Vereniging van kanaalgebruikers legt eerst Nasser haar plan voor Conferentie van Tachtig over atoomorgaan gestart Hoogspanning op Cyprus na nieuwe executies DE SAMENZWEERDERS Bunno op zoek naar Luilekkerland Wordt samenwerking versmaad dan staat zij sterk tegenover UNO Vurige gebeden der gehele wereld begeleiden ons werk Drie opstandelingen opgehangen r K Haar naam is CASCU Boelganin zinspeelt op een conferentie over Suez Egypte en India met de Grote Vier aan tafel Sledenkaravaan zoekt vijf vermiste geleerden Kerkelijk Nieuws VERVOLGVERHAAL j door Friedrich Bruegel Vandaag weer brood in Parijs Gesloten bakkerijen in beslag genomen Agenda voor Haarlem VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 (Van onze correspondent in Londen) De Suez-conferentie is, sneller dan algemeen verwacht werd, gisteren reeds in de slotfase beland. Het is dan ook vrijwel zeker dat de conferentie vandaag met positieve resultaten zal uiteengaan. Gehoopt wordt dat het mogelijk zal zijn op basis van het plan-Dulles en de tijdens de conferentie door de diverse landen ingenomen standpunten voorstellen te formuleren berustende op de grootst mogelijke mate van overeenstemming tussen de achttien landen. Want wil de conferentie aan haar doel beantwoorden dan zullen de achttien tegenover Nasser een eenheid dienen te bewaren. Vóór alles is daarom het streven van de deelnemers daarop gericht. Ook de tweede dag werd er de nadruk op gelegd dat de kanaalgebruikersvereniging, welke de Egyptische soevereiniteit in geen enkel opzicht bedreigt, een voorlopig middel zal zijn tot samenwerking met Nasser, kans biedende op verdere onderhandelingen met hem. Op het ogenblik legt men de laatste hand aan een resolutie of verklaring, welke gisteren door een commissie van deskundigen, benoemd op voorstel van Turkije, is uitgewerkt. Men kan dit het „bijgeschaafde" Dulles-plan noemen. eniging. Maar Unden, de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, die deel uitmaakte van de commissie-Menzies, zin speelde erop dat Zweden zich mogelijk in een later stadium bij de gebruikersorgani satie zal aansluiten. Een ernstige tegenslag is het dat Pakistan, behorende tot de kleine groep van niet-koloniserende mo' gendheden, afwijzend tegenover de gebrui kersvereniging blijft staan. Het verliet dan ook donderdag spoedig de bijeenkomst van deskundigen. Daarom is het ook van groot belang, dat Iran zijn standpunt bepaalt. Spanje, dat ook met de gebruikersorgani satie zal meedoen, acht het voorbarig om er thans reeds over te denken om de UNO in te schakelen zolang onderhandelingen met Nasser in de geest van het handvest mogelijk zijn. Spanje, dat aanvankelijk naar een internationaal advies-lichaam toe wilde, was er fel tegen dat de gebruikers vereniging de functie van de oude kanaal maatschappij zou overnemen. Het stelde nieuwe, besprekingen met Nasser voor op een bredere grondslag dan de voorstellen van de achttien. De Londense conferentie laat zich niet van haar stuk brengen door Boelganin's voorstel om een conferentie van de Grote Vier over het vraagstuk te beleggen, waar bij dan ook Egypte en India zouden worden uitgenodigd. Het heeft in regeringskringen een uiterst koele ontvangst gehad. PARIJS (Reuter) Volgens politieke commentators te Parijs zal de speciale bij eenkomst van het Franse kabinet, die zaterdag wordt gehouden, een stormachtig verloop hebben. De minister van Buiten landse Zaken Pineau zal dan naar ver wachting in de Franse hoofdstad terug zijn De meeste delegaties hebben amende menten aangedragen om het plan voor hen zo aannemelijk mogelijk te maken. Het be staat, voorzover valt na te gaan (donder dag bewaarde de conferentie er nog een mysterieus stilzwijgen over), uit twee de len. Het hoofdbestanddeel wordt gevormd door de constitutie van de kanaalgebrui kersvereniging, welke voortaan Coöpera tieve Vereniging van Suezkanaalgebruikers (Cooperative Association of Suez Canal Users) C.A.S.C.U. zal heten. Het tweede deel van het voorstel betreft zo goed als zeker de gedragslijn welke door de gebrui kersorganisatie al naar de situatie zich verder ontwikkelt zal dienen te worden ge volgd. Om zoveel mogelijk landen mee te krijgen, wil men de grootst mogelijke soe pelheid betrachten. Deskundigen zullen he denochtend dit tweede deel van het plan nader onder ogen zien. Het zal onder meer één antwoord dienen te geven op de drin gende kwestie, wanneer en op welke wijze de gebruikersvereniging, hetzij voor ver dere onderhandelingen met Nasser, hetzij om drastisch in te grijpen als de dingen in het kanaal inderdaad mis gaan, gebruik zal maken van de UNO. Ook de kwestie van een boycot van het kanaal zal open lijk hierin verwerkt worden. Het probleem van de waarborgen voor een vrije door tocht is het neteligst. Indien het in dit op zicht tot een conflict komt is het zaak dat de kanaalgebruikers eendrachtig naar de UNO zullen optrekken. Voorts is er de vraag of het plan van de gebruikers onmiddellijk rechtstreeks aan Nasser zal moeten worden aangeboden, of dat men reeds terstond met het plan op de UNO zal afstevenen. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat reeds volgende week het voorstel van de gebruikers aan Nasser en aan de Egyptische beheersraad van het Suezkanaal zal worden voorgelegd door de vereniging. Het onderhandelingslichaam van de vereniging zal in tegenstelling met de commissie-Menzies de bevoegdheid be zitten om met Nasser te onderhandelen. De duidelijke strekking van de Londense besprekingen was, dat voor Egypte de deur dient te worden opengelaten. Het plan zou in geen enkel geval het karakter dra gen van een ultimatum. Men verwacht im mers, dat Nasser tegenvoorstellen zal doen, maar men is een grote stap vooruit ten op zichte van de vorige conferentie, omdat men nu tenminste een grondslag bezit om te handelen, wanneer er bij Nasser niets valt te bereiken. Blijft hij halsstarrig, dan staan de gebruikers indien zij hun een heid tenminste bewaren sterk, als zij zich tot de UNO wenden. Om het lidmaat schap van de vereniging zo aanlokkelijk mogelijk te maken, zal geen enkele rege ring bindende verplichtingen op zich hoe ven te nemen. Wat Nederland betreft: onze regering acht het plan-Dulles een uitste kende oplossing, hoewel het eindoordeel van onze delegatie natuurlijk afhangt van de wijze, waarop de door Dulles gefor muleerde beginselen zullen worden toege past. Ongelukkigerwijs kan pas van 12 landen met zekerheid worden gezegd, dat zij voor standers zijn van de gebruikersvereniging. Donderdag kwamen Ethiopië, Spanje, Por tugal en Turkije de groep van de vorige dag versterken. Italië, dat nog altijd niet schijnt te kunnen vergeten, dat het des tijds door het Westen uit Afrika verdre ven is, was gisteren nog een twijfelgeval. De Turken lieten nog weten geen heil te zien in de vaart om de Kaap. Japan blijft een zwevend standpunt innemen. Het is de conferentie niet ontgaan dat de Japanners in letterlijke zin zijde zouden spinnen bij een sluiting van het Suezkanaal, omdat zij in dat geval vooral hun textiel-afzet aan zienlijk zouden kunnen vergroten! De De nen en Zweden blijven hameren op de noodzaak, dat de achttien zich terstond tot de UNO wenden en willen zich nog niet gewonnen geven aan de coöperatieve ver- LONDEN (Reuter/A.F.P.) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie, heeft in antwoord op vragen van het Amerikaan se persbureau „Internationa! News Ser vice" verklaard, dat de Sovjet-Unie een bijeenkomst van regeringsleiders van Egypte, India, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie ter bespreking van het Suezvraag- stuk wenselijk acht. Volgens radio-Moskou wees Boelganin op het Egyptische voorstel om een conferentie te beleggen, waarop de conventie van 1888 herzien zou moeten worden. Volgens het officiële Sovjet-pers bureau „Tass" is de nieuwe conferentie van Londen „door de Westelijke grote drie bijeengeroepen om nieuwe maatregelen uit te werken om Egypte buitenlands toezicht op het Suez-kanaal op te leggen". Het nieuwe plan van Dulles voor oprichting van een vereniging van gebruikers van het kanaal za'. niet de steun krijgen, waarop de opstellers rekenen, zo voorspelt „Tass". In Britse regeringskringen werd com mentaar geweigerd op de suggestie, die Boelganin heeft geopperd. Boelganins uitlating is ook in Washing ton koel ontvangen. en men ziet de mogelijkheid, dat een aan tal ministers met aftreden zal dreigen, in dien de regering zich naar hun mening eindeloos op sleeptouw laat nemen. In bepaalde politieke kringen te Parijs is men steeds meer van mening, dat de politiek van het westen in de kwestie van he Suezkanaal geheel wordt beheerst door de wens van de Amerikaanse «regering, dat er geen geweld moet worden gebruikt althans, zo wordt eraan toegevoegd, niet vóór de presidentsverkiezingen in november. De vijf geleerden, die ergens op een gletsjer in Oostelijk Spitsbergen moeten verblijven, worden reeds geruime tijd ver mist. Zij bevinden zich naar alle waar schijnlijkheid ten noorden van de Wahlen- berg-baai. Een Noorse reddingsexpeditie, uitgerust met hondensleden, is onderweg. Donderdag zijn in het gebied, waar men de geleerden vermoedt, voedsel, kleding en medicijnen afgeworpen door een Russisch vliegtuig dat op Frans Josephland gesta tioneerd is. Men heeft goede hoop dat de vermisten twee Zweden, een Noor en twee Russen morgen door .de redders aan boord van de „Nordsyssel" gebracht zullen worden, het onderzoekingsvaartuig, dat tevens hun uitgangspunt was. 99 In New York is gisteren een conferentie van tachtig landen begonnen over de mogelijkheden van een regeling voor de vreedzame toepassing van de atoom-energie. Men wil trachten te komen tot de opstelling van een statuut voor een internationaal orgaan voor atoomenergie op basis van een ontwerp statuut, dat door twaalf landen dit voorjaar in Washington is samengesteld. In de openingszitting wekte de Ameri kaan Lewis Strauss de gedelegeerden op „de stem van de mensheid zelf, het geweten van de wereld van de mens" te zijn. „De vurige gebeden van de gehele mensheid begeleiden uw werk hier. Volken van vele landen kijken hoopvol naar u in de hoop dat u de funderingen zult bouwen waarop uiteindelijk een duurzame structuur van vreedzame verstandhouding opgericht zult worden." De Russische gedelegeerde, ambassadeur Zaroebin, verlangde dat ook communistisch China tot de conferentie zou worden toege laten. „De afwezigheid van de Chinese volksrepubliek kan de spanning in de wereld slechts doen stijgen", verklaarde hij. Ook de Indische en Egyptische afgevaar digden betreurden „de afwezigheid van de ware vertegenwoordigers van China." De vertegenwoordiger van nationalis tisch China, d<r. Tsiang, kantte zich heftig tegen een uitnodiging van communistisch China. „Indien de Chinese communisten kernenergie konden aanwenden, zouden zij hun tyrannieke greep op het Chinese volk nog kunnen versterken", zo zei hij. De Deense afgevaardigde Eskelund wil de weten, welk bedrag aan kosten elk deel nemend land zou moeten betalen. De Amerikaan Wadsworth, die als voor lopige voorzitter optrad, antwoordde dat de kosten in hoofdzaak door de U.N.O. worden gedragen en dat zij voor elk land waarschijnlijk minder dan duizend dollar zullen bedragen. De Braziliaanse afgevaardigde Joao Mu- niz werd tenslotte met algemene stemmen tot conferentievoorzitter gekozen. De premier van de Sovje-Unie, maar schalk Boelganin, heeft in een boodschap aan de conferentie verklaard, dat een ver bod van atoom- en waterstofwapens van bijzonder groot belang is voor ontwikkeling van het vreedzame gebruik van atoom energie. De bekende Britse filosoof Bertrand Russell heeft in het Sovjet-blad „Nieuwe Tijden" verklaard, dat hij betwijfelt of een internationaal verbod van atoomwapens veel waarde zal hebben, aldus Tass. Russell meent, dat zulk een verbod wei nig waarde heeft, zolang de oorlogsdrei ging zelf blijft bestaan. Bovendien kan een dergelijk verbod „slechts doelmatig zijn als het gepaard gaat met vergaande inspectie maatregelen, waaraan geen der partijen zich echter zal willen onderwerpen." In hetzelfde nummer van „Nieuwe Tij den" levert de Russische geleerde Peter Kapitza critiek op Russells opvatting. Hij verklaart, dat elke maatregel op het ver vaardigen van waterstofbommen en proef nemingen ermee te verbieden, toegejuicht en volledig gesteund moet worden, evenals elke ontwapeningsovereenkomst. ADVERTENTIE Ja, Bxinno verveelde zich! Elke dag bracht hetzelfde: snoepen, limonade drinken, uitrustenEn die taarten, gebakjes en andere lekkernijen waren toch op den duur ook wel erg zoet en flauwe kost! Op een dag hield Bunno het niet meer uit. „Ik verveel me gruwelijk!", mompelde hij nijdig. „Ik ga eens uit, ik wil wat in de tuin werken; ik heb maling aan dat banaanmannetjewaarom zou ik hier altijd maar op m'n rug blijven liggen!" En Bunno liep naar buiten NICOSIA (Reuter en U.P.) Drie ter Royal Air Force-basis van Akrotiri en bij „Margriet?' het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet" is véél gezelliger! dood veroordeelde Grieks-Cypriotische op standelingen zijn vandaag in de vroege ochtenduren in de gevangenis van Nicosia gehangen, aldus is van bevoegde zijde ver nomen. Men vreest dat de spanning, die op het eiland na deze executies ten top geste gen is, tot nieuwe „vergeldingsacties" van de E.OiK.A. zal leiden. De terechtgestelden zijn: de 23-jarige Stelios Mavormatis, de 22-jarige Michael Koetsoftas en de 22-jarige Andreas Pana- jides. Te middernacht was een Grieks-Ortho doxe geestelijke naar dè dodencellen ge bracht, waar hij de veroordeelden de laat ste sacramenten toediende. Toen zij naar de galgen werden geleid begonnen de andere gevangenen een wild tumult. Cyprische autoriteiten en een Britse arts woonden de terechtstelling bij. De doden zullen binnen de gevangenismuren worden begraven. Met deze terechtstellingen is het aantal Griekse Cyprioten dat sedert april 1955. toen de E.O.K.A. zijn activiteiten begon, werd ge- executeerd, gestegen tot acht. Advocaten van de drie ter dood veroor deelden hebben donderdag nog een bezoek aan gouverneur Harding gebracht. Daarna is een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de gouverneur de advo caten heeft meegedeeld, dat er geen reden was terug te komen van zijn bekrachtiging van de doodvonnissen. In Nicosia en Kyrenia op Cyprus is don derdag heftig gedemonstreerd tegen de te rechtstelling van de drie Cyprioten. De demonstranten, voornamelijk studenten, werden door de politie verspreid. Jn het gebied van Limassol gingen ver scheidene duizenden bouwvakarbeiders in staking uit protest tegen de terechtstelling. In Limassol werd een „rouwstaking" ge houden. Alle winkels in de Griekse wijken werden gesloten. Vier personen onder wie twee meisjes werden gearresteerd voor het „schep pen van wanordelijkheden". De Engelsen hadden de waarschuwing gekregen: „Weest voorzichtig de E.O. K.A. zou wel eens kunnen proberen gijze laars te krijgen." De meeste Engelsen bleven dan ook binnenshuis. Ondertussen gingen verscheidene duizen den Cyprische arbeiders, werkzaam op de Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Nijkerkerveen: A. Vroegin- dewey te Veenendaal. Gcref. Kerken Beroepen te RuinerwoldKoekange: J. H. Binnema te Oude-Pekela. Aangenomen naar Castrolanda (Brazilië) D. C. van Lonkhuizen te Bolnes. Bedankt voor Lemmer: B. van Oeveren té Vries (Dr.) Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ulrum: D. van Wilsum te Dedems vaart. 2? Als zijn vrouw zou zien, welk een sensatie de moord verwekt had, dan zou hij haar nóóit kunnen over halen haar plan maar te laten rusten. En het was een grote sensatie, zo vond hij, want de krant gaf geen en kele aanwijzing waar Semals kantoor was, noch werd medegedeeld, welke plaats hij in de officiële hiërarchie innam. En dat vond Maly bijzonder belangrijk, want het duidde er volgens hem op, dat dit een topgeheim was en het had geen zin verwikkeld te geraken in zulk een affaire. Hoe vaster zijn besiuit werd, om alles in het werk te stellen om zijn vrouw buiten deze affaire te houden, hoe meer zekerheid hij kreeg dat het hem niet zou gelukken. Zijn enige hoop was er nog op gevestigd, dat zijn vrouw het zou vergeten totdat het te laat zou zijn, en dan zou het verdacht zijn als zij alsnog naar Kubka ging. In de aanvang leek het er op, dat zijn hoop vervuld zou worden. Gedurende het ontbijt repte zijn vrouw er namelijk met geen woord over. Maly meende, dat hij er het verstandigst aan zou doen door maar uit haar buurt te verdwijnen, zodat hij zich terugtrok in de portiers loge. Hij zat ongeveer een half uur eerder dan gebrui kelijk op zijn plaats en keek naar de overkant, naar 110. 11. De dagelijkse routine scheen daar echter zijn gewone gang te gaan. Hij kon echter slechts met een half oog op de gebeurtenissen voor no. 11 letten, omdat hij bang was dat zijn vrouw zou komen om hem te vertellen, dat hij Kubka moest opbellen. Als zij er om acht uur nog niet is, zo meende hij, dan zal het daarvoor al wel te laat zijn geworden. Om vijf minuten voor acht hij had juist een blik op de klok geslagen verscheen zijn vrouw. Zij vroeg of ze de krant kon krijgen. Ze wilde zien, of ze iets zou kunnen vinden over de gebeurtenissen van de vorige dag. Maly zuchtte luid en demonstratief, maar zijn vrouw- reageerde er niet op. Laten we maar éven naar boven gaan. Hier kunnen we niet praten, zei hij tenslotte. Dit was de laatste poging om zijn vrouw aan het lijntje te houden totdat het te laat zou zijn om Kubka nog op te bellen. Uitvoerig vertelde hij haar wat zijn bedenkingen waren, waarom hij zo aarzelde en twijfel de en welke gevaren zij wel zouden kunnen lopen als ze haar plan zou uitvoeren. Het mocht echter niet baten Zij zag zichzelf al als de vrouw van een gemeentelijke woninginspecteur en dit doel kon slechts bereikt wor den door getuigenis af te leggen, tiaar standpunt was onwrikbaar. Als deze zaak onze ondergang betekent, zei Maly tenslotte, dan heb jij dat op je geweten. Ik heb je dui delijk genoeg gewaarschuwd. - Hij haalde nog tegenstribbelend ziin schouders op, toen hij het nummer draaide, dat Kubka hem gegeven had. Hij koesterde nog de stille hoop, dat Kubka nog niet op kantoor zou zijn. Het was half negen, doch nie mand minder dan Kubka zélf nam ogenblikkelijk de te lefoon aan. Dit bewees wel ondubbelzinnig, hoe belang rijk de kwestie was. Zonder verder vragen te stellen zei Kubka, dat hij mevrouw Maly om tien uur zou ontvan gen op het hoofdbureau van politie, indien tenminste wat zij te zeggen had in verband stond met no. 11. Maly kon niets anders doen dan zijn vrouw nog eens haarfijn te vertellen, wat hij precies gezien had. Kubka had zorgvuldig het dossier over Organisatie no. 5 bestudeerd. Hij voelde zich niet gelukkig; de zaak was niet waterdicht, de samenstellers kenden hun werk niet. Methodisch ging hij het hele dossier nog eens na. Er ging iets onbetrouwbaars van uit. Het dossier bevatte slechts rapporten van geheime agenten, die geen van alle ondertekend waren. Als ze getekend waren ge weest, had Kubka geweten wie ze opgesteld hadden en had hij met hen kunnen praten en daardoor de anonieme aanbrengers kunnen vervangen door mensen van vlees en bloed, die er hun eigen gedachten op na hielden. Hij zou dan verlost zijn van de droge, officiële ambtenaren- taal, terwijl hij zich een beeld zou kunnen vormen van het gebeurde. Maar er viel geen spoor te ontdekken van de bronnen van de rapporten. Hun authenticiteit werd slechts aangeduid door het stempel „Gezien" en de handtekening van Semal of Svec. De oudste rapporten dateerden als van zes maanden geleden. Er werd in vermeld, dat een docent in de Slavische talen, een zekere dr. Jablonsky, een geheime organisatie had gevormd voor het drukken en versprei den van subversieve pamfletten, en dat hij contact on derhield met de Franse ambassade. In later opgestelde rapporten kwamen geregeld de namen van Rybar en Horak voor. Zij zouden volgens deze rapporten door dc illegale organisatie speciaal ingezet worden voor sabo tagedaden en moordaanslagen. Over Rybar werd gerap porteerd, dat de Partij hem in 1939 verschillende keren ernstig de les had gelezen wegens zijn Trotskyïstische afwijkingen en dat hij tenslotte uit de Partij gestoten was, waarna hij het land verlaten had om dienst te ne men bij het Tsjechische legioen van de westelijke mo gendheden. De rapporten over Rybar waren de enige, die getekend waren. Er waren onder meer verklaringen bij van vroegere vrienden van Rybar, die afkomstig waren van de personeelsafdelingen van de fabrieken, waarbij hij sedert het einde van de oorlog gewerkt had. In de rapporten over Horak werd gemeld, dat hij na de oorlog geregeld zijn vakanties in Frankrijk had door gebracht. De huiszoekingen, die ten tijde van de arrestaties waren verricht, hadden een negatief resultaat opgeleverd voor wat betreft Jablonsky's geval. In enkele woningen waren echter illegale pamfletten gevonden, doch Kubka vond deze vondsten onvoldoende om hiermede te bewij zen, dat de betrokkenen die blaadjes geschreven zouden hebben of gedistribueerd. Een vertrouwelijk rapport, opgesteld na de moord op Semal, hield in, dat Horék en Rybar deze bedreven zouden hebben, terwijl verder hun kleding zorgvuldig wérd beschreven. Op dit rapport volgden mededelingen over arrestaties. Alle bevelen, om tot deze arrestaties over te gaan, zelfs die van Horak en Rybar, waren onder- lekend door Semal zélf! Woordelijke verslagen van de eerste verhoren completeerden het dossier. Twee bijzonderheden trokken in het bijzonder Kubka's aandacht. I11 de vertrouwelijke rapporten werd gespro ken over contact met de Franse ambassade, maar in de verslagen werden slechts drie bezoeken van Jablonsky aan de Franse ambassade vermeld, waarvoor hij echter plausibele verklaringen had weten te geven. Als het onderzoek niets meer dan dit zou opleveren, dan zou nauwelijks bewezen kunnen worden, dat met Frankrijk verbindingen werden onderhouden. Opvallen der was echter, dat in de geheime rapporten vermeld stond, dat er duidelijke aanwijzingen waren dat de orga nisatie een moord op Semal beraamde, alhoewel met geen enkel woord zulk een plan in de stukken werd aan geduid, terwijl zo'n actie toch zeker zorgvuldig voorbe reid had moeten worden. (Wordt vervolgd). de bouw van militaire barakken ten Wes ten van Limassol in staking om de bewe ging ten gunste van de veroordeelde jon gemannen te steunen. Er deden zich nog geen incidenten voor. Bisschop Yennadios van Salamis verzond telegrammen naar Attlee en Hugh Gaits- kell, aan president Eisenhower, Adlai Ste venson, de Wereldraad der Kerken en aan de Griekse permanente delegatie bij de U.N.O. met het verzoek om interventie ten gunste der veroordeelden. Drie leden van de Britse veiligheids strijdkrachten op Cyprus zijn donderdag avond licht gewond bij een bomaanslag op Britse militaire auto's te Famagusta. De opstandelingen wierpen drie bommen. De Griekse Cyprioten zetten vanmorgen de „rouwstaking", die zij gisteren begon nen waren voort. De winkels bleven ge sloten, en er verschenen, afgezien van twee Turkse bladen, geen kranten, daar de drukkers zich bij de sta' :n,F aansloten. In Athene worden de Britse, Amerikaan se en Turkse ambassades en consulaten streng bewaakt. De bussen en trams van een Britse maatschappij verschenen als voorzorgsmaatregel niet op straat. Radio Athene liet als teken van rouw alle pro gramma's van lichte muziek vervallen. Pers en radio deden heftige aanvallen op het Britse „imperialistische kolonialisme" en "e terechtstellingen werden aangeduid als „gerechtelijke moord". Het gemeentebestuur van Parijs heeft donderdag de bakkerswinkels, die gesloten waren in beslag genomen. De meeste van de 4200 bakkers in Parijs en voorsteden begonnen gisterochtend een staking van 24 uur ondanks een desbetref fend verbod van de regering. Zij protes teren tegen de door de regering vastge stelde maximumprijzen voor brood. Bak kers van het Franse leger hebben de ge hele nacht doorgewerkt om de zieken huizen en openbare instellingen van brood te voorzien. Tegen de middag hadden meer dan 800 bakkers de aanzegging gekregen dat hun winkel in beslag genomen was. Toen was er echter nog geen brood, omdat de meeste bakkers 's nachts hun ovens hadden laten uitgaan. De bakkers besloten daarna, van daag weer brood te zullen afleveren. Minister Ramadier heeft hun doen,weten dat hij niet in onderhandeling zal treden over de broodprijs voor alle bakkerijen in geheel Frankrijk weer normaal werken. Andere stakingen Ook uit andere delen van het land wordt weer arbeidsonrust gemeld. Zevenduizend mijnwerkers in Lotharingen zijn gisteren een 24-uurstaking begonnen om hogere lonen en verkorting van de werktijden; de actie is op touw gezet door het communis tische vakverbond. Bij Peugeot in So- chaux wordt door ploegen arbeiders in verschillende afdelingen om beurten korte tijd gestaakt. De directie zou enkele hon derden arbeiders als „tegenprestatie" uit gesloten hebben. In de Staatstabaksfabrieken in het de partement Seine hebben de arbeiders don derdag een twee-uurstaking gehouden om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De regering heeft donderdag meer dan duizend bakkerijen onder haar beheer ge nomen en men verwacht, dat anavond ruim 3000 bakkerijen zullen zijn overge nomen. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Rembrandt: „The trouble with Harry", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „xhe man who loved redheads", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „De schat van Pancho Villa", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zwarte desperado", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio; ,,'s Nachts op de boulevards", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Pube-teit", 18 jaai\ 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les Diaboliques", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: Feestbindingsavond B.B., 8 uur Gemeente van Christus: Doop- dienst, 8 uur. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Rembrandt: „The trouble with Harry". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The man who loved r'^heads", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De schat van Pancho Villa", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zwarte desperado", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: ,,'s Nachts op de boulevards", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Puber teit", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Puntje en Anton", alle leeft., 2.30, uur. „Les Diaboliques", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: „Feestavond Vondelschool", 8 uur. Stadsschouwburg: „Ballet der lage lan den", 8 uur. II. J. M. V.-gebouw: „Variété- avo. d", 8 uur. Begijnhofkapel: Najaars conferentie Ned. Zondagsschoolvereniging, 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7