Bij Noordwijkerhout wordt nieuw bollenland geschapen Mode TELEFUNKEN Drukte in bollenstreek loopt op een einde Nieuw Operettegezelschap Woest duinlandschap verdwijnt voor strak en zakelijk beeld NEUROTONIC. met „De Graaf van Luxemburg" E. Wolf v/h C. Bos Diverse variëteiten bloembollen beginnen uitverkocht te raken SCHEEPJES' 2ÏT ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 DUINEN WORDEN AFGEGRAVEN Zevenjarig meisje bij ongeluk ernstig gewond Burgerlijke Stand van Haarlem Enorm werk Strak en zakelijk Bromfietster in botsing met bestelauto PERMANENT WAVE v.a. f. 15- Programma voor culturele vorming schooljeugd Provinciaal personeel wil 6 ook per 1 juli N oordhollandse ambte naren nemen motie aan Voor een televisietoestel voor „Brederodeduin" Winterprogramma Vereni ging voor Pedagogiek Bloemendaals comité Bejaardenzorg houdt collecte Sportfilms van Haarlems Dagblad/O.H.C. Er zal een miljoen kubieke meter zand van het Langeveld bij Noord wijkerhout moeten worden gehaald voor er 120 ha nieuwe bloembollen- grond en ongeveer 60 ha weigrond kan worden gewonnen. Tweehonderd duizend keer zal een vrachtauto beladen met vijf kubieke meter zand bij de Ruigenhoek het duin verlaten om zijn lading te lossen aan de Leidse Vaart te Lisse, vanwaar het zand wordt getransporteerd naar de omliggende steden. Is het niet nodig om er huizen op te bouwen dan toch om putten te dempen. Zo wassen enkele handen elkaar. De wo- ningbouwende gemeenten zoeken ijverig naar zand en de bloembollenkwekers in Noordwijkerhout hadden zand te veel, om dat het zogenaamde Langeveld te hoog ligt. Niets was hier meer te kweken, zelfs geen gras. De koeboeren in dat stuk duin zagen het gras verdwijnen en er ruige planten voor terugkomen, doordat de duinen te veel water aan de waterleidingen gaven en te weinig aan de planten. De koeboeren werden kampeer-„boeren" en ze hadden zich al bij hun lot neergelegd, totdat het ruilverkavelingsplan afkwam en weer hoop op grasland en een goede boerennering geeft. Misschien worden de kampeerders op het Langeveld getroffen, (er zijn nu nog huis jes bewoond) maar vermoedelijk zal er een andere ruimte worden gevonden, waar zij hun tenten kunnen opslaan. Er is in de omgeving van het Langeveld nog veel ruimte. Toen de koeboeren geen koeboeren meer konden zijn heeft de Nederlandse regering er een noodvliegveld aangelegd, dat de Duitsers graag gebruikten. ,.Als camou flagevliegveld" zei men in de omgeving. Kampeerders mochten er niet meer komen, maar na de oorlog zijn ze teruggekomen en hebben hun houten en doeken tenten op geslagen. Op beste grofkorrelige zandgrond, waar om ieder stukje kwarts een laagje kalk ligt. „Het is beste bollengrond" ver telde de heer Van Vliet, een van de bazen van de Nederlandse Heide Mij, die onder meer deelneemt aan deze landaanwinning. Aangezien de bloembollenkwekers in Noordwijkerhout over het algemeen maar heel kleine stukjes grond hebben en wei nig kans op uitbreiding hiervan, hebben ze de hoofden bjj elkaar gestoken, een stich ting gevormd en dat ruige Langeveld gro tendeels gekocht. In de toekomst zullen ze, tenminste zij, die „aan de stichting zjjn" ieder kunnen beschikken over vier tot zes hectare bollengrond. Een hectare goede Vrijdagmiddag om vier uur heeft zich op de Herenweg in Heemstede een aanrijding voorgedaan waarbij een zevenjarig meisje, Greta de Bruin uit Heemstede, ernstig ge wond werd en in zorgwekkende toestand naar de Mariastichting moest worden ver voerd. Het kind stak namelijk bij de Prof. Asser laan in Heemstede de Herenweg over zon der goed uit te kijken. Juist op dat ogenblik passeerde er een motorrijder die ondanks remmen en uitwijken een ongeluk niet meer kon voorkomen. Er volgde een aanrijding waarbij Greta de Bruin ernstig aan het hoofd gewond werd en bovendien een gecompli ceerde beenbreuk kreeg. De motorrijder, de 23-jarige matroos M. R. uit Haarlem, werd met lichte verwondingen aan schouders en handen naar het Marinehospitaal vervoerd. De motor werd beschadigd. ADVERTENTIE Nervositeit en alle gevolgen daarvan overwiht U alleen werkelijk doeltreffend met Niet verdovend, maar genezend. Begin daarom een kuur met NEUROTONIC en U wordt Uw zenuwen volledig de baas. Voorradig bij alle apothekers en drogisten. HAARLEM, 14 september 1956 ONDERTROUWD: 14 sept., J. W. de Groot cn A. van Deelen; F. N. Bernoski en J. L. M. de Beer. GEHUWD: 14 sept., M. Beversluis en M. van Randtwijk; W. Persson en B. H. Schot vanger. BEVALLEN van een dochter: 13 sept., C. M. M. Horemande Vries; 14 sept., J. M. Th. Roozenvan den Berg: E. Bakkervan der Blom; J. M. van der Veldeter Haar. OVERLEDEN: 11 sept., H, Foxall—Wood ward. 67 j., Gasthuisvest; 13 sept., B. F. J. Schilder, 78 j.. Gasthuisvest; J. N. Mazee, 75 .i.. Jan Steenstraat: R. van der Horst, 6 d„ Jan van Zurenstraat; T. GorterSchekker- man, 82 j., Junoplantsoen. bollengrond brengt reeds voldoende op, in nomale tijden dan. Het zal overigens nog wel een jaar of vier, vijf duren voordat de laatste kweker zijn grond kan gaan bewerken. Eerst moet dat miljoen kubieke meter zand worden afgegraven, dan moet er nog een deel wor den omgespoten, waarbij het grofkorrelige kalkrijke zand naar boven wordt gehaald en dan pas komt het land ter beschikking. „Maar" vertelde de heer Van Vliet „we ma ken stukje voor stukje klaar, zodat er mis schien over twee jaar al een hoek kan worden beteeld". Het is een enorm werk, want dit ter rein moet worden voorzien van een goede irrigatie. Men zou „onderwater" kunnen oppompen, maar de tempera tuur van dit water is volgens de heer Van Vliet maar ongeveer acht graden Celsius, hetgeen veel te koud is voor de bloembollen, en dus wordt er hu water uit Rijnlands boezem aange voerd, dat op temperatuur is. Hiervoor is een gemaal gebouwd en moeten eindeloze sloten en greppels worden gegraven en zogenaamde duikers wor den gemaakt. Als deze werkzaamheden klaar zijn kunnen de kwekers de wa terstand echter prachtig regelen en dat is voor de bloembollen zeer belangrijk. Er komen uiteraard ook wegen door deze nieuwe bollenstreek. Sommige zijn al be hoorlijk vergevorderd, de deklaag moet er nog opkomen en dan zijn ze klaar. Naast deze wegen zal een groenstrook worden aangebracht, waarbij wel mag worden aangenomen, dat er bomen zullen worden geplant, die voor windkering dienen. Ten slotte ligt het bloembollenland een maand of acht per jaar geheel overgeleverd aan de grillige wind. Zelfs de grove korrels waaien dan als wolken weg. Spoedig zullen de boerderijen verdwij nen, nieuwe fietspaden zullen de slechte wegen, die nog aan vroeger herinneren vervangen, het nieuwe beeld wordt strak en zakelijk. Bollen, rechte kanalen, rechte wegen en hopelijk welvarende kwekers. In het voorjaar zal het prettig zijn het fietspad tot Sancta Maria in Noordwijker hout te volgen. Dan kan men een vliegtuig van de Kennemer zweefvliegclub zien op stijgen, dan zullen de bloeiende bollen velden te bezichtigen zijn, tegen een ach tergrond van duinen. Maar in de zomer en het najaar ontmoet men dan in het nieuwe bollenland gejaagde mensen, de bollen- mensen, die vermoedelijk goed zullen ver dienen maar de vakantiegangers met hun koele zakelijkheid zullen verdrijven. Mo gelijk zullen nog enkele kampeerboerde- Het Nieuw Operette gezelschap (N.O.G.) kwam onder muzikale leiding van Joh. van 't Vlie en regie van Jan de Veer vrij dagavond in een volle Haarlemse Stads schouwburg getuigen van zijn leefbaarheid en van zijn verrassend goede kwaliteiten, gezien althans als amateurisme op het stuk van zingen en acteren. Het N.O.G. waagde zich met succes aan de bekende operette „De Graaf van Luxemburg" van Franz Lehar, die zonderlinge geschiedenis van een huwelijk tussen twee mensen die elkaar niet kenden en volgens contract niet mochten kennen en die eveneens volgens contract na verloop van tijd moesten scheiden, daar het er slechts om ging dat de vrouwelijke partner de adel lijke titel van haar onbekende man zou verwerven. Een aardige knoop voor een spannende intrige, die zich natuurlijk zo danig ontwikkelt, dat het vreemdsoortige liuwelijkspaar langs een omweg toch in de netten van Amor verstrikt raakt, zodat er van de scheiding niets komt en de aan stichter van de twee een oude dwaas, die voor het voorwerp van zijn liefde een adellijke titel wenste machtig te worden moet ervaren dat zijn spitsvondigheid niet opgewassen blijkt tegen de natuurwet der liefde. Hij mag zich dan tevreden stel len met een door hem vergeten „verloof de". Het libretto van Wilner en Rodanzky is er op berekend, dat de actie van de hoofd figuren vaak afgewisseld wordt of verle vendigd door kleurige en opgewekte en sembles, zodat het koor aan zijn trekken kan komen en dat ook het ballet een paar dankbare kansen krijgt. Zo was de carna val-scène in het voorspel een bijzonder pittoresk geval, vaarbij de dansgroep van Henny Meyers behoorlijk voor de dag kwam. Deze kreeg ook nog een fraaie kans in II, waar het onder fantastische belich ting veel indruk maakte. Wat de koorzang betreft: er Icon nog wel wat meer werk gemaakt worden van de homogene meer stemmigheid. De pogingen in deze richting waren nog te weinig overtuigend. Op het gebied van de solozang hoorden wij in de drie vrouwelijke speelrollen voortreffelijke dingen. Lenv Cramer, Tini Kok en To Klein weten haar fraaie stem men op beschaafde manier aan te wenden. De vertolker van de titelrol, Theo Jansma, zingt een goede tenorpartij, maar zou deze nog meer charme kunnen verlenen indien hij er steeds op bedacht was in de hoogte zijn stem te dekken. Simon Verstraten maakte van de verliefde oude gek een kos telijk type. Wat hij als zanger presteerde paste volkome" in de creatie van deze komische rol. Goede zang, een vlot spel van Fried Ahrendt maakten dat Tine Kok een voortref fel ::ke tegenspeler had. Het trio bij de huwelijksvoltrekking had ik graag iets geraffineerder van klankkwali teit en nuance gehoord. Bij een gezelschap waar men zo perfecte solozang hoort' als van Leny Cramer, is men allicht geneigd de eisen over het geheel hoog te stellen. Spelregie, toneelschikking, kostumering en verlichting verdienen veel lof. De dirigent Joh. van 't Vlie wist met een vaardig en zuiver klinkend orkestje een goed contact te onderhouden met de pres taties op de planken. Aldus een uitvoering van N.O.G. die naar „nog" meer smaakt. De voorbereidingen voor deze nieuw bouw zijn reeds'begonnen, al i.s het nog weinig spectaculair: het duin werd af gegraven, enige opslagplaatsen moesten verhuizen en de grond, kreeg leidingen te verbergen naar het, nieuwe fabrieks complex. Thans zijn de bouwketen der arbeiders verschenen ten teken, dat het ernst gaat worden rijen in stand kunnen blijven, maar het land zal dan veel van zijn charme hebben verloren. Het is overigens te hopen, dat een schoonheidscommissie van zich zal doen horen en de bouw van smakeloze bollen schuren, zoals er vele in de bloembollen streek staan, zal verbieden. De misbouw- sels als vele bollenschuren zjjn, kunnen in het Langeveld nog worden voorkomen. Vrijdagmorgen omstreeks half elf is in de Ramplaan te Haarlem, bij de grens van de gemeente Bloemendaal, een aanrijding ontstaan, tengevolge waarvan een 61-jarige bromfietsbestuurster uit Haarlem gewond is en naar het Marinehospitaal in Overveen moest worden overgebracht. Omtrent de aard van haar verwondingen is nog niets bekend. Het ongeluk ontstond, doordat de brom fietster op de Ramplaan een bestelauto wilde inhalen, op hetzelfde ogenblik, dat deze auto een geparkeerde bestelauto pas seerde. Van tegenovergestelde kant nader de een derde bestelauto, waarmee de dame in botsing kwam. Met het vermelde gevolg. ADVERTENTIE Salon de Coiffure PERMANENT WAVE vanaf 15— Grote Houtstraat 71rd. boven Hunkemöller-Lexis - Tel. 19157 Tiède Cap-waves enz. De commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd in Haarlem, Bloemen daal, Heemstede en - Zandvoort heeft het programma voor het seizoen 1956-1957 vastgesteld. Het Noordhollands Filharmonisch Orkest zal voor de schooljeugd vier concerten ge ven, en wel op 19 oktober, 16 november, 11 januari en 15 maart. Aan tenminste twee concerten zal solistische medewerking worden verleend. Voor het eerste concert is het programma vastgesteld: „Prélude du déluge" van Camille Saint-Saens", Varia tions svmphoniques" van César Franck, met Willem Andriessen als solist, en de ouverture „Le roi d'ys" van Eduardo Lalo. In de komende winter hoopt de commissie een programma samen te stellen van drie toneelstukken, tenminste één balletuitvoe ring en zo mogelijk een opera, te geven door het nieuwe operagezelschap „Forum". Een balletvoorstelling zal in ieder geval worden verzorgd door het Nederlands Bal let onder leiding van Sonia Gaskell op woensdag 17 oktober. Het programma is getiteld „Drie eeuwen danskunst". Sonia Gaskell geeft hierbij toelichting. Er zijn besprekingen gaande over toneelvoorstel lingen van „Een nacht vol verwarring" („She stoops to conquer" van Goldsmith) en een stuk van Vondel, misschien „Luci fer". Deze voorstellingen worden als ge woonlijk gegeven in de Stadsschouwburg. Door de directeur van het Frans Hals museum, de heer LI. P. Baard, zal in ok tober een museumcursus van vijf middagen worden gegeven voor leerkrachten van la ger- en middelbaar onderwijs. Bij de jaar lijkse tentoonstelling van reprodukties, het „Papieren museum" zal instructief com- mentaaar worden gegeven door de heer E. de Kat. De circulerende schooltentoon- stellingen zullen onder meer worden ge vormd door verzamelingen van gekleurde reprodukties naar bloemenstillevens, naar schilderingen uit de tempels van Ajanta, in de staat Hyderabad, India, en naar de rotstekeningen van Lascaux. Er zullen voorts kosteloze rondleidingen worden ge geven door het Bisschoppelijk Museum. Evenals vorige jaren hoopt de commissie voorts ook dit jaar haar bijdrage te leveren tot het aankweken van critisch vermogen De Vereniging van provinciaal personeel in Noordholland heeft op een donderdag in Haarlem gehouden algemene ledenvergade ring haar voldoening uitgesproken over het besluit van de regering om een loonsverho ging van zes percent aan het overheidsper soneel toe te staan, doch betreurt het in ho ge mate, dat de regering, in afwijking van het standpunt van de in de centrale com missie van georganiseerd overleg vertegen woordigde ambtenarenorganisaties, de da tum van ingang op 1 september heeft ge steld, waardoor de uitkering in 1956 in feite éénpercent minder zal bedragen dan in 1955. De Vereniging heeft tegen deze gang van zaken ernstig protest aangetekend en de ver wachting uitgesproken, dat de regering de datum van ingang der verhoging alsnog zal vervroegen. Randgemeenten In Heemstede en Bloemendaal zijn nog geen beslissingen omtrent de verhoging ge nomen. In Heemstede zei men ons dat het daar gewoonte is het regeringsbeleid te vol gen, maar men gaf toe, dat dit door de Haar lemse afwijking men zie ons blad van gisteren wel moeilijk is geworden. Voor het overige moest men trouwens nog de re.- geringscirculaire afwachten. In Bloemendaal moet de zaak zelfs nog in B. en W. worden behandeld. Verleden week werd op het terrein van de voetbalvereniging E.D.O. een collecte gehouden ten bate van het 'sanatorium „Brederodeduin" te Santpoort. Deze col lecte was op touw gezet door de heren W. Schaaf en H. Lierwig, leden van de Haar lemse voetbalvereniging D.I.O., teneinde in navolging van de actie „De Schoen van Bakhuys" ook het bekende sanatorium „Brederodeduin", dat tot nu toe verstoken bleef van een televisietoestel, in het bezit te stellen van een dergelijk apparaat voor de aldaar verblijvende patiënten. Helaas heeft de collecte niet geheel be antwoord aan de gestelde verwachtingen en nog een behoorlijk bedrag is nodig om tot het aanschaffen van een televisietoe stel te kunnen overgaan. Daarom hebben beide organisatoren overleg gepleegd met het bestuur van de voetbalvereniging „LIaarlem" om ook zondagmiddag bij de wedstrijd Haarlem tegen het Amsterdamse D.W.S. een collecte te houden, waarvoor zowel het bestuur van „Haarlem" als de damesleden van de softbalverenigingen E.D.O. en D.I.O. weer hun medewerking hebben toegezegd. Reeds bij de ingangen van het Haarlem terrein kan men zondagmiddag offeren, waarna men een speldje zal ontvangen. Jos. DE KLERK ten opzichte van de film. (Shows, snufjes en alles wat verdei in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Op de halfjaarlijkse show van het Cou- turehuis l'Abeille, gecombineerd met hoe den van Toon Smit,toonden deze beide zo zeer op elkaar ingestelde ontwerpers gis termiddag en -avond in enkele zalen van café-restaurant Brinkmann de nieuwe herfst- en wintercollectie. Uiterst gedistingeerd, fraai van lijn en uitmuntend van coupe zijn de creaties van mevrouw Olsthoorn. Italiaanse en Franse stoffen in voorname, sobere tinten, vaak gemêleerd, bijvoorbeeld in combinaties van bruin met zwart of blauw met zwart, alsmede nuances van groen heeft zij toe gepast. Voor mantels en pakken zijn vooral de nieuwe „droge" stoffen, die thans de glanzende langharige materialen vervan gen, ruimschoots vertegenwoordigd. Het zijn stoffen van een etamine-achtige struc tuur, veelal ook een nieuw type tweed. Voor japonnen is ook materiaal, dat zich soepel laat draperen, zoals jersey, gebruikt, want de mode laat weer meer souplesse toe, is weer vrouwelijker. Zachte ronde lijnen zijn kenmerkend, in het bijzonder bij de mantelcostuums en japonnen. Nu eens volgen zij vaag de lichaamsvormen, dan weer zijn ze meer nauwsluitend. Voor al de pakken verdienen speciale vermel ding, zowel wat coupe als keuze van mate riaal betreft. Een enigszins gedrapeerde col, blinde sluitingen, >en ronde heuplijn en kleine, goed gevonden details als minus cule splitjes of losse pandjes vielen ons op. De mantels hebben deels een vrij sluik silhouet met een ronde schouderlijn en zijn voorzien van laaggeplaatste, soms schuine zakken. Ook hier is het telkens een klein oorspronkelijk detail, dat de overi gens sobere en rustige lijn markeert. Bont garneringen, o.a. zwart Persianer, beige bever en witte of bruine nerz spelen een belangrijke rol. Een_zwart Persianer man tel met een fraaie valling in de rug heeft een smalle nerzkraag. De japonnen zijn aaneengeknipt en ver tonen soms de magneetlijn van Dior met ronde schouders en heupen. Een sluike grijze japon is gecompleteerd door een met grijze breitschwanz gevoerde cape. Een tabakskleurige japon met iets wijkende halslijn heeft langs voorkant en.kraag een prachtige garnering van antieke zwarte soutache.' Het was goed gezien ook een grote maat mee te laten lopen, die toonde welke modieuse mogelijkheden bestaan voor het meer gezette figuur. Bij de cocktail- en avondjaponnen, waar bij een caraco of stola het décolleté be dekte, noemen we vooral een met zilveren Lurexdraden doorweven creatie, waarvan de rok van voren kort en naar achteren lang verloopt. De zijden organza draperie in de rug doet denken aan de vleugels van een libelle. De hoeden van Toon Smit verdienen eveneens alle lof en getuigen van orginali- teit en een groot vakmanschap. Hoge clochemodellen in een joyeuze uitgave van het type uit 1921, kozakkenmutsen, baret- variaties en bonthoeden werden getoond. Veel toegepast is een langharige melusine, een rijk en zeer flatteus materiaal. Beeld schoon is een blauwe hoed in een Egyp tisch aandoende lijn, maar een mosterd- gele cloche met een brede band van zwarte soutache met balletjesgalon kon ons ook zeer bekoren. De kapsels waren verzorgd door Maison Léonard. ADVERTENTIE stijl en perfectie sinds 1903 (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Het is in de bollenstreek de tijd van de laatste loodjes. Ze wegen dikwijls nog zwaar, want er beginnen variëteiten uitverkocht te raken. De inkopers moeten dan stad en land afreizen of opbellen om nog kleine „bonnetjes" te kunnen kopen. Het is een tijdrovende bezigheid, die weinig voldoening schenkt. Maar er moet geleverd worden en dus „sjouw je de hele dag rond en koopt nog geen vijfduizend bollen op een dag". Tegen de tijd, dat het hoogtepunt voor bij is gaat men zijn voorraden een beetje na. Er is dus een beter overzicht, soms valt de voorraad mee, maar ook zijn er soms stroppen te constateren. Zo ontmoet ten wij een inkoper, die op zoek was naar enkele duizenden Mirjorans. Door een misverstand door het schrappen van een order en het aanvaarden van een nieuwe, wat praktisch gelijktijdig gebeurde, had de firma de voorraad al verkocht en intus sen was de nieuwe geaccepteerd. Er is bij na geen Mirjoran meer te vinden. In de veilingzalen hangen de inkopers een beetje verveeld rond. Ze behoeven niet meer voortdurend gespannen de veiling- klok in de gaten te houden, omdat ze maar nu en dan iets van hun gading in de cata logus hebben gezien. Het normale ver schijnsel van zakkende prijzen blijft dus niet uit. Er zijn in alle groepen variëteiten goedkoper geworden, bij de hyacinten ech ter blijken de prijzen van de toch al dure soorten prijshoudend tot stijgend. l'Inno- cence bijvoorbeeld kostte de vorige week f 48.80 per honderd en nu al f 50.City of Haarlem is intussen gestegen tot f 71.30 en de witte Carnegie kost f 75.per hon derd. Vorige week waren de prijzen f 69.60 en f 64.60. De rode Jan Bos kwam van f 45 op f 46; zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Bij de tulpen doen zich ook merkwaardi ge dingen voor. De beroemde Bartigon zift 12, de grootste maat, kost f 9.per honderd en de zift 11, iets kleiner dus, slechts f 4.Laat de ambtenaar van de Plantenziektcnkundige dienst niet merken, dat er elven worden gestuurd In plaats van twaalven, want dan gaat de zending niet weg. Aan de bloem is het verschil bijna niet te zien. Iets dergelijks is ook te zien bij Bartigon Max, Campfire, All Bright, allemaal rood, wat er duidelijk op wijst, dat er toch te weinig grote bollen zijn van deze variëteiten. Slechts aan het feit., dat het exportseizoen bijna is afge lopen, is het te danken, dat er geen twin tig cent of meer voor moet worden be taald. De kwekers van de zogenaamde betere of nieuwere variëteiten als Olga, Orange Wonder, Topscore, Pink Trophy verdienen wel aan de hogere prijzen, die zij voor het plantgoed hebben moeten bieden, f 16.80, f 11.60, f 10.20 en f 11.80 zijn nog steeds zeer behoorlijke prijzen. Zij, die nog wat bollen hebben vastge houden van enkele vroege tulpen als Bel Ami, Bellona, Gen. de Wet, Mon Trésor zullen zich in de handen wrijven, omdat ze er een gulden of meer per honderd meer voor krijgen dan verleden week. Bij de narcissen zijn ook enige variëtei ten, die niets goedkoper geworden zijn. Ook hier zijn er, die zelfs „aantrokken". De kroon spant de grote gele Unsurpassa ble, die van f 17,20 op f 18.40 tot zelfs f 22.60 per honderd opliep. Golden Harvest blijft ook tussen de 22 en 27 cent per stuk kosten. Het blijkt, dat hiervan veel bol len zijn afgekeurd wegens bolrot. De eni ge, die een stevige duw heeft gekregen is De afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging voor Pedagogiek heeft haar winterprogramma voor het komende sei zoen bekend gemaakt. Er zal een aantal lezingen worden gehouden over twee ac tuele onderwerpen, namelijk „Moderne jeugd op weg naar volwassenheid" en „De school van morgen". Over het eerste onderwerp zullen inleidingen gehouden worden door ds. N. O. Steenbeek, voorzit ter van de Nederlandse Jeugdgemeen schap, die zal spreken over „Moderne jeugd", door dr. H. Keilson, psychiater over „Moderne jeugd en seksualiteit", door de heer A. van Moock, ambtenaar van de afdeling Jeugdzaken van de gemeente Haarlem over „Jeugd en samenleving" en door ds. A. van Biemen, directeur van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers, over „Moderne jeugd op weg naar vol wassenheid" In de reeks „De school van morgen" zul len op verschillende avonden spreken de heer P. F. van Overbeke, gemeentelijk in specteur van het lager onderwijs te Utrecht over „Plaats en functie van het huidige lager onderwijs in het geheel van de onderwijsorganisatie", door dr. L. van Gel der, psycholoog, over „Het voortgezet on derwijs in de toekomst", door de heer W. van der Jagt, adjunct-directeur van de Stichting voor Buitengewoon Onderwijs over „De ontwikkelingsmogelijkheden van het buitengewoon onderwijs" en door de heer W. H. Brouwer, conservator van het nutsseminarium voor pedagogiek te Am- steram over „The comprehensive school". De inleidingen zullen alle worden gehou den in restaurant Brinkmann. In samen werking met de volksuniversiteit worden twee lezingen gehouden door mevrouw H. T. Klinkhamer-Steketee over „Het kind en zijn milieu". Voorts heeft het bestuur van de vereni ging besloten op verzoek van enkele leden, eer» studiegroep te vormen onder leiding van de heer A. van Meerten, leraar peda gogiek aan de Rijkskweekschool te Haar lem ter bespreking van het Engelse boekje „Childhood problems and the teacher". de zo bekende King Alfred. Deze kost nu nog f 8.50 per honderd De kleinkronige La Riante is enkele ja ren geleden „afgeschreven" geweest. Deze bol was niet te verkopen, zei men. maar men moet er nu toch weer f 12.80 voor betalen, ofwel f 1.20 meer dan verleden week. De dubbel vroege tulpen blijven steeds duur, alleen Bonanza kost f 6.60, maar Boule de Neige, Dante, Schoonoord kosten f 15.60. De rest kost negen tot dertien gul den. Het begint er toch op te lijken, dat zij die vroeger voorspelden, dat de nieu wigheden een veel te groot areaal in be slag gingen nemen waardoor de oudere handelssoorten werden verdrongen, toch niet helemaal gelijk krijgen. De oudere soorten, waarvan meestal grote opper vlakten staan, zijn niet op het hoge peil van het begin van het seizoen gebleven, de nieuwe over het algemeen wel. Het Bloemendaalse comité voor bejaar denzorg schrijft ons het volgende: „Bejaar denzorg! Dit woord houdt een groot pro bleem van de moderne samenleving in. Iedereen kent de lange reeksen auto's, welke gebruikt worden om grote groepen bejaarden een prettige dag te bezorgen, ter afwisseling in hun dikwijls zo kleurloze dagen. Er zal veel moeten gebeuren om deze afwisseling werkelijk wat voor hen te laten betekenen en daarvoor is geld nodig. Tot nu toe is dat in de gemeente Bloemen daal bijeengebracht door de ruime giften van enkelen. Maar bejaardenzorg is een probleem, dat ons allen aangaat en daarom zal nu met een huis-aan-huis-collecte een beroep op de gehele bevolking worden ge daan, Ook uw bijdrage wordt in de week van 17 tot 22 september in de collectebus sen verwacht om wat kleur te brengen in de dagen van de Bloemendaalse bejaarden. Naast de autotocht in het voorjaar kan dan in het najaar een bijeenkomst vol afwisse ling voor hen worden georganiseerd. Hun dankbaarheid voor uw steun is groot!" De oproep was namens het Comité Be jaardenzorg Bloemendaal ondertekend door mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller Sedee, presidente. ADVERTENTIE HAARLEM - Woensdag 19 sept. in GEM. CONCERTGEB. 1e show; i 2e show: j li 's avonds van breimodellen JE 0 o uur Kaarten aan de zaal Vrijdagavond hadden in het Gemeente lijk Concertgebouw in Haarlem de eerste twee van een reeks van zes voorstellingen plaats van een aantal belangrijke sport films van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant. Vele honderden toe schouwers hebben daarbij kunnen genieten van de voetbalfilm „Van Parijs tot Düssel- dorf", een film met een vertoningsduur van ongeveer veertig minuten, waarbij men flitsen ziet uit de laatste vijf jaar van het Nederlandse voetbal, van de roemruchte wedstrijd tussen de Nederlandse en Franse profs in 1953 te Parijs en bovendien van de finale van de laatste wereldkampioen schappen tussen Hongarije en Duitsland in Bern. Tonny Bock verzorgt op uitstekende wijze het commentaar bij deze wedstrijden waarbij men behalve een groot aantal doel punten, diverse spelmomenten van onze beste Nederlandse spelers kan zien. Na de korte pauze volgde de wielersport film „Tour de France 1956" welke een vol ledig beeld geeft van de belangrijkste wie lerwedstrijd van dit jaar. Men volgt, door het oog van de camera, de renners op elke etappe, men ziet de activiteit van journa listen, verzorgers en organisators en boven dien kan men de prachtige landschappen van Frankrijk, de Alpen en de Pyreneeën bewonderen. Al met al een film die de' toeschouwers, en dan natuurlijk in de eerste plaats de liefhebbers van de wielersport, gedurende meer dan een uur boeit en die de kijkers als het ware dit grote sportevenement zelf laat meebeleven. Een programma dus dat, mede door de bijzonder deskundige commentaren, elke sportliefhebber enthousiast naar huis zal laten terugkeren.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19