Scherpe economische sancties tegen Egypte verwacht Informateur gaat door Suezkanaal wordt geboycot door schepen en loodsen mm HET WEER: Iets warmer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Suezkanaalmaatschappij raadt loodsen aan te vertrekken Ir. Staf poogde bemiddeling Washington steunt Londen en Parijs voorwaardelijk De vraag is nu wat Egypte tegen een massale uittocht zal ondernemen L,! Het woord is aan 71e JAARGANG No 55 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 301e JAARGANG No 208 Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Minder olie Labour wacht af EOKA op Cyprus blijft strijdlustig Spanning vu Oud-illegaal legde eed af: geld ging naar het verzet Twee Nederlandse loodsen in Port Said aangenomen Heren Korthals, Andriessen en Staf trekken zich terug Democratische winst in de Amerikaanse staat Maine Hinderlagen en overvallen in Algerije Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huïjsman (Van onze correspondent in Londen) Het Suezkanaal zal waarschijnlijk tegen het einde van de week ontoegankelijk zijn voor de scheepvaart, nu de loodsen, de technici en het administratief personeel van niet Egyptische nationaliteit gemachtigd zijn zich vrijdag of zater dag terug te trekken. Vermoedelijk zal Sir Anthony Eden als hij vandaag de buitengewone zitting van het Britse Lagerhuis toespreekt, evenwel de verzeke ring geven, dat het heengaan van de loodsen geen aanleiding zal zijn voor een militair optreden. Niet alleen de Labour-oppositie verzet zich krachtig tegen toepassing van geweld in de huidige fase, maar ook de meeste Britse bondgenoten. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie op ondubbel zinnige wijze gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten zich verre zullen houden van eni? militair geweld tegen Egypte, zelfs wanneer het Suezkanaal wordt ge sloten. De president zou Groot-Brittannië omtrent de olievoorziening hebben ge rust gesteld. De Verenigde Staten zouden in alle oliebehoeften van West-Europa voorzien in geval de olietoevoer van het Midden-Oosten zou worden afgesneden. Eisenhower verklaarde veelbetekenend dat de UNO is opgericht om aggressie af te schaffen en dat hij niet aan aggressie wil deelnemen, als dit menselijker wijze kan worden voorkomen. Eisenhower zei, dat de Verenigde Staten bereid zijn te erkennen dat Groot-Brittannië en Frankrijk een recht hebben geweld toe te passen het Suezkanaal open te houden, indien alle vredelievende middelen om dit dispuut op te lossen zouden zijn uitgeput en wanneer Egypte tot aggres sie zou overgaan. Eisenhower acht militaire actie nu niet gerechtvaardigd. Men verwacht dat hij positieve maatre gelen zal aankondigen. Het vaag gehouden communiqué, gepubliceerd na afloop van de ontmoeting met de Franse ministers, zal daarmee vermoedelijk worden opgehelderd. Premier Mollet zal het Franse volk voor de radio van de situatie op de hoogte stellen. De Britse en Franse regeringen hebben de door de oude kanaalmaatschappij geno men stap goedgekeurd. Een Franse woord voerder zeide: „Nasser kan geen mensen nationaliseren". In Londen wordt gezegd dat de loodsen, afgezien van hun weigering om hun persoonlijke toekomst in handen van een onbetrouwbare werkgever te stel len, door overbelastheid menselijkerwijze niet meer in staat zijn hun taak te verrich ten. Als drie kwart van de loodsen het kanaal verlaat zal de Britse olievoorziening na het komende weekeinde sterk afnemen. De olie-maatschappijen hebben noodmaat regelen genomen, maar benzine-rantsoene- ring zou dit jaar nog niet nodig zijn. Het, kanaal zal geboycot worden. Scheepvaart maatschappijen zullen haar route om de Kaap verleggen. Egypte zal ernstige finan ciële schade lijden. Vanochtend beraadt de Labourfractie zich over haar houding. Eden heeft het ver trouwen van het hele parlement nodig, wil hij sterk blijven staan tegenover Nasser en ook tegenover de Verenigde Staten. De re gering heeft de vertrouwenskwestie niet gesteld, omdat zij aanstuurt op een debat zonder stemming. Het is echter zeker, dat wanneer Eden niet plechtig belooft het conflict aan de UNO voor te leggen de La- bourpartij tegen de regering zal stemmen, mede omdat zij van oordeel is, dat de re gering de situatie in Egypte verkeerd heeft aangepakt. De oppositie zal een waarborg NICOSIA (Reuter). - In Famagusta op Cyprus zijn dinsdag clandestien pamflet ten verspreid door de Cyprische verzets organisatie EOKA, waarin werd verklaard, dat „geen enkele strijder van de EOKA gebruik heeft gemaakt van het Britse aan bod om zich over te geven". Dit aanbod, op 22 augustus gedaan dooi de Britse gouverneur Harding, loopt woensdag af. In de pamfletten werd voorts gezegd: „Niet alleen heeft niemand van ons zich overgegeven, maar bovendien zijn drie van onze strijders uit de gevangenis ontsnapt en na hun ontsnapping naar ons terugge keerd". Te Akaki, een plaats op 21 kilometer ten westen van Nicosia, is een Griekse Cy prioot door verzetsstrijders doodgeschoten. Bij een schietpartij dertien kilometer ten noorden van Nicosia, werd een Griekse Cyprioot gewond. Bij Famagusta hebben gemaskerde mannen, na de wacht over meesterd te hebben, een in aanbouw zijnd politiebureau in brand gestoken. Het vuur werd door veiligheidstroepen geblust voor dat het ernstige schade kon aanrichten. In Nicosia trokken honderden Cyprioten in optocht door de hoofdstraat. Zij hieven anti-Britse leuzen aan. maar verspreidden zich toen de politie arriveerde. Cyprische verzetslieden hebben dinsdag avond tussen Dhekelia en Larnaca twee Britse militaire auto's uit een hinderlaag beschoten. Zeven militairen werden ge wond. De toestand van twee van hen is ernstig. AFP meldt uit New York dat de Griekse delegatie bij de UNO dinsdag heeft ge vraagd op de agenda van de volgende Al gemene Vergadering de kwestie „schen ding van de rechten van de mens" op te nemen. Griekenland hoopt dat de Alge mene Vergadering maatregelen zal nemen tegen deze schendingen, in afwachting van het van kracht worden van de conventie inzake de ..Rechten van de mens", die nog in het stadium van besprekingen verkeert. Hoewel de naam Cyprus niet in het ver zoek van de Griekse delegatie wordt ge noemd, bij een bespreking van schendin gen als door de Grieken bedoeld, zullen zeker de Britse maatregelen op Cyprus ter zorake komen. vragen dat geen geweld zal worden ge bruikt, dat niet door de UNO zal zijn goed gekeurd. Waarschijnlijk zal Eden dit wei geren omdat hij zich onder alle omstandig heden zijn vrijheid van handelen wil voor behouden in geval de UNO het conflict slepende houdt. Het is mogelijk dat de op positie de situatie zo ernstig acht, dat zij zal verzoeken dat het parlement bijeen blijft en dat het niet, zoals de bedoeling is, tot 23 oktober, de datum van het einde van het zomerreces, wordt verdaagd. Het staat wel vast dat Groot-Brittannië en Frankrijk het Suezconflict formeel onder de aandacht van c* UNO zullen bren gen, maar zij zullen niet vragen, het op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. Hierdoor zullen de westelijke mogendheden het conflict aan de orde kunnen stellen, voordat Egypte zulks mocht doen. Tevens kunnen op deze wijze vertragingen worden vermeden, die waarschijnlijk zouden vol gen op een formele klacht en een verzoek om actie. Ondanks alle bedenkingen tegen gewelddadig optreden tegen Egypte, blijft de taal die Londen gebruikt fel. Eden en Mollet hebben Nasser gewaarschuwd dat zij het volledig eens zijn over verdere maat regelen, die zullen bestaan uit scherpe economische sancties. Zij spreken van een buitengewoon ernstige situatie, die is ont staan door Nasser's weigering om te onder handelen op basis van het Londense plan. Zij laten weten, dat zij met alle gepaste middelen zullen antwoorden op elke wil lekeurige inmenging tegen de internationaal gevestigde rechten van het Suezkanaal. De Australische premier Menzies, die morgen uit Londen vertrekt en via Washington, waar hij president Eisen hower zal ontmoeten, naar Australië terug zal keren, verklaarde gisteren op een pers conferentie dat de landen van het Britse gemenebest geraadpleegd worden over de verwijzing van de Suezcrisis naar de UNO. Hij zei dat hij het probleem als zeer, zeer ernstig beschouwt. Hij voegde eraan toe dat het vraagstuk niet door eindeloos debatteren kan worden opgelost, maar ontkende dat hij oorlog als middel tot op lossing op het oog had. Dwight D. Eisenhower In Londen wordt de extra-bijeenkomst van Lagerhuis en Hogerhuis, die vanmid dag begint, met spanning tegemoet gezien. Vandaag en morgen behandelt het parle ment Suez en vrijdag Cyprus. Sir Anthony Eden zal vermoedelijk niet al zijn kaarten op tafel leggen. Hij zal weigeren een ver zekering te geven dat hij onder geen be ding geweld zal gebruiken, of onder welke omstandigheden zulks gerechtvaardigd zou zijn. Eden blijft ondanks de druk van ver schillende kanten onwankelbaar in zijn voornemen om Nasser de buit te laten. Van onze correspondent in Parijs) De Suezkanaal-maatschappij, die voor het vertrek van de commissie-Menzies naar Cairo de niet-Egyptische loodsen, die officieel nog altijd in haar dienst zijn, had verzocht voorlopig aan het werk te blijven, heeft deze aanbeveling ingetrokken. Zon der dat de loodsen wordt bevolen hun ar beid te staken, zyn zij gemachtigd Egypte met ingang van vrijdag te verlaten. Men vermoedt, dat de grote meerderheid van het buitenlandse personeel, dat zich over de politieke druk van de regering-Nasser al meermalen officieel had beklaagd, het advies van de kanaalmaatschappij zal op volgen. De Egyptische directie in Cairo heeft bekend gemaakt dat een eventueel vertrek van de buitenlandse loodsen als een vorm van sabotage zal worden be schouwd, waarop een gevangenisstraf van vijftien jaar staat. Mocht president Nasser, die heeft ver klaard op het ergste voorbereid te zijn, in deze geest op de aanbevelingen van de Suezkanaal-maatschappij reageren, dan ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM FERD: BOISTR. 48.„ A'DAM - TEL. 13439 TEL717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING !i imker bouwerszaak De Rijswijkse accountant H. W. S. heeft vanmorgen voor de civiele kamer van het Haagse gerechtshof de eed afgelegd in het proces, dat door de ex-bunkerbouwers R. en 's-G. tegen hem gevoerd werd. De ac countant, een ex-verzetsman, heeft gezwo ren dat hij alle gelden, die hij van eisers na dolle dinsdag ontving, heeft afgedragen aan de illegaliteit. Na het afleggen van deze eed verklaarde de president van de civiele kamer, mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, zijn op 27 juli gewezen vonnis van kracht gewor den, hetgeen inhoudt, dat de ex-bunker bouwers geen enkel recht meer kunnen doen gelden op financiële giften, die zij de accountant gedurende de bezetting voor de illegaliteit hebben gedaan. Met dit vonnis is deze geruchtmakende zaak tenslotte af gesloten, tenzij de ex-bunkerbouwers cas satie zouden aantekenen. De ex-bunkerbouwers eisten dat de ac countant hun het geld zou terug betalen, dat zij hem tijdens de bezetting voor het verzet hadden gegeven, althans voorzover hij niet kon aantonen, dat hij dit geld in derdaad aan de illegaliteit afgedragen had. De rechtbank veroordeelde de accountant toen tot terugbetaling van 48.000 gulden. kunnen incidenten moeilijk vermeden wor den. Zulke incidenten zouden onder de huidige omstandigheden kunnen leiden tot een militaire interventie van Groot-Brit tannië en Frankrijk, die, gezien hun voor bereidingen op Cyprus, met deze mogelijk heden ernstig rekening houden. Men veronderstelt in Parijs dat de be slissingen die de Britse en Franse re geringsleiders in Londen hebben genomen van economische en niet van militaire aard zullen zijn. Londen en Parijs zullen hoogstwaarschijnlijk overgaan tot econo mische sancties en een boycot. De sleutel van het uiteindelijk welslagen van deze maatregelen houdt Washington in handen. Het schijnt dat de onderhandelingen met de Verenigde Staten op dit punt nog niet geheel zijn afgesloten. In Parijs is men er van overtuigd dat zonder de ondubbel zinnige en volstrekte steun van Washing ton Nassers's toekomstige nederlaag twij felachtig is. Op het ogenblik van de nationalisatie had de Suezkanaal-maatschappij volgens Reuter 910 functionarissen employé's, loodsen, technici en 4.200 arbeiders in dienst. Van de 910 functionarissen zijn 526 niet-Egyptenaren en van de 4.200 arbei ders zijn 950 niet-Egyptenaren, onder wie 750 Grieken. De maatschappij had voorts 165 niet-Egyptische en 40 Egyptische lood sen in dienst. Een zestigtal niet-Egyptische loodsen is op het ogenblik met verlof bui ten Egypte. Van de 526 niet-Egyptische functionarissen hebben er 463 hun trouw aan de oude kanaalmaatschappij betuigd. Van deze groep bevinden zich er nog 215 in Egypte. De rest is buitenlands met va kantie. De mededeling van de Suezkanaal-maat schappij is met instemming begroet door niet-Egyptische leden van de kanaalstaf. Als het inderdaad tot een uittocht van de loodsen komt, zullen alle Franse en Britse loodsen vertrekken en waarschijnlijk ook enige van de veertien Nederlanders, de elf Noren, de twee Belgen, de twee Ameri kanen, de Spanjaard en de Joegoslaaf. Het niet-Egyptische administratieve personeel voor het merendeel bestaande uit Fran sen zal vermoedelijk dan het voorbeeld van de loodsen volgen. Intussen nemen de grieven van de em ployé's tegen de nieuwe leiding van de kanaalmaatschappij toe. Door een nieuwe maatregel van de regering kunnen zij geen geld meer overmaken naar het buitenland. De directeur van de Egyptische maat schappij Joenis heeft toegegeven, dat alle niet-Egyptische employé's die met verlof waren ten tijde van de nationalisering van het bedrijf, op twee na, in het buitenland zijn gebleven. Op het ogenblik werden ongeveer zestig nieuwe loodsen opgeleid, voor het merendeel Egyptenaren en „on geveer tien uit het buitenland", onder wie twee Nederlanders. Zestig percent van de doorvaartgelden wordt nog op de rekening van de oude maatschappij gestort. De rest wordt betaald aan de nieuwe onderneming. De Franse luchtvaartmaatschappij Air France zal op drie van haar wekelijkse lange-afstandvluchten naar Madagascar en Mauritius Cairo niet langer als tussen haven aandoen. De gewone diensten Parijs- Cairo op maandag en vrijdag blijven ge handhaafd. PORT SAID (AFP) In Port Said zijn twee Nederlandse loodsen aangekomen die zich bij de Egyptische kanaalmaatschappij hebben gemeld. Zij zijn op de reis van Port Said in opleiding gegaan. Volgens AFP zijn deze Nederlanders Edward Kapel en Henri Kessels. Kapel behaalde vorig jaar zijn kapiteinsdiploma. Hij heeft drie maanden op een Indonesisch schip (700 ton) het bevel gevoerd. Kessels vaart pas drie jaar, doch behaalde in 1954 zijn kapi teinscertificaat. Beide Nederlanders had den in het begin van dit jaar bij de oude Suez - kanaalmaatschappij gesolliciteerd, doch zij kregen toen geen antwoord, aldus AFP. TERWIJL DE INFORMATEUR prof. De Gaay Fortman doorgaat met te trachten, een kabinet zonder socialisten samen te stellen, is men in bepaalde politieke kringen in Den Haag van mening dat de mogelijkheid tot compromissen tussen P.v.d.A. en K.V.P. nog niet is uitgeput. Dit leidt men af uit een bemiddelingspoging van ir. Staf, die na een onderhoud met de demissionaire minister van Sociale Zaken Suurhoff (P.v.d.A.) is gaan praten met prof. Romme. Blijkbaar heeft men in P.v.d.A.-kringen de indruk gekregen, dat het voorstel tot een compromis van ir. Staf bij prof. Romme welwillend was ontvangen. Op welke overwegingen deze indruk gevestigd was en wat het compromis inhield, kan moeilijk worden nagegaan. Dat prof. De Gaay Fortman de hoop der P.v.d.A. op succes van deze bemiddeling niet deelde, kan worden afgeleid uit het feit dat hij deze mogelijkheid niet heeft aan gegrepen voor zijn formatiepogingen.' Het is dan ook moeilijk te zien hoe nu, na zoveel weken van koppige verwijdering tussen de twee grote partijen, plotseling een welwillende toenadering mogelijk zou zijn. Dat de informateur zeer sceptisch tegenover deze mogelijkheid staat, is hem niet euvel te duiden als men nagaat, wat zich in de afgelopen weken heeft afgespeeld. Onze parlementaire redacteur vertelt de gang van zaken met betrekking tot de be middeling van ir. Staf als volgt: De demissionaire minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf (C.H.) heeft zaterdag een gesprek gevoerd met zijn demissionaire ambtgenoot van Sociale Zaken de heer Suurhoff (P.v.d.A.). Dit geschiedde kenne lijk met de bedoeling, alsnog na te gaan of er geen mogelijkheid zou zijn toch te be reiken dat er een kabinet zou komen waar in zowel figuren van de P.v.d.A. als van de K.V.P.maar dan waarschijnlijk met Anti-Revolutionairen en Christelijk-His- torischen, zouden samenwerken. Het onder houd met de heer Suurhoff leidde ertoe dat ir. Staf zich vervolgens is gaan ver staan met prof. Romme. De heer Staf had dus wellicht, dank zij het overleg met de heer Suurhoff, het nodige materiaal ver kregen om met de heer Romme te gaan spreken over een soort verzoening. Ook dit overleg met de heer Romme had in eerste aanleg succes, want van zijn kant bleek de voorzitter van de fractie der K.V.P. niet ongeneigd om in de richting, die de heer Staf als bemiddelaar ingeslagen zou willen zien, „een eind mee te gaan". Desondanks heeft prof. De Gaay Fortman gemeend zijn pogingen tot wegbereiden voor het optreden van een kabinet zonder socialisten voort te moeten zetten. Dit doende kwam prof. De Gaay Fortman er toe, onder meer te trachten, V.V.D.-ers te vangen. De heer Korthals, hoewel in zijn beslis sing door prof. Oud vrijgelaten, heeft ge meend niet op het aanbod van de informa teur te mogen ingaan, omdat hij als onder voorzitter van de V.V.D.-fractie niet als vrijstaand politicus beschouwd zou kunnen worden. Ook de heer Andriessen, onder voorzitter van de fractie van de K.V.P., heeft om dezelfde redenen als de heer Kort hals bedankt, aangezien hij eveneens meent als een zo vooraanstaand lid van zijn frac tie niet in een dergelijk kabinet zitting te moeten nemen. Des te belangwekkender zal nu de houding worden van prof. Zijlstra, die fractievoorzitter is van de A.R. Want ook ir. Staf heeft geweigerd zitting te ne men in het kabinet, dat de heer De Gaay Fortman wil. Het is evenwel denkbaar dat de informa teur met een kabinet voor de dag komt, al is men er blijkbaar in het kamp van de K.V.P. ook niet enthousiast over. Volgens de inlichtingen, die ik vanoch tend kreeg, zou de informateur echter on vermoeid met zijn arbeid verder gaan en nu trachten, allerlei mensen van C.H.- huize, waaronder een zoon van de voor zitter van de C.H.-fractie, de heer Tilanus en de heer Diepenhorst, lid van Gedepu- PORTLAND (A.F.P.) Evenals in 1954 heeft de Amerikaanse staat Maine, die tra ditioneel Republikeins is, maandag een De mocratische gouverneur gekozen. Toen in 514 van de 630 kiesdistricten de uitslag be kend was, had de aftredende Democratische gouverneur Muskie 101.647 stemmen en zijn Republikeinse tegenstander 80.554. De republikeinen bezetten rl meer dan twintig jaar de drie zetels die Maine toe komen in het Huis van Afgevaardigden, maar de verkiezingen van maandag ver deelden de zetels in twee Democratische en een Republikeinse. Het is de eerste keer na 1934 dat de Democraten in de staat Maine een zetel krijgen. De verkiezingen in Maine voor een gou verneur en drie leden voor het Huis welke twee maanden voor de presidents verkiezingen worden gehouden be schouwt men algemeen als een barometer voor de politieke stemming in de Verenig de Staten. „De Republikeinen hebben steeds met ophef verkondigd, dat „zoals Maine stemt, het hele land stemt". Als dat zo is, schij nen de vooruitzichten voor de Democraten zeer goed", aldus gaf Stevenson, de Demo cratische kandidaat voor het president schap te kennen, toen hij van de uitslagen in Maine kennis had genomen. teerde Staten van Gelderland, bereid te vinden, aan zijn opzet mee te doen. Ik heb echter gegronde redenen om aan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Arabisch spreekwoord-. Als de leeuw zich terugtrekt vie ren de hyena's feest. ALGIERS (Reuter en UP) Algerijnss opstandelingen hebben dinsdagavond nabij Cherchel, ongeveer 100 kilometer van Al giers, zeven Franse militairen gedood en twaalf gewond, aldus is in de vroege och tenduren van woensdag te Algiers verno men. De rebellen, die zich verdekt hadden op gesteld, wachtten op twee vrachtauto's met militairen. De soldaten hadden opdracht werklieden te beschermen, die herstel werkzaamheden uitvoerden aan een water leiding. De eerste vrachtwagen lieten de rebellen passeren, maar op de tweede openden zij het vuur met geweren en auto matische wapenen. Bewakers van de gevangenis van Algiers hebben dinsdag gestaakt uit protest tegen het gevaar, dat zij na hun werk lopen. In de afgelopen weken zijn verscheidene be wakers door verzetslieden aangevallen. De ambtenaren eisen bescherming als zij zich voor en na hun werk op straat bevinden. Een krijgsraad in Oran heeft een Al gerijnse luitenant, die uit het Franse leger deserteerde om zich bij een rebellenbende te voegen, ter dood veroordeeld. Deze lui tenant, Luzien Hamadou, werd op 1 sep tember gevangen genomen, toen een re bellenbende op de vlucht sloeg en over de Marokkaanse grens trachtte te ontkomen. Hij was verscheidene maanden tevoren uit het ziekenhuis gedeserteerd: Het internationale verbond van vrije te nemen, dat deze laatste niet bereid is vakverenigingen, dat in Brussel gevestigd op het aanbod i'an 'de informateur m te is heeft volgens AFp een communiqué ge- op gaan. De heer A. B. W. Tilanus is directeur van de Stichting Gelderland voor Maatschap pelijk Werk te Arnhem. De informateur heeft ook een onderhoud gehad met prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. publiceerd, waarin wordt aangedrongen op een onafhankelijk onderzoek naar de toe standen in de interneringskampen in Alge rije. Het verbond heeft een telegram van gelijke strekking gezonden aan de Frans9 premier, Guy Mollet. Het ongeluk heeft schipper Douwe Broek van de garnalenkotter „Triad" niet met rust kunnen laten. Nadat hij verleden jaar in september met zijn vorige scheepje, de Annie, tussen de pieren van IJmuiden vastliep, stuwde de Zuid wester hem gisteren met zijn nieuwe kotter „Triad", die hetzelfde visserijmerk als de „Annie" draagt (IJM 322), weer op het strand: nu op ongeveer twee kilometer bezuiden de IJmuidense Zuidpier. Inmiddels zijn de eerste bergings pogingen op niets uitgelopen. Het scheepje is hoger op het strand komen te zitten, maar men wil toch proberen het met sleepbootassistentie zo spoedig mogelijk vlot te krijgen. ocxxxxraxxxxxxxxxxxxxxxxxxcocccccocxxxxxxvioncooooooocxici VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met nu en dan enige regen of motregen. Tot krachtig of hard aanwakkerende wind tussen zuidwest en west. Iets hogere tempe raturen. 13 september Zon op 6.13 uur, onder 19.02 uur. Maan op 15.41 uur. onder Maanstanden 12 sept. 1.13 uur: eerste kwartier 20 sept. 4.19 uur: volle maan 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 12 september Hoog water: 8.49 en 21.18 uur. Laag water: 4.14 en 16.32 uur. Donderdag 13 september Hoog water: 9.57 en 22.33 uur. Laag water: 5.06 en 17.32 uur. «xxxxxjooococooccojocccoo'xxxxxxxxxxx.* jooogooooooocococo ONBESTENDIG WEER Gisteravond en vannacht passeerde het front van een bij het eiland Jan Mayen in de Noordelijke IJszee gelegen depressie. Aan dit front ontstond boven zuid-Scandi- navië een afzonderlijk lagedrukgebied het geen tot gevolg had dat de activiteit van het front toenam. De frontpassage ging dan ook met veel wind en flinke regenval gepaard. Achter het front stroomde iets koudere en drogere lucht uit het westen ons land binnen, waarbij opklaringen voor kwamen. Op het westelijk deel van de Atlantische Oceaan bewoog zich een actieve depressie, die ontstaan is uit een oude tropische cy cloon, naar het noordoosten. Deze depressie veroorzaakt samen met een krachtig hoge- drukgebied bij de Azoren op de oceaan een brede en krachtige zuidwestelijke luchtstroming waarmee vochtige lucht van subtropische oorsprong in de richting van het Noordzeegebied wordt getransporteerd. Aan het warmtefront dat de voorste be grenzing vormt van deze subtropische lucht is ten westen van Schotland een storing ontstaan die met de krachtige bovenwinden snel naar de Noordzee beweegt. De voch tige subtropische lucht zal vannacht ook ons land binnendringen waarbij wat regen zal vallen en de wind weer uit het zuid westen zal aanwakkeren. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland wind richting maxim. temp. gisteren Neerslag in mm. Stockholm regen ozo 16 1 Oslo regenbui nw 12 40 Kopenhagen licht bew. w 15 6 Londen- zwaar bew. w i; 11 Amsterdam zwaar bew. w 17 16 Luxemburg regen w 19 2 Parijs regen w 21 0,1 Bordeaux mist n 24 0 Grenoble zwaar bew. windst. 26 0 Nice onbewolkt nw 26 0 Berlijn zwaar bew. w 21 11 Frankfort regen nnw 22 7 München regen w 22 3 Genève licht bew. windst. 25 0 Locarno zwaar bew. o 26 0 Wenen geheel bew. w 23 0,2 Innsbruck geheel bew. windst. 23 0,3 Rome onbewolkt windst. 34 0 Ajaccio onbewolkt on o 35 0 Weerstoestand binnenland Den Helder half bew. wnw 13 16 Ypenburg half bew. wnw 13 15 Vlissingen licht bew. nw 12 12 Eelde licht bew. w 10 11 De Bilt zwaar bew. wnw 11 14 Twente zwaar bew. wzw 11 12 Eindhoven licht bew. w 11 11 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. w 12 11 (n 'emperatuur ts van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van rif laatste 24 uur i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1