Paviljoenslaan en Kleine Houtweg worden verbreed -ZE VEN DAGEN HAARLEM V erkeersgebieders Made MECHANISCH MENSELIJK OPEL Bilderdijk kon niet tegen het Haarlems lawaai Radicale wijzigingen in Kleine Hout Als gemeenteraad plan aanvaardt zal verkeerssituatie verbeteren Kilo's slanker BonKorets N.V. Nederland: „starre" en verkeersafhankelijke regeling Hoofdagent van der Plas: Elk jaar worden de rijen langer Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Boeke(n)rij 11 Opbrengst in Bloemendaal collecte kankerbestrijding Jonge Kerk belegt districtsbijeenkomst Geldboete wegens mishan deling voor plaatwerker Burgerlijke Stand van Haarlem Zaal H.J.M.V. wordt verbeterd Nog twee verplaatsbare verkeerslichten In Haarlem: Gemeentepersoneel krijgt 6 percent per 1 juli Vrachtwagen in botsing met zandauto OFFICIAL DEALER rltf. "N VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote veranderingen zuilen in de naaste toekomst in de Kleine Hout te Haarlem worden aangebracht, tengevolge waarvan de thans nog ingewikkelde verkeerssituatie een aanmerkelijke verbetering zal onder gaan. Zo zal in de eerste plaats de Pavil joenslaan verbreed worden tot twaalf me ter. Ook de Kleine Houtweg zal aanzien lijk verbreed worden: op de plaats van de oude trambaan wordt een rijbaan voor auto's aangelegd, het fietspad zal verdwij nen, waardoor het toekomstige profiel er aldus zal komen uit te zien: een rijweg van twee rijbanen, aan weerszijden van de bomenrij, die zal blijven bestaan. De be staande wandelpaden zullen in het nieuwe plan ook gehandhaafd blijven. Het fiets pad verdwijnt, maar er zal ruimte worden opengehouden, waardoor het in de toe komst mogelijk zal blijven een nieuw fietspad aan te leggen. Tenslotte wordt de Kleine Houtweg door getrokken naar de Vijverlaan, waardoor de scherpe hoek OosterhoutlaanLinnaeus- laan zal komen te- vervallen. Aan deze wegverbeteringen zal een ver nieuwing van de riolering van Kleine Houtweg en Paviljoenslaan voorafgaan. Het gehele plan, dat door de dienst van Openbare Werken is ontworpen zal door Burgemeester en Wethouders in de ver gadering van aanstaande woensdag aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar met de rioleringswerkzaamheden aan te van gen, waarna in het voorjaar met de eigen lijke wegverbeteringen begonnen zal kun nen worden. Het gemotoriseerde verkeer naar Heem stede zal in de toekomst, als het plan aan vaard en uitgevoerd is, geleid kunnen wor den via de Dreef (verbrede) Paviljoens- laan (verbrede) Kleine Houtweg naar de De collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds, afdeling Bloemendaal, ten bate van de kankerbestrijding, die van 27 augustus tot en met 9 september in de gemeente Bloemendaal is gehouden, heeft in totaal f5.214,60 opgebracht. In Bloemendaal en Santpoort bedroeg de opbrengst f 1.945; in Overveen f 1.135; in Aerdenhout f 2.095,90 en in .Vogelenzang f38.70. Het district Haarlem van de Jonge Kerk der Nederlands hervormde kerk houdt op zaterdag 22 september een bijeenkomst in de bijgebouwen van de Immanuelkerk, Van Egmondstraat te Haarlem-Noord. Tot dit district behoren alle Jonge Kerk- groepen in de gemeenten Haarlem. Velsen, Beverwijk, Bloemendaal, Zandvoort, Ben- nebroek, Heemstede, Halfweg en Haarlem mermeer. Tot de Jonge Kerk behoren alle belijdende lidmaten tot 35 jaar. De bijeenkomst zal om drie uur worden geopend. Hierna zal de voordrachtskunste naar Coos van Hoboken, die in dienst is van „Kerk en Wereld", tonen op welke wijze hij door middel van voordrachten het Evangelie verkondigt. Na het gezamenlijk nuttigen van mee gebrachte broodmaaltijd zal er een ge varieerd programma worden afgewerkt. Vragen zullen dan voorgelegd kunnen wor den aan een forum. De bijeenkomst zal omstreeks negen uur worden gesloten door dr. H. van der Loos, predikant der her vormde gemeente te Schoten. „Melkboeren zijn over het algemeen zachtaardige lieden", aldus de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo tijdens zijn requisi toir tegen een 25-jarige plaatwerker uit Mijdrecht, die enkele maanden geleden een melkboer in de Haarlemmermeer wegens een geschil over de afrekening van ge leverde melk aldus de dagvaarding „tot bloedens toe had gewond" en „pijnlijk had getroffen", hetgeen neerkwam op een bloedneus en een blauw oog. De man had zich daarvoor vanmorgen voor de Haar lemse politierechter te verantwoorden. De officier van Justitie eiste drie dagen gevangenisstraf, maar de politierechter legde de verdachte deze keer nog een geld boete van vijfenzeventig gulden op. ADVERTENTIE SI HAARLEM, 13 september 1956 ONDERTROUWD: 13 sept., S. A. A. Piek en G. A. Kuiper; A. W. C. van Domburg en Chr. H. Lut; J. J. van Rooijen en Th. H. A. Hellemans. GEHUWD: 13 sept., J. Tijman en J. C. Biemans; J. C. Pronk en M. Rompelman; A. H. Koning en M. H. J. van Wetering. BEVALLEN van een zoon: 12 sept., J. C. van den BergRoussac; 13 sept., IJ. van den HurkPostma; J. J. BlomVredeveld; A. .J Rutteten Pas. BEVALLEN van een dochter: 12 sept., J. E. HandgraafWalker; M. BruijsLeising; 13 sept., H. M. Wildschut—van der Putten. OVERLEDEN: 11 sept.. J. S. C. Vermeulen Kooy, 54 j., Gasthuisvest; 12 sept. A. Bou- manPlantjé, 66 j., Stuyvesantstraat. Linnaeuslaan, zodat niet meer de slingers in de Hertenkamplaan gevolgd behoeven te worden en ook de scherpe hoeken in de Oosterhoutlaan vermeden zullen kunnen worden. Het ligt trouwens tevens in de bedoeling de Hertenkamplaan in de toe komst voor het motorverkeer te verbieden, zodat deze laan een fietspad zal worden. In het gebouw van de Haarlemse Jonge- mannenvereniging aan de Lange Marga- rethastraat wordt momenteel gewerkt aan een grondige vernieuwing van het toneel. Het bestaande podium wordt aanmerke lijk vergroot en zal ongeveer acht meter diep en acht meter breed worden. De be lichting zal ook volledig worden vernieuwd. Er zullen enkele schijnwerpers worden aangebracht en voorts wordt nog gedacht aan kleurenverlichting. Tevens zijn nieu we decors aangeschaft, zodat de amateur toneelverenigingen voor hun uitvoeringen van de zaal in dit gebouw gebruik kunnen maken. Voor de tonelisten heeft men thans de beschikking over twee kleedkamers met wastafel, hetgeen ook een grote aan winst voor dit gebouw betekent. Om, evenals het toneel, ook de zaal aan trekkelijk te maken voor toneelvoorstellin gen, worden de wanden in nieuwe moderne kleuren gestoken, waardoor de zaal een grondige verbetering ondergaat. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES I. A. Aler onderscheiden. De president directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, die op het ogenblik een reis maakt langs de K.L.M.-vestigingen in Zuid-Amerika, is be noemd tot grootofficier in de orde van het Zuiderkruis van Brazilië. Naar wij vernemen zal de Haarlemse verkeerspolitie de met de hand te bedienen verkeersborden, welke op de drukke uren gebruikt worden op de kruispunten van Grote Houtbrug, Grote Houtstraat, Raam- vest en Gasthuisvest en van Jansbrug, Nieuwe gracht en Jansweg eerlang ver vangen door twee verplaatsbare elektri sche verkeerslichten, zoals thans nog in ge bruik zijn op het kruispunt Rijksstraatweg, Zaanenstraat en Zaanenlaan. In de aanstaande raadsvergadering wordt een krediet van ongeveer vijfduizend gul den voor dat doel gevraagd. Wanneer de definitieve verkeerslichten zijn aangebracht op de Rijksstraatweg zal het daar in gebruik zijnde verkeerslicht waarschijnlijk naar de Amsterdamse poort gaan. Voor de Grote Houtbrug is nog een permanente oplossing in studie, waarbij aan het drempelsysteem wordt gedacht. De ware vrijheid luistert naar .de wetten, ook in het verkeer. Zij die daaronder wel eens mokken, omdat zij zo weinig vrijheid in die wetten meer bespeuren, moeten zich «er even rekenschap van geven, dat er althans nog één vrijheid overblijft, en wel die om te blijven leven. En de zorg voor deze vrijheid is de fundamentele overweging, die ook een gemeente als Haarlem het verkeer op bepaalde punten aan banden doet leggen hier door een poli tieman met een verkeersbord te posteren en daar door het spel van groen, geel en rood licht. En veiligheidsmotieven overheersen de economische. Want de wegcapaciteit neemt af, wanneer de snelle voertuigen door obstakels op de weg en door een even intensief tegenliggend verkeer niet meer in staat zijn de langzame voorbij te rijden. Dan ziet njpn dc rijdende files, allemaal gebonden aan de snelheid van de voorste, die na het op onthoud, tenzij op wegen met meer dan twee rijbanen, moeilijk meer uit elkaar zijn te krijgen. Maar vooral in de steden is het moeilijk anders meer denkbaar en elke individuele drang moet opgeofferd worden aan de gemeenschappelijke veiligheid. Men vindt nog kruispunten waarop een politieman als hoofdagent Van der Plas met zijn gedecideerde be wegingen het bord bedient, maar men vindt er óók de mechanische verkeersregelaars, zoals die vervaardigd worden door een Haarlems bedrijf van landelijke betekenis, de fabriek en handelsmaatschappij „N.V. Nederland", gevestigd aan het Donkere Spaarne. Het probleem van het lawaai in de stad is niet nieuw, maar wel wordt het steeds ernstiger, schrijft ons de Haarlemmer W. A. P. Smit. Wanneer over enkele jaren de befaamde randstad-Holland nog dichter zal zijn bevolkt, dan zij nu reeds is en onge veer vijf miljoen inwoners zal huisvesten, zal het er met het lawaai niet beter op worden! Het vraagstuk is niet nieuw en nu wij in een dezer dagen Bilderdijk hebben herdacht, wil ik erop wijzen, dat de reeds afgetobde, ziekelijke en nerveuze man, toen hij in 1827 Wanneer men de gevelrij langs het Donkere Spaarne in ogen schouw neemt, dan verwacht men nauwelijks daarachter zulke ruime en moderne bedrijfsruimten aan te treffen als bij de N.V. Nederland, die in het afgelopen decennium is uitgegroeid tot een toonaangevende fabrikant van alles wat met de „weg- meubilering" te maken heeft. Het is een bedrijf met een zeer specifiek karakter. Natuurlijk is iedere ondernemer er om winst te maken, maar de aard van dit produkt is er toch wel een, die via een zeer speciale methode tot dit doel leidt. Het zal bijvoorbeeld wérkelijk niet de eerste keer zijn dat een gemeente er een paar stoplichten bestelt maar door deskun digen van dit bedrijf er met grote overredingskracht vanaf gebracht wordt om zo'n ding te plaatsen, eenvoudig omdat bij een oriëntatie ter plaatse blijkt, dat het meer hinder zal veroorzaken dan dat het risico's opheft. En met een voor lichting, die er niet tegen op ziet om eens een ordertje te missen, indien dat in het belang van het verkeer overbodig geacht wordt, heeft deze N.V. zich een reputatie verschaft. De dynamische ontwikke ling die het verkeer doormaakt maakt een uitgebreide research nodig en de nieuwe appara tuur, vaak reeds gedeeltelijk elektronisch bediend, vergt specialisten voor de fabrikage. En het is met de verkeers regeling al precies zo als met- vele produktie-functies: het tekort aan mankracht moet ondervangen worden door me chanische voorzieningen. In de toonkamer van deze N.V. kan men ze voor allerlei functies aantreffen en op een wenk van de procuratiehouder, de heer A. R. van Eldik, zagen wij een heel struikgewas van signalen oplichten en versprin gen. En wij voelden bij de aan blik hiervan onmiddellijk de reden aan, waarom dit bedrijf bij de invoering ervan zo om zichtig te werk moet gaan: er is een grens waarna de weg gebruiker de zaak niet meer kan verwerken en waarna het hem alleen nog maar rood of zelfs groen en geel voor de ogen gaat zien. Natuurlijk komen er steeds meer punten waarop het niet anders dan een verbetering is omdat de kruisingen de stro men van diverse kanten niet meer gelijktijdig kunnen ver werken. En dan zijn er nog verschillende soorten ver keersregelaars mogelijk: bij deze N.V. onderscheidt men als hoofdgroepen de „starre" regeling dat zijn de gewone verkeerslichten, naar de in tensiteit van het verkeer uit de verschillende richtingen af gesteld op vaste „groentijden", zoals ze ook in Haarlem ge bruikt worden en waarbij de automaat werkt op de tele fooncentrale en de „ver keersafhankelijke" regeling, die door middel van drempels op een zekere afstand vóór de lichten luchtdruk-impulsen doorbrengen naar de instal laties en daardoor de regeling afstemmen naar de eisen van elk ogenblik. Thans wordt déze installatie vrijwel alleen nog maar in Amsterdam ge bruikt. want de snelle slijtage van de drempels was geen aanmoediging. Het was ook de reden waarom een installatie van dit type op het Verwulft in Haarlem niet voldeed. Maar door een nieuw soort drempel in de vorm van een stalen lineaal, die onzichtbaar onder het wegdek wordt gelegd, is dit slijtagebezwaar onder vangen. Tot nu toe hielden de ver keersregelaars vrijwel alleen rekening met het rijdende ver keer, maar bij de N.V. Neder land heeft men zich al hele maal ingesteld op een volgen de fase ingeluid door een wetsontwerp in juni Öe veiligheidsmaatregelen voor voetgangers. Zij heeft reeds proefopstellingen verzorgd met de gele Hoare Belisha's ofwel de in Engeland gebruikte gele „zuurballen", die de oversteek plaatsen beschermen. En in dien dat niet op alle plaatsen blijkt te voldoen in ons land, dan heeft zij nog een andere apparatuur achter de hand: de door voetgangers zélf te be dienen verkeersregelaars. Wanneer eens de verkeersregelaar in menselijke gedaante helemaal het veld heeft geruimd voor automatische installaties, dan zullen we hen toch missen, de politiemannen als hoofdagent Van der Plas en zijn collega's, die op gezette tijden de straat dienst verwisselen voor de heerschappij over het ronkende en knetterende straatheir tijdens de spitsuren. Wij hebben Van der Plas gadegeslagen onder een van de koude douches van deze zomermaand, terwijl hij met die typische gebaren, die tegelij kertijd zwierig en onverbiddelijk zijn, de éne straat toesloot om de andere open te stellen. De driftige armbewegingen, waarmee hij een achteropkomertje tot een beetje meer tempo aanzet, het gezicht van „heb-ik-jou-daar", waarmee hij een ongehoorzame fietser achter de streep terugzendt, het inviterende gebaar waarmee hjj een bedaagd vrouwtje voor een hele batterij wach tende motoren laat oversteken en vooral ook het gesnerp van het fluitje, dat een uur lang zijn mond niet uitkomt, het zijn allemaal van die bijkomstigheden, waardoor men hem niet ge makkelijk meer wegdenkt uit het straatbeeld. De hoofdagent Van der Plas doet dit soort werk er al bijna 16 jaar bij, maar hij herinnert zich nog goed zijn grote ver bazing toen hij voor het eerst in uniform een stopteken gaf en zag dat het nog werd opge volgd óók: „dat heb je alle maal in het begin dan sta je zelf even gek te kijken van de invloed van het politie-uni- form...." Na de oorlog heeft hij ook nog geruime tijd het verkeer met de bekende witte handschoenen geleid, maar die gymnastiek kostte héél wat meer inspanning dan deze. Ieder jaar heeft hij de wach tende rijen langer zien wor den, ieder jaar heeft hij zijn ervaring omtrent de mentali teit van de weggebruikers weer kunnen verrijken. En de slotsom waartoe hij daardoor is gekomen luidt eenvoudig: iedere categorie weggebrui kers verwijt de andere catego rie de onveiligheid van hel verkeer, maar ondertussen hebben zij er allen evenveel schuld aan. Voor de automo bilist is de fietser de zondebok en voor de fietser de automo bilist, maar het is blijkens zijn ervaring om het even. Nog onlangs deed hij op het Kennemerplein een paar stap pen achter zijn bord vandaan om een fietser er op te atten deren, dat hij niet voorgesor teerd had. En terwijl het ver keer van het Statenbolwerk nog wachtte klapte het stop bord dicht: onmiddellijk schoot toen de voorste auto naar vo ren „Zodra je even aarzelt bij het hanteren van je bord ben je weg", zei de hoofdagent, „dan denkt iedereen dat hij er nog wel doorkan. Je moet on verbiddelijk zijn en dat heel duidelijk laten merken door je gebaren. Het lijkt wat over dreven dat ik mijn bewegin gen afbijt en het bord met een klap dichtsla en met een ruk omdraai, maar dat is toch juist wat je moet hebben om in druk te maken tegenover mensen met zoveel haast." Wij vroegen hem of hij zich nooit eens als een dirigent van ?en groot orkest had gevoeld, vooral toen hij nog „met de handschoen" werkte. Maar dat gevoel had hij nooit gehad, zei hij. „Trouwens als dirigent sta je ook voor een heel wat sym pathieker lawaai". Wat hem tijdens zijn dienst in de ver keersregeling vooral in toene mende mate opvalt is de steeds grotere hulpeloosheid en paniek van de bejaarden in het moderne verkeer. „Je doet er als agent aan wat je kunt, maar het blijft een nare kwes tie. Het wordt hoog tijd dat ze van overheidswege daadwer kelijk wat voor de voetgan gers gaan doen...." in Haarlem was komen wonen, aan dat lawaai zelfs een dich terlijke klacht heeft gewijd. Hij had gehoopt in Haarlem rust te zullen vinden, maar het tegendeel was het geval en hij heeft zijn prikkelbaar gemoed hierover in minder vleiende woorden gelucht: „Dit is dat Haarlem dan, hetgeen ik mij verbeeldde Als vol van welvaart, rust, en zielsgenot en weelde! Een omtrek van een stad, die omdanst in heur wal, Van wildernis vervuld en afbraak en verval: Een lucht wier helle klank mijn hersens steeds doet trillen: Vol raatlend straatgewoel, bij nacht noch dag te stillen: Vol stemmen, voor het minst als dondrend wolkgekraak, Drie ladders hóóger dan gewone menschenspraak Die, wen de klokken slechts een oogenblikjen zwijgen, Als eensklaps uit de kluft der barstende aarde stijgen!'' Hij heeft het speciaal op Haarlem gemunt, want als tegenstelling noemt hij Leiden en zelfs Amsterdam, in welke plaatsen hij eveneens heeft gewoond. Zalig Leijden, wieg van 't Zanggodinnendom! Ja, zalig Amsterdam waar beurs- en straatgebrom In doffer lucht verzacht en als door één gedommeld, Geen hersens zo verscheurt noch ingewand doorrommelt, Noch eindeloos allarm door aders jaagt en bloed, En 't merg en ruggegraat noch beenders schokken doet!" Het is voor Willem Bilder dijk dan ook maar gelukkig, dat hij niet in het Haarlem van 1956 heeft gewoond. Waarschijnlijk zou er dan nog heel wat anders uit zijn dich terlijke pen zijn gevloeid! Hoe zou hij bijvoorbeeld onze model-vuilnisemmers hebben bezongen, wanneer deze in de model-vuilniswa gens worden leeggestort! Het donderend wolkgekraak is hierbij vergeleken nog maar een zacht gerommel Lijst van boeken, die door de Stadsbibliotheek aangeschaft zijn. ROMANS: Baroja, Piratenbloed; Roc, Van 's duivels begeren; Tic- keil; Andres, Das Grab des Nei- des; Barnes. Mary of Carisbrooke; Macarthur, They sailed for Sene gal; Wilson. The man in the grey flannel suit; Trogat, Les semailles les moissons, dl. 2; Cicognani, Gen- te di conoscenza. Dodge, Och, wat was mijn vader groen; De duizend en één dag, Perzische verhalen, dl. 1; Heinsius. De vermakelijke avontu rier; Nicolas. De erfenis; Penn, Dode macht, domme kracht; Zoo- mers. Het stille gehucht; Re marque, Liebe deinen Nachsten; Shute, Beymond the black stump; Waugh, Island in the sun; Troyat, Les semailles et les moissons. dl. 1; Vaquer, II procuratore. POPULAIR WETENSCHAPPE LIJK: McColvin, The chance to read; public libraries in the world today;Hollis, Vrouwen met huwe lijksmoeilijkheden; Newman, Apo logia pro vita sua, Id. 2; Pierre, Abbé, De boodschap van Abbé Pierre: Spieler, Van wilszwakte tot wilskracht; Thomas, Hemel en heelal; Meinken, Aquariumvissen uit Azië en Au'stralië, dl. 1; Gou- bitz, Staat u klaar? Gymnastiek voor iedereen; Platteschorre, Cock tails; Büscher, Lehrbriefe; ein Buch über Elektrizitat, dl. 2; Van Dale, Nieuw handwoordenboek der nederlandse taal (Leesz.); Ben- zer, Farbiges Photographieren in der Praxis erlebt- Van Egeraat, Gids voor Rome; Tacitus, Kronie ken; Vijf en twintig jaar St. Eli sabeth's of Groote gasthuis. Langs haven en strand; Van der Linden-Rijndam, Bloemèn, planten en kruiden; Van Ostayen, Music- hall; Schrijversalmanak voor het jaar' 1956; Schwab, Griekse mythen en sagen; Kisselbach, Das Leica- Buch; Van Tussenbroek, Interieur voor de kleine woning; Kortekaas, Het wonderkind van Salzburg; Presser, Hoe breng ik mijn vakan tie door? Zwitserland; Clewes, The way the wind blows; Zischka, Ar beid voor het avondland. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Haarlem aan de raad voorstellen de salaris sen van het gemeentepersoneel met ingang van 1 juli 1956 met zes percent te verhogen. Deze verhoging zal over de tweede helft van dit jaar als een uitkering ineens van drie percent worden uitbetaald. Daarmee heeft Haarlem het Rotterdamse voorbeeld gevolgd, zoals het raadslid de heer G. K. Janssen (Arbeid) enige tijd geleden in de vorm van een paar vragen aan B. en W. reeds had gesuggereerd. Deze vragen zijn dan ook nu tevens beantwoord. B. en W. hebben aan de heer Janssen meegedeeld, dat zij kennis hebben genomen van de mo tieven welke in Rotterdam tot de toekenning van zes percent met ingang van 1 juli j.l. heb ben geleid, namelijk de personeelsschaarste en de gang van zaken in de loonpolitiek. Vele bedrijfstakken hebben namelijk al veel eerder zes percent loonsverhoging gegeven, sommige zelfs reeds met ingang van 1 ja nuari. Dit heeft ertoe geleid, dat ook B. en W. van Haarlem in navolging van het Rot terdamse voorbeeld en in afwijking van het regeringsstandpunt, dat een zes percents loonsverhoging met ingang van 1 september inhoudt, de salarisverhoging per 1 juli doen ingaan. Ter vereenvoudiging van de uitke ring zal dit dan een uitkering ineens wor den. Vrijdagmorgen omstreeks half elf is een vrachtauto op de Zandvoortselaan in Heemstede in botsing gekomen met een zandauto, tengevolge waarvan beide wa gens zodanig beschadigd werden, dat zij moesten worden weggesleept. Het ongeluk ontstond, doordat de bestuurder van een Duitse personenauto, die in de richting Zandvoort reed, aan de rechterkant van de weg stopte om de weg te vragen. Een zandauto, die achter deze auto reed moest ook stoppen, evenals een vrachtwagen, die daar weer achter reed. De vrachtauto slip te echter door, waardoor hij naar links gleed en op het andere weggedeelte kwam. Hier kwam de wagen in bosting met de zandauto, die van de andere kant naderde. ADVERTENTIE Product van General Motor» AUTOMOBIELBEDRIJF HAARLEM Tel. 13850-11 578 - Verkoop 18463 (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Vijf mannequins, waarbij een met een grotere maat tot grote voldoening van tal van bezoeksters, hebben donderdagmiddag en -avond in café-restaurant „Dreefzicht" getoond welke modellen het „Modehuis Stoutenbeek" zijn klanten deze herfst en winter te bieden heeft. De nieuwe mode brengt aardige ideeën voor de vrouw, die modieus gekleed wil gaan. En welke vrouw wil dat nu niet? De firma Stoutenbeek heeft deze middag en avond bewezen dat dit ook kan en zelfs voor niet al te veel geld, want de getoonde cocktail- en avondtoiletten waren in de meeste gevallen betaalbaar en toch bij zonder elegant en modieus. Op de drempel van de herfst zijn korte suède-jasjes in diverse warme tinten in zwang, waaronder een pull-over van Ita liaans makelij of een twinset in een bij passende pasteltint het bijzonder goed doen. De nieuwe mode wordt gekenmerkt door de typisch vrouwelijke lijn. De rok ken zijn wijd met veel plooien, de lijfjes nauwsluitend met een hogere taille, de zgn. „ligne-princesse" met draperie, die deze lijn nog accentueert. Herfst- en win termantels, wijdvallend, korte en lange bontjassen, waaronder een opvallend mooi bontjasje in de nieuwe modekleur (grijs bruin) „Moonstone" geheten, fantasie man telpakjes, enige zeer mooie gebreide ja ponnen van uitstekende snit, ietwat meer geklede japonnen en tenslotte een hele serie cocktail- en avondtoiletten hebben het oog van de vrouw, die graag goed ge kleed wil gaan, deze middag en avond in bonte afwisseling bekoord. De cocktail- en avondtoiletten van de firma Stoutenbeek hebben allure en cachet. Zo zagen wij op een zwart fluwelen avondtoilet een zwarte avondmantel dragen met wit satijn ge- woerd, want avondmantels heb'ben toch altijd een aparte bekoring. Bijous zullen niet meer zo overvloedig opgeld doen; met een enkel fraai bijou kan in de meeste gevallen volstaan worden. Zijden organza en fluweel zijn al bijzonder mooie stoffen voor avondkleding. Tot slot was er de traditionele bruid en hiermede kwam een einde aan een uit stekend geslaagde modeshow, die geken merkt werd door een vlot tempo en een voortreffelijke „lady-speaker", die altijd het hare bijdraagt tot het welslagen daar van. De getoonde modellen, bijna zonder uitzondering fraai van lijn en coupe en zeer origineel, maar altijd gedistingeerd, hebben het oog van de bezoeksters onge meen geboeid en dat is wel het beste com pliment dat wij de organisatoren van deze show kunnen geven. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13