Zwaar zege bevochten maar verdiende van het Nederlands elftal In technisch opzicht was er geen krachtsverschil in Lausanne Zwitser Antenen miste vlak voor tijd een strafschop Totaalbeeld Zwitsers in Lausanne met 3-2 verslagen Van der Gijp: Ook wij hadden strafschop moeten hebben Zwitsers oefenden soms zeer grote druk uit Bij de foto's Gelijkmaker Weer voorsprong Rijvers was uitgenodigd tegen Zwitsers te spelen Strafschop Heringa Wathrich Gaten Druk Rol en Niesten akkoord met voorwaarden Buis winnaar van derde najaarsrit MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 De twintigste interland tussen Nederland en Zwit serland, die zaterdag in Lausanne werd gespeeld, heeft tot en niet de laatste seconde een maximum aan span ning opgeleverd. Nederland won uiteindelijk met drie twee, maar het was een zwaar bevochten zege. Een 4-2 overwinning voor het Nederlands elftal had het overigens kunnen zijn als Abe Lenstra in de tweede helft niet een prachtige kans voor open doel had gemist. Een zege had het voor de Zwitsers kunnen worden in het tweede kwartier na de rust, toen de Oranje-achterhoede enkele minuten paniekvoetbal demonstreerde en over een gelijk spel had ook niemand zich behoeven te verwonderen, want Antenen miste vier minuten voor het eindsignaal een strafschop door de bal hard tegen de lat te schieten. „Wij hebben weer een record gebroken", zei de voorzit ter van de keuzecommissie van de K.N.V.B., de heer Koolboom na afloop. „Sedert november 1934 hebben wij in Zwitserland niet meer kunnen winnen. En nu is dat eindelijk eens gebeurd". Het is een harde wedstrijd geweest, die slecht door de Duitser Dusch is geleid. In plaats van hun landgenoot in zijn moeilijke taak bij te staan, hielpen de heren Schmetzer en Pennig, de beide grensrechters, de heer Dusch van de wal in de sloot door hun aarzelende, ja in menig geval foutieve aanwijzingen. Deze scheidsrechter volgde de in sommige perioden in hoog tempo gespeelde ontmoeting slechts moeizaam. In plaats van de felle op winst beluste spelers door een wijs en straf beleid in toom te houden, wakkerde hij velen door zijn grove fouten nog heviger aan en alleen omdat de heer Dusch zijn ongelukkige beslissingen over beide partijen vrijwel gelijkelijk verdeelde, is het niet tot onaangename tonelen gekomen. Een hoekschop, door Van der Hart in de tweede helft, zag de scheidsrechter vol komen over het hoofd. Dertig seconden voor hij de straf schop toekende wegens hands van Kuys had hij vergeten te fluiten voor het tegen de grond lopen van Notermans door drie Zwitsers tegelijk. En nog bonter maakte de heer Dusch tèt toen Van der Gijp even voor tijd doelman Pernumian, die was uitgelopen, reeds was gepasseerd, maar door de Zwitser bij de benen werd gegrepen en ten val gebracht, waardoor Nederland een vrijwel zekere goal ontging. Maar de heer Dusch had niets gezien omdat, hetgeen later tot verontschuldiging werd aangevoerd, hij door de lage zon het spel moeilijk had kunnen volgen. De belangstelling voor de landen wedstrijd viel sterk tegen. Toen de beide ploegen het terrein van het stadion opwandelden had den zeker niet meer dan 25.000 toeschou wers een plaats op de tribunes gevonden. Het begin was verrassend. Nederland leidde de eerste aanval in via de linker vleugel, die werd afgeslagen. Maar Noter mans legde Lenstra onmiddellijk daarna de bal voor de voeten. Een schot volgde, maar doelman Pernumian stopte het kei harde schot zonder evenwel controle over de bal te krijgen. De bal sprong terug in het veld, waar Lenstra klaar stond en met de buitenkant van de rechtervoet een ver raderlijk lobballetje plaatste, dat in de linkerbovenhoek verdween (01). Er was toen nog geen twee minuten gespeeld En weer toog de oranjevoorhoede daarna ten aanval, maar Van der Gijp schoot in moeilijke positie en met Kernen op de hielen, naast uit een goed aangegeven pass van Koopal. Het doelpunt van de Oranjeploeg had een felle reactie in de Zwitserse gelederen te weeg gebracht. Tussen midvoor Meier en Van der Hart, ging het even hard tegen hard, waarbij de Nederlandse stopperspil met een waarschuwende vinger naar zijn tegenstander wees toen de heer Dusch voor een vrije trap had gefloten. Weer kreeg Van der Gijp een moeilijke bal, maar zijn schot ging langs het doel uit. Antenen wilde zijn roem als goalget- ter bewijzen en loste in de zevende minuut een hard schot, dat De Munck wel kon stoppen, maar niet kon wegwerken. Ge-1 lukkig vloog een van de achterspelers on middellijk toe om de bal naar een veiliger oord te laten verhuizen. Antenen, tïie reeds zijn 38ste landenwed- strijd speelde, profiteerde keurig van een nonchalante fout van Nolermans, die kop pend naar een bal, volkomen misgreep. Eschmann plaatste toen handig naar zijn vlak voor doel vrijstaande aanvoerder, die Met een halve draai naar links een laag schot in de linkerhoek inzond, waar De Munck tevergeefs naar greep. De Zwitsers beheersten daarna het spel en Riva probeerde twee minuten later in de 12e minuut zijn land de leiding te geven, maar zijn schot belandde in het zij net. Aan de andere kant zag men het eer ste serieuze duel tussen Kernen en Voges waaruit de Zwitser als winnaar te voor schijn kwam. Er was een kwartier gespeeld, toen na zeer kort samenspel linksbuiten Riva plotseling in het midden opdook en van 10 meter afstand een effectvol schot loste, dat via de binnenkant van de paal in het Nederlandse doel verdween, on houdbaar voor De Munck (21). In het tweede kwartier van de strijd ver dween de Zwitserse meerderheid en het spel golfde van doel tot doel, waarbij de duels op het middenveld tussen Vonlanden en Voges opvielen en waarin de Zwitser in de meeste gevallen overwinnaar bleef, dankzij een snellere en vooral ook vinniger start. Een van de vele duels tussen Van dei- Gijp en Kerner resulteerde in een vrije schop, waar Lenstra zich achter plaatste. Een handig hoog balletje werd in de doel- mond geplaatst. Van der Gijp ontsnapte aan de bewaking van Kernen en sprong tegelijk met keeper Pernumian naar de bal. De Feijenoorder had beter getimed en via zijn borst en de arm van de Zwitser ca ramboleerde de bal hoog in het net (22). Vijf minuten voor de rust switchte Len stra naar links en plaatste een uitstekende voorzet. Weber kon er nog net met het hoofd bij, maar Bosselaar ving de bal aan de zijlijn weer op. Ik zal maar schieten, dacht Bosselaar, die geen van zijn team genoten voor doel zag staan. Ilij loste een keurige boogbal, waarnaar Pernumian, waarschijnlijk gehinderd door de zon, ver geefs greep. Een minuut voor de rust kreeg Van der Gijp een schone gelegenheid de score op 42 te brengen, maar zijn kopbal uit een boogballetje van Lenstra belandde in de handen van de Zwitserse doelverde diger, anüïaia«h In de zesde minuut van de tweede helft kwam Lenstra voor open doel, toen hem de bal door Van der Gijp werd toegespeeld. Maar zijn schot, hard en straf, belandde precies in de handen van de Zwitserse doelverdediger. Een fraaie kans om de overwinning in veilige haven te brengen, was gemist, want zonder twijfel zou de vierde goal voor de oranjehemden een be slissend ogenblik in deze wedstrijd zijn ge weest. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft enige tüd vóór de wedstrijd in Lau sanne een beroep gedaan op Rijvers en aan zijn club St. Etienne gevraagd, hem voor de ontmoeting tussen Nederland en Zwitser land vrij te geven. Het was de keuzecom missie niet onbekend gebleven dat Rijvers reeds vroeg in het seizoen in voortreffelijke vorm bleek te zijn. Het was de voetbalbond voorts bekend dat St. Etienne op de dag na Lausanne een zeer belangrijke wedstrijd moest spelen, namelijk tegen Sedan, waar van het resultaat van groot belang zou zijn voor het verdere verloop van de competitie. In een brief aan St. Etienne had secre taris Brunt dan ook geschreven dat Rijvers, indien zijn club hem voor Lausanne vrij liet, op de snelste en beste wijze van Zwit serland naar Sedan zou worden overge bracht. Maar de club van Rijvers wilde liever niet het risico lopen, dat deze speler in de ontmoeting tussen het Nederlands elftal en Zwitserland geblesseerd zou raken. Een van de bestuurderen van St. Etienne liet zich althans in die geest uit. Toen kwamen de oranjehemden terug en na 15 minuten spelen kreeg Koopal een fraaie kans om de voorsprong te vergroten. Hij pikte een voorzet van Voges goed op, maar zijn kopbal werd nog juist door Per numian tot corner getipt. En uit die hoek schop wist ook Bosselaar niets beters te doen dan de bal over te koppen. De nerveuze sprinter Koopal kwam daar na met een goede schijnbeweging vrij voor doel maar zijn schot uit een kleine hoek gelost werd door de Zwitserse keeper gestopt. Het schot bleek echter zo hard te zijn dat Pernumian de bal niet klemvast kon houden. Parruchoud werkte het leer maar half weg, juist voor de voe ten van de toestormende Van der Gijp, maar deze was dermate verrast door deze onverwachte kans, dat' hij de bal van dichtbij nog over schoot. Een minuut later kreeg Abe een nieuwe kans, maar ook hij vond de goede richting niet. De Zwitsers putten moed uit het feit, dat de oranjehemden enkele kostelijke kansen om te scoren hadden gemist en zonder merkbare overgang ontstond er een zeer groot veldoverwicht van de gastheren, waarbij de taktische Zurmühle en de on vermoeide Vonlanden mee ten aanval trok ken. Gedurende vijf minuten was er toen paniekvoetbal in de Nederlandse achter hoede,' maar verder dan enkele hoekschop pen brachten de Zwitsers het niet. Toen kwam het meest sensationele mo ment van de gehele wedstrijd. De Munck beging de onvoorzichtigheid te ver en on nodig uit zijn doel te lopen en voordat hij zich had hersteld, zweefde de bal al ge vaarlijk in de doelmond. Maar Notermans werd door drie Zwitsers gevloerd, het geen arbiter Dusch kennelijk ontging. Maar wat hem niet ontging was het enkele tien tallen seconden later volgende handsgeval van Kuys, die een doelpunt trachtte te voorkomen door de bal uit het doel te slaan. Antenen plaatste zich achter de bal, nadat Van der Hart het leder op „keurige" wijze voor hem had neergelegd. Het harde schot ketste tegen de lat en de Zwitsers waren door deze tegenslag zo verbijsterd, dat zij geen moeite deden de teruggespron gen bal opnieuw in te schieten. De bal werd tot hoekschop verwerkt. Het slot van de wedstrijd werd gevormd door het ten val brengen van Van der Gijp door de Zwitserse doelverdediger, die de Feijenoorder naar de benen in plaats van naar de bal greep. Protesten hielpen niet en weinige seconden later was het pleit beslecht: Nederland had zijn eerste landen- wedstrijd in het nieuwe seizoen gewonnen. Een vermoeid Nederlands elftal zocht na het laatste fluitsignaal van de heer Dusch de kleedkamer op. Verontwaardigd vertelde aanvoerder Schaap, dat de strafschop ten onrechte door de scheids rechter was toegekend. Zeker, Kuys had de bal met de hand uit doel geslagen, maar even te voren was Notermans door drie Zwitsers letterlijk gevloerd. Iedereen dacht, dat de scheidsrechter daarvoor had ge floten. „Ik ben dik tevreden met de over winning", zei Schaap verder. „De Zwitser se, voorhoede was razend snel en onze eer ste taak was de aanvallen te onderbreken. Wij zijn daar voor een groot deel in ge slaagd. Ik ben blij, dat ik het tempo de gehele wedstrijd heb kunnen volhouden". De voorzitter van de technische commis sie, de heer G. K r u y v e r, vond de con ditie van de Zwisers beter dan die van de Nederlanders. „En reken maar, dat die overwinning in Lausanne meetelt bij de Europese landen. Het gevolg zal zijn, dat elke verdere wedstrijd weer moeilijker voor ons zal wortden". De heer H. Hoolboo om, voorzitter van de keuzecommissie was van oordeel, dat de overwinning verdiend mocht worden ge noemd. De wedstrijd viel zeer vroeg in het seizoen. Zwitserland is voorts op eigen ter rein altijd een moeilijke tegenstander en taktisch niet gemakkelijk te overwinnen. „Over Voges als debutant ben ik tevreden", vervolgde de K.C.-voorzitter. „Hij had een zware en ondankbare taak en hij heeft zich redelijk goed van zijn opdracht gekweten. Schaap speelde in de tweede helft zeer goed en De Munck was de uitblinker in de ploeg. Van der Hart, die toch werkelijk een speler van zeer grote klasse is, heeft die klasse hier niet gedemonstreerd. En als Abe niet een paar kansen had gemist, ja, dan zou Lenstra weer dè man van de ploeg zijn geweest." Het tweede lid van de keuzecommissie, de heer H. Pellikaan merkte op, dat de overwinning op Saarland toch heel wat min der voldoening gaf dan deze zege in Lau sanne. De wedstrijd was debutant G e r r i t V o- g e s best bevallen. „Ik wist, dat ik een moeilijke taak had gekregen. Steeds maai bij Vonlanden blijven, de gehele wedstrijd door. En dan nog proberen passes aan de voorhoede te geven, aan Lenstra vooral. Bovendien vond ik het spel hard. Vonlan den wist op dat punt ook van wanten. Ge lukkig had ik met al dat gesjouw adem genoeg. Ik voelde me niet uitgespeeld, toen het was afgelopen. Ik hoop, dat de keuze commissie mijn debuut kan waarderen". Kuys had bij een botsing met een van de Zwitsers een wonde aan het achterhoofd opgelopen. Maar een kwartier na de wed strijd voelde hij er al niets meer van. W i e r s m a had-geen last van zijn oude blessure aan de linkervoet gehad. De wed strijd had hij op vol tempo kunnen uit spelen. „Maar hard dat die wedstrijd v/as Van der Gijp erkende, dat hij het zwaar heeft gehad tegen Kernen. „Die man bleef in mijn buurt, ik kon niet van hem afkomen. Een strafschop tegen doelman Pernumian hadden wij anders wel ver diend. Vlak voor het einde was ik hem, toen hij uitgelopen was, voorbij. Hij sprong vallende naar de bal, maar greep mijn benen Toen was ik ook gevloerd. Maar de scheidsrechter had blijkbaar niets gezien." ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES IN TAKTISCH OPZICHT viel er in de interlandwedstrijd ZwitserlandNederland veel te genieten. Niet alleen zyn de Zwitsers gevreesd in een thuiswedstrijd, maar ook hun taktisch systeem is moeilijk te bestrijden, ook al krijgt men nog zoveel theoretische of praktische aanwijzingen. In de morgenuren hadden de leden van de keuze- en technische commissie wijze lessen uitgedeeld tijdens de spelersreünie. Zonder twijfel was deze bespreking nuttig en nodig, maar men vergat enkele fac toren, die voor de spelers van het oranje-elftal misschien belangrijker waren. Van de vorm der spelers wist eigenlijk niemand iets af, want daarvoor viel deze landen- wedstrijd te vroeg in het seizoen. En bovendien, hoe zou de lichaamsconditie zijn na de zware competitie van het vorig seizoen en het zeer korte zomerreces? De wedstrijd heeft overigens duidelijk aangetoond hoe nodig het is de gezamenlijke training van de Nederlandse elftalclub te hervatten. De beperking, die de technische commissie kreeg opgelegd, om slechts drie trainingen vóór een landenwedstryd te houden, is dwaasheid. Het motief voor deze beperking luidt: de clubtraining gaat voor en is tenminste zo belangrijk. Maar de wedstrijd in Lausanne heeft geleerd, dat enkele spelers bepaald aan een centrale training toe zijn, zowel ten aanzien van hun lichaamsconditie als van hun voetbaltechnisch kunnen. I Toch heeft het taktisch praatje van de zaterdagmorgen wel resultaat gehad. In de eerste plaats heeft Voges, de 23-jarige debutant, zich strikt aan zijn opdracht ge houden. „Blijf bij Vonlanden, de spil, die niet stoppert, maar overal te vinden is en vaak als zesde man van de voorhoede mee ten aanval trekt." Lucht kwam Voges niet te kort, maar hij heeft het in zijn eerste wedstrijd in het oranjeshirt zeer moeilijk gehad, waarbij hij zich zeer verdienstelijk heeft geweerd. Ruim voldoende, zo zou men zijn spel kunnen kwalificeren. Cor van der Gijp heeft zich op enkele gevallen na de gehele wedstrijd niet kunnen losmaken van Kernen, de gerouti neerde en ervaren achterspeler van het Zwitserse elftal, die niet van zijn zijde week en er ook niet voor terugdeinsde de buitenspelval open te zetten.En in plaats van de vrijheid te zoeken door zich nu eens terug te trekken dan weer eens met Koopal te switchen, bleef Van der Gijp maar in het midden opereren, als een scha duw gevolgd door zijn bewaker. Door het ontbreken van een midvoor, die openingen kon maken en het terugge trokken spel van Voges, was de taak van de voorhoede om tegen de stug spelende en nauwkeurig dekkende verdediging van het Zwitserse elftal doelpunten te scoren, er niet eenvoudiger op geworden. De snel sprintende Koopal was weinig produktief door het slechte en onbeheerste schieten. Lenstra ondanks het feil, dat hij in 14 dagen 12 pond is afgevallen (onder dokters controle) miste het flitsende in zyn spel van vroeger. Zijn afgeven van de bal leed aan onnauwkeurigheid en ondanks het feit, dat hij een juweel van ren doelpunt scoor de het eerste heeft hij té veel fraaie kansen gemist, vooral in de tweede helft, om hem het predikaat „beste speler van het elftal" te verlenen. Müller, de trainer van het oranje team, verweet het Abe na afloop spot tend in de kleedkamer: „Waarom heb je ons zo lang in spanning gehouden? Als jij zes minuten na de rust die kans had gebruikt, zou het 42 zijn geweest. Dan was het uit geweest". Waarop Lenstra rustig antwoordde, dat juist die ene bal zo springerig was ge weest en dat hij daarom toen geen doelpunt had gescoord. Bovendien, de spanning moest er toch inblijven? Schaap had een matige eerste helft, maar hervond na de rust zijn rustige spel, waar door hij met kop en schouders boven zijn teamgenoten uitstak. Notermans werkte hard en deed eigenlijk te veel, maar zijn spel was te nerveus en te weinig door dacht om er veel profijt in de ploeg van te hebben. De vorm van Van der Hart is achteruitgegaan. Aan zijn spel kleeft non chalance, gecombineerd met een slechte vorm van show-voetbal. Zijn conditie is bovendien niet al te best, hetgeen ook ver oorzaakt wordt door een te veel aan wed strijden en te weinig training. Voor het begin van de wedstrijd klaagde hij over spierpijn in de benen. Het resultaat van dat alles was dat de achterspelers Kuys en Wiersma, wier spel zich aan een in vorm zijnde Van der Hart kan optrekken, nu hun kapitein in de De Munck Schaap storm misten, hetgeen tot gaten in de ver dediging leidde. Stond in het Nederlandse doel niet een De Munck in topvorm, dan zou de ploeg zonder twijfel een nederlaag hebben geleden. Want de weinig goed ge richte en harde schoten van de Zwiiserse voorhoede en middenlinie we-den enkele malen op kranige wijze gestopt. Opruimen, was het devies voor de Ne derlandse achterhoede. Maar het opruimen was slecht verzorgd, waardoor een half gestrande Zwitserse aanval opnieuw kracht kreeg en de druk cp het doel van De Munck soms zeer zwaar werd. Vandaar de spanning of de gelijkmaker in de twee de helft zou komen. Waarschijnlijk was het een gewezen voetballer met ervaring, die daar in Lau sanne bij de wedstrijd tussen Zwitserland en Nederland de vrijwel voortdurend ge bruikte televisiecamera voor de totaal beelden hanteerde, want hij verloor het ronde leder zo goed als geen moment uit de lens. Zijn „shots" waren vaak mooier dan die op het veld. Deze man had een belangrijke versterking van de helvetische grendel kunnen betekenen, want hij voor zag zelfs feilloos, zulks in verrukkelijke tegenstelling tot de roodwitte achterhoede, waarheen de listige tovenaar Lenstra de bal zou dirigeren. Daardoor hebben de thuiskijkers zich een voortreffelijke indruk van deze meting van elkanders zwakte kunnen vormen. Vooral toen door een sto ring de commentaarlijn uitviel en Aad van Leeuwen niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk in de ruimte zat te redeneren. Ondanks het door het vele zonlicht wat te blonde van het beeld kon men het spel- verloop uitmuntend volgen. Men had daar bij echt geen toelichting nodig. Dat bleek dubbel, toen men tien minuten voor het einde overging tot het uitzenden van het radioverslag door ir. A. van Emmenes en Jan de Troye, die om beurten hijgend van voor de toeschouwers ónverklaarbare op winding ver achter de feiten aandraafden. Ik kwam zelfs meer dan eens tot de over weging, of het geen aanbeveling zou ver dienen de scheidsrechter met een TV- ontvanger in een kleedkamer op te sluiten. Hij zou daarop immers herhaaldelijk over tredingen kunnen constateren, die hem op het groene véld blijkbaar ontgaan. Boven dien zou hij zich dan bij zijn arbitrage door Aad van Leeuwen kunnen laten advi seren. Een eenvoudig zendertje ware reeds voldoende om zijn fluitconcert op de speel weide hoorbaar te maken. Het belangrijk ste voordeel lijkt mij, dat er meteen een einde zou komen aan de tot dusver onver mijdelijke meningsverschillen over de bui tenspelpositie. Daarvan kan men zich op het televisiescherm eenvoudig geen indruk vormen. Maar aangezien de scheidsrechter hetzelfde zou zien als de overgrote meer derheid van de toeschouwers, .moet zijn beslissing altijd de democratische goed keuring wegdragen. Het klinkt misschien revolutionair, maar de KNVB heeft al eens eerder getoond vooruitstrevend te willen zijn als het niet anders kan. Sterker nog: de KNVB begint televisie- minded te worden, zoals dat heet bij de exploitanten van dit communicatiemiddel, die een speciale Angelsaksische code heb ben ontworpen om gewone dingen onbe grijpelijk te maken. Als men het met wij len Charivarius eens is, dat het Engels be staat uit louter vreemde woorden, die ver keerd worden uitgesproken, dan kan men zich misschien indenken hoe Bussums dan wel moet klinken. Maar goed, we hebben kunnen constateren, dat de voetbalbonds bestuurders tot aanpassing bij het nieuwe medium bereid zijn. Daarvan getuigde het feit, dat tien oranje leeuwen in zwarte broeken rondliepen. Frans de Munck be wees zijn apartheid als tijger, door een witte pantalon en het uitslaan van zijn ge duchte klauwen. Lenstra's met succes be kroonde pogingen om af te slanken maken dat ook hij nu in het beeld past. De enige, die er nog niets van begrijpt, is Cor van der Gijp, die volgens Aad van Leeuwen herhaaldelijk een hoekschop reclameerde, hoewel uitdrukkelijk bij de wet is bepaald dat reclame voor de televisie niet kan worden toegestaan. Men moet aannemen dat directies van stadions in dit opzicht buiten de wet staan. Ik heb de uitzending gevolgd in de can- tine van de televisiestudio in Bussum, in het gebouw St. Vitus, waar niemand op het idee kwam die naam eer aan te doen. Op een zeer dramatisch ogenblik, toen net als in Hamlet het gehele toneel van de strijd bedekt was met voor lijk liggende spelers, vlak tegen het einde dus, sprak Pi Schef- fer laconiek het verlossende ivoord: „Toch moet het wel een mooie sport zijn!" Kin derlijk chauvinisme bleek ook hier. „We" staan voor, zeiden de kijkers als dat zo was tegen nieuwelingen, die binnenkwa men, maar „ze" staan achter, toen Zwitser land de leiding had genomen... Om half zes verscheen, na gedane mid- dagtaak, het technisch personeel. De chef keek naar het scherm en had er slechts twee woorden voor: „Slecht belicht!" KO BRUGBIER Naar wij van de zijde van de KNWU vernemen hebben Rol (Alkmaar) en Nies ten (Beverwijk) zich reeds bereid ver klaard naar Melbourne te gaan als leden van de wielerploeg. Zij gaan akkoord met de door het NOC gestelde voorwaarden. Dezer dagen zal de KNWU met de andere kandidaatleden voor Melbourne soortge lijke besprekingen voeren. Als onderdeel van de najaarscompetitie liet de Haaralemse wielerclub „De Kam pioen" een klassementwedstrijd over veertig kilometer met acht klassementen verrijden. Deze derde competitierit werd een prooi voor Henk Buis. die de meeste punten behaalde. Alleen Rutte kon hem nog enigszins benade ren, de overige renners kwamen er niet aan te pas. De uitslag der A- en B-klassers luidde: 1. Buis 19 pnt.; 2. Rutte 13 pnt.; 3. Straver, 5 pnt.; 4. Koonings 2 pnt.; 5. H. van Steijn 2 pnt.; 6. W. v. d. Aar; 7. C. van Steijn; 8. Jansen; allen 1 pnt. Bij de C-klassers, die een wedstrijd over dertig kilometer met 6 klassementen moesten verwerken, werd Van der Geest met 13 pun ten winnaar. De verdere uitslag luidde: 2. R Voorting. 9 pnt.: 3. Sminia, 6 pnt.; 4. Hand- graaf, 5 pnt.; 5. Walters. 3 pnt.; 6. De Cock; De Nederlandse voorhoede mocht meer sooringskansen hebben gehad dan die van de gastheren, in het algemeen oefende de Zwitserse ploeg toch een druk op het Ne derlandse doel uit, welke in sommige perioden zelfs beklemmend was. De cor nerverhouding van 82 ten gunste van de Zwitsers zegt toch wel iets op dit punt. maar doelpunten maken, profiteren van de betere opbouw van het ^pel in technisch opzicht viel er geen krachtsverschil tussen 7' Hendriks; 8. H. Peters; allen 1 pnt. de spelers van beide teams te onderschei den daartoe waren Antenen en de zijnen niet in staat. De Zwitsers mogen in een betere con ditie hebben verkeerd, in uithoudingsver mogen schoten de Nederlanders niet te kort. Dit feit is des te opmerkelijker, in dien een becijfering leert, dat de gemid delde leeftijd van de Zwitserse spelers 25 jaar bedroeg en die van de oranje hemden 27 jaar. Perruchoud (28 jaar) was de oudste bij de Zwitsers. De Munck, Schaap, beiden 34 jaar, en Lenstra (35 jaar) waren de drie „oudjes" in het veld. Hoe hoog moet men dan de verdiensten van dit drietal aan slaan, indien men bedenkt, dat De Munck, Schaap en Lenstra, die zijn 35e wedstrijd in de oranjetrui speelde en zijn totaal aantal goals in interlandvoetbal tot 23 zag stijgen (alleen Bakhuys met 30 en Kick Smit met 25 doelpunten staan boven hem), verreweg de beste spelers van het Neder lands elftal waren. Foto boven. Al na ruim één minuut spelen scoorde Abe Lenstra een fraaie goal voor 8 Nederland. V.l.n.r. Kernen (3), v. d. Gyp op Abe afstormend, Zurmühle (4), Von- landen (3), Koopal, doelman Pernu- g mian, Weber (6), Perruchoud (2) en half zichtbaar Abe Lenstra. Foto beneden. 8 De gemiste strafschop. Antenen schiet de bal vanaf de elfmeterstij) hard tegen ft 8 de lat. Rechts ziet men drie Zwitsers, 8 Van der Hart en scheidsrechter Dusch 8 gespannen toekijken. Links staan Len- stra, Notermans en Van der Gijp al verslagen in plaats van startklaar om 8 eventueel direct te kunnen ingrijpen. XOCCOQ XX»OCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX>DOOOOOOOCOOCXXX)OÜC

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5