Havenmond in IJmuiden zal verbeterd moeten worden mvsm Vijftig jaar geleden VEILIGHEID Mi n ister A Igera Amsterdam dient bereikbaar te zijn voor schepen met grote diepgang Zonvrij Medische faculteit in moeilijkheden r Ha lekker! Vreemde dingen Hoe is het ontstaand Havens bij Rotterdam achter sluizen? Vier doden bij drie verkeersongelukken Timmerman wilde zijn vrouw en kinderen vergiftigen Koelhuis uitgebrand in Broek op Langendijk Prof. J. P. Wibaut ridder Nederlandse Leeuw 3BBÜH Inleiding prof. Groenman Distrfctsbijeenkomst van „De Jonge Kérk" Beheerder verduisterde Musserts effecten Burgemeester van Maarn gewond bij auto-ongeluk De salarissen der hoge ambtenaren Protest tegen optreden van politie ingediend Fokker „Friendship" zal regerings-Dakota vervangen De loonwijzigingen in de grafische bedrijven Kerkelijk Nieuws Examens Uit Haarlems Dagblad van 25 september 1906 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 Het betrekkelijk gunstig afgelopen onge luk te Eindhoven, waar een neerstortende straaljager een vijftiental huizen vernielde doch „slechts" twee doden veroorzaakte, trekt nog eens scherp de aandacht naar de toenemende onveiligheid des levens ten gevolge van het „mechanisch geweld" - een doodsoorzaak die langzamerhand een ontstellend percentage der totale overlij- denscijfers voor haar rekening neemt. Mechanisch geweld in fabrieken, op straat, in de huizen, in de lucht en op zee maakt een plotseling einde aan talrijke levens, zonder dat er blijkbaar een mogelijkheid bestaat om de veiligheidsfactor zodanig op te voeren, dat de stijging in de curve kan worden tegengegaan. Wanneer men de doodsoorzaken die uit de technische ontwikkeling voortspruiten, gaat onderverdelen, zal het grondverkeer waarschijnlijk de ongunstigste cijfers tonen. Het luchtverkeer is in verhouding veiliger, de arbeids- en huishoudelijke ongevallen staan onderaan. Doch wanneer het mili taire luchtverkeer boven een klein land als het onze met zulke rasse schreden, als dat sinds de laatste Wereldoorlog het geval was, blijft toenemen, zal de onveiligheid op de grond nog groter worden dan zij tengevolge van het intense grondverkeer al was. Het Is moeilijk aan te nemen, dat de vlieger die het Eindhovense ongeluk ver oorzaakte, geen instructies of algemeen geldende voorschriften heeft overtreden. Er wordt van militaire zijde immers voor gewaakt, dat de veiligheid van de burgerij zo min mogelijk in het gedrang komt en vooral wat straaljagervliegerij betreft gel den strenge voorschriften. De onveiligheid voor de burgerij zit echter in het verbor gen hoekje van „zo min mogelijk". Een uit breiding van militair luchtverkeer betekent immers - in tegenstelling met wat het bur- gerluchtverkeer inhoudt - oefening. Oefe ning in de lucht boven een gebied, dat naar verhouding van de militaire plannen reeds te klein is om de burgerij geheel en al te vrijwaren van de gevolgen der mislukte vluchten. De opzet van de militaire plannen in het NAVO-verband is niet berekend op de omvang van ons grondgebied. Ons land biedt te weinig ruimte om de mili taire behoefte aan oefenterrein en Licht ruimte te honoreren, zonder iets af te knabbelen van de bewegings- en levens vrijheid der burgerij. Recreatiegebieden zijn er in ons land reeds veel te weinig, de bebouwingen vreten zich door de vrije natuur heen naar elkander toe tot aaneen groeisels van monsterachtige omvang. Monsterachtig, wanneer men ze beschouwt met betrekking tot de ruimte die er over blijft. Randstad Holland is een - eigenlijk lugu ber - toekomstbeeld van de benauwdheid, die zich over ons land uitbreidt. Wie ver leden zondag aan de kust was, zal er een onheilspellend beeld van opeenhoping heb ben kunnen waarnemen op de parkeerter reinen en in de straten nabij de zee. Iedere zomer neemt het aantal buitenlandse toe risten in ons land toe. Doch voor de Ne derlander zelf blijft er tenslotte nauwelijks meer ruimte tot ademhalen. Boven deze groeiende mierennesten is de straaljager een extra-dodelijk gevaar, on danks alle voorschriften. De betrekking tussen luchtmachtomvang en grondsituatie is langzamerhand de moeite van het bestu deren waard geworden. Afgezien van het feit dat niemand kan berekenen welke omvang de luchtmacht van landen als het onze moet hebben om militair-strategisch van enig belang te zijn, bestaat er ook voor de aanschaffing van dodelijke apparaten als straaljagers een verzadigingspunt, dat samenhangt met omvang van grondgebied en bevolkingsdichtheid. Dit punt kan on mogelijk worden vastgesteld door buiten landse deskundigen, die louter tewerk gaan naar berekeningen van militair-technisch karakter. Het is een punt, waar de verantwoorde lijkheid van verschillende ministeries sa menvalt. Niet de minister van Oorlog kan het op eigen gezag vaststellen, ook al is hij gebonden aan de beperkingen van de be groting want die beperking ligt uitslui tend op financieel gebied. Opnieuw doet zich bij deze overwegingen de noodzaak van coördinerend werk gelden, waarbij de gedachte aan een ministerie voor de Vei ligheid oprijst. Veiligheid op alle gebied, doch in de eerste plaats op dat van grond en luchtverkeer, waarbij de nauwkeurige inachtneming van de steeds maar krimpen de bewegingsruimte een overheersende factor moet vormen. J. L. In de toelichting op zijn begroting voor 1957 zegt de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, onder meer dat de toegangsweg uit zee naar de* havens van Amsterdam grote aandacht vraagt. Er zal een ontwikkelingsplan van het'kanaal en van het sluizencomplex in IJmuiden worden opgesteld, mede teneinde de hiervoor nodige gronden te kunnen reserveren en ook de ontwikkeling van de aanliggende gemeeten in dit opzicht in goede banen te kunnen leiden. Ook zal in de naaste toe komst de havenmond te IJmuiden verbeterd dienen te worden, teneinde Amsterdam ook bereikbaar te doen zijn voor moderne zeer diepgaande schepen. Ook de buitengewoon sterke toeneming van 't zeevaartverkeer op de havens langs de Rotterdamsche Waterweg stelt niet al leen de gemeenten als beheerders van deze havens doch ook het rijk als beheer der van de Rotterdamsche Water\veg voor grote problemen, zo zegt de minister ver der. Een van de belangrijkste daarvan raakt de kw; ':teit van het rivierwater en de in; de rivier optredende stroomsnelhe- tijdstip enkelbanig te voltooien. Met het dubbelbandg maken van het wegvak Haar- lem-Velsen zal in 1957 worden begonnen'. Voorts zal krachtig worden voortge- werkt aan de aanleg van de rijksweg Ypenburg-Burgerveen, voor welk doel on geveer f 10 miljoen is aangevraagd. Ver wacht wordt, dat het gedeelte van Ypen- burg tot enkele kilometers benoorden de Leidse Rijn tegen het einde van 1957 zal worden voltooid en dat de provincie Zuid- Holland dan gereed zal komen met een verbinding met de provinciale weg Leiden- Rijpwetering-Haarlemmermeer, zodat tij dens de verdere aanleg het verkeer tussen Ypeniburg en de Haarlemmermeer de den. Het is begrijpelijkerwijze de wens doorganig door Den Haag en de overbe- der gemeenten de ook voor de nationale economie zo noodzakelijke uitbreiding van hun havens te verwezenlijken door ver groting van de bestaande, in open verbin ding met de rivier staande havens of aan leg van nieuwe open havens. Een op deze wijze uitgevoerde havenuitbreiding bete kent vergroting van het vloedbekken van deze getijrivier met als gevolg vergroting van de stroomsnelheden in de rivier. Voorts wordt grote omzichtigheid vei'eist teneinde verdergaande stroom opwaartse verschuiving van de zoutgrens zoveel mo gelijk te beperken. De minister vraagt zich daarom af of nog wel langer kan worden voortgegaan met het maken van open havens en of, ondanks de daaraan verbonden ernstige bezwaren voor de ha venexploitatie, nieuwe havens niet achter sluizen moeten, worden aangelegd. Wegen tiaar Velser/unnel Daar de tunnel bij Velsen in het najaar van 1957 zal worden voltooid en voor het verkeer opengesteld zal er naar worden gestreefd de aanleg van de noordelijke toe gangsweg (Beverwijk.Uitgeest) tegen dat Droeve oogst van één dag Op de rijksweg in Vlaardingen is maan dagavond een verkeersongeval gebeurd dat aan twee mensen het leven heeft gekost. A. J. W. uit Maassluis wiJde met zijn per sonenauto een andere auto passeren, toen uit de richting Maassluis een scooter na derde, die hij niet had opgemerkt. De bot sing die volgde was zo hevig, dat de be stuurder van de scooter, de 28-jarige stu dent B uit Rotterdam, onmiddellijk werd gedood, en de duo-passagier, de 22-jarige K. uit Vlissingen., in zorgwekkende toe stand per ambulance-auto naar het alge meen ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij later is overleden. In het Vechtdorp Vreeland is maandag het zesjarig jongetje F. M. voor zijn ouder lijk huis met een autoped tegen een vracht auto gereden. Hij werd door het rechter- wiel van de wagen overreden en is kort daarop gestorven. In Rotterdam is gistermiddag de 50-ja- rige vakbondbestuurder F. van B. uit de Maasstad om het leven gekomen. De heer Van B., die bestuurder was van de groep verkeer van het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties (een groep die destijds van de Eenheidsvakcen trale is afgescheiden) kwam op de hoek Glashaven-Scheepmakershaven met zijn bromfiets in botsing met een auto. Hij is ter plaatse overleden. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Voetbal Bondir. H. F. Hopslerdie in het dagelijks leven de functie van directeur aan de Bossche rijks h.b.s. bekleedtheeft zijn leerlin- gen vrijdagmorgen zonvrijgegeven Hij deed ditomdat de vraag bij hem 5 opkwam: waarom geven wij de kinde- ren wel ijsvrij en geen vrij wanneer de zon schijnttoch ook iets dat in Neder land de laatste tijd slechts zelden voor komt? Xcco In Middenmeer is de 46-jarige timmer man J. L. gearresteerd, die bij zijn verhoor bekende, dat hij twee weken geleden ge probeerd heeft zijn vrouw en zijn drie kin deren van 14, 12 en 10 jaar door vergif van het leven te beroven. Op 9 september waren deze ziek geworden na het eten van oliebollen. Zij werden naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De politie nam de oliebollen en restanten van de ingrediënten daarvoor in beslag. Zij werden opgezonden naar de Keurings dienst van Waren te Alkmaar en in over- eg met de inspecteur der Volksgezondheid naar de Rijksinspectie van de Volksgezond- leid te Utrecht. Bij een onderzoek in de woning van de timmerman werd daar een flesje gevonden waarin zich een zwaar vergif bevond, een nicotinehoudend prepa raat dat gebruikt wordt voor bestrijding van ziekten in landbouwgewassen. Vastge steld werd dat de inbeslaggenomen olie- oollen hetzelfde preparaat bevatten. Zonder dat. de timmerman dit wist deed de politie een andere, onschadelijke vloei stof in het flesje en zette dit op dezelfde plaats waar het gevonden was neer. Enkele dagen later bleek het verdwenen te zijn. De timmerman had het bij zich gestoken. Op een vraag van de politie, waarom hij dat gedaan had, beweerde hij dat hij het bij de politie had willen afgeven. Bij een verder onderzoek in de woning werd ook een brief gevonden waaruit bleek dat L. ongeoorloofde relaties met een vrouw in Amsterdam onderhield. Toen men hem deze feiten voorhield, bekende hij van plan te zijn geweest, zijn vrouw en kinderen te vergiftigen. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. De vrouw en de kinderen, die nog in een ziekenhuis te Alkmaar verpleegd worden, zijn herstellende. Zondagmorgen vroeg heeft in een groot koelhuis te Broek op Langendijk een zwa re brand gewoed. De oorzaak van de brand wordt gezocht in broeiing in het isolatie materiaal. Van het koelhuis, dat wegens verbouwing leeg was, bleven slechts de ge blakerde muren over. Ook de machineka mer werd geheel verwoest. Zaterdagmiddag is te Heeswijk de bur gemeester van Maarn, mr. G. A. W. C. ba ron van Hemert tot Dingshof, op de weg van De Meern naar Montfoort met zijn auto van de weg af geraakt omdat hij, naar hij verklaarde, moest uitwijken voor een kind, dat plotseling de weg overstak. De auto viel op zijn kant in een boomgaard. De burgemeester is met een sleutelbeen fractuur en enige gebroken ribben in het Diaconessenhuis te Utrecht opgenomen. Naar aanleiding van een bericht in een de rochtendbladen dat aan de topfunctio narissen" in overheidsdienst, van de rang van referendaris af, boven de reeds toe gekende 6 percent een extra-salarisverho ging van 10 tot 15 percent zou worden toe gekend, deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mede, dat hieromtrent geen enkel besluit is genomen. Zoals wij reeds meldden, was in het georganiseerd overleg van vrijdag geen overeenstemmend advies bereikt. laste rijksweg door Wassenaar zal kunnen vermijden. De rector-magnificus van de Amster damse gemeente-universiteit, prof. dr. M. W. Woerdeman, heeft maandagmiddag in de aula van de universiteit een rede gehou den ter gelegenheid van de opening van het nieuwe cursusjaar. Sombere woorden liet •hij horen over de faculteit d'er geneeskun de, die grote moeilijkheden ondervindt doordat de plannen tot stichting van. een nieuw academisch ziekenhuis stagneren. Enkele laboratoria moeten worden afge broken, hoewel nog geen nieuwe bouw plannen kunnen worden gemaakt, d'aar nog geen beslissing is genomen over de plaats van het nieuwe academisch zieken huis of over een tijdelijke huisvesting. Een gebrek aan verplegend personeel heeft ge leid tot inkrimping van het aantal voor on derwijs beschikbare bedden. Daardoor ver minderde de gelegenheid tot praktische op leiding van doctorandi. Een aantal andere maatregelen deels van landelijke, deels van locale aard, maakt het uitermate moeilijk over voldoende patiënten voor het klinisch onderwijs te beschikken. „Geen wonder dan ook", zei prof. Woerdeman, „dat zich van de leden der medische faculteit een wan hopige stemming heeft meester gemaakt. Wanneer niet spoedig.met de belangen van deze faculteit ernstig rekening wordt ge houden, zal binnen enkele jaren een der faculteiten, waarop de gemeenteuniversi teit tot dusver trots kon zijn, de vergelij king met de zuisterfaculteiten niet meer kunnen doorstaan." Het aantal studenten in de genees/kunde, dat bij de cursus 1947/'48 nog 28 pet. van de voor het eerst ingeschrevenen uitmaak te, bedroeg bij cursus 1955/'56 slechts 14 pet. De medische faculteit, eertijds verre weg de grootste, staat nu ten achter bij die der wis- en natuurkunde, die de meeste nieuw ingeschrevenen kreeg. Voorts zei prof. Woerdeman dat de vele mutaties bij de wetenschappelijke staf van de universiteit reden geven tot ongerust heid. Het is herhaaldelijk zeer moeilijk ge weest geschikte plaatsvervangers te vin den. Vooral in enkele faculteiten, wier af gestudeerden ruimschoots plaatsingskapsen vinden buiten de universiteit, is het vaak niet gemakkelijk bekwame jongeren aan de universiteit verbonden te houden. Hier in schuilt niet alleen een bedreiging voor het onderwijs, maar ook voor het vormen van een jonge generatie van wetenschap pelijke werkers. In sommige vakken werkt ook de zuigkracht van het bedrijfsleven op het technische personeel in het nadeel van de universiteit. In de aula van de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam heeft de 70-jarige prof. dir. J. P. Wibaut zaterdagmiddag af scheid genomen van het instituut waaraan hij 37 jaar sedert 1919 als lector en sinds 1925 als hoogleraar in de organische chemie is verbonden geweest. De scheidende geleerde werd toegespro ken door burgemeester d'Ailly als presi dent-curator, die mededeelde dat de Ko ningin prof. Wibaut had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts werd de scheidende hoogleraar toegesproken door prof. dr. M. W. Woerde man, rector magnificus, prof. dr. J. A. A. Ketelaar voorzitter der faculteit van wis- en natuurkunde, prof. dr. H. J. den Hertog, voorzitter van het huldigings comité, tevens namens oud-leerlingen, prof. dr. TI. Gerding, voorzitter der Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging, B. Cazemier namens het personeel van het laboratorium voor organische scheikunde en H. J. Hofman, voorzitter van het Am sterdams Chemisch Dispuut. Na zijn afscheidscollege werd prof. Wi baut namens vele vrienden en oud-leerlin gen een bronzen plaquette aangeboden ter plaatsing in het laboratorium, waarvan hij 31 jaar directeur was. Deze plaquette is vervaardigd door zijn dochter, mevrouw C. H. KouwerWibaut. De voorzitter der Koninklijke Nedeidandse Chemische Ver eniging maakte voorts de benoeming be kend van prof. Wibaut tot erelid dezer ver eniging. De studentenrel in Delft In Delft is maandagmiddag een gesprek gehouden tussen de Delftse Studentenraad en de plaatselijke pers naar aanleiding van de ongeregeldheden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag bij de studentenso ciëteit „Tyche" aan de Oude Delft zijn ge beurd. De journalisten oefenden critiek uit op de verklaring, die de studenten^ raad aan de pers had verstrekt, waarop de president van deze raad de heer E. J. Vies toegaf, dat de verklaring wel wat ongelukkig gesteld was. Het doel ervan was echter tot uiting te brengen, dat de studentenorganisaties het gebeurde niet wensen te zien als een groentijdexces. Een woordvoerder van de r.k. studen tenvereniging „Sanctus Virgilius" deelde nog mee dat een protest is ingediend tegen het optreden van de politie. Het bestuur had graag eerst met de politie willen on derhandelen, doch de politie stond dit niet toe en sloeg er onmiddellijk met de gum mistok op los, aldus de woordvoerder. Aan het slot van de bespreking zei de heer Vies, dat de studenten zich ernstige zorg maken over een verslechtering in de verhouding met de burgerij. Hij hoopte, dat, eventueel in samenwerking met het op te richten comité uit de burgerij, een ver betering in de betrekkingen zal kunnen worden bereikt. Op de begroting van Verkeer en Water staat voor 1957 is een bedrag van één mil joen opgenomen voor de aanschaffing van een nieuw vliegtuig ten behoeve van de leden van het Koninklijk Huis en de re gering. Het ligt in de bedoeling de re gerings-Dakota door een nieuw te ver vangen. De totale aanschaffingsprijs van het vliegtuig zal f 2.500.000 bedragen. Het zal een Fokker „Friendship" zijn. Vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemersorganisaties in het grafi sche bedrijf zijn maandag bijeen gekomen om zich te beraden over het schrijven van het college van rijksbemiddelaars met be trekking tot loonwijzigingen per 1 septem ber. Besloten werd om een dezer dagen ter zake een uitvoerige circulaire aan de werk gevers en werknemers te laten uitgaan. De afdeling Amsterdam van de Neder landse Katholieke Grafische Bond heeft het conflict rond de 3 percents loonsverho ging, in het grafische bedrijf besproken. De leden van de afdeling hebben toe gezegd, zich van verdere actie te zullen onthouden totdat de beslissing van het centraal bureau voor de grafische bedrij ven in Nederland over de 3 percent bekend is gemaakt. Het hoofdbestuur van de N.K.G.B. en de landelijke vakgroepbesturen zullen deze week bijeen worden geroepen om mede het standpunt van de N.K.G.B. te bepalen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Sommelsdijk A. A. Koolhaas te Amersfoort. Aangenomen naar Franeker W. Reezigt te Jukwerd-Krewerd Bedankt voor Otterlo W. Vroegindewey te Bleiswijk. Chr. Geref. kerken Beroepen te Middelburg J. P. Geels te Haarlem-C. te Deventer M. Holtrop te Leeuwarden. Bedankt voor Groningen (vac. W. Heer- ma) W. H. Velema te Eindhoven voor St. Jans klooster D. v. Wilsum te Dedemsvaart. Geref. kerken Beroepen te Ens (N.O.P.) J. van Tuinen te Schettens. Bedankt voor Grootegast A. G. Kornet te St. Anna-Parochie. Geref. Gemeenten Tweetal te Middelburg W. Hage te Nun- speet en H. van Gilst te Dirksland. Bedankt voor Veen H. van Gilst te Dirks land. Op het ogenblik wordt aan de noordkust van het wadden-eiland Texel hard gewerkt aan een dijk om de zeenaar men hoopt voor altijdde pas af te snijden naar de vuurtorendie door slechts 45 meter land van de branding wordt ge scheiden. Vijftig jaar geleden bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een strook land van een kilometer breed. De aanlegkosten van de dijk Op derde academische filmstudieweek te Utrecht Prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de sociologie, heeft maandag in de aula van de rijks universiteit te Utrecht de derde academische filmstudieweek geopend, waarvoor dit jaar als thema is gekozen „De Dioscoop: technisch-sociaal-cultureel". In zijn openingsrede noemde prof. Groen man de film kunst, omdat zij het resultaat is van een worsteling om een bepaalde stof in grenzenstellende vormen te gieten, daarbij n werkelijkheid meer te verbeelden dan af te beelden en tevens direct te appelleren aan emotionele beleving. De film, aldus prof. Groenman, spreekt meer dan litteratuur, meer vooral dan mu ziek en schilderkunst tot ons. De „unio mystica" is bij de film gemakkelijker te realiseren dan bij welke andere vorm van kunst ook. Prof. Groenman noemde dit het gevolg van haar brugpositie tussen kunst en communicatiemiddelen. De film, aldus prof. Groenman, maakt ons vertrouwd met gedragingen, met mi lieus, met beelden van steden en dorpen, met soorten van mensen die wij anders niet hadden leren kennen. De film heeft ook een schijnwereld van stereotiepe figu ren opgebouwd. Zo is het type van de gangster een filmcreatie, waaraan in wer kelijkheid wellicht zeer achtenswaardige burgers beantwoorden, terwijl de brave lie den uit de film. als wij ze tegenkomen, zeer wel gangsters kunnen zijn. Mr. D. Bijdendijk hield vervolgens een inleiding over enige sociaal-culturele as pecten van de film en het instituut bios coop. Te Amsterdam is geslaagd voor het ex amen boekhouden M.O. de heer L. Sijtsma te IJmuiden. Friese beschuit •rertft. ?OCOOOOCGOOOOOOOOCOOOCCOOCOOCOOCCOOOCOOOOOOOOOOOOOCXXXX> VOETBAL Martien Duijzings beweert in Elsevier, schrijvend over de gloriedagen van het Nederlandse voetbalelftal: „Dat is een kwestie van instelling, en die instelling is wel eens anders geweest. Herinnert gij u de grote dagen van 't Oranjeteam, de Lotsy-periode? Het kwam zover, dat de luidsprekers in onze huiskamer alleen nog maar de „We gaan naar Rome- hymne" brachten, bij wijze van spreken." Nou, nou. Zelfs bij wijze van spreken is dat een onhoudbare toestand in huize Duijzings geweest En dan nog wel met een heleboel luidsprekers in één kamer. Martien gaat echter nog verder, zeggend: „En nu kunnen de geleerden mij van dat Oranjeteam vertellen wat ze maar willen, doch ik bewonder dit Nederlands elftal omdat het op dat ogenblik temid den van een Zwitsers offensief niet door de knieën ging, dat het deze achterstand zowaar opnieuw in een voorsprong om zette en dat het in een eindeloos lange en mateloos zware tweede helft die voorsprong vasthield bovendien." Dat klopt niet helemaal. Want volgens onze stellige informaties is die tweede helft precies even lang geweest als de eerste. Maar zegt Duijzings zeer terecht: „Zo juist tegen de sterkste tegenstanders schreef men de beste bladzijden in de geschiedenis van 't Ne derlandse voetbal. „Een klein land dat, juist als het met de rug tegen de muur gedrongen wordt, in vele opzichten groot kan zijn"." Het schrijven van geschiedenis tegen tegenstanders is een eigenaardige bezig heid. Men kan beter terug-voetballen. Een land met de rug tegen de muur kan echter rare sprongen maken, dat wel. Tenslotte de hand in eigen voetbal boezem gestoken. Haarlems Dagblad zegt smalend: Lat en paal hielpen doelman Niesen. Wij hebben in onze jeugd eens ge keept zonder lat en paaL Dat is onbe gonnen werk. De bal moet tenslotte weten waar de vrije wereld ophoudt. Daar kan die arme Niesen toch niets aan doen? Dit woord: HUPS Van mannen gezegd betekent hups: wakker, flink, degelijk; van vrouwen: aardig, welgemanierd, vrolijk, aantrek kelijk. Vroeger bezigde men het ook van zaken. Cats spreekt van een hupse schapenbout en in oude liederen is hupse, koele wijn heel gewoon. Met werkwoorden als hupsen en huppelen heeft hups niets te maken. Het is een bijvorm naast heus en dit woord, waar aan een ouder: heufs ten grondslag ligt, staat naast hoofs. Het woord hoofs, dat wij kennen in de betekenis: wellevend, voorkomend, betekent eigenlijk: op de wijze waarop het aan het hof geschiedt. De ontwikkeling der betekenis gaat nog verder in de vorm heus, dat via: waar dig en: degelijk is gaan betekenen: werkelijk, waarlijk. J Moderne evangelisatiemethode Zaterdag hield „De Jonge Kerk", de orga nisatie van jongeren in de Hervormde Kerk, in de Immanuelkerk aan de Van Egmond- straat in Haarlem-Noord een districtsbijeen komst, welke, hoewel de opkomst enigszins beneden de verwachting bleef, geslaagd mag worden genoemd. Het programma voor deze samenkomst, welke bedoeld is om het onder linge contact tussen de jonge lidmaten van de verschillende gemeenten in Haarlem en omgeving levendig te houden, werd geopend door de districtsvoorzitter, de heer K. Glas berg, die de aanwezigen opwekte vooral het werk in de groepen niet te verwaarlozen. De jonge voordrachtskunstenaar Coos van Ho boken hield hierna een causerie over de toe nemende vervreemding voor de kerk van Christus. Het lijkt wel of de drempel van de kerk voor vele groepen van mensen een niet te nemen hindernis is geworden, aldus de spreker. Bij het zoeken naar de reden van deze onverschilligheid jegens de kerk en God was spreker tot de conclusie gekomen, dat als een van de voornaamste oorzaken van het gebrek aan belangstelling voor wat de kerk te bieden*heeft aangewezen moet wor den het feit, dat het kijken in de kerk ver waarloosd is. Laat de mensen in de kerk niet alleen iets horen maar ook iets zien, hun belangstelling zal dan volgens spreker zeker toenemen. Daarbij dienen wij een ge past gebruik te maken van methoden die in de aard van onze tijd liggen, onder andere de toepassing van de psychologie in het moderne zakenleven. Met enkele voorbeel den uit de praktijk toonde de heer Van Ho boken aan, dat zelfs met eenvoudige mid delen verrassende resultaten bereikt kunnen worden. Op volle stranden en fancy-fairs wisten hij en zijn medewerkers door het opvoeren van korte, pakkende schetsjes eerst de nieuwsgierigheid en daarna de belang stelling van het publiek te trekken. De vruchten welke dit moderne evangelisatie werk tot nu toe heeft afgeworpen zijn, aldus de spreker, alleszins bevredigend en hoopvol. Tenslotte kondigde de heer Van Hoboken aan, dat binnenkort in Leiden een grootscheepse actie, genaamd „I.K.S. X", zal worden op touw gezet, waarbij de meest moderne middelen van reclame en publici teit ter hand zullen worden genomen. Na de pauze droeg Coos van Hoboken „Met de ander in de wereld" voor, in welke voordracht hij de materiële en egocentrische instelling van de mens in het dagelijks leven aan de kaak stelde. Achtereenvolgens wer den een fabrieksarbeider, een ouderling, een zakenman en een voddenraper gekarakteri seerd. van wie tenslotte alleen laatstge noemde de betekenis van het bijbelse woord ..Ik maak alle dingen nieuw" doorgrond bleek te hebben en ernaar wilde leven. Nadat men gezamenlijk de broodmaaltijd had gebruikt, werd de avond verder gevuld met volksdansen, pianospel door mejuffrouw Lies Bruring, samenzang en een forum, dat onder leiding stond van ds. Bitter. De bijeenkomst werd gesloten door ds. Van der Loos. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 56-jarige belastingconsulent mr. H. A. J. D. uit Naar den, overeenkomstig de eis een jaar gevangenisstraf opgelegd wegens ver duistering van een pakket effecten, dat af komstig was van ir. A. Mussert, de ter dood gebrachte leider van de NSB en dat hem als beheerder van diens vermogen was toevertrouwd. Zowel voor de rechtbank als in hoger beroep voor het hof hield de verdachte vol, dat een nicht van Mussert, mevr. M., bij wie het pakket effecten na de bevrijding was beland, hem, verdachte, het vrije be schikkingsrecht erover zou hebben gege ven, doch de dochter van mevrouw M. ver klaarde als getuige (haar moeder is inmid dels overleden en kan dus niet meer wor den gehoord): „Verdachte was door het be heersinstituut als beheerder over het ver mogen van mijn moeder aangesteld. Het is mogelijk, dat mijn moeder, toen het be heer in 1949 werd opgeheven, toch nog huiverig was om zonder meer de effecten van Mussert te behouden, maar dat zij deze zo maar aan de verdachte cadeau zou doen, is uitgesloten. Daartoe stond zij bo vendien op te gespannen voet met hem". Het hof heeft het verweer van verdachte verworpen. HAARLEM. Bij de heden gehouden verkiezingen voor een plaats in de Ge meenteraad is wederom zeer slecht ge stemd. Van de 2164 kiezers kwamen er maar 1232 naar de twee stembureaux, één in het Stadhuis en één in de Haar- lemmerliedestraat. Bovendien waren er 28 biljetten van onwaarde. De heer Smulders verwierf 585 stemmen, de heer Levert 347, de heer Schreuders 173 en de heer Joosten 99. Er moet dus een herstemming plaats hebben tusschen de heeren Smulders en Levert. De heer Smulders heeft op 18 na het vereiste stemmenaantal bereikt. Voor den heer Levert is het de vraag, of de stemmen, nu op de heeren Schreuders en Joosten uitgebracht, bij de herstemming op hem zullen overgaan. Maar dat ons nog een warme verkiezingsstrijd te wachten staat, is wel zeker! rOX-CCCOCOOOCXXX>DOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Z. bedragen een miljoen gulden. ADVERTENTIE FABRIEKEN TE LEEUWARDEN

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5