Conflict in leiding van kindercircus Lambertha arl. R. v. Empelen TAXI 18000 Imó va HOTELPLAN Voormalige medewerker sticht eigen Haarlems jeugdtheater' Radio Moors Kort en bondig J 3-80-80 SLOT DEFECT? li Consultatiebureau in Oud-Schoten Twee broers bekenden zestien inbraken Maatschappelijk buurtwerk Uiteenzettingen voor Haarlemse raad Zes personen verdacht van wijndiefstallen aangehouden Honderd vijf tig dames op bezoek in Haarlem School zieltogende vissen in Spaarne Snoek van zeven pond met schepnetje gevangen „Jupiter" speelt voor ouden van dagen A.R.M. bestaat heden vijfenzeventig jaar vergoeding voor continu-arbeid Getuigenis van gebeds genezing in Begijnhofkapel Consultatiebureau gaat f 289.700,- kosten ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE EERSTVOLGENDE vergadering van de Haarlemse gemeenteraad zal voor een belangrijk deel gewijd zijn aan een voor stel van B. en W. om over te gaan tot aan koop van het hotel Funckler aan de Kruis weg. De renommee van dit hotel is alge meen bekend, evenals de omstandigheid dat de huidige exploitant en mede-eige naar op hoge leeftijd is en er geen op volger is. Reeds enige jaren geleden heeft een in stelling welke tot taak heeft niet alleen het vreemdelingenverkeer, maar ook de welvaart van Haarlem in het algemeen te bevorderen, het gemeentebestuur erop ge wezen, dat met het verdwijnen van hotel Funckler Haarlem een hotel zou verliezen, dat weliswaar onmogelijk modern viel te noemen, maar dat in het hotel-assorti ment van de stad door zijn geheel eigen karakter moeilijk gemist kon worden. Toen maar dat is dan ook enige jaren terug werd bovendien de aanwezige hotelaccommodatie in Haarlem te gering geacht, voral onder de indruk van enige zeer drukke bollenzondagen. Wie bij de hoteliers in de stad het oor te luisteren legde, wist wel, dat men daar in het alge meen maar matig tevreden was met de gemiddelde bezettingsgraad over het ge hele jaar. Een en ander heeft B. en W. aanleiding gegeven in onderhandeling te treden met de n.v. Funckler en nadat de raad het college daartoe in besloten vergadering had gemachtigd een voorlopige koop overeenkomst af te sluiten, waarbij men wel moet bedenken, dat de daartoe strek kende onderhandelingen heel wat moei zamer zijn verlopen dan men uit deze korte omschrijving kan opmaken. B. en W. zijn krachtens hun toezegging aan de n.v. Funckler gehouden het voorstel tot aan koop voor 1 oktober aan de raad voor te leggen, maar uiteraard heeft de raad de volle vrijheid behouden om het af te wij zen. Het bedrag dat met deze aankoop is gemoeid overschrijdt de twee ton. Het is duidelijk, dat de betekenis en de strekking van dit voorstel niet louter van financiële aard zijn. Zonder zover te gaan als in sommige kringen van het hotel-café- restaurantbedrijf en ook door een fractie van de Haarlemse raad na de genoemde besloten vergadering is gesteld, name lijk dat hier geen gemeentelijke taak zou liggen, is het toch wel duidelijk dat het' gemeentebestuur zeker niet lichtvaardig tot deze aankoop mag besluiten. Het gaat hierbij niet zozeer om principiële, maar om zuiver zakelijke beweegredenen. De om standigheid, dat de gemeente bereid zou zijn een offer te brengen in het belang van het bestaande hotelassortiment, doet daaraan niets toe of af. Wanneer men tot aankoop van een hotel overgaat zal het in de eerste plaats nodig zijn, dat men een redelijke zekerheid heeft omtrent de voort zetting van de exploitatie. Een exploitatie door de gemeente zelf wordt vrijwel algemeen onmogelijk geacht. Men zal dus een particulier of een combi natie van particulieren bereid moeten vin den onder bepaalde voorwaarden waar van de belangrijkste is, dat het hotel wordt aangepast aan de eisen van deze tijd zonder dat het zijn cachet verliest deze exploitatie ter hand te nemen. Wan neer men nu weet, dat zelfs in de goede jaren ongeveer de helft van de zogenaam de luxe hotels niet rendeert, dan kan men zich ongeveer een voorstelling vormen van de bereidheid van Horeca-deskundigen om zich met deze exploitatie te belasten. De energieke pogingen van B. en W. om een exploitant te vinden hebben dan ook geen succes ontmoet. Ook een nuchtere, uit sluitend cijfermatige benadering van het vraagstuk geeft al in het geheel geen aan leiding de voorgestelde aankoop met in stemming te begroeten. Zelfs met uitscha keling der hotels „Royal" èn Funckler" blijven er in negen hotels altijd nog bijna driehonderd bedden over. Voor de seizoen- tijd beschikt men dan nog over 1700 bed den op particuliere adressen. Dat zelfs deze capaciteit soms niet toereikend blijkt te zijn, behoeft nog niet te betekenen, dat daarom alleen tot grote investeringen en een riskante exploitatie overgegaan dient te worden. Op die enkele topdagen in het jaar namelijk is men ook in plaatsen van een van nature overvloedige hotelaccom modatie niet in staat aan de logiesbehoef- te tegemoet te komen. Maar ook wanneer men de zaak niet uitsluitend kwantitatief wil stellen blijft het voor discussie vatbaar of voor Haar lem, althans op dit moment, het bezit van een „vijf-sterren-hotel" onmisbaar geacht moet worden. De hiervoor gegeven cijfers hebben immers alleen betrekking op Haar lem, doch men behoort uiteraard de naaste omgeving evenzeer in beschouwing te nemen. En daar vindt men nu juist twee hotels, die uit hoofde van hun ligging en hun accommodatie de bijzondere functie van een hotel met een geheel eigen cachet en sfeer en waarvoor dus, ook onder de buitenlanders, slechts een zeer geringe clientèle bestaat zeer goed kunnen ver vullen. Juist voor de groep gasten waar over het hier gaat hebben afstanden in het geheel geen betekenis en zal de animo om in een drukke binnenstad zonder voldoen de parkeergelegenheid te logeren niet over matig groot zijn. Met het noemen van de parkeergelegen heid zijn wij ook aangekomen bij een vol gende voorwaarde welke noodzakelijk is om belangstelling voor de investering in en de exploitatie van een hotel van dit type te ontmoeten. De gehele sfeer en allure der stad moeten daarmee in over eenstemming zijn. Het is aan twijfel onder hevig of Haarlem reeds thans die sfeer en allure heeft, nog geheel afgezien van de vraag of het gewenst is, dat dat klimaat ooit wordt bereikt. De noodzaak van een „vijf-sterren-hotel" wordt immers mede bepaald door een paar niet te onderschat ten factoren als een intensief cultureel leven hetgeen meer is dan een keer per week een concert en eens in het half jaar een operavoorstelling een levendig ver keer van handel en industrie, de aanwezig heid van een congresgebouw, waarin ook samenkomsten van zeer grote omvang kun nen worden gehouden. Het is niet uitgesloten, dat die voor waarden na verloop van een aantal jaren worden vervuld. Alleen zal het dan nood zakelijk zijn, dat reeds nu wordt uitgegaan van een binnen de bestaande mogelijk heden te verwezenlijken plan. Wij denken daarbij aan de gedachten die de wethouder van onderwijs, kunst-, jeugd- en sport zaken en vreemdelingenverkeer aan het einde van het vorige jaar als particulier heeft geopenbaard. Inderdaad biedt de Dreef reeds thans een te verwezenlijken mogelijkheid om tot een centrum van cul tuur en ontspanning te komen, dat door zijn ligging zeer aantrekkelijk is en zeker de voorkeur verdient boven de in het ver keersplan daartoe aangewezen plaats aan de oostzijde van het Spaarne. Zou inder daad de Dreef over een reeks van jaren 99- Zondag zou het Haarlemse kindercircus „Lambertha" in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat twee voorstellingen geven ten bate van het medisch kleuterdagverblijf „Margriet". Als de tweede voorstelling zou zijn beëndigd, zou het kindercircus dit jaar reeds vijfentwintig voorstellingen hebben gegeven. De voorstellingen van aanstaande zondag zijn echter afgelast, als gevolg van een conflict in de leiding. Tussen een van de leiders, de heer H. C. Hartman en de oprichtster mevrouw Van der Gracht, werd de samenwerking steeds slechter, waar door de heer Hartman gemeend heeft, zich te moeten terugtrekken. Zonder medeweten van de overige lei ders heeft de teruggetreden leider de voor stellingen afgelast, met als motief „ziekte van enige kinderen". De leidster is echter van mening, dat dit een ongegrond motief is. In de twee jaren, dat het Haarlemse kin dercircus nu bestaat, heeft het zich een grote populariteit verworven. De jeugdige artiesten gaven diverse voorstellingen, waarbij de opbrengst voor een goed doel werd afgestaan. Zo trad „Lambertha" on der andere op voor het medisch kleuter dagverblijf „Margriet", waarvan de heer Hartman, de teruggetreden leider, propa gandist is. Voorstellingen werden ook ver zorgd voor de patiënten in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort, het herstellings oord Unicum en voor enige scholen. De oprichtster van het kindercircus was voornemens op normale wijze met de repe tities en voorstellingen voort te gaan. Zij kreeg de schriftelijke verzekering van de teruggetreden leider, dat hij geen enkele van de kinderen zou weerhouden, verder aan het circus mee te werken. Mocht er toch een van de kinderen zich terugtrekken, dan zou hij hiervoor niet verantwoordelijk zijn. Blijkens een schrijven aan een van de kinderen van „Lambertha" heeft de terug getreden leider thans plannen voor de op richting van een geheel nieuw kindercir cus. Medegedeeld wordt, dat is opgericht „Het Haarlems Jeugdtheater, onder leiding van tante Zus en oom Henk". Kinderen van negen tot zestien jaar zouden zich op het adres Cornelis van Noordestraat 20 rd. kunnen opgeven om te doen aan: acroba tiek, trapezewerk, muziek, zang en schets jes. „Reorganisatie" In een schrijven aan de redactie, bericht te de heer Hartman vanmorgen, „dat het kindercircus „Lambertha" geheel is ge reorganiseerd". En voorts: „Daar ik onder vonden heb, dat de leiding pedagogisch niet verantwoord was, zijn wij besloten het geheel een andere sfeer te geven. Wij zul len ook de naam „circus" niet meer ge bruiken, aangezien deze naam ook niet verantwoord was". Tenslotte schrijft de heer Hartman: „Ons hoofddoel is in club- Zoals wij reeds hebben bericht zal de af deling Haarlem van het Oranje-groene Kruis maandag 17 september om twee uur 's middags in de bijgebouwen van de Sions- kerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten een consultatiebureau voor zuigelingen openen. Het bureau dat onder leiding staat van mevrouw WolfNeuman, arts te Over- veen, zal elke maandag geopend zijn van 2 tot 3 uur. Het ligt in de bedoeling binnen enkele maanden aan deze zuigelingenzorg ook een kleuterzorgzitting te verbinden. De diacones zuster Cathrien Vis, Tesselschade- straat 115 in Haarlem-Noord, is als assis tente aan het consultatiebureau toege voegd. .99 verband de kinderen een gezellige sfeer te geven". Van de zijde van het kleuterhuis „Mar griet" deelt men ons mede, dat het kleuter dagverblijf met het geschil bij het kinder circus niets uitstaande heeft. Ook is het onjuist, als zou de gemeentelijk adviseur voor maatschappelijk opbouwwerk, drs. W. Hazevoet, hierin gekend zijn. De heer Ha- zevoet heeft geen enkele bemoeienis met het kindercircus gehad, daar dit niet valt onder het erkende jeugdwerk. Het zou te betreuren zijn, als persoon lijke kwesties en wrijvingen hun weerslag zouden vinden op de activiteit van het kin- dercircus „Lambertha". Het komt ons voor, dat een actie voor oprichting van een nieuw kindercircus zeker niet ten goede zal komen aan het reeds twee jaar bestaande „Lambertha". Integendeel: als persoonlijke geschillen worden uitgespeeld ten koste van het kindercircus, dan pleit dit niet voor het idealisme van hen, die hiervoor verantwoordelijk zijn. ADVERTENTIE Twee broers, een 24-jarige kelner uit Heemstede en een 27-jarige chauffeur uit Haarlem, die beiden gedetineerd waren in het huis van bewaring, hebben een aantal inbraken in Haarlem en omgeving bekend. Zij hadden reeds toegegeven elf inbraken in de maand augustus te hebben gepleegd in Alkmaar, de Zaanstreek, Haarlem en Heemstede. Thans hebben zij bovendien nog bekend twee inbraken te hebben gepleegd in een wasserij en stomerij aan de Brouwersvaart te Haarlem op 23 mei en 6 augustus, waar bij de eerste keer een bedrag van ruim vier duizend gulden in geldzakjes ontvreemd waren en de tweede keer niets van hun ga ding geworden werd. Bovendien bekenden beide broers ingebroken te hebben bij een beddenspeciaalzaak op de Jansweg, waar ruim twaalfhonderd gulden werd gestolen. Verder zouden er door het tweetal een brandkast in Den Haag en één in Amster dam ontvreemd zijn. Vrijdagavond heeft de Haarlemse gemeen teraad geluisterd naar een tweetal uiteen zettingen over de taak en methodiek van het maatschappelijk buurtwerk. De inlei dingen werden gehouden door de secretaris van de stichting „Maatschappelijk buurt werk" te Haarlem, pater S. Duynstee. en de directeur van de school voor Maatschappe lijk werk te Amsterdam, de heer J. L. de Jong, Na de pauze werd geanimeerd gedis cussieerd. ADVERTENTIE zijn uitgegroeid tot een Haarlemse cultu rele boulevard, dan zou het niet ondenk baar zijn, dat in de nabijheid daarvan dat „kwaliteitshotel" gevestigd zou kunnen worden, dat dan tevens de vervanging zou kunnen vormen van het vroegere hotel „Den Hout", waarvan de verdwijning in ten minste gelijke mate betreurd moet worden als met het staken van de exploi tatie van Funckler het geval zou zijn. Al deze overwegingen zullen ook wel door B. en W. gemaakt zijn en de indiening van een voorstel aan de raad om Funckler aan te kopen zal dan ook wel meer een gevolg zijn van de toezegging aan de hui dige eigenaren dan van innerlijke over tuiging. De kans dat de gemeenteraad in meerderheid iets voor deze transactie zal voelen moet dan ook wel nihil worden geacht, zeker wanneer het College aan de raad uiteraard vertrouwelijk de re sultaten voorlegt van een onderzoek dat het heeft doen instellen naar de kwantita tieve hotelbehoefte in Haarlem. Men kan natuurlijk de vraag stellen of, ook wan neer men ervan uitgaat dat de logies- capaciteit niet behoort te worden uitge breid, het niet gewenst is dat de gemeente het behoud en de verbetering van de be staande accommodatie bevordert.Maar ook die vraag kan niet alleen wat betreft het „kwaliteitshotel", maar ook ten aan zien van het hotel van de middenklasse slechts beantwoord worden wanneer men de ontwikkeling van de stad in voldoende mate kan overzien. Zo zou men kunnen overwegen of het aanbeveling zou ver dienen op het vergrote Stationsplein een nieuw hotel te stichten voor de gemiddel de toerist. Maar ook dan zal het aanbe veling verdienen uit te gaan van de be staande hotelbedrijven, waarbij men wel licht tot een exploitatiepool zou kunnen komen. Op dit ogenblik echter, in weerwil van de schone schijn der seizoentopdagen, is dit probleem niet actueel. „De man in het donkergrijze pak" (Rem brandt). De film „The man in the grey flannel suit" is gemaakt naar de gelijkna mige roman van Sloan Wilson, waarvan een in het Nederlands vertaalde uitgave kort geleden is verschenen bij de uitgeverij „De Bezige Bij" te Amsterdam. De titel van boek en film laat zich uit het verhaal niet zo gemakkelijk destilleren, als men wellicht geneigd is aan te nemen. De ge schiedenis behandelt de problematiek van de uit de laatste oorlog in het burgerleven teruggekeerde militair, die van zijn vrouw en van de levensomstandigheden in de ge wone maatschappij is vervreemd. Hij voelt zich nog onwennig in zijn „donkergrijze pak". Bij het geval van de hoofdfiguur in de film (Thomas Rath) komen daar, be halve psychologische, ook nog heel reële moeilijkheden bij, zoals een kwestie over een al dan niet te erven huis, het vinden van een nieuwe baan, die hem in contact brengt met een president van een zeer groot radio-omroepconcern, die ook weer door psychische problemen wordt gekweld. Het verhaal culmineert in een gelukkige oplossing, die volgt op de ontdekking van mevrouw Rath (Jennifer Jones), dat haar man een zoon heeft in Italië, die financieel gesteund moet worden. Als deze kwestie tot beider tevredenheid door een sympathiek aandoende notaris is opgelost, betekent dit tevens het (gelukkige) einde van de film, die verder niet ingaat op de allesbehalve opgeloste andere moeilijkheden van de hoofdfiguur. Hierdoor wordt de toeschouwer geprik keld tot een zelfstandige analyse van de problematiek van het geval Rath, welke problematiek één is van vele identieke ge vallen. Dit geeft de waarde en tevens de beperking aan deze, overigens met grote ernst en zorgvuldigheid opgezette, film. De waarde is gelegen in de omstandigheid, dat velen bij het zien van deze film geconfron teerd worden met vraagstukken, die hen zeer persoonlijk aangaan, de beperking is het gevaar, dat gelegen is in een schablone- achtige behandeling van het gegeven, aan welk gevaar regisseur Nunnally Johnson niet geheel ontsnapt is. F. D. „De dief des konings" (Roxy) Een avontuurlijke film, waarin enigszins een „Carel ende Elegasf'-motief verwerkt is. De dief wordt echter niet door hemelse stemmen bewogen uit stelen te gaan. In tegendeel, het gaat er verre van „hemels" toe. Het is al schieten en duelleren wat de klok slaat, afgewisseld met achtervolgin gen en overvallen. Het verhaal speelt zich af tijdens koning Charles II van Enge land. Eén van zijn vertrouwelingen (Da vid Niven) tracht op de troon te komen door alle invloedrijke personen aan het hof te liquideren. De namen met data en tijd van executie heeft hij in een boekje geno teerd. Dit boekje valt in handen van een struikrover, kapitein Dermott, een afvalli ge. In samenwerking met de dochter (Ann Blyth) van een der vermoorde gunstelin gen des konings steelt hij de kroonjuwelen en vestigt op deze ongebruikelijke manier de aandacht van Charles op zich. Tijdens de hierop volgende audiëntie overhandigt hij hem het boekje waardoor de schurk wordt ontmaskerd en hij het meisje in zijn armen kan sluiten. Een film, die door de vele onwaarschijn lijkheden net iets onder de middelmaat blijft. „Liefde, die duur betaald wordt" (Frans Hals) Er is weinig nieuws onder de ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philtps-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De Haarlemse politie heeft een zestal personen gearresteerd, dat er van verdacht wordt in het tijdvak van 21 juli tot 6 sep tember in een wijnkelder van een perceel aan de Zuiderhoutlaan te Haarlem te heb ben ingebroken, waarbij niet minder dan 28 flessen wijn, cognac en whiskey, als mede blikjes levensmiddelen werden ge stolen, welke inbraak reeds in ons blad van 11 september werd vermeld. De zes aangehouden personen, die allen uit Haar lem afkomstig zijn en in leeftijd variëren van zestien tot zevenendertig jaar, hebben bekend nu en dan in het bewuste huis te hebben ingebroken en flessen wijn te heb ben weggenomen. De zes verdachten zijn ingesloten. zon in deze film van Franse makelij, waar in de verdorvenheid van de Parijse onder wereld weer eens uit de doeken wordt ge daan. Verdachte personages breken in bij een diamantslijperij, maar nog juist wordt de politie gewaarschuwd. Een van de dia mantslijpers heeft een onschuldige ver houding met een meisje van verdachte ze den, wier broer ook bij de inbraak betrok ken is. De diamantslijper wordt onschuldig veroordeeld en als hij uit de gevangenis komt, kan hij geen werk krijgen. Dan valt hij in handen van ongure handelaren in verdovende middelen, wordt gearresteerd en door de politie voor spionage in de on derwereld gebruikt. Tenslotte wordt hij men had het kunnen vermoeden zelf het slachtoffer van zijn verklikkerij. Ver dachte vrouwen, gentlemen-boeven en kei harde detectives verlenen de nodige span ning, maar verder moet men van de film niets verwachten. Hk. „Mens, durf te leven!" (Studio) Een vrij jonge bankier wordt door zijn grootste concurrent in een klein Amerikaans stadje zo in het nauw gedreven, dat hij dreigt failliet te gaan en op het punt staat door middel van zelfmoord zijn familieleden in elk geval dan toch nog de verzekeringsgel den te laten opstrijken. Hij wordt echter gered en leeft verder tevreden en geluk kig. Tot zover is alles dus vrij normaal, want het zou niet de eerste keer zijn dat de Amerikaanse filmindustrie een dergelijk verhaaltje als thema zou nemen. De redding geschiedt echter op een dergelijk verrassende wijze dat de gehele film er door gered wordt. Wanneer de hoofdrol speler-bankier, George Baily, op het punt staat in een woeste rivier te springen, wordt er namelijk een engel naar de aarde gezonden in de vorm van een vriendelijk oud heertje, dat zijn best doet de dwalende bankier weer een beetje op zijn gemak te stellen. Als beloning krijgt de engel dan later zijn vleugeltjes. Nu is ook deze wending niet nieuw, maar de manier waarop regisseur Frank Capra zijn hoofdrolspeler James Stewart aan het werk heeft gezet, dwingt bewondering af. Tot ongeveer de helft van de film kabbelt het verhaal vriendelijk voort, maar dan komt Stewart in actie, waardoor de gehele film direct in waarde sijgt. Hij wordt bij gestaan door Donna Reed en ook voor de bijrollen en -rolletjes zijn figuren gekozen, die stuk voor stuk voor hun taak berekend zijn. Zo wordt het dan een film die vooral wanneer het verhaal eenmaal een flink eind gevorderd is zeker het aankijken waard is en dan neemt men uiteraard de gebrekkige decors op de koop toe. „De hofnar" (Cinema Palace) is onlangs, ter gelegenheid van de Nederlandse pre mière, al zo uitvoerig besproken en gepre zen door onze filmredacteur, dat wij daar niets meer aan toe hoeven te voegen dan een warme aanbeveling om deze ook in filmisch opzicht meesterlijke Danny Kaye- rolprent vooral niet te missen. Het is een der beste en leukste films die wij ooit van deze super-grappenmaker zagen. LUXOR prolongeert de Italiaanse film „Verboden vrouwen" met in de hoofdrollen Linda Darnell en Anthony Quinn; in LIDO kan men nog een week de ontroerende Spaanse rolprent „Marcelino, brood en wijn" gaan zien en MINERVA geeft tot en met zondag het filmwerk „De klokkenlui der van de Notre Dame" met de bekende Britse acteur Charles Laughton. Maandag en dinsdag brengt het Heeinsteedse theater twee voorstellingen van de Nederlandse film Merijntje Gijzens jeugd en donderdag avond draait daar Marcel Carné's befaam de „Havenkwartier" (Quai des brumes) met Jean Gabin en Michèle Morgan. Op woensdag 19 september zullen onge veer 150 dames, echtgenoten van deel nemers aan een in Den Haag te houden internationaal landbouwcongres geruime tijd in Haarlem verblijven. Door Haarlems Bloei wordt de dames een orgelconcert door Albert de Klerk in de Grote Kerk aange boden, waarna het Stadhuis wordt bezich tigd. In de middaguren wordt het Frans Halsmuseum bezocht. Het zijn in meerder heid Franse en Duitse dames, reden waar om Albert de Klerk ook werk van compo nisten van die nationaliteiten ten gehore zal brengen. Dit bezoek is een gevolg van de activiteit welke Haarlems Bloei heeft ontplooid bij allerhande congresserende organisaties om ook een bezoek aan Haarlem in haar excur sieprogramma op te nemen. Vanmorgen hebben voorbijgangers langs het Spaarne in Haarlem grote scholen zieltogende vissen aan de oppervlakte van het water zien drijven. Op sommige plaat sen dreven de vissen in grote hoeveelhe den bijeen. Honderden mensen verzamel den zich langs de wallekant en op de Melkbrug om het merkwaardige verschijn sel gade te slaan. Jongetjes stapten met schepnetten, teilen en emmers naar het Spaarne om op gemak kelijke wijze een hoeveelheid vis te „ver schalken". Een politie-agent heeft de jon gens erop gewezen, dat het eten van de vissen mogelijk voor de gezondheid na delige gevolgen kan hebben. Naar men ons van de zijde van de Ge meentereinigingsdienst mededeelde, wordt vermoed, dat hier sprake is van gebrek aan zuurstof in het water. Bij een chemisch laboratorium nam men echter aan, dat het water vergiftigd is door chemische afval- produkten, die in het water van het Spaar ne worden geloosd. Deze vergiftiging zou te constateren zijn aan de kieuwen van de vissen, die normaal lichtrood zijn. De vissen, die aan de oppervlakte van het water dreven, vertoonden echter paars blauwe kieuwen, hetgeen een teken van vergiftiging moet zijn. Vele vissen leefden vanmorgen nog, maar andere waren reeds dood of ver keerden in zieltogende toestand. Een van de voorbijgangers ondervond de sensatie van zijn leven, toen hij temid den van de massa vissen een enorme, traag zwemmende snoek ontdekte. Hij bedacht zich geen ogenblik, maar rende naar huis om een schepnet te halen. Daarmee slaag de hij er in, de snoek uit het Spaarne te halen. „Ik stond te trillen van de zenuwen; zo'n grote vis had ik nog nooit gevangen en zeker niet met een schepnetje", ver telde hij nog opgewonden van het avon tuur. De snoek is in allerijl naar een aqua rium van de vishandel Van der Laan aan de Riviervismarkt gebracht. Daar is het dier spoedig op adem gekomen. De „Kring van draaiorgelvrienden", af deling Haarlem heeft het voornemen om de ouden van dagen van het Proveniers huis in Haarlem een orgelconcert aan te bieden en wel op woensdag 19 september des avonds van acht uur tot half tien. Bij slecht weer zal dit concert worden ver schoven naar woensdag 26 september. Dit concert wordt belangeloos verzorgd door de vergunninghouder van het bekende or gel „Jupiter". Het ligt tevens in de bedoe ling om in de toekomst meer van dergelij ke concerten aan diverse instellingen aan te bieden. Vele vooraanstaande personen uit de be- drijfs- en organisatiewereld hebben gisteren van de gelegenheid gebruik gemaakt om tijdens een receptie de directie en commis sarissen van de N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij met dit feit geluk te wensen. Het gezamenlijk personeel bood de directie een door de kunstenaar Hessen vervaardigd gedenkraam aan en een Spijker automobiel uit 1901 met zes versnellingen vooruit en twee achteruit. In de grote montagehal, waar de receptie werd gehouden, was tevens een kleine ten toonstelling ingericht van automobielen uit het grijze verleden en het heden. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het Ambtenarenregle ment 1934 zo te wijzigen dat in de toekomst aan de ambtenaar, wiens salaris geregeld is in de Bezoldigingsverordening 1955 voor elk uur arbeid anders dan wegens over werk verricht in zogenaamde avond-, nacht- of zondagsarbeid, boven het hem toekomende salaris een vergoeding wordt toegekend van 14, 28 of 59 cent. Na een proeftijd van drie jaar is men met de vervolmaking van het Beckson-plaatskaarten-apparaat, dat de combinatie vormt van een minia tuurdrukkerij en een rekenmachine, zo ver gevorderd, dat een tiental van deze apparaten door de N.Z.H. in ge bruik zullen worden genomen op de interlocale lijnen. De begin- en eind punten van het traject, het tarief, de soort van het vervoer (enkele reis, retour, militair of kind) worden even goed geregistreerd als dag en uur van afgifte. Bovendien worden alle bedra gen opgeteld, zodat de conducteur heel wat minder tijd aan zijn administratie en afrekening behoeft te besteden. Voor de vervoermaatschappij vormt het Beckson-apparaat een basis voor het opbouwen van een vervoersstatistiek. Twee maatschappijen passen de vin ding reeds toe, namelijk de Westlandse Stoomtramwegmaatschappij en de Citosa. dat de W.S.M. het Beckson- apparaat gebruikt is niet te verwonde ren, want het is een vinding van de directeur van die maatschappij, name lijk de heer H. J. Bienemann. Een machinefabriek in Brummen heeft de drukkerij-rekenmachine vervaardigd. De hierbij afgedrukte foto werd in het begin van de proefnemingen genomen. HAARLEM EN OMGEVING Aanrijding (I). Op de Zandvoorter Allée heeft zich vrijdagmiddag een aanrijding voorgedaan, waarbij twee auto's beschadigd werden. Een bestuurder van een bestelauto wilde namelijk linksaf de Hortensialaan inslaan juist op het moment dat hij werd in gehaald door een personenauto. Beide wa gens werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Aanrijding (II). Vrijdagavond om kwart voor acht wilde de bestuurder van een per sonenauto rijdende op de Glipperweg in Heemstede plotseling zijn wagen keren. Hij kwam daarbij in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende motor. Er was alleen materiële schade. Jongetje aangereden. Een achtjarig jongetje uit Haarlem is vrijdagmiddag om streeks kwart voor twee in de Roerdomp straat, nabij het Roerdompplein, aangereden door een bestelauto. Het jongetje, dat op de fiets was, gaf bij het oversteken van de Roerdompstraat het van links komende auto verkeer geen voorrang. Hij kwam te vallen en is met een hersenschudding naar de Deo vervoerd. Nieuw voorriclitingsbord A. N. W. B. Dezer dagen heeft de A.N.W.B. een nieuw blauw voorrichtingsbord aan de provinciale weg HaarlemSchiphol—Diemen te Am stelveen geplaatst, ongeveer twee honderd meter ten westen van het kruispunt met de Amsterdamseweg. Een vlotte en veilige af wikkeling van het verkeer op dit punt is hiermee gewaarborgd. Benoeming. Met ingang van 1 september 1956 is als tijdelijk leraar aan de rijkstuin bouwschool te Lisse benoemd ir. H. J. We zenberg uit Aalsmeer. Dialoog. Op dinsdag 18 september (2.30 uur) zal de afdeling Haarlem en omstreken der Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsver eniging het winterseizoen feestelijk openen met een dialoog getiteld „Op het spreekuur van een elektrohuishoudkundige". Deze bij eenkomst heeft plaats in restaurant Brink- mann, te Haarlem. Gelukwensen. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het rusthuis der Hervormde gemeente. Jansstraat 36 te Haar lem zal het college van diakenen de geluk wensen in ontvangst nemen op zaterdag 22 september des namiddags van drie tot vijf uur in het rusthuis. Het is noodzakelijk, dat een versleten en afgekeurde veegmachine van de gemeen te Haarlem wordt vervangen door een nieu we, zelfopnemende veegmachine. Op de be groting van dit jaar is hiervoor reeds een bedrag van f 45.000 uitgetrokken, dit bedrag zal echter met f5000 moeten worden ver meerderd. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor, tot aankoop van een nieuwe veeg machine over te gaan en daarvoor het reeds geraamde bedrag van f45.000 te verhogen met f 5000. Lezing Jongerenorganisatie P. v. d. A. Drs. H. Peschar, lid van de Tweede Kamer zal op woensdag 19 september, op de Ge dempte Oude Gracht 47 te Haarlem, om acht uur voor de Jongerenorganisatie van de P. v. d. A. „Nieuwe Koers" het een en ander vertellen over de kabinetsformatie en over moeilijkheden, welke zich de laatste tijd hieromtrent hebben voorgedaan. Liefdadigheidsvoorstelling. Op woens dag 26 september aanstaande zullen de „Plankeniers" uit Naarden in de Haarlemse stadsschouwburg „Uitvaart" van Sutton Vane ten tonele brengen ten bate van het Union Sterhuis te Haarlem. Variétéavond. Ter gelegenheid van de herdenking van het eerste lustrum van de Invalidenvereniging „Ons Belang" te Haar lem zal er op zaterdag 22 september in het gebouw van de H.J.M.V. te Haarlem een variétéavond worden gegeven. ADVERTENTIE Zo kunt u gemakkelijk ons telefoonnummer onthouden Bloemsierkunst Binnenweg 18 Heemstede Op een maandagavond te houden bijeen komst van het Interkerkelijk Evangelisa tiecomité in de Begijnhofkapel, waarin de evangelist F. Stroethoff en zijn echtgenote zullen spreken over „Het Woord, beves tigd door de tekenen", zullen tien mensen, die in een bijeenkomst met Hermann Zaiss of bij een andere gelegenheid op hun ge bed zijn genezen, daarvan getuigenis af leggen. Deze bijeenkomst heeft het comité mede belegd met het oog op de mening volgens welke genezingen als deze slechts een tijdelijke toestand zouden zijn. Dinsdagavond volgt er een bijzondere samenkomst waarin de Zuidafrikaanse predikant Van Stada spreekt over het on derwerp: „Voor het Evangelie bestaat geen rassenverschil". Er worden films over het werk onder de naturellen in Afrika ver toond. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het bestuur van de Noordhollandse ver eniging tot bestrijding van de tuberculose, gevestigd te Haarlem, heeft zoals wij enige tijd geleden reeds meldden het voornemen een nieuw districtsconsultatie bureau te stichten op een terrein gelegen aan de Orionweg hoek Steenbokstraat met het oog op de zeer slechte toestand waarin het tegenwoordige consultatiebureau aan de Gedempte Oude Gracht 41 verkeert. De kosten daarvan worden geraamd op f 289.700. Het bestuur van de vereniging verzoekt B. en W. thans financiële mede werking te willen verlenen door garant te zijn voor de betaling van de rente en af lossing van de voor de bouw benodigde gelden en voorts een bijdrage ineens voor te stellen van f 0.25 per inwoner van de gemeente voor de inrichting van het ge bouw. B. en W. stellen de gemeenteraad thans voor de genoemde garantie en de bijdrage ineens te verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11