Suezkanaalgebruikers gingen met vredige plannen uiteen Mr. Burger (P.v.d.A.) kreeg informatie-opdracht Enkele landelijke dagbladen vandaag niet verschenen cfc 'MORRIS'i&C fan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse regering vernederd en verbitterd op een afstand HET WEER: Weinig verandering Tweede Londense conferentie teneinde De kabinetsformatie Het woord is aan Amsterdamse typografen staken 24 uur uit protest tegen geringe loonsverhoging Straaljager bij landing verongelukt Vlieger kreeg geen letsel Staking in Amerikaanse vleesindustrie DEZE WEEK IN "ERBIJ" Waarover de achttien het eens zijn Nu de regeringen Salarissen hogere ambtenaren Geen overeenstemming in Georganiseerd Overleg i Verder rubrieken: Onze namen, Voor dej 8 microfoon, Over oude litteratuur, Ker- g kelijk Leven en het kinderhoekje. Volgende week proces over Poznan-opstand Hoofdstedelijke attractie Ultimatum tot vrijdag Geen overwerk In Rotterdam Wervelstorm in Transvaal Sukarno naar Praag 71e JAARGANG No 64 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijks ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 217 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directies P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering beschouwt de resultaten van de tweede Londense conferentie over de Suez-crisis als zó mager dat minister Pineau zich niet onmiddellijk heeft willen binden en vandaag in een bijzondere ministerraad eerst zal worden beslist óf Frankrijk lid van de gebruiksvereniging GASCU zal worden, die het kanaal samen met Nasser zou moeten beheren. Door de term „verbolgen verslagenheid" zouden de gevoelens, die nu in Frank rijk leven, vrij goed zijn uitgedrukt. In elk geval heeft het Franse publiek weer eens pijnlijk moeten ervaren hoe weinig krediet aan officiële voor spellingen en verzekeringen te hechten valt. Want bij herhaling hebben immers premier Mollet en minister Pineau sedert bijna twee maanden het publiek er van trachten te overtuigen dat, dank zij de Franse vastbe radenheid, solidariteit met Engeland en de geldbuidel van Amerika men Nasser zonder twijfel wel gauw klein zou krijgen. Dat resultaat is niet geboekt en het is evenmin voor de naaste toekomst te verwachten. Uit sluitend op de rekening van de Franse ministers is deze nederlaag intussen niet te schrijven, want Amerika, dat dubbel spel heeft gespeeld, en Engeland, dat met een sterke Labour-oppositie had te rekenen, zijn stellig de voor naamste oorzaken van deze ontwikkeling. Niettemin hebben Mollet en Pineau veel te hoog van de toren geblazen zodat de terugkeer naar de begane grond van de werkelijke krachtsverhoudingen voor hen nu weinig vererend mag heten. Het voor behoud dat Pineau met betrekking, tot Frankrijks uiteindelijke standpunt heeft gemaakt, is dan ook niet veel meer dan een lapje voor het bloeden. Wanneer op 2 oktober het Franse parle ment gaat vergaderen, zal de regering over deze diplomatieke nederlaag ongetwij feld verantwoording worden gevraagd en vooral in de rechtse hoek is het nu al hoor baar aan het rommelen. Het is Mollet's geluk dat niemand zijn plaats begeert want anders zou zijn stoel zichtbaar aan het wankelen zijn. LONDEN en PARIJS (Reuter, A.F.P. en Un. Press). De Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd, die de bespre kingen heeft geleid, zei na afloop dat de beraadslagingen geslaagd zijn, daar zij hebben aangetoond dat de deelnemers er aan verenigd naar een gemeenschappelijk doel streven. „Het is nodig, dat de betrok ken mogendheden één lijn blijven volgen en een organisatie instellen om hun belan gen te behartigen. Dit is aanvankelijk ver keerd begrepen en voorgesteld, doch nu zijn deze misverstanden opgehelderd", verklaarde hij. Selwyn Lloyd gaf nog de volgende opsomming van de taken dei- nieuw in te stellen organisatie, namelijk „het vergemakkelijken van stappen, om het geschil om het Suezkanaal op te lossen, het verlenen van hulp, om de vaart door het kanaal op veilige, doelmatige en orde lijke wijze te doen verlopen, het ontvangen en besteden der loods- en andere gelden, die de leden der gebruikersorganisatie haar wellicht zullen betalen en samenwer king met de bevoegde Egyptische auto riteiten". In een brief van Dulles aan de Britse minister Selwyn Lloyd wordt volgens ge- Vrijdagmiddag om kwart over vijf is een Gloster Met'eor-straaljager van de Konink lijke Luchtmacht, die op de vliegbasis Soe's- terberg moest landen, afgegleden en vlak bij het vliegveld met een harde klap tegen de grond geslagen. Het toestel werd ernstig beschadigd en vloog in brand. De bestuur der, de 25-jarige reserve sergeant-vlieger W. B. Burgstede uit Hilversum, wist echter ongedeerd uit de kabine te komen. De brand kon zeer snel door de brandweer van het vliegveld worden geblust. De heer Burgstede is instructeur op het zweefvliegcentrum Teriet van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. CHICAGO (United Press) Ruim 25.000 employés van de veertig vleesfabrie- ken van Swift en Co. in 26 Amerikaanse staten zijn in staking gegaan. De stakers wensen hetzelfde basisloon als de metaal arbeiders krijgen. In Chicago is het reeds tot incidenten ge komen toen stakers die bij een fabriek stonden te posten, een autobus niet op het fabrieksterrein wilden toelaten. Tien sta kers, onder wie een vrouw, werden gear resteerd. CCCOOOCCOC«XXXX>CCCOCCCCOOCCCC03000CX»OCOr/OOCC003CO jBlz. 1 De eerste steen voor het tweede Europadorp. 4 Beschrijving van de Seychellen,j ballingsoord van Makarios. 7 Kort verhaal „Droomspiegeling" j door Kathinka Lannoy. Onze vakantie-fotowedstrijd amateurs. voor woonlijk welingelichte kringen gedoeld op een actie om te verzekeren, dat schepen onder Amerikaanse vlag de tolgelden voor de vaart door het Suezkanaal voldoen aan de gebruikersorganisatie en niet aan het Egyptische beheersorgaan. De oprichting van de gebruikersorganisatie is, naar Fran se en Britse opvatting voor een belangrijk deel bedoeld om een eind te maken aan de betaling van aanzienlijke sommen aan Egypte door Amerikaanse en Westduitse scheepvaartondernemingen. De Britse eerste minister Eden en de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, brengen de volgende week een be zoek aan Parijs; zij zullen 26 en 27 septem ber in de Franse hoofdstad verblijven. Een Britse woordvoerder heeft, in een commen taar op de Suezbesprekingen, verklaard: „Ik ben gemachtigd te verklaren dat de tijd snel naderbij komt, waarop het geschil om het Suezkanaal aan de UNO dient te wor den voorgelegd". In een algemene verklaring na de confe rentie wordt onder meer het doel ervan uiteengezet: bespreking van het geschil om het Suezkanaal aan de hand van het rapport der Vijflandencommissie en de achttien landen uiten hun leedwezen, dat Egypte de voorstellen, die het zijn gedaan, niet heeft aanvaard. De voorstellen, die Egypte heeft gedaan voor een uitgebrei dere conferentie ter bespreking ener her ziening van de in 1888 te Constantinopel over het Suezkanaal gesloten overeen komst, zijn onvoldoende uitgewerkt om als een nuttige besprekingsbasis te kunnen dienen, aldus de verklaring. De voorgestelde gebruikersorganisatie zal dienen om alle stappen te vergemakke lijken, die kunnen leiden tot een defini tieve of voorlopige oplossing, welke de sa menwerking tussen de regeringen der be trokken staten, en het gebruik van het Suezkanaal door haar schepen, zal be vorderen. „De organisatie zal, zolang geen defini tieve oplossing van het Suezkanaalgeschil is gevonden, streven naar samenwerking met de bevoegde Egyptische autoriteiten. Zij zal ook met deze autoriteiten spreken over hetgeen gedaan moet worden, indien het scheepvaartverkeer door het kanaal zou verminderen of tot stilstand komen", aldus een andere passage uit de verklaring. De gebruikersorganisatie zal binnenkort, nadat de afgevaardigden hun regeringen hebben geraadpleegd, in werking treden. De achttien staten verklaren nadrukkelijk dat het geschil aan de UNO dient te wor den voorgelegd, zodra het er naar uit zou zien dat dit een regeling zou vergemakke lijken. De regeringen der achttien landen zeg gen voorts elkander te blijven raadplegen en één lijn bij de behandeling van het Suezkanaalvraagstuk te zullen trekken. Zij zijn er, naar het in de slotpassage luidt, van overtuigd dat het volgen van de in de algemene verklaring aangegeven koers de aangewezen weg is om met vreedzame middelen een oplossing te vinden, welke in overeenstemming is met de beginselen van gerechtigheid en het internationale recht zoals die in artikel één van het Handvest der UNO zijn neergelegd. Landen die in het algemeen instemden met de opgestelde verklaringen, maar die éérst hun regeringen willen raadplegen zijn Denemarken, Turkije, West-Duitsland, Nieuw-Zeeland, Australië, Nederland, Spanje, Portugal, Engeland, Zweden, Noor wegen, Frankrijk en Italië. Zweden en Noorwegen zeiden, dat zij bij hun re geringen aanvaarding zouden aanbevelen. Italië en Frankrijk maken voorbehoud wat de betaling der kanaalgelden betreft. Ethiopië, Iran en Pakistan twijfelen. De Verenigde Staten aanvaardden het plan onmiddellijk. Een suggestie van Lloyd dat de ant woorden per 1 oktober in Londen moeten zijn, werd aangenomen. Het plan is dat de documenten ondertekend worden door de Londense ambassadeurs van de landen, die meedoen. Wat de benadering van de UNO betreft, wezen officiële kringen er op dat die niet kan geschieden door de vereniging zelf. Alleen regeringen kunnen dat doen. Dele gatiekringen zeiden dat als een beroep op de UNO wordt gedaan, die waarschijnlijk gemeenschappelijk gedaan zal worden door Engeland, Frankrijk _n de Verenigde Staten. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft vrijdag het voorstel van het kabinet tot verhoging van de salarissen der hogere ambtenaren nader besproken. Zij heeft over dit voorstel geen eenstemmig advies kunnen uitbrengen. De commissie heeft een gunstig advies uitgebracht over het voorstel tot herzie ning van de salariëring der leraren bij het kweekschoolonderwijs. De commissie heeft besloten tot een advies over een voorlopig voorstel tot bezitsvorming door het over heidspersoneel door middel van een spaar regeling. De Koningin heeft aan m r. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een kabinet samen te stellen. Mr. Burger heeft de op dracht aanvaard. Reeds gisteren hebben wij bericht, dat er de laatste dagen, vooral bij de P.v.d.A. en de K.V.P. een merkbare geneigdheid bestaat alsnog door overleg te trachten een oplossing te vinden voor de problemen, die de samenstelling van een kabinet tot nog toe in de weg hebben gestaan. Toen mr. Burger dan ook donderdagavond en vrij dagochtend mededeling deed aan zijn partijbestuur en fractiegenoten van 't -'er- zoek. dat hem door de Koningin was gedaan, bleek hem de bereidheid in deze kringen om een hernieuwde poging te wagen zo groot, dat hij de Koningin gistermiddag kon berichten, de opdracht te aanvaarden. De opdracht, die mr. Burger heeft ge kregen, is van een analoog karakter als die, welke aan mr. De Gaay Fortman werd verstrekt. Dat houdt in, dat de informateur alle richtingen uit kan, ook bijvoorbeeld die van een uitsluiting van de K.V.P. Dit laatste evenwel ligt weinig voor de hand, omdat de andere partijen al meer dan eens te kennen hebben gegeven weinig te ge voelen voor een regering, waarvan de K.V.P. geen deel zou uitmaken. Men mag dan ook aannemen, dat mr. Burger zal teruggrijpen naar het eerste „plan" van dr. Drees, wiens streven steeds gericht is geweest op de vorming van een vijf partijen-kabinet. Die pogingen zijn toen op niets uitgelopen, maar er is sinds de achterliggende weken, die gekenmerkt werden door de ene (in)- formatie-mislukking na de andere, wel iets veranderd. Het politieke geharrewar heeft het prestige der partijen niet verhoogd. Voor de „vox populi" kunnen de politieke groeperingen, die totdusverre niet tot over eenstemming konden komen, het oor niet sluiten. Een zeker misnoegen bij het kie zersvolk is zowel tot de P.v.d.A. als tot de K.V.P. doorgedrongen. Bij geen van de twee is men bijster geporteerd voor de ge dachte in dë oppositie te worden gedron gen. Dat mr. De Gaay Fortman niet slaagde is wellicht ook toe te schrijven aan het feit, dat de „grote twee" het een beetje beneden hun waardigheid vonden een oplossing te moeten aanvaarden van een politieke buitenstaander. Van een zakenkabinet wil noch de P.v.d.A. noch de K.V.P. iets weten. Bij de P.v.d.A. heeft men gedacht aan Kamer ontbinding en nieuwe verkiezingen, de P.v.d.dA.-voorzitter Evert Vermeer heeft hierop gezinspeeld. Maar daar de uitslag van nieuwe ver kiezingen waarschijnlijk weinig zou ver schillen van die v^h 13 juni, verwacht men ook daarvan weinig heil. Wanneer de K.V.P. bereid is wat water in de wijn te doen en een wat soepeler redactie van de bezitsvormingparagraaf in het regeringsprogramma wil aanvaarden, zal de P.v.d.A. zich ook wat meegaander moeten tonen. Die eis zal mr. Burger onge twijfeld aan zijn geestverwanten hebben gesteld. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan is de poging van de informateur wan neer hij althans streeft naar een kabinet op brede basis en dat mag wel als vast staand worden aangenomen bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Op een weinig toeschietelijke houding van de Anti-revolutionairen moet mr. Burger wel rekenen. In deze kring is men niet erg te spreken over het échec, dat de socialisten mr. De Gaay Fortman hebben laten lijden. Verwacht wordt, dat het proces tegen degenen, die na de onlusten in Poznan op 23 juni werden ge-c^teerd, donderdag zal beginnen. De Britse a-3—-eaa| en socialistisch par lementslid Elwyn Jones is in Warschau aangekomen. Hij is door de Poolse auto- ritcl'en uitgenodigd om aanwezig te zijn wanneer het proces begint. Voor de Amsterdammers viel er vrij dagmiddag weer wat te beleven toen een auto in de Kloveniersburgwal reed en de brandweer de wagen ging op takelen. De automobilist wist zich te redden. Ofschoon evenementen van dit soort blijkbaar tot de vaste gebruiken horen in de hoofdstad - er rijden zo veel auto's de grachten in - waren er nog genoeg mensen op de been om de brandweerlieden te verzekeren van een goed gevulde publieke tribune bij haar openluchtvoorstelling. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Anonymus: Sommige mensen maken de in druk, dat zij er slechts na lang aarzelen in hebben toegestemd, op de wereld te komen. Enkele landelijke kranten zullen vandaag niet verschijnen als gevolg van een staking, die vrijdagmiddag onder de typografen in de hoofdstad is uitgebroken. Aanleiding tot deze staking is de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars, dat voor het grafisch bedrijf de loonsverhoging drie percent zal bedragen met ingang van 1 september, in plaats van zes percent. Deze beslissing van de rijksbemidde laars werd vrijdag omstreeks het middag uur bekend en reeds aanstonds was het merkbaar, dat dit bericht grote ontstem ming veroorzaakte onder de typografen. Alle Amsterdamse avondbladen zijn even wel nog normaal uitgekomen. Om vijf uur in de namiddag hebben de typografen op het Hekelveld, voor het gebouw van „Het Vrije Volk" een openlucht bijeenkomst ge houden, waarin tot staking werd besloten. Het gevolg was dat de nachtploegen van „Het Vrije Volk", „De Telegraaf", „De Tijd", „De Volkskrant" en het „Algemeen Handelsblad" niet op hun werk versche nen. De typografen trokken in optocht door de Amsterdamse krantenwijk, de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Bij „De Telegraaf" gelukte het aan lei dinggevend personeel nog een deel van de posteditie te verzorgen. Het expeditieper- soneel van dit blad verklaarde zich echter solodair met de stakers. Ander personeel nam het expeditiewerk over. Bij „De Volkskrant", die bij „De Tele graaf" gedrukt wordt, hadden de zetters tol middernacht een afwachtende houding aan genomen. Ook van deze krant was reeds een deel gezet. Men deelde mede, dat men bezig was een of meer beperkte edities te doen verschijnen. Bij het „Handelsblad was de nachtploeg, die het ochtendblad van „Trouw" had moeten zetten, niet opgekomen. Hedenmorgen is een vergadering van stakers gehouden in Krasnapolsky, waar naar schatting 1500 mensen aanwezig wa ren. Een contactcommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van personeel der Amsterdamse dagbladen en van particu liere drukkerijen, stelde voor de stakings actie te beperken tot 24 uur en maatrege len te nemen om de maandagochtendkran ten normaal te doen verschijnen. Hierbij werd een ultimatum gesteld tot de volgen de week vrijdag 17 uur om de directies als nog te bewegen zes percent loonsverhoging uit te betalen. Is vrijdagmiddag geen be sluit gevallen dan zal men opnieuw in sta king gaan. Voorts besloot men geen overwerk meer te verrichten voor de 6 percent is toege kend. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 fERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS 59.50 Dit voorstel werd met luid applaus ont vangen, nadat de voorzitter van de con tactcommissie, de heer Butselaar, uitvoe rig had uiteengezet, dat men vast blijft houden aan de eis van zes percent loons verhoging, die was voorgesteld door de vakbonden. Van werkgeverszijde heeft men toen een onderzoek laten instellen n.aar de rentabiliteit van een dertigtal on dernemingen, waarvan het resultaat was, dat men concludeerde de zes percent niet te kunnen uitbetalen zonder doorbereke ning. Men heeft deze zaak toen in handen gelegd van het College van Rijksbemidde laars en z^wel werkgevers als de organisa ties hadden verklaard zich bij deze uit spraak neer :e leggen. Maar, zo zei de heer Butselaar, dit besluit van de vakorganisa ties is genomen, zonder dat de leden waren geraadpleegd. In de loop van de morgen heeft ook het personeel van een aantal andere grote drukkerijen in Amsterdam het werk neer gelegd. Verwacht wordt, dat de staking ook in deze sector van het grafisch bedrijf voorlopig tot 24 uur beperkt zal blijven. De typografen in Deventer hebben zich solidair verklaard met hun Amsterdamse collega's. Vandaag zijn het Deventer Dag blad en het Zutphensch Dagblad niet ver schenen. In Rotterdam werd bij het Rotterdamsch Nieuwsblad en De Maasbode normaal ge werkt. Bij de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant is het personeel na een kort onderhoud met de directie gewoon aan het werk gegaan. Bij het Rotterdamse Vrije Volk is het technische personeel vanochtend niet aan het werk gegaan, maar na een onder houd met de directie is men om kwart voor elf begonnen te werken. Het Algemeen Dagblad is vanmorgen normaal verschenen. Het stadje Middelburg in Transvaal is door een wervelstorm geteisterd. Twee kin deren van naturellen en een volwassene verloren het leven, terwijl voorts verschei dene inwoners werden gewond. WENEN (A.F.P.) Na een particulier bezoek van vijf dagen aan Wenen is presi dent Sukarno met zijn gezelschap vanmor gen om kwart voor negen met een speciaal Russisch vliegtuig naar Praag vertrokken voor een bezoek aan Tsjechoslowakije. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur- Droog en tamelijk zonnig weer. Over wegend matige zuidoostelijke wind. Zelfde of iets lagere temperaturen. 23 september Zon op 6.29 uur. onder 18.38 uur. Maan op 19.43 uur. onder 10.24 uur. 24 september Zon op 6.31 uur. onder 18.36 uur. Maan op 20.20 uur, onder 11.35 uur. Maanstanden 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 september Hoog water: 4.48 en 17 08 uur. Laag water: 0.42 en 12.52 uur. Zondag 23 september Hoog water: 5.21 en 17.40 uur. Laag water: 1.13 en 13.22 uur. Maandag 24 september Hoog water: 5.56 en 18.16 uur. Laag water: 1.46 en 13.55 uur. enkele plaatsen wat natte sneeuw is ge vallen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland auuxxxxxxxn* lUAUJUUf IETS MINDER WARM Op de oceaan bevindt zich een vrij diepe depressie, die zich langzaam in zuidooste lijke richting verplaatst. Zij zal morgen voor de Golf van Biscaye komen te liggen. Op het Europese vasteland vertoont ,de luchtdruk weer een neiging tot stijgen, het duidelijkst in Scandinavië. Hierdoor neemt in onze omgeving de wind toe uit oostelijke tot zuidoostelijke richting. Daardoor wordt morgen iets koelere en drogere lucht aan gevoerd, zodat de temperatuur morgen iets lager zal zijn dan vandaag. De regenkansen zijn klein. Boven Noord-Rusland bevond zich een diepe depressie, die geheel met koude lucht is gevuld. Aan de achterzijde ervan stroomt polaire lucht Noord-Rusland en Noord-Scandinavië binnen, waarbij op Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca geheel bew. regen onbewolkt regen mist licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. nevel zwaar bew onbewolkt mist mist mist mist mist onbewolkt mist regen regen half bew. o o O zzo O ozo ono O ozo S ,1 ESS 15 14 16 18 19 22 23 26 24 windst. 23 nw 23 o 21 no 23 windst. 22 windst. 22 wnw 24 windst. 22 windst. 21 wzw 25 windst. 28 ono 27 no ZS 0 0,4 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 5 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) licht bew. zo 15 0 licht bew. ozo 13 0 licht bew. ozo 15 1 licht bew. ozo 11 0 licht bew. zo 15 0 licht bew. ozo 13 0 licht bew. ozo 14 0 mist zzo 13 0

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1