijk n.v. te Rotterdam met g 1.296.400, hoogste inschrijver was het aan nemingsbedrijf A. Snepvangers te Apeldoorn met f 1.569.000. De gunning is aangehouden. Koninklijke gelukwens. De Koningin heeft telegrafische gelukwensen gezonden aan mevrouw Dorothy D. Houghton en aan mevrouw Van Heuven Goedhart, die elk in Genève een Nansen-medaille in ontvangst hebben genomen. Decentralisatie. De directies van D. Jor- daan en Zonen's textielfabrieken te Haaks bergen en Textielfabriek Ter Weeme en Zo nen te Neede hebben besloten tot een ver dere decentralisatie door de oprichting van twee filiaalbedrijven. Deze zullen gevestigd worden te Bentelo, gemeente Ambt Delden, en te Ammelo nabij Vreden in Westfalen. Witte heide. Op de Veluwe bloeit thans de heide. De strenge winter heeft echter vele struiken en heesters verwoest. Onder Garde ren (gemeente Barneveld) bloeit de zeer zeldzame witte heide. Extra TV-uitzendingen. De Nederlandse Televisie Stichting zal tijdens de najaars- beurs van 11 tot en met 20 september speci ale uitzendingen geven voor de exposanten, die op de electrobeurs televisie-apparaten demonstreren. Deze uitzendingen zijn dage lijks van 10.00 tot 11.30 uur en van'13.30 tot 14.30 uur. Jongetje overreden. Op de Nijkerker- weg te Voorthuizen is het elfjarig zoontje van de familie W. Bunt uit Voorthuizen door een slippende vrachtauto uit Spakenburg aangereden en tegen een boom gedrukt. Het ventje, dat van school op weg naar huis was, werd zeer zwaar gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. HAARLEM EN OMGEVING Frans Halsmuseum. Het Frans Hals museum werd gedurende de periode van 1 januari tot en met 31 augustus 1956 bezocht door 53.267 bezoekers tegen 47.403 gedurende dezelfde periode in 1955, hetgeen een toename betekent van 5.864 bezoekers. Bij dit cijfer is begrepen het bezoek aan de bijzondere avondopenstellingen. Deze werden bezocht door 9.660 mensen tegen 9.299 in het vorig jaar. Aanryding onder viaduct. Dinsdagmiddag werd een 74-jarige voetgangster onder het Kenaupark-viaduct-westzijde te Haarlem door een auto aangereden. Zij stak de rijweg onder het viaduct over en door haar donkere kleding, alsmede door de duisternis vanwege het sombere weer, merkte de bestuurder van de auto haar te laat op. De vrouw werd met een hoofdwond en hersenschudding naar de Mariastichting overgebracht. Bedrijfsongeval. Toen een 24-jarige ar beider dinsdagmorgen bezig was met werk zaamheden aan de in aanbouw zijnde Prin- senbrug te Haarlem, schoot het ijzer van een hamersteel pf en kwam op zijn voet terecht. De GGD constateerde een kneuzing en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodza kelijk. Heemsteedse jubilarissen. In aansluiting op een bericht over de huldiging van twee jubilarissen bij de n.v. broodfabrieken H. Franken jr., verzoekt men ons mee te delen, dat de heer C. J. Romijn chef is van het bedrijf te Heemstede en de heer C. Verdonk, magazijnmeester, aldaar. Concert in Spaarndam. De Harmonie „Crescendo" uit Spaarndam zal donderdag avond on de Westkolk te Spaarndam een con cert geven, waaraan het Spaarndams Ge mengd Koor medewerking verleent. Uitge voerd zullen worden „Vrijheid", het „Slaven koor" uit Nabucco en werken van G. Boedijn, Bisselink en Cornes. Het concert begint om halfacht. Onderscheiding. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is de heer H. J. Lips van het Haarlems Katholiek Bevolkings bureau begiftigd met het gouden erekruis van de pauselijke onderscheiding „Pro eccle sia et pontifice". Nog geen spreekuur. Wethouder A. van Geluk te Bloemendaal zal voorlopig nog geen spreekuur houden. (Verkort weergegeven) De melksanering. Het schijnt, dat te zijner tijd de melksanering wordt doorge voerd, wat menigeen zal spijten. Persoon lijk hebben wij het tijdens de vakantiere geling meegemaakt, dat de melkslijter fles sen afleverde van een mij onbekende fa briek, die niet alleen van buiten^ doch ook van binnen niet schoon waren. Treft men dus in zijn rayon een derge lijke aflevering, dan moet men wel ex-gens anders melk gaan halen. Een ieder is zijn vakantie gegund, mits men die dan ook opneemt. Echter: de meeste melkslijters hebben naast hun zuivelhandel ook nog de verkoop van kruideniersartikelen en daarom kon men, ondanks de vakantie, alles in de win kel kopen, behalve melk. Op deze wijze is de vakantieregeling grote nonsens. EEN ABONNÉ Inkorting lijn 3. Met verontrusting heb ik in uw blad van 3 september het bex-icht gelezen over de inkorting van lijn 3 der N.Z.H. Wèg onze verbinding met station Heemstede, die zo weinig tijd vergde in vergelijking met de tocht door Haarlem per overbelaste lijn 1, wèg onze verbinding met Leiclse Vaart, Bosch en Vaart, Schouwburg, enz. enz. Vooral voor oudere mensen is deze lijn een uitkomst. Het overstappen van 3 op 1 of vice versa valt heus nog al mee. Dit bezwaar blijft tóch bestaan, als men bij station Haarlem of elders op een andere lijn moet overstap pen, men kan dan evengoed een bus voor zijn neus zien wegrijden. Is het een be zwaar dat de bussen niet vol zijn op hun begin- of eindpunt? Is dat in andere lij nen dan steeds wèl het geval? Ik maak veel gebruik van lijn 3 van af Bronsteeweg - beginpunt - en zat steeds met meerdere passagiers in de bus. Ik kan mij dan ook niet voorstellen, dat het gedeelte Bronstee wegLaan van Bloemenhove zó veel op de exploitatie kan uitmaken. Maar ja, ik ben maar een leek op dit gebied! Mevr. A. M. J.S. Geniedijk-Vijfhuizen. In Haarlems Dag blad van 27 augustus plaatste u een artikel over oeverzwaluwen in de Geniedijk. U schreef, dat vroeger een fiets- en jaagpad langs de Geniedijk liep. Ik wil echter op merken dat dit „vroegex-" nog maar heel kort geleden is, want de Geniedijk is sinds dit jaar afgesloten, terwijl zolang de dijk bestaat deze open is geweest. Nu moeten schoolkinderen, die de school in Hoofd dorp bezoeken, enige kilometers in weer en wind omrijden, terwijl de dijk beschut ting bood. Ook voor de hengelsport was de dijk een zeer gewilde plaats. Het is ons een raadsel waarom de dijk zo plotseling xs afgesloten. Wij hopen, dat zulks spoedig ongedaan wordt gemaakt. E. DE R., Vijfhuizen ADVERTENTIE De oratoriumvereniging Haai'lems Ge mengd Koor, dirigent Jan Booda, bestaat vijfendertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal een oude, enige tijd onder broken geweest zijnde tx-aditie worden her steld: de jaarlijkse uitvoering van het Kerstoratorium van Bach.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9