Panda en de Meestexwnagiër Amerikaanse olie en tankers beschikbaar voor West-Europa V AM NIEL A&c. J r Toch ió het zo Olievoorziening gewaarborgd als het Suezkanaal enkele maanden sluit SCHOORSTEENKLOKJES De radio geeft zaterdag NAAIMACHINES ATTENTIE ALPHENAAR Wereldnieuws Vracht- en passage tarieven hoger om De Kaap Koningin ontving „Duitse Staring" In een maand 135 doden en ernstig gewonden Prijzen Internationaal Vocalistenconcours Bestuur van de B.E.A. geschorst Mr. Kortenhorst weer Kamervoorzitter Leeuwarden en Deventer voor de synodale oproep Bouw van eerste motel in Amsterdam begonnen Nederlandse kustvaarder kreeg averij Voor Nieuw-Guinea f 60 miljoen in 1957 Indiër directeur der FAO Caligula VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 HOUSTON (Reuter/AFP). De Ameri kaanse staten Texas, Louisiana, Oklahoma en Nieuw-Mexico hebben meegedeeld, dat zij aan West-Europa de olie zouden kunnen leveren, nodig om te voorzien in een even tueel onvoldoende aanvoer uit het Midden- Oosten. Deze vier staten, die gemiddeld 4.576.000 vaten (barrels) olie per dag pro duceren kunnen hun dagproduktie met de volgende hoeveelheden vergroten: Texas met 1.000.000, Louisiana met 300.000, Okla homa met 125.000 en Nieuw-Mexico met 50.000 vaten (barrels). Indien de Suezkanaalconferentie te Lon den mocht besluiten, dat het nodig is tank schepen uit de Amerikaanse reservevloot te gebruiken, zullen de eerste schepen bin nen ongeveer twee weken in de vaart wor den gebracht. De gehele reservegroep, die 26 tankschepen van het type T-W inet een vervoerscapaciteit van elk ongeveer 141.000 vaten (barrels) omvat, zal in ongeveer zes tig dagen gereed kunnen zijn. Bij het uit werken van de plannen gaat men uit van de veronderstelling, dat het Suezkanaal over ongeveer twee weken gesloten zal zijn voor de schepen van de vereniging van ge bruikers van het Suezkanaal. De plannen om de schepen van de leden der vereni ging rond Kaap de Goede Hoop te zenden en de leemte in de Europese olievoorzie ning, die hierdoor zal ontstaan, te vullen met olie uit Noord- en Zuid-Amerika, zul len dan spoedig worden uitgewerkt. Deze plannen zijn gebaseerd op een sluiting van het Suezkanaal gedurende een jaar. Zelfs in geval het verkeer door het Suezkanaal gedurende enkele maanden on derbroken mocht worden, zal in de olie behoeften van Europa voorzien kunnen worden, dankzij aanvullende aankopen in de Amerikaanse landen en het gebruik van een aanvullende vloot, die de olie uit het Midden-Oosten rond de Kaap vervoert, zo menen de deskundigen van de Hoge Auto riteit der Europese gemeenschap voor Ko len en Staal (EGKS). In 1955 werd 107 miljoen ton olie uit het Midden-Oosten naar de Middellandse Zee gezonden, waarvan 67 miljoen ton door het Suezkanaal en 40 miljoen ton door buis leidingen. Van dit totaal ging 90 miljoen ton naar West-Europa. De leveranties van N.-Amerika en Venezuela zouden tot 30 of 40 miljoen ton kunnen stijgen. De hoeveel heid uit het Midden-Oosten, die rond de Kaap gezonden zou moeten worden zou niet groter behoeven te zijn dan 20 miljoen ton. Er is een reserve-tan kwoot van meer dan 2 miljoen ton, die voldoende zou zijn om in nieuwe eventuele behoeften te voor zien, dankzij een vergroting van de snel heid der schepen en een verkorting van de tijden, dat de schepen door onderhoud niet gebruikt kunnen worden. De deskun digen overwegen nog op welke wijze door het gebruik van andere brandstoffen de invoer van olie verminderd kan worden. ADVERTENTIE Voor het moderne interieur Zojuist ontvangen: Nieuwste serie in moderne stijl met slagwerk. Origineel JUNGHANS. Verkrijgbaar in diverse kleuren. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 3.00 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Demonstratief congres N.V.V. 13.40 Metropole-orkest. 14.05 Sportpraatje. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Voor de jeugd. 15.20 Platen. 15.45 Van de wieg tot het graf. 16.00 Kamerorkest. 16.45 Orgel. 17.00 Platen. 17.30 Demonstratief congres N.V.V. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen, aan gesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Potasch en Perlemoer, hoor spel. 22.20 Socialistisch commentaar. 22.35 Orgel en zang. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.40 Idem. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Platen. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.25 Boekbespreking. 15.35 Platen. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 De Schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Instrumentaal octet. 17.35 Instrumentaal trio, 17.55 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiophilharmonisch orkest en solist. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevarieerd programma. 22.10 Caabret. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws in Espe ranto. 23.2224.00 Nieuwe platen. TELEVISIE (N.C.R.V., K.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour- naar en weerbericht. 20.15 Sketch. 20.45 Ge varieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accor- deonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse koren. 17.20 Platen. 17.20 "Ha ten. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep-orkest. 20.45 Platen. 21.30 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. DJAKARTA/LONDEN (Reuter)/A.N.P.) De „vrachten conferenties" in het Verre Oosten hebben met het oog op het Suez- conflict voor de lijnen van de Indonesië Europa-conferentie een extra heffing van vijftien percent ingesteld op de vrachttarie ven van voor Europa bestemde lading. Het verhoogde tarief zal ook gelden voor Indo nesische vracht, die na zaterdag ingeladen wordt. De scheepvaartondernemingen in de wereld overwegen volgens de Londense „Financial Times" verdere verhogingen van de vrachttarieven in het verkeer tussen Europa en de landen ten oosten van Suez. Van de toeslag van vijftien percent zijn India, Pakistan, Ceylon nog uitgezonderd. Een verdere verhoging kan echter nood- kelijk blijken voor de vrachtprijzen tus sen Europa en het Verre Oosten, wanneer het Suezkanaal gesloten wordt. Het zal mogelijk nodig zijn een grotere verhoging van de vrachtprijzen dan vijftien percent toe te passen, wanneer de scheepvaart maatschappijen, die het verkeer tussen Europa, India en Pakistan onderhouden, de vrachtprijzen moeten verhogen. De scheepvaartmaatschappijen, die diensten onderhouden op de route van Europa naar Australië en Nieuw-Zeeland, overwegen geen onmiddellijke verhoging, van de, vracht prijzen. Het instituut van Londense ver zekeraars heeft de tarieven voor oorlogs risico-verzekering voor ladingen, die door het Suezkanaal worden verzonden voor de tweede maal verhoogd. De Peninsular and Orient Company, een van de grootste Britse stoomvaartmaat schappijen, heeft passagierstarieven met twintig percent verhoogd om de onkosten ver-bonden aan de omweg om Afrika op te vangen. Koningin Juliana heeft donderdag het hoofdbestuur van de Europese landbouw- federatie, de C.E.A., ontvangen, die deze week een congres in Scheveningen houdt. De Koningin toonde veel belangstelling voor de Europese landbouwvraagstukken en besprak met de gedelegeerden de moge lijkheid tot een intensiever agrarisch over leg in Europa, zowel in de O.E.E.S. als tus sen de zes Europese landen, die de Kolen- en Staalgemeenschap vormen. Het gesprek betrof voorts de pogingen van de C.E.A. om de omstandigheden waaronder de Europese boerenvrouwen leven, te verbeteren. In de loop van het onderhoud bleek, dat de delegatie een mpderne Staring rijk' was,, een landbouwkundige-dichter in de persoon van de Duitse vicepresident, Ed mund Rehwinkel. Gelijk onze Staring hon derd jaar geleden, is hij zowel landbouw- man als dichter, die eveneens het land leven als onderwerp van zijn poëziewerk heeft genomen. De laatste proeve van zijn werk mocht hij de Koningin aanbieden. Het verkeer in Amsterdam Het aantal verkeersongevallen is in augustus in Amsterdam iets minder groot geweest dan in de voorafgaande maanden. Blijkens de voorlopige telling verschilde het totaal aantal verkeersongevallen (1680 tegen 1629 in augustus 1955) en het aantal ernstige ongevallen (209 tegen 198) slechts weinig. Het totaal aantal slachtoffers bleek echter met 397 tegen 472 in het jaar te voren 15,9 percent lager te zijn. Het aantal gedoden en ernstig gewonden was in beide maanden nagenoeg gelijk: 135 tegen 137. Of dit laatste verschijnsel van structurele aard is, of dat toevallige omstandigheden hier hun invloed, d-oen gelden, heeft men nog niet kunnen nagaan. De cijfers over de maanden januari tot en met augustus geven voor het totaal aantal verkeersongevallen een vermeerdering met 9,9 percent ten op zichte van de overeenkomstige periode van 1955 te zien: 12.766 tegen 11.616. De ern stige ongevallen zijn in dezelfde mate toe genomen: 1731 tegen 1575. Het totaal aantal slachtoffers was iets minder maar het aantal gedoden en ernstig gewonden daarentegen steeg met 4,6 percent (1185 tegen 1133). Op het internationaal vocalistenconcours 1956, dat door de stichting ,,'s Hertogen bosch Muziekstad" in samenwerking met het Nederlands Impresariaat van afgelopen zondag tot en met gisteren is gehouden, zijn de prijzen aan de volgendè musici toege kend. Eerste prijs voor bassen: Ladislav Mraz uit Praag, tweede prijs: Guenther Wilhelms uit Münster. Voor de "alten werden geen prijzen uitgereikt. 'Tenoren: tweede prijs: George David Galliver uit Banstead in Engeland. Sopranen: eerste prijs cum laude: Elly Ameling uit Rotterdam en eerste prijzen voor Halina Lukomska uit Warschau en Edna Graham uit Londen. Tot de beste zanger van het gehele concours werd uit geroepen Ladislav Mraz, die daarvoor de culturele penning van de gemeente 's-Her- togenbosch krijgt. De jury stond onder voorzitterschap van Hein Jordans uit 's-Hertogenbosch en be stond verder uit de dames Jo Vincent, Eli zabeth Höngen, Annie Woud, Manus Wil- lemsen, Frans Andrée en Frans Vroons. De eerste prijzen bestaan uit een bedrag van duizend gulden en radio-engagementen. De uitreiking geschiedde gisteravond in het stadhuis door burgemeester mr. H. Loeff. Zondagavond concerteren de prijswinnaars met het Brabants Orkest in het Casino. Dit concert zal door de K.R.O. worden uitge zonden. Onlangs heeft het bestuur van de B.E.A. een coöperatieve vereniging van autorij schoolhouders, in haar orgaan enige weinig vleiende opmerkingen gemaakt over de directie en de organisatie van 't Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen, die grote beroering in deze vereniging hebben gewekt. De raad van districtsvertegenwoordigers van de B.E.A. heeft daarop in een spoed vergadering besloten het bestuur te schor sen en-een nieuw, tijdelijk bestuur samen te stellen. De districtsvertegenwoordigers waren van mening, dat het oude bestuur de directeur van het C.B.A.R. op „onterende ongemotiveerde en laaghartige wijze" heeft beledigd.. Het tijdelijke nieuwe bestuur heeft de directeur telegrafisch verontschuldigingen aangeboden. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is een Ko ninklijk Besluit voorgelezen, waarbij mr. L. G. Kortenhorst voor het tijdvak der tegenwoordige 'itting benoemd wordt tot voorzitter. De Westduitse -posterijen zullen, op 1 oktober een serie weldadigheidszegels uitgeven met afbeeldingen van „hel pers der mensheid". De zegels tonen een kraamverzorgster (7 3 pfennig), een moeder (20 10 pfennig), een kinder ver zorg ster (40 i- 10 pfennig) en een portret van de verloskundige dr. Semmelweis (10 5 pfennig). ADVERTENTIE ADVERTENTIE 70MGFNS MONTY-COATS Wegens overweldigende belangstelling wordt onze Dubileum-verkoop nog enige dagen voortgezet. de Tricot-specialist Grote Houtstraat 16 Gen, Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem De classicale vergaderingen Deventer en Leeuwarden van de Nederlandse hervorm de kerk hebben hun mening uitgesproken over de oproep tot bezinning over Nieuw Guinea van de generale synode. De vergaderingen in Leeuwarden en Deventer achten het in meerderheid juist, dat de synode tot bezinning op de zaak Nieuw Guinea heeft opgeroepen en zich daardoor bemoeid heeft met praktische staatkundige kwesties. Zij zijn niet van mening dat de synode met deze oproep eerst tot de classicale vergaderingen had moeten komen. De vergaderingen achten het juist, dat de synode de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw Guinea discu tabel heeft gesteld. De vergadering Deven ter dringt er bij de synode op aan, regering en parlement te verzoeken zich te bezin nen op dit vraagstuk. Met algemene stem men verzocht de vergadering Deventer de synode, aan de bijbels-theologische fun dering van de oproep verder te werken en de resultaten daarvan ter kennis te bren gen. Voorts sprak zij uit, dat deze zaak met meer overleg in de publiciteit had moeten worden gebracht. Ook de meerderheid van de vergadering Leeuwarden meent, dat de bijbels-theolo gische fundering van het stuk nog niet voldoende tot haar recht is gekomen en verdere bezinning vraagt. Zij is niet van mening, dat de classicale vergaderingen voor de publikatie geraadpleegd hadden moeten worden, maar betreurt met alge mene stemmen, dat de oproep in de pers verscheen voordat hij de kerkeraden had bereikt. Met de bouw van het eerste van twee motels, die de onlangs te Amsterdam op gerichte Motelmaatschappij Holland, een dochter-onderneming van de Compagnie international des Wagons-lits. gaat exploi teren, is een begin gemaakt. Dit motel verrijst aan de Haagweg hoek Sloterweg. Het motel krijgt eenentachtig kamers, elk plaats biedend aan drie of vier per sonen. Naast het complex is een benzinestation en een parkeerplaats voor 150 auto's ge projecteerd. Men hoopt vóór Pasen 1957 het hoofdgebouw te kunnen openen. Daarna zal met de bouw van het tweede motel aan de weg naar Hilversum in de gemeente Ouderamstel worden begonnen. LONDEN (AFP) Het 327 bruto- registerton metende Lustvaartuig „Hol land" uit Heerenveen is donderdagavond de Britse haven Kings Lynn binnengelopen na aan de Engelse oostkust in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip „Sum- mity", dat 554 ton meet. Beide vaartuigen zijn licht beschadigd, er zijn geen ge wonden. De begroting voor het departement van Overzeese Rijksdelen heeft voor de ge wone dienst een eindcijfer van f 80.999.140 met een nihilcijfer voor de buitengewone dienst. Voor Nieuw-Guinea is hiervan be stemd ongeveer f 60V? miljoen, voor Suri name en de Nederlandse Antillen ongeveer f 17,3 miljoen, voor het ministerie zelf ruim f 2 miljoen en voor militaire zaken f 1 miljoen. In de toelichting, die is ondertekend door ir. C. Staf als minister ad interim van Overzeese Rijksdelen, wordt onder meer medegedeeld dat met de Nederlandse An tillen intensief overleg gaande is over ver schillende daar te lande ontworpen plan nen voor de verbreding van de welvaarts- ba<ds van het land. Ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea wordt gezegd dat voortgegaan zal worden met het treffen van maatregelen, die er op gericht zijn het ontwikkelings proces van de Papoea te versnellen. Er zal >ok in het bijzonder naar worden ge streefd dit gebiedsdeel in economische zin krachtiger te maker. De wetkzaamheden op agrarisch gebied zullen daartoe worden uitgebreid en geïntensiveerd. Aan de opzet van nieuwe economische projecten en streekor.twikkelingsplannen, alsmede aan de uitbreiding van lucht- en zeeverbindin gen zal bijzondere aandacht worden be steed. Meei dan tot dusverre is geschied zul len ook de mogelijkheden worden onder-, zocht voor de münbouwkundige ontwikke ling van het gebie isdeel. Bij de voortschrijdende economische ont wikkeling van het rijksdeel zal blijvend aandacht worden besteed aan een zo vol ledig mogelijke inschakeling van de Pa poea in de werkzaamheden daar te lande. Zijn ontwikkeling in sociaal-culturele zin zal daarbij in nauw verband worden ge zien met zijn economische opheffing. ROME (Reuter) De kandidaat van India, Binay Ranjan Sen, is heden gekozen tot directeur-generaal van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie der UNO. Hij verwierf 42 stemmen tegen 29 stem men voor de Nederlandse minister van Landbouw, L. N. Mansholt. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 ADVERTENTIE KOOPT UW PICK UP bij een vertrouwd adres. geeft op GARRARD PICK-UPS 3 1AAR GARANTIE Vraagt demonstratie. Kruisweg 49 - Haarlem - Tel. 11532 Diensttijd. Ook de Westduitse christen democratische regeringspartij van bonds kanselier dr. 'Adenauer, schijnt thans voor een verplichte diensttijd van twaalf maanden in plaats van achttien maanden te zijn, zo is uit Bonn gemeld. Het partijbestuur sprak zich uit voor een „zo kort mogelijke verplichte diensttijd, die echter met de eisen van de nationale veiligheid te verenigen" moet zijn. Radio-amateurs. Een oproep van radio amateurs te Valencia voor een zeldzame medicijn waarmee men een Spaans kind, dal aan een bloedziekte lijdt, hoopt te redden, heeft succes gehad. Woensdag avond landde- bij Valencia een Ameri kaans legërtoestel uit Duitsland, dat het gewenste geneesmiddel meebracht. Geruststelling. Twee Amerikaanse artsen hebben voor rekening van het Ameri kaanse ministerie van Defensie een stu die gemaakt van verschillende methoden van „hersenspoeling". In een artikel in een medisch tijdschrift verklaren beide artsen, dat „hersenspoeling" slechts zel den blijvende sporen achterlaat bij hen die haar hebben ondergaan. Alleen bij personen met een zwak karakter of lij dend aan ongemotiveerde schuldgevoe lens kunnen er blijvende gevolgen op treden. Revolutie. In Moskou gaat zich een revo lutie in de herenmode voltrekken. De brede Russische pantalon zal vervangen worden door de broek met smallere pij pen, zoals die ook in de westelijke lan den gedragen wordt. Deze wijziging schijnt op last van hogerhand te zijn in gevoerd, want in het orgaan van het Sovjetrussische ministerie van Handel worden de Sovjetburgers uitgenodigd zich volgens de nieuwe mode te kleden. Manoeuvres. Alle bij de Zuidoost-Aziati sche Verdragsorganisalie aangesloten mogendheden, met uitzondering van Frankrijk, zullen deelnemen aan zee manoeuvres in de Java-zee, die 25 sep tember zullen beginnen. De manoeuvres, „operatie Albatros" geheten, zullen in drie fasen gehouden worden. Opgebracht. Volgens de agenten van de rederij van het Franse vrachtschip „Qualidia" in Hongkong is het 1.37,9 ton metende schip met een lading Ameri kaanse hulpgoederen aan boord door de Zuid-Vietnamese marine in beslag geno men. Het schip kwam uit Japan en was op weg naar Pnompenh in Cambodja. Voorzichtig. De Chinese politiek in Tibet zal gericht zijn op langzame, voorzich tige vooruitgang, zo heeft de vice-se'cre- taris van de commissie der communis tische partij in Tibet, Tsjang Koeo Hoea, op het partijcongres in Peking verklaard. De methoden moeten aangepast worden aan de toestanden in Tibet, waar men tot dusver nog een feódaal-stelsel met horigen had. Tuin. Het Engelse kustplaatsje Whitstable zal een tuin alleen bestemd voor blinden aanleggen. De bloemen en struiken zul len om hun geuren worden gekozen, hek ken zullen zo worden gemaakt dat ze de blinde wandelaars door de tuin heen zullen leiden en op de hekken zullen in scripties in braille vermelden welke bloemen zij ruiken. Olie. In de gehele Perzische pers is woens dag een advertentie verschenen, waarin ruwe olie-legen eeh prijs van ongeveer' 25 gulden per ton wordt aangeboden. Ieder, die over transportmiddelen be schikt, zo wordt in de advertentie gezegd, kan zich te Ghome melden. Men kan putten uit het fantastische „zwarte meer" waarin zich nog steeds de olie uit de tot dusverre onbedwingbare bron van Alborze stort. Record. Vluchtelingen-ambtenaren in West-Berlijn hebben meegedeeld, dat de miljoenste vluchteling uit Oost-Duits- land, sinds het begin van de registratie in januari 1949, donderdag naar West- Berlijn is overgekomen. Ambtenaren, die het cijfer van een miljoen een „triest re cord" noemden, zeiden dat meer dan de helft van de vluchtelingen voor het com munisme jongeren zijn beneden de 25 jaar. Ontdekking. Donderdag is een van de grootste smokkelaffaires van achter het IJzeren Gordijn door Oostenrijkse douaniers ontdekt: twee Hongaren wer den bij Nickelsdorf gepakt, toen zij 1000 Zwitserse gouden horloges en andere ar tikelen in een diplomatieke auto van Hongarije naar Oostenrijk trachtten te smokkelen. Sabotage. De politie te Johannesburg heeft bekend gemaakt, dat saboteurs getracht hebben om de bekende „blauwe trein" die van Kaapstad naar Johannesburg rijdt, te laten ontsporen. 11. Panda was hevig ontdaan, toen de figuur, die hij voor een druipsleenkegel had aangezien, zo plotseling tot leven kwam. In zijn verwarring hield hij diens baard nog steeds omklemd. „Laat af jonge uiterling!", riep de grijsaard. „Hier in de innerlijke wereld rukt men niet aan el kanders baard!" „N .neem me niet kw- kwalijk, meneer", stamelde Panda. „Maar ik dacht, dat u een druipsteen was". „Een druipsteen?", herhaalde de grijsaard. „Hoe ruw! Echt een opmerking voor een bar baarse uiterling!" Panda voelde zich nogal verlegen door deze terechtwijzing, maar nu kwam Jolliepop zijn kleine meester te hulp. „Pardon", zei hij. „Sta mij toe u er op te wijzen, dat de vergissing van meneer Panda zeer begrijpelijk is. Uw roerloze gestalte had inderdaad het uiterlijk van de druipsteenformaties". De oude baas scheen deze opmerking grappig te vinden. „Het uiterlijk!", riep hij. „Daarmee beoor deelt ge het innerlijk? Vreemde wezens zijt gij uiterlingen toch!" En zijn gelach schalde hol door de gewelven. DE ROMEINSE keizer Caligula kennen we voornamelijk als een hele of halve psychopaat, die de krijgstochten naar Brittannië en Germanië tot een bespotting maakte, door langs het strand schelpjes te gaan zoeken. Van Caligula weten we ook, dat hij zijn verachting voor de Oud- romeinse instellingen duidelijk maakte, door zijn paard tot consul te benoemen, en degenen die een klassieke opleiding hebben genoten, kun- f nen hem in het latijn zelfs la ten zeggen „laat men mij ha ten, als men mij maar vreest". Nu is het werkelijk niet zo eenvoudig een onbevooroor deeld beeld te krijgen van V. mensen die zich misdragen hebben en veel over de tong zijn gegaan. Van Caligxda staat het bijvoorbeeld hele maal niet vast dat hij werkelijk krank zinnig was, xoant verscheidene historici menen, dat hij welbewust het oosterse koningschap inhet Romeinse rijk wilde toepassen en dat hij zich daarom zo despo tisch gedroeg. In ieder geval is de figuur van deze keizer lang niet zo eenvoudig als sommige filmregisseurs menen. Maar ook afgezien van deze twistvraag, zou het onjuist zijn de hele regering van Caligxda af te meten naar de misdragingen van de keizer in latere jaren. Want - hoe vreemd het ook moge klinken - zijn rege ring werd in het begin als een verademing gevoeld en met vreugde begroet. Caligxxla verminderde de druk van de belastingen en won de volksgunst door geschenken en privileges. Dat moge ons een vrij goedkope methode toeschijnen, die in letterlijke zin echter zeer duur was, maar de nieuwe keizer bedoelde het aanvankelijk toch werkelijk goed, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij de beruchte processen wegens be lediging van de keizer afschafte. Als bit tere ironie staat hier tegenover, dat hij als eerste der Romeinse keizers en in, te genstelling met zijn voorgangers, zich a! spoedig ging gedragen als absoluut heer ser en oosters despoot. Toen eiste hij zijn verering als god, een opvatting van het keizerschap, waaraan zijn voorgangers Augustus en Tiberixis nog lang niet waren toegekomen. Het is niet ondienstig N hiervan kennis te nemen, omdat deze feiten ons kun nen doen inzien, dat de figuur van keizer Caligula door een opsomming van zijn wandaden niet voldoende getekend is. Iximiddels heeft deze geschiedexxis ons xvel zeer ver afgevoerd van ons eigenlijke onderwerp, dat beoogde 's mans naam te confronteren met de soldatenschoen of caliga, waarvan Caligula een verklein woord is. Deze soldatenschoen moeten toe ons eigenlijk voorstellen als een zool, waar van verschillende leren banden lopen naar de wreef, waar zij worden samengeknoopt. Het is eigenlijk meer een sandaal, dan een laarsje, althans volgens de tegenwoordige opxmttingen. Dat de keizer als „soldaten schoen, -laarsje of -sandaal" in de ge schiedenis bekend staat, is dan ook niet een gevolg van de nadruk die op dit schoeisel moet xxallen, maar dient geweten te xvorden aan het. soldatenpakje dat Cali gula als jongen in het leger van zijn vader in Germanië placht te dragen. Een vraag van een lezer brengt ons thans naar de tombe in de pyramids van Gisen. waarin juist vier Engelse quarters zouden gaan. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2