B. en W. voor aankoop Funckler om toekomstige mogelijkheden Doopsgezind bejaardentehuis officieel in gebruik gesteld Geslaagde dahliatentoonstelling van „Zonder werken niets" Haarlem hield in 1953 bijna twee miljoen over Mgr. Huibers draagt plechtige hoogmis op in rijkversierde kerk In raadsvoorstel wordt ook gezinspeeld op eventuele restaurantexploitatie Amsterdamse Beurs Televisietoestel voor bewoners van de „Olijftak B. en W. willen voor 1957 toch hogere rijksuitkering vragen Congres te Haarlem van „St. Reinoldus" LAATSTE NIEUWS Menigte zocht wraak op mevrouw Bouman De hotelsituatie in Haarlem E. Vermeer spreekt over kabinetsformatie DOUWE EGBERTS Deze rijpbruine shag geeft U 't rookgenot van de beste Amerikaanse cigaret! de Amerikaanse shag i Oubaas Smit ontvangt gouden Jacobstaf Oratorium „Job" vanavond voor de AVRO SCHEEPJES WOL - KAAN, Gen. Cronjéstraat 129 Eeuwfeest parochiekerk Overveen MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Thans is het reeds in ons blad van za terdag besproken voorstel aan de Haar lemse gemeenteraad verschenen, waarin B. en W. een krediet van f 212.900,vra gen voor de aankoop van hotel Funckler. Aan de uitvoerige toelichting door B. en W. ontlenen wij „Sinds het einde van de oorlog zijn in Haarlem vijf hotels door omstandigheden opgeheven, terwijl ook het nog bestaande Hotel Royal aan het Stationsplein de ko mende jaren voor hotelgasten niet open staat. Wij hebben een onderzoek laten instel len naar de situatie van het hotelbedrijf in deze stad. De resultaten hiervan heb ben ons tot het inzicht gebracht, dat wel iswaar niet naar uitbreiding van de huidi ge capaciteit moet worden gestreefd, doch dat instandhouding en kwalitatieve verbe tering van de thans aanwezige hotelruim te ernstig moet worden overwogen. Door dat het echter niet mogelijk is exact te bepalen welke wisselwerking bestaat tus sen kwaliteit en kwantiteit van de aange boden hotelruimte enerzijds en de vraag daarnaar anderzijds in een stad als Haar lem, die een onderdeel vormt van de als een geheel te beschouwen agglomeratie Amsterdam-Kennemerland, is het evenmin mogelijk nauwkeurig aan te geven welke hotelcapaciteit in Haarlem als de meest wenselijke moet worden beschouwd'', aldus B. en W., die vervolgen: „Los van het capaciteitsvraagstuk heb ben wij overwogen, dat het van betekenis zou kunnen zijn ertoe mede te werken, dat in kwalitatief opzicht aan hogere eisen kan worden voldaan. Hotel Funckler biedt daartoe een mogelijkheid omdat dit hotel jarenlang de reputatie heeft gehad tot de topklasse te behoren. Een opnieuw tot bloei komen van Hotel Funkier zou bovendien een gunstige invloed kunnen hebben op de ontwikkeling van de overige hotels in Haarlem en een grotere bezetting van de bedden tot gevolg kunnen hebben. Vervol gens zou, indien de exploitatie zodanig zou plaats vinden, dat een gerenommeerd res taurant ontstond, waarbij wederom het accent op de kwaliteit zou liggen, hiervan een gunstige invloed kunnen uitgaan op het dagbezoek van vreemdelingen en op de door deze bezoekers in Haarlem gemaakte verteringen, welk dagbezoek van aanmer kelijk grotere betekenis is dan het zoge naamde overnachtingsbezoek". Financiering struikelblok „De opzet hierbij was, dat de gemeente niet zelf de exploitatie ter hand zou nemen en gelet op het advies van de commissie voor openbare werken, financiën en eco nomische aangelegenheden, hebben wij ons ook niet in de eerste plaats gericht op het verpachten van het eventueel in eigendom te verkrijgen hotel, maar op het doorver kopen aan een toekomstige exploitant. Naar ons oordeel zou de gemeente hierbij ADVERTENTIE HAARLEM Overmorgen 19 sept, in Ie show: 's middags 2 uur 15 2e show: 's avonds 8 uur GEM. CONCERTGEB. Kaarten a. d. zaal Op bijeenkomsten in Oud-Schoten Ter opening van het winterseizoen zal de Partij van de Arbeid afdeling Haarlem VII (oud-Schoten) woensdag 19 september een tweetal contactbijeenkomsten houden. Wegens het gebrek aan voldoende zaal ruimte in Haarlem-Noord zullen deze bij eenkomsten op twee plaatsen plaats vin den namelijk in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten en in de openluchtschool aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. In eerstgenoemde zaal spreekt voor de pauze de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Ver deer, waarna het cabaret „De rode koers" het verdere programma zal verzorgen. In de openluchtschool zal de bekende decla- matrice, mevrouw Rolien Numan, een voordracht houden. Na de pauze zal de heer E. Vermeer het woord voeren over de huidige moeilijkheden met betrekking tot de vorming van een nieuw kabinet. Dit zal dan de eerste keer zijn dat de heer Vermeer in een afdelingsvergadering van de Partij van de Arbeid zijn mening over deze kwestie geeft. 3-3)4 NederL'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Uordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Boll. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A verg. Deli Mijen Amsterd. Bank •^ed. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater eventueel enig verlies mogen nemen in verband met de daarmede gemoeide belan gen, doch het risico van de gemeente zou beperkt en. overzichtelijk moeten blijven. Hoewel wij verschillende mogelijkheden van doorverkoop ernstig hebben onder zocht, zijn wij tot dusverre er niet in ge slaagd met een gegadigde tot overeenstem ming te komen. Ofschoon namelijk ver schillende geïnteresseerden met een uitste kende reputatie in het horecabedrijf een goede exploitatie alleszins mogelijk acht ten, bleek de financiering van de aankoop en de vrij kostbare verbouwing tot dusver het struikelblok, waardoor de onderhande lingen mislukten". B. en W. schrijven tenslotte het voorstel toch in te dienen „teneinde te bevorderen dat de bovenomschreven mogelijkheid ooit werkelijkheid wordt". De transactie omvat het hotelpand aan de Kruisstraat 8 en 10 en het pand aan de Nassaustraat 12 en 12 rood; het laatste bestaande uit een pakhuis, een bovenwo ning en een kelderruimte; het perceel aan de-Kruisstraat 12, bestaande uit een win kelhuis met bovenwoning, dat is verhuurd aan de firma Stromo. In deze1 koop is mede begrepen de ge hele hotel-inventaris en het recht om de naam „Hotel Funckler" te blijven voeren. Het hotelpand bevat 22 hotelkamers en heeft momenteel een capaciteit van 36 bedden. De koopsom bedraagt f 202.500, waarboven ongeveer tienduizend gulden overdrachtskosten komen. Vanmorgen is te Haarlem het zomercon- gres begonnen van de Nederlandse R.K. Hanzebond van werkgevers in de woningin richting en meubileringsbedrijven „Sint Reinoldus". De congressisten zijn officiéél in het stadhuis ontvangen en. namens het gemeentebestuur toegesproken door loco burgemeester de heer A. J. M. Angenent. De bondsvoorzitter de heer P. Hoefsloot uit Arnhem dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst. In restaurant Brinkmann heeft de heer A. J. A. Vos, voorzitter van de afdeling Haarlem, de deelnemers aan het congres met hun dames welkom geheten. Na een inlei dend woord van de heer Hoefsloot sprak de heer Henri de Greeve over „De kerstening van ons beroep". Hij merkte op, dat hij elders het onderwerp al behandeld heeft en het heeft blijkbaar ingeslagen, want hij is later uitgenodigd er opnieuw over te spre ken. Daaruit blijkt, dat er behoefte bestaat aan het onderwerp en dat achtte spreker gelukkig, omdat er te weinig aandacht aan besteed wordt. Na een korte uiteenzetting over de bete kenis van de beroepen en de produkten die gemaakt worden zeide spreker, dat in de schepping schepsels gemaakt worden, die van belang zijn voor de erediensten, maar er zijn ook schepsels, die misbruikt worden. De mens heeft zich gehecht aan het schep sel, dat ligt tussen de mens en God. De een verrijkt zich met het materiaal en de ander weet het te gebruiken voor de eredienst. De onkerkelijkheid is niet van vandaag of gisteren. Zij bestaat mogelijk al eeuwen. Van belang is, dat de mens zich verdiept in de dingen van het leven en dat niet overlaat aan priesters en kloosterlingen. De verdie ping js mogelijk, want God heeft de mens veel luxe gegeven en hem in het centrum geplaatst. Uitvoerig ging spreker na wat kerstening betekent en hij behandelde tenslotte de verovering. Er zijn perspectieven voor de toekomst en de lijnen gaf spreker aan. Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd volgde in de middag de jaarvergadering van de bond. Met enkele woorden heeft de voorzitter van de Algemene doopsgezinde sociëteit, mr. H. Craandijk, zaterdagmiddag het doopsgezind tehuis voor bejaarden „De Olijf tak" aan de Dreef te Heemstede officieel in gebruik gesteld. H\j knipte om in styl te blijven geen lint door en bood ook geen gouden sleutel aan, maar overhandigde de heer E. Lefèbvre, voorzitter van de Gallenkamp-stichting, een olyftak, waarmee vrede en verzoening worden gesymboliseerd. „De olyftak" is reeds geheel bezet en de bejaarden bleken het bezoek van geestelijke en wereldlijke autoriteiten zeer op prjjs te stellen. Want toen de genodigden een rondgang door het nieuwe gebouw maakten, stonden de deuren van alle kamers open, waardoor een blik gegund werd in de gezellig aangeklede ruimten, waar de ouden van dagen hun laatste levensjaren in goede sfeer kunnen doorbrengen. Namens de bewoners sprak op geestige wijze de heer S. van der Wall, die zei: „Wij zijn zeer dankbaar en tevreden". Hij bood als geschenk van de bejaarden een pro- jectiëlantaarn aan. Nadat de directrice, mevrouw M. M. Bey-De Vletter, had gesproken, zei de heer G. W. Groeneveld, voorzitter van de doops gezinde kring Heemstede, dat binnenkort een bedrag van f 2500 aan het steunfonds zal worden afgedragen. De kring Heem stede had reeds een orgel aan het tehuis overgedragen. Mr. F. van der Goot, regent van het doopsgezinde weeshuis, bood als laatste in de rij van sprekers een televisietoestel aan, waarmee de bejaarden uiteraard zeer ver rast waren. Slotkoers Openings vrijdag koersen 91% 907/s 935/ie 93% 247 Yi 243 338 338 230)4 230 325 328 410 405 317 317 275 a 276 170)4 170)4 392 392 322/4 322 837 840 834 837 77 78 196 197)4 172 173 318% 318/4 101 101 107 X 108 243 243 190 189)4 210 210 219)4 219K 83)4 84 167)4 168 69)4 69)4 47% 47 ex-div 99 98 !4 40% 40% De eerste bewoners hebben reeds in februari hun intrek in het bejaardentehuis genomen. De bewoners van het verzor gingstehuis konden in juli hun intrek ne men. In het gebouw zijn 39 flats voor be jaarden ondergebracht, 38 één-persoonska mers en acht twee-persoonskamers. Alle kamers zijn bezet en er bestaat zelfs een grote wachtlijst. De bouw is uitgevoerd onder leiding van het architectenbureau van professor ir. H. T. Zwiers te Haarlem en de eerste spade werd op 29 juni in de grond gezet. Buiten de woonkamers en ruimten voor de huis houdelijke dienst vindt men in het ge bouw een grote eetzaal, die tevens voor kerkdiensten en ontspanningsavonden zal worden gebruikt, een conversatiekamer, een ziekenzaaltje en opbergruimten, waar de bewoners hun bagage kunnen plaatsen. De bejaarden kunnen de tweede en derde verdieping van het tehuis bereiken door middel van een lift. De diverse gangen hebben eigen namen zoals „Lentelaan" en de verschillende verdiepingen en apparte menten zijn in diverse kleuren geschilderd. Klaas Draaisma uit Bloemendaal bracht op een van de wanden in de eetzaal een speelse tekening aan en mevrouw G. J. Loeff uit Bennebroek ontwierp een kleine plastiek, voorstellende een duif met een olijftak in de bek, welke plastiek boven de hoofdingang is aangebracht. Lange voorgeschiedenis De voorzitter van de Gallenkamp-stich ting, de heer E. Lefèbvre, wees er in zijn inleidende woorden op, dat een lange ge schiedenis aan de bouw van dit tehuis is voorafgegaan. Reeds in januari 1929 werd een commissie ingesteld voor de bouw van een bejaardentehuis. Er werd geld inge zameld, fondsen werden gevormd en intus sen kwamen de bouwproblemen regelmatig ter sprake. Het legaat van mejuffrouw Margaretha Gallenkamp vormde het grondkapitaal voor de bouwkosten. De voorzitter bracht in herinnering, hoe de architect, prof. ir. H. T. Zwiers, zijn ont werp moest richten naar de beschikbare grond, waardoor het gebouw in een lang gerekte L-vorm is opgetrokken. Hij was van oordeel, dat uit de plannen van de architect een harmonieus geheel is ont staan, waarna hij de hoop uitsprak, dat de gemeente Heemstede nog een stuk grond aan zuidoostelijke zijde van het tehuis zou afstaan. Tenslotte overhandigde* hij mevr. Zwiers een boeket bloemen, bracht hij dank aan de gemeentelijke dienst van So ciale Zaken te Haarlem en deelde hij mede, dat het tehuis binnenkort een middag ter bezichtiging zal worden opengesteld. De voorzitter van de Algemene doops gezinde sociëteit, mr. H. Craandijk, wees erop, dat het aantal bejaarden in ons land een steeds grotere groep gaat vormen. Deze mensen hebben recht op een vrij en eigen leven, vol rust in een prettige omgeving. Ds. A. J. Snaayer, voorzitter van de grote kerkeraad der Verenigde doopsgezinde ge meenten, bracht dank aan de burgemeester van Heemstede en aan de instanties voor sociale zorg. De burgemeester van Heemstede noemde het gebouw een mooie afsluiting van de Heemsteedse Dreef. „Het is de taak van een gemeentebestuur, aldus de burge meester, elk streven om de bejaarden een gezegende levensavond te bieden, te steu nen". De burgemeester zei voorts: „Wij dragen de Gallenkamp-stichting een goed hart toe" en besloot met waarderende woor den voor het vele werk, dat aan de tot standkoming van het tehuis voorafging. Verscheidene sprekers boden na hem hun gelukwensen aan, die in enkele gevallen van cadeaus vergezeld gingen. De voor zitter van- de diakenen, de heer H. Deinum, overhandigde een envelop met in houd, bestemd voor verfraaiing van het ge bouw. Proces-Schmidt Zij ontsnapte via muur haar auto werd vernield (A.N.P. en U.P.) De zitting waarin de Nederlander Schmidt zijn pleidooi heeft gehouden voor het Iandgerecht te Djakarta, waarop wij elders in dit blad de aandacht vestigen, heeft een nogal emotioneel einde gekregen doordat een dichte menigte het bloed van Schmidt eisend wraak zocht te nemen op mevrouw Bouman, zijn raads vrouwe. Na een door de journalist H. Mooyman verijdelde poging om de gerechtszaal bin nen te dringen, ging de menigte het ge bouw van het Iandgerecht belegeren om te wachten tot mevrouw Bouman uit het ge bouw zou komen. De openbare aanklager, Suwondo, trachtte de menigte te kalmeren door hen vanaf de motorkap van een jeep, die op het erf van het gebouw geparkeerd stond, toe te spreken. Maar deze wilde niet uiteen gaan. Om 15.30 uur plaatselijke tijd waren me vrouw Bouman, twee vertegenwoordigers van de Nederlandse vertegenwoordiging in Indonesië en de Nederlandse journalist, die getracht had mevrouw Bouman te bescher men tegen de demonstranten, en waarbij hij door een steen aan het hoofd werd ge wond, nog steeds in de politiekamer van het gebouw, in afwachting van de ophef fing van het beleg van de demonstranten. Mevrouw Bouman slaagde er echter na verloop van tijd in aan de boze menigte jongeren buiten te ontsnappen door het ge bouw aan de achterzijde te verlaten, waar bij, zij, geholpen door de politie, over een anderhalve meter hoge muur moest gaan. Het hoofd van de politieke afdeling van de Nederlandse vertegenwoordiging in Dja karta, H. Menke, en mr. E. Bonn, eveneens van de Nederlandse vertegenwoordiging, ontsnapten langs dezelfde weg. De Nederlands journalist Mooyman ver liet het gebouw aan de voorkant, waar hij in een auto stapte. Hij werd niet lastig ge vallen. Intussen had de menigte de auto van mevrouw Bouman vernield. Zij gooide de ruiten in en vernielde de carrosserie. De wagen werd tenslotte door de politie weg gesleept. Er werd echter niemand gearres teerd. Later verklaarde de openbare aanklager, Joesoef Suwondo, dat indien er verdere betogingen op de volgende zitting van het proces te verwachten zijn het beter zou zijn de zitting op een later tijdstip dan 15 ok tober te houden. ADVERTENTIE De volkstuindersvereniging „Zonder werken niets" heeft tijdens haar jaarlijkse dahliatentoonstelling, welke zaterdag en zondag in het clubgebouw van deze vereni ging aan de Geusenvesperstraat in Oud-Schoten is gehouden, niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. De vele bezoekers zullen zeker geen spijt van hun wandeling naar deze temidden van het fraaie sportveldencopiplex „Noord-Akendam" gelegen volkstuinen hebben gehad, want er viel voor de bloemenliefhebbers op deze „Dahliashow" veel moois te bewonderen. Er waren veertig inzendingen van velerlei kleur en variaties binnengekomen. Bij deze dahlia's, die alle door de leden van „Zonder werken niets" zelf zijn gekweekt, zagen wij verscheidene werkelijk imposan te exemplaren met stelen van meer dan een meter lengte. Ieder lid mocht 3, 5 of 7 bloemen van dezelfde soort, kleur en grootte inzenden voor de onderlinge wedstrijd. Opvallend was, dat de kwaliteit van het geëxposeerde, gelet op de ongunstige weers omstandigheden van de afgelopen maanden, zeer behoorlijk was. De jury, bestaande uit de heren J. Bakker uit Heemstede en C. Duyn uit Santpoort had dan ook geen gemakkelijke taak om de winnaars van de onderscheidene groepen aan te wijzen. De Haarlemse gemeentelijke jaarrekening heeft over 1953 een voordelig saldo opgeleverd van f 1.766.029,94. Daar de begroting voor dat jaar een tekort aanwees van f 945.000,— is het werkelijke resultaat over dat jaar dus f 2.711.029,94 gunstiger dan op grond van de ramingen verwacht kon worden. De voordelige verschillen werden onder meer veroorzaakt door hogere uitkeringen van het rijk aan de gemeenten (ruim 655.000 gulden), lagere kapi- taalslasten wegens de vertraging en achterstand bij de uitvoering van ver scheidene openbare werken 365.300,—); de gemeentebedrijven hebben ruim f 683.400,- meer in het laatje gebracht. In totaal belopen de „meevallers" f 8.397.600,— tegenover f 5.686.400,— aan „tegenvallers". Intussen hebben B. en W. de raad voorgesteld de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën om een hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds te verzoeken. Daarbij wordt als motief aangevoerd, dat de gemeente haar inkomstenheffing uit eigen hoofde tot een redelijk peil heeft opgevoerd, maar dat zich in Haarlem omstandigheden voordoen, welke doen verwachten, dat de algemene uitkering voor het jaar 1957 aanmerkelijk zal tekort schieten in de voorziening in de behoeften der gemeente. Reeds in de vergadering van 21 sep tember 1955 besloot de Haarlemse raad aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën te verzoeken de alge mene uitkering te verhogen. Tot nu toe werd op dit verzoek echter nog geen be slissing ontvangen. Geen kans In een brief van 25 juli, ter begeleiding van de goedgekeurde begroting voor de dienst 1956, werd door gedeputeerde staten naar aanleiding van dat verzoek onder meer opgemerkt: „Volgens de richtlijnen, welke bij de beoordeling van deze ver zoeken plegen te worden gevolgd, wordt de periode over de jaren 1948 tot en met 1957 als één geheel gezien, zodat batige saldi over die jaren als dekkingsmiddel kunnen worden aangewend voor tekorten op latere diensten. Bovendien wordt rekening gehouden met een reeds toegekende verhoging van het basis-bedrag voor de jaren 1953 en volgen de. Tenslotte worden als maatstaf van ver gelijking aangewend de in gelijksoortige gemeenten vastgestelde totaal-bedragen per inwoner wegens algemene uitkering, berekend naar 138%, wegens belasting uitkering, berekend naar 110%, alsmede wegens de opbrengsten van hoofdsom en opcenten van de grond- en de personele belasting. Voor Haarlem beloopt dit be drag f 99,40 tegenover een landelijk groeps gemiddelde van f 97,49. Bij deze stand van zaken bestaat er geen kans, dat op het verzoek van de raad gunstig zal worden beslist". Voor 1956 bedroeg het geraamde tekort f 1.575.000.De begroting voor de dienst 1957 wijst een tekort aan van f 3.800.000, derhalve f 2.225.000,meer dan over 1956. De belangrijkste stijging van het geraamde tekort maakt het naar de mening van B. en W. gewenst geen middel onbeproefd te laten, dat de mogelijkheid opent tot een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. Daartoe is het noodzakelijk, dat de raad opnieuw besluit tot een verzoek om ver hoging van het basisbedrag der algemene uitkering uit het gemeentefonds. Als waarnemer van de hoofdcommissaris mr. F. B. I. M. Janssens van de verkenners der Katholieke Jeugdbeweging, heeft de hoofdkwartierscommissaris voor voortrek kers, oubaas N. G. Koelink, zondag in Haarlem de gouden Jacobstaf een hoge onderscheiding in de verkennersbeweging uitgereikt aan oubaas J. A. Smit. De heer heer Smit is 20 jaar assistent-districts commissaris voor voortrekkers geweest in het district Haarlem. Het radiofonisch oratorium „Job"., waar na Ton ie Leeuw de Prix d' Italia heeft gewonnen, wordt maandagavond tussen 19 en 19.40 uur door de AVRO uitgezonden. In zijn openingswoord, waarin hij in het bijzonder de 84-jarige oud-voorzitter van „Zonder werken niets", de heer J. Mulder en de heer W. van 't Hoff, die ruim 23 jaar bestuurslid is, welkom heette, sprak de voorzitter van „Zonder werken niets", de heer J. H. Krudde zijn teleurstelling uit, dat de jubileumtentoonstelling, welke met het oog op het 25-jarig bestaan van de vereniging op 15, 16 en 17 september in de Haarlemse Vleeshal gehouden zou worden, wegens de slechte weersomstandigheden geen doorgang kon vinden. Hoe funest het weer voor de dahliateelt wel geweest is, illustreerde de heer Krudde met het feit, dat de jaarlijkse nationale tentoonstelling te Hillegom van de Nederlandse Dahlia vereniging dit jaar voor het eerst sinds vijftien jaar moest worden afgelast. Spreker zei daarom met genoegen te hebben vasgesteld, dat de inzendingen voor deze uiteraard wat omvang betreft, zeer bescheiden „Dahlia-show" van uitstekend gehalte is te noemen. De heer Krudde zegde de heren Bakker en Duyn dank voor hun bereidwilligheid om in de jury zitting te nemen. Hierna maakte spreker de namen der verschil lende prijswinnaars bekend. Een bijzonder woord van lof richtte hij tot de heer J. H. van Dam, die voor de derde achtereenvol gende maal en in totaal vijf keer erin slaagde op de wisselbeker voor de mooiste bloem van de tentoonstelling beslag te leg gen. De prijswinnaars in de verschillende klassen waren: A-klasse (zeven dahlia's): 1. J. H. van Dam met „Danseuse" 10 pnt. met lof van de jury; 2. J. H. Krudde met „Bacchus" 9)4 pnt.; 3. J. Noom met „Sunkist" 9 pnt. B-klasse (vijf dahlia's): 1. S. Mosch met „Bacchus" 10 pnt.; 2. J. Verbeek met „Prins Carnaval" 9)4 pnt.; 3. J. H. van Dam met „Bacchus" 9 pnt. C-klasse (drie dahlia's): 1. J. Noom met „Are de Triumph" 9 pnt.; 2. J. H. Krudde met „Nagels Tabilite" 8)4 pnt.; 3. J. van der Aar met „Margaret Rose" 8 pnt. Tenslotte maakte de heer Krudde be kend dat ter gelegenheid van het zilveren jubileum op 8 december in het gebouw St. Bavo een feestavond zal worden gehouden. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de r.k. parochiekerk te Overveen, toegewijd aan O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, werd zondagmorgen om negen uur in de stampvolle, feestelijk en zeer smaakvol met toeven rose gladiolen versierde kerk een pontificale hoogmis opgedragen door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, daarbij geassisteerd door pastoor J. Th. van Galen uit Overveen als presbyter-assistent, de pastoors P. van Diepen (Zandvoort) en dr. A. A. Olierook (Bloemendaal) als toon-diakenen, pastoor G. Alkemade (Aerdenhout) als diaken en pater dr. M. van Straaten, O.E.S.A., rector van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg, als subdiaken. De bisschop schreed door een erehaag, gevormd door de leden van de parochiële jeugdverenigingen, de kerk binnen en begaf zich naar het rijk versierde altaar. De zonnestralen die door de fraaie glas-in- loodramen naar binnenvielen, zetten het bedehuis in een stemmingsvolle gloed. De nieuwe geluidsinstallatie, die uitste kend bleek te voldoen, was een geschenk van de parochianen aan hun 100-jarige kerk; de St. Lambertusstichting schonk een prachtig groen driestel, dat mgr. Huibers tijdens deze hoogmis voor het eerst heeft gedragen. De groene neonverlichting van het torenkruis, die nu al drie dagen brandt, werd aan de Overveense kerk geschonken door een gulle parochiaan. „Op dit jubelend eeuwgetij van de con secratie uwer kerk zijn wij allen vervuld van dankbaarheid en weet ik geen woorden te vinden om de eigenlijke waarde van dit Godshuis te schetsen", aldus begon mgr. Huibers zijn feestpredikatie. „Onze voor ouders hebben dit huis gebouwd, waarin God bij de mensen woont en waar Hij dag en nacht aanwezig is om hen te ont vangen. Want de goede God zoekt ons en 70eicen wjj jjem vaak te weinig". "'sschop wees erop, dat de parochie eeu neenschap is van priesters en ge lovigen. een gemeenschap waarin veeel tot stand kan komen en waar de parochia nen een lichtend voorbeeld voor elkaar moeten zijn. Charitatieve en andere ver enigingen moeten niet alleen geldelijk, maar ook daadwerkelijk worden gesteund. „Als wij de geschiedenis van uw parochie nagaan, dan blijkt dat u goed geweest bent voor uw herders", aldus mgr. Huibers. „In dien u ook bereid bent de armen, de ongelukkigen en gebrekkigen in de paro chie te steunen, dan kan deze plaats een klein stukje paradijs worden". De bisschop besloot met de hoop uit te spreken, dat de parochianen de tweede eeuw in het be staan van de parochie met de beste voor nemens zullen beginnen. Het parochiëel jongens- en herenkoor onder leiding van Jan Mul en aan het orgel begeleid door Albert de Klerk voerde de Missa Eucharistica van Lorenzo Perosi uit. De kerkelijke plechtigheden van dit eeuwfeest werden 's avonds besloten met een feestelijk sluitingslof, gecelebreerd door mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem. Rector S. J. de Bot wees in zijn sluitings- predicatie op de nood in het bisdom, wat de kerkebouw betreft. De.gezangen tijdens het sluitingslof wer den wederom gezongen door het jongens- en herenkoor met Albert de Klerk aan het orgel. yy N 21a

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9