Bouw christelijke u.l.o.-school geen stap gevorderd Tussentijdse verkiezingen zijn niet onmogelijk Haarlems Dagblad Kamer van Koophandel mag geen ambtelijk apparaat worden Lagere scholen woekeren eveneens met de ruimte TWEEDJASSEN Aanmeldingsformulier Evert Vermeer voor P.v.d.A. Haarlem Amsterdamse Beurs Jhr. dr. J. C. Mollerus: Zelfstandige taak na de oorlog in het gedrang gekomen Voorwalt-foto 11 ONDERWIJS IN BLOEMEND AAL Ruimtegebrek Burgerlijke Stand van Haarlem Heemsteedse Kunstkring viert eerste lustrum N.Ph.O. opent het seizoen Drie benoemingen aan de Muziekschool in Haarlem BLOEMENDAAL Burgerlijke Stand van Heemstede Draaiorgelfeest Incasseerder tot een jaar veroordeeld Wegens diefstal van 4600,- één jaar geëist Amateurtoneel Verenigde Spelers met een zwak stuk FILM 8 en ló'mm Overveen, tel. 16012 Jongerenbijeenkomst van het N.V.V. DONDERDAG 2 0 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de gemeente Bloemcndaal zijn twee verslagen over het jaar 1955 verschenen, waarvan het eerste de toestand van het lager en kleuteronderwijs en het tweede die van het middelbaar onderwijs weergeeft. Hieruit blijkt, dat vooral het aantal leerlingen by het openbaar onderwijs is gestegen. Het onderwijs wordt belemmerd door ruimtegebrek. Met de bouw van de nieuwe christelijke u.l.o. school is men geen stap verder gekomen: het bouwterrein voor deze school ligt reeds meer dan twee jaar gereed. Er bestaat voorts een gebrek aan gymnastieklokalen en van een normale klas-bezetting is geen sprake: klassen, die meer dan veertig leerlingen tellen, zijn zeker geen uitzondering. Het aantal leerlingen der lagere scholen bedroeg te Bloemendaal op 31 december 1955 4748 (in 1954: 4475). De vermeerdering bedroeg dus 273 leerlingen of 6.1 percent (in 1954: 312 leerlingen of 7.5 percent en in 1953: 379 leerlingen of 10 percent). Het openbaar onderwijs telde op 31 december 1583 leerlingen (vorige telling 1461), een vermeerdering dus van 122 leerlingen of 8.4 percent. In 1954 en 1953 bedroeg dit percentage respectievelijk 13 en 18 percent. Het gemiddelde percentage voor alle scholen (6,1 percent) wordt dus door het openbaar onderwijs verre overtroffen. Aan deze vermeerdering droegen vier van de vijf openbare scholen bij, namelijk de ULO- school met 64, de Vondelschool in Aerden- hout met 43 en de Julianaschool in Over- veen met 19 leerlingen. Het bijzonder onderwijs boekte een ver meerdering van 151 leerlingen (percents gewijs 5 percent); het protestants christe lijk onderwijs steeg met 45 leerlingen (5.2 percent). De vier scholen die tot deze groep behoren droegen alle tot deze vermeer dering bij. Het r.k. onderwijs steeg met 98 leerlin gen van 1542 tot 1640 leerlingen (6.4 per cent). Tot deze vermeerdering werd vooral bijgedragen met 63 leerlingen door de nog niet volgroeide St. Josephschool te Bloemendaal. Het bijzonder neutraal on derwijs groeide van 610 tot 618 leerlingen (1.3 percent). Van de drie tot deze groep behorende scholen was het de I.V.O.- school, waarvan het aantal leerlingen groeide van 102 tot 128 leerlingen. Uit het bovenstaande blijkt dat alleen het openbare onderwijs een stijging ver toont, het r.k. onderwijs behaalde hetzelfde percentage, de beide andere groepen een lager. Het aantal leerlingen van de ULO-scho- len is nog steeds groeiende, het nam toe met 104 leerlingen. De Commissie van toe zicht op het l.o. is van mening, dat wil de openbare ulo haar contact met de leer lingen bewaren, dit aantal niet moet wor den overschreden. Ook de schoolleiding deelt deze mening. De openbare ulo heeft in totaal 393, de I.V.O.-school (geen klas sen) 128 en de protestants christelijke ulo telt 283 leerlingen. Deze laatsle school vindt een bezetting van ongeveer 300 leer lingen wel het maximum, indien men aan onderwijs en opvoeding recht wil doen wedervaren. Het gebouw van de christelijke ulo school is nog steeds veel te klein. Inder daad is men nog geen stap verder dan verleden jaar, terwijl toch het terrein voor de bouw van de nieuwe school is aange wezen en sedert 1 maart 1954 gereed ligt. Het gebrek aan gymnastieklokalen doet zich nog steeds ernstig voelen. De plannen tot vergroting en moderni sering van het gymnastieklokaal van de schoolvereniging AerdenboutBentveld verkeren in een vergevorderd stadium. Ook de sterk groeiende openbare scholen in O verveen en Aerdenhout woekeren met de ruimte. Beide scholen kregen er twee lokalen bij. De Anloniussehool in Aer denhout klaagt ook over ruimtegebrek. Een algemeen euvel is dat er van een normale klasse-bezetting nog geen sprake is; op niet minder dan negen scholen komen nog klassen voor die tussen de 40 en 50 leerlingen tellen. Wat de voorziening in vacatures aangaat is het bij het uitgebreid on derwijs droevig gesteld, niet alleen ADVERTENTIE vanaf 68. GEN CRONJéSTRAAT 1 a—1 b HAARLEM, 19 september 1956 ONDERTROUWD: 19 sept., J. J. Plomp en T. Ronde: H. J. van Eden en G. J. Remeijer; J. N. Joop en E. G. Wereldsma: P. de Krij ger en C. J. van der Putten; Th. de Vries en W M. Hartendorp: H. G. H. Hoek en ,T. J. M. Lansdaal: H. W M. Stolvoort en C. W. M. Pollé, P. M. de Ruijter en C. J. J. van der Wielen: J. A. van Brugge en W. v. de Boer; A. Korfage en C. Rijkelijkhuizen; H. S. M. Happel en P. A. Winnubs'; J. A. W. Monninkhof en J. A. Hagen; F. P. A. van buivenboden en C. M. Krukkert; M. Tol en M. Th. C. van Zonneveld; J. G. II. Fengler en J. F. Zeegers. GEHUWD: 19 sept., G. K. Melching en S. M. Rutte: G. Koedijker en J. L. Hesseling; A. J. Roose en E. J. Uitendaal; G. Span- jaart en Chr. Elfers; R. Balk en G. A. J. Jonker; Th. P Koning en C. J. de Wit: L. J. Perrij en H. M. Krukkert; F. M. Alofs en M. Pols; J. W. Tijssen en H. A. Baardse. BEVAT LEN van een zoon: 17 sept., E. M. WesselinghBouwhuijsen; 18 sept., A. J. BlruijkRoorda; M. van den Wijngaard Hoekstra; G H. M. BlesHoppenreys; C. H. M. M. van der PloegMeijer; G. J. M. Slebos Fonville. BEVALLEN van een dochter: 17 sept., A. L. KlemWinzen; 18 sept., A. J. van der Haar -Four; M. J. Veldkampvan der Kroft; C. A. van NimwegenAltena; N. Kloos—Beerthuizen; M. G. Mensevan der Putten; 19 sept., A. Schipper—Koning; G. Beljaards—Stolvoort; M. Th. GelukPiers; A. W. van der BoschBlom. OVERLEDEN: 17 sept., C. H. Stoel, 8= j., binnaeuslaan; R. van Pellecom, 29 j., Roer dompstraat; 13 sept., W. Bokman, 77 j., Kenaupark; G. de Jong, 6 d„ Hazepaterslaan. landelijk doch ook in deze gemeente. Een factor die hierbij meetelt is de woningnood, waardoor het ulo, dat in het algemeen oudere en gehuwde on derwijzers in dienst heeft, ernstig wordt gedupeerd. Dertien gehuwde onderwijzeressen waren op 31 december aan de scholen verbonden. De taak der betrokken hoofden van de Bornwaterschool (306 leerlingen), de Julia naschool (380) en de Vondelschool (438) wordt door gebrek aan voldoende hulp dusdanig verzwaard, dat het onderwijs eronder zou kunnen lijden. De Vondel school bijvoorbeeld heeft dringend be hoefte in een concierge. Helaas ontbreken in Bloemendaal nog de middelen om een cursus voor onder wijzers en onderwijzeressen te houden in de „vrije expres-1-" (het zich vrij uitdruk ken in verf, klei, papier, maar ook in taal en gebaar). In Utrecht is al zo'n cursus en ook Haarlem is daarmee bezig. Een derge lijk experiment zou in deze gemeente zeker nut hebben. Op de beide scholen in Aerdenh<- boven dien nog door de Religieuze Kring aldaar. Als novum kwam de Hartenlustschool op een ouderavond met een pedagogisch forum uit de bus, waarvoor veel interesse be stond. Evenals in 1953 en 1954 daalde het aantal leerlingen, dat een kleuterklas be zocht. Voor 1955 bedroeg deze daling 4.1 percent, voor 1954 4.4 percent en voor 1953 11.5 percent. Bloemendaal telde 301 leerlingen (vorig jaar 348), dat is 32.7 per cent van het totaal (vorig jaar 46.3 per cent); Overveen telde 279 leerlingen (vorig jaar 280); Aerdenhout 230 leerlingen Na gedane arbeid is het goed HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE lezen. In tienduizenden gezinnen Mocht uw gezin daar nog niet toe behoren, dan kunt u dit nog heden (desnoods morgen) herstellen. HAARLEMSCHE COURANT wordt dit reeds gedaan. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per kwartaal/per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 oktober 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 september 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De Heemsteedse Kunstkring opent het seizoen 19561957 op vrijdag 28 septem ber. Het zal een feestelijke opening zijn want dit seizoen viert de kunstkring tevens zijn eerste lustrum. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal vrijdagavond in het Minervatheater onder leiding van Ma- rinus Adam een uitvoering geven van de ouverture „La princesse jaune" van Ca- mille Saint Saëns, „Symfonie in C gr. terts" van Georges Bizet, „Pastorale d'Eté" van Arthur Honegger, „Concierto d'Aranjuez" (voor gitaar en orkest) van Joaquin Ro- drigo (dit is een eerste uilvoering voor Nederland) waarbij de solistische partij wordt gespeeld door Nicolas Alfonso, en „Ma mère l'Oye" van Maurice Ravel. De heer Sas Bunge zal vrijdagavond 5 oktober in de foyer van het Minerva theater voor de Heemsteedse Kunstkring een recital geven. Het programma ver meldt de suite „Arcana Musae Bona" van Rudolf Escher, „Etudes" van Claude De bussy, „Acht improvisaties over Hongaarse boerenliederen opus 20", van Bela Bartok, en verder „Valses nobles et sentimentales". „Jeux d'Eau", „Le Gibet" en „Alborado del Gracioso", van Maurice Ravel. PEN-jubilaris. Op vrijdag 21 september zal de heer AC. Eist, wonende te Beverwijk, technisch opzichter-B bij het PEN te Bloe mendaal de dag herdenken waarop hij vijf entwintig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. (vorig jaar 227); Vogelenzang 110 leerlin gen (vorig jaar 105). De wijk Bloemendaal nam dus in aantal kleuters het meest af. Hét aantal buitenleerlingen vertoont echter een stijging met 9.4 percent. Haarlem levert hiervan het leeuwenaandeel; 234 van de 373; 160 van deze kleuters komen voor rekening der Overveense scholen. De toestand van gebouwen en terreinen bleef onveranderd. In afwachting van de kleuteronderwijswet namen de besturen der scholen een afwachtende houding aan. Deze wet is inmiddels in werking getreden en heeft vele wensen vervuld. Het onderbrengen van kleuterscholen in andere schoolgebouwen blijft een voort durende zorg. Men hoopt dat de nieuwe wet ook in de gemeente Bloemendaal hierin spoedig zal voorzien. Het aantal ongediplomeerde leidsters aan de kleuter scholen is slechts 9 percent, veel minder dan verleden jaar. In het verslag over 1956 zal de invloed van de nieuwe wet op het kleuteronderwijs nader ter sprake komen. „In de politieke situatie van het ogen blik moet het niet uitgesloten worden ge acht, dal indien de pogingen om tot vor ming van een nieuw kabinet te komen zou den blijven stranden de Tweede Kamer wordt ontbonden, waarna binnen veertig dagen nieuwe tussentijdse verkiezingen moeten worden gehouden". Dit zei de voor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, woensdagavond tijdens een bijeenkomst van de afdeling Haarlem VII van de P.v.d.A., in feestzaal Noord aan de Rijksstraatweg le Oud-Schoten gehouden. Uitvoerig ging de spreker in op de omstan digheden, die tot de huidige kabinetscrisis hebben geleid. De huidige politieke situatie, aldus spre ker, vloeit rechtstreeks voort uit de verkie zingsuitslag van 13 juni jIwelke uitslag en de gevolgen daarvan voor de invloed en de betekenis van de Partij van de Arbeid van zeer beslissende aard zijn. Het feit, dat het aantal zetels van de P.v.d.Arbeid in d- Tweede Kamer sedert de verkiezingen van 1948 met zeven is vermeerderd, heeft, volgens de heer Vermeer, een politieke ver schuiving teweeg gebracht en de verwar ring en onzekerheid in het kamp van de politieke tegenstanders nog groter gemaakt dan zij in de laatsle jaren reeds was. De verkiezingsuitslag van dit jaar heeft bewe zen. dat een groot deel van het Nederland se volk, na aanvankelijk in de verkiezings jaren 1946 en 1948 nog even geaarzeld te hebben, thans duidelijk vooruitstrevend ge regeerd wenst te worden. Onze oolitieke tegenstanders, zo vervolg de spreker, werpen ons voor de voeten, dat wij ten onrechte van de gedachte uit gaan dat de P.v.d.A. de verkiezingen heeft gewonnen en dat daarom de zetel van mi nister-president alleen aan dr. Drees zou toekomen. De K.V.P. verliest daarbij echter een aantal onloochenbare feiten uit het oog of wellicht wil zij deze feiten niet onder kennen, aldus de heer Vermeer. In de eer ste plaats is de P.v.d.A. voor het eerst in de parlementaire geschiedenis van ons land als de grootste partij uit de bus eekomen, welk feit spreker als de belangrijkste politieke gebeurtenis sinds 50 jaar beschouwt. In theorie zou het zelfs mogelijk zijn een ka- Slntkners Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl.'47 917/a 92 3 Nedl. 1962/64 93H/i« 93% A. K. U 245 242 Calvé Delft 342 342 Van Gelder Zonen 228% 228 K. N. Hoogovens 327 328 Nederl. Ford 402 403 N. Kabelfabriek 323 325 gew.Philips Gloeil 277 276 pref.Philips Gloeil. 171 y, 171)4 Unilever 391)4 390 Wilton Fijenoord 321)4 322 Dordtsche Petrol 838/4 838 Konkl. Petroleum 834 834 A'dam Rubber 77 78)4 Holl. Amer. Lijn. 202 202 N. Scheepv. Unie 174 175% Phs. van Ommeren 336)4 336 y., H. V. A 101 101 Verg. Deli Mijen 110% 110)4 Amsterd. Bank 241 241 Ned. Handel Mij. 188 188 Rotterd. Bank. 210 210 Twentsche Bank. 219/4 219% Anaconda Copper 82% 81 Bethlehem Steel. 165% 164)4 U. S. Steel 68% 66% General Motors 47 47 97 97 Tidewater 40 39 binet zonder de K.V.P. te formeren. Voorts wees spreker op de gestage teruggang van de protestants-christelijke partijen. De heer Vermeer prees zich gelukkig, dat de afwijzende houding van deze par tijen in de laatste weken van de kabinets crisis ten aanzien van een eventueel her stel van de oude coalitie een duidelijke taal heeft gesproken. De winst van drie zetels voor de K.V.P. noemde spreker, in aanmerking nemende de opname van de partij van de heer Welter in de K.V.P. en de groei van het katholieke volksdeel, ge flatteerd. Gelet op de ondubbelzinnige uitslag van de laatste verkiezingen achtte spreker het als vanzelfsprekend dat deze uitslag in de samenstelling van het te vormen kabinet tot uiting zou komen. Dat de P.v.d.A. zich daarbij aan onredelijke eisen te buiten zou zijn gegaan weersprak de heer Vermeer stellig. Wel had de P.v.d.A. vooropgesteld dat dr. Drees weer in het kabinet zou wor den opgenomen, terwijl voorts aan een van haar knapste deskundigen op financieel aebied. de heer Hofstra. de portefeuille van financiën zou worden aangeboden. Uitvoerig ging spreker vervolgens in op de geschilpunten, waarop de formatiepo gingen tot nu toe steeds zijn eestrand. Bii het overleg was duidelijk eehleken. aldus de heer Vermeer, dat de K.V.P. in feite haar eigen verkiezinesproeram als regerines- nroeram doorgevoerd wenste te zien. De P v.d.A. heeft echter steeds stelling ge nomen tegen het aanvaarden van een pro gram dat niet door de regering kan wor den verwezenlijkt. De informateur profes sor Lieftinck heeft, naar sprekers overtui ging, moeite genoeg gedaan om de kloof, in het bijzonder met. betrekking tot de kwestie van de bezitsvorming - welk punt overigens plotseling door de K.V.P. tot een orincipiële zaak van onze samenleving blijkt te zijn verheven - te overbruggen maar hij kon in de ogen van de K.V.P. geen genade vinden. Over de formatiepogingen van prof. De Gaav Fortman zei de heer Vermeer persoonlijk niet te willen mee doen aan het „afkraken" van deze forma teur. Spreker was echter van oordeel, dat het doceren aan de Vrije Universiteit nog wel iets anders is dan het tot rede brengen van de K.V.P. De vraag hoe de politieke situatie zich thans verder zal ontwikkelen kon de heer Vermeer niet beantwoorden. De P. v. d. A. blijft ten volle bereid baar medewerking tof het vormen van een nieuwe regering te verlenen, maar aan de andere kant zou zij niet aarzelen in de opnositie te gaan. indien er een kabinet zou komen met een programma waarmede de P. v. d. A. zich niet kan verenigen. Aan de muziekschool van de maatschap pij tot bevordering der toonkunst te Haar lem is benoemd tot lerares voor het piano spel mejuffrouw Jit Postma. Tot leraar yoor het violoncelspel werd benoemd de heer Onne van der Piashorst en tot leraar in de muziekgeschiedenis drs. H. Bol. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. GrootegoedJongepier, zoon. ONDERTROUWD: H. Th. J. van Remmen en J. C. van den Dam. GEHUWD: R. van Alphen en W. A. P. Beijer: P de Jong en L. van Putten. OVERLEDEN: Mevr. M. C. Cats. 52 j.; Mevr. M. E. W. van HalReijnen, 49 j. „De Kamer van Koophandel heeft sinds haar wettelijke instelling in 1922 daar voor waren de Kamers gemeentelijke in stellingen een volkomen ander karakter gekregen. Voor de oorlog werd veel meer door de Kamer zelf gedaan, op het ogen blik dreigt het gevaar, dat de Kamer wordt gedenatureerd tot een uitvoerend orgaan voor wettelijke regelingen van boven af." Ziedaar de kern van het betoog dat de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, jhr. dr. J. C. Mollerus, over de betekenis en de werkzaamheden van de Kamer ter gelegenheid van zijn afscheid hield. „Het ambtelijk karakter van de Kamer moet niet de overhand krijgen", zo vervolg de hij, „het is onjuist, dat de Kamer het incassobureau van de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) wordt. Het is eigenlijk de bedoeling, dat de Kamers van Koophandel organen zijn, die passen in de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.). Echter is men met de P.B.O.uitvoering nog lang niet zover gevorderd dat deze bedoe lingen gerealiseerd worden." In afwachting daarvan kiest de Kamer zelf haar nieuwe leden, waarbij de S.E.R.- organen worden gehoord. Een uitvloeisel daarvan is, dat nu ook de werknemers in de Kamer zijn vertegenwoordigd. Aan de werkzaamheid van de vroegere voorzitter van de Haarlemse Bestuurdersbond, de heer D. Verbaan, bewaart de heer Mollerus nog de beste herinneringen. Maar de benoe ming van Kamerleden is altijd al een moei lijke zaak geweest. Voor de oorlog werden complete „Kamerverkiezingen" met stem hokjes. stembussen en stembiljetten en al gehouden. Het kostte handen vol geld en een administratie om van te rillen, maar alle moeite en kosten ten spijt, maakten slechts tien percent van de in het Handels register ingeschrevenen van hun stemrecht gebruik. Een ander verschil met de vooroorlogse Kamer schuilt in het rayon. Bij de nieuwe wet van 1950 immers moesten de Kamer rayons binnen de provinciale grenzen blijven. Dat betekende voor de Haarlemse Kamer het verlies van de gemeenten Hil- legom en Lisse, die naar de Leidse (Rijn landse) Kamer overgingen. Haarlem heeft zich daartegen vergeefs verzet, om dat de bollenstreek immers haar natuur lijk middelpunt in Haarlem vindt, waar alle centrale organen van het bollonvak zijn gevestigd. Een indeling van de Kamer in een afdeling groot- en een afdeling kleinbedrijf verdween toen eveneens. Tot de werkzaamheden welke de laatste jaren heel wat tijd en aandacht van de K. v. K. en dus ook van de secretaris hebben gevergd, behoren uiteraard de tunnelbouw in Velsen en de ontwikkeling van het IJmondgebied, het streekplan Zuid-Kenne- merland, de wettelijke bestrijding van het cadeautelsel, de winkelsluitingsregelingen, de vraagstukken met betrekking tot de makelaardij en de arbitrage. De toeneming van het werk in 34 jaar vindt uiteraard ook haar weerspiegeling in de omvang van het apparart van de Ka mer: in 1922 telde het vijf personeelsleden, nu dertig. Hoe de heer Mollerus bij deze werkkring nog zo'n indrukwekkende reeks neven functies en liefhebberijen erop na heeft kunnen houden? Dat is, volgens hem. een kwestie van werkverdeling, van het in het oog houden van grote lijnen. Maar voor alles is het nodig de kaart van het rayon van haver tot gort te kennen. Om die kaart te kennen, is jhr. Mollerus nooit een moeite teveel geweest, want bij alles ging hij uit van het standpunt, dat slechts persoonlijke ONDERTROUWD: J. P. Leuven en C. H. Breeuwer; J. M. A. Kol en M. J. de Vos; W. J. Weijers en J. W. Snippe; H. G. Bertels en W. Lenderink: A. Corstius en W. A. Rikkert. GETROUWD: J. H. Wijker en J. E. Bras- sinne; P. Costerman Boodt en J. Minnema: N. Born en C. H. M. Bos. GEBOREN: Cornelia, d. van C. Keijzer en W. J. M. Heesterman; Bonnie, d. van H. de Groot en W. van der Kolff; Thomas, z. van Th. van Kesteren en L. Krikke: Anna Eli-i- beth Catharina, d. van J. A. van der Vel It 1 en M. C. v. Haagen; Mattheus Fredericus, z. van H. B Asselbergs en E. M. A. Zuijdwijk; Frank Rudolf, z. van H. H. Wesseling en G. van der Putten. OVERLEDEN: P. G. M. Rennenberg, 21 j„ Achterweg 5; P. van Hemert, 84 j., Java- laan 5: J. Poen. 73 j., Heemsteedse Dreef 138; Wed. N. Boomsvan Faassen, 88 j., Eiken laan 23; mej. G. E. Oostenbroeok. 77 j„ Heem steedse Dreef 30. belangstelling voor personen, feiten en toe standen de Kamer en hem werkelijk van dienst konden zijn. Ziedaar het geheim van die merkwaardige staat van dienst van deze markante figuur in Haarlems leven. Morgen, vrijdag, neemt hij afscheid van zijn mede-secretarissen, georganiseerd in de Nederlandse vereniging van secretaris sen van Kamers van Koophandel. Natuurlijk is de heer Mollerus van die organisatie ook een tijdlang.... secretaris geweest. Dat afscheid vindt plaats aan boord van de „Jagersfontein" en er zullen heel wat herinneringen aan de carrière van het scheidende medelid worden opgehaald. Herinneringen die wij ook nog even hebben bewaard voor onze rubriek ..Zeven dagen Haarlem". Fietsers en wandelaars, die gisteravond het Proveniershuis passeerden, zullen zich met enige verbazing afgevraagd hebben wat daar te doen was. Vrolijke draaiorgel klanken vlaagden hiin tegemoet uit het doorgaans zo stille hofje en door de poort kon men zien. dat het daarbinnen een drukte van belang was. Wie toen zijn tocht onderbroken heeft, om eens poolshoogte te gaan nemen, zal daar geen spijt van gehad hebben. Op de binnenplaats van „het Huis" troonde na melijk het befaamde Haarlemse pierement .Jupiter" aan welke trillende ingewanden een vaardige draaier al de bekende melo dietjes van heden en verleden ontlokte: de potpourri's van Johnny Jordaan en van Tante Leen, het onsterfelijke ..Daar bij die molen", de al even roemruchte „G'schich- ten aus dem Wienerwald" en tal van an dere. ten aanhore van ruim honderd oud jes en vele toevallige passanten. Het ini tiatief tot dit openluchtconcert was uit gegaan van de Haarlemse afdeling van de Kring van Draaiorgelvrienden en dat het op prijs gesteld werd. dat bewezen zonne klaar de geestdriftige commentaren dei- bejaarden. die op deze uitzonderlijk-zomer se avond, zowaar buiten konden zitten om van het concert te genieten. Het bleef trouwens niet bij zitten, want al spoedig gingen er heel wat bejaarde beentjes van de vloer, tot groot vermaak van de overige aanwezigen. Het concert duurde van half acht tot half tien; „Ju piter". met zijn onlangs geheel vernieuw de „binnenwerk" bewees dat zijn inter nationale roep als een der beste draaiorgels ten volle verdiend is en de bewoners van het hofje toonden op hun beurt aan dat de oudjes het nog best doen. Jammer alleen, dat de gemeente, of wie dan ook, niet voor een schijnwerper ge zorgd had om het fraaie orgel met al zijn vergulde tierelantijnen wat meer in het zonnetje te zetten: dat had stellig tot de feestvreugde biigedragen. want het oog wil nu eenmaal óók wat. Een compliment aan de Kring van Draaiorgelvrienden voor deze aardige geste, die zeker voor herhaling (en uitbreiding) vatbaar is. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen een incasseerder uit Haarlem, die in de periode van 1952 tot 1955 een ge deelte van het geld dat hij geïnd had voor huurkooptransacties ten behoeve van een Haarlemse confectiehnndel in zijn eigen zak gestoken had, tot twaalf maanden gevange nisstraf waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. In genoemde jaren zou de verdachte on deze wijze een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden verduisterd hebben. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, had veertien dagen ge leden twaalf maanden geëist waarvan acht onvoorwaardelijk met aftrek Voor de Haarlemse rechtbank stond van morgen een dertigjarige los-arbeider be recht die ervan verdacht werd uit een in Haarlem staande woonwagen een bedrag van f 4600 gestolen te hebben. De verdachte die reeds drie keer veroordeeld is gaf in derdaad toe dot hij dit bedrag gestolen had, waarna de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, een gevangenis straf voor de tijd van een jaar met aftrek van het voorarrest eiste. De verdediger, mr. Overbosch, schetste eerst de vrij vreemde levensloop van de verdachte en vroeg voor zijn cliënt ver volgens een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank, die gepresideerd werd door mr. N. Reeling Brouwer, zal uitspraak doen op 4 oktober des morgens om half tien. Dat het amateurtoneel niet gediend is met een te hoge greep in het ter beschik king staande repertoire is al meer dan eens betoogd. Uitzonderlijker is de situatie, waarin een groep amateurtonelisten een stuk kiezen, dat hen kennelijk als groep niet past en de spelcapaciteiten afzonder lijk maar betrekkelijk recht laat weder varen. Voor zo'n bijna onwaarschijnlijke toestand werd de toneelrecensent woens dagavond geplaatst toen in de stads schouwburg „De Verenigde Spelers" een voorstelling gaven van „Het lied van alle tijden". Ik heb deze verwrongen blik op de Franse revolutie verantwoordelijk con structeur D. H. Scheffer al heel wat keren tot de mijne moeten maken op in stigatie van gezelschappen met vaak heel wat minder allure dan deze zeer beslist niet zwakke amateurgroep. Toch heb ik er nooit zo weinig aan beleefd als dit keer. En dat ondanks het feit, dat de regie was toevertrouwd aan Elise Hoomans, hetgeen wil zeggen niet de eerste de beste. Waarom' Klaarblijkelijk lag het stuk De Verenigde Spelers niet. Het vraagt een pathetische speltrant, het wil, dat men het tempo niet te vlug neemt om de gevoelens behoorlijk uit te laten zwemmen, het vraagt om deining in de zaal, om effect bejag. Want het is door en door vals en alleen te redden als men van de ouder wetse roman!iek, die het ten toon spreidt, zelf is gediend en ze serveert conform de eisen. Maar De Verenigde Spelers waren er óf niet van gediend óf ze speelden de komedie niet mee wegens een tekort aan talent in de breedte in de diepte was niets mogelijk. Zo kon het gebeuren dat bijvoorbeeld een bekwaam speler als Henk Pollack maar nergens de hevige vicomte werd, die hij moest voorstellen, omdat zo'n soort heros hem nu eenmaal niet ligt. Jaap Plas, die al heel wat politiemannen in zijn boekje heeft staan, maakte van de chef der geheime politie een bulderaar in de ruimte, Willy Kreeft Massink miste de dolle visvrouwenwoede van de patriotte La France. Deze hoofdfiguren raakten ons nergens, omdat hun tekst hen niet raakte. Ze zijn goede stukken gewend. Maar Jo Cats van Hamburg gaf de atrice Yvonne Fleuriot aannemelijk gestalte. Het is een rol, die zich dan ook wel laat spelen, om dat er enige aanzet tot inhoud in zit en lijn. De pathetiek, welke er aan ten grond slag ligt, past in de spelmogelijkheden dezer actrice. Zij buitte ze fraai uit. Het dienstertje van Ploontje Londema behoort in dezelfde verhouding te worden gezien. Ook hier maakte de schrijver de figuur af zonder uitweidingen en zinspelingen op de Franse historie, die er bijgesleept wor den om de lessen uit de geschiedenisboek jes in het geheugen terug te roepen (zoiets noemt men dan: sfeer). De regisseur werd door Jos Sloos beheerst gespeeld, maar een breder gebaar had niet misstaan. Een on mogelijke monnik werd in sacrale een tonigheid door Bob Piek op de planken gezet. Herman Serné en Cor Blom voegden er wat attributen van een cipier en gen darme bij. Nee, het is een akelige geschiedenis als men goed kruit ziet verschieten op deze buit. Die haalt men zo niet binnen. Merk waardigerwijze had Elise Hoomans door een straf tempo de spelers een speltrant opgedrongen, waarin smeulende vuurtjes uitdoofden en nergens de brand in werd gestoken. Nuchter en koel keek men on aangedaan naar wat zich steeds doorzich tiger op het toneel ontwikkelde, maar geen weerklank vond. Een beter stuk voor de revanche! P. W. FRANSE ADVERTENTIE Bewaar uw neaatieven in een NEGATIEF-ALBUM Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van he't Nederlands Verbond van Vakverenigingen werd woensdag in het Mi nervatheater een jongerenbijeenkomst ge houden, bestemd voor de N.V.V.-leden van vijftien tot vijfentwintig jaar. Het was op vallend dat deze avond geen enkel propa gandistisch karakter droeg. Met uitzonde ring dan van een kort vraaggesprek met Henk Visser, de voorzitter van „Jonge Strijd". Bij de samenstelling van het programma is men kennelijk wel bereid geweest zo veel mogelijk aan de smaak van moderne jonge mensen tegemoet te komen. Van daar dat het grootste gedeelte van de be schikbare tijd was gereserveerd voor het Wessel Ilcken trio, dat overigens uit vier man bleek te bestaan: drummer, pianist, trompetist en bassist. Zij werden aange kondigd als vertolkers van muziek van de ze tijd, van welke opdracht zij zich met een enigszins verveelde nonchalance kweten. Vandaar dat hun prestaties door het jeug dige en waarschijnlijk op dit gebied niet geheel ondeskundige publiek tamelijk ver schillend werden beoordeeld. Ofschoon de liefhebbers van de dixieland-stijl op deze wijze niet geheel aan hun trekken zullen zijn gekomen, bevonden er zich toch ge noeg bewonderaars in de zaal om hun di verse muzikale escapades telkens met het gebruikelijk geworden „fluitconcert" te ho noreren. Dit geldt ook voor de vocaliste Rita Reys. Van dit publiek miste een klein gedeelte de vereiste wellevendheid om een knap voordrachtkunstenaar als Otto Ster man de aandacht te schenken die deze on getwijfeld verdient. Wellicht in de veron derstelling geestig te zijn, gaven zij met hun ongepaste, halfluide opmerkingen ech ter alleen maar een demonstratie van hun hinderlijk gebrek aan beschaving. Geluk kig zijn Stermans capaciteiten van dien aard, dat hij met de voordracht van het Surinaamse volksverhaal zelfs deze ele menten nog een gepaste aandacht wist af te dwingen. Dit programma, waarbij wij ons nog heb ben bezig gehouden met de vraag, waarom het de titel „Hoe zalig als de jongenskiel. heeft meegekregen, werd verder gecomple teerd door De Spelbrekers en Thom Kel- ling, een virtuoos op zijn guitaar. Aldus een programma, dat voor een groot ge deelte aan de bedoelingen heeft beant woord.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7