Aan nog meer verwarring op onderwijsgebied geen behoefte Zieke schipper IJm. 45 door „America" opgenomen Panda en de Meesteivmaöiër 5 f-r vatv American star WÈfë&ÊE, r Geschil over studiobouw tussen Radio Unie en minister De radio geeft dinsdag Vliegboot leidde 28.000-tonner naar kotter Wereldnieuws Toch ió Aet zo 2 Het Schoolblad over nieuwe Onderwijsraad TWEEDJASSEN Jaap Stotijn met pensioen Marion Anderson komt naar ons land Tandartsen akkoord met nieuwe voorzieningen voor ziekenfondspatiënten N.T.S.-secretaris vindt Eurovisie levensvoorwaarde voor TV Meer België op het scherm Mi, Vinger toppen J MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 In een uitvoerig artikel heeft Het School blad, orgaan van de Nederlandse Onder wijzersvereniging, zijn bezwaren geuit tegen de stichting van een Nationale Raad voor het Onderwijs. De bezwaren richten zich niet zozeer tegen de instelling van de raad als zodanig, maar meer tegen de voor bereidingen, de samenstelling van de raad, en de wijze, waarop de leden ervan worden benoemd. Over de oprichting van de Nationale Raad voor het onderwijs schrijft het School blad ondermeer: „Een aantal vooraanstaan de mannen en vrouwen hebben elkaar ge vonden. Wie het initiatief heeft genomen, is ons niet bekend. Zij hebben van te voren ervoor gezorgd, dat zij een welwillende entree in de politieke wereld zouden heb ben door in hun midden een aantal onder- wijspolitici van verschillende richtingen in hun comité op te nemen. Zo is dan het „comité van vijftien" ontstaan. Dit comité heeft het probleem onder het oog gezien en plannen gemaakt. Zeer ver uitgewerkte plannen. Zelfs de personen die straks de N.R.O. zullen moeten vormen, zijn reeds door het „comité van vijftien" uitgezocht! Toen men zo ver was, is men eens vertrou welijk gaan praten met besturen van en kele organisaties en instellingen. Daarbij bleek al spoedig, dat niet alle gepolste be sturen hun onverdeelde instemming met de plannen konden betuigen. De mensen, die zichzelf waarschijnlijk rekenen tot de per sonen, die geacht mogen worden te weten, wat in verschillende groeperingen en krin gen van ons volk leeft, bleken zich direct al te hebben vergist. Of misschien ook niet! Misschien zijn ze ook wel bewust tegen de opvattingen van bepaalde groeperingen en kringen ingegaan. Dit laatste zou op zich zelf nog niet zo erg zijn, sterker, het zou zelfs respect afdwingen, als zij met iets origineels en gloednieuws kwamen. Helaas is dit niet het geval. Zij kwamen met iets, dat een eeuw geleden als iets heel gewoons werd beschouwd en dat een halve eeuw ge leden' nog werd aanvaard, al kwam er toen al verzet tegen. Zij willen n.l. een lichaam in het leven roepen, dat bestaat uit een aantal door hen uitgezochte personen, die zich later bij vacatures of uitbreiding zelf aanvullen! Dit is dan zeker de nieuwste vorm van democratie." Het Schoolblad gaat dan verder: „Hier zal een lichaam in het leven geroepen wor den door mensen, die zichzelf daartoe heb ben opgeworpen, dat aan niemand verant woording schuldig is en dat zichzelf zo nodig aanvult". Tegen deze gang van zaken meent Het Schoolblad zijn stem te moeten verheffen. Onevenwichtige samenstelling De schrijver betreurt het, dat de N.R.O. een particuliere stichting zal worden. Lie ver had hij gezien, dat het een overheids orgaan of semi-overheidsorgaan zou wor den, omdat de invloed en de betekenis van de Raad daarmee groter zouden kunnen worden. Een ander bezwaar is, dat volgens Het Schoolblad de samenstelling van de Raad zeer onevenwichtig is geworden. In tegen stelling tot de vertegenwoordiging van het hoger onderwijs door zes hoogleraren, zal het lager, uitgebreid lager, voortgezet la ger, buitengewoon lager en kleuteronder wijs slechts door één afgevaardigde wor den vertegenwoordigd. ADVERTENTIE van 75.00—210.— Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem-N. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Nieuws. 12.45 Reportage van de ope ning der Staten-Generaal. 13.15 Troonrede door H. M. Koningin Juliana. 13.45 Platen. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.30 Discotaria. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 De Olympische Spelen in de oudheid, causerie. 18.35 Volksmuziek. 19.00 Actualiteiten of platen. 19.05 Voor de jeugd. 19.20 Dansmuziek. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling Troonrede. 20.25 Lichte muziek. 20.55 Flitsen programma ten bate van het Nationale Fonds voor de Kinderverlamming. 21.30 Aan de zelfkant van het Koninkrijk, causerie. 21.40 Amuse mentsmuziek. 22.10 De Millioenennota. 22.20 Journaal. 22.30 Clavecimbelvoordracht. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11,50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.34 Nieuws. 12.45 Opening Staten- Generaal. 13.15 Troonrede door H. M. de Ko ningin. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 15.00 Militair orkest. 15.30 Metropole orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Steelbandrnuziek in de Ne derlandse Antillen. 18.00 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Kamerorkest en solist. In de pauze: Niet-gelukkige huwe lijken, causerie. 21.55 Zang en piano. 22.25 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.,) 12.5513.45 Prinsjesdag 1956, reportage. 20.30 Journaal en weeroverizcht. 20.4521.40 Nationaal programma: Film van de opening van de Staten-Generaal. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Lichte mu ziek. 16.30 Symfonisch-orkest en soliste. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbe spreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamex-- muzic: 22.55—2&00 Nieuws. Wat de kandidaten uit de sector van het openbaar onderwijs betreft, vindt de schrij ver daarbij maar een paar namen van mensen, die men algemeen bekende voor standers van het openbaar onderwijs kan noemen. Het Schoolblad zou tenslotte graag zien, dat de initiatiefnemers hun plannen zouden herzien. Want, zo besluit het arti kel, aan nog meer verwarring op het ter rein van het onderwijs bestaat waarlijk geen behoefte. Het Residentie-Orkest zal het wintersei zoen 19561957 op dinsdag 18 september openen met een concert ter gelegenheid van Prinsjesdag in de Houtrusthal te Den Haag. Solisten op dit concert zijn de pia nist Theo Bruins en de hoboïst Jaap Sto tijn, die respectievelijk het pianoconcert van Schumann en het hoboconcert van Haydn zullen spelen. Jaap Stotijn zal op 22 september gepen sioneerd worden als solohpboïst van het Residentie-Orkest en het optreden van hem in de Houtrusthal zal dus een bijzonder ka rakter dragen. Willem van Otterloo zal verder fragmenten uit de muziek bij „Ro- samunde" van Schubert, de „Moldau" van Smetana en de ouverture „De Zigeu nerbaron" van Strauss dirigeren. Op 20 september speelt het Residentie- Orkest onder leiding van Van Otterloo in Vlaardingen, met Jaap Stotijn als solist. Op het programma Schuberts ouverture „Rosamunde", het hoboconcert van Mozart en de zesde symfonie van Beethoven, De negerzangeres Marion Anderson komt voor het eerst sedert de oorlog weer naar Nederland en zal op dinsdagavond 13 November in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een recital geven. Vrijdagavond hebben de leden van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde zich in een zeer druk bezochte algemene vergadering in Amsterdam uitgesproken over een voorstel tot het aanbrengen van een aantal wijzi gingen in de tandheelkundige verzorging van ziekenfonds-verzekerden. De voorge stelde wijzigingen, die het resultaat zijn van een langdurig overleg tussen de ver tegenwoordigers van deze maatschappij en bijna alle organisaties van algemene zie kenfondsen beogen in de eerste plaats meer aandacht voor de tandheelkundige verzor ging van de jeugd en voorts een zo nuttig mogelijke besteding van de voor tandheel kundige hulp beschikbare ziekenfondsgel- den, zowel door een meer doeltreffende voorlichting voor de verzekerden als door een groter onderscheid in de rechten van de gesaneerden en ongesaneerden. Daarbij zullen de rechten van ongesaneerden verder moeten worden beperkt, terwijl anderzijds verzekerden, die blijk hebben gegeven prijs te stellen op een goede gebitsverzorging, in incidentele gevallen een tegemoetkoming van ziekenfondswege zullen krijgen ingeval een behandeling plaatsvindt die uitgebrei der is of meer afgestemd op de tandheel kundige mogelijkheden. De vergadering kon zich met de voorge stelde wijzigingen, behoudens enkele amendementen, verenigen. De vijf kinderen van de Haagse familie Zandvliet, die als verstekelingen aan boord van het Engelse schip „Orontes" de reis van Australië naar Europa maakten om hun zieke moeder in Den Haag te bezoeken, kwamen zondag ochtend met een boot van de Batavierlijnaan in Rotterdam. Ze bevonden zich reeds onder de hoede, van hun moeder, .die. hen tegemoet was gereisd tot Las Palmas. Men ziet het gezin bij aankomst in Rotterdam. V.l.n.r.: Adriaan, Pauline, Rob, mevrouw Zandvliet, radio-verslaggeefster Mies Bouwman, Anna, die het plan voor de overtocht ontwierp en uitvoerde en Gerard. In de vergadering van de verengingsraad van de VARA heeft de heer J. B. Broeksz, omroepsecretaris, enige mededelingen gedaan over een verschil, dat is ontstaan tussen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de binnenlandse omroep over de studiobouw en de Wereldomroep. Van de zijde van de Nederlandse Radio Unie was aangevoerd, dat men eerst diende te beslissen omtrent de samenwerking op technisch gebied voor een beslissing omtrent de bouw van een studio door de we reldomroep zou worden genomen. In dit studiocomplex is namelijk ook een technisch centrum ontworpen, dat niet nodig zal zijn, als de binnenlandse omroep zijn outil- lige uitbreidt en de Wereldomroep hiervan gebruik zou gaan maken. De binnenlandse omroep heeft toen aan de minister voorgesteld een commissie te benoemen, die over dit probleem een advies zou uitbrengen voor een besluit zou worden genomen. De minister heeft in augustus in een brief aan de Radio Unie meegedeeld, dat hij be sloten had deze commissie te benoemen, maar inmiddels vast aan de Wereldomroep toestemming had gegeven tot de eerste fase van de plannen tot studiobouw. Indivi dueel hebben de bestuursleden van de NRU thans geweigerd zitting te nemen in zulk een commissie, daar het uit te brengen rapport door de bouwvergunning naar hun mening slechts een farce zou zijn. Inmiddels, aldus de heer Broeksz, dreigt hier de mogelijkheid, dat geld zonder nut wordt uitgegeven, geld dat uit de luister bijdragen wordt betrokken en dit, terwijl de NRU niet eens in staat is haar personeel slechts enkele percenten, laat staan zes percent, loonsverhoging te geven, omdat het budget dit niet toelaat. De heer J. W. Rengelink, secretaris van de Nederlandse Televisiestichting, heeft zijn gebruikelijke beschouwing over de ontwikkeling van de TV in Nederland ge houden. Hij meende dat die ontwikkeling sneller is gegaan dan in enig ander land in Europa. Dit houdt echter niet in, dat wij in alle opzichten tevreden zijn, zo z'eide de NTS- secretaris. Nederland heeft nog minder TV-zenduren dan elders in Europa en ook minder geld per uur ter beschikking. Bo vendien kan nog slechts een deel van het land onze TV ontvangen. Spreker noemde het een dwaze situatie, dat men door de Eurovisie in Italië of Engeland wel Neder landse programma's kan zien, maar in grote delen van het eigen land niet. Ook in de kring der omroepverenigingen zelf beseft men niet overal en in alle op zichten welke betekenis de televisie krijgt en geeft men haar niet die zorg, die zij be hoeft, zo vervolgde de heer Rengelink. Het gemiddelde peil onzer TV moge ook ten opzichte van het buitenland vrij bevredi gend zijn, er is hier ook nog te veel dilettantisme. TV is niet zo maar een af delinkje, maar een volwaardig medium naast de geluidsomroep, zo vond de heer Rengelink. Het speet de NTS-secretaris, dat het ver zoek om in 1957 veertien zenduren te mo gen verzorgen door de minister is afge wezen. Het wordt nu twaalf uur per week met hopelijk een beetje speling. Het is de bedoeling dan ook op de zondagavond te gaan uitzenden. Dat wordt dus vijf avond programma's van twee uur elk, twee kin derprogramma's van een half uur, wat elf vaste zenduren betekent. Daardoor blijft er niet veel over voor extra programma's en Eurovisie. Op dit laatste gebied zal er dus een teruggang moeten volgen, welke echter niet voortvloeit uit gebrek aan waardering voor de Eurovisie. De heer Rengelink, in tegenstelling tot de voorzitter van de NCRV en technisch commissaris van de NTS, vond de Euro- VIJFTIEN MIJL ten noordwesten van Den Helder heeft het 26.314 ton metende Amerikaanse passagiersschip „America" van de United States Lines, dat onderweg was van New York naar Bremerhaven, zaterdagmiddag tegen vier uur haar machine installaties tot stilstand laten komen, om hulp te bieden aan de door hevige pijn geplaagde schipper van de IJmuidense kotter IJM. 45 „De Hoop I". Het betekende tevens het slot van een vijf uur lange strijd voor schipper W. Schuitemaker uit Kat wijk aan Zee en zijn bemanning, waarbij het hospitaal-kerkschip „De Hoop" en ook een vliegboot van de Marine Luchtvaart Dienst van Valkenburg betrokken zijn ge weest. De „America" kon tenslotte als eerste geneeskundige hulp bieden en heeft de schipper gastvrij opgenomen in het hospitaal aan boord, waarna hij zondagmorgen te Bremerhaven is overgebracht naar het St. Josephziekenhuis. Schipper Schuitemaker, die enige weken geleden het ziekenhuis te Leiden verliet na een maagoperatie, was zaterdagmorgen van een weekreis op de Noordzee thuissto- mende naar IJmuiden, waar hij maandag morgen de vangst zou lossen. Hij had die ochtend al enige keren over hevige pijnen geklaagd en tegen de middag werden die zo hevig, dat stuurman T. Hoek uit Kat wijk aan Zee het initiatief nam en het hos pitaal-kerkschip „De Hoop" opriep. Het hospitaalschip was te ver van de IJM. 45 verwijderd om directe bijstand te bieden, maar de arts gaf wel enige adviezen. Het hielp niet veel en stuurman Hoek vroeg tenslotte Scheveningen Radio om advies. Het opzoeken van de dichtstbijzijnde ha ven zou te veel tijd vergen daar Den Hel der nog ruim twintig mijl varen was. Na het raadplegen van een arts van het Roode Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage werd de Opsporings- en reddingsdienst van de Marineluchtvaartdienst in de hulp actie betrokken en werd de MLD bereid gevonden onmiddellijk een vliegboot naar de IJM. 45 te zenden. Stuurman Hoek dacht tenminste dat de zee ook voor een vliegboot tamelijk vlak was. Er stond een licht westelijk briesje. Om kwart over twee steeg de vliegboot op en tegen drie uur was hij in de na'bijheid van de kotter. De commandant van de vliegboot moest ech ter een ongelukstijding aan stuurman Hoek overbrengen: hij achtte het niet ver antwoord op zee te landen. Er stond nog te veel deining. De redding was echter toch nabij. De piloten hadden van de lucht uit een pas sagiersschip op enige mijlen afstand van ,De Hoop I" waargenomen. Het was de „America", ruim 26.0000 ton groot en met volle kracht varend onderweg naar Bre merhaven in Duitsland. Het MLD-toestel zette koers naar de „America" en terwijl het rond het passagiersschip cirkelde, wer den vuurpijlen afgeschoten. Het vliegtuig zette inmiddels weer koers naar de kotter, waar de noodvlaggen waren gehesen. Al dus werd de „America" naar de IJM. 45 geleid. Om vijf minuten voor vier lag het grote schip op enige honderden meters af stand van de kotter. Het vliegtuig meldde om vier uur aan Scheveningen Radio dat een sloep met vier man van de kotter af koers zette naar het passagiersschip. Zeven minuten later was de sloep al weer onderweg naar de kotter en was schipper Schuitemaker aan boord van de „Amenica" opgevangen door dokto ren en verpleegsters in het hospitaal. Al spoedig was het mogelijk als diagnose te stellen dat de Katwijkse schipper aan nier steen leed. Te Bremerhaven werd dit door de doktoren van het St. Josephziekenhuis, waarin schipper Schuitemaker bij aam komst is opgenomen, bevestigd. Door be middeling van Halverhout en Swart te IJmuiden heeft de rederij zondag contact gehad met de heer Schuitemaker. Nu de pijn wat gezakt is, hoopt hij spoedig naar Katwijk en IJmuiden terug te keren. Zon dagmorgen maakte hij het weer goed. Burgemeester. Met ingang van 16 okto ber is tot burgemeester der gemeente Does burg benoemd mr. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken, te Velp. Baron Van Tuyll is op het ogenblik chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in Gelderland. Hij is in 1916 geboren en lid van de Partij van de Arbeid. 7. Panda voelde zich helemaal niet op zijn gemak, daar in dat vreemde bootje, waar koffiepotten en suikerpotten konden praten. „Nee, dank je, Jolliepop", zei hij. „Ikkeik wil geen koffie uit die rare pot". „Maar het is uitstekende koffie", sprak Jolliepop. „De pot heeft werkelijk niets te veel gezegd, toen hij zijn inhoud aan prees". „Maar mij is het heus wèl te veel", zei Panda, terwijl hij met een schichtige blik achterom het hutje uitliep. „Ik wil geen koffie, ik ik ik wil frisse lucht!" Maar daarbuiten op dek wachtte hem een nieuwe schrik. Recht voor de boeg doemde in de mist een eiland op, dat er zo vreemd en grillig uitzag, dat Panda er enige ogen blikken als verstijfd naar bleef staren, zonder een woord te kunnen uiten. En het bootje voer recht op dat geheimzinnige eiland af. „Jolliepop!", riep Panda, toen hij eindelijk zijn spraak had hervonden. „Jolliepop, kom eens gauw kijken, waar dit bootje ons heen brengt!" visie een levensvoorwaarde, ook voor de TV in Nederland. In 1955 was zy een niet te onderschatten bijdrage met 72 uitzen dingen van in totaal 100 uur, waarbij de sport een belangrijke plaats innam. Ook in 1956 en volgende jaren zal zij een belang rijk onderdeel blijven. De uitwisseling met België zal belang rijk groter worden. In de afgelopen proef periode van vier maanden nam België negentien Nederlandse programma's over, de NTS drie Belgische. Mede onder druk van de Belgische artistenorganisaties zul len de besprekingen er wel toe leiden, dat Nederland zich verplicht meer Belgische programma's te accepteren, al blijven er belemmeringen bestaan, onder andere door minder zenduren en meer financiële pro blemen. Het vraagstuk der commerciële TV acht te de heer Rengelink nauwelijks meer ver meldenswaard. Als reden van het stil zwijgen hieromtrent zag hij de omstandig heid, dat men vermoedelijk in ons land eerst nog eens wil afwachten, hoe deze TV zich in Engeland ontwikkelt. „Bovendien", aldus de NTS-secretaris, „zal de drang iets zijn afgenomen door de vrij bevredigende groei der TV in ons land, waardoor een der grotere geïnteresseerden in de com merciële TV (Philips) niet ontevreden is over de verkoop van toestellen". ADVERTENTIE Student. De jonge Amerikaan Euen F. Suter jr. is teruggekomen van de „mo rele en politieke bezwaren" die hij vorig jaar had tegen aanvaarding van de na latenschap van zijn vader, die 350.000 dollar bedroeg. Toen hij nog student was, verzocht Suter een gerechtshof te bepalen, dat hij niet verplicht was de nalatenschap te aanvaarden. Hij is nu van mening veranderd, maar nu moet eerst de uitspraak van het gerechtshof weer ingetrokken worden. Hanengevechten. In de Engelse stad Ches ter zijn vrijdag 34 mannen en twee vrouwen veroordeeld, omdat zij be trokken waren geweest bij het orga niseren van hanengevechten op een plaatselijke boerderij. Elk der beklaag den moet 150 gulden van de kosten van het geding betalen. Een van hen kreeg bovendien een boete van 800 gulden. Verjaardag. De regering van generaal Aramburu, die de eerste verjaardag viert van het einde van het regime van generaal Perón in Argentinië, heeft te kampen met ernstige arbeidsonrust. Arbeiders, die tien jaar lang onder het regime van Perón periodiek aanzienlijke loonsverhogingen hebben gekregen, protesteren nu tegen de anti-inflatie maatregelen van de regering van gene raal Aramburu. Opruiming. De grensovergang tussen Tsjechoslowakije en West-Duitsland bij Schirnding is, na van 1949 gesloten te zijn geweest, van Tsjechische zijde weer opengesteld. In 1949 groeven de Tjechen een diepe greppel over de weg en dwon gen alle verkeer, via Waidhaus te gaan. De heropening van de grenspost maakt kennelijk deel uit van de Tsjechische campagne tot „opruiming der obstakels" tussen Oost en West. Gegadigde. Het Russische Nieuwsbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat de pre mier van Mongolië op 15 september een brief aan het secretariaat van de UNO heeft doen toekomen, waarin het ver zoek om toelating van Mongolië tot de UNO herhaald wordt. Schieten. Aan de Grieks-Bulgaarse grens is een soldaat van een Griekse patrouille door Bulgaren doodgeschoten, aldus meldde een militair communiqué in Saloniki. Volgens het communiqué gebeurde dit in het Komotini-gebied. Na een Grieks protest gaven de Bul garen het stoffelijk overschot van de Griekse soldaat terug. Goedkoper. De Russische professor Tsjo- botarevs heeft berekend, dat voor een vlucht naar en rondom de maan en de terugreis naar de aarde veel minder brandstof vereist is dan men tot dusver dacht. Volgens de geleerde moet een raket slechts in het eerste stadium door brandstof worden voortgestuwd. Verder kan gebruik worden gemaakt van de aantrekkingskracht van aarde, maan en zon. Sober. Volgens het in Boedapest ver schijnende blad „Szabad Nep" zullen Hongaren die naar het buitenland gaan geen ringen of armbanden met kostbare stenen bij zich hebben. Het blad publi ceerde een nieuwe herhaling van het Hongaarse ministerie van Financiën, waarbij een opsomming werd gegeven van de weinige dingen die Hongaren op een reis naar het buitenland bij zich mogen hébben. Modedieven. Twee diefstallen, waarvan de buit in totaal meer dan zeven ton be draagt, hebben de Amerikaanse „haute couture" in opschudding gebracht. Van het vliegveld bij Kansas City (Missouri) verdween de herfstcollectie van de Amerikaanse modeontwerpster Pauline Triger en te New York werden van het modehuis Branell vier modellen van Christian Dior ontvreemd, nadat ze. de douane waren gepasseerd. Herverschijning. De Hongaarse pers heeft zondag een verklaring gepubliceerd van de oudr-president der republiek Zoltan Tildy over diens bezoek aan verschei dene coöperatieve landbouwbedrijven, aldus het Hongaarse persbureau M.T.I. Deze herverschijning van Tildy in het Hongaarse openbare leven schijnt een rehabilitatie in te houden van deze staatsman, die eind juli 1948 zijn ont slag had genomen en sindsdien in zijn bewegingsvrijheid was beperkt. Overdreven. Een Egyptische dokter heeft zijn landslieden via radio-Caïro aange raden geen „aspirine, pillen en andere medicijnen", die Egypte jaarlijks voor een bedrag van bijna 123.000.000 gul den uit het buitenland invoert, meer te gebruiken. Volgens hem wordt de uit werking zeer overdreven voorgesteld. Hij meent dat de Egyptische geneesheren meer vertrouwen moeten kweken in in heemse artsenijen. ZOALS BIJ het grafologisch onderzoek de verschillende schrifttypen en letterver bindingen met speciale namen worden aangeduid, zo worden ook in de dactylos copie de manieren, waarop de vingertop lijnen verlopen, met de daarvoor aange wezen termen aangegeven. Die vingertop lijnen kunnen bogen vertonen, lissen of wervels. We vermelden deze namen, niet opdat u bij uzelf zult kunnen nagaan, welke patronen op vingers voorkomen, maar om ijlings te kunnen overstappen op de antropologie. Dat is de wetenschap, die zich ten doel stelt de mensheid te verdelen in natuurlijke groepen en de verwantschap tussen die ver schillende groepen na te gaan. Dit kan gebeuren door o.a. bij die mensengroepen bepaalde eigenschappen te beschrijven en na te gaan, of en zo ja, in welke mate, deze eigenschappen bij de verschillende groepen al dan niet enige overeenstem ming vertonen. Ziezo, de definitie en het doel van de antropologie staan op papier. Maar wat hebben de bogen, lissen en wervels van onze vingertoplijnen daar in vredesnaam mee te maken? Wel, deze drie verschil lende lijn-typen blijken bij verschillende rassen en volken in verschillende percen tages voor te komen. Kunnen de Neder landers prat gaan op 7,7 °/o bogen, 60,1 °/o lissen en 26,2 wervels in de lijnen van hun vingers, bij de Chinezen zijn die per centages: 1,4, 47,7 en 50,7. Dat zijn dus aanzienlijke verschillen. Is een volk dat 1,2 bogen, 48,8 "In lis sen en 50,1 °/o wervels te zien geeft nauwer verwant aan de Nederlanders, dan aan de Chinezen? We zouden liever het tegendeel willen beweren. En dan hebben we het bij het rechte eind, want deze percentages geven de Japanners te zien. Een ander volk: 7,4 °/o bogen, 66,9 lissen en 25,7 "U wervels; is dit volk met het Nederlandse verwant? We zouden zeggen van wel. En het is maar goed ook, dat we deze con clusie getrokken hebben, want het dacty- loscopisch onderzoek bij de Noren heeft dit resultaat opgeleverd. Nu moeten we er wel direct bij vertellen, dat wan neer bij een ras of een volk bepaalde percentages voor de frequentie der lijntypen zijn vastgesteld, dit zeker niet wil zeggen, dat ieder lid van dat volk op dezelfde percentages aanspraak kan maken. Het betekent alleen, dat wanneer men van bijvoorbeeld 1000 leden van dat volk de vingerafdrukken bestudeert - dus in totaal 10.000 afdrukken - de voor dat volk kenmerkende percentages uit de bus komen. Maar intussen kunnen best een paar leden van dat volk rondlopen zonder een enkele lis, boog of wervel op de vin gers. Door het onderzoek der vingeraf drukken kan dus nooit worden uitgemaakt, tot wel volk één bepaald mens behoort. (Evenmin kan met deze methode worden vastgesteld, tot welke volken verschillende beschavingen uit de Steentijd hebben be hoord, want de holenmens heeft op de door hem bewoonde grotten in enkele ge vallen wel hand- maar géén vingerafdruk ken nagelaten. Dat is jammer). Die vingerafdrukken doen ons direct denken aan het - aan de Duitsers toege schreven - persoonsbewijs. Toch wasdat een Nederlandse vinding! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2