Thans nog enkele meters dijk en Nederland is 54000 hektaren nieuwe grond, Oostelijk Flevoland, rijk Haarlemse jongens stuitten op Zandvoortse politie Na Wieringermeer- en Noordoost-polders: „Inpoldering Zuiderzee" in 1985 geheel voltooid Overdaad schaadt SUEZ EN UNO Honderden nieuwsgierigen wachtten vergeefs op Houtplein en Raadhuisplein AUTO-RADIO Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Frans jacht in nood Dankbare Parijse familie na vele ontberingen in IJmuiden Expositie over Frans nijverheidsonderwijs Imposant schouwspel Zuidelijk Flevoland Wat er barrière Koffiesmokkelarij op grote schaal thans opgehelderd Kunstwerken George Brassens in een film van René Clair Amsterdamse taxichauffeurs wijzen ondernemersvoorstel af Dader van moordpoging ontoerekenbaar geacht Deense sportvlieger wijdde onofficieel vliegveld Rotterdam in H. J. MAERTENS N.V. Sukarno in Bakoe ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 3 Nu de pogingen van de commissie-Men- zies, om een formule voor vreedzame rege ling van het Suezkanaal-conflict te vinden, volledig zijn gestrand, is de sfeer van on behagelijkheid in de internationale situatie merkbaar toegenomen. Er zijn verschijn selen die op een groeiende ongerustheid wijzen waarbij de beurs, barometer van internationale gevaren, een der zekerste richtsnoeren is. Dat vooral de oliefondsen- noteringen de depressie weerspiegelen, wijst op de vrees voor een uitbreken der vijandelijkheden in het gehele Midden- Oosten en een daarmee gepaard gaande afsluiting van de rijke oliegebieden voor de westelijke consumptie. Deze oorlogs vrees komt voornamelijk voort uit de forse taal met daarbij behorende demonstraties, die Engeland en Frankrijk gebezigd heb ben in antwoord op de Egyptische kanaal- politiek. Dreigementen, die niet dubbel zinnig konden worden uitgelegd, hebben duidelijk gemaakt dat Frankrijk en Enge land zich ernstig beraden over militair in grijpen: troepen- zowel als maritieme con centraties en bewegingen hebben die dreigementen onderstreept. Het is zonder enige twijfel, dat de kwes tie van het Suezkanaal een aangelegen heid voor de UNO is geworden. Enkel al het acute gevaar van vijandelijkheden zou een ingrijpen van de Veiligheidsraad recht vaardigen, doch de bereidheid der betrok kenen om de UNO in te schakelen en hun beleid af te stemmen op wat de UNO even tueel wenst te besluiten, is vol aarzelingen. De stabiliserende factor in deze situatie is Washington, waar Eisenhower in akkoord met zijn politieke medewerkers zeer af kerig staat tegenover iedere vorm van militair ingrijpen buiten de UNO. Men ontkomt niet aan de indruk, dat de krachtige houding van Engeland en Frank rijk weinig rekening houdt met de conse quenties van de harde woorden, die deze houding kracht hebben bijgezet. Conse quenties, die voor het gehele Westen van rampzalige aard zouden zijn, afgezien nog van het altijd aanwezige gevaar van uit breiding der vijandelijkheden tot een we reldoorlog. Ook al zou het militaire geweld tot Egypte kunnen worden beperkt, dan nog zou de weerslag ervan in het Midden- Oosten en Azië van dien aard zijn, dat allerwege westelijke belangen onherstel baar zouden worden vernield. Deze kwestie is een nieuwe toetssteen voor het prestige van de UNO, die in de internationale samenleving zich het recht voorbehoudt te beslissen over de methode van oplossing der rijzende geschillen en daarbij uiteraard ook het laatste woord te spreken heeft als het om oorlog of vrede gaat. Dat zij in het verleden dat laatste woord wel eens voorbarig heeft uitge sproken, zoals in de kweste-Korea, doet niets af aan de noodzaak om althans te trachten, het UNO-prestige te handhaven en te versterken door haar na ernstige overweging en toepassing van alle voor handen zijnde middelen de beslissing te laten. Als de besluiten van de UNO later niet zouden blijken te worden geëerbiedigd, moet zij haar houding opnieuw bepalen. Een eenzijdige militaire actie van Frank rijk en Engeland zou een nieuwe barst be tekenen in het vredesbóstion, dat UNO heet. Een oprecht verlangen naar vreed zame ordening der internationale oneffen heden waarvan de Suezkanaal-kwestie op dit moment blijkbaar de storendste is kunnen de mogendheden thans door on voorwaardelijke steun aan de UNO be vestigen. J. L. ADVERTENTIE Gistermiddag is in de buurt van het licht schip Terschellingerbank het Franse jacht „Valborg" in ernstige moeilijkheden geko men, toen tegelijkertijd het roer onklaar raakte, de voorfok wegsloeg en de machine defect raakte. De opvarenden, de familie Michel uit Parijs vader, moeder en het dochtertje Karil met de zoons Claude en Michel hesen twee noodvlaggen, terwijl de zee onder windkracht 8 hoog opliep. Alras kwam er hulp opdagen: een Belgi sche kotter, die het jacht echter niet vast kon maken. Het lukte ook een Nederlandse coaster niet, maar de ,.Scheveningse kotter ..Hendrik Judith" (SCH 18) had meer succes en kreeg tenslotte de „Valborg" te pakken. De vijf opvarenden wilden niet van boord af, hoewel zij er slecht aan toe waren. Tijdens de sleeptocht naar IJmui den wakkerde de zuidwester verder aan, zodat de situatie op het jachtje penibel werd, maar toen konden de Parijzenaars er niet meer af en schipper Simon Bakker van de SCH 18 moest de familie dus op het scheepje laten zitten. Vannacht om 3 uur liep de „Valborg" tenslotte achter de kot ter in IJmuiden binnen en in de haven konden zij eindelijk overstappen uitge put en met een lege maag na drie dagen vasten, dankbaar echter voor de Neder landse hulp. Als uitvloeisel van het verdrag van Brus sel en met medewerking van het Nederland se ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal van 22 september tot 21 ok tober in het N.C.O., Nederlands Centrum voor Onderwijs en Opvoeding, in Amster dam de tentoonstelling „Franse meisjes wor den modiste" worden gehouden. Deze expo sitie geelt een overzicht van de vorming voor de modevakken door het Franse nijver heidsonderwijs. ONTWIKKELING VAN DE ZUIDERZEEWERKEN Bijna is de dijk van negentig kilometer gesloten rondom de watervlakte, waar over ongeveer een jaar grazige weiden en uitstekend bouwland zullen zijn, die onder de naam „Flevoland de plaatsnamen zullen krijgen van de middeleeuwse nederzet tingen in dit gebied vóór het „Zuierzee" werd: Swifterbant, Roggebot, Dronten, Larsen, Zeihorst en vele andere, die met de hoofdplaats van het gehele IJselmeerpolder-samenstel Lely stad in dit nieuwe land grotere en kleinere centra zullen vor men. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de slui ting op donderdag 13 september, in bijzijn van de Koningin, Ïilaats vinden. De arbeid aan de kunstwerken bevindt zich in iet eindstadium; het zijn de drie gemalen, die de water vlakte gaan leegpompen op het moment, waarop over enkele dagen tientallen stoomfluiten en sirenes hun triomfantelijk geluid zullen geven. De meeste arbeids kracht is echter geconcentreerd op het werk aan de dichting van het sluitgat, hemelsbreed gelegen ergens tussen Lelystad en Urk. De dichting vordert met onge veer vijf tot zes meter per dag. De bedrijvigheid bij het laatst overgebleven gat in de dijk vormt een imposant schouwspel. Aan beide dijkeinden liggen grijpkranen, die de van nabij Urk aangevoerde keileem uit de bakken in zee storten, in het verlengde van de dijk. Vlak daarachter bezwaren rij^werkers de door hen gemaakte en aangevoerde zinkstukken met grote keien en laten ze zinken langs het onderwater-talud van wat de dijk moet worden. Nog maar lage keileemwalletjes, gestort op het zandlichaam onder water, verheffen zich daarisoven. Weer verderop vul len zandzuigers de ruimte op tussen de twee keileemdammen waarna grote grijpkranen het dijklichaam verder ophogen. Een eind in zee liggen andere bakken met keileem, met zand en met stortsteen klaar, vol nieuwe voorraad, die snel de plaats van lege bakken kunnen innemen. Een ieder kent precies zijn taak, alles gaat met de regelmaat van een uur werk, commando's en aanwijzingen zijn overbodig en in dien ze nodig zijn, worden ze van het werk af per mobilo foon doorgegeven naar de bemanning van de sleepboten, die de bakken aanvoeren. Ondertussen is thans al geruime tijd het „binnendijkse" baggerwerk, dus boven het toekomstige land, in volle gang; onder het meerwater worden reeds nu de geprojecteerde ka nalen en tochten uitgebaggerd, hetgeen verschillende voor delen biedt boven het graven ervan na de drooglegging. Oostelijk Flevoland zal aan alle zijden door water inge sloten blijven (de zuidwest-kant wordt echter te zijner tijd begrensd door Zuidelijk Flevoland, dat zelf echter ook geen aanrakingspunt met de vaste wal zal hebben). Hierdoor voorkomt men dat. aan de bodem van de voormalige kuststre ken water wordt onttrokken. Het verziltingsproces van eeuwen moet juist door de inbreng vdn zoet water ongedaan gemaakt worden, waardoor de teelt- en weidegrond verbe tert, hetgeen van het grootste belang is voor onze volkshuis houding nu de uitbreiding van steden en dorpen en de aan leg van wegen steeds meer cultuurgrond gaat opeisen. Het Veluwemeer en Eemmeer (ten zuid-oosten van het na de Markerwaard in te polderen Zuidelijk Flevoland) zullen een waterbarrière vormen, een waterreservoir, waarvan de oevers bovendien unieke recreatieterreinen zullen opleveren. Uit analoge overwegingen werd de ringdijk rond Ooste lijk Flevoland niet op de diep onder de vrij zachte kleiveen- bodem gelegen zandbasis gelegd, daar an ders het IJselmeerwater via het zand van het dijklichaam en de „bodem" naar bin nen zou kunnen sluipen in de polder, die juist permanent bemalen moet worden om droog te blijven. Men heeft de dijkbasis dus op een ongeveer een meier dikke klei- veenlaag gelegd, die samengeperst door het gewicht van de dijk een ondoordring bare barrière voor het IJselmceiwater vormt. De noord-oostelijke dijK rond de nieuwe polder is de zwaarste. Niet alleen omdat deze weerstand moet kunnen bie den aan het door noord-westerstormen op gejaagde water, maar ook omdat zij tot ongeveer 10 a 11 meter beneden N.A.P. doorloopt tot op de aldaar diep liggende draagkrachtige zandlaag. Met een kruin- HOE DE DIJK GROEIDE HET NIEUWE LAND DAT KOMEN GAAT Aregen Woonkernen Gemajl /St. Sluis ADVERTENTIE maar bescheidenheid siert. Daarom zijn onze sieraden eenvoudig, maar toch smaakvol en stuk voor stuk uitingen van fijne kunstzin, gepaard aan groot VAKMANSCHAP. Zoekt u een collier, hanger, oorbel of ring Gaat u dan even naar daar vindt u het. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Haarlem, Tel. 20049 De Nijmeegse douane-recherche heeft bevestigd, dat in West-Duitsland enkele beruchte koffie-smokkelaars onder wie een tweetal aan wie ook een koffiediefstal in Amsterdam wordt toegeschreven, zijn ge arresteerd, waarbij een grote diefstal en een uitgebreide smokkelarij van koffie naar West-Duitsland tot klaarheid zijn gebracht. Naar men heeft vastgesteld betrok het bovengenoemde tweetal regelmatig koffie van een Amsterdamse grossier. Toen on langs een partij koffie bij de grossier in opdracht van de smokkelaars voor vervoer klaar was gezet, werd deze partij gestolen. Men neemt als vaststaand aan dat het ge noemde tweetal deze partij heeft verdon keremaand. Uit het onderzoek van de Duit se douane is gebleken dat de smokkelar ij- combinatie bijna voor een ton in gelds waarde aan koffie naar de andere kant van de grens heeft getransporteerd. Wat de smokkelarij van in Duitsland ge stolen auto's aangaat heeft de Nijmeegse douane-recherche tot nu toe zestien wagens teruggevonden. In de tweede helft van j deze maand zal een inwoner uit Renkum als verdachte in deze zaak voor de Arn hemse rechtbank terecht staan. hoogte van ruim vijf meter boven N.A.P. komt men dus tot een dijklichaam van twintig meter. Nabij de kusten wordt niet alleen de dijk lager, doch behoefde zij ook niet zo ver beneden N.A.P. „verankerd" te worden. Van de kunstwerken vallen vooral op de drie grote gebouwen van de elektrische en diesel-pompgemalen: gemaal Lovink bij Harderwijk, genoemd naar dr. H. J. Lo vink, die baanbrekend werk heeft ver richt voor de landbouwkundige- en econo mische kant van de inpolderingen; gemaal Wortman te Lelystad, genoemd naar de voormalige directeur-generaal van de Zui derzeewerken en voorzitter van de Zuider zeeraad (dit gemaal is het grootste in Europa); het gemaal Colijn aan de mon ding van de IJsel, genoemd naar dr. H. Colijn, die als minister van Financiën een grote rol heeft gespeeld om de financiering van de Zuiderzeewerken mogelijk te ma ken. Hoe hoog deze gebouwen zich overigens ook boven de omgeving verheffen, men ziet bovengronds slechts ongeveer tien per cent; de elektrische aandrijvingsmotoren zijn bovengronds in de gebouwen opge steld. Voor het bekijken van de scheprade ren en alles wat daarbij behoort, zoals af voerkanalen en wat niet al, moet men trap pen afdalen en dan bevindt men zich on der de waterspiegel. Elk der gemalen is door kunstenaars ver men bij gunstige waterstanden zoveel mo gelijk water door de grote afsluitdijk uit het IJselmeer laat afvloeien naar de Wad denzee. Geschiedt dit volgens de verwach tingen, dan zal vóór de bemaling aanvangt, de waterspiegel in het meer dertig centi meter zijn gezakt, hetgeen bij de bemaling een tijdwinst zal opleveren van ongeveer een maand en aan kosten een besparing van rond f 150.000. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met nog een belangrijk werk: het maken van een sluis in het toekomstige „Oostvaardersdiep", de waterweg van Am sterdam naar Friesland en Groningen. Het is noodzakelijk, een aparte waterhuishou ding in te stellen voor het IJselmeer en het samenstel van de randmeren. Er zal thans een 400 meter brede bouwput wor den gegraven iets ten noorden van Lely stad en daarin zullen schut- en spui- sluizen worden gebouwd. Op 13 september zal het eerste bedrijf van het ontstaan van het nieuwe land dus worden afgesloten. Direct daarop volgt de bemaling en daarna het slotstuk: het in cultuur brengen van 54.000 ha nieuwe landaanwinst in Neder land. ADVERTENTIE N.Y. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook fraaid, in steen, in schilderwerk, of in glas, met modern uitgevoerde voorstellingen die tot onderwerp hebben de strijd van de mens tegen de zee. Alles is in passende, lichte kleuren gehouden, die de ruimte werking aanmerkelijk vergroten. De gemalen beginnen hun werk, als vol gende week donderdag de Koningin te Le lystad, na de dichting van het laatste dijk- gat, een der pompen van het gemaal „Wortman" in werking zal hebben gesteld. Men is thans druk doende met het „afspui- ten" van het IJselmeer, dat wil zeggen dat Naar het Algemeen Dagblad bericht zal de Franse cineast René Clair in december beginnen met de opnamen van een nieuwe film, die naar een station van de Parijse metro „Porte des Lilas" zal heten. Als hoofdrolspelers zijn reeds geëngageerd Dany Carrel, Pierre Brasseur, Henri Vidal en de chansonnier George Brassens, die hiermee zijn eerste filmrol krijgt. „Porte des Lilas" is een bewerking van René Clair zelf van een roman van de jonge schrijver René Fallet, die onder andere „Banlieu Sud-Ouest" heeft geschreven. De stakende Amsterdamse loonchauf- feurs hebben het voorstel van de onder nemers, als firmanten toe te treden tot op te richten vennootschappen onder firma, van de hand gewezen. De chauffeurs vre zen dat zij door firmant te worden alle sociale zekerheid zullen verliezen. Boven dien legt het contract naar hun mening alle rechten de vennootschap te beheren in han den van de ondernemers. De chauffeurs vallen, gesteld dat een ondernemer op een gegeven ogenblik de vennootschap opzegt, niet meer onder de Werkloosheidswet omdat zij als chauffeurs firmanten kleine zelfstandigen zijn. Het plan Kloppenburg en Faddegon uit 1848 laat zien hoe men toen verwachtte tussen Enkhuizen en Stavoren een dijk te maken en het achter deze dijk gelegen gebied droog te malen met uitzondering van een rand langs de kust. Als extra be scherming van dit dan dtis zeer laag ge legen gebied zouden verbindingsdammen tussen de Wadden-eilanden de kracht van de Noord-Wester stormen moeten breken. Uit deze plannen blijkt tevens dat de ver binding tussen Amsterdam en de Noordzee en Amsterdam en de Rijn deel uitmaakten van deze ontwerpen. Het plan van Huet dat tussen 1870 en 1895 als juist werd ge zien was eveneens gebaseerd op een dijk tussen Enkhuizen en Stavoren. Ook de verbinding Amsterdam-N oordzee en Am sterdam-Rijn werd hierin opgenomen, zij het dat het Rijnkanaal meer naar het wes ten werd gelegd. Bovendien was achter de Afsluitdijk een groot zoetwater-reservoir geprojecteerd dat beter in staat was het IJselwater op te vangen dan volgens het plan Kloppenburg. De grote verandering in de plannen tot drooglegging van de Zxdderzee was het ontwerp Lely van 1891. De Afsluitdijk werd geprojecteeard tussen Wieringen en Friesland, iets zuidelijker dan thans het geval is, terwijl een viertal grote polders zouden ontstaan. De verbindingen van Amsterdam met de Rijn en de Noordzee maakten geen deel meer uit van het ont werp, omdat zowel het Noordzee-kanaal als het Merwede-kanaal inmiddels tot stand waren gekomen. Het wetsontwerp van mei 1925 dat de droogmaking van de Zuiderzee in werking stelde nam de plannen van ir. Lely vrij wel geheel over. En wanneer men op het ogenblik bekijkt, in het vierde deel van deze kaart, hoever de werkzaamheden thans zijn gevorderd dan is wel duidelijk dat de grote stad die in het hart van de voormalige Zuiderzee komt te liggen met recht de naam zal dragen van de man die reeds 65 jaar geleden wist te berekenen hoe men thans dit grote inpolderingswerk moet aanpakken. A msterdamse rechtbank Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de rechtbank te Amster dam de 53-jarige handelsagent C. J. D. uit Amsterdam wegens diens ontoerekenbaar heid voor een poging tot moord ontslagen van rechtsvervolging en bepaald dat hij een jaar zal moeten doorbrengen in een krankzinnigengesticht, waarna hij ter beschikking van de regering zal worden gesteld. De verdachte, die reeds eerder wegens moord tot vijftien jaar was veroordeeld, heeft op 28 januari in de Lairessestraat te Amsterdam op klaarlichte dag de 29-jarige dienstbode mej. A. van A., thans woon achtig te Sneek, een steek met een dolkmes in de rug toegebracht. Hij had de dienst bode herhaaldelijk lastig gevallen; zelfs zo, dat ze aanvankelijk bescherming van de politie had verkregen. Ze had de man op straat leren kennen, was een avondje met hem uitgegaan maar was al spoedig niet meer van zijn attenties gediend. Vrijdagmiddag om even over zes uur is het eerste vliegtuig geland op de in de pol der Zestienhoven aangelegde luchthaven Rotterdam, hoewel dit vliegveld nog offi cieel in gebruik moet worden gesteld. Een 38-jarige Deense zakenman die 25 km ten noorden van Kopenhagen woont en daar voor zijn eenmotorig sportvliegtuig een eigen vliegveld heeft, had met zijn vrouw een bezoek gebracht aan de lucht vaartshow in Farnborough. Donderdag vertrokken de echtelieden van Croydon naar Calais en vandaar waren zij vrijdag vertrokken naar Nederland. Vrijdagmiddag deelde de Deen per radio aan Schiphol mee dat hij op het vliegveld Rotterdam ging landen. Schiphol kon hem toen per radio door de een of andere oorzaak niet berei ken en zond vliegensvlug een telexbericht naar de luchthaven Rotterdam, waar men het vliegtuig ging opwachten. Men had nog drie kwartier de tijd, maar die had men wel nodig, omdat op het vlieg veld nog tal van paaltjes stonden. Deze werden vlug verwijderd en toen kon het Deense vliegtuig veilig landen. Daarmee was de luchthaven Rotterdam onofficieel geopend. ADVERTENTIE 1 5 5PAARN E 34 hoek Damsir. HAARLEM TEL.15756 „ZANDVOORTSE POLITIE wacht grimmig op Haarlemmers". Dat schreven wij gisteren boven een artikel waarin wij de plannen van een groep Haarlemse jongens vermeldden die vrijdagavond een bezoek aan Zandvoort wilde brengen om daar evenals enige tijd geleden de rust te verstoren. „We zijn helemaal niet grimmig of zenuwachtig", vertelde de korpschef van de Zandvoortse gemeentepolitie, hoofd inspecteur H. P. Huysman, ons echter toen hij juist met zijn mannen een groep van een stuk of dertig opgeschoten jongens die op fietsen en bromfietsen de badplaats met een bezoek wilden vereren had teruggejaagd. „We zouden het eigenlijk als een grap willen beschouwen wanneer het niet zo in-droevig was", voegde hij er aan toe. „We laten ons niet in een hoek duwen door een stel vlegels, we hebben voor hetere vuren gestaan". Even later werd weer een groepje jongens, dit keer afkomstig uit Zandvoort hardhandig verdreven. Vrijwel het gehele korps was op de been waarbij diverse verloven waren ingetrokken en ook de heer Huysman had van burgemeester mr. H. M. van Fenema opdracht gekregen zijn vrije dag een andere keer te nemen. Al met al dus maatregelen die deden vermoeden dat er ondanks de tegenspraak van de politie toch zeker wel iets aan de hand was en de geruchten die zowel in de omgeving van de Tempeliersstraat als in Zandvoort bij het Raadhuisplein de ronde deden werkten dat vermoeden zeker in de hand. Bij het Houtplein wisten de vele kijkers ons te vertellen dat er een groep van hon derd jongens met de tram en op de fiets naar Zandvoort zou gaan en in Zandvoort wachtten een paar honderd nieuwsgierigen op de dingen die komen zouden. Er gebeur de echter niets, want de eigenlijk dorpse en belachelijke vechtpartij tussen jongens uit twee gemeenten bleef achterwege om dat de Zandvoortse politie de gehele bad plaats hermetisch voor ongewenste bezoe kers had afgesloten. Op de Zandvoortselaan bij de Duin- manège had korpschef Huysman met twaalf agenten, een grote brandweerjeep en twee felle politiehonden een niet ongemerkt te passeren controle ingesteld waarbij ieder een die zo maar een keer naar Zandvoort wilde ogenblikkelijk werd vastgegrepen en teruggestuurd onder het motto „daar heb jc niets te maken". Alleen op de Zandvoortselaan is het tot schermutselingen gekomen toen enkele „voorposten" van de Haarlemse jongens teruggestuurd werden hetgeen bij de „hoofdmacht", bestaande uit ongeveer der tig jongens, niet bijzonder op prijs gesteld werd. Toen de politiemannen echter drei gend op de jongens afkwamen volgde er een ongeorganiseerde vlucht waarbij een aantal fietsers een val maakten en waaraan dc politie tenslotte een fiets, enkele kle dingstukken en een paar verloren schoenen overhield. Er werden met de vuist of de gummiknuppel een paar klappen uitgedeeld waarbij bovendien zoals gebruikelijk bij dergelijke opstootjes ook de verkeerden weer de klappen kregen. Alles was dus net echt en de heer Huysman kon zich even later dan ook uitputten in het maken van verontschuldigingen toen een paar ouders kwamen klagen omdat de zoon, die alleen maar een paar kennissen in Zandvoort wil de bezoeken, een flink pak slaag van de politie had gekregen. De groep jongens die met de tram was gekomen werd bij de halte „De Tol" bü de Kostverlorenstraat door de politie opge wacht en hardhandig teruggestuurd. Op dezelfde plaats werd korte tijd later een groep Zandvoorters duidelijk gemaakt dat zij maar beter naar huis konden gaan. Inmiddels bleven de op sensatie beluste nieuwsgierigen bij het Houtplein en het Raadhuisplein maar wachten. Er deden allerlei verhalen de ronde, de jongens op glimmende bromfietsen reden knetterend heen en weer, maar meer gebeurde er niet. De politie bleef patrouilleren tot tien uur. Toen was het allemaal afgelopen. De wach tende mensen 'verdwenen, de in grote ge tale aanwezige journalisten, fotografen en cameramensen moesten het doen met een enkel klein vechtpartijtje tussen politie agenten en jongens en de veroorzakers van al dit rumoer zelf die wanneer men alle verhalen wil geloven tijdens hun tochten gewapend zijn met stenen en stoelpoten keerden naar hun woonplaats. Teleurgesteld omdat hun avond bedorven was, omdat zij niet „lekker" gevochten hadden en omdat de politie zo verstandig was geweest in te grijpen voordat er ongelukken zouden ge beuren. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 MOSKOU, (ANP) President Sukarno en zijn gevolg zijn donderdag in de na middag in Bakoe, de hoofdstad van Azer- beidsjan aangekomen. Het presidentiële ge zelschap kwam per vliegtuig uit Achkha- bad, de hoofdstad van Turkmen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5