Bij verrassing besloot de raad tot aankoop van hotel Funckler Mode Bijna vier ton beschikbaar gesteld voor reorganisatie Kleine Houtweg Verbeten strijd om vele prachtige prijzen Mevrouw Scheltema, 25 jaar lid van gemeenteraad, gehuldigd Gemeente houdt bestemming thans in eigen hand Zevert woningen in Kedoestraat werden onbewoonbaar verklaard Nieuwe speeltuinhekken kosten f 12.500.- Kort en bondig „Alles liep op rolletjes DONDERDAG 2 0 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Honderd jaar geleden Leges Nieuwe hekken Bevolkingsonderzoek Onbewoonbaar Verhoging salariëring gemeentepersoneel Ingang 1 juli j.l. Extra-raadsvergadering op woensdag 10 oktober Officiële opening rolschaatsenbaan u L/ x\ L/ n u 6 u u D i i Cj i»i D D A. i 7 o o n/\/\rvbJDiviö L/MUDL/HJU X!OCCOOOOOOOCOC-XOCC<X«XOJOCCCOrOO Tegen alle verwachtingen in heeft de Haarlemse gemeenteraad woensdagmiddag besloten tot aankoop van hotel Funckler aan de Kruisstraat en het daartoe be nodigde krediet van ruim 212.000 gulden aan B. en W. toegestaan. Slechts de vier leden van de V.V.D. hielden voet bij stuk en stemden tegen. Maar men moet er dan ook dadelijk bijvoegen, dat de toelichting tot het besluit van de aankoop op grond van een door de wethouder van openbare werken in besloten vergadering gegeven uiteenzetting dan ook radicaal was gewijzigd. In de eerste plaats werd nog duidelijker gesteld, dat de gemeente in geen geval zelf horeca-exploitante zou worden en in de tweede plaats werd de mogelijkheid van doorverkoop aan een hoteleigenaar niet meer als 't uitsluitende doel van de transactie gesteld. Integendeel: de aankoop van Funckler werd nu gemotiveerd met de wenselijkheid de bestemming van deze percelen met betrekking tot de welstands- bepalingen in eigen hand te houden. Alvorens het voorstel van B. en W„ om (ot aankoop over te gaan, in het openbaar behandeld werd, was de raad ruim een uur in besloten vergadering bijeen. Bij de heropening van de openbare ver gadering was het woord aan wethouder W. F. H a p p (Arbeid), die opmerkte, dat er mogelijk bij de raadsleden vragen ge rezen zijn. Daarom wilde hij een nadere toelichting geven op het voorstel. De raad zal willen weten hoe het komt, dat er nog geen gegadigde gevonden is aan wie hel. hotel doorverkocht kan worden. B. en W. hebben onderhandelingen ge voerd, maar zij zijn nog niet geslaagd. Wat zal er moeten gebeuren, als het college er niet in slaagt een bestemming als hotel te vinden? Dan is het toch van belang, dat de gemeente eigenares is, want dan kan zij bepalingen maken ten aanzien van de toekomstige bestemming van het complex. Gehoopt wordt, dat het mogelijk wordt het hotel te blijven exploiteren, waarbij de gemeente niet als exploitante of pachtster optreedt. De bedoeling is het hotel door te verkopen. Het gebouw ligt aan een straat in het centrum en het is niet gewenst, dat daaraan een bestemming gegeven wordt, zoals de toekomstige eigenaar dat moge lijk wenst. Dat zou niet moeilijk zijn, om dat er ten aanzien van de Kruisstraat geen bepalingen bestaan. Indien de raad thans tot aankoop besluit, dan zal hij later in de gelegenheid zijn te beoordelen of het gebouw hotel al of niet zal blijven; ook beslist de raad als er een andere be stemming aan gegeven wordt. Moch tot doorverkoop worden besloten en wil de toekomstige eigenaar een hotel exploiteren, dan dient er zekerheid te bestaan, dat hij het voor een reeks van jaren op een ver antwoorde wijze doet. De heer Schippers (K.V.P.) verklaar de, dat hij na deze mededelingen voor het voorstel van B. en W. is, om tot aankoop over te gaan. Wanneer er een mogelijkheid bestaat tot exploitatie van een hotel dan zal hij het zeer toejuichen. Mocht dat niet lukken dan z-"n er andere mogelijkheden. De heer Janssen Arbeid) merkte op, dal de toelichting van de wethouder verhelde rend heeft gewerkt. Zonder deze nadere mededeling wist de raad niet welke be slissing er genomen diende te worden. Mocht het niet mogelijk zijn een exploitant te vinden dan bestaat de mogelijkheid aan het gebouw een dusdanige bestemming te geven, die wenselijk is. De heer Spek (A.R.) verklaarde aan vankelijk ook bezwaren tegen het voorstel te hebben gehad; nu heeft hij de zekerheid, dat de gemeente niet als exploitante of ver' achtster zal optreden en dat het doel is zeggenschap te hebben bij de bestem ming. Mede uit een oogpunt van welstand ADVERTENTIE (Shows snufjes en alles wal verde1 In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Breilievende dames hadden gisteren vol op gelegenheid te genieten van de produk- ten van de breinaalden; in het Haarlemse Concertgebouw hield de Koninklijke SCHEEPJESWOL Fabrieken uit Veenen- daal namelijk een uitgebreide show van breimodellen. Die grote belangstelling is niet te verwonderen: Nederland behoort tot de landen waar het meest gebreid wordt. Een onlangs gehouden enquête gaf als uitkomst een jaarlijks verbruik van drie knotten per hoofd van de bevolking. Behalve aan dameskleding in de nor male en grote maten was er ook aan mijn heer gedacht en voorts stapten lieve kleu ters en opgeschoten jongelui als volleerde mannequins over het podium. Voor de pauze toonde men sportieve modellen met raglan of laag ingezette mouwen, in het nieuwe langvallende sil houet, dat vloeiend om de heupen sluit. Een goede vondst zowel voor dames als heren vonden wij een losse hoge col. die al dan niet in een pullover met V-hals gedragen kan worden. Naast, truien en vesten in één kleur kwamen vaak zeer goede kleurcombinaties voor, zoals een twin set in zachtgeel met grijs. Het loshangende gele jasje hiervan was gegarneerd met een muisgrijze lengte streep. Coralrood of zachtbruin met wit waren ook succesvolle combinaties. De aandacht werd gevestigd op de nieuwe tinten, aangepast aan de laatste mode- voorschriften, zoals nuances van beige, biscuit, lichtgeel, coralrood en een tint blauw, die iets donkerder is dan de baby- kleur. Ook voor de man waren er long-torso modellen. Een grijze raglan pullover met groene randen en motieven ii} de pas werd voor papa en zoon in dezelfde uit voering getoond. Voor de jeugd heeft men veel gewerkt met. ingebreide randen en Noorse motieven. Het meest geslaagd wa ren de eenvoudige modellen waarbij een dergelijke garnering sober was toegepast. Na de pauze kwamen geklede jumpers met boothals, gecompleteerd met gebreide stola's aan de orde. waarna een heer op sokkevoeten liet zien dat men met gebreide sokken van wol met vijftien percent nylon zeker geen gek figuur slaat. is het van belang, dat de gemeente mede zeggenschap heeft. Mr. W e n s i n k (C.H.U.) verzocht alvorens eventueel een andere bestemming aan het gebouw te geven niet tot verbouwing over te gaan. Ir. S t o f f e 1 s (V.V.D.) zette uiteen welke bezwaren zijn fractie tegen het voorstel heeft. De toelichting van de wethouder had weliswaar verhelderend gewerkt, maar hij was er toch niet van overtuigd, dat de gemeente tot. aankoop moest overgaan. Er blijven vragen over en de toekomst is nog onzeker. Als het college positieve mede delingen kan doen dan zal spreker nader overwegen zijn mening te wijzigen. Mr. Proper (Comm.) betoogde, dat Haar lem geen behoefte heeft aan een luxe hotel. De capaciteit van hotelruimte is be slist voldoende en volgens hem zijn de hotels gemiddeld minder bezet dan in an dere steden. Toch zal sprekers fractie voor het voorstel stemmen, gelet op de nadere toelichting van de wethouder. Het is van g Honderd jaar geleden stond het ge- 8 o bouw, waarin bijna een eeuw hotel 8 8 Funckler gevestigd is, ook in het mid- g g delpunt der belangstelling, maar ver- 8 moedelijk werd er toen niet zo over 8 van gedachten gewisseld als woensdag 8 in de Haarlemse raad. Op 22 september 1856, dus zaterdag honderd jaar gele- 8 0 den, werd de aan de Kruisstraat geves- tigde Concertzaal verkocht en daarna 8 tot logement, het latere hotel Funckler, R ingericht. In de Geschiedenis van Haar- lem schrijft Allan o.a.: „Dat hoge ge- 1 bouw daar, vlak tegenover de woning g g van de verdienstelijke muziekonderwij- J zer de heer W. B. Weidner, is het hotel 8 8 Funckler, vroeger meer algemeen be- kend onder de naam van Concertzaal. 8 Het was toen echter veel kleiner - al- 8 thans lager - dan nu. In 1867 erlangde g 8 het zijn tegenwoordige vorm.. Het is 8 o thans het voornaamste logement van 8 8 Haarlem, dat vooral in de zomertijd, 8 g druk bezocht wordt door aanzienlijke g 8 families en vreemdelingen, die hier lan- g 8 ger of korter vertoeven, om Haarlems 8 8 schone omstreken te bezoeken". Q O oooooooococoooooooocooooax»ocoocooooooooooo3ooooooooooc belang, dat de gemeente een stem heeft bij de bestemming, vooral wegens het bij zondere karakter van de binnenstad. Wethouder H a p p zeide dankbaar te zijn voor de steun die vele leden hem ge geven hebben. Het gaat inderdaad over het welstandsmotief. In het gebouw zal niet iets komen dat minder gewenst is. Er zal niet tot verbouw worden overgegaan zo lang de raad zijn sanctie niet heeft ver leend en een krediet beschikbaar heeft gesteld. Met de vier stemmen van de fractie van de VVD tegen werd het voorstel tot aan koop aanvaard. In de raadsvergadering van gistermiddag die zoals gewoonlijk werd voorgezeten door mr. O. P. F. M. Cremers kwamen behalve natuurlijk de huldiging van mevr. S o h e 11 e ma - Conradi en de bespreking van het hotelplan Funckler weinig belangwekkende zaken aan de orde en in ruim anderhalf uur had de raad zich dan ook door de vrij lange agenda heengewerkt. Het langst werd daarbij gesproken over het afwijzen van het verzoek om een subsidie van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront, over het vaststellen van de verordening tot wijzi ging op de heffing en invordering van een belasting onder de naam van „leges", over het invoeren van vakonderwijs in de lichamelijke oefening in het derde en vierde leerjaar van de scholen voor gewoon lager onderwijs, over het verhogen van de sala rissen der ambtenaren met zes percent en over het aankopen van twee draagbare verkeerslichten. Punten die voor de goede gang van zaken in de gemeente Haarlem uiteraard behandeld dienen te worden maar die geen schokkende veranderingen zullen veroorzaken. De overige agendapunten werden zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen zodat een groot aantal bijzondere scholen weer kan overgaan tot het aanschaffen van meubilair, terwijl er voorts een nieuw dis- trietsconsultaticbureau gebouwd zal worden en de riolering van de Kleine Houtweg en de Paviljoenslaan gereorganiseerd en vernieuwd zal worden, waarvoor f 373.000 beschikbaar gesteld werd. Bij de behandeling van het agendapunt over het afwijzen van het verzoek om een subsidie van de Stichting Militaire Tehui zen van het Humanistisch Thuisfront vroeg de heer Albrecht (Arb.) zich af of het niet noodzakelijk is dat men thans een ander standpunt ten aanzien van de subsi diëring gaat innemen. Weliswaar gaf de heer Albrecht toe dat het verschil in de subsidiëring aan het Humanistisch Tehuis in Haarlem danig moet verschillen met de subsidie aan de andere Tehuizen maar toch had hij graag gezien dat de gemeente een bedrag van bijvoorbeeld vijftig gulden aan de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront zou afstaan. De wethouder van Financiën, de heer Bakker, zag de zaak aanmerkelijk min der eenvoudig want hij was van oordeel dat het bijzonder moeilijk wordt wanneer de gemeente landelijke organen gaat steu nen. De Haarlemse soldaten kunnen name lijk. aldus spreker, niet het gehele land door achtervolgd worden. De heer Bakker gaf toe dat het hier meer het principe dan het bedrag gold, waarbij hij er zijn spijt over uitte dat Haarlem geen Humanistisch Militair Tehuis rijk is omdat dan het vraagstuk veel eenvoudiger zou komen te liggen. De heer Albrecht was echter met dit antwoord nog niet volkomen tevreden en hij vroeg de wethouder dan ook dit pro bleem een volgende keer in de commissie van subsidies nog eens nader onder 9e loupe te nemen, een verzoek waaraan de heer Bakker zo zeide deze zeker gevolg zal geven. Het vaststellen van de verordening tot wijziging van de verordening op de hef fing en invordering van een belasting on der de naam „leges" lokte enige opmer kingen van de heren Voogd (Arb.) en Proper (Comm.) uit over de groepen die zeker voor verlaging in aanmerking komen. Een motie van de communistische fractie kreeg echter te weinig aanhang om effect te hebben waarna het voorstel van B. en W. zonder stemming werd aan genomen waarbij de heer Proper echter mededeelde dat zijn fractie op bepaalde punten wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. Het invoeren van het vakonderwijs in de lichamelijke oefening in het derde en vierde leerjaar van de scholen voor ge woon lager onderwijs vond in de raad al gemeen grote voldoening. Alleen de heer W e n s i n k (C.H.) en mejuffrouw B o 1- s i u s (K.V.P.) wilden gaarne weten hoe het nu geregeld werd bij het bijzonder onderwijs. De wethouder van Onderwijs, de heer Geluk verklaarde daarop dat men bij het bijzonder onderwijs gebonden is aan wettelijke bepalingen zodat eventueel in de toekomst het uit te trekken bedrag voor het vakonderwijs in de lichamelijke oefening voor deze categorie van scholen altijd lager zal zijn dan voor de „gewone" scholen. Aan de andere kant heeft het bij zonder onderwijs echter Iets meer vrijheid bij de besteding van de beschikbare gelden. Overigens wilde de heer Geluk niet ont kennen dat de moeilijkheden voor de bij zondere scholen wel zullen blijven bestaan. Mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) vroeg zich bij het voorstel om drie schoollokalen te verhuren aan de Stichting werkplaats tot herstel van antieke textiel af of de invloed van de gemeente Haarlem zodanig is dat er in de toekomst geen moeilijkheden komen wanneer de genoem de Stichting bijvoorbeeld bij een verbou wing uit de school gezet zou moeten wor den, een bezwaar dat door de wethouder van Sociale Zaken, de heer Angenent echter niet gedeeld werd. Bij het voorstel van B. en W. om voor het herstellen van de afrasteringen van een aantal speeltuinen een bedrag van f 12.500 uit te trekken meende de heer B e 11 i n k (V.V.D.) dat het raadzaam was om de politie op de vernielers van de hek ken af te sturen waarbij dan flink opge treden zou dienen te worden. De heer Bet- tink was namelijk van oordeel dat men anders het volgend jaar opnieuw enkele duizenden guldens voor de te herstellen hekken zou moeten neertellen. De wethouder voor Jeugdzaken, de heer Geluk, wees er op dat niet alleen de speeltuinen het moeten ontgelden maar dat ook sportterreinen en andere bezit tingen van de gemeente of van particu lieren het moeten ontgelden. Overigens hangen dergelijke vernielingen nauw sa men met de buurten waarin zij gepleegd worden. De heer Geluk was echter van mening dat alleen de opvoedende werking kan helpen, een oordeel waarmee de voor zitter, als hoofd van de politie het vol komen eens was omdat men niet voort durend controle kan uitoefenen. Bij het beschikbaar stellen van een be drag van f 51.000 voor het houden van een bevolkingsonderzoek op t.b.c. in de periode van oktober 1956 tot. juli 1957 zwaaide mevrouw Scheltema-Conradi lof toe aan de leden van de U.V.V., zonder de hulp van wie een dergelijk onderzoek aldus spreekster vrijwel onmogelijk is. De heer Prikkel maakte zich bij het voorstel tot aankoop van twee draagbare verkeerslichten ongerust over het welzijn van de agenten die dergelijke lichten be dienen moeten. Hij pleitte dan ook voor voetstukken voor de agenten terwijl hij bovendien gaarne meer van dergelijke lichten in de stad zag aangebracht. Ook de heer De Landmeter (C.H.) legde de nadruk op het gevaar voor de agenten en hij stelde dan ook voor om de lichten van het trottoir af te laten bedienen. De voorzitter zegde toe dit vraagstuk nog nader met de hoofdcommissaris van politie te zullen bespreken. Bij het voorstel van B. en W. om zeven woningen in de Kedoestraat in Haarlem onbewoonbaar te verklaren maakte de heer Spek (A.R.) zich ongerust over het feit Aan het begin van de Haarlemse ge meenteraadszitting van gistermiddag heeft de voorzitter, mr. O. P. F. M. Cremers, hulde gebracht aan de nestor van de raad, mevrouw Scheltema-Conradi - die, zoals wij onlangs in een herdenkingsartikel meldden, op 1 september jongstleden vijf entwintig jaar raadslid in Haarlem is ge weest. In een korte manifestatie wilde de heer Cremers uit naam van de gehele gemeente raad zijn waardering uiten voor de arbeid die de jubilaresse steeds voor de gemene zaak heeft verricht. Mevrouw Scheltema is. aldus spreker, in vele gevallen opge treden als woordvoerster van de vroede vaderen en vroede moederen van de raad, daarbij optredend als de Nestor van de raad. De Nestor, die, zoals mr. Cremers uit de Ilias citeerde, uitmuntte door welspre kendheid en wijsheid. Bovendien is zij militant in die zin dat zij strijdvaardig is wanneer de noodzakelijkheid dit vereist. De welsprekendheid werd, aldus spreker, bij mevrouw Scheltema geuit in korte be togen die doorspekt met voorbeelden ech ter nooit droog waren en de wijsheid werd tenslotte genoeg duidelijk uit het feit dat de jubilaresse talrijke functies in diverse verenigingen vervult waardoor zij door haar vele relaties in de gemeente van alle kanten geprezen wordt. De voorzitter herinnerde er aan dat mevrouw Scheltema bij haar maidenspeech in de raad in 1931 blijk had gegeven in de toekomst te kunnen zien want toen reeds riep zij uit dat de tram in Haarlem ten dode zou zijn opgeschreven hetgeen inder daad 1947 werkelijkheid werd. Overigens verklaarde de heer Cremers nog dat hij juist woensdagmorgen een gesprek had gehad met de directeur van de NZHVM over een andere wens van mevrouw Scheltema - plattegronden in de bussen - en dat de NZH-directie hem had verze kerd speciaal voor deze gelegenheid haar uiterste best te willen doen om dit ideaal van Haarlems oudste raadslid in dienst jaren te verwezenlijken. Uit naam van de Haarlemse gemeente raad overhandigde spreker tenslotte aan de jubilaresse een schaaltie van Haarlems zilver, gevuld met Haarlemse chocolade en versierd met een rood-witte strik. In haar dankwoord merkte mevrouw Scheltema op dat er in de loop van de afgelopen vijfentwintig jaar niet zo bar veel veranderd is. „De klok hangt nog steeds op dezelfde plaats en er zijn nog steeds vier wethouders", aldus spreekster. Uiteraard zijn, zo vervolgde zij. de con junctuurgolven ook niet aan de raad voor- De gemeenteraad van Haarlem heelt woensdag besloten met ingang van 1 juli j.l. van het op die datum geldende loon of salaris aan het daarvoor in aanmerking komende personeel in dienst der gemeente Haarlem een verhoging toe te kennen van zes percent. Alle fracties betuigden hun instemming met het voorstel van B. en W. om tot ver hoging over te gaan. De heer Janssen (Arbeid) vond het jammer dat niet alle onderwijskrachten van deze regeling zullen profiteren, omdat zij onder de rijksregeling vallen. De heer Hen nevelt (Comm.) betreur de het, dat de regering een ander stand punt voor de ambtenaren inneemt, wat be treft de datum van invoering van de ver hoging; de heer Loerakker (KVP1 sprak woorden van waardering over het voorstel en de heer De Landmeter (CHU) informeerde of de verhoging der salarissen van topfunctionarissen de aan dacht van het college heeft, zoals op het ogenblik de regering voor rijksambtenaren. Na de woorden van waardering had wet houder Bakker niet veel meer te zég gen. Hij vond het ook jammer, dat het on derwijzend personeel niet van de Haarlem se regeling profiteert. De kwestie van de topfunctionarissen zal pas aan de orde kunnen komen, als de rijksregeling van kracht wordt. dat deze woningen nauwelijks dertig jaar oud zijn en dus öf gebrekkige funderingen öf een bijzonder slecht onderhoud gehad moeten hebben. Spreker vroeg zich dan ook af wat er van de tegenwoordig ge bouwde woningen over een jaar of dertig nog over zou zijn. De wethouder voor Openbare Werken, de heer Happé stelde hem echter gerust door te verklaren dat ei tegenwoordig vooral op de funderingen niet bezuinigd wordt en voorts deelde hij mede dat men niet kan nagaan of er inderdaad fouten zijn gemaakt bij de woningbouw in de Kedoestraat omdat in die tijd dit gedeelte van de stad nog onder Schoten viel. De heer Happé stelde de raad echter in zo verre gerust dat er in elk geval vervan gende huizen zullen worden geplaatst om dat een eigenaar thans reeds heeft aange drongen op een snelle ontruiming zodat hij spoedig met de sloop en daarna met de herbouw zou kunnen beginnen. Vervolgens ging de raad over tot een besloten zitting waarin het hotelplan- Funckler aan de orde kwam waarover men elders op deze pagina nadere bijzonder heden kan aantreffen. Lachend bewonder.de mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi de zilveren bonbonschaal die zij van B. en W. en de raadsleden mocht ontvangen. Bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers (links) en de heer J. W. Th. Fibbe (rechts) kijken mee. Op de achtergrond de heer D. A. J. Spek (A.R.). bijgegaan hetgeen zij illustreerde door erop te wijzen dat vroeger met ruime hand uit de diverse soorten koekjes gekozen kon worden terwijl de raad thans een voorbeeld geeft van consumptiebeperking door slechts een soort bij de thee te verstrekken. Voorts gaf mevrouw Scheltema nog als haar mening te kennen dat de raadsleden tegenwoordig harder werken dan vroeger waarbij echter tegelijkertijd de verhouding in de raad er aanmerkelijk beter op ge worden is. Tenslotte verklaarde de jubilaresse dat zij de hulde en lof die men haar had toe gezwaaid gaarne accepteerde omdat zij hierin een beloning zag voor het liberalis me dat zij voortdurend als geestelijke ach tergrond had gehouden. Vervolgens ging de raad over tot de orde van de dag waarbij mevrouw Scheltema, gezeten achter enkele prachtige orchideeën, uiteraard van haar collega's nog talrijke gelukwensen in ontvangst mocht nemen. Na afloop van de raadsvergadering kre sen de raadsleden in de kamer van B. en W. gelegenheid mevrouw Scheltema te feliciteren waarbij de „op-een-na-oudste- in-dienstiaren", de heer Van der Veldt een toast uitbracht. Jeugdsamenkomst. Voor de Gerefor meerde jeugd van 12 tot 16 jaar wordt zater dagavond in het Jeugdgebouw der Geref. Kerk iKoediefslaan) te Heemstede een bij eenkomst gehouden. De heer V. Eek uit Haarlem zal declameren. Een muziekgezel schap onder leiding van de heer W. Kastelein verleent zijn medewerking. BINNENLAND Kind overreden. Een twee-jarig meisje M. J. H. uit de Walnootstraat in Den Haag is dodelijk verongelukt bij een botsing met een taxi in de nabijheid van de ouderlijke woning. Het kind stak plotseling hollend de rijweg over, juist op het moment dat een taxi naderde. De chauffeur kon een aanrij ding niet voorkomen. Het kind viel met het hoofd tegen de trottoirband. Het is later in het ziekenhuis overleden. Eindelijk. Aan de provinciale weg HoornEnkhuizen, ongeveer 25 jaar geleden aangelegd, ontbreekt nog steeds een stuk ter lengte van anderhalve kilometer, waar over het doorgaande verkeer om Hoorn heen geleid zal worden. Dit weggedeelte kruist een spoorbaan. Nu zal begin november met de bouw van een viaduct worden begon nen, waardoor het verkeersprobleem (door gaand verkeer door de stad) wordt opgelost. De Provinciale Waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen konden het indertijd niet eens worden over de vraag hoe het wegtracé de spoorbaan zou kruisen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft beslist, dat er een viaduct dient te komen. Zes jaar. Een gevangenisstraf van zes jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Almelo geëist tegen de 47- jarige koopman H. S. uit Enschedé. Na uit het psychopatenasiel te Avereest te zijn ont snapt, begon hij een zwerftocht door Neder land en pleegde hij ruim honderd dief stallen. S. was al 19 keer veroordeeld wegens vermogensdelicten. Directeur C. S. M. De buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam Iweft aan de heer R. C. E. Me- chel, die reeds 37 jaar aan de vennootschap verbonden is, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur der vennootschap en hem tot commissrris benoemd. Tot directeur is benoemd ir. G. van Loon, directeur der suikerfabriek te Steenbergen. Nieuws raadslid. Mr. Th. C. M. A. Elsenburg, advocaat en procureur te Am sterdam, heeft zich bereid verklaard de be noeming te aanvaarden tot lid van de Am sterdamse gemeenteraad voor de KVP- fractie in de plaats van de heer H. A. Dou- que, die wegens zijn drukke werkzaamhe den als zodanig ontslag heeft gevraagd. Mr. Elsenburg maakte in de vorige zittings periode reeds deel uit van de raad. Amsterdam leent. De raad van Am sterdam heeft besloten, zeven onderhandse geldleningen aan te gaan tot een totaal van negen miljoen gulden. Bovendien besloot de raad tot het aangaan van een lening van 20 miljoen gulden door het overnemen van een 2'f- percents premielening ter grootte van dit bedrag. Deze lening heeft een looptijd van 40 jaar en is verdeeld in 20.000 series, elk groot 10 obligaties van nominaal f 100 aan toonder. IV oningbotiw-nota In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers meegedeeld, dat de toe gezegde nota over de woningbouw nog niet gereed is. Het ligt in zijn voornemen in de vergadering van de raad van woensdag avond 10 oktober om acht uur de nota aan de orde te stellen. Het was woensdagmiddag enorm druk op het feestelijk met vlaggen versierde Van Zeggenplein in Haarlem-Oost. Duizenden mensen waren, mede door het mooie weer aangelokt, aanwezig bij de officiële opening van de rolschaatsenbaan. Al vroeg in de morgen oefenden honder den kinderen zich op de baan voor de ko mende wedstrijden. Ter inleiding van de officiële opening werd om half twee begon nen met een kunstrijdemonstratie van Tineke Delver uit Haarlem-Noord. Dit veertien jarige meisje geniet wel enige faam op dit gebied. Tijdens de Oranjefeesten van vorig jaar in Haarlem-Noord sleepte zij vier prij zen in de wacht, onder andere een paar rol schaatsen, waarop zij gisteren heeft gereden. Haar zuster, die gymnastiekonderwijzeres is heeft haar al van haar twaalfde jaar ge traind. In een beeldig blauw balletjurkje gestoken, draaide zij prachtige figuren op muziek van de schaatsenrijderswals. Als dank werd haar voor haar prachtige de monstratie een met bloemetjes versierde doos chocolade aangeboden. Bij de officiële opening waren aanwezig de heren L. Davidson, namens de hoofdcom missaris van poltie, M. L. Lindhorst, chef bestrating van Openbare Werken, W. C. van Balen, technisch hoofdamtbenaar en de hoofdstratenmaker A. I. Kievit, die zoveel heeft bijgedragen aan de totstandkoming van de rolschaatsenbaan. Na een korte toespraak van de heer H. C. Spiering, voorzitter van de feestcommissie, waarin hij de voorzitter van de winkeliers vereniging, de heer S. de Graaf prees voor het vele werk, dat hij heeft gedaan om het welslagen van deze middag tot een feit te maken, werd de officiële opening namens Stoer met hun armen zwaaiende jon gens voeren, aangemoedigd door het publiek, een verbeten strijd op de woensdag geopende rolschaatsenbaan op het Van Zeggelenplein. de gemeente verricht door de heer S. Heyers. „Dit plein is niet alleen bestemd als rol schaatsenbaan. maar ook voor velerlei an dere festiviteiten, die voor de bewoners van Haarlem-Oost in de toekomst zullen worden georganiseerd", aldus spreker. De kinderen kunnen nu hun energie botvieren op de schaats zonder dat de ouders voortdurend in angst behoeven te zitten. Het steeds toe nemende verkeer levert voor hen nu geen gevaar meer op", zo zei de neer Heyers. Vervolgens bond de heer Heyers zelf een paar geleende rolschaatsen onder en begaf zich hierop, met pijnlijk vertrokken gezicht, naar de start. „Nee, ze zijn te klein", zo zei hij. Met een verontschuldigend gebaar bond hij de schaatsen weer los. Naar de heer Heyers ons meedeelde be staat het plan, om op de terreinen naast het Van Zeggelenplein een speeltuin met kleu- terhoek, een gymnastieklokaal en een club huis te bouwen. Tevens zal een uitgebreid sportcomplex worden aangelegd. Eindelijk, om kwart over twee werd de langverbeide wens van de kinderen ver vuld. De kleintjes van zeven en acht jaar gingen van start, onder luide aanmoedigin gen van hun moeders, broertjes en vriendjes. Er werd enthousiast gereden. Met glinsteren de ogen en zwaaiende armen gingen zij op de finish af. Er waren vele prachtige prij zen, zoals autopeds en schommels voor de jongste groepen en voor de ouderen rol schaatsen en fototoestellen. Des avonds werden de festiviteiten voort- geezt met een revue door een jeugdcircus, onder leiding van de Haarlemmer Frans Weber. Acrobaten, clowns en een poppen kast hielden de toeschouwers tot laat in de avond bezig

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9