ECHTPAAR STRIJBOS TERUG UIT SPITSBERGEN Kort en bondig Kilo's slanker BonKorets DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Ongemeen boeiend Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Regionale conferentie Zondagsschoolvereniging Kindercircus kampt met ruimtegebrek „Lambertha" zal optreden met rijtoeraankondigingen P.E.N.-jubileum Prijs vGor luxe brood te Haarlem verhoogd Congres Vereniging van waterleidingbelangen Uitspraken rechtbank Deense politiemannen bezoeken Haarlem Rolschaatsenbaan in Haarlem-Oost Opening op woensdag 19 september Haarlemse rechtbank Vijf mille verduisterd door incasseerder Nieuwe wijkzuster te Bloemendaal Jazz-show in Haarlem gaat niet door Organisatoren bevreesd voor ongeregeldheden Jongen door onbekende oorzaak aangereden Eerste bijeenkomst van Christen-V rouwenbond Teisterbant opende nieuw seizoen met spectacle coupé Politie vraagt inlichtingen over gecompliceerde botsing Dr. Swoboda in Zwitserland overleden - 63 jaar oud Gebruind door de zon zijn de bekende ornitholoog Jan P. Strijbos en diens echtgenote Aje na een behouden vaart en een zwerversbestaan op Spitsbergen vrijdag in hun woning te Heemstede teruggekeerd. Gastvrij als dit echtpaar is, stond liet ons enige dagen na zijn terugkomst een bezoek toe, waarbij de reizigers hun enthousiasme over de belevenissen en de resultaten van deze reis naar het barre noorden geenszins onder stoelen of banken staken. Juist toen wij er waren, werd er een kop van een ijsbeer gehaald om geprepa reerd te worden. Honderden foto's, vele kleurenfoto's en een film, waarvan hij over een maand pas het resultaat kan zien, heeft Jan Strijbos daar aan de Westkust gemaakt. Mevrouw Strijbos beaamde volkomen het enthousiasme van haar echtgenoot over deze eilandengroep in .de noordelijke IJs zee, met haar arctisch klimaat van lange winters zonder zon (van oktober tot fe bruari). „Het is een fascinerend land" zegt mevrouw Strijbos, „en ik geloof dat dit komt omdat het nog zo volkomen ongerept is, waar heel weinig mensen wonen, wat een verademing kan betekenen, als men gewend is in een druk bevolkt land als Nederland te wonen. Wegen zijn er niet, zodat alle afstanden per boot of te voet moeten worden afgelegd. Wij hebben heel wat moeten sjouwen, maar het heeft ons geen kwaad gedaan", zei ze lachend. Haar echtgenoot vervolgt met: „Wij heb ben heel dikwijls in de hutten van de pels jagers overnacht, een enkele keer hebben wij ook gekampeerd. De pelsjagers sterven langzamerhand uit, zij leiden daar een primitief en hard leven." Houthandel en de steenkolenmijnen vormen thans bx-onnen van bestaan. Spits bergen is Noors bezit, maar de Russen heb ben er concessies in het steenkolenmijnen- gebied. „Voorjaar, zomer en herfst hebben wij er in die paar maanden meegemaakt", vertelt mevrouw Striibos. „Dat was een ware belevenis Met al die bloemenpracht en vele vogels." De poolzomer in dit onherbergzame land met zijn kale bergen die vaak onheilspel lend aandoen, zijn sneeuwvelden, ontel bare gletsjers en schier eindeloze toen dra's, is ongemeen boeiend. In het weste lijk deel van Spitsbergen, dat uitsluitend door het ondernemende echtpaar werd be zocht en dat onder invloed staat van de warme golfstroom, kan men 's zomers ook veel toeristen aantreffen. Het binnenland is echter totaal vergletsjerd en voor men sen vrijwel niet toegankelijk. Door de warme golfstroom kunnen plan ten en dieren zich hier handhaven. Men treft er 150 hogere plantensoorten aan en Jan Strijbos was er trots op ook een Mer- tensia gevonden te hebben, een soort zout- plantje dat alleen aan het strand voor komt. Opgetogen was hij ook over het vin den van een nest met eieren van de bont- ADVERTENTIE HAARLEM, 5 september 1956 ONDERTROUWD: 5 sept.: H. J. Linde man en Th. E. Vrijaldenhoven; J. A van Nobelen en W. J. Vissers; C. H. van Steijn en W. Meijer; J. W. Tijssen en H. A. Baard- se; F. M. Alofs en M. Pols; H. Estarippa en I. Bouma: G. Spanjaart en Chr. Elfers; P. J. Amelink en M. Polderman: W. F. Smit en P. Warmerdam: C. A. H. Neven en C. M. den Hond; W. A. Wamsteker en H. van den Berge; W. A. Loerakker en M. S. J. van Leeuwen; Th. P. Koning en C. J. de Wit L. J. Perrij en H. M. Knikkert; J. F. W. Bra- kel en J. M. S. Buijs; H. J. van Egmond en H. C. C. Elstgeest; A. J. Roose en E. J. Uiten- daal: J. J. Vos en M. G. Maas. GEHUWD: sept.: C. Rutte en E. van Warmerdam: D. van der Bijl en M. van Es; M. Angenent en D. H. Glasbergen; J. J. G. M. van Boeckel en I. E. A. M. Toenbreker; •T. Groenewout en M. Th. van Heuven van Staereling; E. J. Spruijt en M. A. Hooge- veen: J. J. A. van Eeden en Th. J. Booms; C. Th. F. de Haan en A. C. Meijns; N. M. Geels en N M. Blankestein; A. P. M. Kaart en C. G. Hendriks; R. W. van Graas en J. A. van Dijk. BEVALLEN van een zoon: 4 sept.: W. Bos-Aasman; E. M. van 3rugge-Van der Eem; G. Roorda-Boeijinga: E. H. Bon hof- Van Gansewinkel: H. Wielders-Dc Vos; 5 sept.: S. Leen-Suakhun; E. van Dansik-Baas- A. M. C. de Block-Van den Hoek; D. J. Bo- tellho-Ponder. OVERLEDEN: 3 sept.: A. Kuijl-Van Hou ten, 73 j„ Zaanenlaan; 4 sept.: J. van Op- hem, 96 j., Kamperlaan; A. F. Valkenberg. 68 j., Maerten van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: J. F. Westra en S. P. Stijger; W. C. van Oei en N. Hoeijenbos; A. van Bakel en M. E. Böhm; J. Tanis en M. Zonneveldt. GETROUWD: E. Th. Rebholz en J. J. M. Olthoff; F. K. Walstra en F. E. C. van den Kolk; G. van Noort en P. G. Snoeijing; D. H. Zijlmans n G. J. van Nes: C. Middelburg en E. Hoos; G. Rebel en A. Averes; J. J. Rijkers en A. J. van Beers; J. F. Westra en S. P. Stijger. GEBOREN: Adriënne Geertruide, dr. van R. Wurpel en A. A. Luyt; Leonardus Anto- nius Maria. zn. van A. J. Roozen en H. C. Loogman; Robertus, zn. van N. A. Bomhof en T. C. Wolters. GEBOREN: W. van Berkel-Van Trigt. dr. M. A. Hoogewerf-Nedersligt, zn. H. C. Ko- min-Boudewijn. zn. ONDERTROUWD: A. C. J. IC. Berck Bee- lenkamp en C. J. van Egmond. GETROUWD: H. G. van Stigt en P. Lan- gevcld: J. F. Droog en C. C. M. Junger; C. Ph. R. Weseman en N. H. D'huij. OVERLEDEN: Mevr. J. E. Wehmeijer- Brenninkmeijer, 60 jr. Mevrouw W. J. Vinke- Tijmes. 56 j. Wed. M. P. A. ten Cate-Jedeloo, 86 j. Wed. G. E. van Zwietcn-Vnn Tongeren 88 j. De regionale najaarsconferentie van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging zal worden gehouden op 22 september om drie uur in de Begijnhofkapel te Haarlem. Rab bijn J. Soetendorp uit Amsterdam zal dan spreken over „Profeten in hun eigen om geving". Voorts zullen enkele vragen be sproken worden, die betrekking hebben op de vertelling van het Kerstevangelie. mi MtÊm bekplevier, een vogel die alleen op Spits- bei'gen voorkomt en waar nog nooit eerder een nest van was gevonden. Drie weken kostte het deze vogel te fotograferen. Hoe wel er maar dertig soorten vogels op Spits bergen bekend zijn, zijn zij in aantal wel groot: men treft er miljoenen aan. Vooral de eidereend komt er veelvuldig voor. Het dons van deze vogels die in grote getale in de vogelholmen nestelen, wordt verzameld. Verder komen er ganzen- soorten voor o.a. de witbuik rotgans, de kleine rietgans en de brandgans. Bomen zijn er vrijwel niet meer, of zij zijn heel klein en nietig, zodat zij de naam van „bomen" nauwelijks waard zijn. De heer Strijbos noemde twee soorten Poolwilgen en een dwergberk. De toendra's, die 's zomers prachtig in bloei staan, blijven ook dan drassig, zodat de heer en mevrouw Strijbos steeds rub ber waterlaarzen moesten dragen, hetgeen bij lange tochten te voet wel eens moei lijkheden opleverde. „Een wonderlijke, aparte wereld, dat Spitsbergen", is de conclusie van mevrouw Strijbos, „en ik kan mij nu voorstellen, dat mijn man na zijn eerste bezoek in 1939 er altijd weer naar hééft terugverlangd". De heer Strijbos vertelde eveneens van de zoogdiei-en op Spitsbergen. Men vindt er de ijsbeer, die zich 's zomers terug trekt in het pakijs, het rendier, de pool vos, het sneeuwhaas uit Finmarken en de uit Groenland met succes geïmporteerde muskusos. Van de zeezoogdiei-en treft men er grote en kleine soorten zeehonden aan, soms ook nog vrij veelvuldig de witte walvis. Door de jacht die er op hen en op de vinvissen wordt gemaakt, worden zij steeds zeldzamer. „Zijn er al weer nieuwe plannen?" vroe gen we. „Ja", was het prompte antwoord van de heer Strijbos. „In 1957 gaan wij vier maanden naar Spanje. Maar voorlopig staat er veel werk op stapel voor de lezin gen die ik over dit merkwaardige land, geïllustreerd met lichtbeelden en films ga houden." Het Haarlemse kindercircus „Lamber- tha" ondervindt momenteel enige moeilijk heden. doordat de jeugdige artiesten geen beschikking meer hebben over repetitie ruimte. Het lokaaltje, dat hiervoor werd gebruikt, was in bruikleen afgestaan door de vereniging Pro Juventute, die het lo kaal thans zelf nodig heeft. Het ontbreken van een goede repetitie ruimte zal ongetwijfeld een achteruitgang tengevolge hebben, daar de kinderen hun soepelheid kwijtraken, als zij niet gere geld kunnen oefenen. De artiesten van „Lambertha" doen daarom een dringend beroep op diegenen, die het kindercircus onderdak zouden kunnen bieden. Mogelijk staat nog ergens een lokaal leeg, waar de Kinderen hun nummers kunnen repeteren. In verband met de vijfdelige trapeze moet de hoogte van dit lokaal tenminste vieren- eenhalve meter zijn. Hoewel er reeds een ruimtegebrek bestaat, zal er ongetwijfeld voor het kindercircus een goede oefcngele- genheid kunnen worden geschapen. De populariteit van „Lambertha" is snel gestegen. Aan patiënten van diverse inrich tingen hebben de jeugdige ai'tiesten een paar uur goede ontspanning gebracht. Zo traden de kinderen op voor de patiënten van het provinciaal ziekenhuis te Sant poort, voor de kinderen van Pro Juven tute. die met vakantie in Leimuiden wa ren, ten bate van het herstellingsoord Unicum, ten bate van het medisch kleuter dagverblijf „Margriet", voor de r.k. Bond voor het Gezin en enkele scholen. Op zondag 16 september geeft het kin dercircus twee voorstellingen in gebouw St. Bavo ten bate van het kleuterdagver blijf „Margriet". Die dag wordt de 25ste voorstelling gespeeld in de twee jaar, dat „Lambertha" bestaat. Zatei'dagmiddag 15 september maakt het circus met enige ar tiesten een grote rijtoer door enige wijken van Haarlem om de voorstelling van zon dag 16 september aan te kondigen. Men kan dan zien, dat ook de aankleding van het circus niets te wensen overlaat. In de stoet zal mademoiselle Lambertha meerij den en deze tienjarige artieste, die een van de hoofdnummers voor haar rekening neemt, zal haar handtekening aan bewon deraars uitdelen. Vrijdag zal de heer C. Hoogland, wonen de te Beverwijk, technisch opzichter-B bij 't P.E.N. te Bloemendaal de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij genoemd be drijf in dienst trad. Een fraaie opname van de kust van Spitsbergen, deze zomer gemaakt door de heer Strijbos. De gezamenlijke broodbakkers in Haar lem en omgeving delen ons xnee, dat zij zich genoodzaakt hebben gezien door het stijgen van de prijzen der grondstoffen en kosten met ingang van maandag 10 sep tember dc prijs van het luxe brood met een cent verhogen. Het betreft het witbrood en bij sommige bakkers de luxe broodjes. De prijzen van bruinbrood en het z.g. re geringsbrood blijven onveranderd. Haarlem heeft geruime tijd met drie andere gemeenten behoord tot plaatsen, waar het brood tegen de laagste prijs van het land verkocht werd. Haarlem is thans afgevallen, maar in vele plaatsen van ons land is de prijs hoger dan in Haarlem wordt ingevoerd. In restaurant Brinkmann te Haarlem-is vanmorgen de j aai-vergadering. gehouden van de Vereniging voor waterleidingbelan gen in Nederland onder leiding van ir. J. Jager uit Tilburg. Jaai'verslagen werden uitgebracht en ir. W. H. van Marle uit Bloe mendaal werd hei-kozen als seci'etaris-pen- ningmeester. Ir. S. Kramer, directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordhol land, heeft een voordracht gehouden over de watex-voorziening in de provincie Noord holland en ir. H. C. Wentink heeft een uit eenzetting gegeven over de tunnelbouw te Velsen. Om kwart over twaalf zijn de deelnemei-s aan de vergadering officieel ontvangen in het stadhuis en door bui-gemeester mr. O. P. F. M. Cremers namens het gemeentebe stuur welkom geheten. Hij zeide, dat er drie argumenten zijn, waarom B. en W. zich er over vei-heugen de leden van de vereniging te begroeten. De leden zijn in hoofdzaak werkzaam bij de ovei'heid, heb ben een belangrijk aandeel in het vervaar digen van een produkt, dat van vitaal be lang is en behoren tot een vergeten groep. Volgens de burgemeester mag wel eens ge zegd worden, dat hetgeen uit de kraan komt een technisch produkt is, dat veel geld kost. De leden behox-en, evenals de bejaar den en de middenstanders, tot een vergeten groep. Zij staan echter op het ogenblik iii het middelpunt der belangstelling en heb ben met vele belangrijke vraagstukken te maken, waarvoor een ieder belangstelling heeft. Met het uitspreken van de beste wen sen voor de leden en de vereniging besloot de burgemeester zijn toespraak. Ir. Jager dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en richtte zich voorts tot de directeur van het Haarlemse Waterlei- dingbedi'ijf ir. H. Hollaar voor hetgeen hij gedaan heeft bij de voorbereiding van de vergadering. Vanmiddag brengen de leden een bezoek aan de tunnelbouw te Velsen en morgen aan het nieuwe pompstation en filterge- bouw van het P.W.N. te Castricum. De Haarlemse rechtbank heeft een drie ëntwintigjarige jongeman uit IJmuiden wegens diefstal van geld ten nadele van zijn pleegouders veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den, door te bi-engen in de gevangenis voor jongelieden te Zutphen. Twee bewoners uit Nieuw-Vennep waren door de kantonrechter te Haarlem veroor deeld tot een hechtenisstraf van een week wegens overtreding van de jachtwet. In de winter hadden zij op een haas gejaagd. Zij waren in bei-oep gegaan en de rechtbank heeft het tweetal veroordeeld tot een geld boete van f 100, subsidiair dertig dagen hechtenis. Een chauffeur uit Peursum is in hoger beroep door de Haarlemse rechtbank ver oordeeld tot een hechtenisstraf van een maand wegens overtreding van artikel 25 der wegenverkeerswet. Hij passeex-de vorig jaar augustus op de weg tussen Aalsmeer en Hoofddorp met zijn achtwielige vracht auto een stilstaande vrachtauto en volgens de tenlastelegging had hij een motor, die in dezelfde richting reed, moeten laten passeren. De motor werd bestuurd door een Hilvei-summer en op de duo zaten zijn vrouw en een dochter. De motor en het drietal raakten in het water. Met gebroken benen zijn de leden van de Hilversumse familie naar een ziekenhuis in Haarlem vervoerd. Woensdagavond zijn vier politiemannen uit Denemarken in Haarlem aangekomen; zij maken deel uit van een groep van zevenentwintig Deense politie-ambtenaren die een bezoek aan ons land brengt. De vier Denen zijn vanmorgen door de hoofd commissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijne, welkom geheten, waarna de heer G. J. Endlich een uiteenzetting heeft gegeven over de organisatie van de Nederlandse politie in het algemeen en van het Haarlemse korps in het bijzonder. In de komende dagen zullen de Denen bezoeken brengen aan de algemene dienst, de verkeerspolitie, de justitiële dienst, de administratie, de vreemdelingendienst, de reserve-politie en het gebouw van de be scherming bevolking. De hoofden van dienst zullen inleidingen houden over de takken van dienst. Op het programma staan rondleidingen door Haarlem en bezoeken aan de Gra fische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. en de tunnelbouw te Velsen. Dinsdag zullen de gevangenis en het huis van be haring bezocht worden. De gemeenteraad van Haarlem heeft enige tijd geleden besloten om grond be schikbaar te stellen als recreatieterrein voor de jeugd. Op het ogenblik legt men de laatste hand aan een rolschaatsenbaan op het Van Zeggelenplein in Haarlem-Oost. Voor de baan worden speciale tegels ge bruikt, die zodanig in elkaar passen, dat er geen voegen ontstaan. Daardoor krijgt men een glad, regelmatig oppervlak. Deze baan is iets unieks voor Haarlem. De jongens en meisjes kunnen nu hun energie botvieren op de schaats zonder dat de ouders voortdurend in angst zitten. Het verkeer levert voor hen nu geen gevaar meer op! De winkeliers varen er ook wel bij. Een rijwielhandelaar uit de omgeving heeft in twee dagen ruim vijf en dertig paar rol schaatsen verkocht. De kinderen oefenen zich reeds flink voor de komende rolschaatswedstrijden die ter gelegenheid van de opening van de baan op woensdag 19 september zullen worden gehouden. De winkeliersvereniging uit deze omgeving in samenwerking met het wijkcomité Haar lem-Oost heeft zich met de organisatie be last. Op het pi'ogramma staan wedstrijden voor kinderen van zeven tot vijftien jaar in vier groepen, voor meisjes en jongens gescheiden. Een groot aantal prachtige prijzen is door verschillende firma's be schikbaar gesteld. Om half twee geschiedt de officiële ope ning, waarschijnlijk door een vertegen woordiger van Haarlems Bloei of Lichame lijke Opvoeding. Het terrein zal feestelijk worden ver sierd en om de feestvreugde over de ope ning van de baan te verhogen zal er des avonds een variétégezelschap optreden. Een incasseerder uit Haarlem heeft in de periode van 1952 tot 1955 een gedeelte van het geld, dat hij geïr.d had voor huur kooptransacties ten behoeve van een Haar lemse confectiehandel, in zijn eigen zak gestoken. In genoemde jaren zou hij op deze wijze een totaal bedrag van ongeveer vijfduizend gulden verduisterd hebben. Vanwege dit feit moest de incasseerder vanmorgen terecht staan voor de Haar lemse rechtbank. De president, mr. N. Reeling Brouwer, noemde het ten laste gelegde te meer bedroevend, omdat de verdachte failliet verklaard was en door de verduisteringen zijn schulden nog ver meerderd had. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. noemde het gedrag van de verdachte, met een toespeling op de naam van de firma, waar hij gewerkt had, wel „apart", maar niet „correct". Het rapport van de reclassering bood evenwel gunstige aanknopingspunten en mr. Van der Valk Bouman kenschetste de man meer als een zwakke broeder dan als een misdadiger, die meer aan zichzelf gedacht heeft, dan aan de gevolgen van zijn daad. Met het oog hierop en mede ter wille van het gezin van verdachte, eiste hij een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waar van acht onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht en vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. H. van Wijk, sloot zich, wat de karakterisering van de ver dachte betreft, geheel bij de officier van Justitie aan. Hij schetste de moeilijke omstandigheden, waarin de man geleefd heeft en noemde hem iemand, die persoon lijke nood niet kon weerstaan en die zich vaak geërgerd had getoond door de afwe zigheid van sociale voorzieningen bij zijn vorige werkkring. Mr. Van Wijk noemde het inkomen, dat verdachte ontving te klein om het gezin volledig te onderhou den. Zo zou de man in 1954 ongeveer f 3300 hebben ontvangen. Tegen de benaming „dienstbetrekking" in de dagvaarding maakte mr. Van Wijk bezwaar. De werk gever van verdachte beschouwde hem niet als in zijn dienst. Verder is de man licha melijk zwak. waardoor hij verscheidene vorige betrekkingen heeft moeten opgeven. Met de motivering van de strafmaat van de officier van Justitie kon de verdediger het eens zijn. Hij vroeg slechts een gun stiger verhouding van de gecombineerde straf ten behoeve van zijn cliënt. De presi dent informeerde nog op welke voorwaar den de man in dienst van de confectiehan del geweest was, waarop bleek, dat het op provisiebasis was, waarbij de verdachte zelf het werk regelde. Deze gang van za ken ontlokte mr. Van Wijk de opmerking, dat het hier ging om „een mengsel van goedaardigheid en winstbejag, dat men handel noemt". De uitspraak werd bepaald over veertien dagen. Inplaats van zuster M. G. van der Loo, die enige tijd geleden haar werkzaamheden om gezondheidsredenen heeft moeten be ëindigen is tot wijkverpleegster te Bloe mendaal met ingang van 1 oktober zuster J. Th. Odinot benoemd. Zuster Odinot, die thans nog in Den Haag werkzaam is, heeft een grote sociale belangstelling. Dc voor zondagavond 9 september aan gekondigde „formidabele jazz-show"" in het gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem, waaraan onder meer medewerking zou worden verleend door de Dutch Swing College Band en de wasbordbespeelster Beryl Bryden, zal niet doorgaan. De orga nisatoren, het Nederlands Theaterbureau te Den Haag, heeft namelijk besloten de aan vrage voor een vergunning tot het houden van een openbare vermakelijkheid, die no dig is volgens de Algemene Politieverorde ning, in te trekken. Aan dit besluit zijn besprekingen voor afgegaan met de burgemeester van Haar lem, die de bevoegdheid heeft bovenbe doelde vergunning al dan niet te verlenen. Daarbij is ter sprake gebracht hetgeen zich zondagavond 2 september bij hetzelfde programma in „Tivoli" te Utrecht heeft afgespeeld. Een politiecharge met gummi knuppels heeft toen een einde moeten ma ken aan door het overwegend jeugdige publiek veroorzaakte ongeregeldheden. Het vorig jaar zijn enkele van dergelijke programma's in Haarlem uitgevoerd. Wan ordelijkheden hebben zich daarbij niet voorgedaan. Deskundigen van de politie zijn van mening dat de ten gehore ge brachte muziek het publiek echter dusda nig in extase kan brengen, dat baldadig heden soms moeilijk te vermijden zijn. Deze waren in dit geval vooral te vrezen na hetgeen zich onlangs met Haarlemse jongeren in Zandvooi't heeft vooi'gedaan. De op de voorpagina van dit blad beschre ven „swing-oorlog" van gisteravond heeft bij de organisator de doorslag gegeven tot intrekken der aanvrage van een vergun ning. Woensdagmiddag; om half drie is op de Herenweg te Heemstede een tienjarige Haarlemse jongen, die in de richting Haar lem fietste, door een vrachtauto aange reden. De jongen brak zijn linkeronderbeen en werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Een jongen die achterop de fiets zat, bleef ongedeerd. Over de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. De bestuurder van de vrachtauto heeft verklaard, dat hij op de normale rijweg reed en plotseling een klap hoorde. Hij is onmiddellijk gestopt en toen is hem gebleken, dat hij een jongen had aangereden. De Heemsteedse politie verzoekt die genen, die inlichtingen over dit ongeval kunnen geven, zich op het bureau te melden. De afdeling Haai'lem-Noord van de Ne derlandse Christen-Vrouwenbond zal op dinsdag 11 september haar eerste bijeen komst in het nieuwe seizoen houden. Dc vergadering wordt gehouden in het Her vormd Jeugdhuis aan de Schotërweg 83, hoek Pijnboomstraat, en begint om acht uur. Ds. D. J. Roos, gereformeerd predi kant te Haarlem-Zuid, zal spreken over: „De Hemel is ook niet alles" (de toekomst verwachting van de Christen). Godfried Romans over Bilderdijk, David Koning over het nieuw toneel, Jan Mul met eigen composities Bilderdijk, die zich graaf van Teister- bant noemde, en als zodanig peetoom is van de gelijknamige Haarlemse sociëteit, was woensdagavond het slachtoffer van gedachten, die Godfried Bomans aan hem wijdde ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sociëteitsseizoen. De kel der was uitermate druk bezocht en presi dent Landrê achtte dat een veelbelovend precedent van een nieuw druk seizoen. De openingsavond had het karakter van een spectacle coupé; niet alleen de heer Bomans maar ook David Koning - over Licht op het Toneel - en Jan Mul - die in enkele minuten twee door hem gecom poneerde suites speelde, waarvan een met zes delen - namen een aandeelKees Stip liet de kans voorbijgaan door Teisterban- ders beluisterd te worden. Godfried Bomans ging in een lichtvoe tige boutade in op de vreemde inspannin gen van Bilderdijk. om zijn stamboom te rug te voeren via het geslacht Teistei'bant en Elius de Zwanenridder, een vroege Mid deleeuwer, tot een Bilderdijk, die voor de wallen van Troje zou hebben gevochten; ja zelfs tot Elias de profeet. Eenmaal zover doorgedrongen moest de spreker afstand nemen van de scherts en bekennen dat het allemaal niet waar was. dat hij daai'- door echter hulde had gebracht aan de grootheid van Bilderdijk; de waarde van de naam Teisterbant is namelijk gelegen in de fictie. „Bilderdijk is een dichter, hij dichtte de gaten, die de werkelijkheid openliet, hij bouwde een dijk van beelden er omheen, een bilderdijk". De naam de naam latend scheen Bilderdijk de heer Bomans echter meer een „leeghwater" toe. De letterkundige waarde van de dichter niet nader aanduidend, gaf de heer Bo mans aan het slot van zijn causerie als verklaring voor het gekweld bestaan van Bilderdijk diens kinderlijke drift, om uit pathologische rancune tegen de mismaakt heid van zijn voet genegenheid te verwer ven; „als een volwassen kind richtte hij al zijn energie op het inhalen van die ach terstand". „Hij is groot in zijn mislukking, krachtig in zijn verminking. Klein was hij niet". David Koning sprak over de ontwikke ling in het toneelgebeuren. Hij stelde dat thans een cyclus in de toneelontwikkeling is afgesloten, die bij Ibsen aanving. De overgang kan men op de planken nog niet merken, „het toneel is altijd ver bij de tijd achter", maar de experimenten vinden niettemin plaats: merkbaar reeds in de toneelrequisieten maar nog niet in de in houd van het stuk. Dat kan ook pas, als de nieuwe schrijver is opgestaan, het nieuwe stuk is gemaakt. Het laatste woord heeft immers altijd de dichter. Jan Mul speelde tot slot van het pi'o gramma twee verrukkelijk speelse suites, die hij had samengesteld uit enkele in vallen en maten, die hij bij gelegenheden als geboorten en verjaardagen als geluk wens had geschi-even. BINNENLAND Duits jongetje verdronken. De 3-jarige Antoni Krumpl, het zoontje van de Duitse schipper van de „Damco 6", is toen hij speel de in de omgeving van dit schip, dat in de Persoonshaven te Rotterdam lag, te water geraakt en verdronken. Na een half uur haalde de rivierpolitie het jongetje op. Luchtvaartgeneeskunde. Van 30 oktober tot en met 1 november zal in het Kurhaus te Scheveningen een Europees congres voor luchtvaart geneeskunde („European con gress of aviation medicine") worden gehou den, waaraan ongeveer 250 artsen zullen deelnemen. Dodelijk ongeval op mijn. De 47-jarige J. H. H. uit Klimmen, werkzaam als kolen- verlader bij het bovengronds bedrijf van de mijn Oranje-Nassau III te Heerlerheide, is met zijn hoofd bekneld geraakt tussen de buffers van twee talbotwagens. Dit 7 "n speciale wagens, bestemd voor kolenver- voer. De man werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Druk bezoek aan Artis. De Amsterdam se dierentuin Artis heeft over deze slechte zomer geen klagen. Er zijn er in juli en augustus meer bezoekers geweest dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In de eerste acht maanden van 1956 hebben 450.000 personen de dierentuin bezocht, hetgeen 50.000 meer is dan in de overeenkomstige periode van 1955. Artis hoopt dit jaar de 600.000 te halen. H. J. van Vloodorp overleden. Te Am- hem is de heer H. J. van Vloodorp, direc teur van de n.v. Internationaal Rayon Ver koopkantoor en chef van de hoofdafdeling verkoop van de Algemene Kunstzijde Unie, na een langdurige ziekte overleden. Hij heeft veel bijgedi'agen tot het naoorlogs herstel van de Nederlandse rayon-textielvoorziening en van de contacten met de expoi'tmarkten. Hij had zitting in verscheidene internatio nale organisaties van de rayonindustrie. Veeauto in de sloot. Na afloop van de fokveedag te Wormer is een veeauto, waar in tien koeien werden vervoerd van de vee houder J. Schot uit Jisp, even buiten deze gemeente in de berm van de weg geraakt en daarna in de sloot gekanteld. Vier van de tien koeien, waarvan een juist op de ten toonstelling een kampioenstitel had behaald, zijn verdronken. Jongen verdronken. De 15-jarige G. B., die op een schuit, liggende in de Prinsen gracht te Amsterdam, aan het spelen was, is te water geraakt en verdronken. Het stoffe lijk overschot is opgehaald en naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. Verduistering. De rechtbank te Amster dam heeft de 30-jarige ex-boekhoudster van een grossiersfirma in damesmode-artikelen in de hoofdstad wegens verduistering van ruim f 12.000 verooi'deeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaarde lijk. Zij had van de girorekening van haar firma bedragen overgemaakt op de reke ning van een taleninstituut, zonder dat de directeux-, met wie zij relaties onderhield, enige vordering op de grossiersfirma had. De 51-jarige directeur werd veroordeeld tot één jaar, waarvan vier maanden voorwaar delijk. HAARLEM EN OMGEVING Getuige opgeroepen. Zaterdagmiddag is een eenenzeventigjarige dame tegen het voorwiel van een fiets in de Gierstraat te Haarlem opgelopen en ernstig gewond. De wielrijder, die onbekend is gebleven, woi'dt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie voor het verstrekken van inlich tingen. Aanrijding. Een negenjarig meisje is woensdagavond bij het oversteken van de rijbaan van het Weltevredenplein in Haar lem-Noord tegen een motor gèlqpemrZij viel en met een gebroken onderbeen en een wonde aan een dijbeen in het naar de Maria- stichting overgebracht. De bestuurder van de motor, een vierentwintigjarige timmer man, is ook gevallen, echter niet gewond. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Woensdagmorgen om half elf heeft zich op de Herenweg te Heemstede, ter hoogte van de Kerklaan een gecompliceerde bot sing voorgedaan, waarbij drie auto's wer den beschadigd. De Heemsteedse politie roept getuigen op, die over deze aanrijding inlichtingen kunnen verstrekken. De bestuurder van een bestelauto, die uit de richting Haarlem kwam, stelde deze op het linkergedeelte van de rechterweghelft op, daar hij de Kei'klaan wilde indraaien. Een achteropkomende truck hield rechts, maar moest uitwijken voor een op gang komende bus, die op de halte had stilge staan. Door de uitwijkmanoeuvre raakte de truck de bestelauto. Van de andere zijde naderde een begrafenisstoet en de tweede auto hiervan werd eveneens door de truck geraakt. LONDEN Dr. Gustav J. H. Swoboda, voormalig secretaris-generaal van de we reldorganisatie voor meteorologie, een ge specialiseerd orgaan van de UNO, is in Genève op 63-jarige leeftijd overleden. Dr. Swoboda die in Praag werd geboren, dien de in de eerste wereldoorlog bij de meteo rologische afdeling van de Oostenrijkse luchtmacht. Na de oorlog kreeg hij de lei ding van de weerberichtenafdeling van het Tsjechoslowaaks meteorologisch instituut. Omstreeks 1936 vestigde hij zich in Zwit serland. In 1951 werd dr. Swoboda be noemd tot secretai'is-generaal van de we reldorganisatie voor meteorologie. Vorig jaar ging hij met pensioen en doceerde enige tijd meteorologie aan de technische universiteit van Istanboel. De Koninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen heeft dr. Swoboda in dertijd de Buys-Ballot-medaille toegekend. „ORPINGTON JUNIOR SINGERS" IN ONS LAND. In de avonddienst van zondag 9 septem ber van de Engelse Kerk (Groenburgwal 42) in Amsterdam zal het koor de „Orping ton Junior Singers", dat een rondreis maakt door Nederland, een uitvoering van gewijde liederen geven. Dit koor treedt vaak op voor de B.B.C.. Ook in Rotterdam, Den Haag en Leiden worden concerten ge geven. Op zaterdagavond 8 september zul len de ..Orpington Junior Singers" in het Vossius Gymnasium in Amsterdam op treden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13