DE SAMENZWEERDERS Wereldkampioenschap volleybal voor Rusland en Tsjechoslowakije Bunno op zoek naar Luilekkerland E norme vraag naar i VÖRÖL - "tandpasta Basketballers bespraken moeilijkheden in jaarvergadering Puck van Duyne werd twee keer derde in White City Oostduitser Richtzenhain verraste Engelse cracks op 3000 en 5000 m Voorstel bestuur (10 cent heffing per lid per speelavond) aangenomen 5 Weer nederlaag voor Charlton in league KNWU droeg ploeg voor aan het NOC Nieuwe wijze van tijd opnemen bij zwemmen Meer zekerheid omtrent vastleggen juiste tijd FIDE-landentoernooi Wordt laatste Ronde van Italië ongeldig verklaard? Faas Wilkes speelt niet tegen Zwitserland Rusland gaat spoedig raceauto's maken Concours hippique in Utrecht begonnen Dat doet de Goede in ub» van 95^70^ Om Europese voetbalbeker Geselecteerde Duitse amateur-voetballers Finalestrijd tussen Japan en V.S. Josef Argauer coach van Oostenrijkse ploeg Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder zeer gunstige weersomstandighe den zijn woensdagavond in het White City stadion in Londen internationale atletiek wedstrijden gehouden, waaraan door at leten uit 13 verschillende landen is deel genomen. Puck van Duyne-Brouwer ver scheen aan de start voor het nummer 100 meter dames. Fel is er tussen haar en de Engelsen Ann Pashley en June Paul ge streden. De drie loopsters lieten allen een tijd van 11,9 sec. afdrukken. Ann Pashley werd evenwel als eerste geklasseerd, June Paul als tweede en Puck van Duyne- Brouwer als derde. De Duitse dames Renate Nitschke, Irene Brütting en Marie Sander bezetten respec tievelijk de vierde, vijfde en zesde plaats. Zij noteerden allen 12,1 sec. De 800 meter dames eindigde in een Oostduitse zege. Ursula Donath passeerde in de uitstekende tijd van 2 min. 7,5 sec. als eerste de finish. De Nederlandse Stein Scharleman bracht het niet verder dan tot de 10e plaats. Voor haar werd geen tijd afgedrukt. Engeland won het nummer 4 x 100 meter dames in de fraaie tijd van 45,7 sec., 0,1 sec. boven het officiële wereldrecord, dat met 45,6 sec. sedert 20 september 1953 op naam van Rusland staat. Het Engelse team werd gevormd door Ann Pashley, Heather Armitage, June Paul en Sheila Hoskin. Pirie verslagen Bij de heren vielen verrassende resul taten te noteren. Zo werden de wereld recordhouder op de 3000 en 5000 meter Gordon Pirie (G.B.) en zijn landgenoot Chris Chataway op de 1500 meter ver slagen door de Oostduitser Richtzenhain. Laatstgenoemde werd winnaar in 3 min. 43 sec. vóór Pirie 3 min. 43,4 sec. en Chata way 3 min. 46,4 sec. Pas toen er nog 400 meter te lopen wa ren, nam Richtzenhain de kop. Pirie volgde hem op de hielen. In de laatste bocht trachtte de Engelsman Richtzenhain in te halen en dit werd hem noodlottig. Een tweede opmerkelijk resultaat lever de de 100 meter op. Dave Sime (VS) werd hier naar de tweede plaats verwezen door de Westduitser Germar. Germar liep de afstand in 10,5 sec. en Dave Sime in 10,7 sec. Later bleek evenwel dat de Ameri kaan een spier had verrekt. Het nummer 4 x 400 meter werd ge wonnen door een ploeg, samengesteld uit Oost- en Westduitse atleten. De tijd be droeg 3 min. 7,8 sec. Engeland werd tweede in 3 min. 8 sec. West-Duitsland legde be slag op de eerste plaats van de 4 x 100 meter estafette met een tijd van 41,2 sec., gevolgd door Engeland met 41,3 sec. De Engelsman Sando nam de 5000 meter voor zijn rekening (14 min. 12 sec.). De Oostduitser Havenstein, die tweede werd, liet dezelfde tijd noteren. Pratt (VS) zege vierde op de 110 meter horden in 14,3 sec. Steines (W. Did) en Roudnitska (Fr.), die resp. de tweede en de derde plaats in namen, lieten de chronometers op dezelfde tijd stil staan. Weer derde Puck van Duyne-Brouwer moest nog maals met een derde plaats genoegen nemen. Ditmaal was het op de 200 meter, waarbjj zij op de derde plaats eindigde. Winnares van dit nummer werd de Engelse Jean Scribbens met een tijd van 24,4 sec. Haar ploeggenoot uit de estafette Heather Armitage werd tweede in dezelfde tyd. De tijd van Puck van Duyne-Brouwer bedroeg 25 sec. precies. Maria Sander won de 80 meter horden in 11,2 sec. Op de tweede plaats legde de Poolse Wagner Owa beslag (11,4 sec.). Met een tijd van 8 min. 55,8 sec. ging de West duitser Heinz Laufer als eerste door de finish bij de 3000 meter steeple. De West duitser Pohl eiste de eerste plaats op de 200 meter voor zich op door te zegevieren in de tijd van 21,4 sec. De eerste plaats op de 800 meter heren werd opgeëist door de Westduitser Stracke met een tijd van 1 min. 52,4 sec. De West duitser Dittner zegevierde op de 400 meter horden in 52,9 sec. Met een sprong van 4,34 meter werd de Finse kampioen Lan- stroem winnaar van het polsstokhoogsprin gen. Ken Wood, die tijdens de spelen in Melbourne voor Groot-Brittannië op de 1500 meter zal uitkomen, had weinig moeite om de 3000 meter van zijn concur renten te winnen. Hij noteerde 8 min. 9,2 sec. en had 15 meter voorsprong op zijn landgenoot Ibbotson, die met 8 min. 11,6 sec. als tweede de eindstreep passeerde. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden voor de Engelse league luidden: Eerste divisie: Bolton WanderersCharl ton Athletic 20; Everton—Burnley 10; Leeds UnitedManchester City 20; Shef field WednesdayCardiff City 53; Wol verhampton WanderersSunderland 22. Tweede divisie: FulhamBristol City 21; Leicester City—Bury 30; Middles- boroughGrimsby Town 21. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft bij het Nederlands Olympisch Comité een ploeg van vier man voorgedragen om d- te nemen aan de Olympische wegwed strijden in Melbourne. Het N.O.C. zal hier omtrent op korte termijn een beslissing nemen. Een moeilijkheid schuilt in de nieuwe be paling van het Internationaal Olympisch Comité, volgens welke de Olympische deel nemers moeten beloven ook na de Olympi sche Spelen nog amateur te zullen blijven. De K.N.W.U. moet hierover nog nader over leg plegen met enkele van de kandidaten, die op het ogenblik in het buitenland ver blijven. Van het resultaat van dit overleg zal afhangen, welke renners eventueel zullen worden uitgezonden. Men zal waarschijnlijk terugkomen van het plan de wegrenners in Melbourne ook in baanwedstrijden te laten uitkomen. Het wereldkampioenschap volleybal heren is voor de derde maal veroverd door Tsjechoslowakije. In de laatste ontmoeting won het met 915, 153, 1513, 915, 1512 van Rusland. In hun wedstrijd tegen Italië bevestig den de Nederlandse spelers hun groeiende vorm sinds het begin van het toernooi. Na een wat moeizame start werd het spel, mede door het contact met de sterke ploegen, aanmerkelijk beter en in het verdere ver loop van deze wereldkampioenschappen werden daar de vruchten van geplukt. Toch was het begin van de strijd tegen Italië niet gemakkelijk. De Italianen speel den aanvallend voortreffelijk, maar in de defensie klopte het niet altijd. Toch won Italië de eerste set met 1614. De inspan ningen in het begin bleken echter te veel van de krachten te hebben gevergd, waar door Nederland in de drie volgende sets bleef domineren en de ontmoeting op ver diende wijze won. De Russische dames-volleybalploeg heeft haar wereldtitel met succes verdedigd. Op nieuw werd het kampioenschap veroverd, nadat in Parijs het team van Tsjechoslo wakije was verslagen. De cijfers waren: 15—13, 15—8. 15—5. Het eindklassement van het toernooi bij de dames ziet er als volgt uit: 1. en wereld kampioen Rusland 18 pnt, 2. Roemenië 17 pnt, 3. Polen 15 pnt, 4. Tsjechoslowakije 15 pnt, 5. Bulgarije 14 pnt. Nederland bezet met 9 punten de 10e plaats. Voor de eerste maal in de geschiedenis zal de FINA (Internationale Zwemfederatie) bij wedstrijden, en wel bij de Olympische zwemwedstrijden in Melbourne in N°yem_ ber, gebruik maken van een automatische tijdopnemer. Een Zwitserse fabrikant heeft namelijk een apparaat uitgevonden, dat op 1/10 sec. precies de tyd van de deelnemer aanwijst. Dit is vooral van belang bij het verbeteren van wereldrecords met tienden van secon den. Het apparaat werk veel accurater dan de methode van het indrukken van de chro nometers met de hand. Tot nu toe was het immers zo, dat de drie tijdopnemers zich bij de banen bevonden met de chronometers in de hand. die zij in drukten op het ogenblik dat zij de rook of het geluid uit het startpistool zagen of hoor den. Zij drukten de chronometers opnieuw in wanneer zij de deelnemer zagen aan tikken. Als officiële tijd geldt dan het gemiddelde van de drie tijden, die de chronometers aanwijzen, waarbij een marge van 0,1 tot 0,3 sec. zeker kan voorkomen. Ook kan de nervositeit of temperatuur bij het opnemen met een handchronometer een grote rol spelen bij de reactiesnelheid van een tijd opnemer. De tellers van het nieuwe apparaat wor den automatisch en gelijktijdig ingeschakeld door de elektrische stroom op het ogenblik dat het pis'ool afgaat. De chronometers wor den door officials gestopt, wanneer de deel nemers aantikken. Voor het FIDE-lan lentoernooi werden enkele afgebroken partijen voor het finale- toernooi eerste en tweede ronde uitgespeeld. De uitslagen van de landenontmoetingen werden daardoor: Eerste ronde: RuslandEngeland 40 (Keres versloeg Penrose!; Hongarije—Roe menië 2'é—l'-i. Tweede ronde: Rusland—Israël 2'ó—Hé fde partij BotwinnikCzerniak werd na de 51ste zet remise); RoemeniëArgentinië 1 MiIV2 (en 1 afgebroken partij); West- DuitslandZwitserland Ui2'A. Na twee ronden heeft Rusland de leiding met 6,% pnt., vóór Zwitserlnad en Joego slavië, met iede- 5 punten. De resultaten van het eerste kwalificatie toernooi waren: Frankrijk—Noorwegen 40; Zweden—Finland Vhl'ó; Oost-Duitsland— Chili 3—1. Hier luidt de stand na twe- ronden: 1. Zweden 6% pnt.; 2. Frankrijk 5 pnt. (en 1 afgebroken partij); 3. en 4. België en IJsl.nd ieder 5 pnt.; 5. Nederland 4 pnt. en 1 afge broken partij. Uitslagen tweede kwalificatietoernooi: SaarlandGriekenland 31; MongoliëIer land 22; PhilippijnenIndia 12 (en 1 afgebroken partij. Na twee ronden hebben Saarland en Schot land de leiding met ieder 5 punten. Iran en Porto Rico delen de derde en vierde plaats met ieder 414 punten. Zal de uitslag van de Ronde van Italië, die dit seizoen werd gehouden, ongeldig worden verklaard? Met deze vraag houdt een deel van de Italiaanse sportpers zich de laatste dagen bezig. Men is tot deze veronderstel ling gekomen 'oor het hardnekkige gerucht, dat drie wedstrijdcommissarissen uit de „giro" zouden zijn geschorst naar aanleiding van de etappe MeranoTrento, tijdens welke 44 renners de strijd hebben gestaakt. Zoals bekend moest deze beruchte Dolo mieten-etappe onder abominabele weers omstandigheden regen en sneeuw, wind en ijzige koude worden gereden. Er is teen beweerd, dat verscheidene andere deelne mers de rit niet op eigen krachten hebben beëindigd Dit laatste zou de aanleiding zijn geweest tot het schorsen van de wedstrijd commissarissen. Inmiddels is het nog niet mogelijk gebleken een bevestiging van het schorsingsbesluit te verkrijgen. Het kwalificatietoernooi voor heren is gewonnen door Brazilië, zodat het in het algemeen eindklassement de elfde plaats inneemt (18 punten). Nederland werd derde in het kwalificatietoernooi en bezet derhalve in de algemene eindrangschikking de dertiende plaats (16 punten). Op de laatste dag van de wereldkam pioenschappen werden tot dusver de vol gende resultaten geboekt: Finale toernooi dames: RoemeniëAme rika 12—15, 15—2, 15—4, 15—3. Kwalificatietoernooi heren: Nederland Italië 14—16, 15—12, 15—7, 15—11. Portu gal—Korea 15—8, 17—15, 17—15. Oost- Duitsland—Cuba 15—8, 15—1, 15—10. Bra ziliëOostenrijk 153, 156, 152. Finalepoule dames: Noord-Korea versl. Oost-Duitsland 15—5, 5—15, 13—15, 15—8, 156. Polen versl. Bulgarije 153, 159, 1512. China versl. Nederland 153, 15—11, 12—15, 15—5. Finalepoule heren: Hongarije versl. Chi na 159, 1510, 815, 1715. Israel versl. België 15—11, 10—15, 19—17, 15—6. Polen versl. Joegoslavië 1513, 1512, 1315, 1511. Verenigde Staten verslaat Bugarije 8—15, 15—12, 15—6, 15—11. Roemenië versl. Frankrijk 157, 158, 156. Naar wij vernemen zal Faas Wilkes zater dag niet meespelen met li. Nederlands elf tal tegen Zwitserland. In verband met een blessure heeft de arts A. A. M. F. Panne- koek te Helmond Wilkes na de oefenwed- striid tussen het A- en B-elftal dinsdagavond in Boxtel geadviseerd zich in een ziekenhuis voor een onderzoek te laten opnemen. Dit onderzoek vindt thans plaats in het St. Franciscus gasthuis te Rotterdam. De keuzecommissie van de KNVB zal zich nader beraden over de samenstelling van de voor hoede voor Lausanne, Men heeft Voges van Enschedé uitgenodigd als reserve de reis naar Zwitserland mee te maken. Men mag aannemen dat het Nederlands elftal in zijn definitieve vorm pas vrijdag of zaterdag in Lausanne zal kunnen worden bekend ge maakt. Rusland zal waarschijnlijk binnenkort, al dus radio-Moskou, sport-auto's gaan ma- kne. Sport-commentator Viktor Koeprianof zei: „Er wordt gezegd, dat het nu niet lang meer zal duren en ik denk, dat wij spoedig aan internationale race-wedstrijden deel zullen nemen". De eerste dag van het tweedaagse Utrecht se Concours-hippique heeft het met het weer nog getroffen, d.w.z. het regende niet! En dat wil al heel wat zeggen. Maar er was veel wind en het was nogal koud. Dat er desniettemin nog zovelen naar de Domstad waren getrokken om van het paard en zijn verrichtingen te genieten is wel het beste bewijs voor de nog steeds bestaande enor me liefhebberij voor de hippische sport en het paard in het algemeen. Dat er nog steeds honderden ruiters bij een gebracht kunnen worden en eveneens honderden van de allerbeste fokpaarden wijst op een gezonde toestand in de hip pische sport. Nog beter zijn de tekenen, want Utrecht had de primeur van het op treden van de laten we het zo maar noemen jonge jeugd. Over 't algemeen wordt de paardensport niet door kinderen beneden de 15 jaar beoefend en toch moet men er vroeger mee beginnen. Ook uit pro pagandistisch oogpunt bezien kan men de jongelui niet te vroeg met het paard in aan raking brengen. Daar is reeds dikwijls op gewezen en de Kon. Federatie van land. rijverenigingen heeft thans het initiatief genomen het rijden door kinderen te sti muleren. Het resultaat zagen we te Utrecht: een groot aantal peuters zeker een kleine vijftig op kleine Shetlandse ponies, waarmede zij speelden, sprongen en reden, dat het een lieve lust was. Dit num mer heeft ons het bést voldaan van de gehele dag. Hetgeen geenszins zeggen wil, dat de an dere rubrieken niet het aankijken waard zouden zijn geweest. Allereerst de kam pioenschappen der landelijke ruiters Uit alle delen des lands waren de besten naar Utrecht gekomen om in dressuur en sprin gen te kampen om de nationale titel. Al len kwamen ter gelegenheid van de tradi tionele parade in de ring. Altijd een prach tig schouwspel. We zullen ons beperken tot enkele gre pen uit de vele wedstrijduitslagen: Aller eerst zij vermeld, dat de Noordhollanders weer best uit de bus zijn gekomen op dres- suurgebied. Opnieuw (evenals in 1955) wis ten de Wieringermeerruiters die van Gors- sel (die reeds vier keer nationaal kampioen waren) te verslaan. In de middenzware proef (het gaat hier om z.g. achttallen dressuur) werd de Half- wegse rijv. tweede en in de lichte klasse werden die van Hoofddorp derde. In het kampioenschap dressuur te rijden door dames won ook nu mejuffrouw Nie- boer uit de Wieringermeer weer de begeer de rozette, terwijl de heer Knoop uit Nieuw-Vennep de zware dressuurproef op zijn naam bracht met nog twee Noordhol landers in de prijzen (J. v. Leeuwen uit Hoofddorp en mejuffrouw Nieboer voor noemd). Naast deze wedstrijden zagen we voor namelijk rubrieken voor tuigpaarden, al thans aangespannen paarden, want de „echte" tuigpaarden komen de tweede dag. Opvallend was de grote deelneming in enkele rubrieken. Een hoopvol teken voor de toekomst. Dit was ook het geval met de z.g. nieuwelingenklasse, welke we als het reservoir kunnen beschouwen, waaruit we voor aanvulling later moeten putten. De Haarlemmermeerder fokker Bruynis was niet voor niets naar Utrecht gekomen, want hij won als reeds zo dikwijls het boerenwagen nummer met zijn twee span Gree en Helena. In het z.g. dames- nyynmer, waarjn enkelspannen door dames moesten worden voorgereden, gelukte het dihnaal mevr. Geertsema uit Nieuw Vennep niét om Marijke op de eerste plaats te brengen. Zij moest Alfred uit de N.O. Pol der (eig. v. Dijk), Lordly Lady uit Enschede (mevr. Platvoet) en Duca (v. d. Touw, Den Haag) vóór zich laten. Laten we niet vergeten te vermelden het concours eenspannen dekhengsten van het Gelderse type. Een mooie, best bezette klasse. In lange niet zó gezien.Maarschalk, de fraaie vos van C. Top te Woudenberg, won welverdiend. Tenslotte nog een enkel woord over de fokpaardenkeuring „aan de hand". Ditmaal meende men het gevonden te hebben door 16 der beste hengsten te laten komen met van elk dezer hengsten 4 beste afstammelingen. De laatste werden gekeurd en kregen punten en de hengst, welke op deze wijze de meeste punten op zich wist te verenigen, werd kampioen. In derdaad, een nieuwe gedachte en voor de kenners en fokkers zeer interessant en leerzaam. Het banaanmannetje wees op een rustbank, die in het huisje stond. „Ga daar maar op liggen", zei hij. „Dan word je niet moe, zie je". Bunno nam plaats op de zachte bank; dat lag prettig. Toen wees het mannetje op een tafeltje naast de bank, waarop schalen met allerlei taart en andere snoeperij; en daarna op een soort vaatje in de hoogte. „Kijk, dit is je eten", zei hij. „Je mag er zoveel van eten als je wilt, en als het op is komt er meer. En daarin zit limonade, waarvan je ook zoveel mag drinken als je wilt!" 73-74 ADVERTENTIE De belangstelling voor de jaarlijkse al gemene ledenvergadering van de Neder landse Basketbal Bond, district Haarlem, die woensdagavond in restaurant Brink- mann in Haarlem werd gehouden, was bij zonder groot. Uiteraard was het voornaam ste punt van de agenda wel de zalennood en de situatie ten opzichte van een bespe ling van de zaal Krelagehuis, terwijl bij de behandeling jaarverslagen de vele afge vaardigden van de Haarlemse verenigingen het verslag van de penningmeester eens duchtig onder de loupe namen. Door de bijzonder slechte winterperiode was de recette van het district teruggelo pen, terwijl bovendien door de verhoogde zaalhuur van f 50 tot f 60 per avond de begroting voor het jaar 1956/1957 een te kort te zien gaf van ruim f 2800. Het be stuur deed daarom het voorstel dit tekort reeds voor een groot deel op te heffen door de leden die op speelavonden in het Kre lagehuis komen f0.10 te berekenen, welk voorstel vooral bij de vereniging The Ty phoons op grote tegenstand stuitte. De voorzitter van deze vereniging, de heer A. J. Dinkelberg, deed aan de verga dering het voorstel de verleden jaar inge stelde districtscompetitie te laten vervallen en per bondslid f 1 meer contributie te ver langen, waarmede echter een veel geringer deel van het begrotingstekort zou zijn weg gewerkt. Natuurlijk was het districtsbe- stuur van mening dat dit voorstel niet aan vaardbaar was, hetgeen de districtsvoorzit ter, de heer M. Kwakkestijn, dan ook in een lang en duidelijk betoog deed uitko men. Verworpen Na een pauze van vijftien minuten, waarin nog gelegenheid werd gegeven het voorstel nader te bezien, kwam het Ty- phoons-voorstel in stemming en werd met een duidelijke meerderheid verworpen. Slechts vier stemmen (van The Typhoons) van de uitgebrachte zevenendertig stem men waren voor aanvaarding van het voor stel van deze vereniging. Een nieuw voor stel van H.O.C. kon evenmin genade vin den bij de verenigingsafgevaardigden. Hierdoor was het voorstel van 't districts- bestuur aanvaard. Ook de begroting werd aangenomen met dé verenigingen The Ty phoons en H.O.C. 'egen. Zoals ieder jaar leverde de verkiezing van bestuur en commissies ook nu weer vele moeilijkheden op. De heren D. G. Dingshoff (Antilopen) en H. Busé (The Typhoons) werden bij enkele kandidaat stelling als bestuurslid gekozen, doch het negende bestuurslid kon pas na een kleine werkwijziging aangewezen worden. De heer J. Hos (The White Stars) werd bereid gevonden deze laatste plaats in het bestuur te bezetten. Helaas ging de heer G. Hoos (S.C. Haar lem) 't bestuur verlaten, zodat de districts voorzitter namens de N.B.B. afscheid nam en hem dar.kte voor de vele werkzaamhe den door hem verricht. Nadat ook de bezet ting van de commissies na vele moeilijkhe den waren opgelost, kreeg de afgevaar- pZ Ik hoop het. Maar dat is het enige geweest, dat ik nooit wilde weten: de werkelijke namen van de mensen. Ik heb je dit allemaal gevraagd, Jan, omdat twee van onze mensen nogal argwanend tegenover An- tonin stonden. Zij wisten, dat hij in Brno ook onder andere namen werkte. Aan zoiets zijn we tegenwoordig wel gewend. Maar vind je ook niet, dat in deze tweede ondergrondse een heel andere sfeer heerst? Een soort vergiftigde, verlam mende sfeer? Jan, ik hoop toch zo dat je gelijk hebt wat Antonin betreft. Toen ik in de Pankrac-gevangenis zat en we ont dekten, dat Antonin Novotny in werkelijkheid Bohumil Benda heette, namen we het principe aan, dat het voor de organisatie het beste zou zijn als we slechts twee schuilnamen zouden gebruiken: Frantisek Novak en Josef Novotny 1), en dat alle Novaks en Novotny's verder aangeduid zouden worden door nummers. Jan had dit gezegd, terwijl er een glimlach om zijn lippen had gespeeld, daar hij voor zijn geestesoog een beeld uit de Pankrac-gevangenis voor zich had zien op doemen: Antonins lachende gezicht, toen hij iets gezegd had. Maar hij wilde die woorden niet herhalen, zonder eerst nauwkeurig bij zijn herinnering te rade te gaan. Hij liet er dus op volgen: We leven in een klein land, Helena, en Praag is een kleine stad. Het is moeilijk om gedurende lange tijd onder een valse naam te leven en het is vrij gemakkelijk om zonder gecompliceerd politie apparaat achter de waarheid te komen. Praag is niet een wereldstad, waarin je gemakkelijk kunt verdwijnen. Dat maakt de zaken voor ons moeilijker, maar voor de politie gemakkelijker. Aan de andere kant kunnen wij echter vrij snel te weten komen, of iemand verraad jegens ons pleegt of niet. Nu je je wat betreft Antonin zo zeker voelt, ben je zeker wel van plan om je, ondanks mijn waarschu wing, aan je afspraak met hem te houden, is 't niet? Laat me nu eens rustig nadenken, Helena, zei Jan. Hij sloot de ogen om zich beter die gebeurtenis in de gevangeniscel voor de geest te kunnen roepen. Antonin was teruggekomen van een ondervraging en 1) Gewone Tsjechische namen, zoals bij ons Piet de Groot en Jan Smit bijvoorbeeld. hij had lachend verteld, dat de Gestapo achter zijn werkelijke naam was gekomen. Toen hadden ze ge sproken over al die Novaks en Novotny's, waarna Jan gevraagd had: Maar is Bohumil Benda nu inderdaad je werkelijke naam? Antonins antwoord was geweest: Mijn werkelijke naam? Wat is nu werkelijkheid? Is dat eigenlijk niet een filosofisch vraagstuk? Alsof namen iets te betekenen hebben! Nadien was er niet meer over namen gesproken. Hoe meer hij trachtte zich de details van het gesprek te herinneren, hoe duidelijker het hem werd, dat Antonin noch ja, noch nee had gezegd en dat hij niet geant woord had op de vraag over zijn echte naam. Maar waarom had hij, Jan, destijds geloofd, precies zoals hij nu deed, dat Antonins werkelijke naam Bo humil Benda was? Natuurlijk, nu wist hij het weer: toen zij uit de gevangenis ontslagen werden, had hij papieren gekregen op naam van Bohumil Benda! Jan herinnerde zich ook nog levendig, dat Antonin, toen hij de papieren opborg gezegd had: Grappig toch om weer echte papieren bij zich te hebben. In die tijd zou niemand, die zo juist uit gevangenschap ontslagen was, zoiets gezegd hebben over valse papieren. Tenzij zo schoot het hem plotseling te binnen iemand in staat zou zijn een situatie te voorzien, waarin valse papieren weer opgeld zouden doen. Maar niemand had toendertijd zulk een toestand voorzien, niemand Hij voelde zich plotseling overweldigd door een golf van afschuw en walging. Hij voelde afschuw voor zich zelf, omdat hij een vriend wantrouwde, omdat hij pro beerde na te pluizen wat zijn werkelijke naam nu wel zou zijn; omdat hij zich afvroeg of hij nu een vriend was of misschien een verrader. Hij voelde afkeer van de kleine wereld, waarin hij leefde, de wereld, waarin de mensen niet in staat waren veilig en waardig te leven, waarin de emoties van haat en destructie zo vele jaren sterker waren geweest dan alle andere. Waarom had hij niet, toen hij er nog de beschikking over had, gewoon zijn paspoort bij zich gestoken om het land te verlaten? Technici werden overal gevraagd en zou het niet verkieslijker en verstandiger zijn geweest ergens in het buitenland een eenvoudig leven te leiden, dan hier mee te doen met alle onrust? De angst van de an dere ingenieurs in zijn fabriek, hun herhaalde verkla ringen van aanhankelijkheid aan de Partij en hun respect voor Rusland, en nu en dan een gefluisterde grap over het regime. De bedrijfsleider, die zijn collega's aanbracht om in een góed blaadje te komen. De nieuwe „politiek betrouwbare" directeur, die zijn hele leven nog geen enkele fabriek van binnen had gezien. De personeelsafdeling, die de levens van de machine bankwerkers en klerken napluisde om verborgen zon- aen te ontdekken. De onmogelijkheid om iets te lezen te krijgen, behalve dat, wat in overeenstemming was met de politieke richtlijnen. De gewelddaden en mishande lingen door de politie. Deze laatste gedachten deden Jans gevoelens van af schuw omslaan in haat. Nee, hij had tóch juist ge handeld om niet te emigreren. Actie is het, waar het op aan komt en ik, Jan Horak, heb ik al enige actie ge zien. Hij was trouwens nog de enige persoon, die over gebleven was om te onderzoeken of inderdaad een ver rader of een agent-provocateur de organisatie had weten binnen te dringen. En dit moest uitgezocht worden, zodat een nieuwe en waterdichte groep opge bouwd zou kunnen worden. Ja, zei hij tenslotte, zich tot Helena wendend. Ik zal mij aan mijn afspraak houden. We zullen maar van jassen verwisselen. Dat was een goed idee en kan in ieder geval geen kwaad. Als ik Antonin inderdaad ontmoet, zal ik jou opbellen onder de naam Neumann en zeggen: Het spijt me, ik ben verkeerd verbonden. Als ik hem echter niet zal treffen, zal ik je óók opbellen en wagen naar mijnheer Novotny, waarop jij dan met: „Het spijt me, u bent verkeerd verbonden" moet antwoorden. Ik ga dan daarna naar de derde klasse wachtkamer van het Masaryk station, waar je dan iemand heen kunt sturen om mij te halen. Ze kunnen mij gemakkelijk herkennen omdat ik jouw jas draag. Als ik niet zal opbellen, dan weet je dat ik gearresteerd ben Neen, antwoordde Helena. Dat moeten we anders doen. Als je hebt opgebeld en naar mijnheer Novotny hebt gevraagd, moet je regelrecht naar mijn huis ko men. Ik zal voor de deur op je wachten. Hoeveel minu ten zou je daarvoor nodig hebben? Ik heb niemand om naar het Masaryk station te sturen. (Wordt vervolgd). digde van hat bestuur van de Nederlandse basketbond, de heer P. Storm uit Am sterdam, het woord. Spreker dacht dat in Haarlem slechts zaalmoeilijkheden waren, doch het bleek thans wel overduidelijk dat ook de financiën nog een grote rol speelde. De heer Storm twijfelde er echter niet aan of met de daadwerkelijke steun van de gemeente Haarlem en andere officiële instanties zou voor de ontstane moeilijk heden wel een oplossing worden gevonden. Spreker wees nog eens op het baanbre kende werk dat was gedaan door de distric ten Haarlem, Den Haag en Rotterdam om tot een landelijke competitie te komen, zo dat een niet verder doorgaan met een districtscompetitie inderdaad een stap ach teruit zou betekenen. Tenslotte verzocht de heer Storm de districts- en verenigingsbestuurders ook in landelijk verband op hun volledige mede werking te mogen rekenen, teneinde de basketbalsport een nog belangrijker plaats te doen innemen. Voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker is in Bratislava de wedstrijd Slovan (Bratislava)— CKWS (Warschau) gespeeld. Slovan won de ont moeting met 40 nadat de rust met 30 was ingegaan. De wedstrijd tussen de Belgische Sport club Anderlecht en Manchester United (G.B.), in Brussel gespeeld voor de eerste ronde, is met 20 door de Engelse club ge wonnen. Bij rust leidden de Engelsen reeds met 10. Voor de voetbalwedstrijd tussen de ama- teurploegen van Duitsland en Nederland, die woensdag 19 september in Bocholt zal worden gespeeld, heeft de Duitse Voetbal Bond 16 spelers aangewezen, uit wie de ploeg zal worden samengesteld. Het zijn: doel: Görtz (Düsseldorf 99) Eglin (Karlsruhr FV)achterspelers: Gerdau (Heider SV), Jager (Fortuna Düsseldorf), Höfe (Eintracht, Frankfurt); middenspelers: Schwall (Daxlanden), Hoffman (Viktoria, Aschaffenburg), Semmelman (SPVG, Bay- reuth), Wirth (VFB Helmbrechts)voor spelers: Brülls (Bori'ssia, Gladbach), Geiger (■Stuttgarter Kickers), Zeitler (VFB Bay- reuth), Schafer (SPFR Siegen), Habig (Ra pid, Köln), Schneider (VFB Coburg) en Heinzelbecker (FV Weinheim). In de honkbal „Globe series" heeft Ha waii met 20 gewonnen van Japan. De Ver enigde Staten won met 131 van Mexico. Mexico is nu definitief afgevallen en voor de overige drie ploegen was de situatie zo dat elk 3 wedstrijden gewonnen en 1 ver loren had. Er werd geloot en de uitslag van de loting was dat Japan en Hawaii tegen elkaar aan moeten treden en dat de winnaar van deze wedstrijd in de finale speelt tegen de Verenigde Staten. Hawaii heeft gisteravond met 93 ge wonnen van Japan. Door dit resultaat zal de finale gaan tussen de Verenigde Staten en Hawaii. Ook vorig jaar ging de finale bis sen deze twee landen. De Verenigde Staten won toen. Het bestuur van de Oostenrijkse Voetbal Bond heeft Josef Argauer aangesteld als coach van het nationale team. Ziin voor naamste werk zal het samenstellen van de nationale ploeg zijn. Het vorig jaar maakte Argauer deel ait van de keuzecommissie, die uit 3 man bes on d. De eerste internationale wedstrijd van Oostenrijk zal op 3C september tegen Luxem burg worden gespeeld en daarna volgt een ontmoeting met Hongarije op 14 oktober in Wenen. De wedstrijd tegen Luxemburg is een kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap. DONDERDAG 13 SEPTEMBER Minerva: „Desiree", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: .Fernandel als modekoning", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van het n.onsfer", 14 jaar, n en 9.15 uur. Roxy: „Dodende kogels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pastoor van Kirch- feld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", 7 en 9.15 uur. Noorderkapel: 8 uur, J. Klein Haneveld en Th. Dikkes over: „De openbaring en opname der ge meente". Zuiderkapel: 8 uur, Dr. P. Ber-on spreekt over „Hedendaagse problemen in het Nabije Oosten en de Morgenlandzending". VRIJT AG 14 SEPTEMBER Minerva: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De man in het donkergrijze pak", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lief "e die duur betaald wordt", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief des konings", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mens durf te leven", alle leeft., 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. I

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9