„De overtuiging van mijn onschuld kan geen mens mij ontnemen" Westeuropese Unie ingelicht over het Suez-conflict Fa. B. ENGELENBERG Ank van der Moer en Ko van Dijk in „De grote liefde" Schmidt in rustig pleidooi „Politie volhardde in persoons verwisseling zonder enig bewijs Geweld wordt steeds onwaarschijnlijker J. G- MARTIN ZONEN 6 De derde Demonstratie bij het gerechtsgebouw Marianne Hilarides terug Stuntvliegtuig neergestort tijdens vliegfeest Welschap Kerkelijk Nieuws OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Van 16 meter hoogte uit scheepsmast gevallen Russisch-Indonesische overeenkomst getekend DANS-AC ADEMIE Bouw Vara-studio begonnen Arbeidersomroep nadert 400.000 leden Geen bewijs NEDERLANDSE COMEDIE Arnhemse Toneelschool officieel geopend Mr. Burger: „Wij laten dr. Drees niet wegmanoeuvreren" Achttiende-eeuwse schil derkunst in Arnhem Rijk geeft smartegeld aan kind dat oog moet missen MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 99 Vandaag zijn voor het landgereclit te Djakarta de pleidooien voortgezet in de zaak tegen de 53-jarige Nederlander H. C. J. G. Schmidt, die beschuldigd wordt van onder mijnende activiteit tegen de Republiek Indonesië, onder meer door het verlenen van steun aan een organisatie die de N.I.G.O. zou zijn geheten. Schmidt had zijn pleidooi reeds de vorige week klaar maar toen werd alleen zijn raadsvrouwe, mevrouw Bou- man gehoord en hem was verzocht zijn zelfverdediging eerst ten behoeve van de rechtbank in het Indonesisch te vertalen. Zijn pleidooi naderde een hoogtepunt toen hij met rustige stem uiteenzette, dat indien hij alle opgesomde misdaden be gaan zou hebben hij dat met heel wat minder risico zou hebben kunnen doen in het uniform van de Nederlandse missie, aangezien hij dan niet onder Indonesische jurisdictie zou zijn gevallen. „Ik heb vertrouwen", sprak hij, „dat tenslotte het recht zal zegevieren. Mocht dat niet zo zijn en eist Indonesië mijn hoofd en denkt het daardoor gelukkiger te worden, welaan het kan het krijgen. Ik ben oud en heb niets meer te winnen en weinig te verliezen. En de overtuiging van mijn volslagen onschuld kan geen mens mij ontnemen". „Naar de eigenlijke aanleiding tot mijn arrestatie kan ik eigenlijk alleen maar raden", zei de heer Schmidt. „Ik was vol komen verbijsterd en verwilderd, toen ik op mijn bromfiets gezeten op Djalan Wastukentjana staande werd gehouden door inspecteur Enduh, die mij een pistool op de borst richtte met de woorden, dat hij mij arresteerde als zijnde de beruchte ben deleider kapitein Smith. Voor mij leek het een misverstand van de hoogste orde. Had de politie mij dan niet eerst, voor tot deze stap over te gaan, geobserveerd? Had zij dan geen inlichtingen ingewonnen? Het laatste bleek wel gebeurd te zijn, want twee dagen later vertelde commissaris Junus, die mij overbracht van Bandung naar Djakarta, dat hij aan het twijfelen was gebracht toen uit alle inlichtingen van hem bleek, dat ik als een zeer goed mens bekend stond. Echter naar zijn mening zou ik potentiëel in staat kun nen zijn, verzet te leiden". Uitvoerig ging hij in op de kwestie van de persoonsverwisseling met de bendeleider Smit. „In de gevangenis had ik al gehoord, dat ik al de derde persoon was, die aldaar opgesloten was geweest met de naam Smit of Schmitt, die ervan verdacht werd de beruchte bendeleider te zijn. Op 11 fe bruari 1954 werd ik geconfronteerd met een reeks getuigen, van wie ik mij herinner Manoch, Zwartjes, Reynst en Harris, die met strakke gezichten de grootst mogelijke onzin uitbraakten.". „Uit wat de meeste getuigen ter zitting zeiden, bleek," volgens Schmidt, „dat zij, zowel vóór hun verschijning en ook nadat zij hun voor de politie afgelegde verklarin gen herroepen hadden, herhaaldelijk en in tensief door de djaksa tinggi Sunario zelf, meestal bij hem thuis werden verhoord, waarbij hen dan nadrukkelijk werd bij gebracht, wat diens visie op de waarheid was. Deze intensieve bemoeienis, waarbij taperecorders enzovoort te pas kwamen, gebeurde alleen, naar de aanklager Su- narjo zélf zei, om achter de waarheid te komen. Ik vraag mij dan af, waarom hij mij nóóit eens persoonlijk heeft verhoord". Een van de redenen, waardoor mensen er toe kunnen worden gebracht om on juiste verklaringen af te leggen, achtte Schmidt bedreiging of mishandeling. Daar over is veel te doen geweest. „Ik moet zeggen persoonlijk daarvan niets te hebben meegemaakt. Ik moet echter wel zeggen, dat van de brieven van hen, die zich daar over beklaagden, sommige voor mijn ge voel het accent van waarheid dragen, even als verschillende verklaringen ter zitting. Ik vraag mij af, hoe het komt, dat juist van hen, die zich hierover beklagen er niet minder dan drie krankzinnig zijn gewor den: Kolk, Wiersma en Benenati. Ook Ul- mer maakte op de laatste zitting, waar hij gehoord werd, geen normale indruk meer". Betreffende een andere mogelijke aanlei ding tot het afleggen van valse verklarin gen, zei de heer Schmidt: „In de gevangenis deden allerlei geruchten de ronde over vermindering van straf of kwijtschelding als men als getuige tegen mij of wijlen Jungschlager optrad". Schmidt noemde hierop enige feiten, die volgens hem de geruchten bevestigden. Zo heeft getuige Manoch, „die op grond van alles wat hij over zichzelf vertelde, toch zeker in de gevangenis behoorde te zitten, ettelijke verhalen gedaan, waaruit blijkt, dat hij grote vrijheid genoot. Getuige To- masoa werd uit de gevangenis in Bogor gehaald om als getuige op te treden". Schmidt zei dat hij hem met eigen ogen zonder enige bewaking over de straat had zien lopen. „Ik heb steeds de mij verhorende po litieambtenaren uitgedaagd om in plaats van met 'n stelletje op zijn zachtst gezegd hoogst zonderlinge individuen van de zelf kant van de samenleving, nu eens te komen met een van mijn duizenden vroegere on dergeschikten, die een fantsoenlijk leven leiden, en deze verklaringen te laten afleg gen over mijn zogenaamde anti-Indonesi sche gezindheid, en mijn tegen de staat gerichte activiteiten. Als ik zo'n verzets- organisator was, zou ik hen toch wel in de eerste plaats hebben meegesleept. Ik ben er trots op en dankbaar voor, dat dit blijkbaar nimmer is gelukt". yooccoococccco De zitting van hedenmorgen in het X 8 proces-Schmidt verliep in een gespan- X nen atmosfeer. Honderd jongeren x wachtten buiten. Zij waren vroeg in de 8 8 ochtend naar het gerechtsgebouw ge- komen en bedekten de hekken en muren 8 met plakkaten, waarin de doodstraf voor 8 Schmidt wordt gevraagd. Bewapende 8 politie bewaakte de rechtszaal en het X erf voor het gebouw. Vandaar kon de 8 menigte luisteren naar de persoonlijke jj x verdediging van de heer Schmidt, daar v de Radio Republik Indonesia op ver- 8 8 schillende punten luidsprekers had ge- x plaatst. Een Nederlandse journalist zag na de 8 zitting kans de nogal woelige menigte, die zich met geweld toegang trachtte te 8 8 verschaffen tot de rechtszaal, op een af- 8 stand van mevrouw Bouman te houden.8 Het was de correspondent W. Mooyman X 8 die het eerst geprobeerd had met een q verzoek om zich kalm te houden. Hij g kon de menigte met een bank van het 8 8 gerechtsgebouw tegenhouden totdat me- j5 vrouw Bouman een toevlucht had ge- 8 zocht in een kamer aan de achterkant 8 8 van het gebouw. 8 De openbare aanklager, Suwondo, gaf 8 geen repliek. Hij persisteerde in zijn eis 8 van 15 jaar gevangenisstraf. Rechter Rochjani zal 15 oktober het vonnis uitspreken. De politie moest op het erf van het gerechtsgebouw plaats maken voor de o politieauto, waarmede Schmidt naar de x Ij gevangenis werd vervoerd. Eén van de 8 demonstranten, die het erf geheel vul- 8 den, werd gewond door de kolf van het 8 geweer van een der agenten, hetgeen de 8 y verontwaardiging van de menigte op- X wekte. r> 8 OOOOOGCX>DCOC>DOODOC>OODOOOCOOOCCOOODOOOCOOCOOOOOCO^XX)CCCO Achmad Sungakawa. „Dat was nu een „bukti" (afdoend bewijsstuk); waarop geen ontkennen zou baten, zou men zeggen. Maar die foto werd niet in beslag genomen en nu is die foto weg. Is het aannemelijk, dat een ervaren politieman een dergelijk juweel door zijn vingers laat glippen?", al dus Schmidt. De heer Schmidt sprak gedurende zijn pleidooi het vermoeden uit, dat deze zaken moeten zijn opgezet door enkele personen, oorspronkelijk met het doel hieruit goede munt te slaan voor zichzelf. Het is deze personen gelukt de wind mee te krijgen, hetzij door hun meerderen een rad voor de ogen te draaien, hetzij door de steun te verwerven van een of andere groep, die hierin politiek voordeel zag. De kans na melijk deze zaken te gebruiken als wapen tegen de algemeen erkende buitenlandse tegenstander, Nederland, zowel als intern tegen binnenlandse tegenstanders, die hier mede verdacht konden worden gemaakt", aldus Schmidt. Marianne Hilarides is, zoals wij reeds hebben bericht, na enkele jaren in het buitenland te hebben doorgebracht, in Wenen (bij de Staatsopera) en Parijs (bij de Markies de Cuevas) voorname lijk, thans tot het Nederlands Ballet toegetreden. Men zal zich herinneren, dat zij voordien de „ster" van het eveneens onder artistieke leiding van Sonia Gaskell staande Ballet Recital was. De foto is gemaakt tijdens een repetitie voor „Sonate" op muziek van Jan Mul, ivaarin Jaap Flier evenals vroeger haar partner is. Met Aart Verstegen zal Marianne Hilarides voorts in „Les Sylphides" optreden - op woensdag 19 september in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Piloot kreeg lichte verwondingen Tijdens de vliegfeesten op en boven het vliegveld Welschap te Eindhoven, die zaterdag zijn gehouden ter gelegenheid van het bevrijdingsfeest, is een vliegtuig neergestort. De vlieger kreeg slechts lichte verwondingen. De Tiger-Moth waarmee adjudant Van Tol van de vliegbasis Gilze-Rijen op enkele meters boven de grond het solonummer „crazy flying" uitvoerde, dook plotseling met de neus in de grond. Het toestel brak in tweeën en de adjudant werd eruit ge slingerd, hetgeen zijn behoud betekende, want het toestel vloog snel in brand. De vlieger werd naar een ziekenhuis in Eind hoven vervoerd en daar bleek dat hij slechts een lichte hersenschudding en en kele ontvellingen had opgelopen. Van de Tiger-Moth bleef vrijwel niets over. De vliegdemonstraties trokken zeer grote belangstelling, ook van de zijde der autoriteiten. Grote indruk maakte de F- 100 C Super Sabre, waarmede de Ameri kaanse kapitein Britt, van het te Soester- berg gelegerde squadron, toeren uithaalde. Het overige gedeelte van het programma werd uitgevoerd door Nederlandse vlie gers, met onder andere Harvards, Hawker- Hunters, Thunderstreaks en helikopters. Uit twee Dakota's sprongen zestien para chutisten, die beheerst landden. Spannend was de vrije val van twee parachutisten uit zeer hoog vliegende Tiger-Moths. Zij openden hun parachute pas, nadat zij vele seconden als een steen naar beneden ge vallen waren. Ook de Fokker Friendship vloog tijdens het feest. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rhenen J. N. de Ruiter te Leiden: te Oud-Beijerland C. Vos te West broek, die echter reeds een beroep naar Bennekom aannam. Aangenomen naar Oosterhout-Slijk-Ewijk A. C. Honders te Sas van Gent. Geref. kerken Aangenomen naar Goënga (Fr.) C. E. v. d. Broek, kand. te Eaarn, die bedankte voor Mildam. Bedankt voor Workum B. v. Oeveren te Vries (Dr.). (Van onze correspondent in Parijs) Zaterdag heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die naar Parijs was gekomen voor de ontmoe ting van de landen van de Westeuropese Unie, waarbij minister Beyen ons land vertegenwoordigde, zowel met zijn Franse collega Pineau als met premier Mollet ge sproken. In tegenwoordigheid van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Dil lon, hebben de Franse en Britse staats lieden van gedachten gewisseld over de verdere stappen, die de drie grote Westerse mogendheden zullen doen of woensdag voorstellen aan de andere vijftien landen van de Suezkanaalconferentie te Londen. In Parijs heeft men de indruk, dat de drie westelijke aanvoerders niet veel di plomatieke armslag is gelaten. Het tweede plan-Dulles voor een voorlopige genoot schap van klanten van het Suezkanaal schijnt in de kiem gesmoord te zijn nu Egypte, zoals te verwachten, er zijn mede werking aan heeft geweigerd. Frankrijk en Groot-Brittannië hadden kennelijk de be doeling voorgezeten het dossier-Nasser met nog een paar bezwarende stukken te ver rijken om zich bij voorbaat te kunnen dek ken tegen het verwijt van oorlogsdrijverij, wanneer tenslotte geweld tegen de Egyp tische dictator zou moeten worden ge bruikt. De weg van de militaire actie schijnt voor Parijs en Londen voor het ogenblik echter te zijn afgesloten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft ten eerste nogmaals onderstreept, dat de Verenigde Staten geen geweld tegen Egypte gebruikt wensen te zien. In de tweede plaats is bekend geworden dat de drie Scandinavische landen, Italië, Perzië en Pakistan naar Londen zullen komen, met het verlangen dat de Suez-kwestie aan de UNO zal worden voorgelegd. Londen en Parijs voelen weinig voor zulk een initia tief omdat een duidelijke uitspraak, laat staan een toestemming tot handelend op treden, van de UNO nauwelijks te ver wachten valt. In diplomatieke kringen te Parijs is men benieuwd hoe het driemanschap Dulles- Pineau-Lloyd, waarvan de onderlinge eens gezindheid twijfelachtig is, het Suez-con- flict langs deze nieuwe klippen zal loodsen. Zwaartepunt De zeven ministers van Buitenlandse Za ken van de Westeuropese Unie Groot- Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux bespraken de hui dige strategie. Op verzoek van de West- ADVERTENTIE V./ Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 SCHUURSCHIJVENr Een arbeider werd gedood en een ernstig gewond toen aan boord van het Turkse s.s. „Komodore Hakki Burak" in de Waal haven te Rotterdam een houten bak, die zestien meter hoog in de mast bevestigd was, door het breken van een „staaldraad naar beneden stortte. Een van de mannen, die in de bak ston den, wist tijdens de val een steng van de mast te grijpen, waardoor zijn val werd gebroken. Hij werd ernstig gewond. De ander viel op het dek. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. duitse regering, die zich bezorgd maakt over Britse en Amerikaanse plannen voor vermindering van de troepensterkte in Europa, nu het zwaartepunt bij de defensie komt te liggen op de atoomwapens. Een woordvoerder van het Amerikaanse depar tement van Defensie heeft te Washington verklaard, dat de omvang van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa en het Middellandse Zeegebied, vergeleken met de jaren 1951 en 1952 weliswaar is vermin derd, maar dat de vuurkracht van de troe pen in deze gebieden duizenden malen groter is geworden dank zij nieuwe kern wapens, draadloos geleide projectielen en vliegtuigen met straalaandrijving. Na afloop van de conferentie in Parijs deelde de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, mede, dat minister Lloyd de Suez-kwestie had toe gelicht. Zijn verslag is gunstig ontvangen. In conferentiekringen is gezegd, dat Von Brentano een memorandum heeft inge diend waarin de opvatting wordt gehul digd, dat over elke beperking van de con ventionele bewapening vooraf overlegd moet worden door de landen van de WEU. In een communiqué is verklaard, dat de ministers „zekere politieke kanten van het vraagstuk van de westelijke defensie, die van vitaal belang blijven, in beschouwing hebben genomen". DJAKARTA (ANP) Een Russisch- Indonesische „basis"-overeenkomst is te Djakarta getekend, die voorziet in het ver strekken van een waarde van 100 miljoen dollars in Russische kredieten aan Indone sië. Volgens deze overeenkomst zal Rus land kredieten verlenen voor de steun aan niet nader genoemde Indonesische in dustriële projecten, waarover beslist zal worden in overeenkomsten over elk project afzonderlijk na de aankomst in Indonesië van een Russische technische missie. De kredieten zullen verstrekt worden te gen tweeënhalf procent interest per jaar. Indonesië zal in twaalf jaarlijkse termij nen moeten terugbetalen, waarvan de eer ste vervalt drie jaar na werkelijk gebruik van kredieten. De kredieten kunnen in het gehele roe- belgebied gebruikt worden. De waarne mend secretaris-generaal van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, tekende voor Indonesië. Voor de Sovjet- Unie ondertekende de vice-minister- van Buitenlandse Handel, Semichastnoff. De kredieten moeten terugbetaald wor den in sterling of in goederen. De overeenkomst voorziet ook in Rus sisch-Indonesische samenwerking bij het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden en in het aanwenden van radio activiteit voor medische en technische we tenschappelijke doeleinden. De Russische missie, die de uitvoering van verscheidene projecten zal bespreken zal na ratificatie van de overeenkomst door het parlement naar Indonesië komen. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 8 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 1417 uur 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Met enig ceremonieel heeft de Vara za terdag een begin gemaakt met de werk zaamheden voor de bouw van haar nieuwe ■studio aan de Heuvellaan in Hilversum. Op het terrein waar al eerste fase van de bouw de technische vleugel zal verrijzen, was een groot aantal genodigden bijeen gekomen om dit ogenblik bij te wonen. De officiële toespraak bij deze gebeurte nis werd gehouden door de heer G. Boek hoven jr., tweede voorzitter van de Vara, die de plaats innam van voorzitter mr. J. A. W. Burger, die wegens de kabinetsformatie bij de Koningin was ontboden. De sëcretaris-penningmeester van de Varay'de-'heer J. W. Lebon, verrichtte hier na de eerste handelingen van de bouw werkzaamheden. Gezeten op een bulldozer schepte hij de eerste brokken grond uit de studiotuin waar het nieuwe gebouw zal verrijzen. Nadien spraken nog burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum, en architect de heer W. Merkelbach. De heer Evert Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid deed in de Vereni gingsraad de toezegging dat reeds tijdens de bouw een toepasselijk geschenk als ver siering kan worden aangebracht. Eenzelfde toezegging deed de heer H. van Kuilenburg namens de Arbeiderspers, waarna uit de Verenigingsraad een voorstel kwam ook door de Varaleden een dergelijk geschenk bijeen te brengen. Het aantal leden van de Vara bedraagt thans 392.382. „Maandenlang", aldus sprak Schmidt verder, „heb ik de mij verhorende politie ambtenaren uitgedaagd om ook maar één bewijsstuk te produceren. Het kwam nooit. Pas op één van de zittingen in januari van dit jaar kwam er een pistool met kogels, die ik aan de getuige Suria zou hebben gegeven. Deze Suria zou zich al vóór mijn arrestatie met dat wapen hebben gemeld bij de politie, daarbij mijn naam, correct gespeld, noemende. Waarom werd deze man niet vrijwel als eerste op de getuigenlijst gezet en kwam hij pas te voorschijn, toen de zaak al anderhalf jaar voor de rechter was?". Schmidt vroeg zich af, waarom hij juist aan een uitgelezen vertrouwd bendelid een oud wapen met een allegaartje aan oude munitie zou hebben gegeven, terwijl hij volgens de getuigen honderden splinternieuwe wapens en kisten munitie had. Met een ander bewijsstuk achtte Schmidt het al even vreemd gesteld. Dit betrof de foto, waar Schmidt volgens getuige Reynst op zou staan met Terlink, Bos en André Roussin, de vooral door zijn „Bob beltje" en „De man, de vrouw en de moor denaar" in ons land populair geworden auteur van vele pikante blijspelen, heeft als thema gekozen voor het stuk waarvan de Nederlandse Comedie zaterdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de eerste voorstelling gaf: de waanzinnige verliefd heid („l'Amour fou") van een man van vijftig op een vrouw van veertig. Waarom zo vraagt hij zich in zijn voorwoord af zou een moeder niet hetzelfde kunnen overkomen als haar huwbare dochter, zo lang zij er als haar oudere zuster uitziet: de betoverende, overrompelende, stralende verrukking van een jeugdliefde? Men kan bezwaarlijk volhouden hetgeen Roussin eigenlijk half en half suggereert, dat dit een nieuw thema is. Tot vervelens toe („Ik weiger zo'n geschiedenis nog één keer vertoond te zien!" heeft Alfred Kerr eens met een heleboel uitroeptekens ge schreven) immers kreeg men het verhaal voorgespeeld van de vrouw in de genoem de leeftijd, die haar eerste aanbidder terugziet, meestal een man die de tussen liggende periode in het buitenland door bracht, waar hij in wanhoop om de onder vonden teleurstelling schatten gelds ver diende. Het oudste voorbeeld, dat ik mij daar op het ogenblik van kan herinneren, is een prachtige novelle, of liever kleine roman van Jens Peter Jacobsen, een der grondleggers van het naturalisme. Daarin krijgen de meerderjarige kinderen door het amoureuze gedrag van hun overigens in martelende tweestrijd verkerende moeder een moeilijk te verwerken slag in hun ge voelsleven, zodat de zoon nauwelijks zijn verloving kan voortzetten en de dochter moordplannen beraamt om de geschonden nagedachtenis van haar vader te wreken. Met een lichtvaardig gebruik van die term zou men van een tragisch geval kunnen spreken. Ik geef deze vaag in mij opdoe mende herinnering door om te laten uit komen, dat het „genre" bij Roussin het sta dium der decadentie heeft bereikt waar aan het, zoals de zedenkomedie bij Oscar Wilde, zijn eigenaardige charme, die on miskenbaar is, ontleent. Decadent is „De grote liefde" ongetwijfeld, maar daar kan men gemakkelijk vrede mee hebben. Het is een wat te lang uitgevallen, maar door gaans heel amusant spel over wat men on mogelijk nóg eens in volle ernst psycholo gisch verantwoord ten tonele kan brengen. Roussin vertelt ons dus, sappig en sma kelijk, het avontuur van Solange Berger, die twintig jaar lang tevredenheid voor geluk heeft aangezien en nu ineens wordt meegesleept door de bloemrijke attenties en welsprekende romantiek van de archi tect Marcel Boisette, die haar bijna weet te bewegen haar zorgzame man en stu derende kinderen te verlaten. In de pauze hoorde ik in de wandelgang van het thea ter iemand zeggen, dat Roussin wel heel lichtvaardig het navrante van een huwelijk zonder hartstocht verwaarloosde. Och kom! In dit opzicht is het stuk niet meer dan een anekdote voor goede verstaanders. Voor de rest kan men hartelijk plezier be leven aan de reacties van zoon en dochter, een student in de rechten en een leerlinge van een toneelschool, op een wijze die Ja cobsen in zijn stoutste dromen niet voor zien kan hebben. Zijn tweede uitgangspunt was namelijk: „het grappigevan de diepgaande verschillen tussen twee we zens, die door de tijd schijnbaar niet meer uit elkaar gehouden worden". Zo schetste hij met handige overdrijving de moeder als een naar de geest een jong meisje ge- blevene en de twintigjarige Nicole als een mede door ervaring rijp geworden vrouw en raadgeefster. Zeker voor Hollandse oren heeft Rous sin teveel toegegeven aan een gallische redeneerdrang, waardoor de aandacht wel eens verslapt, maar nooit voor lang. In de vaart der gesprekken worden trouwens heel wat opmerkingen gemaakt, die men graag had willen onthouden. Merkwaardig is de overbodigheid van één der personen in de kleine bezetting, een door Allard van der Scheer correct gespeelde oom, een tra ditionele raisonneur. Het van een wat zoete smaak getuigende decor van Harry Wich versterkte de indruk van het decadente op een aangename wijze. Onder de joyeuse regie van Johan de Meester werd een wel dadige zweem van ironie bereikt. Het stre ven naar een lichte toon ging aanvanke lijk, gelukkig niet lang, ten koste van de duidelijkheid. Ik moest, hoe onvergelijk- Ank van der Moer en Ko van Dijk in „De grote liefde" van André Roussin baar hun persoonlijkheden ook zijn, sterk aan Cor Ruys denken bij de groteske ernst, waarmee Ko van Dijk als Marcel Boisette het curieuze huwelijksaanzoek aan de echt genoot deed. Juist omdat hij, zonder enige opvallende transformatie, iets volstrekt unieks maakte van deze plechtige passie man. Ank van der Moer vond spelender wijze bijzonder mooie overgangen van in gemakkelijke conventies levende huis vrouw naar onverantwoordelijke bakvis, van overmoedige verstrooidheid naar plichtbesef. Ook de andere rollen waren sterk bezet. Joan Remmelts maakte precies het ge wenste type van de aardige man, zozeer opgaand in zijn gewoonteleven dat hij aan vankelijk geen verandering waarneemt, aandoenlijk in zijn nerveuze hulpeloosheid, daarna en terecht een open doekje ver wervend met de als vertraagde reactie slechts in een onbewaakt ogenblik van hoogspanning gefantaseerde uitsmijtscène. Kitty Janssen was om te stelen als de dochter met praktisch geschoolde wereld wijsheid en Ramses Shaffy als de opge schoten jongen met ridderlijke verbeel dingskracht niet minder kostelijk. Adel- heid van der Most nam als de dienstbode een klein aandeel in het behaalde succes. Het programma vermeldt met prijzens waardige volledigheid behalve de namen van drie directeuren, de schrijver, de regis seur en de medespelenden tevens de door Thorwald Dudok van Heel verleende as sistentie, de technische leiding van Gerard Moolenaar en de leverantie van het kap- werk door de firma D. H. Michels, alsmede de belangwekkende bijzonderheid dat de decors op eigen atelier door C. van Eunen en J. Nagel zijn vervaardigd. Waar het meubilair, de japonnen, de hoeden en de schoenen zijn gekocht, staat er ditkeer niet bij. In dit opzicht kan men trouwens nog een voorbeeld nemen aan Engeland, waar het publiek zelfs wordt ingelicht over de merken van de opgestoken sigaretten en daarvoor gebruikte aanstekers. Vreemd ge noeg ontbreekt echter de naam van hem of haar, die de (ongeacht enkele, trouwens in veler spraakgebruik voorkomende galli cismen) plezierig klinkende vertaling heeft gemaakt. DAVID KONING De Arnhemse Toneelschool is zaterdag middag tijdens een bijeenkomst in de Rijn zaal van het gemeentemuseum in Arnhem officieel door burgemeester C. G. Matser geopend. Naar de heer Matser in zijn toe spraak onder meer opmerkte, voorziet de school in een behoefte, zij is echter geen verlengstuk van de toneelgroep „Theater". Verdere sprekers waren prof. W. Assel- bergs, hoogleraar te Nijmegen, de heer W. Pos, directeur van de Amsterdamse Toneel school, die twee boekwerken aanbood en de directeur van „Theater", Rob de Vries, die zei, de stichting der school nog belang rijker te vinden dan de oprichting van nieuw gezelschappen. Hij noemde de direc teur der school, Ben Groenier, een voor treffelijk toneelpedagoog. Als geschenk bood hij een klok aan. In zijn dankwoord zeide de heer Groenier te hopen, dat er in de toekomst een wettelijke regeling zou komen voor het toneelschoolonderwijs en een inspectie voor dit onderwijs. De ope ningssamenkomst werd onder meer bijge woond door leden van het college van Ge deputeerde Staten en door de directeur van de Maastrichtse Toneelschool. Ook de Fe deratie van Beroepskunstenaars was ver tegenwoordigd. In een toespraak, die hij zaterdag tot de verenigingsraad van de VARA richtte, heeft mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA en voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., ook even de kabinetskwestie aangeroerd. „Dat er nu nog geeen kabinet is had nie mand mogen verwachten", aldus mr. Bur ger. „Intussen biedt de gang van zaken ons thans alsnog de mogelijkheid, dat wij ge honoreerd krijgen wat het kiezersgilde naar onze mening in juni heeft gewild. Wij zullen erin volharden al die stromin gen tegen te gaan die trachten onze lijst aanvoerder, dr. W. Drees, uit het politieke veld te manoeuvreren". Het gemeentemuseum van Arnhem, dat sedert de heropening na de oorlog, in ver scheidene tentoonstellingen aspecten heeft belicht van schilderkunst uit de zeventiende, negentiende en twintigste eeuw, heeft met de op 22 septemebr te openen tentoonstel ling „Schilders van het galante tijdperk" een beeld willen geven van de Hollandse schilderkunst der achttiende eeuw. De moge lijkheid hiertoe is geschapen door een ver bouwing in het Rijksmuseum in Amsterdam, waardoor de achttiende eeuwse afdeling tijdelijk gesloten moest worden. De tentoon stelling, die duurt tot half november, is aangevuld met enkele fraaie voorbeelden van achttiende eeuwse meubelkunst en ook met tekeningen en kunstnijverheid. Het rijk heeft een smartegeld van ƒ10.000 toegekend aan de vijfjarige dochter van de familie Saarloos te Apeldoorn. Toen het kind vorig jaar september amper enige weken op de kleuterschool van de rijks leerschool te Apeldoorn was, gooide een andere kleuter een ruit in. Enige glasscher ven kwamen hierbij in een der ogen van het dochtertje van de familie S. Hoewel specialisten te Apeldoorn en later te Utrecht werden geconsulteerd, slaagde men er niet in het oog van de kleine te redden. Het thans toegekende smartegeld van 10.000 zal het meisje worden uitbetaald zodra zij eenentwintig jaar wordt. Het zal worden bijgeschreven op een spaarbank boekje, zodat het bedrag in de loop der jaren zal aangroeien door rente. Het rijk vergoedde ook de rekeningen van specia listen en ziekenhuizen, evenals het bedrag, dat door de ouders van het kind werd uitgegeven voor een prothese.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8