Duizend Haarlemse gezinnen zullen in de toekomst in het groen wonen 1 7- i VOORTREKKERS Uitbreidingsplan Parkwijkgereed OPEL Niemeijer tabak £9 Erkend de beste! Districtsraad Jeugdgemeenschap verbruikte bijna twee ton r. H. F. zM* Minder water en meer speelweiden in Burgemeester Reinaldapark '—Ilk cfómfystcp/m/ T/m&d toén/ In ruim tien jaar PEISMA hét ankerhorloge HORLOGERIE HERMAN MULDER Kort en bondig 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Reinaldapark groter Gouden huwelijksfeest in Aerdenhout Ook in Haarlem een doods hoofdvlinder gevonden LICHTE HOLLANDSE BAAITABAK RUPMA'nroSr1 t SILVER STOEPKE Reclasseringssamenkomst in Grote Kerk „De Verzamelaar" houdt weer ruilbeurzen Burgerlijke Stand van Bloemendaal Burgerlijke Stand van Heemstede OFFICIAL DEALER Heemsteedse Schaakclub bestaat 25 jaar Examens DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN EEN INFORMELE VERGADERING van de Haar lemse gemeenteraad heeft het hoofd van de stedebouwkun- dige afdeling van het bedrijf van Openbare Werken woens dagmiddag een toelichting gegeven op het uitbreidingsplan van de dertig hectaren omvattende ..Parkwijk", welke Haar lems laatste oostelijke uitbreiding zal vormen. Dit nieuwe stadsdeel zal zijn naam eer aan doen. Als noor delijke begrenzing van het eveneens dertig hectaren grote Burgemeester Reinaldapark zal het een voortzetting van dat crebied voor actieve recreatie worden, waarbij de woningen, de scholen, de winkels en de overige wijk voor zien in gen als het ware door een ruime groenvoorziening zullen worden omzoomd en uit een parkachtig geheel zullen oprijzen. Een vergelijking met Delftwijk in Haarlem-noord maakt -it dit duidelijk. Evenals Delftwijk is ook Parkwijk dertig hec taren groot, maar tegenover de 1500 woningen in Delftwijk komen er slechts duizend in Parkwijk. Dit is overigens niet alleen een gevolg van de grotere groenvoorziening, maar ook van de omstandigheid, dat een aantal buurtvoorzienin gen getroffen moesten worden welke in het aangrenzende (leel van de Amsterdamse buurt geen plaats meer konden vinden. Dit geldt vooral voor het roöms-katholieke parochie centrum. Door de uitbreiding van Haarlem-oost zal namelijk dit stadsdeel in drie in plaats van in twee parochies worden gesplitst, waarbij de Burgerzinwijk met de toekomstige Park wijk wordt verenigd. Het uitbreidingsplan Parkwijk zal binnenkort ter visie worden gelegd. Wij hebben reeds gemeld, dat de ophogings werkzaamheden in volle gang zijn en dat een aantal archi tecten reeds bezig zijn opdrachten voor woningwetbouw uit te werken. De eerste plannen zullen omtrent april van het volgend jaar bestedingsklaar zijn. Parkwijk bevindt zich dus ten oosten van de Prins Bernhardlaan, ten zuiden van de Amsterdamsevaart, ten noorden van het Burg. Reinaldapark en ten westen der hui dige Haarlemse gemeentegrens. Bij de opzet is evenwel rekening gehouden met de uit breiding van de wijk tot aan de toekom stige wijkweg welke toekomstig Schalk wijk een satellietstad van veertig- tot vijftigduizend inwoners rechtstreeks met de industriegebieden in de Waarder- polder zal verbinden. Daarbij is rekening gehouden met het feit, dat de rijksweg ten oosten van Haarlem aan de overzijde van de Ringvaart zal worden aangelegd. De voornaamste toegang tot de nieuwe wijk zal zich aan de oostzijde van het Van Zeggelenplein bevinden. Aan weerszijden van het plein, dat het pendant van het Van Zeggelenplein zal vormen bevinden zich stroken voor bijzon dere bebouwingen. Links komt het paro chiecentrum met een rooms-katholieke kerk, een bejaardenhuis en twee lagere en twee kleuterscholen. Naar de zijde van de Amsterdamsevaart toe wordt dit complex afgesloten met het grote gebouw van de toekomstige rooms-katholieke ambachts school. Aan de rechterzijde vindt men een protestants-christelijk scholencomplex, ter wijl dus het plein aan de oostkant wordt begrensd door een winkelcentrum van on geveer vijfentwintig winkels, waarbij een klein buurtgebouw mogelijk is. Daarachter is ruimte geprojecteerd voor wijkbedrijven, zoals garages, terwijl daarachter als voor lopige oostelijke afsluiting van de wijk een scholenstrook van twee openbare lagere rr.et de daarbij behorende voorbereidend lagere scholen is gedacht. Op deze wijze wordt Parkwijk duidelijk onderscheiden in een noordelijke en zuide lijke helft, In de noordelijke helft, welke dus aan de Amsterdamsevaart grenst maar daarvan door een strook van zeven tig, tachtig meter groen gescheiden ko men een complex van zestig woningen voor betrekkelijk sociaal-zwakken en een complex van tien blokken hoogbouw in vier etages. In de veel grotere zuidelijke helft is vooral ruimte gereserveerd voor eengezins woningen. hoewel in totaal slechts 27% uitmakende van de gehele wooncapaciteit HAARLEM. 12 september 1956 ONDERTROUWD: 12 sept., C. H. Jansen en M. A. van Schie; P. C. Kersteman en J. C. van Heinsbergen; W. Zeegers en S. P. K. van der Ploeg; B. B. Tolmeijer en W. Molen kamp; C. van Dansik en G. Mostert; J. Bre da en W. de Jonge: A. W. Giesen en A, Bot telier; W. H. Zevenhek en J. Beus; J. C. A. van Haaster en C. M. van der Peet; A. J. Behage en J. C. Jonk: O. L. Kwant en A. G. Willemsen; P. F. Roskam en F. Piers; M. G. Suman en M. Bakker; H. Sieraad en A. .T. Maerten; Th. J. F. Vermolen en C. J. van den Nouwland; W. Groenewoud en M. Har der; C. J. Ros en P. van Andel: J. G. Schep pers er E. L. Bruin; B. Vermeeren en G. de Wolde. GEHUWD: 12 sept., O. Schrauwers en M. Henrich; J. Bijster en H. de Boer; Th. A. Hoek en Th. G. M. Kauling; E. J. Jurriens en A. Delissen; P. J. Bok en A. Th. Peerde- rnan; J. F. van der Pol en Th. .T. M. Bruyns; H. B. J. Haver en A. van der Kooi: A. F. Vreeswijk en H. Euwema; P. M. Willemse en J. C. A. Duk; G. Veen en G. de Haas; J. O. A. van I.Izendoorn en E. Th. Strous; E. H. van der Aa en C. E. Stiinman; J. van Duffelen en M. J. Smit; J. Kaldenbagh en L. Westerman; J. J. Metz en D. Bakker; IC. Plan (inga en M. F. Glaser. BEVALLEN van een zoon: 11 sept., G. J. van de SteegOtte: A. M. SchutterWestra; E. de Vries—Hoedemaeker; 12 sept., W. B. J. RooijersMossinkoff; E. M. Kramerde Jong. BEVALLEN van een dochter: 11 sept., A. SchutterWestra: G. A. de Jongvan Veldhuisen; .T. A. WarmerMica. OVERLEDEN: 9 sept., J. Verhoeff, 75 j.; 11 sept,, A. de Wit—Groot, 75 j. Litgewezen Fransen in Frankrijk aangekomen Dinsdagavond zijn 38 uit Marokko ge wezen Fransen aangekomen op een vlieg veld bij Parijs. Onder hen bevonden zich de voorzitter van de „Présence Frangaise", dr. Caussé, en generaal Francois. Te Bor deaux is oen vliegtuig uit Rabat met elf uitgewezen Fransen geland. van Parkwijk. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat Parkwijk het eerste stadsdeel zal vormen waarin de conclusies van het onlangs uitgebrachte differentiatierapport met betrekking tot de woningomvang zul len worden toegepast. In het het dichtst bij de Prins Bernhardlaan gelegen gedeelte van Parkwijk is de struc tuur enigszins anders. Daar vindt men im mers de reeds genoemde strook met pro testants-christelijke scholen, maar tevens een combinatie van een overdekt met een open zwembad, dat vroeger steeds in het Burgemeester Reinaldapark zelf was ge dacht, een idee dat om praktische redenen is losgelaten. Ten oosten nu van deze strook met scholen en zwembad, welke dus langs de Prins Bernhardlaan is gelegen, heeft ir. Van der Steld een wandeldreef geprojecteerd, welke voor de bewoners van de huidige Burgerzinwijk en van Parkwijk een aantrekkelijke toegangsweg tot het Burgemeester Reinaldapark zal vormen. Om deze weg ook aan de oostzijde, bij wijze van overgang naar de eengezins woningen, zijn woningen in drie verdie pingen in strokenbouw geprojecteerd. De zuidelijke afsluiting van Parkwijk en overgang naar het Burgemeester Reinalda park is ontworpen als een reeks van vier blokken 'zeer hoge flatgebouwen in zes tot acht verdiepingen. Deze bouw is vooral bestemd om door beleggingsmaatschap pijen in de vorm van huurflats te worden gerealiseerd. Bij elk woonblok is speelgelegenheid voor de jeugd ontworpen. De voorkeur van de ontwerpers is vooral uitgegaan naar een vrije recreatie, inzonderheid naar niet door hekken of andere afscheidingen afge zonderde gelegenheden, zoals speeltuinen. Maar omdr.t het de vraag is of een derge lijke gedachte reeds voor verwezenlijking vatbaar blijkt, is er op twee plaatsen in het uitbreidingsplan ruimte gereserveerd welke desnoods als speeltuin kan worden gebru'kt. Intussen hebben de ontwerpers zich ook bezig gehouden met de vraag wat er ge beuren moet met de terreinen welke nu nog op de aangrenzende gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude zijn gelegen. W elisioaar zal niet tot aan de Ringvaart toe gebouwd worden, maar het ligt in de lijn der verwachtingen, dat later Parkwijk uit- gebreid kan worden tot de toekomstige, reeds genoemde wijkweg Schalkwijk- In dustriepolder. Deze strook zal niet alleen gebruikt worden voor bepaalde groenvoor zieningen, zoals sportterreinen, maar ook voor uitbreiding met een paar niet te grote woonbuurten. Inzonderheid de woningen voor betrekkelijk sociaal-zwakken zullen dan verdubbeld kunnen worden. Met het oog daarop is het buurtcentrum van die wijk reeds thans aan de uiterste oostzijde van de bebouwing geprojecteerd. De provincie heeft zich met cleze opxiat- ting reeds akkoord verklaard. Het ge meentebestuur van Haarlemmerliede van deze plannen door B. en W. van Haarlem op de hoogte gesteld, heeft zijn houding nog niet bepaald. Het Burgemeester Reinaldapark wordt groter dan aanvankelijk gedacht was. In de eerste plaats komt dit doordat de oostelijke barrière van de rijksweg Velsen-Den Haag is komen te vervallen, maar ook omdat men heeft afgezien van de enorme vijvers welke eerst waren ontworpen. Ten behoeve van de actieve recreatie zijn immers grote grasvlakten noodzakelijk voor speelweiden, voor jeugdclubs en dergelijke. Er blijft nu wel een flinke vijver over en men zal via de kanosluis in de Zomervaart een prachtige toeristische waterverbinding hebben van het Spaarne naar de Ring vaart maar vooral in het oostelijk deel van het park vallen de uitgestrekte speel weiden op. Aan de kant van de Schiphol- weg, de zuidelijke begrenzing van het park, is een strook schoolwerktuincn getekend, die, geheel volgens de algemene opvat tingen van dit plan, niet door hekken of hagen omzoomd zullen worden, maar door singels. Aan de oostkant van het park wordt een flinke moot grond gereserveerd voor de volkstuinders, waaronder ten behoeve van de verenigingen welke aan de zuidkant van de Schipholweg niet te handhaven zullen zijn. Wat de Prins Bernhardlaan zelf betreft: er is ruimte gelaten om deze weg naar be- mSmSmm&t. 'MlMttHi Een foto van de maquette van het uitbreidingsplan „Parkwijk". Links ziet men de Prins Bernhardlaan, bo venaan de Amsterdamsevaart, rechts de gemeentegrens en onderaan de overgang naar het Burgemeester Rei- nadapark. Aan de Prins Bernhardlaan zijn, gerekend van de Amsterdamse- vaart af, de rooms-katholieke am bachtsschool, het rooms-katholiek parochiecentrum, de protestants-chris telijke scholen en tenslotte het zwem bad, geprojecteerd. In het midden vindt men het winkelcentrum, de daar achter gelegen wijkbedrijven en de terreinen met de openbare lagere- en kleuterscholen. Het grote terrein met ééngezinswonin gen valt onmiddellijk op evenals de flatgebouwen langs de wandeldreef, welke naar het Burgemeester Reinal dapark leidt. De royale opzet van deze geheel in groene tuinen gehouden buurt springt onmiddellijk in het oog. Aan de zijde van de Amsterdamse vaart vindt men nog de ivoningen voor betrekkelijk sociaal-zwakken en de daarachter gelegen woningen in vier étages. Aan de kant van het Reinalda park treft me. een aantal zeer hoge woongebouxoen (zes tot acht verdie pingen) aan. hoefte te kunnen verdubbelen, maar het is niet zeker of dit nodig zal zijn, omdat in de toekomst het verkeer Amsterdam- Haarlem-Heemstede-Zandvoort over an dere, snellere verbindingen gevoerd zou kunnen worden. Woensdag was het feest in één der vriendelijke bejaardenwoningen aan de Bentveldshoek te Aerdenhout. Op no. 17 was een erepoort gemaakt, want het echt paar De Nobel-Lookman vierde gisteren ;zijn gouden huwelijksfeest. De bruidegom, de heer Dirk de Nobel, is 42 jaar tuinbaas op huize „Midduin" te Aerdenhout geweest bij de heer en mevrouw Van Eeghen-Van Marïe. Hij is thans acht enzeventig jaar en behalve dat de benen niet meer zo best willen, geniet hij nog een goede gezondheid en heeft hij een opge ruimd humeur. Hij is Haarlemmer van geboorte en is in het bezit van de bronzen medaille voor veertig jaar trouwe dienst, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Mevrouw A. C. de Nobel-Lookman is Amsterdamse van geboorte. Zij is thans zevenenzeventig jaar oud. In haar meisjes jaren was zij enige tijd in betrekking bij dr. Abraham Kuyper waaraan zjj goede herinneringen bewaart. Er waren gisteren veel bloomen en taar ten voor de beide oudjes gekomen en over gebrek aan belangstelling hadden zij ook niet te klagen. Op de redactie zijn nog enkele berich ten binnengekomen over het vinden van de zeldzame doodshoofdvinder, die slechts spo radisch in ons land voorkomt. Zo vond de twaalfjarige Henk van Galen uit de Tes- selschadestr. 133II in Haarlem-N. woens dagmorgen in de Kruisstraat een exemplaar van deze vlinder, die bijna 10 cm lang is ,,Het is de grootste vlinder, die ik ooit ge zien heb", zei Henk. Hjj stelt zijn vondst beschikbaar aan de vlinderverzamelaar, die zich hiervoor met de vinder in verbinding kan stellen. Ook zijn, onder andere op de Schouw tjeslaan, enige dode exemplaren van de doodshoofdvlinder gevonden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Rio Grandelaan 55, Overveen, Tel. 24588 Ongevallenverzekering In de vergadering van de districtsraad Haarlem der Nederlandse Jeugdgemeen schap, die op donderdagavond 27 septem ber 's avonds om acht uur in het „Stoofke" aan de Stoofsteeg wordt gehouden, zal de heer H. Stapel als penningmeester aftreden. Het bestuur van de districtsraad stelt voor de heer B. Schraa in zijn plaats te benoe men. Na tien jaar als penningmeester te hebben gefungeerd, heeft de heer Stapel een overzicht samengesteld, waaruit blijkt, hoeveel geld er in deze periode in de dis trictsraad is omgegaan. Als een van de redenen voor dit over zicht geeft de penningmeester aan, dat het. vooral aan critici een beeld geeft van wat de districtsraad van de Nederlandse Jeugdgemeenschap in de afgelopen tien jaar heeft tot stand gebracht. De heer Stapel is van mening, dat gedaan is wat in de gegeven omstandigheden kon worden verricht, maar hij is er tevens van oveiTuigd^dat er nog een grotere taak. voor de jeugdgemeenschap in Haarlem is weg gelegd. De uitvoering van het werk, dat hieruit voortvloeit, zal echter alleen door daarvoor vrijgestelde krachten kunnen worden aangepakt. De districtsraad startte met subsidies van Volksherstel, die in 1945 en '46 tot een totaal bedrag van 7.027,werden ver strekt. Hiervan werd aan de jeugdorgani saties 5.484.12 uitgekeerd. In 1946 wer den de voorbereidingen getroffen voor de gemeentelijke subsidies. De jeugdgemeenschap wordt thans ge- ADVERTENTIE DE GEHELE COLLECTIE VERKRIJGBAAR Bil De kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM TELEFOON 20049 PRISMA HORLOGES natuurlijk bij. KAMPERVEST 51 TELEFOON 21101 Ter gelegenheid van de Nationale Reclas- seringsdag 1956 zal op woensdagavond 19 september om acht uur in de Grote Kei". te Haarlem een samenkomst worden gehouden, waaraan sprekers, die de Haarlemse reclas- seringsinstellingen vertegenwoordigen, een kort woord spreken over de reclasserings- gedachle en het werk, dat voor de mede mensen worden verricht. Als sprekers zijn uitgenodigd ds. A. J. van Rhyn, pater L. Coumans, kapitein P. Vons en drs. N. Boeken. Muzikale medewerking verlenen het mu ziekkorps van het Leger des Heils onder lei ding van Berend Schut, een r.k. mannenkoor onder leiding van de heer Jan Laarveld en de organisat Klaas Bolt. Ook gedurende het komende seizoen zal de Nederlandse vereniging' „De Verzame laar" weer iedere maand een ruilbeurs in Haarlem organiseren. De eerste vindt vrij dag plaats in „Zaal Burgers". Gezien het groeiend ledental mag een drukke opkomst, ook van buiten de stad, worden verwacht. De ervaring heeft geleerd dat op 't ogen blik vooral veel belangstelling bestaat voor historische prentbriefkaarten, lucifersmer ken, munten, sigarenbandjes en suikerzak jes, terwijl daarnaast ook bankbiljetten, albumplaatjes en bierviltjes zeer gewilde artikelen zijn. Voor sluitzegels en boeken leggers valt een stijgende belangstelling waar te nemen. Reclame-asbakjes en mi niatuurflesjes echter worden minder ge vraagd Op de laatste Antiekbeurs in Delft heeft het Frans Halsxnuseum drie stuk ken aangekocht voor de zilververzame ling. Het zijn een hierbij afgebeelde tabakspot, Haarlems werk anno 1742 van de zilversmid A. Giljaart, een trekpotje, gemerkt Haarlem 1719 en een Louis XVI melkkan, eveneens Haarlems werk, door de zilversmid Adam Visser in 17SS gemaakt. De nieuwe aanwinsten zijn inmiddels aan de permanente expositie toegevoegd. subsidieerd door de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. Vanaf mei 1945 tot 1 september 1956 hebben deze gemeenten tezamen een bedrag van 153.149,98 aan subsidies uitgekeerd, over de drie gemeenten als volgt verdeeld: Haarlem 1 14.740,92; Il'mstede 23.682,87; Bloemendaal 14.726,19. Van deze gemeen telijke subsidies ontvingen de organisaties in totaal 141.195,68. De eerste subsidies voor het georganiseer de jeugdwerk bestonden uit een vast be drag van 1,04 per lid per jaar, waarvan ook het werk van de districtsraad moest worden bekostigd. De subsidieregeling in de drie gemeenten is echter niet gelijk. De gemeente Haarlem verstrekt thans 1,56 per lid per jaar met een toeslag van dertig percent voor hel werk van de districtsraad. Heemstede trekt per jaar 1,04 per lid van de jeugdbewegingen uit, welk bedrag wordt verhoogd met een toeslag van vijftig percent voor de districtsraad. Tenslotte verstrekt'de "gemeente Bloemendaal 'even eens ƒ1.04 subsidie per /lid per jaar, met een toeslag van twintig' 'percent voor de jeugdgemeenschap. De totale inkomsten van de districtsraad va» 1945 tot 1 september j.l. bedroegen 195.383,72, waartegenover slaat een be drag aan uitgaven (onder meer voor sub sidies, administratiekosten, kaderscholing en huur) voor 193.041.10. Bij de uitvoering van cultureel werk en kadervorming wordt de districtsraad uiter aard bemoeilijkt door de levensbeschouwe lijke verschillen, die in de Nederlandse Jeugdgemeenschap naar voren treden. De toneelvoorstellingen nemen met 8,500, de grootste post in op de staat van uitgaven voor cultureel werk en kadervorming. De stadsspelen vroegen 4.500,en de spel en sportcursussen 1.600.Het culturele werk en de kadervorming vroegen in de afgelopen tien jaren een bedrag van 22.700,met welk cijfer de penning meester dit financieel overzicht besluit. Op de vergadering van de districtsraad worden enige bestuursleden verkozen. Voorgesteld wordt het bestuur uit te brei den tot zeven leden. De heer A. van Moock, adjunct-secretaris van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, zal een situatieschouw van het Haarlemse jeugdwerk geven. GEBOORTEN: A. M. Oosterbaan Martinius Timmer, z.; A. van Varkde Groot, d.; P. BroomansVisser, z.; J. II. van Altena van Duijn, d.; I. ZalmJanggen, d.; J. J. B. Bosmanvan Hecke, z.; J. SmitsRooijak- kers, z. GEHUWD: C. H. Heijmans en A. H. Mul; W. S. van der Laag en R. M. van Baak; J. C. Franken en J. M. Th. M. van Lieshout; J. A. C. Bonarius en O. M. A. J. M. Kraetzer. OVERLEDEN: Wed. C. Heldermande Koster, 61 j.; Wed. A. M. KlaverWierda, 92 j.; J. W. Kramer, 82 j.; P. Steetskamp, 74 jaar. ONDERTROUWD: H. Schoone en J. Ma liepaard; C. H. Kroon en M. C. van Rooijen; P. Souwer en C. C. van Rooijen. GETROUWD: H. J. Pot en J. Th. Bulters; C. L. Stokman en M. E. van Leuven; F. J. Teeven en H. C. M. A. de Jong. GEBOREN: Franciscus Gerardus, z. van W. J. Zijm en R. L. Vink; Marcel, z. van J. Teeuwen en P. Hagebout; Jaap Michiel, z. van A. J. Snaaijer en T. Cleveringa; Marti- nus Maria, z. van L. A. J. Mascini en M. A. C. Schous; Nannette Maps Nelly, d. van G. IT. Rothert en B. Ro ors; Raymond Armand Roger, z. van R. L. Cats en C. J. Stefels; Jo hanna Elisabeth Maria, d. van C. J. Vinken en J. M. Barnhoorn; Aartje Marianne Cor nelia, d. van W. J. Verduin en M. C. Jansen. OVERLEDEN: A. Smit, 49 jHerenweg 126; F. W. Smits, 11 mnd., J. v. d. Bergstraat 21 (m.); Mevr. A. M. WesselmanLoerak ker, 58 j., Cruquiusweg 98; P. Hatenboer, 85 j., Jan Steenlaan 3; C. Hopman, 3 j., Luc van Leijdenlaan 11 (v.); Wed. A. M. de Koek— van Leeuwen, 91 j., Dr. P. Cuyperslaan 6. BINNENLAND Minister Beyen naar P.,rijs. Minister Beyen is naar Parijs vertrokken teneinde zaterdag deel te neren aan een bijeenkomst van de raad van ministers der West-Euro- pese Unie. Hij zal voorts Nederland verte genwoordigen bij besprekingen, die dezer dagen in Parijs gehouden worden met de „drie wijzen" van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. Minister Beyen is voor nemens zondag naar Nederland terug te keren. Dief liet zich kieken. Toen de negenen twintigjarige toerist Henry Lucien Lumount uit Amsterdam twee dagen geleden te Ge nua arriveerde, bood een jonge Italiaan aan, hem in deze havenstad rond te leiden. De Amsterdammer fotografeerde veel. Hij be klom een muur om een foto te nemen van het gedenkteken voor Columbus. Toen hij weer op de begar.e grond stond waren zijn gids en zijn koffer verdwenen. Henry ont wikkelde zijn film en stapte met een plaatje van de haven van Genua met de dief op de voorgrond naar de politie. De man werd ge- identificeerd als Renato Manca, 22 jaar. Hij werd prompt gearresteerd en Henry kreeg zijn spullen terug. HAARLEM EN OMGEVING Spreekuur verzet. Maandag 17 en vrij dag 21 september is de burgemeester van Heemstede verhinderd, zijn gewone spreek uur te houden. Inpiaats daarvan kan men hem nu zaterdag 22 september tussen 10 en 12 uur voormiddags te spreken vragen. Ned. Christen Vrouwenbond. De afde ling Haarlem-centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond begint het winter seizoen met een lezing van de heer C. Nee- ser, uit 's Gravenhage, over „De Spaanse Evangelische Zending", op maandag 17 sep tember 's avonds om acht uur in het wijk- gebouw Gedempte Oude Gracht 104. Jubileum. Op zaterdag 15 september hoopt de heer A. Knipmeyer te Haarlem, chef-monteur bij het PEN te Bloemendaal de dag te herdenken, waarop hij vijfentwin tig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. ADVERTENTIE Product van General Motor» AUTOMOBIELBEDRIJF HAARLEM Tol. T 3850-11'578': Verkoop 18463 Op 16 september 1956 zal het 25 jaar ge leden zijn dat de Heemsteedse Schaakclub werd opgericht door de heren De Tello, Kuyken en Breebaart. Deze vereniging, is een der grootste en bloeiendste van de schaakverenigingen uit Zuid-Kennemerland en speelt iet 4 tientallen in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond, Het bestuur bestaat uit de heren H. v. d. Berge, voorzitter; C. Santifort, vice-voor- zitter; J. H. Maartense. secretaris. W. Smink, penningmeester: F. C. Kuyken, F. van Dort en J. B. Hofman. De herdenking van het jubileum zal aanvangen met een receptie in het club lokaal. het ervormd Jeugdhuis. Herenweg 111, Heemstede op zaterdag 22 september van 3 tot 5 uur 's namiddags. Voorts wordt een toernooi georganiseerd, hetwelk bestaat uit zeskampen voor hoofd-, eerste en tw ?de klavse spelers. Het toernooi, waarvoor door het gemeentebestuur van Heemstede 3 zilveren legpenningen als prij zen beschikbaar zijn gesteld, begint op 24 september om 8 uur 's avonds in het club lokaal. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rapnard, heeft zich be reid verklaard het toernooi te openen. Als slot van de feestviering wordt voor de leden op 19 oktober a.s. een feestavond ge houden. Grondverschuiving in Huelva In Huelva zijn woensdagochtend acht huizen ingestort ten gevolge van een grond verschuiving. Twaalf mensen zijn om het leven gekomen en tien ernstig gewond. Men vreest dat er nog slachtoffers onder de puinhopen liggen. Bij het reddingwerk zijn drie brandweerlieden gewond, van wie één ernstig. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Over enige derivaten van tropaan en granataan" de heer J. H. Wissen, geboren te 'sHertogen- bosch en op proefschrift getiteld: „Toepas sing van condensatiemethoden voor de syn these van enige gesubstitueerde pyridinen en dipyridylen" de heer D. K. Kettens, -re- boren te Amsterdam. „Nieuwe avonturen van Dik Trom" in Minerva Woensdagmiddag 19 september komt Martin Vinjee's Jeugdtoneel opnieuw naar het Minerva theater te Heemstede; thans om een kindervoorstelling te verzorgen van „De nieuwe avonturen van Dik Trom". Evenals het vorige stuk is dit een toneel bewerking in drie bedrijven naar Joh. C. Kievit's bekende jongensboeken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7