DE SAMENZWEERDERS Bunno op zoek naar Luilekkerland Voorzitter produktschap voor Zuivel benoemd na overleg met organisaties Agenda voor Haarlem Woningnood der studenten in „cartoon"-expositie uitgebeeld Radio-Reparatie Eerst lachen, dankamers MINISTER DE BRUYN: 7 IJmond ontving „gemeentebelangen" met excursies en een lunch Veelgestelde vraag: „Waarom city bij Beverwijk" Brussel-Luxemburg binnen de drie uur Q.?ft.9oriSunïa De zes percent voor het overheidspersoneel Minister zal ingangsdatum niet herzien Zitting van Staten Generaal gesloten Godfried Bomans: „Het getij zal keren" Oliver Hardy ernstig ziek Kerkelijk Nieuws Zender viel uit Nederlandse componist in Italië bekroond Katholiek artsencongres te Scheveningen gesloten Tenor Hans Kaart naar Beierse Staatsopera Formeel overleg zou in strijd zijn met bedoelingen van de wetgever <Xe Htazwtaïedie atag SANOSTOL VERVOLGVERHAAL '^door Friedrich Bruegel^ H. 1. MAERTENS N.V. Plan voor ondergrondse garage in Den Haag SMYRNA- en SOEDANWERK Speciaalzaak LABOR N.V. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 Tot slot en besluit van twee genoeglijke congresdagen van de Nederlandse Ver enigingen voor Gemeentebelangen hebben de ruim honderd leden, die in Haarlem en Velsen bijeenwaren, gistermiddag de gang onder het Noordzeekanaal doorgemaakt als hoogte én dieptepunt van een excursie naar de tunnelbouw. Er ging aan dit be zoek een lunch in „Duin en Kruidberg" vooraf, waar burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen zijn gasten hartelijk welkom heette en daaiVoor had men een tour door de IJmond gemaakt, om de speciale problematiek in dit gewest uit eigen aanschou wing te leren kennen. Dit sloot goed aan bij het referaat, dat de heer J. van Os van den Abeelen donderdagmiddag als voorzitter van de Velser Gemeenschap hield voor de congressisten, waarin hij de IJmond-aangelegenheden in behandeling nam. Mr. Kwint prees zich gelukkig, het ge zelschap in het statige huis van de familie Cremer te mogen ontvangen, vooral in een seizoen, dat het mysterie van de herfst- nevelen over het duin spreidt. Zijn spran kelende tafelrede gewaagde van de invloed, die Velsen al in oeroude tijden op de rest van Kennemerland heeft gehad: tenslotte gingen Engelmundus en Willebrordus van hier uit, om de streek te kerstenen. Thans heeft de gemeente echter een nieuwe trots, zo zei de burgemeester: haar dynamiek die echter zonder de ambtenaren, zoals zij ook in „Gemeentebelangen" verenigd zijn, niet te ontplooien zou zijn. In zijn antwoord stelde de heer P. Sikkés, de congrespraeses, dat de fantasie in de projectie van de IJmond-plannen onmis baar zal zijn en hij gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat een evolutionaire ontwikkeling te verkiezen is boven de ra- dikale oplossing van de plotselinge samen voeging: de problemen zijn er vooralsnog te ingewikkeld voor. In dit opzicht kon hij dus ten volle met de heer v. Os meegaan. Overigens is tijdens de excursie door de IJmond meermalen de vraag gerezen, waar om een samenvoeging niet verkieslijk zou zijn boven het gedrieën optrekken van ge meenten, die het lang niet altijd eens zijn. Man had over het algemeen een grote waardering gekregen voor de felheid, waarmee in Velsen aan een nieuwe woon- en werkstad wordt gebouwd, waartegen over de achterstand, die Beverwijk nog moet tonen naar veler smaak scherp af steekt. In dit verband is meermalen de vraag gerezen, waarom de city-uitbouw zich ten noordoosten van Beverwijk moet uitstrekken over kostbare agrarische gron den, terwijl in het zuiden nog bouwterrein voorradig is en de tuinders lang niet zo zwaar zouden worden getroffen. Aan de hand van de bestaande planologie zijn verschillende vragen ter plaatse be antwoord, maar aan de lunch was toch nog duidelijk merkbaar, dat men het nog niet helemaal bevredigend achtte. Met ingang van 30 september zal het treinverkeer op het traject Brussel-Luxem burg, dank zij de elektrificatie, een belang rijke verbetering hebben ondergaan. Zes keer per dag, om de drie uur, zullen de treinen uit Brussel en Luxemburg vertrek ken. Zij zullen het traject in twee uur en zevenenveertig minuten afleggen. Even eens met ingang van 30 september wordt de elektrische tractie ingevoerd op het baanvak Luxemburg-Metz. Het internatio nale verkeer zal dan ook in het vervolg tot Metz onderhouden worden met elektri sche treinen. Tegen het einde van juli 1957 zullen de elektrische treinen tot Bazel kunnen rijden; de reisduur van Brussel naar Bazel zal dan rnet twee uur zijn ver kort. ADVERTENTIE Pietertje Jansen is zwaar verliefd, En heeft z'n verloofde dat over gebriefd. DANTUMA's Vulpen gebruikt hij tot dit doel Alleen déérmee schrijf je vlot en een boel; Al heet je maar Jansen, of zelfs v. d. Kieft Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De minister van Binnenlandse Zaken ad interim, prof. Van Oven, heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Reuter over de datum van in gang van de „salarisverhoging 1956" voor het overheidspersoneel. De minister bevestigde dat in de cen trale commissie van georganiseerd overleg in ambtenarenzaken geen overeenstem ming met de vakorganisaties is bereikt om trent de datum van ingang van een zes percents salarisverhoging. Op de vraag of het de minister, bekend is, dat door het eenzijdig aanhouden van de datum van 1 september het inkomen van het rijkspersoneel over 1956 zal dalen be neden dat van 1955, en of de minister hier van de redenen kan mededelen, antwoordt de heer Van Oven, dat, zelfs als men er geen rekening mede houdt, dat de zoge naamde nabetaling uit de winst over 1955 pas in mei 1956 heeft plaatsgevonden, dan nog vaststaat, dat het inkomen van het rijkspersoneel, tengevolge van de verrui ming der vakantiegratificatie met twee percent, iets hoger zal liggen dan in 1955. Voorts is de zes percents salarisver hoging een ook voor de toekomst geldende maatregel. Het komt de minister dan ook niet juist voor, deze verhoging te verge lijken met de over 1955 toegekende uit kering ineens. De minister is dan ook niet bereid hierin alsnog verandering te doen brengen of op nieuw het overleg met de organisaties te doen heropenen, nadat deze aangelegen heid opnieuw onderwerp van beraadslaging in de ministerraad is geweest. Vanmiddag om drie uur heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken ad interim, prof. mr. J. C. van Oven in opdracht van de Koningin de zitting der Staten-Gene- raal gesloten. Voor deze korte plechtigheid waren bei de Kamers in de vergaderzaal van de Se naat in verenigde vergadering bijeengeko men onder voorzitterschap van de presi dent der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Deze benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister de heren Beaufort, voorzitter, lid van de Eer ste Kamer; Korthals, lid van de Tweede Kamer; Wendelaar, lid van de Eerste Ka mer; Bruins Slot en mej. Zeelenberg, leden van de Tweede Kamer. Minister Van Oven arriveerde in een galarijtuig, bespannen met twee paarden en begeleid door een es corte rijkspolitie te paard, aan het Kamer gebouw. Hier was een erewacht van de rijkspolitie met drumband opgesteld. De commissie geleidde de minister naar de regeringstafel. Minister Van Oven sloot daarna de zitting der Staten-Generaal met een korte toespraak waarin hij de leden namens de Koningin dank bracht voor hun arbeid in het belang van het land. Wmm De congressisten aan de rand van de Velsense tunnelbouwput. De heer G. Bomans heeft vrijdagmiddag in de foyer van het Kriteriontheater te Amsterdam een tentoonstelling geopend van cartoons, die de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam heeft ontvangen naar aanleiding van de prijsvraag die zij uitgeschreven heeft om de grootst mogelijke bekendheid te geven aan de noodsituatie in de huisvesting der Amsterdamse studenten. Voorafgaand aan de opening werd in het Kriteriontheater een filmpje gedraaid over de Amsterdamse studenten, die in Kriterion hun studiegeld verdienen en sprak de praeses van de ASVA over de kamer- nood. „Er is een groot kamerres^voir in Amsterdam", zei hij, „dat hopelijk door deze cartoonactie sterker wordt aangeboord dan door onze advertentiecampagne van vorig jaar". Hij deelde mee dat er al ruim dertig aanbiedingen waren binnengekomen. De heer Bomans hield een zeer geestige rede, waarin hij herinne ringen aan zijn eigen studietijd ophaalde en aan het slot waarvan hij voorspelde dat het kamernoodgetij spoedig zal keren. „Het verhuren van kamers aan studen ten was in mijn tijd zeer honorabel en niet winstgevend. Nu kennen wij de absurde figuur, door deze verworden maatschappij geschapen, dat er studenten zijn die kamers zoeken. Het getij zal keren". De cartoonexpositie heeft één grootste gemene deler: bijna alle inzenders schijnen zich te hebben afgevraagd waar men nu echt niet wonen kon en die ruimte ge tekend. Men treft aan een ton, een fles, kooi, schoorsteen, vogelnestje, badkuip, tent, pilaar, brievenbus, hangmat, brand kast enzovoorts. De ton kwam in zeventien variaties voor, aldus het juryrapport, er werden elf parapluiecartoons ingezonden, acht hondehokken, zeven bomen, zes ten ten, vijf boeken, vier slakkehuizen, vier flessen, vier bruggen, drie speelgoedhuis jes, drie bankjes, twee badkuipen, twee kangoeroebuidels. Dat zijn er negenenzes tig van de honderdtien inzendingen. De expositie geeft echter een duidelijk beeld van de hevigheid van de kamernood; eigenlijk is de hele expositie zelf een car toon. Namelijk van de vindingrijkheid der inzenders, als het er om gaat een ruimte te vinden, waar men niet wonen kan. Er zijn verbazend leuke vondsten bij en som mige zijn goed getekend, dat wil zeggen dat ze voor één oogopslag hun humor moeten prijsgeven. Hopelijk zal ook bij één oog opslag de humor blijken van de hele expo sitie; want van die lach en de goedgemutst heid van de toeschouwer willen de stu denten het resultaat krijgen: kamers! HOLLYWOOD (U.P.) Dc Amerikaan se filmkomiek Oliver Hardy is vrijdag door een beroerte getroffen en in een zieken huis in Hollywood opgenomen. Hardy's toestand wordt als „zeer zorgelijk" be schreven. De acteur is vierenzestig jaar. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam (vac. P. Veen- huizen) K. M. R. van der Beek te Arn hem en J. Bijleveld te Rijnsburg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Lethbridge (Canada) G. Zwerus te Sunnyside (U.S.A.) voorheen te Middelharnis. Door een storing aan de zender is het programma van Hilversum I (402 meter) vrijdagmiddag gestoord geweest. De sto ring duurde van 17.55 uur tot 18.10 uur. De wedstrijd om de Prix d'Italia, die door de Europese Radio Unie jaarlijks wordt toegekend, heeft ditmaal succes voor Nederland opgeleverd. In de afdeling muziek werd de inzending van de Neder landse Radio Unie, het radiofonisch ora- tarium „Job", gecomponeerd door de Utrechtse componist Ton de Leeuw, met de Prix d'Italia bekroond. De prijs ligt tussen de twaalfduizend en achttienduizend gulden en is vrijdagavond aan de componist uitgereikt. Deze even aart daarmee het succes, dat ir. H. Badings enkele jaren geleden met zijn radiofoni sche opera „Orestes" boekte. De toeken ning van de hoogste onderscheiding bete kent niet alleen een groot succes voor de componist, maar ook voor de uitvoerenden van de Nederlandse Radio Unie, niet in het minst voor de technische dienst, die in het werk talrijke radiofonische effecten ver werkte. Het werk „Job", waarvan de tekst ontleend werd aan de bijbel, is uitgevoerd door het Omroep-Kamerorkest, het koor van de Nederlandse Radio Unie, een „close harmony"-kwartet, twee sprekers en de bas Guus Hoekman, onder leiding van de dirigent Maurits van den Berg. Eenzelfde opname als in Italië succes oogstte werd vrijdagavond om half tien als extra pro gramma door de N.G.R.V. uitgezonden. Daaraan vooraf ging een interview van de heer E. Bomli, programma-directeur van de Nederlandse Radio Unie, met de be kroonde componist, die zijn vakantie in zuid-Frankrijk onderbrak om vrijdag in Rimini de Prix d'Italia in ontvangst te ne men. Het congres van katholieke artsen over medisch recht is door dr. W. Weebers te Scheveningen gesloten. Het volgend congres zal in 1958 te Brussel worden gehouden. De laatste redevoeringen handelden over de ACB-oorlog en hersenspoelingen. Deelneming aan onderzoekingen over biologische wapens, die ervoor bestemd zijn mensen te vernietigen, is geheel en al in strijd met de taak van de arts, zie profes sor dr. J. van der Veen uit Nijmegen. Hij sprak over biologische oorlogvoering. Daar entegen is het geheel in overeenstemming met de plicht van de medicus zich te be zinnen op de dreiging van een biologische oorlogvoering en, als de nood dit zou eisen, naar middelen te zoeken ter bescherming van de medemens tegen biologische wa pens. Dr. J. J. M. Leerschool uit Tilburg zei in zijn inleiding over psychologische oorlog voering dat bij de ethische beoordeling van de medewerking aan de psychologische oorlogvoering in het algemeen dezelfde principes gehanteerd kunnen worden als die voor andere vormen van oorlog gelden. Wat betreft de defensie meende dr. Leer school dat de grens tussen het verzorgen van het moreel en het kweken v.an agres sief chauvinisme gerespecteerd dient te worden. De spreker achtte medewerking aan „hersenspoelingen" ethisch niet ge oorloofd. Dr. S. L. H. M. von der Fuhr uit Tilburg sprak over het medisch geweten en de a.b.c.-oorlogsvoering. Plet is niet juist een wetenschappelijke bijdrage tot het ontwik kelen van A.B.C.-wapenen categorisch te veroordelen. De ontwikkeling van atomai re, bacillaire en chemische verdelgings middelen van het leven en de gezondheid valt buiten het terrein van de geneeskunde. Het is de taak van de arts mede te werken aan de bestrijding van de gevolgen van het gebruik van A.B.C.-wapenen. Ontdekt hij hierbij belangrijke nieuwe mogelijk heden, dan is hij_ verplicht tot openbaar making ervan, meende de spreker. De Nederlandse tenor Hans Kaart zal van 1 oktober af verbonden zijn aan de Beierse Staatsopera te Mtinchen. „Even proeven hoe die limonade smaakt", mompelde Bunno. Hij stak het buisje in zijn mond en draaide het kraantje open. En jawel... gelijk stroomde de heerlijke, zoete limonade in zijn mond. „Mmmmm!", zei Bunno. „Dat is lekker". Daarna kreeg hij trek in wat eten. Nouer stond genoeg op het tafeltje naast de bank; hij kon uitzoeken, wat hij wou: cake, taart, koekjes. Er was van alles. Bunno koos een groot stuk taart en hapte er gretig in. Heerlijk smaakte dat! 77-78 Minister De Bruijn heeft, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Van Meel, een uiteenzetting gegeven over de procedure die is gevolgd bij de benoeming van de voorzitter van het produktschap zuivel. Deze benoeming is een der oorzaken van de weigering van een vijftal zuivelorganisaties om een bestuurs lid voor het nieuwe produktschap aan te wijzen. De benoemingsprocedure is in het geval van het Produktschap voor Zuivel dezelfde geweest als die, welke gevolgd is bij de benoeming der voorzitters van andere pro- duktschappen. Zij vindt haar grondslag in artikel 78, van de wet op de bedrijforgani- satie, waar bepaald wordt, dat de Sociaal- Economische Raad wordt gehoord, alvo rens een voordracht tot benoeming aan de Kroon wordt gedaan. Het horen van de raadgeschiedt in deze vorm, dat aan de raad suggesties worden gevraagd omtrent bepaalde personen, onder opgave van de redenen, waarom de raad de gesuggereerde persoon of personen voor ^e vervulling van het betrokken voorzitterschap geschikt acht. Zoals de minister bij de openbare behan deling van het wetsontwerp tot instelling van het Produktschap voor Zuivel in de Tweede Kamer reeds mededeelde, is het hem bekend, dat de Sociaal-Economische Raad, alvorens ter zake advies uit te bren gen, de betrokken organisaties pleegt te horen. Uiteraard draagt dit overleg een strikt vrtrouwelijk, informeel en niet bindend karakter, daar anders in strijd zou worden gehandeld met de duidelijke bedoeling van de wetgever, die het leggen van de benoe ming bij de Kroon mede heeft bezien als een waarborg voor het algemeen belang en in verband daarmede onder meer een bin ding van de benoeming aan een voordracht van het betuur van het betrokken produkt schap van de hand heeft gewezen. De minister heeft er echter nimmer be zwaar tegen willen maken, dat de Sociaal- Economische Raad op informele wijze het gevoelen in de betrokken kringen van het bedrijfsleven inwon, alvorens over een be paalde persoon te adviseren. Daar het hier het beleid van de Sociaal-Economische Raad betreft, moet de regering daarbij uiteraard geheel aan het inzicht van de raad overlaten, of hij een dergelijk infor meel overleg pleegt, op welke wijze hij dit pleegt en welke betekenis hij aan de daar bij naar voren gekomen meningen hecht. Het is de minister bekend, dat de raad ook in dit geval overleg heeft gepleegd, waarna de raad, evenals bij de meeste andere produktschappen, adviseerde de ADVERTENTIE 77 Na zijn overpeinzingen kon de secretaris-generaal later in de enge kring van de leidende persoonlijk heden zijn besluiten naar voren brengen. De nachtelijke uren op kantoor verfristen zijn geest en ontspanden hem. Niet deden dit de weekeindes, die hij passeerde in de pa leizen van de leiders van de staat, maar slechts het werk in de duistere uren op zijn bureau gaf hem sterkte. Toen de Partij de bankgebouwen op de Vestingkade had overgenomen, kreeg Kladensky de kamers van de voormalige algemeen directeur van de bank. De ver trekken werden in precies dezelfde toestand gelaten. Overdag waren deze ruimten somber en drukkend. Ze hadden lambrizeringen van donker gekleurd hout en zware meubelen. Alles was imponerend: de karpetten en lichtkronen, de tafels en stoeien, de waterkaraffen van kostbaar kristal, de eikenhouten kasten en deuren, die naar de nevenvertrekken toegang gaven, de batterij telefoons: alles was buitensporig en vrij protserig, maar dit was destijds zo gemaakt o'm een ieder, die een bezoek bracht aan de algemeen directeur, de impressie te geven, dat de Bank een goede solvabiliteit bezat. Er was geen algemeen directeur meer; alles wat restte, was de sfeer van deze kamers, welke als sym bool moest dienen voor de kracht en macht van de Partij. De secretaris-generaal apprecieerde deze sfeer en hij had de architect, die alles veranderen wilde, weg gestuurd. Tegenover zijn bureau had hij een kleuren- reproduktie van een schilderij van de generalissimo laten ophangen, die scherp afstak tegen het donkere hout van de lambrizering, en achter zijn schrijftafel, eerder ten gerieve van zijn bezoekers dan van hem zelf, een portret van de leider van de Staat. In de avonduren deden de lampen de sombere sfeer van het vertrek teloor gaan. De nieuwste uitvindingen van de licht-technici waren gecombineerd met de mo dernste ontdekkingen van de oogartsen. Wanneer Kla densky zijn bureauverlichting inschakelde, werd alleen de schrijftafel verlicht en verzonk al het andere in duis ternis, zodat niets hem kon afleiden. Slechts vaag doemde voor hem in het donker het gelaat van de ge neralissimo op. Als Kladensky 's nachts arbeidde, vergat hij vaak dat hij in Praag was. In Moskou had hij zich gewend aan het 's nachts werken. Zijn kleine kamer in het Komintern-gebouw te Moskou was 's nachts ook steeds in half duister gehuld geweest, terwijl slechts zijn bureau helder verlicht was. Wanneer hij moe werd, placht hij op te staan en naar het raam te lopen om naar buiten ie staren, over de keizerlijke stallen en het Kremlin. Hij was tijdig genoeg in Moskou gekomen om nog in dat gebouw te kunnen werken. Als hij later nog eens terugdacht aan die periode uit zijn leven, waarin hij de Komintern gediend had, dan zag hij steeds weer dat gebouw voor zich en niet de moderne barakken, die later de Komintern waren toegewezen. Nu hij weer terug was in Praag, liep hij ook vaak naar het venster en keek naar het massieve gebouw van een bank tegenover hem en het elegante, aristocra tische „Slavische Huis", dat vóór de oorlog de Duitse Club gehuisvest had. Maar noch de straatlantaarns, noch de huizen konden zijn aandacht even lang als in Moskou vasthouden. Kladensky had enkele geheimen, die hij zorgvuldig voor iedereen verborgen hield en slechts aan zichzelf openbaarde in ogenblikken van zelf-kritiek. Eén van deze geheimen was, dat hij erg veel van zijn familie hield en hij leed er onder, dat zijn ouders het niet met hem eens waren geweest. Zijn vader was meester-leerlooier gewegst en hij had heel zijn leven moeten vechten om het hoofd boven water te kunnen houden, zodat hij zijn twee zoons niet verder had kun nen laten leren. Kladensky had zichzelf verder opge werkt. In de nacht van de 12e op de 13e april was hij be gonnen met het lezen van de telefonisch doorgegeven rapporten over de moord op Semal, terwijl zich de meldingen van arrestaties op zijn bureau opstapelden. Hij dacht even terug aan gelijke gebeurtenissen, die in de Sovjet-Unie hadden plaats gevonden. Toen was hij een soort waarnemer geweest en had geleerd hoe men in dergelijke situaties moest handelen, hoe men ze kon uitbuiten, hoe men ze zelfs bij tijd en wijle zélf kon scheppen. Nu nam hij echter een verantwoordelijke po sitie in en moest hij handelen en beslissingen nemen. Hij werkte zich nauwgezet door de rapporten heen en ontbood toen zijn nauwste twee medewerkers bij zich: Fritz Moldauer en Lida Sladka. Voordat hij met hen zijn besprekingen begon, gaf hij echter nog order dat Pavel Svec, zijn vertrouwensman op het Ministerie van Bin nenlandse Zaken, zich om half één bij hem moest melden. Svec was assistent-secretaris op het Ministerie en sedert de dood van Semal de hoogste autoriteit op no. 11. Hij had de uitnodiging overigens reeds verwacht en hij was zelfs trots op deze invitatie, omdat het een hele eer was midden in de nacht bij Kladensky ontboden te wor den. Het betekende, dat men tot de enge kring der machthebbers behoorde.... Dit was reeds de vierde maal, dat Svec voor een nachtelijke conferentie was opgeroepen en hij merkte met voldoening op, hoe afgunstig velen hier op waren. Svec dacht er over na, in welke vorm hij zijn rap port zou gieten voor het geval Kladensky en hij alleen zouden zijn en hoe hij zijn gedachten onder woorden moest brengen, indien er nog meer mensen zouden zijn. Hij bereidde zulke besprekingen steeds zorgvuldig voor, alhoewel hij heel goed wist dat meestentijds het onder houd een geheel andere wending nam dan hij had kun nen voorzien. Dit voorbereidende werk stelde hem ech ter in staat uit het hoofd allerlei gegevens te verstrek ken, terwijl hij daardoor tevens voorbereid was op on verwachte dubbelzinnige of slinkse vragen. Svec wist trouwens heel goed, dat het een noodzaak voor hem was zich steeds goed voor te bereiden, om dat hij al heel zijn leven streed tegen zijn eigen slor digheid, een slordigheid, die hem vaak de meest be langrijke dingen deed vergeten. Hij greep zijn dikke aktentas, liep naar buiten en stapte in de grote Mercedes Benz wagen. De chauffeur gaf hij order naar de Cen trale bureaus van de Partij te rijden. Pavel Svec was eenendertig jaar oud; in 1938 was hij twintig geweest, nagenoeg nog een kind, dat met zijn eerste jaar rechtenstudie bezig was. Toen had hij Kladensky ontmoet, die een kort bezoek aan Praag bracht. Kladensky zag wel wat in de knaap en maakte hem koerier voor de Komintern. Dat is eert goede school voor ondergrondse strijders, had hij Svec verteld, al hoewel hij zélf nog nooit in zijn leven enig ondergronds werk had gedaan, „terwijl al dat recht, wat je nu leert, nutteloos is, omdat er niets van gebruikt zal worden, als wij eenmaal de macht in handen zullen hebben. En dat zal eerder gebeuren dan de meesten wel denken". Svec voelde zich gelukkig met dit werk. Welke jonge man van twintig zou dat trouwens niet geweest zijn? Hij leerde alle kunstgrepen voor het illegaal reizen. (Wordt vervolgd). voorzitter van het oude bedrijfschap ter benoeming voor te dragen. Dit advies is vervolgens door de minister, na overleg met zijn ambgenoten van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en van Econo mische Zaken, gevolgd. Het is de minister bekend, dat een aantal ondernemersorganisaties in de zuivelsector zich tot de Sociaal-Economische Raad heeft gewend met het verzoek, alvorens een advies uit te brengen omtrent de benoe ming van een voorzitter van het Produkt schap voor Zuivel, die organisaties formeel en als zodanig te horen. De raad heeft het echter niet wenselijk geacht in dit geval af te wijken van de door de raad ook bij het adviseren omtrent de benoeming van voorzitters van andere produkschappen gevolgde procedure van informele raad pleging van het bedrijfsleven, omdat een officiële raadpleging, als door bedoelde organisaties gewenst, ten aanzien van be noemingen van personen onjuist en on doelmatig werd geacht. De minister is met de raad van oordeel dat een dergelijk formeel overleg met de betrokken organisaties onjuist zou zijn ge weest en met name ook zou indruisen tegen de duidelijke bedoelingen van de wetgever. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 Aan de Haagse wethouder voor de we deropbouw, ir. R. C. A. van Lissa Nessel zijn door een combinatie van Amsterdamse zakenlieden plannen en tekeningen voor gelegd voor een grote ondergrondse garage, te bouwen onder het Malieveld te Den Haag. Overeenkomstige plannen bestaan voor Amsterdam waar het Museumplein een geschikte plaats wordt geacht en Rotterdam. ADVERTENTIE HANDSCHOENEN en SJAALS. Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 ZATERDAG 15 SEPTEMBER Minerva: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man in het donkergrijze pak", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Liefde, die duur betaald wordt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief des konings", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De hófnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mens durf te leven", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Marceli- no, brood en wijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Een vrouw verdedigt zich", 18 jaar, 23.30 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, Toneelgroep Puck met „Elke lente brengt een belofte". ZONDAG 16 SEPTEMBER Minerva: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het grote avontuur", alle leeft., 11 uur, „De man in het donkergrijze pak", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „For men only", 18 jaar, 11 uur. „Liefde, die duur betaald wordt", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief des konings", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. uur. Palace: „Gevaarlijk paradijs" en „De geschiedenis van een ring", alle leeft., 10.30 uur. „De hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mens. durf te leven", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Rose Marie", alle leeft., 11 uur. „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, „Van de brug af gezien" door de Nederlandse Comedie. Con certgebouw: 8 uur, Triomfprogramma m. m. v. onder meer Johnny Jordaan, Willy Al- berti, Eddy Christiani en Johnny Meyer. Grote Kerk: 7 uur, Bijzondere dienst o. 1. v. ds. H. S. J. Kalf. Organist: Klaas Bolt, Zang- dienst van 6.457 uur. MAANDAG 17 SEPTEMBER Minerva: „Merijntje Gijzen's jeugd", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De man in het donkergrijze pak", IC jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Liefde, die duur betaald wordt", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schrik van Arizona", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mens, durf te leven", alle leeft., 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: 8 uur. Bijeenkomst van het geestelijk centrum „De grotere wereld". Be gijnhofkapel: 8 uur. Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 7 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9