INTENSIEVE AANVAL OP DE GEHEIMEN VAN HET „WITTE CONTINENT" Ie tlee eiieetee tijd drie reizen oei de wereld Treffende herinnering aan Scott ee SJhaekletoo Corsica geeft het verleden terug ZUIDPOOLGEBIED IN CENTRUM DER BELANGSTELLING Een comfortabele overwintering GEOFYSISCH JAAR van harte —maar niet HET GROOTSTE DEEL van de tijd, welke de mens nu reeds op aarde doorbrengt, wist hij bijna niets af van de planeet die hem, rondom de zon, door het heelal voert. Pas de laatste eeuwen werd dat er beter op en met name in onze eeuw nam de ken nis der aarde snel toe. Dit zal ongetwijfeld nog aanzienlijk be vorderd worden door het Inter nationaal Geofysisch Jaar, dat voor deze gelegenheid achttien maanden (van juli 1957 tot de cember 1958) zal tellen. Het Is de voortzetting van een met het Eerste Internationale Pooljaar van 1882-1883 ingezette traditie. De toen aan de Pool gevestigde wetenschappelijke stations ver rijkten onze kennis van het hoge noorden onder meer ten aanzien van het Noorderlicht, het magne tisme en de weersgesteldheid op een dergelijke hoge breedte. Het Tweede Internationale Pool jaar had van 1932-1933 plaats en bracht vele nieuwe gezichtspun ten op het terrein van radiover bindingen. Het baande de weg voor vele elektronische nieuwig heden, zoals radar onder meer. De sedertdien onstuimige ont wikkeling van de wetenschap pen, welke zich met onze aarde bezighouden, maken thans, slechts vijfentwintig jaar later, een nieuw internationaal onder zoek wenselijk. Dit derde „Jaar" belooft een grootse symfonie der wetenschap te worden. On geveer vijfduizend geleerden uit meer dan veertig landen ook uit Rusland en zelfs uit ten minste vier andere landen achter het „IJzeren Gordijn" ver lenen medewerking. Zij zullen kennis vergaren omtrent kern en korst van onze aarde, de schei kunde en natuurkunde van haar atmosfeer en oceanen bestude ren en metingen verrichten. Op verscheidene hoogten zullen ze de atmosfeer onderzoeken en het ritme van de eigenaardige golfstromen gaan registreren. <x IS HET MOGELIJK nauwkeurig te voorspellen welke weg een orkaan zal nemen? Wordt overal op aarde het klimaat warmer? Bestaat er gevaar, dat smeltende ijskappen uiteindelijk overstroming van bevolkt laagland aan de kusten van de continenten veroorzaken? Waar ligt de oorsprong van kosmische stralen? Kunnen aardbevingen worden voorspeld? Verliest onze planeet atmosfeer aan de ruimte? Is het mogelijk droogteperioden te voorzien? Het zijn slechts enkele van de vele vragen, waarop men door internationaal teamwork antwoord hoopt te vinden. De equatoriale zone en vooral de poolstreken zullen in het centrum van de belangstelling staan. Uit Canadese, Deense en Amerikaanse stations in het Hoge Noorden zullen groepen des kundigen per schip, hondeslee, tractor of door de lucht trachten de leemten in onze kennis van Groenlands ijskap of Canada's barre noorden te vullen. Rusland, Scandi navië en Frankrijk zullen zich onder meer met de Noordpool bezig houden. IN HET CENTRUM van de belangstel ling komt Antarctica te staan met ruim vijfentwintigduizend km nog onvoldoend bekende kustlijn en ruim vijf miljoen vier kante mijl land, waarvan het merendeel gemiddeld ruim achttienhonderd meter bo ven zeeniveau onder ijs bedolven ligt. Elf landen Argentinië, Australië, Chili, Frankrijk, Engeland, Japan, Nieuw Zee land, Noorwegen, de Unie van Zuid-Afrika, Rusland en de Verenigde Staten van Noord Amerika zullen hier of op de eilanden voor de kust, gedurende de komende vier jaar bases vestigen. De Verenigde Staten nemen deel met zes observatieposten. Meteorologische waarnemingen worden niet alleen op het land, doch ook en wel door middel van met zenders uitgeruste ballons tot op vierendertigduizend meter hoogte verricht. Zo hoopt men onder meer gegevens te verkrijgen over temparatuur, luchtdruk, vochtigheid en windsnelheid. Men tracht bovendien de huidige kennis van de basiscirculatie der atmosfeer aan zienlijk uit te breiden, teneinde daardoor de weersvoorspelling op lange termijn te verbeteren. De economische waarde hier van loopt alleen al voor landbouw en tuin bouw in de biljoenen. Thans in het stadium van voorbereiding, valt hieromtrent uiter aard nog niets te melden. Wel kan echter een en ander worden meegedeeld over het verloop van de op Antarctica verrichte voorbereidende werkzaamheden ten be hoeve van Amerikaanse bases. EEN ZEER belangrijk deel van de lei ding van deze onderneming, waarbij acht tienhonderd man betrokken zijn, berust bij admiraal Byrd en het moet voor deze man, die dertig jaar van zijn levenaan pool- onderzoek wijdde en steeds het belang van Antarctica is blijven betogen, wel een grote voldoening zijn, nu eindelijk te zien hoe alles voor de exploratie wordt ingezet. Op 18 december 1955 maakte een gloed nieuwe ijsbreker van de Amerikaanse Ma rine, de 8625 ton metende en met haar tien motoren 21.000 p.k. producerende „Glacier" krakend een vaargeul door het meer dan een meter dikke pakijs, dat als een pantser om Antarctica ligt. Op enige afstand volg de de rest van de vloot, namelijk een tan ker, twee ijsbrekers en drie vrachtschepen, deze laatste volgeladen met „prefabricated" bouwmateriaal en een enorme variëteit aan voorraden. Het meegevoerde „vliegende materiaal" bestond uit zes Sikorsky-heli- kopters, welke de expeditie een ongekende bewegelijkheid gaven. Ze bewezen goede diensten met het brengen en afvoeren van stafofficieren, verkenningsvluchten voor de Als deze werkkamer geen ramen heeft kan de man die er zit te telefoneren zelfs vergeten, dat zijn „huis" maar een donker stipje is in de ontzaglijke uitgestrektheid van een eenzaam sneeuwgebied. ijsbrekers en het afleveren van vracht. Ook vier éénmotorige De Havilland-Otter- toestellen. waren van de partij, maar deze machines waren blijkbaar voor het on geluk geboren. Eén ervan maakte een val toen bij het lossingswerk een kabel werd ontzet, een ander stortte neer (zonder per soonlijke ongevallen te veroorzaken) en de derde zakte in de sneeuw weg en werd daardoor geruime tijd onbruikbaar. Toen na tijdrovend verkenningswerk de „Glacier" op een majestueuze landings plaats in het ijs aan de kust van het Ross Eiland meerde, had admiraal Byrd daar mee zijn vijfde tocht naar de Zuidpool vol bracht. Dit keer zal het doel de vestiging van twee belangrijke bases zijn. Eén, de voornaamste wetenschappelijke post, komt aan de rand van het Ross-IJsplateau, nabij de Walvisbaai te liggen, ongeveer honderd mijl ten westen van het Edward VII- schiereiland. Dit is het gebied, waar admi raal Byrd ook zijn vroegere stations ves tigde. We zullen het in het navolgende met „Nieuw Amerika" aanduiden. De tweede post zal aan de tegenoverliggende zijde van de rand van het IJsplateau komen, op enkele kilometers van de noordpunt van het Ross Eiland, waarop ook de Mount Erebus (ruim vierduizend m. hoog) zich verheft. Deze basis zal dienst doen als luchthaven. Van hieruit zullen, aan het eind van dit jaar, talrijke koene vluchten worden ondernomen. Machines van de Luchtmacht stijgen er dan op teneinde meer dan vijfhonderd ton materiaal, be nevens het overwinteringspersoneel, naar het Poolstation te vervoeren, hetwelk even eens voor wetenschappelijk werk zal dienen. MET DE AANKOMST van de „Glacier" aan de kust van Ross Eiland, hadden de opvarenden het Zuidpoolcontinent bereikt. Eindeloze uitgestrektheden door de wind gerimpelde sneeuw, ontzagwekkende glet sjers en bergtoppen beheersten het land schap. Onmiddellijk na lossing van de dik- besneeuwde voegtuigen vertrok de ijs- breker weer, op zoek naar een strook dik Ijs, welke als startplaats en landingsbaan zou kunnen dienen voor de acht toestellen, welke in Nieuw Zeeland op het sein wacht ten om de vlucht van vierentwinlighonderd mijl over water en ijs te beginnen. Teneinde de ligging van het gezochte vliegterrein te markeren, verliet een kleine groep mannen per helikopter het schip. Aan de zuidpunt van het Ross Eiland, Hut Point genoemd, naar de aldaar in 1911 door Scott gebouwde hut, ontdekten ze een sneeuwoppervlak van ruim twee kilometer, welke gemakkelijk de zwaarste machines zou kunnen dragen. Ze markeerden de baan met rode vlaggen. Snel seinde men het nieuws nu naar de op Nieuw Zeeland wachtende bemanningen. De schepen be gaven zich meteen weer de oceaan op voor het verlenen van veiligheidsdiensten op af- geproken punten onder de vliegroute. In de avond van 20 december maakten vier grote toestellen, twee tweemotorige Nep tunes en twee Skymasters, een geslaagde landing op de baan. Laatstgenoemde ma chines vlogen als eerste viermotorige naar Antarctica, waar ze alleen op wielen land den. Daarmee werd een historische vlucht volbracht. Voor de bemanning bleek het een zeer Inspannend avontuur te zijn geweest. Ze wist in het geheel niet wat haar te wachten stond en moest zich telkens bezorgd af vragen of het weer goed zou blijven. Het feit, nergens anders op het gehele conti nent te kunnen landen, dan juist op die éne plek, waar een groepje mannen op uitkijk stond, hield hen in de ban van een gespan nen afwachten. Vier kleinere DC 3-toestel- leri, voorzien van skiwielen, moesten we gens ongunstige wind naar Nieuw-Zeeland terugkeren. KORT NA KERSTMIS zette de „Glacier" naar „Nieuw-Amerika" koers. Daarbij -voer men langs de Grote IJsmuur, welke de rand vormt van een enorm oppervlak gletsjerijs. De gemiddelde hoogte van deze muur bedraagt naar schatting veertig me ter en de diepte onder water tweehonderd- dertig meter. Het plateau geeft een indruk wekkend beeld van Antarctica's huidige Ijstijd, het dankt zijn bestaan aan in de Ross Zee uitmondende gletsjers en aan de op het oppervlak neerkomende verse sneeuw. Vergelijking met de in 1947 opge nomen posities toonde, dat een brok ijs van tweehonderd mijl lengte en tien mijl breedte zich van de muur had losgemaakt. Waarschijnlijk zal dit veroorzaakt zijn doordat, met lange tussenperioden, een combinatie van getijden, stormen en gol ven, aanhoudende sneeuwval of wellicht zelfs een aardbeving, vele breuken langs de barrièrerand doen ontstaan. Vroeg in de heldere, koude ochtend van 28 december kwam de Walvisbaai, een na tuurlijke baai in het Ross IJsplateau, in zicht. Door veldkijkers werden de boven de sneeuw uitstekende toppen van de hou ten antennepalen van het sedert 1947 ver laten „Nieuw-Amerika" waargenomen. Per helikopter begaf admiraal Byrd zich naar het gebied, waar hij zijn eerste twee kampen had ingericht (respectievelijk van 1929 en 1934). Thans lagen deze geheel on der sneeuw bedolven en zo zullen ze nog wel heel lang, als een mummie in een pyramide, ingebed blijven. Wat echter nog in de gebouwen aanwezig is blijft goed en staat in geval van nood ter beschikking. In 1929, toen de antennes werden opge richt, waren deze ongeveer eenentwintig meter hoog. Bij de terugkeer in 1934 was de eerstgevestigde basis geheel onder sneeuw bedolven. De tweede werd er toen bovenop geplaatst! In de omgeving van een naburige baai vond men een aanlokke lijke plaats voor de nieuwe post. Het ijs bleek er geschikt voor het lossingswerk, de geringe helling van de sneeuw naar de barrière was eveneens gunstig en er be vond zich een rand plateau-ijs, die de op te richten gebouwen zou kunnen steunen en de bewoners een uitzicht over de baai en de Ross Zee gaf. Dit laatste was van (Zie verder pagina 5) volkomen onbekend gebied geobserveerd. Duidelijk nam men waar hoe de toppen der bergketens, als reusachtige, roodbruinge- kleurde mespunten door de enorme sneeuwmassa en ijszee staken. Een betrek kelijk ongevariëerde, vlakke of gering hel lende sneeuwwoestijn op het hooggelegen, centrale deel van het continent, gletsjer tongen aan de randen en in de ijsrivieren talloze kloven, zó zag men het panorama uit het toestel. Een vooral voor de meteo rologen belangrijke vondst betekende de ontdekking van een ruim vierduizend meter hoog gelegen gebied in het achter land van het continent. Admiraal Byrd ging een kijkje aan de Pool nemen, vooral om er de sneeuw te inspecteren. Hij wilde een indruk krijgen van de situatie, die het personeel van de daar in de komende herfst te vestigen post, er zou aantreffen. Van vorige expedities was gemeld, dat de sneeuw er te zacht zou zijn om het landen van een toestel, op wielen of skies, mogelijk te maken. Maar thans kwam men tot een andere conclusie. Zeer laag vliegend werd men het er over eens, dat het sneeuwoppervlak hard genoeg was voor een landing. Bij deze gelegenheid vloog men drie keer om de Pool en allen maakten daarbij voor het eerst in hun leven in tien minuten tijds drie reizen om de wereld. „Old Glory" en een door ieder getekend, in een buis opgeborgen docu ment, werden gedropt. De gezagvoerder, in een royale bui, wierp vier stuivers om laag! Op de retourvlucht nam men dezelfde route welke in 1912 ook Scott koos, op komt dan trillend tot stilstand, trekt zich terug om vei-volgens weer onstuimig voor waarts te rammeien. De bemanning verge lijkt dit karwei met het berijden van een stuurloos geworden bus over een hobbelige, spiraalvormige weg. De ijsbreker wordt namelijk bij de strijd tegen zulk ijs, aan zienlijk uit de koers gedreven. Helaas maakten de ijsresten de vaargeul voor de vrachtschepen met hun kwetsbare boeg, nog onbruikbaar. Er zat dus niets anders op, dan dat de ijsbrekers de vracht over namen en om daar ruimte voor beschik baar te krijgen werden hun helikopters tijdelijk op het ijs geplaatst. Aan de rand van het open water nam men de lading van de vrachtschepen over. Op vijf mijl af stand van Hut Point werd deze weer op enorme, op het ijs gereedstaande sleden geladen, welke op hun beurt door tractors naar het kamp werden vervoerd. DAARNA groeide Hut Point snel en tel de weldra een hele groep stevige gebou wen, gelegen op een steile, donkere oever, welke uitziet op de kaap, waar nog altijd de in 1911 door Scott gebouwde, door stor men gebeukte, hut zich bevindt. De zeven overlevenden van Shackleton's expeditie, die hem in januari 1917 te hulp kwamen, waren de laatsten, die in deze hut ver bleven. Shackle ton besteedde er zijn beste zorgen aan en sloot haar bij zijn vertrek af. Thans kreeg niemand toestemming er binnen te gaan, doch een fotograaf liet zijn apparaat door een gebroken ruit in de duisternis flitsen en maakte een serie foto's. Een fles wijn, brood en kaas, goed gecon- Bij iedere onderzoeking op grote schaal in het polaire gebied komen voorwerpen te voorschijn, die de hulpmiddelen waren van voorgangers. Hier worden skies opgegraven. wikkelen. In november zal dan een tweede, grote expeditie koers naar het zuiden zet ten. Dit teneinde de staf voor de weten schappelijke stations over te brengen, het expeditiewerk voort te zetten en de man nen, die dan op Antarctica zullen hebben overwinterd, af te lossen. Overigens heeft men het deze groep zo comfortabel moge lijk gemaakt. Om hen heen heerst het slechtste weer ter wereld. Doch ze zijn ondergebracht in knusse hutten en dage lijks draait men in het kamp een film. Ze slapen er op heerlijke, springveren ma trassen. Warm en koud stromend water is ter beschikking. Non-alcoholische dranken zijn verkrijgbaar en op bestelling worden runderlappen geleverd. Het kan verkeren! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIXII ENKELE DAGEN geleden berichtten wij over de vondst van een fort op Corsica uit het bronzen tijdperk. Een lezer, die Cor sica bezocht als lid van een natuurhisto rische vereniging, zegt hierover het vol gende: In alle boeken over Corsica vindt men vele voorhistorische vondsten op dat eiland vermeld. Het is echter niet zo ge makkelijk om ze zelf te vinden. In een vlak weiland valt een stapel stenen op en in een land zonder rotsen is een hunnebed een bijzonderheid. In een eiland dat ongeveer alleen beslaat uit bergtoppen, waar weer en onweer ononderbroken aan tornen en waar overal stapels stenen liggen, is een zeer geschoold oog nodig om te ontdekken wat natuur is en wat cultuur. Er komt nog bij, dat Corsica overwoekerd is door de maquis, een ondoordringbaar struweel van struiken en bomen, dat vrijwel al die voor historische cultuurcentra verstopt heeft, zoals het thans verlaten dorpen en hoeven verstopte en nog verstopt. In mei van dit jaar waren wij met de natuurhistorische vereniging op excursie in Corsica en op het raadhuis van Ajaccio had de secretaris van de vereniging, die het oudhoudkundig onderzoek leidt, mij een rapport van Grosjean ter hand gesteld. Les Statues-Menhirs de la Corse. Dit is dezelfde onderzoeker die ook bij Filitosa de oude vesting blootlegde. Juist in of bij dat Filitosa staan of liggen een aantal van deze menhirs. Dat gehucht bleek echter zo klein dat het zelfs niet op de stafkaart met een schaal 1:50.000 voorkwam. En die menhirs bleken zo weinig bekend te zijn, dat geen dorpeling uit het nabije Sollacaro er ooit van had gehoord. Men wees ons trouwens kalmweg naar het noorden toen we naar Filitosa vroegen, terwijl het in het westen ligt. We hebben die stenen dan ook niet kunnen vinden. Deze onkunde der Corsicanen is overi gens buitengewoon misplaatst, want de monumenten, die daar bij Filitosa waren gevonden, zijn zeer zeldzaam. Het zijn namelijk niet maar gewone steenblokken, die in oude tijden rechtop zijn gezet, zoals bij Carnac in Bretagne en elders, maar het zijn beeldhouwwerken, die menselijke fi guren voorstellen. Men zou ze kunnen ver gelijken met de beroemd geworden beelden van het Paaseiland, al zijn ze, op een enkele na, heel anders gevormd. De mees ten hebben een duidelijke phallusvorm, maar met een mensenhoofd en duidelijke schouders. Op de borst is soms een zwaard gebeeldhouwd of gegraveerd. De vindplaat sen liggen aan de zuidelijke oever van de Taravo, die nabij Porto Polio in zee stroomt. Men neemt in de kring van Cor- sicaanse onderzoekers aan, dat in de peri ode tussen 3000 en 2000 voor onze jaar telling een bevolking zich onder meer is komen vestigen langs deze rivier, en dat zij, wellicht onder dwang van nieuwkomers, telkens hogerop is getrokken het gebergte in. De oudste menhirs dateert men rond 3000 jaar voor Christus in de jongere steentijd, de jongste menhirs duizend of vijftienhonderd jaar later, want de tech niek is niet alleen aanzienlijk verfijnd, maar de afgebeelde zwaarden bewijzen dat zij uit de bronstijd dateren. Het is zeer aan nemelijk dat er nog veel meer belangwek kende bouwwerken en beeldhouwwerken uit de maquis zullen te voorschijn komen. Tot voor kort immers werden de vondsten min of meer bij toeval gedaan, maar het wetenschappelijk ge nootschap van Corsica doet het werk meer systematisch. De secretaris, de heer P. Lamotte uit Ajaccio was vol goede moed, ook op grond van zijn ervaring. Ook hij had reeds een aantal vondsten op zijn naam staan. Wie zich voor deze oudheid kundige zaken inte resseert en een reis op Corsica wil maken kan op het gemeente huis van Ajaccio bij de archivaris alle in lichtingen krijgen. (Vervolg van pagina 4) niet te onderschatten morele betekenis, want landinwaarts ontmoette het oog over al slechts sneeuw. Nadat de „Glacier" voor een haven, elf honderd meter lang en negenhonderd me ter breed, in het ijs had gezorgd, kon het lossingswerk een aanvang nemen. Op het vijf mijl lange traject tussen open water en nederzetting werden bij het pei- lingswerk vele ijsspleten en kloven ontdekt. De meeste waren met sneeuw bedekt, één ervan bleek echter een gapend gevaarte, achttien meter diep en negen meter breed! Genietroepen sloegen er aluminium brug gen, met een capaciteit van zeventig ton, over. Verraderlijke sneeuwbruggen werden met dynamiet opgeblazen. Vijfendertig- tons-tractors, uitgerust met bulldozerschoe pen, bedolven daarop de blootgekomen, onheilspellende spleten onder honderden tonnen sneeuw. Dit gevaarlijk werk kostte, korte tijd na elkaar, twee jonge Amerika nen het leven. Met hun tractor stortten ze in een onzichtbare en niet vermoede spleet. Deze bleek zo diep, dat de slachtoffers, noch werktuigen konden worden geborgen. Binnen tien dagen na de eerste landing hadden de tractors al honderden tonnen bouwmateriaal op de plaats van vestiging en een tijdelijke opslagplaats op het baai ijs, aangevoerd. Er kon dus reeds begonnen worden met het in elkaar zetten van de zeventien fleurige, vierkante, oranjekleu rige gebouwen, die weldra de drieënzeven tig wetenschapsmensen zullen huisvesten. Dank zij de „prefabricated" panelen en balken betekende het werk voor de genie troepen slechts een kwestie van uren. Een blik op deze hutten uit de lucht wekte de indruk, dat op een tafel van sneeuw en ijs domino werd gespeeld. De gebouwen, welke door middel van tunnels met elkaar in verbinding staan, zijn met hun tien cen timeter dikke triplex panelen speciaal ont worpen voor temperaturen van honderd graden beneden nul en windsnelheden van honderd mijl per uur. Ze werken tegenge steld aan een ijskast: houden de warmte vast en weren de koude! Men treft er hier in Nieuw Amerika alleen dakramen in aan: de winterstormen zetten ze namelijk tot de beneden dakranden onder sneeuw, maar de zeer felle winden vegen de platte daken schoon. Ook de voorraden, behalve de brandstof, zijn erin ondergebracht. De wa tervoorraad wordt op peil gehouden door een reusachtige sneeuwsmelter, werkend met een capaciteit van vierhonderdvijftig liter per uur! HET VERKENNINGSPROGRAMMA uit de lucht werd zonder incidenten afgewerkt. Tussen 3 en 14 januari maakten lange-af- stands-toestellen van de marine een tiental grote karteringsvluchten. Hierbij werd ongeveer achttienhonderd vierkante mijl welke terugtocht deze met viea- metgezellen om het leven kwam. Welk een verandering in twee generaties! Waar de dappere ploeg van Scott zelf de zware sleden had moeten trekken, vloog nu de machine met een snelheid van drie ëneenhalve mijl per minuut. Welk een be levenis moet die vlucht ook voor Admiraal Byrd zijn geweest, de man, die de evolutie van de Zuidpoolexploratie van honden teams en houten schepen tot lange-af- stands-toestellen, zag voltrekken. In de avond van 8 januari landde het toestel weer vlot op Hut Point: In elf uur en tien minuten had men zevenendertig honderd kilometer afgelegd. Welk een com fort genoot men op die vlucht! De vier motoren en de nieuwe elektronische navi- De helikopter is voor verkenning bij de voorbereidende onderzoekingen voor het komende Internationaal Geofysisch Jaar van grote betekenis gebleken. Maar de poolhonden bleven hen vergezellen. Zijn niet alleen nog steeds nuttig maar geven bovendien gezelligheid, iets waar de heli kopter nog steeds niet toe in staat is. gatie schonken een gevoel van grote veilig heid. Nu en dan werd thee geserveerd. WEERSPANNIG IJS belemmerde nu al wekenlang de overbrengst van bouwmate rialen voor Hut Point, van waaruit de we tenschappelijke post aan de Zuidpool zal worden geïnstalleerd. Doch de terugkomst van de „Glacier" bracht uitkomst! Binnen twee dagen zorgde dit stoere schip voor een dertig kilometer lange geul in het har de, bijna twee meter dikke ijs en wel tot op ongeveer tien mijl van het station. Bij deze moeizame arbeid werkt het schip zich eerst een aantal meters vooruit, serveerd door Antarctica's natuurlijke ijs kast, alsmede een koffiepot en enkele kroe zen, staan er nog steeds op tafel. Het lijkt alsof de ontdekkingsreizigers elk moment voor een maaltijd kunnen terugkeren. In een hoek staat op de kachel een grote kook pot gereed. Aan de muur hangen foto's van Koning George V en Koningin Elisa beth, daterend van vóór hun kroning. Als sprekend monument ter nagedachtenis van Scott en Shackleton werd de hut thans her metisch afgesloten. EIND MAART hebben alle schepen de Ross Zee verlaten. In „Nieuw Amerika" bleven drie-en-zeventig en op Ross Eiland drie-en-negentig geharde mannen, marine deskundigen en genietroepen, achter. Hun taak is er de lange, strenge winter door te brengen om beide bases verder te ont- ROLP)MD

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 18