Westelijke randweg zal Haarlem-zuid-west in staat van isolement brengen Drie nieuwe stations krijgen in de komende maanden hun gestalte De Harlekijnonthuld Dit zou ook iets voor U zijn Haarlems Dagblad Bewoners vragen B. en W. tunnel ter hoogte van vroegere Munterslaan Afsplitsing bij Duin en Kruidberg DE ROTTERDAMSE SMEDERIJ Aanmeldingsformulier 11 Brand te Hoofddorp Twee jaar geëist wegens dienstweigering Examens VELSER TUNNEL EN SPOORWEGVERKEER Halte Hoogovens vervalt Zes percent voor personeel Waterschap Uitbreiding inspectie lager onderwijs Kort nieuws VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De voorgenomen aanleg van het eerste wegvak van de westelijke randweg langs Haarlem heeft schrik en ontsteltenis teweeg gebracht bij de bewoners van Haarlem-zuid-west en het aangrenzende deel van Aerdenhout. Zoals men weet wordt van de westelijke randweg, welke immers bedoeld is als een verbinding welke de Haarlemse binnenstad zal ontlasten van het door- traande zware verkeer tussen de bollenstreek en het ÏJmondgebied, allereerst liet gedeelte Wagenweg—Zijlweg via de te verlengen Van Oldenbarneveldlaan en gedeeltelijk aan de Lorentzkade parallel lopende weg aangelegd. Juist deze weg langs of nabij de Lorentzkade heeft de bewoners van dit stadsdeel verontrust. Er zal immers een snelverkeersweg ontstaan dwars door de be bouwing van de natuurkundigenbuurt en de duinrooswijk heen. Hét bestuur van de Vereniging ter behartiging der belangen van de be woners van Haarlem zuid-west en het bestuur van de vereniging buurtbelangen Aerdenhout-Bentveld hebben in een adres aan B. en W. van Haarlem en Bloemendaal hun bezwaren uiteengezet. Door de aanleg van bedoelde snel verkeersweg zou het zich sterk uitbreidende wooncentrum van Haarlem zuid west, hetwelk zich niet alleen beperkt tot het gebied van de gemeente Haarlem, maar ook tot dat van de gemeente Bloemendaal, in tweeën worden gesneden zonder enige rechtstreekse communicatie, voor zover dit het gedeelte ten zuiden van de Pijlslaan betreft. De enige verbinding tussen het westelijk en oostelijk van de Houtvaart gelegen woongebied zal in de naatste toekomst bestaan uit een weg gelegen in liet verlengde van de Pijlslaan. De volgende bezwaren werden aange voerd: Doordat bedoelde verbindingsweg op hetzelfde niveau wordt gehouden als de snelverkeersweg zou ter hoogte van de Pijlslaan een situatie ontstaan, welke is te vergelijken met verschillende hoogst ge vaarlijke wegkruisingen in de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord. Zeker honderd kinderen uit Haarlem, wonende ten oosten van de Houtvaart, be zoeken scholen in Bloemendaal; het name in Aerdenhout. Dit aantal zal ongetwijfeld nog vermeerderen, zodra de bouw van de ten zuiden van de Faradaystraat geprojek- teerde flatwoningen een feit is geworden. Omgekeerd bezoeken kinderen wonende aan de westzijde van de Houtvaart de De onthulling van Zadkine's „Harlekijn" aan de voorgevel van het nieuwe filiaal van het confectiebedrijf Nederland Kattenburg in de Grote Houtstraat trok vanmorgen grote belangstelling. Mevr. Claire Kattenburg, de echtgenote van de commissaris van het bedrijf, verrichtte de onthulling. Op deze foto, links, kijkt zij juist om. De beeldhouwer Zadkine, in het midden, kijkt u recht aan. Vanmorgen om half twaalf heeft onder grote belangstelling van Haarlemmers in de Grote Houtstraat de onthulling plaats gehad van het dooi de beeldhouwer Ossip Zadkine vervaardigde brons, dat verborgen onder een doek al enige weken velen in de stad met nieuws gierigheid zal hebben vervuld. Deze onthul ling ging samen met de officiële opening van het nieuwe fi liaal, die de con- fectiefirma Neder land Kattenburg in de Grote Houtstraat heeft ingericht. De opening werd onder meer bijgewoond dooi de Franse consul- generaal als ver tegenwoordiger van de Franse ambassa deur in ons land, door mevrouw Claire Kattenburg, de echt genote van de com missaris der firma, door wie de onthul ling geschiedde, door de beeldhouwer Ossip Zadkine, door de ar chitect Van Maas kant, die in samen werking met Zadkine het ontwerp maakte voor de voorgevel en door wethouder D. J. A. Geluk als ver tegenwoordiger van het Haarlems ge meentebestuur. In een welkomstwoord door de directeur van de confectiefirma, de heer Max Katten burg, werd gesteld dat bij de uitvoering van de voorgevel van het nieuwe pand een voorname rol heeft gespeeld de over tuiging van de directie, dat de verfraaiing van het stadsbeeld niet alleen een taak is van de gemeente. „Wij menen", aldus de heer Kattenburg, „dat er voor de winke liers hier ook een voorname taak ligt. Wij hebben dan ook getracht onze overtuiging in het aanzien van ons nieuwe pand te de monstreren". De beeldhouwer Zadkine sprak ook nog enkele woorden. „Een beeldhouwer kan niet werken zonder de samenwerking van de architect. Wanneer men mijn werk be schouwt moet men dan ook niet proberen het los te zien van zijn achtergrond. Met dit werk heb ik getracht de' eeuwige jeugd te symboliseren en het bedoelt tevens het symbool te, zijn van de goede en gezonde geest die in deze plaats te vinden is". Ook de architect Van Maaskant maakte van de gelegenheid gebruik tot Zadkine enige woorden van dank te spreken voor de samenwerking, die er bij de uitvoering van het werk tussen hem en de beeld houwer heeft bestaan. „Er zullen mensen zijn", zo zei de architect, „die zich afvragen waarom nu juist in een oude stad als Haarlem een dergelijke moderne vorm geving een plaats heeft gekregen. Mijn antwoord hierop is, dat Zadkine en ik niet anders hebben kunnen werken. Met de witte voorgevel zeg ik, dat ik een produkt van mijn tijd ben. Gelukkig staat men tegenwoordig al minder vijandig tegenover moderne vormgeving in de kunst. Dat schept voor ons de mogelijkheid de kunst in de architectuur met succes toe te passen. Als men mijn werk lelijk vindt is dat mijn schuld. Als men het mooi vindt is dat te danken aan de uitstekende samenwerking tussen Zadkine en mij. In onze opdracht zijn wij geheel vrij gelaten". Het beeldhouwwerk toont een zittende clownsfiguur, die het hoofd achterover ge bogen houdt en de mond wijd heeft ge opend in schallend gezang. Op de schoot rust een gitaar. Het brons is twee meter hoog en staat vijf meter boven de grond. Met de plaat sing van dit werk heeft de firma Katten burg een oude traditie, die sinds de negen tiende eeuw is verwaarloosd, weer opgevat. middelbare scholen in Haarlem. Dit be tekent, dat de kinderen de snelweg vier maal per dag zullen moeten passeren. Door het verdwijnen van de brug over de Houtvaart gelegen ter hoogte van de Ohmstraat worden de bewoners aan de oostzijde van de Houtvaart ten zuiden van de Pijlslaan, verstoken van de thans in hun onmiddellijke omgeving gelegen zijn de rekreatiemogelijkheid, namelijk Aer denhout en omgeving. De winkeliers ten zuiden van de Pijls laan gevoelen zich ten zeerste gedupeerd, doordat zij vele z.g. loopklanten wonende ten westen van de Houtvaart (Lorentzkade, Slangenkruidlaan, Helmlaan, Duinroos plantsoen enz.) zullen moeten missen. Voor de kinderen van de bewoners aan de westzijde van de Houtvaart die de Chr. Huygenssthool gelegen aan de Ohmstraat of de kleuterschool gelegen aan de Fara daystraat bezoeken, betekent het wegval len van de verbinding aan de Ohmstraat een grote omweg, afgezien nog van het reeds naar voren gebrachte gevaar ver bonden aan het oversteken van een snel verkeersweg. De besturen van genoemde verenigingen hebben B. en W. verzocht te overwegen of een oplossing mogelijk is die kan leiden tot het instandhouden van de rechtstreek se verbinding tussen de oost- en westzijde van de Houtvaart ten zuiden van de Pijls laan, zoals die thans bestaat ter hoogte van de Ohmstraat en waarbij een gelijkvloerse kruising van de snelverkeersweg wordt vermeden. Een oplossing voor het vraagstuk; zou volgens de vereniging het aanbrengen van een voetgangers- en rijwieltunnel ten zui den van de Faradaystraat ter hoogte van de vroegere Munterslaan zijn, en wel in de geest als de tunnel welke zich bevindt bij het station Bloemendaal. Aangezien voorlopig vermoedelijk alleen de oostelijke rijbaan van de snelverkeersweg zal worden aangelegd, kan de voorgestelde tunnel van betrekkelijk geringe lengte zijn. Wanneer dan de brug over de Houtvaart, gelegen aan de Ohmstraat, verplaatst zou kunnen worden naar de plaats van de aangeduide tunnel, dan zou de gewenste verbinding tot stand zijn gebracht. Deze oplossing zou wel zeer gunstig zijn, vooral indien in de spoorbaan Haarlem- Leiden, eveneens een voetgangerstunnel wordt aangebracht ter hoogte van de vroe gere Munterslaan. Hierdoor zou de vroe gere verbinding LeidsevaartAerdenhout zijn hersteld hetgeen voor een specifieke forensenwijk als Haarlem-zuidwest, van niet te onderschatten belang moet worden geacht. De brandweer van Hoofddorp is donder dagavond uitgerukt voor een brand op het land van de boerderij van de heer Van Duivenbode aan de Hoofdweg tussen de Bennebroekerweg en de Kruisweg. Drieën halve hectare graan was in brand geraakt. Dit graan, twee platte wagens en een dek zeil van vijf bij zes meter gingen verloren. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste donderdag tegen een 22- jarige fotolithograaf die wegens dienstwei gering terecht stond een jaar gevangenis straf en een jaar rijkswerkinrichting om dat de verdachte ondanks diverse oproe pen opzettelijk niet in dienst was gegaan. Bovendien was hij, naar zijn godsdienstige overtuiging hem leerde, van mening dat hij geen dienstplicht kon vervullen. De rechtbank zal op 4 oktober uitspraak doen. Als „uitgesteld feestgeschenk" wordt aan Eduard van Beinum, die op 1 sep tember een kwart eeuw dirigent van het Concertgebouw-Orkest te Amster dam was, een borstbeeld aangeboden. De onthulling zal begin december plaats hebben, zoals wij reeds eerder konden berichten. Op de foto ziet men, hoe Van Beinum poseert voor de ma ker van de buste, de beeldhouwer Mari Andriessen, in diens atelier aan de Wagenweg te Haarlem. ADVERTENTIE Voor GEHUWDE DAMES, bestaat de mogelijkheid om van maandag tot en met vrijdag in de avonduren van 18.30 uur tot 21.30 uur op onze moderne en gezellige ateliers te werk te worden gesteld. Wij kunnen ook gehuwde dames plaatsen voor halve dagen van 7.45 u. tot 12.00 u., of van 12.15 u. tot 17.00 u. Aantrekkelijke loonregeling. In bepaalde gevallen komt inkomstenbelasting-aftrek. dit loon niet in aanmerking voor Wij geven u gaarne alle gewenste inlichtingen op onze Personeels afdeling, Zijlweg 138 Haarlem, van 9—12 u. en van 25 u. 's Maandagsavonds van 79 uur. KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. ZIJLWEG 138 -144 HAARLEM Utrecht. De heer K. J. Kruyt, dierenarts te Lekkerkerk, is gepromoveerd tot doctor in de dierengeneeskunde. ALS IN OKTOBER van liet volgende jaar de Velsense tunnels gereed zullen zijn, is dit gedeelte van Kennemerland een aantal nieuwe gebouwen rijk, die alle het bekende embleem van de Nederlandse Spoorwegen zullen dragen: nieuwe stations, die de grote veranderingen, welke ook voor het spoorwegverkeer uit de gereedgekomen tunnel zullen voortvloeien, markeren. Het zijn niet alleen veranderingen, zichtbaar aan stations en tunnelbakken, verlegde sporen en nieuwe tracés, die zich door de polders aan weerszijden van het Noordzeekanaal buigen, maar het worden ook veranderingen voor NS zelf. Want deze tunnel is tenslotte de eerste, die in Nederland ook het spoorwegverkeer dient en alleen al het feit, dat er twee hellingen van zestig percent in voorkomen, zo steil dus als nergens anders in het land op de hoofdbaan voorkomen, geeft de tunnelbouw voor de Spoorwegen nog meer dan voor de Rijkswaterstaat enigs zins het karakter van een experiment. Denk niet, dat inmiddels alle problemen, met de Velser spoorwegtunnel samenhangend, niet nauwkeurig zijn bestudeerd. Maar deze eersteling zal de spoorbrug overbodig maken, die dan ook zo gauw als het maar enigszins kan gaat verdwijnen en maakte aan de andere kant de bouw van liefst drie nieuwe stations noodzakelijk het station Duin en Kruidberg, dat eigenlijk meer recht zal krijgen op de naam „Santpoort" dan het bestaande, de halte Driehuis-Oost en het nieuwe station van Beverwijk. Aan de zuidkant van het kanaal zijn de spoorwegen in het voorjaar van 1956 be gonnen met dat deel van het werk, dat straks, in november, als eerste wezenlijke onderdeel van de spoorwegtunnel gereed zal zijn. Daar moet namelijk tussen het „oude" station Santpoort en de halte Drie- huis-Westerveld de aftakking naar de noordelijke tunnelafrit worden gemaakt. Er werd daartoe een bocht in de be staande rechte lijn gelegd, die bijna klaar is en over een kleine twee maanden zal liet treinverkeer tussen Haarlem en Velsen IJmuiden-Oost en verder naar Uitgeest deze bocht dus alvast moeten maken. Het station Duin en Kruidberg, dat in de aftakking is ontworpen, zal evenmin lang meer op zich laten wachten, want architect K. van der Gaast legt thans de laatste hand aan de tekeningen voor dit station netje, dat de functie van IJmuiden-Oost over zal nemen. Want de lijn naar IJmui- den zal zich in de toekomst niet langer bij Velsen IJmuiden-Oost afsplitsen, maar reeds bij Duin en Kruidberg. Daar voegt de dienst uit IJmuiden zich straks dan ook bij de uit de tunnel komende treinen, die ge zamenlijk via Haarlem naar Amsterdam doorgaan. Het nieuwe stationnetje Duin en Kruid berg, geprojecteerd dus als „verzorger" van de toekomstige uitbreiding van Sant poort-dorp in westelijke richting, zal drie sporen via twee perrons te verwerken krij gen één ervan is een „doorrijdspoor" voor goederentreinen en aangezien dit sta tion beslist in dienst moet zijn, als de tun nel volgend najaar klaar is, begint men hier binnenkort met de bouw. Even later, gerekend op weg naar de tunnel, zal de trein weer stoppen: halte Driehuis-Oost. Daar wordt nu nog hard gewerkt aan de doortrekking en de onder doorgang van de Hagelingerweg, die aan sluiting geeft op de Van den Vondellaan. Hier komen twee sporen met een eiland perron in het midden, dat voor het publiek bereikbaar zal zijn uit het voetgangers- luuneltje onder de nieuwe spoorbaan door. Evenmin als het station Duin en Kruidberg krijgt deze halte Driehuis-Oost een kap over de perrons: er zullen abri's worden geplaatst. Nog verder naar het noorden, daar waar de tunnelbak in open uitvoering in de grond verdwijnt op weg naar de onderdoorgang van het kanaal, is het werk klaar op bal- lastbed en sporen na. Van Duin en Kruid berg tot de oude Hagelingerweg liggen de rails er inmiddels al en het wachten is nu op een ophoging van die Hagelingerweg, opdat het verkeer daar voorlopig nog even de nieuwe spoorlijn kan passeren tot het definitief rechtdoor kan naar Driehuis en de oude Hagelingerweg wordt opgeruimd. In totaal generaal gezien zal het beton werk voor de Velser spoorwegtunnel in mei 1957 gereed kunnen zijn. Daarbij is de mogelijkheid opengelaten deze tunnel als nog, evenals de autotunnel, van een gefor ceerde ventilatie te voorzien, maar men wil eerst aan de hand van proeven afwachten, wat de dieseltractie voor de lichte goede rentreinen, die door de tunnel mogen, gaan doen en of de treinstellen zelf niet voldoen de zuiging in de tunnel ontwikkelen, zodat luchtverversing, anders dan door middel van de thans geprojecteerde schachten, overbodig blijkt te zijn. De situatie in het noorden is nog niet zo ver als in het zuiden: het nieuwe station voor Beverwijk, dat „achter" het oude komt, is alleen nog maar in tekeningen op genomen als „een station'" zonder dat het nog zijn architectonisch gezicht heeft ge kregen. Het wordt echter dit staat vast het belangrijkste stationsgebouw van het hele miljoenenproject. Tèrzijde van het gebouw is gedacht aan een autobus station voor de door en in Beverwijk rij dende diensten. De dubbele spoorbaan, die uit de tunnel komt, wordt langs twee tussen de sporen liggende perrons opgevangen en er is ge rekend op een uitbreiding met een derde spoor. Tussen de beide perrons zal een tun neltje de reizigers een snelle verbinding verschaffen met dit tunneltje zal men reeds deze week beginnen. Maar of het hele station al klaar zal zijn, wanneer de tunnel geopend wordt, is een vraag, die men bij de Spoorwegen ook niet met ja kan beantwoorden. Het is inmiddels niet zo erg, want het oude gebouw kan dan nog even dienst doen tot het nieuwe er staat. Liever had ook N.S. gezien, dat de tunnel met alle „bijkomende werken" als één nieuw geheel kon worden ingewijd, maar dit haalt men eenvoudig niet meer. Voor het goederenvervoer naar Hoog ovens en papierfabriek en voor de stad Beverwijk zelf wordt een nieuw los- en laademplacement van ongeveer dezelfde capaciteit als het huidige aangelegd, achter het bestaande, dat dan dus verdwijnen kan. Veel goederenvervoer zal er niet door de tunnel komen zoals gezegd werd beperkt het zich tot lichte goederentreinen, want de kolenwagens voor de Hoogovens zullen alle via Hembrug en Uitgeest worden ge dirigeerd. Niettemin kan elke goederen trein via een kruisend spoor snel op een spoor naar het Hoogoventerrein worden geleid met een aansluiting voor Van Gel der. Voor het industrieterrein in de omge ving van de Plaatwellerij staat voor een veel verdere toekomst een spoor langs de tunnel terug en dan vlak bij de kanaaloever er óver op papier, maar zover is het voorlopig nog niet. Wanneer de bestaande spoorbaan tus sen de Velser spoorbrxig en Beverwijk door de tunnel overbodig zal zijn ge worden en dus kauworden opgebroken, verliest ook de Halte Hoogovens haar bestaansrecht. Men puzzelt echter nog over de bediening van het Hoogoven- personeel en heeft onder meer in ge dachten, de functie van deze halte te laten overnemen door het nieuwe sta tion Beverwijk. De hoofdingelanden van de Haarlemmer meerpolder hebben in een vanmorgen ge houden vergadering besloten om aan het personeel een loonsverhoging van 6% toe te kennen overeenkomstig de voorschrif ten van Gedeputeerde Staten. Deze houden onder meer in, dat de loonsverhoging per 1 september zal ingaan. De heer jhr. mr. M. L. E. ven Fisenne, hoofdingeland en burgemeester van War mond, wilde het voorstel van de ambtena renbonden overnemen en de verhoging per 1 juli doen ingaan, daar de „ambtenaren nooit een extraatje hebben". De dijkgraaf mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht en enige andere oofdingelanden, waren het hier niet mee eens. Het polderbestuur heeft in deze zaken altijd het rijk gevolgd. Het nemen van afwijkende beslissingen achtte men onjuist temeer daar dit consequenties kan hebben voor de besluiten van overige waterschappen. De heer Von Fisenne bleef bij zijn standpunt, waarbij hij wees op de 'autonomie van de waterschappen. Bij het gemeentebestuur van Bloemen daal bestaan plannen in de volgende raads vergadering een voorstel tot verhoging van de salarissen van het gemeentepersoneel aan de orde te stellen. Over de wijze, waar op de verhoging zal geschieden beraden B. en W. zich nog. De gemeentelijke inspectie van het lager onderwijs te Haarlem zal enige uitbreiding ondergaan. B. en W. hebben sollicitanten opgeroepen voor de functie van pedago- gisch-didactisch medewerker en van con sulente voor het kleuteronderwijs. De benoeming van een pedagogisch- didactisch medewerker is noodzakelijk om de inspecteur meer gelegenheid te geven de nadere vormgeving van allerlei onder wijsproblemen te bestuderen en uit te werken. Uiteraard dient de inspecteur dan niet te zeer gebonden te zijn aan een groot aantal vergaderingen, bijeenkomsten en dergelijke. Voor zijn vervanging kan men niet met een administratief ambtenaar vol staan, doch dient men de beschikking te hebben over een op onderwijsgebied des kundige. Een consulente voor het kleuteronder wijs is niet alleen onontbeerlijk voor het uitbrengen van adviezen ten dienste van de ontwikkeling en ontplooiing daarvan, maar kan ook als uitvloeisel worden gezien van de nieuwe wettelijke regeling van het kleuteronderwijs. Thee willig. Op de gisteren in Amster dam gehouden theeveiling heerste een zeer willige stemming. De prijzen lagen van 5 tot 20 cents boven die van de vorige veiling. De grootste belangstelling kwam van de theepakkers, die er naar streven hun voor raden te verhogen. Men houdt namelijk rekening met de mogelijkheid dat de sche pen, die de thee aanvoeren, de langere reis om de Kaap zouden moeten gaan maken. ADVERTENTIE De electrisch beweegbare pui van MAGAZIJN NEDERLAND werd ver vaardigd door v.h. Knippenburg en Niël, Rotterdam Weet u wel dat HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ook onder de vakmensen in de dagbladwereld de reputatie heeft een vooraanstaande krant te zijn? Dat zegt toch wel iets en wij zijn er trots op. Voor u kan het, wanneer gij althans nog geen abonné mocht zijn, temeer een reden zijn dit te worden. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per kwartaal/per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 oktober 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 september 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13