Prinses Beatrix vraagt hulp en begrip voor lijdenden NIEUW LAND - Nieuwe woonsteden, DANSSCHOOL Akkers en mensen - NIEUW LEVEN Congres van Gemeentebelangen in Concertgebouw geopend Nationale Garde trad op in onwillig Clay in Alabama Programma voor 180 congressisten vereiste veel voorbereidend werk Negers naar middelbare scholen Eerste neger-kandidaat voor een gemeenteraad werd beschoten „Doe gewoon en help zonder drukte" 7 HAARLEM GASTVROUWE Openingsrede NAVO-mijnenveegoefening van 50 oorlogsschepen Kanaal-manoeuvres onder Nederlandse leiding Regering vraagt advies aan de SER over beperking der bestedingen Kamerlid Peters stelt vragen over salariëring 'n tip, rijdt VOLVO topkwaliteit OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 25455 11125 „Verkoop door kruideniers van drogistenwaren dient volksgezondheid niet" P. GRIEK Poliofonds begint zijn werk DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 ONTWIKKELING VAN DE ZUIDERZEEWERKEN ivaler BSEnum* OOSTEt'JK FLEVOLAND IM DE TOEKOMST DE PLANNEN VOOR DE POLDER ^//////////////////////////////m/j^ Wegbaggeren van slappe grond 1 O Dorpen meMOOOa 2000 inwoners A Gemaal Bruo Q Sluis Slorlen van zand en opwerpen v.keileemdam 2 Tpenconsfruche Vanmorgen omstreeks tien uur heeft de heer P. Sikkes het jaarlijks congres van de Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen in het Concertgebouw te Haarlem geopend. De deelnemers aan dit congres, dat vandaag en morgen in Haarlem wordt gehouden, waren voor een gedeelte woensdagavond al in de Spaarnestad aangekomen. In restaurant Brinkmann waren het bestuur en ge delegeerden uit ver verwijderde delen van ons land bijeengekomen, om vóór het begin van het congres met elkaar van gedachten te wisselen over de jaarlijks weerkerende bijeenkomst en om reeds vroeger gelegde contacten te vernieuwen en waar nodig kennis te maken met hun medeverenigingsleden. Ook de gemeen tesecretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff, die bestuurslid van de vereniging is, had zich bij het gezelschap aangesloten en besprak met zijn medebestuursleden enige problemen van organisatorische aard. Om een aanschouwelijk beeld te krijgen van de omgeving, waar een groot deel van de vergadering zal worden gehouden, vertrokken enige heren later op de avond onder leiding van mr. Phaff naar het Concertgebouw. Met de dichting van de dijk rond Oostelijk Flevoland is weer een uiterst belangrijke fase in het gigantische inpol deringsplan afgesloten. Op het kaartje „Ontwikkeling van de Zuiderzeewerken" is de groei van het werk te zien, dat na voltooid te zijn een gebiedsuitbreiding van ruim 2200 vier kante kilometer dat is ongeveer zeven percent van Neder land zal hebben opgeleverd. Het werk is in 1927 met de aanleg van de Afsluitdijk en de Wieringermeerpolder be gonnen. De Noordoostpolder volgde tussen 1937 en 1942 en de aanleg van Flevoland en de Markerwaard zal nu gelijker tijd gaan geschieden. De Markerwaardwerken beginnen vol gende maand namelijk reeds. De gereedgekomen dijk rond het water, dat Oostelijk Flevoland bedekt, is als een lijst, waarin het schilderij nog moet worden waar gemaakt. Maar de schets is er al. De grootste plaats wordt Lelystad, dat tevens het grote centrum van de IJseimeerpolders zal worden, met een geschat in wonertal van zestigduizend. De tweede stad van de polder wordt de plaats Dronten met een verwacht aantal inwoners van 3000 tot 5000. Door zijn gunstige ligging aan het water en de wegen zal deze plaats groter worden dan de andere tien dorpen, die voor de ZO WORDTEEN DJK GEBOUWD polder zijn ontworpen. Deze dorpen krijgen 1000 tot 2000 inwoners. Door de polder komt een ka- nalennet, voornamelijk voor de afwatering. Ook de scheepvaart kan ech ter van deze kanalen ge bruik maken. De totale lengte van de kanalen is ongeveer tachtig kilo meter, waarbij nog ze venentwintig hoofdtoch- ten komen. Tussen de in totaal twaalf plaatsen, die de polder zal krijgen, komen natuurlijk ver bindingswegen te lopen. Er komt zeventig kilo meter hoofdweg, veer tig kilometer secundaire weg en honderdtachtig kilometer tertiaire weg. Op de kaart van Ooste lijk Flevoland zijn alleen de belangrijkste wegen opgenomen. De toekom stige grote verkeersweg Amsterdam-Groningen wordt de grote hoofd ader voor de IJseimeer polders. De brug die de verbinding met de Noordoostpolder zal zijn is met zijn lengte van circa negenhonderd me ter een tweede „Moer- dijkbrug". Met de bouw van deze brug kan pas begonnen worden als alle polders klaar zijn. Na het droogvallen van de polder zal het vermoedelijk zeven jaar duren voor de bodem in cultuur kan worden gebracht. Er is behoefte aan een groot aantal kleine bedrijven en in de plannen worden reeds vierentwintighon derd bedrijven geraamd. In het begin ver wacht men voor de polder circa dertig duizend inwoners, een aantal dat echter sterk zal toenemen. Inheien vteencorislruclie en zinken van kraagslukken3 Persen van zand en aanbrengen van keileembekleding Zeilen v.sleengloonng en aanbrengen van kleibekleding D'JK VOLTOOI0 niiimi Kraagshik, kleilaag en sleenbezelling Wat er aan organisatorisch vermogen vereist is om een dergelijk landelijk con gres te houden, zal misschien duidelijk worden als men weet, dat het bestuur van de vereniging ongeveer 180 congressisten verwacht, ongeacht de genodigden en an dere personen, die uit hoofde van beroep of belangstelling een gedeelte van de ver gaderingen zullen bijwonen. Behalve de eigenlijke leden, die aan de besprekingen zullen deelnemen, zijn de meeste congres sisten vergezeld van hun dames, voor wie op de dag van de vergadering een apart programma is uitgewerkt. Zij brachten vanmorgen een bezoek aan de werkplaats voor antiek textiel, waarna zij de lunch met hun echtgenoten zouden gebruiken en 's middags het Frans Halsmuseum bezoe ken. Om half zes verzamelt zich het gehele gezelschap in de ridderzaal van het stad huis, waar het gemeentebestuur van Haar lem de congressisten ontvangt. Daarna zal een gemeenschappelijke maaltijd in de Vleeshal worden gehouden. Vanmorgen heeft voor de congressisten zelf de huis houdelijke vergadering plaats en in de middag zal de heer J. v. Ós van den Abee- len, lid van de gemeenteraad van Velsen en voorzitter van de Velser Gemeenschap een referaat houden over het IJmondpro- bleem. Morgen gaat het gehele gezelschap op excursie naar IJmuiden, waarbij 's mid dags geluncht wordt op Duin en Kruidberg en daarna een bezoek gebracht wordt aan de tunnelbouw in Velsen. Zo ziet het programma er uit, dat met gevoel voor de details is samengesteld. Behalve de 180 congressisten zullen on geveer 52 dames deel uitmaken van het gezelschap. Tot de genodigden behoren de commissaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de griffier van de provinciale staten van Noordholland, mr. M. A. Stufkens, het vol tallige gemeentebestuur van Haarlem en Velsen, afgevaardigden van het Instituut van Bestuurswetenschappen uit Den Haag, van de Nederlandse Bond voor Gemeente ambtenaren en van de Vereniging van Opleiders in de gemeenteadministratie. Het voorzitterschap van het congres zal bij onstentenis van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, worden waar genomen door de heer P. Sikkes, oud-ge meentesecretaris van Sneek, oud-lid van gedeputeerde staten in de provincie Fries land en oud-lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. De secretaris van de ver enging is de heer D. E. Nieborg van de administratie van de gemeentesecretarie van Den Haag. Ieder jaar houdt de vereniging een con gres: vorig jaar geschiedde dit in Eind hoven, waar als onderwerp voor een refe raat de verontreiniging van fabriekswater in sloten en meren was gekozen. Het stemt tot voldoening, dat nu aan Haarlem de eer te beurt valt als gastvrouwe van dit con gres op te treden. De vereniging is in 1881 opgericht en neemt sinds 1883 examens af in de ge meenteadministratie I en gemeenteadmi nistratie II (het hogere vakexamen). Later werden door de vereniging ook examens afgenomen in gemeentefinanciën en maat schappelijk werk. De organisatie van het houden van deze examens vergt veel tijd, zodat men het gehele jaar door aan de voorbereidingen hiervoor werkt. Het aan tal kandidaten, dat jaarlijks geëxamineerd wordt bedraagt ongeveer 4400. Naast het individuele lidmaatschap bestaat ook voor de gemeenten de mogelijkheid lid te wor den van de vereniging. Op het ogenblik is het zó, dat meer dan 600 gemeenten lid zijn, hetgeen betekent, dat meer dan de helft van de Nederlandse gemeenten bij de ver eniging is aangesloten. De heer P. Sikkes verwelkomde in zijn openingswoord de gasten van het congres, onder wie zich bevond dir. M. J. Prinsen, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland. De heer Sikkes gewaagde van de goede verstandhouding, met overheid en be- stuursautoriteiten, waarnaar de vereniging altijd gestreefd heeft en die voor een be langrijk deel ook tot stand is gekomen. Vroeger heeft de overheid niet voldoende interesse getoond voor de opleiding van ambtenaren, waarvoor de vereniging zich altijd heeft ingespannen. De spreker sprak er zijn voldoening over uit, dat dit in de laatste tijd veranderd was en vond het in dit verband een verheugen de omstandigheid, dat ruim 600 gemeenten bij de vereniging zijn aangesloten. Na dit korte openingswoord wijdde de vergadering zich aan het huishoudelijke gedeelte van het programma, waarbij door één der afgevaardigden, de heer H. Tulp uit Amsterdam, gesproken werd over de betreurenswaardige terugloop in het aantal kandidaten voor het examen gemeente administratie I. Hij stelde voor de beide examens te combineren tot één examen, dat dan in drie gedeelten zou kunnen wor den afgenomen. De voorzitter meende, dat door het verschillend karakter van deze examens combinatie niet wel mogelijk zou zijn. Als laatste punt van de agenda was er een bespreking van een bestuursvoorstel tot het instellen van een voorbereidend examen voor de toelating tot het examen maatschappelijk werk en tot vaststelling van een besluit, volgens welk tot de exa mens door de vereniging te houden even eens worden toegelaten kandidaten, die een diploma middelbare handelsavondschool bezitten en die daarbij een aanvullend examen hebben gedaan. De bouw van de dijk (men zie de smalle tekening) begint met het weggebaggerd worden van de slappe grond op de plaats waar het dijklichaam zal komen te rusten. Onder water ontstaat daardoor een sleuf, die ëvéri breed is als de dijk zal worden. De sleuf heeft een diepte van circa zes meter (1). De gegraven sleuf wordt dan ge heel volgestort met zand waarmede dan onder water de basis is gelegd voor de dijk. Op deze basis van zand worden dan dam men gestort van keileem: het eerste deel van de dijk komt boven water (2). Tussen deze twee dammen van keileem kan dan later zand worden gespoten. Eerst moet echter de basis van de dijk nog worden versterkt en daarom wordt onder water de dijk beschermd door een zware „deken" van rijsthout, riet en zware steen. Deze „deken" noemt men kraagstukken. Een in geheide teenconstructie wordt de steun van de dijkglooiing tegen de kraagstukken. Als de kraagstukken op hun plaats liggen (3), gaat de grote perszuiger zand spuiten tus sen de twee dammen die reeds boven water liggen. Over het opgespoten zand brengt men dan weer een laag keileem aan (4). De aangebrachte laag keileem beschermt het weke zandlichaam. De keileem krijgt geen scheuren of barsten als het droog wordt. De „make-up" wordt dan verkregen door een kleilaag aan te brengen over de kruin van de dijk. Op deze kleilaag komt dan gras te groeien en op een deel van de dijk komen stenen. Als de dijk is bestraat is hij gereed. De zesde tekening geeft een duide lijk beeld in doorsnede van de voltooide dijk. Meer dan vijftig oorlogsbodems, thans bijeen in de zuidelijke Noordzee-havens, maken zich gereed om deel te nemen aan een grote NAVO-mijnenveegoefening, die vrijdagavond begint. Deze schepen, behorende tot de zee macht van België, Groot-Brittannië, Frankrijk, Noorwegen, de Verenigde Sta ten en Nederland, zullen een maand te zamen opereren in een grootscheepse oefe ning, ontworpen door Nederlandse en Britse officieren van het Kanaal-comman do van de NAVO, die onder leiding zal staan van de Commandant Zeemacht Ne derland, schout-bij-nacht G. B. Fortuyn, in diens functie van „admiraal-Benelux" bevelhebber .van het Beneluxgebied van het Kanaal-commando. In de Belgische, Franse en Nederlandse wateren en in de scheepvaartroutes in open zee zullen velden oefenmijnen worden ge legd. Tijdens de oefening zullen vegers tot taak hebben, het scheepvaartverkeer in het gehele oefengebied open te houden. Mijnenvegers en konvooien zullen wor den aangevallen door vliegtuigen en snel varende patrouillevaartuigen, onder an dere van de Britse en Nederlandse marine luchtvaartdiensten, de Britse luchtmacht en de Britse kustverdediging. Gedurende de oefening zullen Neder landse mariniers een amfibische operatie uitvoeren, waarbij mijnenvegers van de zes deelnemende landen zullen samenwer ken bij het vrij maken van de route naar de kust voor de landingsvaartuigen en aanvallende strijdkrachten, die van de wal een tegenstand zullen ondervinden, welke bij velen van hen herinneringen zullen oproepen aan overeenkomstige ervaringen gedurende de tweede wereldoorlog. Namens de regering hebben de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezond heid een verzoek tot de Sociaal-Eco nomische Raad gericht om advies over de noodzaak en mogelijkheid van een beperking der bestedingen en over een compensatie van de premie voor de algemene ouderdomsverze- kering. In verband met de ontwikkeling van de lopende rekening van de betalingsbalans een factor van grote betekenis voor de deviezenpositie vraagt de regering zich af of de huidige verhouding van middelen en bestedingen in de Nederlandse volks huishouding wel geheel juist kan worden geacht. Mocht uit het door de S.E.R. in te stellen onderzoek blijken, dat deze ver houding correctie behoeft en een beperking van de bestedingen (overheidsuitgaven, consumptie en investeringen) derhalve in derdaad gewenst is, dan doet zich de vraag voor, hoe dit doel zal kunnen worden bereikt. Indien het noodzakelijk zou blijken mid delen te vinden om een corrigerende in vloed uit te oefenen op de consumptie, herinneren de beide bewindslieden aan de thns nog bestaande consumentensubsidies op melk en suiker en aan de tijdelijke vrij- slellin van de omzetbelasting op textiel, die op 1 januari 1957 afloopt, indien ten minste geen nadere voorzieningen worden ge troffen. Voorts stelt de regering de vraag, of de economische situatie in Nederland, mede met het oog op een toekomstige huurver hoging van omstreeks vijfentwintig per cent, een slechts gedeeltelijke compensatie rechtvaardigt van de met ingang van 1 januari 1957 te heffen premie voor da Al gemene Ouderdomsverzekering Zoals be kend is hadden de werknemersorganisaties zich indertijd bereid verklaard een niet volledige compensatie in overweging te nemen rntis de economische omstandig heden hieroe aanleiding zouden geven. Het Tweede Kamérlid J. M. Peters heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat in de krin gen van de muziekleraren aan de kweek scholen een ernstige bezorgdheid is ontstaan in verband met het nu al sinds 1 januari 1953 achterwege blijven van de aanpassing hunner salariëring aan de verbetering der kweekschoolsalarissen? Kan de minister mededelen of deze aanpassing thans spoedig haar beslag zal krijgen? Acht de minister het niet billijk, dat de met ingang van een nader vast te stellen datum in functie zijnde mu ziekleraren allen als volledig bevoegd wor den erkend? ADVERTENTIE heofd-agent ff. f. tweekuifse* rayon HaarU rayon Haarlem CLAY (United Press). Twee neger kinderen begaven zich woensdagmorgen naar de lagere school in Clay in Kentucky, onder het wakend oog van een cordon mannen van de Nationale Garde van Ken tucky, die gedurende de nacht onverwacht de stad waren binnengetrokken. De blanke inwoners van de stad, die er verscheidene malen in geslaagd waren mevrouw James. Gordon te verhinderen haar kinderen te doen inschrijven, ontdekten die morgen dat twee compagnieën van het 243e tankbatal- Voorzifter Drogistenbond: De minister van Economische Zaken heeft het nieuwe reglement voor het drogisten kartel „Pharmacon" goedgekeurd. D(t deelde de voorzitter van de Christelijke Drogistenbond, de heer W. H. Neefjes, tij dens een in Arnhem gehouden vergadering van de bond mee. Sprekende over het winstpercentage, dat op last van de minister moest worden ver laagd, zeide de heer Neefjes, dat verlaagde verkoopsprijzen helaas niet konden wor den bereikt, aangezien de fabrikanten zich genoodzaakt zien het vrijgekomen bedrag aan meer krantenreclame te besteden. Tenslotte wijdde de heer Neefjes enige aandacht aan bet vraagstuk van de paral lellisatie en wel voornamelijk zoals die thans in de kruideniersbranche wordt voor gestaan. Hij protesteerde tegen deze gang van zaken, omdat de kruidenier juist die artikelen wil verkopen, die een grote om- zetsnelheid hebben, artikelen, die het dro- gistenbedrijf rendabel maken. De spreker achtte dit ook allerminst in het belang van de volksgezondheid. Geneesmiddelen zou den dan ook in zelfbedieningszaken kunnen worden verkocht. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat op 9 oktober een speciale Holland-dag zal worden gehouden tijdens de internationale Drogisten-vaktentoonstelling in Dussel- dorp. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Tel 14441 Dagelijks inschrijving voor onze BEGINNERSCLUBS 15 lessen. TANGO, RUMBA, MAMBO en JIVECLUBS 20 lessen MEDAL TESTCURSUS 30 lessen. Prospectus wordt u op aanvraag gaarne toegezonden. jon de omgeving rond het schoolgebouw hadden afgezet. Terwijl de troepen en manschappen van de staatspolitie schouder aan schouder langs de straat stonden met achter zich een menigte van ongeveer 400 blanken kwam mevrouw Gordon met haar twee kinderen aangereden en betrad zij de school. Het scheen of de kinderen de school geheel of nagenoeg voor zichzelf hadden, want niet meer dan vier of vijf blanke kinderen werden op school gezien. Deze stap van de autoriteiten in Kentucky volgde slechts enkele uren na de terug trekking van alle troepen, op een klein detachement na, van de troepen uit Stur- gis, elf mijlen noordelijker gelegen, waar de spanningen rondom de toelating van acht negerleerlingen tot de plaatselijke middelbare school schijnen te zijn afge nomen. Intussen verklaarde in Birmingham in Alabama, John. F. Kasper, een vurige voor stander van rassenscheiding, dat hij „elke soort verzet goedvindt om integratie te verhinderen". De 26-jarige Kasper, die zich schuldig heeft gemaakt aan het strafbare feit van ophitsen tot radicale spanningen, vervulde een spreekbeurt als gast van Asa Carter, hoofd van de „Blanke Burgerraad van Noord-Alabama", een zo mogelijk nog beruchter figuur, die door onze correspon dent in Washington al eens als de Hitier van het zuiden werd beschreven. Niet bukken In Mobile in Alabama, verklaarde een negerpredikant die zich kandidaat heeft gesteld voor verkiezing tot gemeenteraads lid, dat hij zijn kandidatuur zal handhaven ondanks de bedreigingen die tegen hem en zijn gezin zijn geuit. Hij is de eerste neger die tracht een zetel in de gemeenteraad te verkrijgen. Op 7 september ontkwam hij nauwelijks aan vier pistoolschoten die op zijn woning waren afgevuurd. „Er zijn wetteloze elementen geweest, die getracht hebben mij te doden. Zij heb ben mijzelf en mijn gezin bedreigd", zo verklaarde hij, „wij vinden niet dat wij ons moeten bukken of overgeven aan die genen die ons haten en de democratie wil len vernietigen". Ook in Engeland Vrouwelijke arbeiders in een textiel fabriek te Nottingham in Engeland, hebben geweigerd samen te werken met neger meisjes en zo de directie van het bedrijf genoodzaakt de kleurlingen in een aparte eigen afdeling aan het werk te zetten. John Charlesworth, secretaris van de raad van vakbonden in Nottingham, zei geen voorstander te zijn van rassenonderscheid. „Het is tegen de beginselen van de vak bonden", zei hij, eraan toevoegend dat ras senonderscheid beter was dan een weige ring om kleurlingen in dienst te nemen. Woensdagmiddag heeft Prinses Beatrix bij haar aanvaarding van het bescherm vrouwschap van het nieuwe Nationale fonds voor de bestrijding van kinderver lamming in de Ridderzaal in Den Haag een rede gehouden, waarin zij onder meer zei: „Juist in de zomermaanden, wanneer zo velen onzer hun vakantie genieten, grijpt de kinderverlamming om zich heen, leed brengend in vele gezinnen. Ik acht het dan óok een zeer gelukkige omstandigheid, dat het nieuwe fonds ter bestrijding van deze ziekte en haar gevol gen in de ruimste zin, thans zijn werkzaam heden aanvangt en dat ik daaraan als be schermvrouwe kan medewerken. Van harte hoop ik, dat de Nederlandse preventive geneeskunde, die zulk een goede naam heeft, er in zal slagen ook op dit ge bied efficiëmte en spoedige resultaten te bereiken. Het spreekt echter vanzelf, dat vele patiënten een jarenlange verzorging nodig zullen hebben, waarvoor veel geld nodig zal zijn. Behalve de medici, die hier een speciale taak hebben, zal er vraag zijn naar verpleegsters en niet te vergeten naar jonge vrouwen, die de patiënten zullen kunnen helpen bij het sociale revalidatie- proces, en hun leren, ook bij gedeeltelijk blijvende verlammingsverschijnselen zich zelf zo goed mogelijk aan de nieuwe situa tie aan te passen. Gaarna spoor ik dan ook mijn leeftijdgenoten, die in deze richting een roeping gevoelen, aan, zich voor dit werk op te geven. In het algemeen zou ik alle jongeren willen vragen een open oog te hebben voor de menselijke verhoudingen op dit punt. Ook de kinderen, die op enigerlei wijze ge- Prins Bernhcird en Prinses Margriet woonden gisteren in Oosterbeek de kampioenswedstrijden voor politiehon den bij, waar de Prinses al spoedig goede vrienden was met de kandidaten voor de titel. (Foto links). Na haar installatie als beschermvrouwe van het Nationale fonds ter bestrijding der kinderverlamming, nam Prinses Beatrix op het Binnenhof de giften voor het fonds in ontvangst. De eerste, een bedrag van honderdduizend gul den, was afkomstig van het Comité Kinderpostzegels. Vele particulieren, ouden van dagen en kinderen, kwamen daarna ook hun steentje bijdragen. (Foto rechts). handicapt zijn, zijn volwaardige leden der maatschappij en hebben er recht op, als zodanig te worden behandeld. Zo gemak kelijk kunnen wij gezonden door ongepaste nieuwsgierigheid, door ongevoelige onver schilligheid of anderzijds door overdreven betoon van medelijden, pijn doen. Daarom de goede raad: doe gewoon en verleen van zelfsprekend, zonder omhaal en vertoon de hulp die nodig is. Dat wij jongeren in de bres zullen staan, wanneer onze medewerking wordt gevraagd bij acties om de nodige gelden in te zame len, is iets waarop het fonds, dunkt mij, zeker zal mogen rekenen."

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11