Vooroorlogse Floraliatraditie in Haarlem in ere hersteld Haarlemse bejaarden genoten een prettige vakantieweek TAXI 18000 A Aiumwcn 4 FACETTEN DER HEDENDAAGSE KUNST IN DE VISHAL GEOPEND SLEUTEL WEG? «5 neven aan cie redactie Feestavond „De Spaarne stad" in Amsterdam Vier bruiden op de Iepenlaan Afkondiging van de Grondwet Collecte voor de kankerbestrijding Autobotsing bij Utrecht Vijfjarig jongetje in het water Scooter door auto aangereden burgerlijke Stand van Haarlem Winterprogramma van twee Haarlemse verenigingen Geasfalteerde Raamvest voor rijverkeer geopend Heemsteedse Hervormden gaan vergaderen ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Wie vrijdagmiddag in de omgeving van de Koningin Emmaschool aan het Roer dompplein in Oud-Schoten, het clubhuis van „Het Oosterkwartier" aan de Zomer vaart in Haarlem-Oost en het clubhuis „Naast d'Appelaar" aan de Damstraat ge weest was, had een tafereel kunnen waar nemen dat doorgaans alleen tijdens de lui lak-markt te zien is. Honderden kinderen begaven zich namelijk met bloempotten, waarin de een of andere plant, naar de drie genoemde gebouwen om er deze af te leveren. Wij zijn eens in een van die. lokalen een kijkje gaan nemen en zagen enige heren bezig van de planten, die al le voorzien waren van een naamkaartje van de inzender, een tentoonstelling te for meren. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen uit het initiatief van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkun de. Een commissie uit deze afdeling, be kend onder de. naam „Floralia", organi seerde reeds in de jaren voor de tweede wereldoorlog in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat dit soort tentoonstel lingen met het doel vooral bij de school gaande jeugd de liefde voor bloemen en planten aan te kweken en te bevorderen. Men tracht dit doel onder meer te berei ken door ieder jaar omstreeks de maand mei aan de kinderen van de lagere scholen in Haarlem potten met stekjes of bloem zaad uit te reiken, die dan door de kinde ren ter verzorging mee naar huis mogen worden genomen. De kinderen kunnen aan de hand van een door „Floralia" opgestel de lijst zelf kiezen welke plant zij willen opkweken. Ten einde de beste resultaten te bereiken wordt daarbij rekening gehou den met de omstandigheden van huisves ting van het gezin, of het op een bovenhuis dan wel in een huis met een tuin woont en of de plant op een zonnig plekje dan wel meer uit het licht komt te staan. Bij ieder plantje, waarvoor de kinderen een kleine vergoeding betalen, wordt aan de onder wijzer of onderwijzeres de kweekwijze ge leverd, zodat de kinderen bij eventuele moeilijkheden of met vragen tot „mees ter" of „juf" kunnen wenden. Ook kan de In Bloemendaal: Drie gaan emigreren Mejuffrouw Hcdwig J. M. Rolf von den Baumen trouwt vandaag kerkelijk in Zand- voort met de heer D. F. van Laren. Het burgerlijk huwelijk was reeds eerder in Bloemendaal voltrokken. Zij was woon achtig op no. 92 en dit echtpaar zal zich in Canada vestigen. Hedenmorgen om tien uur werd het bur gerlijk en daarna het kerkelijk huwelijk van mejuffrouw O. M. A. J. M. Kraetzer van de Iepenlaan 94 voltrokken met de heer J. A. C. Bonarius. Als bijzonderheid zij hier nog vermeld dat beiden welpenleider en -leidster van de r.k. Padvinders in Bloe mendaal waren. Er waren dan ook vele padvindertjes in de kerk aanwezig. Mejuffrouw Ro Cohen van de Iepenlaan 25, die in ondertrouw is, trouwt eerstdaags in Johannesburg (Zuid-Afrika) met de heer Ton Krijgsman. Het huwelijk van de vierde bruid, me juffrouw J. E. C. Eichboltz van de Iepen laan 39, met de heer J. W. M. Herbermann zal op 15 oktober op Curagao voltrokken worden. leerkracht ten allen tijde advies aan „Flo ralia" vragen. Aan het eind van het sei zoen worden de planten, voorzien van een kaartje waarop de naam van het kind en zijn school, tentoongesteld. Een speciale jury, bestaande uit ervaren bloemist-kwe kers, beoordeelt de kweekprodukten naar hun bouw, bloemendijkdom, bladerentooi, kleur, enz. Ten einde de kinderen voor deze aardige en tevens leerzame „wed strijd" te animeren worden zowel indivu- duele prijzen als schoolprijzen beschik baar gesteld. In de vooroorlogse jaren wer den de planten in één grote algemene ten toonstelling samengebracht, maar door de stadsuitbreiding en de vaak ver van elkaar verspreid liggende scholen vond men het beter in verschillende wijken een expositie te houden. Men deelde ons mede, dat, hoewel de weersomstandigheden dit jaar allesbehal ve hebben meegewerkt, de inzendingen wat aantal en kwaliteit betreft, zeer bevre digend zjjn Wij zagen dan ook tal van mooie begonia's, sterren van Bethlehem, margrieten, geraniums en verschillende soorten varens, die van een grote zorg en toewijding van het kind bij de kweek van „zijn" plant getuigden. Vanmorgen om ongeveer half elf is de vijf jarige Theo Gorter, wonende aan de Spie ringweg te Vijfhuizen, bij het spelen in het water van de Ringvaart geraakt. Een voor bijvarende schipper, de heer J. Helvestein uit Amsterdam, zag het jongetje, dat reeds was onder geweest, drijven. Onmiddellijk bracht hij zijn schuit naar de kant en dook in het water, waarna hij het jongetje spoe dig op het droge bracht. Met een passerende vrachtauto is de vijfjarige drenkeling naar huis gereden. Bijeenkomst in Haarlemse ridderzaal Maandagmorgen 10 september halfelf zal in de ridderzaal van het stadhuis te Haar lem de plechtige afkondiging plaats hebben van de wijzigingen in de Grondwet. Het gemeentebestuur heeft tot het bij wonen van deze plechtigheid, die in het openbaar geschiedt, een aantal officiële personen uitgenodigd van rijk, provincie en gemeente, alsmede de rectores, directeu ren en hoofden van alle in deze gemeente gevestigde scholen voor gymnasiaal, mid delbaar en uitgebreid lager openbaar en bijzonder onderwijs, elk vergezeld van vier leerlingen uit de hoogste klassen der school. De plechtige afkondiging geschiedt als volgt: Aangevangen wordt met de voorle zing door de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. Hierna zal de burgemees ter, mr. O. P. F. M. Cremers, in een korte toespraak de betekenis van deze afkondi ging in het licht stellen. Na voorlezing van het proces-verbaal zal de plechtige bijeenkomst worden besloten door het Wilhelmus, te zingen door het stadhuiskoor onder leiding van de heer P. Q. Wolff. Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank zal om halfelf in speciale zitting bijeenkomen voor afkon diging van de Grondwet. In Bloemendaal In de raadzaal te Overveen zal de af kondiging van de Grondwet, wegens afwe zigheid van de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, geschieden door de ge meentesecretaris, de heer G. van Eek. Vroe ger was het gewoonte dat zulks op de trap pen van het raadhuis geschiedde, thans is het toegestaan dat dit binnen gebeurt. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk. Ook in Heemstede zal de Grondwetswij ziging worden afgekondigd om half elf des morgens in de raadzaal. Heemsteedse politie roept getuigen op Vrijdagmiddag om kwart voor vijf is een scooter aangereden door een personenauto op de hoek van de Heemsteedse Dreef en de Camplaan in Heemstede, tengevolge waarvan de bestuurder van de scooter, een 42-jarige groentehandelaar uit Heemstede, kwam te vallen en met een zware hersen schudding, een breuk in het heupbeen en ernstige wonden aan het hoofd naar de Ma- riastichting in Haarlem vervoerd moest worden. Het ongeluk ontstond, doordat de groente handelaar, die uit de Camplaan kwam rijden waarschijnlijk geen voorrang gaf aan de auto. die op de Heemsteedse Dreef in de richting Haarlem reed. De personenauto werd bestuur^ door een 31-jarige landbou wer uit Zwanenburg. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend en de Heemsteedse politie verzoekt met het oog hierop eventuele ge tuigen van de aanrijding zich met haar in verbinding te willen stellen. as2 Het behoud van Uw eigendommen eist in ons grillige klimaat niet de duurste, maar wel de dege- lijksle verf. En degelijk is "Schabora-Verf" tot en met. U bent dus goed af, als Uw schilder "Schabora-Verf" verwerkt. fc HAARLEM, 7 september 1956 ONDERTROUWD: 7 sept.: J. A. Stout- jesdijk en M. W. Vonk; T. van der Wal en A. H. Philippo. BEVALLEN van een zoon: 5 sept.: J. A. M. Maerten-Slewe; 6 sept.: J. M. Blei- Eieren; C. M. van der Horst-Klooster; G. J. Jansen-Uijtendaal; E. Th. E. Grevers- Olijerhoek; P. P. M. van der Sluis-Woerde; C. G. Hulsebosch-Dijt; J. van Steijn- K~ornstra; Chr. G. Bakker-Stenzei; 7 sept.: M. M. Lange-Van de Grint. BEVALLEN van ee1 dochter: 6 sept.: K. van der Zwam-Groenevelt; J. M. Mar- tcns-Van der Vossen; C. Huibers-Koele- meijer; 7 sept.: C. Leenders-Metselaar; H. Sondorp-Van der Werf. OVERLEDEN: 5 sept.: J. H. Heijman, 66 Antonides van der Goesstraat; D. Chr. Ketelaar, 72 j., Rollandslaan; 6 sept.: J. G. Grootelaar, 43 j., Oosterstraat. In de Vishal te Haarlem is vrijdagavond j de derde kunsttentoonstelling geopend, die onder de titel „Facetten der hedendaagse kunst" tot 1 oktober zal worden gehouden. Het betreft hier werk uit drie Nederlandse verzamelingen, bestaande uit schilderijen, gouaches, tekeningen en beeldhouwwerk van moderne kunstenaars uit zeven landen. Alvorens de architect J. B. Bakema uit Rotterdam de tentoonstelling voor de tal rijke gegadigden inleidde, sprak de heer D. J. A. van Geluk, wethouder van onder wijs en kunstzaken, die erop wees, dat uit deze expositie zal moeten blijken of de Haarlemse bevolking gevoel voor kunst heeft, en dan speciaal voor moderne kunst Voor de vorige tentoonstellingen, gewijd aan het werk van Breitner en Van Gogh. bestond grote belangstelling. Maar men moet hierbij in het oog houden, dat vele toeristen de exposities bezochten. Wethou der Geluk kon een speciaal welkomst woord richten tot Lea Nikel, die in Rus land geboren is, op tweejarige leeftijd naar Israël vertrok en thans tijdelijk in Parijs werkt, en Theo Wolvecamp, een in Hengelo woonachtige schilder van welke twee kun stenaars enige werken zijn geëxposeerd. Tenslotte bracht de wethouder dank aan de verzamelaars, die hun bezit tijdelijk hadden afgestaan. De heer Bakema zei, het niet goed te achten veel van het geëxposeerde te zeg gen: „De aanwezige kunstenaars zouden het waarschijnlijk niet op prijs stellen" Kunstenaars, aldus de inleider, zeggen iets maar één keer, en dat doen zij in hun werk Spr. achtte voor dit samenbrengen van mo derne werken uit drie collecties hetgeen mogelijk op een dergelijke wijze voor het eerst geschiedt een. getuigenis mogelijk. De inleider sprak over de ontwikkeling van de kunst in de afgelopen dertig a veer tig jaar, speciaal over de verschuivingen, die zich hebben voorgedaan. De verzame laars van deze werken voelen zich ermee verwant, hetgeen een positieve factor is. Door deze moderne kunstenaars wordt, al dus de inleider, ergens iets aangeraakt, wat van algemene waarde voor de mensen is. Zij willen iets vertellen van wat nog niet is. Als voorbeeld wees de heer Bakema op de beeldhouwer Zadkine, die met het van hem te Rotterdam geplaatste beeld profe tisch is geweest. De inleider was van me ning, dat bij de moderne kunstenaars meer tot uitdrukking wordt gebracht, dat het verband tussen de dingen belangrijker is dan de dingen zelf. In dit verband wees hij op Mondriaan, die hij een profeet noemde, want in het praktische vlak wordt nu on derzocht, wat deze schilder in zijn schilde rijen heeft tot stand gebracht. In de mo derne kunst wordt volgens de inleider weer meer gezocht naar het verband van alle dingen. In het nabije verleden is de samen hang tussen het denken op verschillende vlakken te veel vergeten, over de totaliteit is te weinig gesproken. Door middel van de kleur wil deze kunst zijn een zo direct mogelijke aanraking met het leven. De moderne kunstenaar, zoals hij zich in het geëxposeerde werk vertoont, probeert een werkelijke vorm te geven aan datgene wat niet met de ogen is te ervaren. Overigens vond de heer Bakema, dat de „abstracte kunst" niet bestaat hij acht het woord „abstract" foutief en sprak hij tenslotte de hoop uit, dat de kunst uit het isolement wordt verlost. De genodigden maakten hierna met de werken kennis. De tentoonstelling omvat 49 schilderijen, gouaches en tekeningen, onder meer van Karei Appel, Willi Bau- meister, Corneille, Bernard Dufour, Anton Rooskens, Pierre Sourlanges, en beeld houwwerk van Marino Marini, Henry Moore, Ossip Zadkine en anderen. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem heeft zijn winterprogramma voor een deel bekend gemaakt. De openingsavond van het winterseizoen 1956-'57 zal op 3 okto ber gehouden worden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Er zal'een pro gramma van Joodse kleinkunst gegeven worden, waarbij onder meer Rolien Numan voordraagt uit het werk van de grote Oost- j Joodse verteller en van jonge Israëlische j schrijvers uit de nieuwe staat Israel. Verder zullen oude en nieuwe Hebreeuwse en Jid dische liederen en duetten ten gehore wor den gebracht door de zanger en pianist Hans Krieg en zijn dochter de zangeres Mirjam Krieg. Tot de andere manifestaties, die het In stituut voor Arbeidersontwikkeling in de komende winter zal houden, behoren onder meer een centraal paddenstoelenweekeinde op de jeugdherberg Koningsbosch té Bak- kum, avonden van de fotoclub en repetities van de toneelgroep „De Spieger. De bestuurdersbond Haarlem van het NW heeft voor zijn winterprogramma avonden georganiseerd, waar door verscheidene spre kers belangrijke inleidingen gehouden zul len worden. Zo zal onder meer het Tweede Kamerlid J. de Kadt spreken over de span ning in het Midden-Oosten, drs. J. M. den Uyl, directeur van het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, zal een inleiding houden over „Onze arbeid in de wereld van morgen" en W. Hessel, directeur van het wetenschappelijk bureau van het NW, zal het onderwerp „Om de rechtvaar dige verdeling van de nationale welvaart" behandelen. Verder staan er nog twee film avonden op het programma, waarbij een film over de sociale zorg voor minder vali den vertoond zullen worden. Circa 55 Haarlemse bejaarden, bewoners van het gemeentelijk tehuis voor bejaar den, hebben een prettige vakantie-week doorgebracht in Twente, waar ze hebben gelogeerd in het fraaie natuurvriendenhuis Krikkenhaar in de gemeente Borne. Het is een prettige en leerzame week geweest waardoor de bejaarden elkaar beter heb ben leren kennen en de gemeenschapsband tussen de bewoners van het huis zyn ver sterkt. Er waait de laatste jaren, figuurlijk ge sproken, een frisse wind door het gemeen telijk tehuis voor bejaarden. Haarlem mag dan niet kunnen bogen op een modern ge outilleerde inrichting maar een ouderwets gebouw met de beruchte slaapzalen bezit ten, het staat aan de spits wat betreft de verzorging van de bejaarden. De jongste vakantie-wéek is hiervan een sprekend voorbeeld. Na de komst van zuster W. de Clerq als directrice is er in de inrichting aan de Schotersingel het een en ander veranderd. Vroeger maakte het toch al trieste gebouw een naargeestige indruk omdat de bewo ners maar wat rond de tafel zaten te kijken zonder tot enige inspanning te worden ge activeerd. Dat is nu anders. Niet dat de bejèarden nu maar eens op een goede dag aan de arbeid togen, maar geleidelijk aan voltrokken zich toch zekere wijzigingen nadat de zusters ervan waren doordrongen, dat ook de ouderdom een waardevolle -levensperiode kan wormen als mem de-be jaarden maar op de juiste wijze inspireert. n Men is in de bejaarden datgene gaan oproepen wat ingesluimerd was. Iedere be woner is langzamerhand geleerd welke ex pressieve mogelijkheid hij of zij heeft. Er ging weer een zekere levensvreugde in het huis gloren. Men ging interesse tonen voor lezingen, filmavonden en discussiekringen. Sommige mannen vatten een bezigheid op anderen beijverden zich om mede bewoners enige ontspanning te bezorgen, kortom: er groeide in het tehuis een zekere saamhorigheid die goede gevolgen zal heb ben. In Twente Een van de onderdelen van de bejaar denzorg, zoals die in Haarlem wordt be dreven is de jaarlijkse vakantie van de oudjes. Vorige week zaterdag vertrokken ze per bus naar Twente waar ze werden ondergebracht in een nieuw natuurvrien denhuis, modern ingericht met tal van ge makken. Ze moesten er uiteraard even wennen, maar al spoedig voelden de oudjes zich ook hier thuis. Men zag de mannen regelmatig aan de afwas, vrouwen hielpen bij het schoonmaken van de groente: er is gewandeld, er zijn excursies gemaakt. Er is een lezing gehouden over. de doel stelling van het natuurvriendenhuis, de directrice heeft het een en ander verteld over haar verblijf in het Verre Oosten, toegelicht met lantaarnplaatjes, men heeft een bezoek gebracht aan een textielfabriek in Borne en men heeft genoten van een interessante lezing over land en volk van Twente. Een hoogtepunt was een feestmid dag die vrijdag plaats vond. De beiaarden kwamen toen zelf aan het woord. De hoog bejaarde redacteuren en redactrices van de kampkrant (ook die ontbrak niet!) lazen hun bijdragen voor, er werden voordrach ten gehouden, er werden liedjes uit de oude doos gezongen en op kostelijke wijze voer den enkele dames van om en nabij de 85 een toneelstukje op. Intens hebben de oud jes genoten en regelmatig klaterde het ap plaus door de zaal. Ook de wetenschappelijk medewerker van de Nederlandse Federatie voor Bejaar denzorg, mr. J. A. J. Meijer uit Hilversum, die steeds veel belangstelling voor de Haarlemse inrichting toont, woonde de middag bij. Het slot, van de kampweek was het optreden van een Twentse boeren- dansgroep. Vanmiddag komen de bejaarden in Haar lem terug. Vol i ndrukken, vol nieuwe ideeën, en dankbaar voor de wijze waarop in hun stad de bejaardenzorg wordt aan gepakt. Volgende week zal in Haarlem worden gecollecteerd ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Huis aan huis zullen collectanten lijsten aanbieden, waarop kan worden ingetekend. Zaterdag 15 september zal een straatcol lecte worden gehouden, waarvoor een be roep wordt gedaan op personen, die zich als collectant (-trice) beschikbaar willen stellen. Personen boven de veertien jaar» die aan de collecte willen medewerken, wordt verzocht, zich aan te melden bij de U.V.V., Grote Houtstraat 142, telefoon 14179. De strijd tegen de kanker gaat met moei lijkheden gepaard, maar is zeker niet hope loos, indien allen bereid zijn hiervoor te offeren. De kankerbestrijding moet krach tig aangepakt worden, want jaarlijks ster ven ongeveer 15.000 Nederlanders aan kan ker en andere gezwellen en worden boven dien 18.000 a 19.000 gevallen van kanker "gecohstatefrdT De bestrijding vraagt echter miljoenen guldens. Gdlëëfdëftvhn internationale be tekenis kunnen hun onderzoekingen niet volledig verrichten, doordat bijvoorbeeld het zeer kostbare instrumentarium niet vol doende aanwezig is. Het Koningin Wilhel minafonds zal daarom nog meer dan thans het geval is geldelijk moeten worden ge steund. „DE SLEUTELSPECIALIST f» De asfalteringswerkzaamheden aan de Raamvest te Haarlem zijn dezer dagen tot een einde gekomen. Gisteren reden de eer ste schuchtere fietsers en automobilisten reeds tersluiks over het nieuwe wegdek, daarbij de rode hekken bij de Houtbrug en het Wilsonsplein negérend. Thans is het zover dat de dienst van Bestratingen de hekken heeft doen verwijderen, zodat iedereen frank en vrij van de hernieuwde Raamvest gebruik kan maken. Iedereen, behalve de voetgangers, die het voorlopig nog zonder trottoir moeten stellen, omdat de mannen van Bestratingen met het aan leggen daarvan nog bezig zijn. Tenslotte zullen de automobilisten, die hun wagens willen parkeren, ook nog even geduld moe ten hebben, omdat er ook aan de aanleg van de parkeerhavens nog gewerkt wordt. Inkorting lijn 3. Met instemming las ik wat de heer Fetter schreef omtrent de voorgenomen inkorting van bus 3, waar door de toch al gebrekkige verbinding van een groot gedeelte van Heemstede met het station Heemstede-Aerdenhout geheel zou verdwijnen. Inderdaad zou doortrekken van bus 3, bij voorbeeld tot het Valkenburgerplein uit komst voor vele Heemstedenaren en waar schijnlijk inkomsten betekenen voor de N.Z.H., terwijl de vaak overvolle bus 1 hierdoor ontlast zou worden. Van een aanvankelijk voornemen, hand tekeningen te verzamelen om bij de N.Z.H. meer aandrang uit te oefenen, kwam ik terug. De directie van deze maatschappij zal ook zonder dat wel begrijpen, dat dui zenden Heemstedenaren zulk een verbe tering ten zeerste op prijs zouden stellen. D. S. Sllpgevaarlijke keien. Nooit geweten dat er in het hartje van Haarlem een auto kerkhof is? Best mogelijk, maar toch is het zo: wie het twijfelachtige genoegen mag smaken, aan het Spaarne ter hoogte van de Melkbrug te wonen of te werken, kan daar meer van vertellen. Wilt u zich echter per soonlijk van de waarheid overtuigen, kom dan eens op een regenachtige dag een be zoek brengen aan dit kerkhof en tien tegen één dat u er splinternieuwe wagens, motor fietsen, bromfietsen, ja zelfs gewone rij wielen zo maar op dit kerkhof terecht ziet komen. De kortste weg hier naartoe? Wel, die heerlijk slippende keien (Hoogoven keien noemt men ze, geloof ik) die zo fu nest slipgevaarlijk zijn, dat er auto's zijn, die met normaal functionerende remmen soms vijf tot tien meter doorslippen. In zeer korte tijd zijn hier reeds twee onge lukken gebeurd, waarbij de slachtoffers in zeer ernstige toestand naar een zieken huis zijn gebracht; ongevallen zonder per soonlijk letsel komen zeer vaak voor. Bevreemdend vind ik het wel, dat deze noodtoestand aan het oog der overheids instanties voorbijgaat. Al worden deze keien nu niet dadelijk door een beter anti- slipplaveisel vervangen, laat men dan zor gen dat er tenminste opvallend geplaatste waarschuwingsborden worden aange bracht, dan is tenminste iedere weggebrui ker zich van het dagelijks dreigend slipge vaar bewust. J. J. C. De viering van het gouden jubileum van de n.v. drukkerij „De Spaarnestad" werd vrijdagavond besloten met een feestavond in het Concertgebouw te Amsterdam. De ruime zaal was geheel bezet. Er werd een programma geboden dat ontspanning bracht na een dag van bezinning op het werk van een halve eeuw. Het begon met een berijmde toespraak van Laurens Jans- zoon Coster, die zowat alles van de ge schiedenis van het jubilerende bedrijf scheen te weten en aan het slot van zijn humoristisch getinte, doch in wezen ern stige rede omringd was van een stel jonge dames, welke de door „De Spaarnestad" uitgegeven periodieken moesten verbeel den, vergezeld van enige caricaturale fi guren, aan de lezers van sommige dezer uitgaven welbekend. Na deze, direct op het feest betrekking hebbende aanloop, werd onder leiding van de conférencier Alex de Haas een elk wat wils-programma ten beste gegeven. Men kreeg het Ballet der Lage Landen te zien in het Coppelia-ballet II, uitgevoerd onder leiding van Mascha ter Weeme; men kreeg de liedjeszanger Jules de Corte te horen, alsmede een aantal medewerkers van Alex de Haas, die onder meer nummertjes debi teerden uit de tijd van de oprichting van „De Spaarnestad" en trachtte het publiek te doen meeleven in de sfeer van vijftig jaar terug. Wat hun trouwens weinig moei te kostte, want de muzentempel aan de Van Baerlestraat weergalmde weldra van de gemeenschappelijk gezongen refreinen uit dat oude blijkbaar nog niet vergeten cabaretrepertoire. Ook de liefhebbers van operamelodieën konden aan hun trekken komen. Een vijftal solisten van de Nederlandse Opera, de so praan Marilijn Tijier, de alt Mimi Aarden, de tenoren Chris Reumer en Frans Vroons en de bariton Paolo Gorin, voerden een „spectacle coupé" uit, voortreffelijk aan de vleugel begeleid door Henk van Wielik. Het belangrijkste van deze operademon straties was, dat Mimi Aarden als „Car men" haar opmerkelijk talent overtuigend bewees, verder dat Frans Vroons de dra matiek van de Turiddu-rol uit Cavalleria Rusticana sterk wist te laden met zijn voordracht en dat Paolo Gorin aan de Pro loog van Paljas de vereiste dramatische uitdrukking gaf zonder aan de eisen van het bel-canto te kort te doen. J. d. K. Oproep Nieuw-Guinea In het orgaan van de Nederlands Her vormde gemeente van Heemstede heeft de Centrale kerkeraad de gemeenteleden uit genodigd tot bijwoning van een gemeente vergadering over de oproep van de Gene rale Synode inzake Nieuw Guinea. Deze vergadering wordt op vrijdag 21 september in het Jeugdhuis, Herenweg 111, gehouden. De bespreking, waaraan door alle aan wezige gemeenteleden kan worden deel genomen, staat onder leiding van een ge spreksgroep, waarin de verschillende in zichten in de onderhavige kwestie ver tegenwoordigd zijn. Behalve enkele ge meenteleden zal in deze gespreksgroep zit ting hebben prof dr. A. J. Rasker, die aan dp bespreking in de Generale Synode heeft deelgenomen. Ds. J. W. van Nieuwenhuij- zen zal de vergadering leiden. Chauffeur uit Zandvoort en Heemstedenaar ernstig gewond Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie is op de Amsterdamsestraatweg te Utrecht nabij de grens van Maarssen een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Drie per sonen, onder wie bewoners uit Heemstede en Zandvoort zijn in ernstige toestand naar het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht overgebracht. De vierendertigjarige Amsterdammer J. W. kwam per auto uit de richting van Utrecht. Vermoedelijk is de wagen door de gladheid van de weg geslipt. Uit de tegen overgestelde richting naderde een bestel wagen. bestuurd door de drieëndertigjarige J. M. V. uit Zandvoort; naast hem zat de achtendertigjarige N. van W. uit Heem stede. De auto's botsten in volle vaart tegen elkaar en de drie inzittenden wer den op de rijweg geslingerd. De Heem- stedenaar was er het ernstigst aan toe; hij had een schedelbasisfractuur. De Zand- voortse chauffeur liep een gecompliceerde beenbreuk op en de Amsterdammer een hersenschudding. l Vier van de vele meisjes en jongens die vrijdagmiddag hun zelf gekweekte plant trots op een van de drie Floralia-tentoonstellingen kwamen brengen. Deze foto werd genomen in het clubhuis van „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart. Voor de bewoners van de Iepenlaan is het vandaag een merkwaardige dagL want zij hebben niet minder dan vier bruiden in hun midden, waarvan er tivee bovendien nog buren zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Agent te Haarlem: C.V.Verfen Glasindustrie C.J.Krug, Julianapark 54, Tel. 15348 ..Familiegroep", een brons van Henry Moore, vervaardigd in 1947 Het personeel van de drukkerij en uit geverij „De Spaarnestadte Haarlem heeft het bestuur van dit bedrijf ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan twee beelden geschonkenvoorstellende een lezend echtpaar en ontworpen door de beeldhouwer Hans Petri uit Dordrecht. De beelden zijn aangebracht bij de hoofd ingang van het bedrijf aan de Nassaulaan. Vrijdagmiddag werd het geschenk namens het personeel in tegenwoordigheid van de beeldhouwer en zijn echtgenote aan het bestuur aangeboden. Drs. P. Edmondts voorzitter van een. commissie uit de onder nemingsraadonthulde de beeldenwaarna de president-commissarisprofessor dr. G. M. G. H. Russel, het geschenk in ontvangst nam. Bestuur en directie hebben voorts vanmorgen in de Vleeshal een drukbe zochte receptie voor relaties gehouden. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 (Verkort weergegeven) (Naschrift redactie. Van de zijde van de gemeentelijke dienst van bestratingen deelde men ons mede, dat de zogenaam de Hoogovenkeien koperslakkeien zijn, waarvan het oppervlak minder glad en dus minder slipgevaarlijk is, dan dat van de granietkeien. Het ligt zeker in de be doeling te zijner tijd deze bestrating te vervangen door klinkerkeien of asfaltpla- veisel. die beide minder slippevrr- voor het verkeer opleveren). ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3