De Tweede Kamer moet haar werk ruim zes weken onderbreken Mevrouw Bouman in stilte uit Djakarta vertrokken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Critische opmerkingen van voorzitter Kortenhorst Koningin sprak met mr. Burger HET WEER: Nog droog Het woord is aan De kabinetsformatie „Mijn veiligheid hier is niet gegarandeerd" Stuurman CoSien 71e JAARGANG No 63 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 301e JAARGANG No 216 Britse atoomproef uitgesteld Verwijt aan de Eerste Kamer Bolsjoi-Ballet dreigt optreden in Londen af te zeggen Djakarta beschuldigt Von Brentano sprak met Eden, Pineau en Dulles Clandestiene zender in Hilversum Automatische Horloges Opgebaggerde bom ontplofte; een gewonde Kroesjtsjev bij Tito Trein ontspoord in Noord- Sumatra; drie doden Curasao bestelt zeewater destillateur Peking-China verwerpt persoonsverering Oostenrijkse dame gedood bij autobotsing in N.O.-polder 11 B BI 0 Hoofdkantoor Qrote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave- Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een Britse atoomproef, die hedenochtend op het proefterrein van Maralinga in Australië zou worden genomen, is uitge steld wegens een te verwachten storm in de wateren ten zuiden van Australië. Dr. C. G. Kortenhorst, die opnieuw tot voorzitter van de Tweede Kamer is benoemd, heeft in de donderdagmiddag gehouden vergadering van deze Kamer enige critische opmerkingen gemaakt over de vertraging die het werk van de Kamer ondervindt door de gang van zaken bij de kabinetsformatie en over het feit dat de Eerste Kamer pas op 21 augustus het voorstel tot uit breiding van de Eerste en Tweede Kamer heeft aangenomen. Dr. Kortenhorst zei geen voorstel te kunnen doen over het houden van de volgende vergadering der Tweede Kamer. Van de kabinetsformatie zal het afhangen, zo zeide hij, wanneer de Kamer weer bijeen zal komen. Een nieuw kabinet zal een regeringsverklaring willen afleggen en daarover van gedachten willen wisselen. Het had daarom zijns inziens geen zin nu algemene be schouwingen over de begroting te houden, maar deze te combineren met het debat over de regeringsverklaring. Dr. Kortenhorst verklaarde dat de be zwaren tegen de te late inwerkingtreding van de Grondwetbepalingen inzake de uit breiding van het ledental der Kamers niet even zwaar wegen voor de Eerste als voor de Tweede Kamer. De Tweede Kamer draagt de volle last van de ontstane ver traging omdat zi.i, aldus de voorzitter, steeds het eerste aan bod is. „Reeds op 4 februari van dit jaar heb ik de minister van Binnenlandse Zaken op de noodzaak van voortvarendheid attent gemaakt. Ik heb daarbij alle medewerking verkregen. De regering was ons opnieuw terwille door reeds op 3 juli de wetsontwerpen bij ons in te zenden. Onze Kamer bleef niet in gebreke dit snelle tempo te volgen door acht dagen later de voorstellen aan te ne men. De Eerste Kamer bleek aanzienlijk veel meer tijd nodig te hebben en nam pas 40 dagen later, op 21 augustus, het voorstel aan. Wanneer de Eerste Kamer op 31 juli de behandeling zou hebben voltooid en de datum voor de uitbreiding der beide Ka mers op een en dezelfde dag zou zijn vast gesteld, dan zouden de beide Kamers op 13 oktober in vergrote formatie hebben kunnen optreden". Dr. Kortenhorst zei, nog getracht te heb ben een dreigende impasse te vermijden door voor te stellen het inwerkingtreden van de uitbreidingen der Kamers op ver schillende tijdstippen te doen plaats vin den, zodat de Tweede Kamer niet zou be hoeven te wachten totdat de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer zouden hebben gekozen. Het zou -weinig elegant kunnen schijnen, wanneer gedurende enige weken de Tweede Kamer uit 150 en de Eerste Kamer uit 50 leden zou hebben be staan. Praktische kanten waren aan deze onevenwichtigheid echter niet verbonden. Thans is de Tweede Kamer voor de keuze gesteld hetzij haar zomerrèces tot 6 novem ber te verlengen, hetzij als rompparlement een aantal wetsontwerpen in afdelingen en commissies te onderzoeken. In elk geval is echter door de ontstane en in stand ge houden vertraging een toestand ontstaan, die volop onelegant moet worden genoemd, aldus dr. Kortenhorst. „Wij moeten nu onze werkzaamheden met 100 leden beginnen en kunnen pas over ruim zes weken met 150 leden daarmee verder gaan. Een aantal leden, dat vóór de Kamerontbinding deel uitmaakte van dit college en die bij tijdige uitvoering van de nieuwe bepalingen der Grondwet reeds nu tot het lidmaatschap zouden zijn toege laten, moeten thans wachten tot begin no vember voordat zij hun onderbroken Ka- merarbeid kunnen hervatten. Dit is niet LONDEN (U.P.). - Het Bolsjoi Theater in Moskou heeft een communiqué uitge geven, waarin gedreigd wordt het voor oktober aangekondigde optreden in Lon den te zullen afzeggen als „het incident met Nini Ponomareva niet wordt opgehel derd". Volgens het Russische persbureau Tass hebben leden van het ballet naar aan leiding van „de onbegrijpelijke provocatie tegen een Russische atlete" een open brief gericht aan de Izwestia, waarin de vraag wordt gesteld of het gezelschap in Enge land zou kunnen optreden zonder „aan enige vorm van vervolging te worden blootgesteld". Deze brief is met grote kop pen afgedrukt. Het zou het eerste optreden van een der beroemdste balletten ter wereld buiten Rusland zijn. Op 3 oktober zouden de voor stellingen in Covent Garden, het theater van het Sadler's Wells Ballet, beginnen. Ken totaal van ruim vijftigduizend plaat sen is reeds verkocht, vier dagen voor de opening der kassa's stonden de balleto mane Londenaars in de rij, met dekens, tenten en primussen. Enige tonnen decors en bagage van het ballet waren reeds in de haven van Lon den gearriveerd, doch mochten niet ont scheept worden voor daartoe uit Moskou opdracht zou worden gegeven. DJAKARTA (A.N.P.) De woordvoer der van het Indonesische ministerie van Voorlichting, Mononutu, heeft vandaag Nederland beschuldigd van schending van de in 1949 gesloten RTC-overeenkomsten, toen het Westelijk Nieuw-Guinea „unila teraal annexeerde" en dit gebied in de Ne derlandse grondwet tot een deel van het Koninkrijk der Nederlanden verklaarde. De woordvoerder zeide dat het besluit van Indonesië om alle RTC-overeenkom sten op te zeggen en de schulden aan Ne derland te annuleren werd genomen na deze unilaterale Nederlandse annexatie van Westelijk Nieuw-Guinea. alleen onaangenaam voor hen, maar werkt bovendien nadelig voor de continuïteit in de bezetting van de talrijke commissies der Kamer en voor de samenstelling van de delegaties naar internationale en supra nationale parlementaire lichamen. Het zal bijvoorbeeld van Nederlandse zijde niet mogelijk zijn reeds thans aan het inwerkingtreden van de interparlementaire raadgevende Beneluxraad medewerking te verlenen". De Kamer ging hierna voor onbepaalde tijd uiteen, nadat een aantal wetsont werpen naar de commissies was verwezen. Prof. Van der Pot ontvangen Het kabinet der Koningin deelde heden morgen mede dat de Koningin heden morgen in paleis Soestdijk prof. mr. C. W. van der Pot heeft ontvangen. LONDEN (United Press) De West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft donderdag in Londen met Engelse, Franse en Amerikaanse rege ringsleiders geconfereerd over de een making van Duitsland. Men veronderstelt dat de besprekingen gebaseerd waren op de recente nota van Adenauer aan Rusland en d'e Westelijke landen. ADVERTENTIE BARTELJORISHR. HAARLEM TEl H439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL..717162 Suède Damesgasjes in kleuren 98.50 Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de gemeente politie in Hilversum een clandestiene radiozender opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 37-jarige procuratiehouder C. M. R., die met deze zender experimenteerde. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Anonymus: Vlot spreken in het openbaar is moeilijk, maar vlot luisteren nog moeilijker. Uit het feit, dat de Koningin donderdag middag om vier uur de fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Burger, ten paleize Soestdijk heeft ontvangen, kan worden afgeleid, dat alle geruchten over het ver: lenen van een geheime opdracht van elké grond zijn ontbloot. Toch heeft de ont bieding van de socialistische fractieleider in parlementaire kringen enige verwonde ring gewekt. Algemeen was men van oor deel, dat na het bezoek van de vice-pre sident van de Raad van State, in eerste instantie de voorzitters der Kamers mr. Jonkman en dr. Kortenhorst, voor een na der overleg door de Koningin zouden wor den ontboden. Nu dat niet is gebeurd wint de gedach te veld, dat alsnog langs informatieve weg gepoogd wordt uit de impasse te geraken. Het is niet bekend of mr. Burger een in formatieve opdracht Heeft gekregen. Het kan ook zijn, dat de Koningin de socialis tische fractieleider een nadere precisering heeft gevraagd over die punten, welke de vorming van een kabinet op brede basis onmogelijk hebben gemaakt. Mr. Burger heeft na zijn onderhoud met de Koningin op korte termijn de P.v.d.A.- Tweede Kamerfractie in vergadering bij eengeroepen. Te verwachten is ook, dat de voorzit ter van de K.V.P.-fractie, prof. Romme, voor een onderhoud ten paleize Soestdijk zal worden uitgenodigd. Dit werd als „zeer wel mogelijk" van gezaghebbend- zijde medegedeeld. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat na een kabinetloze periode van hon derd dagen de'bereidheid zich rond de con ferentietafel te scharen in de grootste partijen plotseling weer aanwezig blijkt te zijn. Een en ander moet als resultaat worden gezien van het overleg, dat in deze dagen zich achter de schermen heeft afge speeld. Maar het is misschien op dit mo ment nog teveel gezegd, dat er enig licht aan de horizon is verschenen, dat tot een gematigd optimisme voor de toekomst aan leiding geeft. Het onderhoud, dat de Koningin met de oud-hoogleraar heeft gehad, moet gezien worden in hetzelfde vlak als de besprekin gen, welke de Koningin maandag heeft gehad met prof. Beel, prof. Donner, prof. Kranenburg en prof. Oud. Deze hadden eveneens tot doel het inwinnen van staats rechtelijke adviezen. DJAKARTA (A.N.P.) Mevrouw M. Bouman, de verdedigster in de zaak- Sclimidt, is vrijdagmorgen om half zeven plaatselijke tijd op het vliegveld bij Dja karta aan boord van het K.L.M.-lijntoestel met bestemming Amsterdam gegaan. De autoriteiten hadden haar vertrek geheim gehouden. Slechts enkele Nederlandse ambassade-functionarissen deden haar uit geleide. Een aantal rechercheurs hield een oogje in het zeil. Haar vertrek volgde vier dagen na het incident in het gerechtsge bouw te Djakarta, waar een woedende menigte haar trachtte te grijpen. De Indo nesische autoriteiten hadden voorzorgs maatregelen getroffen om een vlot vertrek te verzekeren. In een onderhoud met de correspondent van het A.N.P. in Djakarta even voor haar vertrek, zei mevrouw Bouman, dat vrien den en Nederlandse functionarissen haar al maanden geleden hadden aangeraden om de verdediging op te geven en naar Neder land terug te gaan. „Maar ik wilde blijven om mijn werk zolang mogelijk voort te zetten", zei zij. Mevrouw Bouman zei thans te vertrek ken, omdat zij toch niets meer voor haar cliënt kon doen, behalve de uitspraak van de rechter af te wachten, en ook „omdat het nu wel duidelijk is dat mijn veiligheid niet langer gegarandeerd wordt". Zij ver telde dat ze tot deze slotsom was gekomen nadat de autoriteiten haar hadden aange raden haar toevlucht te zoeken in de am bassade. „Ik besefte dat als ik nog langer zou blijven, ik slechts de politie en auto riteiten tot last zou zijn." Mevrouw Bouman zei, dat zij slechts min achting had voor de menigte, die haar maandag in het gerechtsgebouw had aan gevallen. De menigte werd geleid door de ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM Bij de ingang van de nieuwe jachthaven te Vlissingen is donderdagavond een zware bom uit de oorlogsdagen ontploft, die was opgebaggerd door een baggermolen. Er ont stond een grote ravage. De machinist Ba- kema uit Sappemeer werd licht gewond door wegspringende scherven. voornaamste getuige a charge Manoppo, die in april ook de demonstraties tegen de Nederlandse advocaat Van Empel had ge leid, toen deze in Indonesië aankwam. Mevrouw Bouman heeft donderdagoch tend nog een bezoek gebracht aan Schmidt, die in de Tjipinanggevangenis vertoeft. Zij zei, dat Schmidt zich kennelijk zorgen maakte over haar veiligheid, nadat hij ver nomen had, hoe zij in het gerechtsgebouw was aangevallen. Zij heeft de hele ochtend met Schmidt gepraat. Ondanks de drie jaar, die hij reeds in gevangenschap heeft door gebracht, is zijn geest ongebroken, zo ver klaarde zij. Op de vraag waar zij het meest naar ver langt in Nederland, antwoordde mevrouw Bouman „Lang en rustig slapen". Mevrouw Bouman had sedert maandag gewoond in de ambtswoning van de laatste Nederlandse hoge commissaris, graaf Van Bylandt op het voormalige Koningsplein. Haar eigen woning werd door de politie be waakt ter voorkoming van verdere demon straties. Hedenmorgen vernamen wij, dat mevrouw Bouman niet direct naar ons land zal komen. Het ligt in haar bedoeling haar reis ergens onderweg te onderbreken om van een welverdiende rust te genieten. Pas na de uitspraak in de zaak-Schmidt komt mevrouw Bouman naar Nederland. Haar echtgenoot is reeds onderweg om haar te ontmoeten. Wrijving tussen Joegoslavische en Russische communisten? BELGRADO (Reuter) In Belgrado ge looft men, dat maarschalk Tito met de Sovjet-partijsecretaris Kroesjtsjev, die op het ogenblik een „particulier" bezoek aan Joegoslavië brengt, besprekingen voert over wrijving tussen de Joegoslavische en de Sovjet-russische communistische partij. De Joegoslavische communisten zouden geprikkeld zijn over de langzame uitvoe ring van de gemeenschappelijke verklaring over samenwei'king tussen de beide par tijen, die werd opgesteld toen Tito onlangs Moskou bezocht. Ook zou het tempo van de „de-Stalinisatie" in de Sovjet-Unie vol gens de Joegoslaven te traag zijn. DJAKARTA (ANP) Nabij Teluk Mengkudu in Noord-Sumatra is een goe derentrein ontspoord en gekanteld, doordat opstandelingen de rails opgebroken had den. De locomotief en alle 39 goederenwa gons kantelden om en blokkeren thans de spoorwegverbinding tussen Tebing Tinggi en Medan. De machinist en twee andere mannen kwamen om het leven. De trein behoort aan de Deli Spoorweg Maatschap pij. Een firma in Glasgow heeft thans op dracht ontvangen voor de bouw van een installatie op Curacao die per dag 4.000 ton zeewater in drinkwater zal omzetten. Het contract omvat de bouw van krachtcentra les, boilers, turbogeneratoren, pompen en pijpleidingen. De waarde van het contract j beloopt meer dan 1 miljoen pond sterling. I Het project is, zoals wij reeds vorige maand meldden, onderdeel van een groot plan om de Antillen aantrekkelijker te maken voor de vestiging van Nederlandse en buiten landse industrieën. Donderdag, op de zesde dag van het con gres van de Chinese communistische partij in Peking, heeft vice-minister-president Teng Hsia Ping, die lid is van het politieke bureau van de partij, gezegd dat de per soonsverering ook in de Chinese volks republiek een rol heeft gespeeld. Hij her innerde eraan, dat president Mao Tse Toeng in 1949 een besluit heeft doen aan nemen, waarbij het partijleden verboden werd „verjaardagen van partijleiders te vieren, straten of fabrieken naar hen te noemen of hun vleiende boodschappen te zenden", zo meldt AFP. Reuter voegt hieraan toe dat buiten landse waarnemers op het congres hebben verklaard, dat communistisch China tracht, de rampzalige vergissingen van de andere communistische landen te voorkomen door in bepaalde opzichten het beleid te wijzi gen en de partij-„grondwet" te herzien. In het bijzonder is men er op uit, waar borgen te scheppen tegen gedwongen „spe cialisatie" en persoonsverheerlijking. Donderdagmiddag heeft op het kruis punt Tuinderweg-Oosterringweg in de Noordoostpolder nabij Luttelgeest een ernstige aanrijding plaats gehad, die aan een 40-jarige dame uit Oostenrijk het le ven heeft gekost. Een personenauto, bestuurd door de heer W. A. uit Bantega (Friesland) naderde het kruispunt uit de richting Emmeloord, terwijl op hetzelfde moment de auto van de heer J. M. uit Leeuwarden van de Oosterringweg naderde. Met grote snelheid zijn de beide auto's op elkaar gereden. De Oostenrijkse dame, die bij de heer W. A. in de auto zat, werd op slag gedood. De vijf overige inzittenden van de beide wagens werden allen min of meer ernstig gewond. De toestand van de beide bestuurders is zeer ernstig. De gewonden werden naar ziekenhuizen in Vollenhove, Heerenveen en Sneek overgebracht. „Wij moesten er toch nog maar even op uitgaan" schijnen alle bevoorrechte dames gezegd te hebben, die op de hier geplaatste foto's zijn „vastgelegd". En zij zochten de zonzijde. Op het Bloemendaalse strand, bleek het al even aangenaam toeven als in de Haarlemmerhout. Niet zonder een zweempje jaloezie bekijkt menige verregende vakantieganger het subtropische schouwspel. Het zomert naarmate het winter wordt atxxxx r» xx xyxxxxxxxxxrra-t «-toyjtocccccco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met veran derlijke bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig ver andering in temperatuur. Aanvanke lijk zwakke, later matige wind uit zuidelijke richtingen. 22 september Zon op 6.28 uur, onder 18.41 uur. Maan op 19.12 uur. onder 9.12 uur. Maanstanden 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 september Hoog water: 4.19 en 16.37 uur. Laag water: 0.07 en 12.24 uur. Zaterdag 22 september Hoog water: 4.48 en 17.08 uur. Laag water: 0.42 en 12.52 uur. peren. Overigens komt er in het tempera- tuurverloop maar weinig ver;-dering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) REGENKANS NOG KLEIN De beide depressies, die zich gisteren op de oceaan bevonden, hebben zich verenigd tot een omvangrijk lage drukgebied, dat zich evenwel maar langzaam verplaatst. De eerste regenzone van het depressie- sy "n is tot Engeland en West-Frankrijk doorgedrongen, maar nam snel in bete kenis af. Ook de activiteit van de tweede regen zone, die vanmorgen Ierland naderde, neem* f. De kans op regen blijft dan ook in onze streken gering. Wel zullen af en toe wol kenvelden overdrijven, die overdag de verwarmende invloed van de zon wat tem- to C BB ■2 d Weerstoestand buitenland a c ui O c at E25 ZS Stockholm zwaar bew. w 17 0 Oslo mist windst. 16 Kopenhagen zwaar bew. z 16 0 Aberdeen zwaar bew. z 17 0 Londen geheel bew zzw 22 0 Amsterdam mist z 22 0 Luxemburg licht bew. ono 21 0 Parijs nevel O 25 0 Bordeaux mist z 25 2 Grenoble nevel windst. 25 0 Nice zwaar bew. nw 24 0 Berlijn nevel ozo 19 0 Frankfort nevel ono 20 0 Miinchen mist windst. 21 0 Zürich mist windst. 23 0,4 Genève nevel windst. 24 0 Locarno geheel bew. windst. 21 0 Wenen nevel windst. 22 0 Innsbruck mist windst. 24 0 Rome nevel windst. 26 0 Ajaccio half bew. ono 25 0 Mallorca zwaar bew. nnw 27 0 Weerstoestand binnenland Den Helder half bew. z 12 0 Ypenburg dichte mist windst. 12 0 Vlissingen dichte mist windst. 13 0 Eelde licht bew. ozo 8 0 De Bilt mist zzo 11 0 Twente half bew. ozo 11 0 Eindhoven dichte mist windst. 11 0 Vlv. Z.-Limb mist z 13 0 (De temperatuur is van Hedenmorgen i uur. de neerslag van de laatste Z4

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1