Uitgaan in Haarlem Gebouw van 41.000 kubieke meter zal zes miljoen kosten TUPKSIM Tweede leesweek bepleit de aandacht voor goede lectuur Vijftig jaar geleden Studiobouw door Wereldomroep VAN 29 SEPTEMBER TOT 7 OKTOBER 3"Hoe is het ontstaan?^ VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 3 Kleinzielige houding van omroepverenigingen Benarde werkplaats Houtje-touwtje Griekse koningspaar in Duitsland Goodwill-bomb ar dement Zender bouw vertraagd Al» Uw maag in lichter laaie raakt Rome sinds april droog Musicus liet vrouw en vier kinderen onverzorgd achter Friese beschuit Dit woord: PARTERRE Betaling I abonnementsgeld per giro S»x»occc<x<xxx5ocoocc<xxx>ooc<xx>xccoooocx»oooocjoooccood Brand verwoestte grote landbouwschuur op Texel Uit Haarlems Dagblad van 21 september 1956 (Van een redacteur) De kogel is door de kerk! De voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereldomroep, mr. A. J. d'Ailly, heeft donderdag op een persconferentie mee gedeeld, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Wereldomroep toestemming heeft verleend om een begin te maken met de eerste étappe van de voorgenomen studiobouw. Voor de onderhandse aanbesteding zijn reeds vjjf aannemers uitgenodigd. Hun aanbiedingen worden dezer dagen verwacht, zodat begin oktober de gunning kan plaats hebben. Het door de architecten Van den Broek en Bakema uit Rotterdam ontworpen studiogebouw kan in vier fasen worden uitgevoerd. Het krijgt een omvang van 41.000 kubieke meter en gaat in totaal de elektrotechnische apparatuur inbe grepen zes miljoen kosten, op basis van een jaar geleden gemaakte berekeningen. De eerste étappe omvat de bouw van zes kleine studio's voor gesproken uit zendingen en klankbeelden met bijbehorende regelkamers, vier opneemkamers voor de transcriptieprogramma's en enkele hulpruimten, alsmede een aantal voorlopige vertrekken ten dienste van de staf, zolang het gehele project nog niet gereed is. Dit deel van de studiobouw zal anderhalf jaar in beslag nemen, waarna nog een jaar voor het monteren van de apparatuur moet worden gerekend. De kosten van het eerste deel worden op twee miljoen gulden geraamd. Het studiogebouw van de Wereldomroep komt op een deel van het voor de toe komstige Radio- en Televisieslad in Hil versum gereserveerde terrein in het noor delijk deel van de gemeente. Het gebouw doet in zijn uiterlijke vorm onmiddellijk aan een vliegtuig denken. De „romp" be staat daarbij uit de ongeveer honderd meter lange programmavleugel. Op een gang, welke de verbinding vormt tussen alle in het studiogebouw ondergebrachte werk eenheden, zijn drie verdiepingen (glazen wanden om een betonskelet) geprojecteerd voor de huisvesting van de programma- dienst. De studioruimten zijn als uitstul pingen van de genoemde gang ontworpen, twee aan weerszijden. Na de reeds ge noemde eerste fase wordt in de tweede étappe wederom een studio-eenheid, deze keer bestaande uit vier iets grotere stu dio's met regel- en opneemkamers, hulp- vertrekken en galmkamer, tot stand ge bracht. Daarna volgt als derde de pro gramma-afdeling, terwijl in de laatste fase de bouw afgesloten wordt met de hoofd ingang en administratieve, technische en representatieve vleugel, welke haaks op de programmavleugel is getekend. De neus van dit „studio-vliegtuig" wordt gevormd door een studiozaal van wat grotere af metingen, welke dienen moet voor uit zendingen en opnemingen van program ma's waaraan gezelschappen te pas komen, zoals het groetenprogramma voor het „Schip van de week". Het gehele complex is ruimtelijk zo ingedeeld, dat elke af deling afzonderlijk nog kan worden uit gebreid. Wij hebben reeds meermalen erop ge wezen, dat de Wereldomroep, welke in feite Nederlands nuttigste en belangrijkste omroep is omdat zij het contact onder houdt met de landgenoten buiten de rijks grenzen en tevens door middel van uit zendingen in Afrikaans, Bahassa Indone- »OOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXX)OOOOOOOOCOOOOOCOOOOOOC>OCCOCCO i De toestand van het huidige zender- park van de Wereldomroep is net zo deplorabel als zijn studioruimte. De sterkste zender dateert van1927. Men is elke dag opnieuw beducht, dat 8 de bediening ervan levensgevaar voor 5 de technici zal opleveren. Een tweede x zender is zo versleten, dat hij slechts op halve kracht kan werken. In Huizen I noemt men de oude PCJ-zender dan ook wel de „Houtje-touwtje-zender" WXCCCC0303C<XXX>OOOOOOOOOOOCXXX»CCOCO:-CCCOCCOCX»:-CCCOCC< sia, Engels, Spaans en Arabisch zowel de commercies als de cultuur van Nederland onder de aandacht van het buitenland brengt, ontstellend slecht is gehuisvest. Men werkt op gangen en portalen, in berg- nokken, zolderkamertjes en bijkeukens, ja zelfs op toiletten. Bouwplannen bestaan er sinds 1949. In 1951 werd de Nederlandse Radio Unie in de voornemens van de Wereldomroep betrokken. Dit jaar ge raakte de minister ervan doordrongen, dat de Wereldomroep onverwijld met studio bouw moest beginnen wilde hij zijn taak naar behoren blijven vervullen, temeer nu tekening begint te komen in de voltooiing van het zendercomplex. Dit immers opent de mogelijkheid van twee programma's, ADVERTENTIE HANNOVER (United Press) Koning Paul en koningin Frederike van Grieken land hebben donderdag kamers betrokken in het kasteel Marienburg bij Hannover, dat bewoond wordt door de moeder van de ko ningin, maar het drietal heeft geen officiële ontmoeting gehad. Hertogin Viktoria Luise was niet uitgenodigd voor een der officiële ontvangsten, naar men aanneemt op in stigatie van het Grieks koninklijk echt paar. De hertogin heeft geweigerd kasteel Marienburg, dat zijn eigenaar, prins Ernst August, te duur wordt, te verlaten en daarbij de bescherming ingeroepen van de politie. In deze familietwist hebben de koning en koningin van Griekenland de zijde gekozen van prins Ernst August. Op verzoek van koning Paul hebben de federale regering en de staat Nedersaksen de hertogin niet uitgenodigd bij de officiële gebeurtenissen ter ere van de koninklijke bezoekers. De hertogin is een dochter van wijlen keizer Wilhelm. Voordat koning Paul en koningin F: rike zich naar het kasteel begaven wei.1 zij door het gemeentebestuur van Han nover in het stadhuis ontvangen. >XCCCCCCC<X>aXXXX)C>DOCOC>^COOOOCCC--CCCCCCCCO<XCCCCO"OCC T De studiobouw door de Wereldomroep is bekend gemaakt op de dag, dat het% honderdduizendste transcriptie-pro gramma werd verzonden. Het is een opname van de ouverture „De Vogels" van Diepenbrock, welke aan de Cana dese omroep is aangeboden. Daarmee heeft de transcriptiedienst 25.137 zend uren op zijn naam staan. Er zijn in totaal 8.115 verschillende programma's opgenomen in 49 talen, een machtig goodwill-bombardement. »ooooooook>oc<xxxoooocx>coooooo»c)ooocxxx»ooccocooccoooo;£ één in het Nederlands, één in een vreemde taal. Alvorens echter een beslissing te nemen over de uitvoering van de volgende bouw- étappes zou de minister gaarne zien, dat Binnenlandse en Wereldomroep in geza menlijk overleg de mogelijkheden van een zo groot mogelijke samenwerking na gaan. De Wereldomroep is het daar van ganser harte mee eens. De noodzaak om in elk geval direct met de eerste étappe te beginnen stond echter vast. Men weet, dat de Nederlandse Radio Unie na vijf jaar uitstel nog een vertragingsactie is '-■illen beginnen aldoor maar voortbor durende op het geliefde thema, dat de Wereldomroep uit de algemene middelen en niet uit de luisterbijdragen gefinan cierd dient te worden welke te klein zielig is dan dan dat wij er hier anders dan uit curiositeit van melding maken. De zo bezorgde penningmeesters van de luiste raarsverenigingen mogen gerust zijn: de Wereldomroep betaalt de studiobouw uit eigen reserves. In elk geval zal het zendercomplex aanzienlijk eerder gereed zijn dan de eerste studio-étappe. Ook met de zender- bouw heeft de Wereldomroep niet veel geluk gehad. De eerste, door Philips ge leverde, honderd-kilowattzenders is maan den later gereed gekomen dan verwacht mocht worden. Veertien dagen geleden werd voor het eerst proefgezonden. Reeds enkele uren later kwamen geestdriftige telegrammen over de ontvangst uit Indo nesië. De definitieve inbedrijfstelling is nu binnen enkele weken te verwachten, prompt gevolgd door de tweede zender van dezelfde sterkte, welke door een Zwitserse industrie is geleverd. In 1957 volgen dan nog twee zenders, één van vijftig en één van honderd kilowatt. Deze worden weer door Philips geleverd. Voor Nederland, eens pionier in het lange-afstands-ether— verkeer per korte golf geldt wel in het bijzonder het bijbelwoord, dat de eersten de laatsten zullen zijn! ADVERTENTIE van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op uw tong, of de brand bedaart en is geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuur lijke wijze waarop de blussende substantie het overtollig maagzuur neutraliseert, zon der de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al (Van onze correspondent in Rome) De kardinaal-vicaris van Rome Micara heeft onlangs gelast, dat met ingang van zondag in alle kerken der eeuwige stad speciale gebeden moesten worden ingelast in de mis om regen af te smeken. Rome heeft zelden een zo lange en zo intens droge zomer gehad. Na eind april is er geen druppel regen meer gevallen en de hitte was veel aangenamer dan gewoon lijk en veel beter uit te houden doordat de vochtigheidsgraad van de lucht, die in Rome vaak hoog is, deze zomer constant zeer laag is gebleven. De temperatuur daarentegen was bijzonder hoog, met maxi ma, die wekenlang iedere dag boven de 40 graden Celsius lagen. Zelfs nu Is het nog flink warm en Zuid-Italië werd enkele dagen geleden door een hittegolf geteisterd, waarbij op Sicilië in de schaduw tempera turen werden gemeten boven de 50 graden Celsius. Gewoonlijk eindigt de Romeinse zomer met een heftige onweersbui in de eerste dagen van september. Het weer is dan enkele dagen van streek en daarna komt het mooie, zonnige herfstweer, dat vaak tot Kerstmis duren kan. Maar dit jaar is er nog geen enkel teken, dat op het naderend „herfstonweer" wijst. De lucht blijft strak blauw en al is de hitte minder groot, het is toch nog volop zomer. Eis: acht maanden Voor de Haarlemse rechtbank stond don derdag een musicus uit Bloemendaal te recht die ervan verdacht werd in 1949 zijn echtgenote en vier kinderen in onverzorgde toestand te hebben achtergelaten. De verdachte gaf. tot grote verontwaar diging van de rechtbank toe. dat hij tegen woordig ongeveer honderdvijftig gulden per week verdiende maar dat hij pas toen hij de dagvaarding had ontvangen een be drag van vijfentwintig gulden aan zijn echtgenote had overgemaakt. Inmiddels had hij echter reeds een achterstand in alimen tatie van zestienduizend gulden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman eiste hierna een gevan genisstraf voor de tijd van acht maanden, waarna de verdediger, mr. dr. F. A. Bijvoet in een uitvoerig pleidooi betoogde dat de inkomsten van zijn cliënt zo wisselvallig waren dat hij daarvan onmogelijk zijn in de steek gelaten gezin kon ondersteunen. Bo vendien zou de verdachte nadat hij tien dagen in voorlopige hechtenis had doorge bracht een nieuwe smoking hebben moeten kopen. Op juridische gronden vroeg mr. Bijvoet ontslag van rechtsvervolging dan wel vrij spraak. Wanneer de rechtbank hiertoe niet zou overgaan dan had pleiter gaarne ge zien dat de gevraagde straf voorwaardelijk werd opgelegd waardoor de verdachte dan in de gelegenheid gesteld zou kunnen wor den zich een nieuw bestaan op te bouwen. De rechtbank zal op 4 oktober uitspraak doen. TONEEL EN DANS Zaterdag 22 september. Stadsschouwburg, 20 uur: Het „Ballet der Lage Landen" on der leiding van Mascha ter Weeme geeft een opvoering van de tweede acte uit „Lac des Cygnes" van „Paysage trisite" en „Impromptu for twelve" van Jack Carter en van „Caleidoscoop" van Walter Gore met de Engelse ballerina Paula Hinton als gast. Zondag 23 september, Stadsschouwburg, 13.30 en 16 uur: De Nederlandse revue toneelgroep geeft twee kindervoorstellin gen van „Sjors en Sjimmie". Woensdag 26 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De „Plankeniers" uit Naarden spe len „Uitvaart" (Outward bound) van Sut ton Vane. Deze voorstelling wordt gege ven ten bate van de Nederlandse vereni ging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes. Vrijdag 28 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Op de bijeenkomst ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Diaconiehuis der Nederlands Hervormde Gemeente treden Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck op. MUZIEKWERK Zondag 23 september, Grote Kerk, 18.30 18.55 uur: Voorafgaande aan de avond dienst zal voor de eerste keer bij wijze van preludium het orgel worden bespeeld door en op initiatief van Klaas Bolt. Maandag 24 september, Grote Markt, 19.15 20.15 uur: Ter gelegenheid van de Haar lemse Muziekweek zal een uitvoering wor den gegeven door het koperensemble „Tubilustrium" met medewerking van Arie Peters, die de beiaard zal bespelen. Er wordt muziek gegeven uit de periode tussen 1500 en 1650. Het programma ver meldt werken van Joh. Schein, Samuel Scheidt, Melchior Franck, Ezechiel Wid- mann, S. Völckel, Claude Gervaise, E. Kindermann, H. Neusiedler, M. Franck, Pierre Attaingnant, Michael Praetorius. Melchior Vulpius, Hans Leo Hassler, E. N. Ammerbach en Regine Clara im Hoff. Het koperensemble bestaat uit Jan Marinus en Max van den Broek, trompet, Henk de Leeuw en Wijnand Sevenstern, trombone. Dirigent is Frits Mehrtens. Maandag 24 september, Ridderzaal van het stadhuis, 20.15 uur: Het N.C.R.V.-vocaal- ensemble onder leiding van Marinus Voorberg met medewerking van Piet Kee, orgelpositief. Er zullen werken ten gehore gebracht worden van Guillaume Dufay, Joh. Ockeghem, Jacob Obrecht, Joh. Wan ning, Jan Pieterszoon Sweelinck, Chris- tiaan Hollander, Jac. Clemens non Papa, Gerardus Turnhout, Noël Faignient, Ge- rardus Steenwick, Adriaan van de Kerk hoven, Orlando di Lasso en Josquin des Prés. Het programma heeft de titel „De meesters der Nederlandse school". Dinsdag, donderdag en vrijdag, telkens 12.30 —13.15 uur worden in de Vleeshal drie pauzeconcerten gegeven. Het eerste wordt verzorgd door „De Reizende Cantorij" met muziek uit middeleeuwen en renais sance. Op donderdag spelen Chris van der Glas en Pie van der GlasBoosman vioolsonates van Mozart en Brahms. Vrij dag geeft Sas Bunge een kort pianorecital met composities van Albeniz (drie delen uit diens hoofdwerk „Iberia"), Ravel en Béla Bartök (vijftien Hongaarse boeren liederen). Dinsdag 25 september, Vleeshal, 20.15 uur: „LeonhardtConsort" met werken van Stephan Bernardi, Girolamo Frescobaldi, John Cooper, Francesco Turini, Samuel Scheidt, Johan Jakob Froberger, Matthias Weekmarnv, <-Henry Purcell, Johann Krie- ger, Alessandro Scarlatti. Het ensemble bestaat uit Gustav Leonhardt, clavecimbel, Marie Leonhardt, barokviool, Jaap Schroder, barokviool, Kees Otten, blok fluit, Dijcke Koster, barokcello. Woensdag 26 september, 19.30 uur: Arie Pe ters speelt op het carillon van de Grote Kerk composities uit de Mechelse School en volksliedbewerkingen. Het program- ADVERTENTIE smakelijk verpakt,smakelijk gegeten FABRIEKEN TE LEEUWARDEN Van 29 september tot en met 6 oktober zaltfin ons land de tweede Leesweek worden gehouden bij wyze van voorbereiding op de jaarlijkse Boekenweek. Deze Leesweek is een instelling van de Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheekhouders. De bond koestert een hoog ideaal. Hij wil door middel van de Leesweek trachten zo veel mogelijk niet-lezers tot het boek te brengen en de lezers trachten op te voeden tot het betere boek, aldus geformuleerd door zijn propaganda-commissie. Van vandaag af zullen de deelnemers aan de Leesweekactie een boekenkrant ge naamd „Lees óók eens" in een oplage van vijfhonderdduizend exemplaren in de hoofdstad verspreiden. In deze krant vindt men onder meer twee verhalen, die op ver zoek van de bond werden geschreven door Harriet Freezer en Henri A. A. R. Knap. Voorts geven Godfried Bomans, Olaf J. de Landell, Willem van Iependaal en Harriet Freezer in het kort hun mening er in weer over de betekenis van de leesbibliotheek en vindt men er een litteraire prijsvraag in, waaraan enkele geldprijzen zijn ver bonden. De rest van de krant is gevuld met advertenties voor boeken, die door de bond in overeenstemming met zijn ideaal worden aangeboden. De krant maakt het voornaamste deel uit van de propaganda, die de bond voor het lezen van het goede boek maakt. Afgelopen voorjaar stelde de bond de Athosprijs in, genoemd naar en ter nagedachtenis van de in 1944 overleden oprichter van de bond. Het is een aan moedigingsprijs van duizend gulden voor de Nederlandse auteur, niet ouder dan vijfendertig jaar, die bij het leesbiblio- theekpubliek de grootste populariteit ver werft. Een enquête onder de leden heeft uitgewezen, dat de prijs mevrouw Peter Jaspers dit jaar ten deel valt voor haal bij de uitgeverij Hollandia in Baarn ver schenen roman „Waarom speel je niet Vin cent?" Peter Jaspers is sinds 1952 verbonden aan het dagblad „Het Parool". Zij publi ceerde kinderversjes, sprookjes, korte ver halen, radiospelen en gedichten en ver taalde verscheidene boeken uit het Engels. De prijs zal haar worden uitgereikt tijdens de officiële opening van de Leesweek op vrijdagavond 28 september in Krasnapols- ky in Amsterdam. Aan deze openingsavond zullen medewerken de voordrachtskunste naar Albert Vogel, hij declameert als première voor Nederland „De vulkaan" uit het boek „De huid" van Malaparte in ver taling van G. Messelaar Tom Kelling, Conny Stuart, Simon Carmiggelt, Jan Ora- di en Cor Lemaire, welke laatsten een ca baretprogramma zullen verzorgen. De ope ning geschiedt door dr. P. H. Ritter jr. Ook in Rotterdam, Den Haag en Utrecht zullen Leesweek-avonden worden gehou den waaraan onder meer medewerking wordt verleend door Simon Carmiggelt en dr. Paul Julien. Leesweekgeschenk Voorts is aan deze Leesweek ook een ge schenk verbonden, dat wil zeggen, tegen het normale uitleentarief kan men een boekje krijgen bij de aangesloten lees bibliotheekhouders, dat werd geschreven door Olaf J. de Landell in opdracht van de bond. Het boekje onderscheidt zich van andere boeken door het feit, dat het geen titel heeft. Het publiek mag er een titel voor bedenken. De beste inzending zal worden bekroond met een prijs van twee honderd gulden. De uitgeverij F. G. Kroon- der in Bussum zal deze korte roman dan normaal in de handel brengen. De op dracht van Olaf J. de Landell was een goed verhaal te schrijven, dat door alle groepen van de bevolking kan worden ge waardeerd. De bond meent, dat de schrij ver hierin volledig is geslaagd en wij slui ten ons bij dit oordeel graag aan. De eerste Leesweek, die vorig jaar in oktober werd gehouden heeft tot resultaat gehad, dat ongeveer duizend Nederlanders, voornamelijk volwassenen, die zelden een boek inkeken, lezers zijn geworden, althans voorzover de bond heeft kunnen vaststel len jloor informaties bij de leden. Als re sultaat van één week actieve propaganda- voering noemt de bond dit zeer bevredi gend en vond erin een aanmoediging om het werk voort te zetten. Iedere leesbiblio theekhouder er zijn er duizend bij de bond aangesloten en worden aldus ge rekend tot de erkende leesbibliotheken wordt verondersteld zich individueel in te De schrijfster Peter Jaspers. zetten voor de verspreiding van het „be tere" boek onder een zo groot mogelijk publiek. In circulaires voor de Leesweek worden alle leden hiertoe geactiveerd en geïnstrueerd. Na de Leesweek blijft het bondsorgaan maandelijks verschijnen en ook daarin zullen de leden voor het werk worden geïnspireerd. Reacties van de leden hebben de bond verzekerd, dat de activi teit tot nog toe niet vergeefs is geweest. Het hoofdbestuur is thans zelfs bezig met de uitwerking van plannen volgens welke de leden door deskundigen kunnen worden „geschoold" om hen tot een nog betere lectuurwaardering te brengen. Deze krach tige activiteit kan mede worden beschouwd als een reactie op het feit, dat „allerlei groepen zich tegenwoordig geroepen voelen bibliotheken op te richten en aan lectuur- verspreiding te doen", aldus de formu lering van het bestuur van de bond. Vele particulieren stellen zelf een bibliotheek in en lenen uit beneden de minimumprijs van zeventien cent per boek, die door de bij de bond aangesloten leesbibliotheekhouders mag worden gesteld. Het gevolg hiervan is, aldus het bestuur, dat vele leesbiblio- teekhouders gedwongen worden, die boe ken uit te lenen, welke een groot publiek graag leest maar niet altijd de eerste keuze zijn van de bond en dus niet in overeen stemming zijn met het door deze gestelde ideaal. Ook voelt de bond zich in zijn functie aangetast door het bestaan van plattelandsbibliotheken op plaatsen waar voldoende winkelbibliotheken gevestigd zijn. De bond bepleit dan ook meer samen werking tussen alle instanties, die zich met de verspreiding van lectuur bezig houden. Uit bovenstaande blijkt duidelijk met hoe veel overtuiging de bond zijn ideaal na streeft. I ma vermeldt werken van Jacob van Eijck, A. J. de Groot, K. Lefèvre, G. Clément, Arie Peters en Leen 't Hart. Woensdag 26 september, 20.15 uur: In de ridderzaal van het stadhuis wordt een uitvoering gegeven door het „Hekster kwartet" bestaande uit Jo Hekster, Frits Waterman, Karei Schouten en Johan de Nobel. Gespeeld worden: Kwartet in d (K.V. 421) van Mozart, Kwartet no. 5 (on voltooid) van Willem Pijper, Kwartet naar de „Kreutzersonate" van Tolstoi, in 1923 door Janatsjek gecomponeerd en Kwartet in a (Rosamunde) opus 29 van Franz Schubert. Donderdag 27 september, 15 uur: Piet Kee bespeelt in de Grote Kerk het Müller- orgel. Werken van Max Reger, Johannes Brahms, Robert Schumann, Hendrik An- driessen, Hugo Distier en een eigen com positie. Donderdagavond 27 september, Concertge bouw, 20.15 uur: geeft het-Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, versterkt met het N.C.R.V.- Het deel van de toeschouwersruimte in de schouwburg, dat gelegen is achter het parket, noemt men de parterre. Het woord is doorzichtig: natuurlijk is het het Franse par terre op de grond. In vroeger tijd waren dit de staanplaatsen in het theater. De parterre van een huis is de benedenverdieping. In deze bete kenis kent de Fransman dit woord ech ter niet; hij spreekt van rez-dé-chaussée, hetgeen betekent: gelijk met de straat. In vroeger tijd- had het woord parterre een veel uitgebreider betekenis. Men verstond er het vlakke terrein onder dat om een gebouw lag en meer in het bijzonder de bloemperken op zulk een terrein. En zelfs in de betekenis: vloer- ykleed kwam het woord vroeger voor. Vocaal Ensemble van Marinus Voorberg, een concert, waax-aan solistische medewer king wordt verleend door Annie Hermes, alt, Herman Schey, bas, George van Re- nesse, piano. Uitgevoerd worden de ouverture „Der Freischütz" van Weber, het Eerste Pianoconcert van Brahms en het requiem „Als Flieder jüngst mir im Garten blüht" van Hindemith. Op dinsdag, donderdag en vrijdag van 16.30 17.39 uur hebben drie demonstraties plaats van muzikaal groepswerk met kin deren in de aula van het Stedelijk Gym nasium. Dinsdag kan men luisteren naar Wil Waardenburg uit Amersfoort met leerlingen van de volksmuziekschool over „De plaats van de improvisatie in de mu zikale opvoeding". Donderdag geeft Wim ter Burg uit Amsterdam een demonstratie met kinderen van vijfde en zesde klasse der lagere school. Vrijdag hoort men Joke FontijneKoeijers met speelgroepen. Vrijdag 21 september, Grote Kerk, 11.30 12.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Pe ters. Maandag 24 september speelt Arie Peters van 15.30—16.30 uur. Dinsdag 25 september, Grote Kerk, 2021 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Het pro gramma vermeldt onder meer werken van Bach, Buxtehude en Ritter. Dinsdag 25 september, Concertgebouw, 20 uur: Concert op grammofoonplaten, geor- ganiseert door de muziekhandel Alphe- naar. DIVERSEN Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de film „Tranen over Jo hannesburg". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur prolongatie van de Zweedse dierenfilm „Het grote avontuur". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur prolon gatie van de operettefilm „Rose Marie". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van de film „De levensroman van Richard Tauber". Zaterdag 22 september, gebouw H. J. M. V., 20 uur: Ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum van de Invaliden- vereniging „Ons Belang" in Haarlem wordt een variétéprogramma gegeven, waaraan medewerking wordt verleend door de boerenkapel „De hooymijters". Zaterdag 22 september. Begijnhofkapel, 15.00 uur: Najaarsconferentie van de „Neder landse Zondagsschoolvereniging". Rabbijn J. Soetendorp zal spreken over „Profeten in hup eigen omgeving". Maandag 24 en dinsdag 25 september. Con certgebouw, 20 uur: Vertoning van de films „Tour de France 1956" en „Van Parijs tot Düsseldorf" onder auspiciën van Haarlems Dagblad/O.H.C. Dinsdag 25 september, Stadsschouwburg. 20 uur: Het „Haarlems Toneel Ensemble" speelt „Welterusten". Dinsdag 25 september, Zuiderkapel, 20 uur: Jubileumconfex-entie ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Op wekkingsbijeenkomsten van de stichting tot verkondiging van het evangelie en verspreiding van Christelijke lectuur. Me dewerking wordt verleend door ds. D. W. Veldkamp uit Hilversum, Jac. Klein Hane- veld uit Bodegraven en Th. Dikkes uit Leiden, alsmede het zangkoor „Schusan E.-Dith" uit IJmuiden. Woensdag 26 en donderdag 27 september wordt de confe rentie om drie uur 's middags voortgezet. Dinsdag 25 september, Jeugdhuis, Donkere Laan, Bloemendaal, 19.30 uur: Openbare les van de Bloemendaalse Muziekschool. Woensdag 26 september, Brinkmann, 20 uur: Openingsbijeenkomst van het Humanis tisch Verbond, gemeenschap Haarlem en omgeving. Tevens herdenking van het tienjarig bestaan. Spreker is dr. J. P. van Praag, na wiens toespraak een kunstzinnig programma zal worden geboden. Woensdag 26 september, Concertgebouw, 20 uur: Vooxiichtingsavond over emigratie naar Australië met filmvex-toning door het Gewestelijk Ax-beidsbureau te Haarlem. Donderdag 27 september, „Het Stoofke", 20 uur: Vergadei'ing van de districtsraad Haarlem der Nederlandse Jeugdgemeen schap. Vrijdag 28 september, gebouw „Irene", 20 uur: Filmvertoning voor de Nederlandse Christenvrouwenbond over de Kennemer- duinen. Ir. E. C. M. Roderkerk geeft in leiding en toelichting. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 10—12.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 1017 uur, des zondags van 13—17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lox-rain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. „De Reizende Cantorij" verleent mede werking aan de Haarlemse Muziek week met een zogenaamd „pauzecon cert" op dinsdag 25 september in de Vleeshal, waar een programma van wereldlijke muziek uit middeleeuwen en renaissance wordt uitgevoerd. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien per sonen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zatex-dag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 912.30 en van 13.3017 uur. Huis Van Looy: Zevende jaax'lijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Tot 7 oktober geopend. Vishal: Schilderijen, gouaches, tekeningen beeldhouwwerk van Karei Appel, Willy Baumeistex-, Corneille, Maurice Estève, Henx-i Moore, Vieira Da Silva, Joseph Zaritsky, Lyrxn Chadwick, Marini, Ger- maine Richier, Zadkine en anderen. Tot 1 oktober dagelijks geopend van 1017 uur. Woexxsdagavond en vrijdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. ^XCCCOKXCOCOCCCCCOOCCCCCCOCOCOCCCCOCCOOCCOCCOCCCCpCCOC U kunt het Uzelf gemakkelijk maken 3 door het abonnementsgeld voor het o volgende kwartaal te voldoen op 3 onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.15, post- abonnés f7.65. U kunt het ons gemakkelijk maken 3 door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij 3 behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen o (het allergemakkelijkste) zijn for- 3 muiieren op aanvraag gaarne ter 3 beschikking. In dit geval dient men 3 wel voor voldoende saldo op de 3 3 giro-rekening zorg te dragen. 3 DE ADMINISTRATIE 3 Donderdagmiddag is de grote schuur van de hofstede „Groningen" in de polder Het Noorden op Texel tot de grond toe af gebrand. De schade bedraagt tienduizenden guldens. Verloren gingen 50 ton hooi, die enkele uren tevoren aan een commissio nair waren verkocht, 30 ton stro, 160 mud gerst, een transporteur, een motorfiets en drie bromfietsen. Een eigenaardige questie werd voor het kantongex-echt behandeld. Een photograaf uit Bloemendaal, die in den laten avond van 21 Augustus per rijwiel van Haar lem naar zijn woonplaats reed, had, aan gezien zijn fiets niet was voorzien van een lantaarn, een brandende lampion aan het stuur gehangen, Op den Zijlweg werd hij echter door een veldwachter bekeurd, omdat deze een dergelijke verlichting in stx-ijd achtte met de bepaling van het Motor en Rij wielreglement. Voor den kantonrechter bestreed Mr. P. Tideman, dat de beklaagde een over treding had begaan. De kantonrechter was het met hem eens en sprak den be klaagde vrij. Zijne Edelachtbare was van oordeel dat het reglement niets bepaalt omtrent den vorm van de lantaarn of de grondstof, waaruit deze moet bestaan. Een Chineesche lantaax-n of lampion is dus een lantaarn. Volgens het reglement moet voorwaarts een helder wit licht worden uitgestraald. Ten processe is ech ter niet gebleken dat de door den be klaagde gebezigde lampion niet voor waarts een helder wit licht uitstraalde. Deshalve achtte de Kantonrechter de beklaagde niet schuldig.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5