Ook Egypte vraagt bijeenkomst van de Veiligheidsraad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parijs acht het Atlantisch front ernstig verzwakt Uw laatste kansvanavond 8 uur in het Concertgebouw TOUWTREKKEN OM DE PORTEFEUILLES HET WEER: Minder zonnig Selzvyn Lloyd: „Toetssteen voor de UNO" Het woord is aan In 1970 zal het verkeer verdrievoudigd zijn F. Damiaans en Zn De kabinetsformatie 301e JAARGANG No 219 Franse zorgen Lijk van boerenknecht in akker begraven Drie inwoners van Fries gearresteerd Boei boven „Renate Leonhardt" gelegd In IJ muiden over vertrek toren nog niets bekend Schelde bij Antwerpen Vijf negertjes zijn 400 blanke scholieren te erg Minister Algera: Wegennet zal zo snel mogelijk moeten worden aangepast dorp TOUR DE FRANCE 1956, VAN PARUS TOT DüSSELDORF en FINALES WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Er zijn nog toegangskaarten aan de zaal verkrijg baar, vóór het begin der voorstelling. In Arnhem Gerechtelijk optreden tegen voetbalpools JAa de vliegramp Schade in Eindhoven bedraagt anderhalve ton Saoedi-Arabië, Egypte en Syrië zijn eensgezind 71e JAARGANG No 66 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter-A.F.P.) Ook Egypte heeft gevraagd om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de UNO ter bespreking van de bedreiging met interventie van bepaalde landen, voornamelijk Frankrijk en Groot-Brittannië, die een gevaar is voor de internationale vrede en veiligheid en een ernstige schending van het UNO-handvest. UNO-waarnemers ver wachten, dat het Egyptische verzoek als afzonderlijk punt zal worden opgenomen op de agenda van de Veiligheidsraad. Men verwacht dat de Sovjet-Ünic Egyptische voorstel zal steunen en het westelijke beroep verwerpen. De behandeling; van de Suez-kwestie zal morgenavond beginnen, waarschijnlijk met een debat over de bewoordingen van de aanhangige kwestie. Zowel de Sovjet-Unie als Perzië, dat de vertegenwoordiger van het Midden-Oosten in de raad is, zullen waarschijnlijk verzet aantekenen tegen de tekst van de Brits-Franse brief waarin aan de voorzitter van de raad behandeling wordt voorgesteld van de „toestand ont staan door de eenzijdige daad van de Egyptische regering bestaande in het be ëindigen van het stelsel van internationaal beheer van het Suezkanaal, dat werd be vestigd en geregeld bij de conventie van het Suezkanaal van 1888". De Sovjet-Unie kan in dit geval geen ge bruik maken van het vetorecht, omdat het hier om een procedurekwestie gaat. Men verwacht, dat van de elf vertegen woordigers in de Veiligheidsraad Australië, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, voor de huidige tekst zullen stemmen. De Cubaanse en de Peru viaanse vertegenwoordiger zullen er waar schijnlijk ook mee instemmen. De vier ove rigen, nationalistisch China, Perzië, de Sovjet-Unie en Joegoslavië, worden als mogelijke tegenstemmers genoemd. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, heeft in een vraagge sprek voor de televisie verklaard, dat de verwijzing van de Suezkwestie naar de Veiligheidsraad een toetssteen is voor de vraag of de UNO de wil en de macht heeft om het recht te handhaven en de verplich ting tot het nakomen van internationale overeenkomsten op te leggen. „De UNO heeft niet alleen maar de plicht de vrede te bewaren. Zij moet ook het recht hand haven". Op de vraag waarom Groot-Brit tannië het geschil pas na twee maanden voor de Veiligheidsraad had gebracht, ant woordde Selwyn Lloyd: „Artikel 33 van het Handvest legt de leden de verplichting op eerst door middel van onderhandelingen te trachten hun onderlinge geschillen te re gelen, voordat zij een beroep doen op de UNO". De Franse regering heeft de indruk ge wekt, dat het de Suezkwestie wilde aan grijpen om de aandacht, vooral van het eigen publiek, van de niet zo zeer geslaagde pacificatie in Algerije af te leiden, terwijl bovendien werd gehoopt dat men het wes terse diplomatieke front tegen de Ara bische wereld onder leiding van Nasser zou kunnen versterken en verbreden. Die opzet is schromelijk mislukt en daar door is de nederlaag voor Frankrijk nog aanmerkelijk zwaarder geworden dan voor Groot-Brittannië of de Verenigde Staten. Zeer waarschijnlijk, heeft Washington Pa rijs en Londen nooit werkelijk in hun ver zet tegen Nasser ondersteund. Achteraf be zien blijkt het, dat minister Dulles Londen en Parijs schaakmat heeft gezet om elk gewapend avontuur te vermijden. Wash ington heeft zich voor dit doel zelfs in een Russische diplomatieke overwinning van de eerste orde willen schikken. De Russen zijn nu rechtstreeks betrokken bij de toe komst van het Suezkanaal, waar hun lood sen zijn gevestigd. Hun invloedssfeer strekt zich voor het eerst in de geschiedenis tot het Middellandse Zeegebied uit. Intussen zit Parijs met de diplomatieke stukken. Pineau en Mollet hebben öf het Ameri kaanse spel niet tijdig doorzien of wel de Franse kaarten in hoge mate overschat. Het Atlantische front is in plaats van ver sterkt, duchtig verzwakt. Vooral het ver trouwen in de Amerikaanse „solidariteit" heeft in Frankrijk een klap gekregen. De Arabische wereld, en de Algerijns,e fellagha in het bijzonder, kan met vol doening vaststellen, dat Nasser, na twee maanden touwtrekken, het Suezkanaal nog altijd stevig in handen heeft. De Algerijnse oorlog zal weer hardhandig naar het voor toneel der Franse zorgen worden ge drongen. De Nederlandse regering heeft besloten deel te nemen aan de organisatie van ge bruikers van het Suezkanaal, die tijdens de conferentie te Londen is voorgesteld. De Nederlandse ambassadeur te .Ronden, mr. D. U. Stikker, zal Nederland tijdens de op richtersvergadering, die 1 oktober zal wor den gehouden, vertegenwoordigen. Van de Helder uit is de voorzitter van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt", de heer P. Visser, in gezel schap van zijn medebestuurders met de Helderse kotters HD. 47 „Eendracht" en IID. 62 „Jacobje" naar zee geweest om op nieuw een boei te leggen boven het wrak van het Duitse stoomschip „Renate Leon hardt" aan de noordwestkant van de Haaksgronden. Nu het weer goed is heeft het bestuur van de vereniging alle hoop nog dit jaar met de bergingstoren uit IJ- muiden te vertrekken. „Er zit gang in", aldus deelde het bestuur gisteravond mee. „Er is echter nog geen beslissing genomen wanneer er wordt uit gevaren. Er moeten nog enige besprekingen worden gehouden". De twee kotters hebben met behulp van een lijn het wrak van de „Renate Leon hardt" teruggevonden, aldus het bestuur. Tegen de avond kon een boei worden ge legd. Bij de Rijkswaterstaat te IJmuiden, die toestemming moet geven voor het passeren van een der sluizen en bij N.V. Bureau Wijsmuller, die de toren naar het wrak zal slepen, was vanmorgen nog niets van de heer Visser vernomen. Zaterdag had de heer P. Visser tegenover het „Algemeen Handelsblad" verklaard: „Maandag gaan we naar zee om de boei te leggen. Slagen we daarin en blijft het mooi weer, dan gaat de toren dinsdag naar zee". Om veel te kunnen verhalen moet men verre reizen doen. Zo tenminste wil het spreekwoord. Werkt daarom de aanblik van een haven in volle bedrijvigheid zo op de verbeelding, het komen en gaan van schepen, oceaanreuzen naast nede rige vrachtstomers, beurtvaarders van de binnenvaart, aken en een enkel parlevinker!je daartussendoor? Deze foto geeft ons een uitzicht op de Schelde bij Antwerpen. Koning Saoed van Saoedi Arabië begroet president Nasser bij diens aankomst op het vliegveld van Djahran. De Egyptische president heeft enige dagen in Djahran vertoefd om besprekingen te voeren. Hij is inmiddels in Cairo teruggekeerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S J e s a i a 28, 16 Die geloven haasten niet. HENDERSON,(Reuter) Meer dan 400 kinderen hebben maandag de Weaverton- school te Henderson in de Amerikaanse staat Kentucky verlaten uit protest tegen de toelating van vijf negerkinderen. De circa 400 overige blanke leerlingen woonden de lessen maandag normaal bij. De negerkinderen bezoeken de school reeds sedert 4 september, toen het nieuwe leer jaar begon. Henderson ligt ongeveer 80 km van Stur- gis en Clay, waar zich in de afgelopen we ken incidenten hebben voorgedaan als ge volg van de toelating van negerkinderen tot openbare scholen. Het aantal auto's in ons land is in zes jaar verdubbeld, het verkeer op de rijks wegen is in drie jaar tijds met bijna vijftig percent toegenomen. Op enkele rijkswe gen heeft het het vijfvoudige van dat in 1938 bereikt. Daar nog steeds een verdere toeneming van het verkeer is waar te ne men, is de minister van Verkeer en Water staat, naar hij in de toelichting van zijn begroting voor 1957 verklaart, van me ning, dat tussen 1950 en 1970 een verdrie voudiging van het verkeer in ons land zal ontstaan. Het is dus zaak met inspanning van alle krachten er naar te streven het wegennet zo tijdig als enigszins mogelijk is daaraan verder aan te passen. Daartoe worden voor het onderhoud en de verbetering van be staande rijkswegen en voor de aanleg van nieuwe wegen van het rijkswegenplan voor 1957 sommen aangevraagd, welke respectievelijk vier miljoen en 20 miljoen hoger zijn die die, welke in 1956 beschik baar werden gesteld. Daartegenover staat echter dat door het aflopen van de tun- nelwerken bij Velsen voor de bouw van bruggen en tunnels 13 miljoen minder wordt gevraagd dan het voor 1956 beschik bare bedrag. In de nabijheid van het dorp Anjum, tien kilometer van Dokkum, is maandag avond om half negen in een stuk bouw- I land het lijk van een ongehuwde alleen- i wonende boerenarbeider P. S. uit Lioes- sens gevonden. Men neemt aan dat de man, die ongeveer veertig jaar was, zaterdagavond ver- i moord is. Naar verluidt zijn vannacht drie in- j woners van Anjum in verband met deze j lugubere vondst gearresteerd. Een boerenarbeider die maandagsmid dags het land omploegde, viel het op dat i een stuk grond losgewoeld was. Gister-1 avond ging hij op onderzoek uit en na enig j graven vond hij het lijk. Wij geven voor u de laatste voorstelling van de sportfilms Toegangsprijs ƒ1.—, belasting inbegrepen. De kantonrechter in Terborg heeft de zer dagen schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de leiders van de voetbal pool De Graafschap. De directeur, de heer J. R. te Doetinchem werd veroordeeld tot f 750,boete, subs. 30 dagen en verbeurd verklaring van de in beslag genomen goe deren (eis f 1000 boete, subs. 2 maanden hechtenis). De hoofdagent W. R., kreeg f 250,boete subs. 20 dagen met even eens verbeurdverklaring van de in beslag genomen administratie (eis f 500. Naar aanleiding van deze vonnissen heeft de ambtenaar O.M., mr. J. Abspoel, medegedeeld, dat in het arrondissement Arnhem met kracht zal worden opgetre den tegen voetbalpools in de meest uitge breide zin. Met name zal paal en perk worden gesteld aan het verhandelen en de venkoop en het in voorraad hebben van invulformulicren van pools, georganiseerd door verenigingen, gevestigd buiten het ar rondissement Arnhem en dit onafhanke lijk van de vraag of deze verenigingen in hun eigen arrondissement vervolgd wor den. ADVERTENTIE Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 HET ADRES als u gaat VERHUIZEN. Met grote energie is maandag begonnen aan het herstel der bij de vliegramp in Strijp (Eindhoven) beschadigde woningen. Verwacht wordt, dat enige huizen nog deze week weer kunnen worden betrokken. Des kundigen verklaren, dat over vier tot vijf maanden alle woningen hersteld zullen zijn, onvoorziene omstandigheden als vx-oeg invallen van de vorst daargelaten. De bouwschade wordt geraamd op 150.000 gulden. Er wordt naar gestreefd de thans dak loos geworden bewoners, die in de offi ciersmess van de vliegbasis zijn onder gebracht, zo spoedig mogelijk aan passen der woonruimte te helpen. Hiei-bij wordt ook gedacht aan inschakeling van pensions en hotels. De informateur mr. Burger blijft zich in stilzwijgen hullen ten aanzien van de re sultaten, die hij al bij zijn pogingen heeft geboekt. Hij is niet bereid zich officieel over de stand van zaken uit te laten. Onafgebroken pleegt hij overleg met po litici van de verschillende groeperingen. De fase, waarin de formatie-pogingen nu zijn aangeland, is die van benaderen van figuren, die in het nieuw te vormen ka binet eventueel zitting zullen nemen. En opnieuw komt daarbij aan de dag het touwtrekken tussen de grootste twee par tijen om de beschikbare portefeuilles. Is zowel de P.v.d.A. als de K.V.P. in het eerste stadium van de informatiepo ging van mr. Burger bereid geweest, ten aanzien van enkele essentiële punten van het regeringsprogramma water in de wijn te doen. op het punt van de zetelverdeling blijft men het been strak houden. De P.v.d.A. wil de portefeuilles van Fi nanciën, Sociale Zaken en Landbouw en Visserij blijven beheren. Met die bezetting van Financiën door een socialistische be windsman kan de K.V.P. zich akkoord verklaren wanneer daai-tegenover staat dat haar Economische Zaken toevalt welke portefeuille nu in handen is van de A.R. Doch niet alleen hebben de Anti-Revolu tionairen daar begrijpelijkerwijze bezwa ren tegen, ook de P.v.d.A. ziet dit niet gaarne. Van een prijsgeven van Sociale Zaken is bij de laatste partij evenmin sprake. Dat zou de socialistische fractie de heer Burger gistermiddag nog eens duidelijk hebben gemaakt. De K.V.P. wacht rustig af of de informa teur voor haar nog een vette kluif in pet to heeft, want daar zal het van afhangen of zij met mr. Burger verder in zee wil gaan. Men spreekt van een compensatie, door in plaats van vijf, zes minister-portefeuilles voor de partij van prof. Rornme beschik baar te stellen, doch of de andere christe lijke groeperingen en de liberalen dit aan lokkelijk achten, is de vraag. ADVERTENTIE Suède Damesjasjes in kleuren 98.50 Toch zal de informateur, wil hij enige kans op succes hebben, de K.V.P., hetzij met zes ministersposten, hetzij met een „zwaar" departement in de sociaal-eco nomische sector terwille moeten zijn. Het stilzwijgen naar buiten van mr. Bur ger is veelzeggend. Het duidt op moeilijk heden, welke hij ongetwijfeld wel heeft vermoed, maar waarvoor hij wellicht toch een gemakkelijker oplossing verwacht had. Zou hij er in slagen, toch de vele hin dernissen te nemen dan zal hij de Konin gin adviseren dr. Drees een formatieop dracht te verlenen. Deze zou dan na 15 weken van kabinets crisis zijn bed gespreid vinden. CAIRO (AFP/Reuter) President Nasser van Egypte, koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië en president Koewatly van Syrië hebben na hun besprekingen van dit weekeinde in Riad (hoofdstad van Saoedi- Arabië) in een communiqué gezegd, dat de conferentie „elke houding van Egypte inzake de Suezkwestie steunt, evenals Egyptes bereidheid tot een vx-eedzame op lossing te komen, die zijn nationale belan gen beveiligt en overeenkomt met de be ginselen van de UNO". President Nasser is in Cairo teruggekeerd en pi-emier Nehroe van India is voor een driedaags bezoek aan Saoedi-Arabië in Riad aangekomen. In het communiqué van Riad constateert men met trots een hechte, onverbreekbare Arabische solidariteit in de huidige kri tieke omstandigheden. De conferentie schonk grote aandacht aan de vergroting van de Arabische veiligheid, aan het af wenden van de Israëlische bedreiging en aan het vormen van een gemeenschappe lijke Arabische politiek. De volgende bij eenkomst van de drie Arabische leiders zal te Damascus worden gehouden. Egypte zal vermoedelijk bij het Interna tionale Monetaire Fonds protesteren tegen de financiële maatregelen, die Groot-Brit tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten tegen Egypte genomen hebben xla de natio nalisatie van het Suezkanaal. Volgens radio Cairo zijn maandag 44 schepen het Suezkanaal gepasseerd. Een Britse loods die maandag uit Egypte in Londen is teruggekeerd, heeft verklaard, dat Egypte beschikt „over een krachtige kern van goed geoefende Egyptische en Griekse loodsen". xxxxxxxxxococooooooooo xocccccococooocococcoooooc VERWACHTING, medegedeeld door 3 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 0 dinsdagavond tot woensdagavond, op- X X gemaakt om 11.15 uur: Vannacht en morgenochtend plaatse- 0 8 lijk mist. Morgen overdag vrij veel 8 9 bewolking, maar waarschijnlijk tot de 8 0 avond droog weer. Zwakke tot matige 0 8 wind uit zuidelijke richtingen. Iets 8 o lagere middagtemperaturen. q 26 september 8 0 Zon op 6.34 uur, onder 18.31 uur. 0 Maan op 22.05 uur. onder 13.43 uur. H Maanstanden 0 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier 0 o Hoog en laag water in IJmuiden 0 Dinsdag 25 september 0 Hoog water: 6.35 en 18.55 uur. 8 Laag water: 2.21 en 14.31 uur. Woensdag 26 september X Hoog water: 7.18 en 19.40 uur. 0 Laag water: 2.57 en 15.12 uur. ^x»3oocccoocooc50Docc<xx>occccc<xx>3ccocxxcooaxooococooco BEWOLKT Het krachtige gebied van hoge lucht druk boven Rusland heeft zich de afge lopen 24 uur in de richting van de Zwarte Zee verplaatst. Tegelijkertijd trok een lagedrukgebied bij de golf van Biscaye langzaam naar het noorden. Het koufront van de depressie, dat dinsdagmorgen de omgeving van Parijs bereikte, dringt lang zaam naar het noorden op. De bewolking van het front kan dinsdagavond de zuide lijke provincies bereiken en zich later over het gehele land uitbreiden. De wind zal daarbij naar zuidelijke richtingen draaien en vochtiger lucht uit Frankrijk aanvoeren. Regen van enige betekenis is tijdens de frontpassage niet waarschijnlijk. Aan de oostkust van Spanje ontwikkelt zich een randstoring, die de komende 36 uur een grotere bedreiging van het weer in ons land kan vormen. Deze storing zal in noordelijke richting gaan koersen en woensdagmiddag of woensdagavond de regenkansen bij ons sterk doen toenemen. De temperaturen komen daarbij over het algemeen op een lager niveau. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland 5-S S' 2 *£5 ra 5 to Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca half bew. nevel onbewolkt motregen mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist lichte regen regenbui onbewolkt mist mist mist zwaar bew. regen onbewolkt licht bew. geheel bew. zwaar bew. regenbui wzw windst, ozo zzo nno o zzw windst, o wzw nnw o windst. windst. o w w zo vvnw z ono zzw 17 16 16 15 25 22 25 26 21 27 25 20 24 23 23 25 19 24 26 30 30 26 li O B 0 0 0 0,1 0 0 0 0,4 0,3 19 40 0 0 0 0 0 4 0 0 0 24 1 Weerstoestand binnenland Den Helder onbewolkt ozo 14 0 Ypenburg mist ono 10 0 Vlissmgen onbewolkt zo 16 0 Eelde onbewolkt 0 10 0 De Bilt onbewolkt ozo 12 0 Twente onbewolkt 0 12 0 Eindhoven mist ozo 12 0 VTv. Z.-Limb. onbewolkt zzo 13 0 (De temperatuur is van heden Ken 7 uur, 1 de neerslag van de la. iL t c 2*1 uur i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1