KNSM stuurde rechte koers door een eeuw vol stormen Vara gaat eigen programma aan critiek onderwerpen Overwegingen om Rotterdams Kamerorkest te liquideren E HONDERD JAAR KROONVLAG Uit bescheiden rederijtje groeide machtige handelsvloot Zie Boven Radioseinen van Venus Chefarine 4 Sidderstein inplaats van Mimoza 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Het moeilijke begin Opleving Gouden jaren Kort nieuws De grootste beproeving Herstel De feestviering Betaling abonnementsgeld per giro Opa bij gaslicht Honnegger en Milhaud „Home Service Amsterdammers gingen in Friesland inbreken Maar op de terugweg werden zij aangehouden Studenten stalen wapens Vijf amateurtoneel ver enigingen onderscheiden Ex-officier-fiscaal veroordeeld WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 (Van een redacteur) BEMALINGSINSTALLATIE AAN SLAPERDIJK. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 29 augustus 1956 vergunning is ver leend aan de gemeente Haarlem tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een elektrische bemalingsin stallatie aan de Slaperdijk te Haarlem, ka dastraal bekend gemeente Schoten, sectie A no's 45 (ged.) en 275 (ged.). Een kroon van croud op een witte ruit in een blauw veld: dat is de fiere redersvlag die nu al honderd jaar over de zeeën wappert en die overal geldt als het symbool van Nederlands zeemanschap en Nederlandse ondernemings lust. De vlag van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappij. Meer dan honderdtwintig zeeschepen en rivierboten voeren die „kroonvlag' naar alle uithoeken van ons eigen werelddeel en naar ontelbare havens in vreemde continenten. Een machtige handelsvloot, die elke dag gemiddeld duizend ton lading vervoert over een afstand, gelijk aan de omtrek van de aarde. Haar devies is „Wie zee houdt, wint de reis". En zee hééft zij gehouden, in voor- en tegenspoed, in tijden van hoogconjunctuur, van crisis en wereldbrand, daarmee een blijvende bijdrage leverend aan de bloei en welvaart van Nederland. Op 1 oktober 1856 werd de kroonvlag voor het eerst gehesen op een klein stoom schip van 300 ton, een van de beide ge huurde schepen waarmee de KNSM haar bestaan begon. Enkele ondernemende kooplieden en bankiers hadden haar opge richt als een n.v. „ten doel hebbende, om verschillende stoomvaartliniën daar te stellen". Op de eerste reizen naar de Oostzee en naar Bordeaux, werd flink.geld toegelegd, maar, zo zegt het eerste jaar overzicht: „het nadeelig resultaat is veel meer dan opgewogen door de ondervin ding, welke wij van de eischen dier vaar ten gekregen hebben". Nu het terrein ver kend was, kon men eigen schepen gaan be stellen. Tekenend voor de toenmalige stand van zaken in de scheepvaart is, dat men geruime tijd aarzelde, of men- zeil-, dan wel stoomschepen zou kiezen, omdat de laatste toen nog schaars en dus peper duur waren. Zo duur zelfs, dat de eerste opdracht in het buitenland vergeven werd en wel aan de bekende Schotse scheeps bouwers W. Denm-y Brothers in Dumbar ton, wier prijzen een heel stuk beneden die der Nederlandse werven lagen. Een jaar na de oprichting had de KNSM echter al zeven schepen in de vaart van drie- tot zeshonderd ton. De meeste echter waren, terwille van de zuinigheid, nog uitgerust met hulpzeilen. Ondanks de Frans-Duitse oorlog van 1870 kon de jonge rederij haar diensten gestaag uitbreiden. In datzelfde jaar open de zij de vaart op de Middellandse Zee en gingen haar kleine stomers tot zelfs in de Zwarte Zee vracht halen. Het be drijf rendeerde zo goed, dat men nieuw kapitaal kon aantrekken voor de bouw van twee voor die tijd enorme machine stoomschepen van 3500 ton elk. Met deze „zeekastelen." wilde men een aandeel ver overen in het vervoer van landverhuizers naar de Verenigde Staten, dat toen over al in Europa opgeld deed en waaraan voor al de Duitse rederijen al schatten verdiend hadden. Maar nauwelijks waren de nieuwe sohepen in 1875 gereed, of in Amerika brak een grote economische crisis uit, die eén eind maakte aan de immigratie op grote schaal. De trotse „Stad Amsterdam" en haar zusterschip, de „Haarlem" moes ten dan ook vrijwel meteen na hun proef vaart opgelegd worden. Vier jaar nadien werden zij met groot verlies naar Frank rijk verkocht. Ook overigens waren de eerste jaren verre van rooskleurig. Verschillende sche pen gingen verloren, de „Willem III" na een aanvaring bij Malaga, de „Anna Paw- lona" op de kust van Marokko. Toch liet de KNSM zich door deze tegenslagen niet uit het veld slaan en toen zich in 1879 eindelijk een opleving in de economische wereldsituatie baan brak, was zij een der eersten, die met gecharterde schepen de vaart over de Atlantische Oceaan hervatte. In maart 1881 begon zij een vaste lijndienst op New York, die aanvankelijk drieweke lijks, daarna om de veertien dagen, en tenslotte eens per week gevaren werd. De vier „sterrenschepen" die op deze lijn ge bruikt werden, maten elk ongeveer twee duizend ton en liepen 12 mijl, waarmee zij tot de snelsten van hun tijd behoorden. Toch rendeerde de vaart op New York op den duur niet voldoende en in 1883 staak te de KNSM bij overeenkomst met de Hol- land-Amerikalijn. haar zelfstandige dien sten op deze stad. Haar voornaamste acti viteit lag toch al in de Middellandse Zee vaart. Een schip onder de kroon/vlag was het ook het s.s „Rembrandt" dat als eerste van de Nederlandse koopvaardij vloot door het Noordzeekanaal voer. Dat kanaal, in 1876 in gebruik gesteld, behoed de Amsterdam er voor, een dode stad te worden. Ook de KNSM had er groot voor deel van, „zijnde de reisduur onzer sche pen hierdoor grotelijks bekort, en kunnen de dezen dus meer reizen maken", zo staat er in het jaarverslag van 1876. Van de eeuwwisseling tot aan de jaren van de eerste wereldoorlog groeide het be drijf voorspoedig. In 1899 bestond de vloot van de KNSM uit 28 schepen met een draagvermogen van ruim 30.000 ton. Vijf tien jaar later, bij het uitbreken van de wereldbrand, telde zij vijftig schepen met een inhoud van 131.700 ton. In dat jaar werden niet minder dan 427 reizen ge maakt. Nieuwe, grotere kantoren werden betrokken, de kaden en opslagruimlen uit gebreid. In 1903 besloot de maatschappij zelf de kwijnende Europese binnenvaart ter hand te nemen. Zij stichtte een dochter onderneming, de Nieuwe Rijnvaart Maat schappij, die niet alleen haar zelf, maar alle Amsterdamse rederijen nog steeds grote diensten bewijst in het verkeer van en naar het achterland. In 1912 tenslotte kwam een belangengemeenschap tot stand met de Koninklijke West-Indische Mail dienst, in de wandeling „KWIM" geheten, die door het met man en muis vergaan van haar stoomschip „Prins Willem II", èn door de bananenziekte (de KWIM vervoer de namelijk in hoofdzaak bananen voor de United Fruit Company) in ernstige moei lijkheden geraakt was. Gecombineerd kon den de beide rederijen de transatlantische vaart met veel profijt uitbouwen, vooral toen an de opening van het Panamakanaal in 1914 ook de landen aan de Westkust van Zuid-Amerika bevaren konden worden. Foto boven. Een model van de nieuwste KNSM- schepen waarvan de KNSM er twee in aanbouw heeft. Zij krijgen de namen „Oranje Nassau" en „Prins der Neder landen", meten ieder 7000 brt. en zullen plaats bieden aan bijna tweehonderd passagiers. Deze schepen komen vol gend jaar zomer in de vaart. Foto links Een van de ijzeren „schroefstoomsche pen" waarmee de KNSM in 1857 - na een aantal proefreizen met charter schepen - haar exploitatie begon. Het is de „Willem III" die zeshonderd ton mat en honderd pk kon ontwikkelen. Om ook nog van de wind te profiteren, waren de Willem III en haar zuster schepen „Anna Paulowna" en „Bere nice" van hulpzeilen voorzien. Op een van Kopenha- gens ruime pleinen laat een groot Deens dagblad een lichtkrant draaien die in juni j.l. het be richt bevatte: „Ameri kaans astronoom maakt radiocontact met planeet Venus". In deze woorden verteld wekte het de in druk alsof de sterren kundige in kwestie stie kem praatjes zat te hou den met Venusbewoners, maar deze conclusie gaat toch te ver. Feit is evenwel, dat er al enkele maanden, sinds mei, radioseinen van Ve nus hier op aarde wor den ontvangen. Men moet daarbij echter niet denken aan „menselij ke" intelligentie; ook de natuur zelf doet aan radio - we weten alle maal hoe een onweers bui te keer kan gaan „in" ons radiotoestel. Het lag na de ontdek king dat Jupiter radio straling uitzendt voor de hand dat radio-astrono men ook Venus eens gingen aftasten op di verse golflengten en op twee sterrenwachten in Amerika had dit zoeken vrijwel gelijktijdig suc ces. Dr. John Krauss van Ohio State Observatory ontving „Venus-Radio" op een golflengte van elf meter; drie waarne mers van het Naval Research Laboratorium te Washington regis treerden Venus-straling op 3-centimeter-golven. De laatste vindt hoogst waarschijnlijk zijn oor sprong in Venus' (war me) wolkendek dat im mers sterk door de zon wordt verhit en door deze verhitting warmte straling afgeeft; deze straling is vrij constant van karakter. Anders is het gesteld met de 11-meter-stra- ling die zeer sterk ver anderlijk is. Daarin ko men scherpe „bursts" (uitbarstingen) voor van een seconde tijdsduur, die elkaar vrij snel vol gen. De waarnemers zeggen dat 't verschijn sel hen doet denken aan onweer in de Venus-at- mosfeer, hoewel zij een pertinente uitspraak nog vermijden. Ten tijde van de eerste waarnemingen, in mei, vertoonde ook de eerder genoemde 3-cm-straling een sterke toeneming, maar deze verliep zeer regelmatig en bleek overeen te stemmen met de nadering van Ve nus. (In die maanden haalde Venus de aarde in en kwam tot 22 juni steeds dichter in onze buurt). Momenteel is Venus zich weer van ons aan het verwijderen en wel zeer snel; zij bevindt zich rechts van de zon en neemt juist de bocht „van ons af". U kunt haar 's morgens voor zonsopkomst aan de zuidoostelijke hemel vin den en zij ziet er nu on geveer uit als de maan in haar laatste kwartier. G. v. W. De eerste wereldoorlog brengt het be drijf grote moeilijkheden. De Rijnvaart moet vrijwel geheel gestaakt worden, de zeevaart ondervindt grote crisis van de blokkade. In 1917 komt de crisis door de verscherpte duikbootoorlog. Nadat enkele schepen op mijnen gelopen of in de grond geboord, andere volgens het „angarie- recht" door de geallieerden verbeurd ver klaard zijns wordt het lijnbedrijf van de KNSM op een enkele uitzondering na ge heel stopgezet. De kroonvlag lijdt enorme verliezen maar: „Ondanks alles wordt er in de oorlogsjaren ruim 90.000 ton bijge bouwd, zodat de vloot eind 1918 een draag vermogen van bijna 200.000 ton heeft". In het tijdperk dat volgt, vallen de gro te economische crises, die de gehele wereld tot op haar grondvesten schokken. Behal ve het teruglopen van de lading, ervaart de scheepvaart ook grote nadelen door Nederlands koppige, vasthouden .^gp.de gouden standaard. Als het pond sterling „valt", wordt de toestand kritiek. Begin 1932 moet de KNSM 26 van haar 91 sche pen opleggen: de ontvangsten dalen met meer dan vijftig percent. Vele werkne mers moeten ontslagen of op wachtgeld gesteld worden. Pas in de zomer van 1936 komen er te kenen van herstel, op de vrachtenmarkt merkbaar aar. een stijging van het lading aanbod, die echter helaas slechts het voor teken is van een nieuwe rampspoed: de tweede wereldoorlog. Als die oorlog in 1939 uitbreekt, bezit de KNSM acht grote passagiersschepen en 78 vrachtvaarders. Haar trotse, ruim acht duizend ton metende stoomschip „Simón Bolivar" is de eerste, die aan het oorlogs geweld" ten offer valt, maar dat is nog slechts het begin. Als ook Nederland onder de laars van de Duitse Wehrmacht verpletterd is, komt er een eind aan alle scheepvaart van ons land uit. Maar de KNSM heeft vele sche pen buitengaats en bovendien lukt het, tussen 10 en 15 mei 1940. nog zeven in Hollandse havens en in Antwerpen liggen de schepen de dans te ontspringen. Over de bewogen jaren zegt de bedrijfskroniek: „Intensief neemt de KNSM-vloot en haar bemanningen, en ook de walemployé's op vele plaatsen in de vrije wereld, aan de oorlogvoering deel. Aan het vervoer van troepen en oorlogsmateriaal en aan de ra vitaillering. aan bauxietverschepingen naar Amerika en aan de zeer gevaarlijke transporten voor de verdediging van het Panamakanaal. Zelfs wordt een dienst ge opend, waarin onze schepen regelmatig rond geheel Zuid-Amerika varen". Haar moedig aandeel in de strijd om de vrijheid komt de maatschappij op grote verliezen te staan. Niet minder dan 48 van haar schepen gaan verloren, waaronder de grootste en de nieuwste: alle grote passa giersschepen en bijna alle vrachtschepen van de Zuid-Pacificdienst. Het totale ver lies aan ladingcapaciteit beloopt ruim zes tig percent. Maar het ergst van alles: 247 KNSM'ers zijn in deze vijf oorlogsjaren met hun schip vergaan of op andere wijze het slachtoffer van het oorlogsgeweld ge worden. In het vaderland zijn de verwoestingen niet minder groot; loodsen, inventarissen en rijnboten zijn vernield of weggesleept, alle zeventig kranen op het etablissement in Amsterdam door de Duitsers in septem ber 1944 opgeblazen, zodat de rederij na de Bevrijding praktisch opnieuw moet be ginnen. Eind 1945 echter zijn er reeds dertien kleine en middelgrote schepen be steld; andere, zoals een aantal liberty ships worden van de geallieerden overgenomen. Wie zee houdt wint de reis. En de reis wordt gewonnen. In juni zijn er alweer 65 schepen in de vaart met 223.000 ton draagvermogen. En thans wappert de kroonvlag, fierder dan ooit, boven een machtige koop vaardijvloot van 77 zeeschepen (226.000 ton), en 44 rijnschepen met dertigdui zend ton), terwijl nog een vijftiental schepen met een gezamenlijke tonnage van 50.000 in aanbouw is. Men vindt de KNSM-schepen weer in honderden havens van Noord- en Zuid-Europa en Noord-Afrika en het Nabije Oosten, op de eilanden in de West en in de „Spa nish Main", in de Golf van Mexico en langs de kusten van Noord- en Zuid- Amerika. Maar ook op de binnenwa teren, aan beide oevers van de Rijn en enkele Westduitse kanalen, ja, zelfs op de Surinamerivier, de Cottica-, de Magdalena en de Nickerie. Uit de be scheiden rederij „ter kleine vaart" groeide in honderd jaar een machtige koopvaardijvloot, die onze traditie ais zeevarende natie waardig is. Triomfan telijk vaart zij thans onder de fiere Kroonvlag een nieuwe eeuw binnen. De viering van het eeuwfeest der KNSM be gint maandag 1 oktober met de aanbieding van een monument, geschonken door het personeel en de gepensioneerden, op de Surinamekade in Amsterdam. Des avonds zal de Wereldomroep ter ere van de jubilerende rederij twee speciale programma's uitzenden voor de KNSM-vloot in Europa, Azië en Amerika. Dinsdag twee ok tober recipieert de directie in de nieuwe passa- giershql ,$usinamek,ade. In KrasnapoJsky .zullen vier feestavonden met een cabaret-revue voor personeel en gepensioneerden worden gegeven, gepresenteerd door Wim lbo en onder regie van Cees Laseur. De revue is geschreven door Annie M. G. Schmidt, Eli Asser en Alexander Pola. Alle voorstellingen worden voorafgegaan door een diner en besloten met een bal. ccc<x<xx«c<xx>ccocccc<xx;cccoaxx»ccccccc<xxccccccococcc Wèl baden. Vóór een strandhotel in Nes op Ameland had de gemeente borden ge plaatst met het opschrift „Verboden te ba den", omdat de hotelhouder niet wilde bij dragen aan de gemeentelijke strandexploi- tatie. De hotelhouder ging toen zelf baden en werd bekeurd. De kantonrechter te Leeu warden heeft hem vrijgesproken .omdat naar zijn mening de strandverordening bedoeld is als veiligheidsmaatregel en niet om onwil lige hotelhouders te plagen. (Van een redacteur) De muziekredacteur van de VARA, Rutger Schoute, stelt zich voor in het aan staande seizoen een nieuwe rubriek te openen, gewijd aan critiek op de eigen muziek programma's. Er is reeds contact opgenomen met een onafhankelijke en gezagheb bende musicoloog, die voor zijn werk de beschikking zal krijgen over de magnetofoon- banden der uitgezonden programma's over de discotheek en een vleugel en volledig vrij zal blijven in het uitoefenen van zijn critische functie. De Familie Doorsnee blijft, de eerste uitzending vindt plaats op maandagavond 8 oktober. Daarentegen wordt de lading van de Showboat flink gewijzigd, nu Eli Asser na vier jaar Mimoza wil gaan rusten. In plaats daarvan komt een ander kolderprogramma onder de titel „Sidderstein", waarvan Wim Meuldijk de auteur is. Het spelletje ,,'t Hangt aan de muur en 't tikt" keert in de Showboat terug. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het 8 volgende kwartaal te voldoen op 3 onze postgirorekening no. 273107 ten 8 3 name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en 8 vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.15, post- j-j d abonnés f 7.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden 8 vóór het eind van de maand. Wij 3 behoeven dan geen kwitanties uit te 8 zenden. 3 Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for- f muiieren op aanvraag gaarne ter 8 beschikking. In dit geval dient men 8 wel voor voldoende saldo op de 3 giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE X x xx»oooocococooccocooooooococooooooc3cooocooocxxxxxxo3oco In „Sidderstein" zullen de hoofdrollen worden vertolkt door Ko van Dijk, Johan Kaart en Conny Stuart en de overige door Marie Meunier, Johan Valk, Joop Doder er, Rijk de Gooyer en Jan Oradi. Wiesje Bouwmeester en Guus Oster keren dus niet terug. Voor de Showboat-show maakt Alexan der Pola (van het „Kro'tje half om" en het V.V.D.-cabaret ,,'t Is nieuw, 't blijft Oud") de herkenningsmelodie met berijmde actua liteiten. Hij zal ook elke week een vaste rubriek krijgen. Een ander nieuw gezicht is dat van de zangeres Corry Brokken. Bij zoveel veranderingen is het bijna verwon derlijk, dat Cees de Lange als conferencier nog gebleven is. Er komen nog twee andere nieuwe caba retprogramma's, namelijk „Het huis is te klein", naar het boek van Eli Asser, onder regie van Fons Rademaker op de zondag avonden en „De Speeldoos" van Adri Kaan op de zondagochtenden. Vara's regisseur S. de Vries jr. gaat eens per maand op woensdagavonden een pro gramma samen stellen in de trant van de vroegere „Gaslicht"-programma's, die nu „Uit opa's jonge jaren" zullen heten. Daar in zullen toneelstukken herleven als „De voddenraper van Parijs", „De gebochelde" en dergelijke. S. de Vries gaat, eveneens een keer per maand, een serie maken „Mensen, zoals u en ik". B. en W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld de Rotterdamse kunststichting een bedrag van twaalfdui zend gulden ter beschikking te stellen voor het doen geven van een aantal concerten in Rotterdam door het Nederlands Kamer orkest onder leiding van Szymon Goldberg in dit seizoen. Er hebben zich met het Rot terdams Kamerorkest moeilijkheden voor gedaan. De gemeenteraad heeft op 28 juni van dit jaar besloten vijftienduizend gul den te voteren teneinde de salarissen voor de leden van dit orkest tot het einde van het toen lopende seizoen veilig te stellen. In dezelfde raadsvergadering werd besloten B. en W. te verzoeken een commissie sa men te stellen om te adviseren over de vraag hoe nog voor het komende muziek- seizoen de belangstelling voor concerten en begeleidingswerken van dit orkest be vredigend zou kunnen worden opge vangen. De commissie is volgens het thans verschenen voorstel tot de volgende slot som gekomen: het Rotterdams Kamer orkest is blijkens zijn bezetting en zijn repertoire meer te beschouwen als een klein symfonieorkest dan als een Kamer- muziekorkest. Twee symfonieorkesten in Rotterdam oordeelt de commissie onge wenst. Alle krachten dienen geconcen treerd te worden op de vervolmaking van het Rotterdams Filharmonisch Orkest Voorts is de commissie van mening, dat het eerstgenoemde orkest niet kan voldoen aan de eisen die aan een kamermuziekorkest moeten worden gesteld. Om deze beide redenen acht de commissie handhaving van het befaamde Rotterdams Kamerorkest niet verantwoord. Zij denkt om in de be hoefte aan kamerorkestmuziek te voorzien aan het Nederlands Kamerorkest. B. en W. zeggen in meerderheid tot de slotsom te zijn gekomen, dat het niet van een verstandig cultureel beleid zou getui- gengen door verhoging van subsidie de minder juiste ontwikkeling in de richting van een tweede symfonieorkest voort te zetten. B. en W. wijzen er onder meer op, dat in het rapport van de staatscommissie- Witteman wordt uitgegaan van een toe komstige vergroting van het Rotterdams Filharmonisch Orkest tot ongeveer honderd musici, waardoor de gemeentelijke sub sidie met ongeveer tweehonderd tot twee honderdvijftigduizend gulden zou moeten stijgen. Voorts eist een goed beleid dat meer steun wordt gegeven aan het conser vatorium. Reorganisatie De minderheid in het college is van me ning, dat de tijd niet rijp is een beslissing te nemen, die de liquidatie van het kamer orkest tengevolge zal hebben. Zij zou het tegenwoordige bestuur de gelegenheid willen geven het orkest te reorganiseren en daartoe bijvoorbeeld voor een jaar een subsidie van ten hoogste honderdduizend gulden beschikbaar te stellen. Het college ziet als oplossing voor de leemte, die zou ontstaan door het wegval len van het Rotterdams Kamerorkest, het geven van f"-ee series eoncerten door het Nederlands Kamerorkest. Een eerste proefneming ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Partij van de Arbeid, waarin men ook de stem men van een paar bekende Haarlemse raadsleden kon horen, had groot succes. De serie zal op 12 oktober beginnen met korte interviews met vertegenwoordigers van verschillende groepen weggebruikers over verkeersproblemen. Van de „gewone" luisterspelen de Ne derlandse produktie van klasse is zo gering, dat omroepsecretaris J. B. Broeksz op de maandagmiddag gehouden persconferentie volstond met het noemen van de namen van Jo van de Walle en Ed. Hoornik verdienen Arthur Millers „De vuurproef" en „Supplément au voyage Cook" van Jean Giraudoux vermelding. Op de zaterdagavonden komt er weer een serie van Willem van Iependaal, die nu eens toerwagenbelevenissen te boek heeft gesteld onder het motto „Samen uit, samen thuis". De Vara overweegt voorts de uitzending van een microfoonbewerking van Anne Frank's dagboek „Het Achterhuis". Van de talloze muzikale evenementen de Vara besteedt vijftien tot twintig per cent van de zendtijd aan serieuze muziek noemen wij allereerst het oratorium ,.Le roi David" van Arthur Honegger, waar voor met Ad. Morriën overleg gaande is voor een Nederlandse vertaling, dat door het Radio Filharmonisch orkest, omroep koor en Nederlandse solisten onder leiding van Albert Wolff zal worden uitgevoerd. Tevens zal in dit seizoen de uitzending plaats vinden van de „Service sacré pour Ie samedi matin" van Darius Milhaud, een integrale zetting op muziek van de synago gale dienst. Het wordt in het Hebreeuws uitgevoerd door het groot omroepkoor, Léon Combé, bariton, Wam Heskes, spre ker, en Albert de Klerk, orgel. Voor de door de Vara georganiseerde openbare recitals komen Elisabeth Schwarz kopf en Robert Casadesus over. Eens in de maand op woensdagavond zal een nieuw strijkersensemble oude Italiaan se meesters spelen. Tenslotte noemen wij nog een gecombineerd litterair-muzikaal programma op de maandagmiddagen. Jeugdige luisteraars zal het interesseren, dat Barend Bluf op woensdagavonden domme dingen blijft doen, maar dat Benny Vreden voor de maandagavonden wat nieuws heeft bedacht, namelijk het ver tellen van wetenswaardigheden uit natuur en techniek in een instructief liedje. Het aantal wijzigingen in het Vara-pro- gramma is dus beperkt gebleven. Het pro gramma patroon voldoet immers uitstekend en spreekt brede kringen luisteraars aan door zijn evenwichtige opbouw en dosering, waarbij educatieve en culturele elementen zo zijn ingekapseld in uitzendingen van lichter gehalte, dat ze als het ware „geruis loos" worden verteerd. Wel heeft men natuurlijk getracht de afzonderlijke rubrie ken, waar nodig, te verfrissen en te ver nieuwen. Als geheel komt het Vara-pro- gramma de eer toe, het meest: „huiselijk" te zijn, waarbij grote zorg wordt besteed aan die vertrouwen wekkende, maar nim mer vulgaire, spreektrant welke bij een familie-programma past. Gisternacht hebben vier Amsterdam mers, die met een auto waren gekomen, een inbraak gepleegd in het postkantoor te Twijzel in Friesland. Nadat zij door het inslaan van een ruit het kantoor waren binnengedrongen, namen zij een kistje mee, dat echter alleen papieren bevatte die voor de dieven "an generlei waarde waren. Iemand, die tegenover het postkantoor woont, had het nummer opgenomen van de auto. De politie hield enkele uren na de inbraak de auto op de afsluitdijk aan. Er zaten vier Amsterdammers in, waarvan er drie goede bekenden van politie en justitie zijn. Zij werden teruggebracht naar Friesland en opgesloten in het politiebu reau te Buitenpost. Zij zullen ter beschik king van de officier van Justitie te Leeu warden worden gesteld. De rechtbank in Den Haag heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen twee Leidse studenten en een broer van een van hen, die 14 dagen geleden hebben terecht gestaan terzake van het plegen van wapendiefstallen uit de Prins Maurits- kazerne te Ede in maart van dit jaar, het plegen van inbraken in de kantine van het militaire neurosenhospitaal te Austerlitz en in een wijnhandel te Den Haag. De twee hoofddaders, broers, van wie de een student in de rechten en de ander boekdrukker is, zijn ieder wegens diefstal in vereniging meermalen gepleegd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en 8 maanden met aftrek. De derde man, eveneens student te Leiden, die een onder geschikte rol had gespeeld, kreeg een ge vangenisstraf van vijf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met drie jaren proeftijd en onder toezicht- stelling van de reclassering. De gemeente Amsterdam heeft in het seizoen 1955/'56 prijzen toegekend aan vijf amateurtoneelverenigingen, namelijk de R.K. Toneelvereniging „St. Paulus", het Amsterdams volkstoneel „De Jordaan op de planken", het Katholiek Hoofdstadto neel, de vereniging „Justus van Maurik jr." en de toneelgroep „De naamlozen". De toekenning der prijzen geschiedde overeen komstig het advies van de commissie van deskundigen voor de amateurtoneelprijzen der gemeente Amsterdam, bestaande uit mevrouw J. van Schaik-Willing en de he ren B. Albach, H. H. Siewertsz van Reese- ma en W. Boswinkel. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET T egen pijnen en griep. Geschikt voorde gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox Tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf heeft de rechtbank te Utrecht de 43-jarige advocaat J. J. M. van B. veroordeeld, die heeft terechtgestaan wegens het verduisteren van f 1050. In zijn functie als officier-fiscaal bij de bijzondere rechtspleging had hij in de jaren 1946-'47 onderhandelingen gevoerd met twee politieke delinquenten, veehou ders, die voorwaardelijk buiten vervolging waren gesteld op voorwaarde, dat zij koeien zouden leveren. Mr. Van G. had hun voorgesteld de zaak af te doen door betaling van f 1050, welk bedrag op zijn bankrekening werd overgeschreven. Hij heeft dit geld echter pas aan het rijk af gedragen nadai er een justitieel onderzoek was ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9