Van der Gijp zorgde voor grote verrassing op midvoorplaats Zware nederlaag voor Nederlandse amateurs Honkballers naar Milwaukee Van Vliet nam revanche op Harris in Olympisch stadion Bonn doet opnieuw een beroep op Moskou om hereniging Nuttige oefenwedstrijd tegen Karlsruhe (4-3) Duitsers liepen grote achterstand bijna in Jacobi duidelijk sterkste stayer Tweede protest tegen vasthouden van 250 Duitse raketten-deskundigen 7 Grote Prijs van Nederland op 16 juni Voetbat Reportage Zwitserland Nederland De Engelse league Nederlandse volleyballers versloegen Oostenrijk Surinaams damkampioen naar Nederland Opstelling Nederlands damesvoetbalelftal Koersen op Duindigt Prinses Zora te snel voor Proximity FIDE-landentoernooi A matenrs Stayers Wereldrecords op Vigorelli- baan LuikRomeLuik Vakbonden in V.S. tegen kandidatuur Eisenhower? Stevenson pleit voor afschaffing dienstplicht DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 DE KEUZECOMMISSIE VAN de KNVB heeft haar eerste wapenschouw na de opening van het nieuwe seizoen gehouden. Het voorlopig Nederlands elftal met een jonge voorhoede (de oudere kandidaten als Wilkes, Appel en Lenstra kent men zo langzamerhand) heeft het in de oefenwedstrijd met het oog op Zwitserland Nederland (15 september in Lausanne), tegen de tweevoudige Duitse bekerwinnaar en finalist in de Duitse kampioensfinale, Karlsruher SC, tot een overwinning ge bracht. Maar het was een bijzonder krappe zege. De vieréén voorsprong, die twaalf minuten na de rust was bereikt werd in de slotfase teruggebracht tot vierdrie, doordat de Duitsers nog resoluut enkele kansen grepen, welke hun door slordigheid van de Nederlanders werden geboden. Overigens heeft deze eerste proef in het algemeen niet teleurgesteld. De „jonge" voorhoede bood bijvoorbeeld een glanzend lichtpunt: Cor van der Gijp, die na zijn onfortuinlijke wedstrijd op 1 mei van het vorig jaar in Dublin waar hij zijn knie blesseerde, vrijwel zeker kan zijn van een herverkiezing. Evenals hij, bleken Van der Kuil, Bosselaar en Koopal goed voor een doelpunt, hoewel geen van deze drie een zelfde hoogte bereikte als de Nederlandse midvoor. Van der Kuil en Koopal hebben, behalve door goed samenspel met de medevoorwaartscn, ook de aandacht getrokken door herhaaldelijk slecht schieten. De Willem Il'er De Wit, ongetwijfeld de minste van het vijftal in de aanvalslinie, werd na de rust vervangen door Schouten. Maar Feyenoord's topscorer uit de vorige competitie kon evenmin imponeren, zodat de bezetting van de linksbinnenplaats nog een vraagpunt blijft. In de middenlinie (Notermans, Van der Hart, Klaassens) bleef Notermans nog iets achter bij de anderen. Niettemin werd hij in de tweede helft gehandhaafd, zij het nu op de plaats van Klaassens, van wiens capaciteiten de KC nu eenmaal voldoende cp ae hoogte is. Als rechtshalf kwam, na een langdurige afwezigheid, de Hilversum mer Schaap weer in het veld. En de Gooi- man heeft weer van een goede conditie en onverminderd tactisch spelinzicht blijk ge geven. Spil Van der Hart speelde aanvan kelijk een uitstekende wedstrijd, maar toen eenmaal de vier-één voorsprong was be reikt, werd de leider van het verdedigings- blok wat te vrijmoedig. Dit gevoegd bij de niet altijd even grote betrouwbaarheid van de beide backs (vooral Kuys) verklaart de vrij onverwachte terugslag in het laatste halve uur van de wedstrijd. Doelman De Munck verkeerde weer in uitstekende vorm en was zo waakzaam en zeker als men zich maar kon wensen. De Karlsruher SC maakte technisch een voortreffelijke indruk, maar het was dui delijk dat de Duitsers, wier competitie nu ook weer in volle gang is, geen bijzondere risico's wensten te lopen. Het tempo bleef matig en de spelers begaven zich niet dan in uitei-ste noodzaak in duels, welke hard of gevaarlijk dreigden te worden. Bij het begin al zag Bosselaar, dat de Duitse doelman Fischer een goed cn hard schot kon verwerken, maar De Munck moest eveneens in actie komen voor een daverend schot van de robuste Karlsruher linksbinnen Beek. Er ontwikkelde zich een vinnig duel, dat in de zevende minuut re sulteerde in een Nederlands doelpunt. De snelle Bosselaar maakte de opening, Van ruher midvoor Kohn volkomen onnodig struikelen. En omdat de overtreding in het strafschopgebied werd begaan, liet scheids rechter Roomer terecht een strafschop nemen. Beek schoot de bal in, al had hij er twee schoten voor nodig: want De Munck keerde de bal in eerste instantie (vier-twee). De fraaie passes van Schaap bleven verder zonder effect onder meer door het slordige schieten van Van der Kuil en Koopal. Door aarzelingen in onze verdedi ging kreeg de Duitse rechtsbuiten Kunkel, na een mooie driemanscombinatie van zijn voorhoede, gelegenheid de eerder zo impo nerende Nederlandse voorsprong tot vier- cirle terug te brengen. In het Feijenoordstadion werd woens dagavond een oefenwedstrijd gespeeld tussen het voorlopig Nederlands elftal en de voetbalclub Karlsruhe. Deze foto werd gemaakt nadat C. v. d. Gijp de stand op twee-één had gebracht. Van links naar rechts: op de voorgrond doelverdediger Fischer, achter hem C. van der Gijp, Boureis, Siedl, Hesse, Van der Kuil en Ruppenstein. De sportcommissie van de internationale automobiel federatie heeft de internationale sportkalender voor het seizoen 1956/57 vast gesteld. De Grote Prijs van Nederland, gel dend voor het wereldkampioenschap auto coureurs zal op 16 juni worden gehouden en de internationale tulpen rally, welke mee telt voor het Europees kampioenschap groot toerisme, is genoteerd voor 5 tot en met 11 mei. Bij de internationale voetbalwedstrijd Zwitserland-Nederland, die op zaterdag 15 september in Lausanne wordt gespeeld, zul len ir. A. van Emmenes en Jan de Troye van de VARA een rechtstreekse reportage ver zorgen van 16.20 uur tot 18.20 uur. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Birmingham City-New castle United 6-1; Bolton Wanderers-Sunder- land 2-1; Cardiff City-Sheffield Wednesday 2-1; Chelsea-Manchester United 1-2; Luton Town-Aston Villa 0-0; Manchester City- Leeds United 1-0; West Bromwich Albion- Portsmouth 2-1. Tweede divisie: Barnsley-Lincoln City 5-2. De uitslagen in de wedstrijden, gespeeld in het toernooi om de wereldkampioen schappen volleybal dames en heren luiden: Dames: Bulgarije-Verenigde Staten 15-3 15-17 15-5 15-3; Rusland-Korea 15-6 15-6 15-7; Roemenië-Nederland 15-6 15-10 15-5; Tsjechoslowakije-Oost-Duitsland 15-5 15-7 15-7. Heren: Rusland-Hongarije 15-11 15-9 15-2; Verenigde Staten-Joegoslavië 15-8 15-12 15- 12; Polen-Frankrijk 15-5 15-11 15-6; Roeme- nië-Bulgarije 15-13 15-7 15-15 15-12; Tsjecho- slowakije-China 15-13 15-3 15-8. Eerste kwalificatiepoule: Brazilië-België 15-3 15-6 15-8; Nederland-Oostenrijk 15-3 15-4 15-9. De damkampioen 1956 van Suriname W. Amzand zal worden uitgezonden naar Ne derland om er deel te nemen aan het toer nooi om het wereldkampioenschap. Hij zal vergezeld worden door de voorzitter van de SDB, Ch. Nieleveld. Amzand repatrieerde drie jaar geleden van Aruba, waar hij ook damkampioen is geweest. Hij eindigde in het Surinaamse kampioenschap met drie punten meer dan De Miranda die tweede werd. Een Nederlands bondselftal, samenge steld uit amateurs, heeft in Hengelo met drieacht verloren van het Duitse ama teurselftal, dat zich voorbereidt op de Olympische Spelen. Bij de rust bedroeg de voorsprong van de Duitsers ééndrie. Na dat de Nederlanders weer gelijk gekomen waren, volgde er, onder de druk van het hoge Duitse tempo, een volkomen ineen storting aan Nederlandse kant in de slot fase. Het opmerkelijkste van deze wed strijd was wel, dat er niet minder dan drie goals in eigen doel werden gescoord, waar van twee door de Duitsers. Dank zij een hiervan kreeg Nederland na zes minuten de leiding, toen spil Hoffmann, in het nauw gebracht door een pass van De Kreek op midvoor Bakker, zijn uitgelopen doelman Görtz passeerde. Zo'n stimulans hadden de Nederlanders nodig, want pas hierna gin gen zij wat vrijer spelen. Zowaar gelukte het enige tijd, de Duitsers terug te drin gen. Uitblinker aan Nederlandse kant was De Kreek, de jeugdige linksbuiten van Feijenoord. In de dertigste minuut beging Bouwens (A.F.C.) evenwel een overtreding, waar voor scheidsrechter Martens een strafschop toekende. Linkshalf Semmelmann gaf Koers (Hengelo) geen kans: éénéén. Dit herstelde het zelfvertrouwen van de Duitse amateurs en met snelle combinaties rukten zij de Nederlandse verdediging enkele ma len uiteen. Midvoor Zeitler en rechtsbuiten Mauritz profiteerden hiervan (ééndrie). Na de rust deden de Duitsers het aan vankelijk kalm aan, maar nadat Semmel mann ook al in eigen doel had geschoten en Fabels (Be Quick) keurig werk van Bakker (U.V.V.) bekroond had met een uitstekend doelpunt (driedrie) schroef den de Olympische kandidaten het tempo zo hoog op, dat onze spelers adem te kort kwamen. Linksbuiten Habig bracht zijn ploeg buiten het bereik van de Nederlan ders met twee goals. En toen invaller Win ter (H.F.C.), die Van Bruggen kwam ver vangen, eveneens in eigen doel scoorde, konden de Duitsers gedurende de laatste vijf minuten doen wat zij wilden. Habig en linksbinnen Schafer loonden dit met goede doelpunten, waardoor het drieacht werd. De officiële opstelling van het Nederland se damesvoetbalelftal, dat op zondag 23 sep tember in Essen tegen het Duitse elftal zal spelen luidt: Doel: G. van Maanen (EHDVV Den Haag); Achter: J Slagboom (VVV Rot terdam) en J. Kraayenbosch (Zeemeeuwen Velsen); Midden: J. Biere (EHDVV), T. van Zijl (DCO Haarlem) en C. Verhage (DCO); Voor: Cl. Verhoef (Herbrido Utrecht), J* Bakker (Zeemeeuwen Velsen), J. van de Groenekan (Herbrido Utrecht), B. de Graaf (DCO Haarlem) en L. van den Jagt (VVV Rotterdam). Reserves W. van Bruggen (Her- bido), T. Zuurbier (Zeemeeuwen), J. Boon (EHDVV) en mej. Riethoven (EHDVV). der Gijp gaf een juweel van een pass en linksbuiten Koopal kon de bal als het ware in doel lopen, langs de uit positie gespeelde Fischer (één-nul). Reeds vier minuten later was de stand gelijk, toen onze defensie zich volledig ge wonnen moest geven voor een flitsende driehoekscombinatie van haar tegenstan ders, van wie midvoor Kohn met een kop bal fraai scoorde (één-één). Steeds kwa men de Duitsers terug over hun snelle rechtervleugel Kunkel-Sommerlalh, maar ook linksbinnen Beek bleef actief en een maal trof een kopbal van hem de paal. Van der Gijp maakte een einde aan het tijdelijke Duitse overwicht, door in de 24ste minuut voor de tweede Nederlandse tref fer te zorgen. Hij passeerde eerst drie Duit se verdedigers en gaf vervolgens met zijn schuiver doelman Fischer geen kans. (twee één). Door een schitterende pass van Van der Kuil kreeg Van der Gijp nogmaals een kans. Hij richtte over de uitlopende keeper heen doch de bal, ging rakelings langs de kruising. Veel te hoog schoot later Van der Kuil. Met een twee-één voorsprong (de cornerverhcuding was zes-één ten gunste van de „voorlopigen") ging de rust in. Daarna betraden beide ploegen enigs zins gewijzigd het veld. Na negen minuten in de tweede helft had Van der Kuil succes. Hij reageerde snel en goed op een lengte pass van Van der Gijp en plaatste zijn schuiver hard en beheerst langs Fischer (drie-één). De Nederlandse ploeg speelde nu beduidend sterker dan die uit Karls ruhe en in de twaalfde minuut luidde een goede voorzet naar de vleugel van Schou ten het vierde doelpunt in. Bosselaar ver raste Fischer met een diagonaal boogschot, dat doel trof (vier-één). De Duitsers kwamen nog eens terug. In de 28ste minuut liet Wiersma de Karls- De uitslagen van de draverijen op Duin digt luiden: Patrick Duluth-prijs (2000 m): 1. Trekduif S 1.35.5. 2. Tapuit S 1.36.3. 3. Unwaersfügel S 1.37.2. W f 2,60, P f 1,30, f 1,30, f 1,60, Gf 7,50, C f 6,10. Persimmon-prijs (2020 m): 1. Tabor Har vester D 1.31.3. 2. Unworthy 1.32.5. 3. Sijtje Osso 1.32.1. W f 6,90, P f 1,90, f' 1,40, f 2,50, G f 8,20. C f 3,70. Peter Shestnut-prijs (100 m): 1. Ureka 1.29.6. 2. Silver Queen 1.29.7. 3. Swift Han over 1.30.9. W f 2, P f 1, f 5, f 2,30, G f 5,90, C f 24,50. Petronella-prijs (2100 m): 1. Tommy Mars 1.25.4. 2. Ruth Buffington 1.27.4. 3. Rolandus 1.26. W f 11,60. P f 3,60, f 2,60, f 4,80, G f 14,20, C f 7,60. Pirettc-prijs (2120 m): 1. Prinses Zora 1.23.5. 2, Proximity 1.24.3. 3. Padua 1.24. W f 5, P f 2,80, f 2,10, f 4,10, G f 5,30, C f 6. De uitslagen van de rennen luiden: Kolibri-prijs (1350 m): 1. Ardlagh. 2. Staatsgeheim. 3. Sialler. W f 8,60, P f 1,70, f 1,50, f 4,20, G f 13,10, C f 4. Femme Mystiquc-prijs (2000 m): 1. Prin- cesse Martha 2.21.2. 2. Young Nicky. 3. Douce France. W f 7,30, P f 5, f 2.80, G f 16,50, C f 5. Totalisator-omzet f 65.470.50. In Moskou is het FIDE-landenschaaktoer- nooi voortgezet met het spelen van de afge broken partijen uit de vierde ronde. Groep I: Rusland-Polen 4-0; Zweden-Bul- garije 2'j-11A. Groep II: Mongolië-Joegoslavië 0-4; Frank rijk-Schotland 3-1; Oostenrijk-Denemarken l'/j-lL (1 afgebroken partij). Groep III: India-Luxemburg 3-0 (1 afge broken partij); IJsland-West-Duitsland 2-2. Groep IV: Roemenië-Hongarije 1L-2 Philippijnen-Iran 2-1 (1 afgebroken partij). Vier wereldkampioenen, de Itali aan Maspes, de Australiër French, de Fransman Rousseau en niet in de laat ste plaats de Nederlandse wereldkam pioen op de weg bij de amateurs, Mahn, zijn woensdagavond op harte lijke wijze in het Olympisch stadion in Amsterdam gehuldigd. Hierin wer den ook betrokken de Nederlanders Schulte en Buis, die in de wegwed strijd voor profs en die der amateurs de derde plaats bezetten. Na een toe spraak door de heer D. Bessem, direc teur van het Olympisch Stadion en de overhandiging van grote boeketten bloemen, maakten deze wielrenners in twee open auto's gezeten, een ere- ronde door het stadion, waar zij de toejuichingen van ruim 22000 toe schouwers in ontvangst konden ne men. In de series van de sprintwedstrijd voor profs plaatsten Van Vliet, Harris en Mas pes zich in de halve finales. Vooral de overwinning van Maspes op Derksen was bijzonder fraai, want op 50 meter voor de eindstreep leek Derksen die van kop was vertrokken, nog te gaan winnen. Maar met een uiterste krachtsinspanning gooide Mas pes zijn wiel enkele centimeters eerder dan Derksen over de eindstreep. Harris, die na Kopenhagen nog een appeltje met Plattner te schillen had, versloeg de Zwitser van kop. Derksen won de herkansingsrit en plaat ste zich dus in de halve finales. Bijna had hij de Zwitser Plattner voor laten gaan, want toen Derksen voor de marathontri bune de op kop rijdende Sacchi aanviel, schoot Plattner onder het tweetal door en nam zeker twee lengten voorsprong. Maar met een fantastische spurt kon Derksen de laatste tweehonderd meter zijn achterstand geheel inlopen. In de halve finales van de sprint voor profs wonnen Van Vliet en Harris, res pectievelijk van Maspes en Derksen. Van Vliet schoot bij het ingaan van de laatste 200 meter onder wereldkampioen Maspes door, ving de meekomende Italiaan op, stopte hem af en won daarna van kop. Harris moe9t zich tot het uiterste in spannen om Derksen, die voor de mara thontribune gedemarreerd had en zeker twee en een halve lengte voor was geko men, op de eindstreep met banddikte te verslaan. Van Vliet won de finale van de sprint bij de profs en nam dus voor eigen pu bliek revanche voor de nederlaag die hij in Kopenhagen tegen Harris had geleden. Harris had resoluut de kop genomen, maar voor de marathontribune kwam Van Vliet langszij, drukte de Engelsman omhoog en sprong vervolgens weg. Wereldkampioen Maspes eindigde op de derde plaats door Derksen gedecideerd te verslaan, terwijl de sluwe Plattner Sacchi in de strijd om de vijfde en zesde plaats verraste en met vele lengten sloeg. Bij de amateursprinters bleek de Ar gentijn Batiz, die in Kopenhagen tweede was geworden, niet te zijn verschenen. Hij werd vervangen door de Amsterdammer Van der Ruit. De eerste serie probeerden de drie Nederlanders de Franse wereld kampioen Rousseau in te sluiten, maar bij het uitkomen van de eerste bocht dook de Fransman plotseling onder de drie Neder landers langs en alleen Captein kon zijn wiel houden. De tweede rit van de sprintmatch voor amateurs leverde een Nederlandse over winning op. Rousseau kon ditmaal niet op tegen de Nederlandse coalitie. Captein, Van der Ruit en Gerritsen zwermden om de wereldkampioen heen en terwijl Gerrit sen en Van der Ruit bij het ingaan van de laatste bocht de pas voor de wereldkam pioen afsneden, kon Captein voldoende voorsprong nemen om deze rit te winnen. De derde en laatste rit van de sprint voor amateurs had ook al een vreemd verloop. Terwijl Rousseau, Captein en Gerritsen elkaar zaten te beloeren, sprong Van der Ruit weg en nam meer dan hon derd meter voorsprong. Hij deed over de laatste 200 meter 13,2 seconden. Achter hem vochten Captein en Rousseau het sprintje om de tweede plaats uit. Dat werd door Captein gewonnen met een tijd van 12,2 sec. over de laatste 200 meter, zodat Captein ook winnaar in het totaal klasse ment werd voor Rousseau. Een wedstrijd achter handelsmotoren voor profs, in drie ritten verreden, werd gewonnen door Daan de Groot, de enige die niet door bandenpech geplaagd werd. Maar in de laatste rit toonde hij tevens de sterkste te zijn en won dus verdiend. Schulte werd tweede en Post derde. Voor wereldkampioen Mahn, die ook Ne derlands sprintkampioen voor amateurs is, werd een speciaal nummer in elkaar gezet, een klassementswedstrijd over vijf kilometer, met vijf klassementen, waarin hij, ondanks het feit, dat Niesten na drie kilometer bijna een halve baan voorsprong nam, toch winnaar werd omdat Mahn toen al voldoende punten had verzameld. De Duitse stayerkampioen Jacobi heeft in de uurswedstrijd d estrijd van begin tot einde beheerst. Slechts de Spanjaard Timoner kon zich vrij goed handhaven en eindigde met een achterstand van 180 me ter achter de Duitser, die in een uur bijna 75 km aflegde. Er werd overigens met re putaties gekegeld. Wereldkampioen French eindigde op twee ronden. De Zwitser Bucher op vijf ronden, de oud-wereld kampioen Verschueren op tien ronden en de Nederlandse titelhouder Pronk, die weliswaar twee ronden door machine defect verloor, eindigde met een achter stand van twaalf ronden. In dit licht be zien is de derde plaats van Koch op slechts een ronde een bijzonder goed re sultaat. Jacobi was op de tweede plaats gestart achter Wierstra, maar nam spoedig de kop over. In één rush ging hij door en lapte na vier minuten Pronk, die verder in het spel niet meer voorkwam. Een minuut la ter ging Jacobi de Zwitser Bucher voorbij en zo volgden, in een lange rij, in het eer ste halve uur, al zijn tegenstanders, be halve French, die zich nog had kunnen handhaven. Maar na 33 minuten raakte French los van de rol en werd ook hij ge lapt. Het leek toen alsof Jacobi onbedreigd de zege zou rijden, maar de Spanjaard Ti moner kromde de rug, zette een spurt in en na 36 minuten rijden nam Timoner zijn ronde achterstand terug. Hij wachtte tot een kwartier voor het einde, alvorens met zijn grote tegenaanval te beginnen. Minu ten lang stormde Timoner achter de Duit ser aan, die door hoog in de baan te rij den, deze aanval voorlopig kon afslaan. In de laatste minuut lanceerde Timoner zijn slotaanval, kwam tot op tien meter achter de Duitse kampioen, doch geraakte toen los van de rol. Daarmede was het spel be slist. (Van onze correspondent in Bonn) Morgen zal de Westduitse ambassadeur in Moskou dr. Haas op het Kremlin de aangekondigde nota over het vraagstuk der Duitse hereniging overhandigen. Hier mede neemt de bondsregering het initiatief tot een poging om het gestokte gesprek tussen de grote vier over dit probleem, waarin de Russen tot dusverre hardnekkig afwijzend zijn gebleven, weer op gang te brengen. Dat is dan ook de reden, waarom de nota in eerste instantie rechtstreeks tot het Kremlin wordt gericht, dat in West duitse ogen de oorzaak is van de moeilijk heden, die een oplossing van deze kwestie in de weg staan. De Westelijke grote drie ontvangen een afschrift van de nota. Nieuwe gezichtspunten kan de nota niet behelzen. De bondsregering zou terug grijpen op het voorstel dat de Britse pre mier Sir Anthony Eden medio vorig jaar op de conferentie van Genève heeft ge daan, namelijk demilitarisering van een zone in Midden-Europa, ten westen en oosten van de Oder-Neisse linie, de na oorlogse grens tussen Duitsland en Polen, die het Westen niet erkent. In ruil daar voor zouden de Russen moeten toestem men in hereniging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen in de beide delen van het land. Een in vrijheid te vormen Duitse regering zou beslissen of en zo ja welke bondgenootschappen zij zou willen aangaan. Tegen dergelijke voorstellen heeft de Russische regering in het verleden een afwijzende houding aangenomen. Intussen heeft ambassadeur Haas nog maals een Westduitse protestnota over handigd over de 250 Duitse raketten- deskundigen, die in Soechoemi aan de Zwarte Zee worden vastgehouden. Zij mo gen niet repatriëren, omdat de Russen slechts van enkelen hunner het Duitse staatsburgerschap erkennen. De Russen hebben Westduitse diplomaten in Moskou geweigerd met deze Duitse technici die na de oorlog voor de Russen werkten, maar Op de beroemde Vigorelli-baan in Milaan zijn weer enkele wereldrecords gesneuveld. De Italiaan Baldini, wereldkampioen bij de amateur-achtervolgers in Kopenhagen, ver beterde het wereldrecord voor amateurs over de 10 km. Hij noteerde een tijd van 12 min. 37 sec. Het oude record stond op naam van de Italiaan Aureggi met 13 min. 3,4 sec. De tijd van Baldini was ook beter dan het wereldrecord voor professionals, dat sedert 1937 op naam stond van de Fransman Ar- chambaud. met 12 min. 53 sec. Ook verbeterde Baldini het wereldrecord op de 5 km. Op die afstand maakte hij een tijd van 6 min. 15,6 sec. Dit record stond sinds oktober 1954 op naam van zijn land genoot Kazianka met 6,25,6. De laatstge noemde prestatie van Baldini werd later op de avond nog overtroffen door Faggin, even eens een Italiaan, die op zijn beurt het re cord bracht op 6 min. 15,4 sec. De Italiaan Morettini verbeterde verder het wereldrecord voor beroepsrenners over 1 km met vliegende start, door een tijd te laten afdrukken van 1 min. 3,6 sec. Het oude record werd sinds oktober 1952 gehouden door de Australiër Patterson met 1 min. 4 sec. Het wereldrecord 5 km zonder gang- making voor profs werd gekraakt door de Fransman Vitre, die deze afstand aflegde in 6 min. 10,4 sec. (oude record: 6.13,2; Piaz za, Italië). De amateur Faggin heeft voorts het wereldrecord op de kilometer met staan de start nog iets opgevijzeld. Het behoorde toe aan de Rus Vargachkin, met 1 min. 9,5 sec. Faggin maakte er 1 min. 9,2 sec. van. In Luik is de officiële uitslag van de wedstrijd Luik-Rome-Luik bekend gemaakt. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Mairesse-Genin (België) met Merce des 540 strafpunten; 2. Storez-Buchet (Frankrijk) met Porsche 1040 strafpunten; 3. Gendebien-Stasse (België) met Ferrari 1525 strafpunten. wier contracten thans zijn afgelopen contact op te nemen. De Westduitse re gering spreekt van „een ernstige schen ding van het volkenrecht van de consu laire rechten en van de afspraken, die in september van het vorig jaar tussen bonds kanselier Adenauer en premier Boelganin werden gemaakt". Verlof Ambassadeur Haas zal na overhandi ging van de nota over Duitsland's hereni ging nog ongeveer drie weken in Moskou blijven, in afwachting van een eventueel Russisch antwoord. Dan zal de ambassa deur een langdurig verlof nemen. Dit heeft in Bonn voedsel gegeven aan de geruchten, dat de ambassadeurspost in Moskou onbe zet zal blijven tot de Russen een opvolger hebben benoemd voor de enkele maanden geleden naar Moskou teruggeroepen am bassadeur in Bonn, Valerien Zorin. WASHINGTON/BRIGHTON/LOS AN GELES (Reuter/U.P.) De vice-presi dent van de American Federation of La bor, Emil Rieve, heeft tot het congres van de Britse vakbonden gezegd, dat „de mees ten van ons in de arbeidersbeweging fel gekant zijn tegen de herverkiezing van president Eisenhower". Rieve verklaarde, dat men dat niet is omdat Eisenhower een slechte man zou zijn, maar omdat „hij geen werkelijk be grip heeft van onze binnenlandse proble men". „U, evenals de anderen buiten onze grenzen, zien de president voornamelijk uit het standpunt van de buitenlandse poli tiek", zo vervolgde Rieve, „maar ik moet zeggen, dat ik het niet begrijp. Indien u dat wel kunt hoop ik dat u me eruit helpt". „Ik weet nooit zeker of we onder een Eisenhower-politiek, een Dulles-politiek, een Stassen-politiek of een politiek, gedic teerd door senator Knowland, opereren". President Eisenhower heeft zijn woord gestand gedaan door de leider der demo craten, Stevenson, aan te bieden, hem te voorzien van gegevens omtrent de buiten landse politiek. Eisenhower kondigde deze stap reeds aan „als noodzakelijk om te voorkomen dat er ten aanzien van de bui tenlandse politiek verwarrende verklarin gen worden afgelegd tijdens de verkie zingscampagne". Stevenson deelde mee, verheugd te zijn over Eisenhowers aanbod. Adlai Stevenson, de democratische kan didaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, heeft woensdag op de jaarvergadering van het Amerikaanse le gioen verklaard, dat het oproepen van dienstplichtigen „een einde moet nemen zodra de nationale veiligheid dit toelaat". Hij beschuldigde voorts de republikeinen met betrekking tot het vraagstuk van de vrede ervan „een pijnlijk misbruik te heb ben gemaakt van de elementaire vormen van politiek fatsoen". Volgens Stevenson waren de Verenigde Staten vier jaar geleden in de ogen van de wereld een dappere en edelmoedige natie, maar thans „bekijken mensen, die eens onze vrienden waren, onze toestanden met ee nspottend oog en onze doelstellingen met wantrouwen". Stevenson was verder van mening, dat een krachtige strategische luchtmacht aan de top moet staan van Amerika's defensie, doch waarschuwde er voor, dat „het ver trouwen op de strategische luchtmacht al leen wel eens kan betekenen, dat de Ver enigde Staten gebonden zijn aan een stra tegie van alles of niets. Dit zou volgens Stetenson verschrikkelijke gevolgen kun nen hebben. Maar toch blijkt juist deze strategie die van de huidige regering te zijn". Met een toestel van de Pan American Air- ways is het Neder lands negental, dal als Europees kam pioen zal deelnemen aan de wereldkam pioenschappen voor amateurs in Milwau kee (V.S.) woensdag avond van Schiphol naar Amerika ver trokken. De voorzit ter van de Koninklij ke Nederlandse Honk balbond, de heer D Beets, die als enige official de ploeg ver gezelt, vertelde dat het wereldkampioen- schaptoernooi ge speeld wordt volgens het dubbel afvalsys- teem, zodat Nederland minstens twee wed strijden zal spelen. Dit toernooi wordt gehouden van 7 tot en met 12 september en ofschoon hierover enige dagen geleder ontkennende berich ten waren doorgeko men, is het blijkenf een door de heer Beets gevoerd tele foongesprek nog zeer wel mogelijk dat de Nederlanders na hun Amerikaanse reis nog naar de West gaan. De heer Wang Isa in Willemstad heeft de heer Beets namelijk medegedeeld dat men zal trachten de trip van de Nederlanders naar Curagao en Aruba toch nog mogelijk te maken. Bij het vertrek op Schiphol verkeerden de Nederlanders echter nog in onzekerheid. Zou alles in orde komen dan speelt het Nederlands negental vier wedstrijden in de West, namelijk op 15 en 16 september in Willemstad en op 22 en 23 september op Aruba. Een groot aantal familieleden, bestuurders van honkbalverenigingen, vrienden en kennissen heeft de Nederlandse ploeg op Schiphol uitgeleide gedaan. De spelers, die naar Amerika zijn vertrokken ziet men hier op de trap van het vliegtuig. Op de eerste rij: (v.l.n.r.) de heer Beets, voorzitter, C. Urbanus, Lukkien, Brands, Nijliuis en H. Urbanus. Verder ziet men (van beneden naar boven) Geurts, Meyer, Zwart, Hogenbos, Smit, Keulemans, Klooster, H. Kok, Jongeling, Jole, Bruckner en R. Kok.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11