maar Voor scholenbouw volgend jaar 150 miljoen beschikbaar dit is Uw kans Uw oude apparaat te vervangen! Argentijnse roeiers uitgesloten, bondsbestuursleden geschorst de echte zware shag VAN NELLE Toch Duitse waterpolo- ploeg naar Melbourne? I Onderwijsbegroting Vermindering van personeelstekort door salarisverbetering verwacht 5 NIEUWS OVER DE SPELEN Nederlands Limburg won van Belgisch Limburg Drie goals van Appel Eindstanden in het FIDE- landen-schaaktoernooi Met een zeiljacht de wereld rond Nederlands-elftalspelers waren in Boxtel bijeen Alfredo di Stefano zal Spanjaard worden Persoonlijk kampioenschap vijfde klasse libre Nationale atletiektitels zijn nu alle verdeeld Nederlands jeugdgolfploeg verloor van Duitsland Ook bij TYBB basketbal Nog geen 6-jarige h.b.s. Scholenbouw Landenwedstrijd judo NederlandDuitsland Walter Blaser overleden Sport in 't kort Aantal studenten stijgt sterk Aantal middelbare scholieren sterk gestegen Drie verkeersongelukken; drie fietsers gedood WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 De president van de Internationale Roei- federatie (F.I.S.A.), de Zwitser Gaston jVIullegg, heeft bekend gemaakt, dat hij de bij deze federatie aangesloten bonden op de hoogte heeft gesteld van het feit, dat na onderzoek van de zijde van de F.I.S.A, is gebleken, dat een groot aantal roeiers van de Argentijnse Amateur Roeibond zeer be langrijke bedragen aan onkosten hebben ontvangen. Het feit, dat het bestuur van de Argentijnse bond in zijn bulletin de roeiers, ondanks het inbreuk maken op de amateurregels, nog als amateurs be schouwt, maakt de zaak nog maar érger. Gezien de opvattingen van. het bestuur en de leden van de Argentijnse Roeibond, heeft het bestuur van de F.I.S.A. besloten de volgende maatregelen tegen de Argen tijnen te nemen: 1. Verbod van deelneming aan alle in ternationale wedstrijden door de Argen tijnse roeiers tot nader order. 2. Het verbod geldt ook voor deelneming aan de Olympische Spelen in Melbourne. 3. Voorlopige schorsing van de leden van het bestuur van de Argentijnse bond. Toch een Duitse waterpoloploeg? Het ligt in de bedoeling van de Duitse Zwembond protest aan te tekenen tegen de beslissing genomen in een gezamenlijke bijeenkomst door de delegaties van het Westduitse en het Oostduitse Olympische Comité om geen waterpoloploeg naar de Olympische Spelen in Melbourne af te vaardigen. Dit protest zal pas na ontvangst van de notulen van deze vergadering wor den ingediend, zo verklaarde de voorzitter van de Duitse Zwembond, Bernhard Baier. Indien men binnen tien dagen een voet balteam kan samenstellen, dan hebben ook dé waterpolospelers recht op uitzending naar Melbourne. Immers, de Duitse Zwem bond en de sectie waterpolo zijn reeds meer dan een jaar bezig over de samen stelling van een poloteam, aldus Baier. Karl Duensing, waterpololeider, heeft de plannen voor de Olympische Spelen nog niet opgegeven. Tien spelers komen voor het team in aanmerking. Te voet naar Melbourne De 42-jarige Zwitser Ignaz Ruegg is op 11 januari van dit jaar uit Zwitserland vertrokken. Zijn doel was Melbourne, de stad van de Olympische Spelen 1956, te voet te bereiken. Dezer dagen is hij na 19.000 km te hebben afgelegd in Melbour ne gearriveerd. Het heeft hem zeven paar schoenen gekost. Twee vrienden van hem en dit bewijst dat dit wandeltochtje niet zonder gevaar was zijn het slacht offer geworden van een bende in Malakka. De kwestie Baldini Het bestuur van het Italiaans Olym pisch Comité zal zich dezer dagen in een speciale vergadering bezig houden met de kwestie Baldini. De renner Baldini, ama teur en wereldkampioen achtervolging, die onlangs op de Vigorellibaan in Milaan het werelduurrecord verbeterde, heeft verklaard, dat hij na de Olympische Spe len in Melbourne professional zal worden. En dit ondanks het feit, dat volgens de reglementen aan elke deelnemer wordt ge vraagd te verklaren, dat men ook na de spelen amateur blijft. Het I.O.C. staat op het standpunt, dat zo iemand niet tot de Olympische Spelen kan worden toegelaten. Bovendien heeft Fausto Coppi aan de Italiaanse renner, die er in slaagt het werelduurrecord te verbeteren., een bedrag van 1 miljoen lires beloofd. Weliswaar heeft Coppi een derge lijke mededeling weer ontkend, maar de geruchten blijven aanhouden. Olympische ploeg trainde Bij een. watertemperatuur van 22 graden hebben leden van de Olympische zwem ploeg dinsdag in het Kolpa-bad in Vlaar- dingen opnieuw getraind. Nadat de bonds- trainer van de K.N.Z.B., Dries Peute, met Cockie Gastelaars (SZC) en de drie RDZ- meisjes Joke de Korte, Jopie van Alphen en Lotty Heniger, hun baantjes hadden getrokken, verscheen de Hilversumse Rob- bentrainer Jan Stender met zijn zwem sters, te weten Lenie de Nijs, Atie Voor bij, Greetje Kraan, Mary Kok en Rita Kroon. De zwemsters trainden ongeveer twee uur lang. De weersomstandigheden waren goed. De toeschouwers-accommodatie Nu er op de „Melbourne Crick etground" tijdens de Spelen het Olympisch Sta dion een nieuwe tribune is bijgebouwd, zullen 120.000 toeschouwers de wedstrijden kunnen volgen. Voor het publiek zijn 104.000, waarvan 75.000 zitplaatsen, be stemd. De overige plaatsen zullen worden gereserveerd voor de atleten, de officials en de pers. De overige stadions hebben een capaci teit van: voetbalstadion: 36.000 plaatsen; hockeystadion: 23.000 plaatsen; zwemsta- dion: 5500 plaatsen; tentoonstellingshal, waarin o.a. de gewichthefwedstrijden wor den gehouden: 3000 plaatsen; West Mel bourne boksstadion: 800 plaatsen. Bij de kano- en roeiwedstrijden, die bij Ballarat worden gehouden, kan mep 50.000 toe schouwers van een plaats voorzien. De Belgische ploeg Het Belgisch Olympisch Comité is in Brussel bijeengekomen onder voorzitter schap van Victor Boin. Op de agenda kwam een belangrijk punt voor: goedkeu ring door de algemene vergadering van de door de technische commissie opgemaakte lijst van 56 atleten, voor uitzending naar Melbourne. Na een langdurige bespreking, gevoerd door sommige afgevaardigden over prni- cipiële vraagstukken (met name de vast stelling van het contingent atleten en het gebruikmaken van de door de minister van Volksgezondheid en van het Gezin ter be schikking van het Olympisch Comité ge stelde subsidie van 450.000 franken) sprak de vergadering zich uit over de door de technische commissie voor iedere sport voorgestelde kandidaten. Er bestond eenstemmigheid over de ver tegenwoordigers van iedere sport, met uit zondering van hockey waarvoor men drie onthoudingen boekte. Inzake de selectie van de „twee met stuurman" besloot de vergadering de beslissing aan het bestuur over te laten, na het advies te hebben in gewonnen van de afgevaardigden van de betrokke:- bond. Een gelijksoortig mandaat werd gege ven voor de zesde vertegenwoordiger van de zwembond, vandaag te kiezen tussen mevr. Eva Gerard-Novak en de crawler Van Pottelberghe, alsmede voor de ge- wichtheffer Willy Claes die voor 15 okto ber 365 kg moet drukken voor de drie Olympische oefeningen. Wat de zesde vertegenwoordiger van de atletiek betreft, werd besloten, rekening houdend met het terugtrekken van Alfred Langenus en de uitschakeling van Pirlot, dat de keuze wordt gedaan tijdens de wed strijden van 17 oktober. Per fiets en kano Zes Duitse sportliefhebbers, die de Olympische Spelen willen zien, zijn in Dar win gearriveerd na op niet alledaagse wij ze naar Australië gekomen te zijn. Drie hebben twee jaar lang hun kano's over de waterwegen der wereld gepeddeld en de andere drie hebben tien maanden gefietst. De drie kanoërs zijn Egen Kuhn, 21 jaar, Colin Heinz Sokol, 27 jaar en Hans See- feld, 36 jaar. Waar mogelijk hebben zij de waterwegen gebruikt voor hun opvouw bare rubberkano's van vijf meter. Zij zijn van plan van Darwin naar Brisbane langs de kust te gaan tot Sydney, vervolgens landinwaarts op de rivieren Murrumbidgee en Murray naar Adelaide, en dan terug langs de kust naar Melbourne. De fietsers zijn Ulrich Bauer, 22 jaar, Friedrich Glasbrenner, 20 jaar en Theo Guth, 19 jaar. Zij vertelden een opwin dende tijd te hebben gehad sedert zij 10 maanden geleden uit Stutgart vertrokken, met samen slechts 110 mark op zak. Zij hebben 15.000 mijl gereden door Europa en Azië en prominente persoonlijkheden ont moet, zoals de koning van Irak, de Sjah van Perzië en Pandit Nehroe. De drie fiet sers zijn van plan van Darwin naar Mel bourne te fietsen en zij verwachten daar tijdig genoeg te arriveren om de Olympi sche Spelen te zien. Invoerverbod Het ministerie van Gezondheid in Austra lië heeft bekend gemaakt, dat het invoe ren van artikelen afkomstig van dieren (vlees, worst, kaas en ook vellen of bont mantels) voor deelnemers aan de Olympi sche Spelen, is verboden. Hierbij wordt op gemerkt dat het eveneens niet is toege staan vogels of reptielen mee te nemen. Verboden artikelen, die toch door deelne mers worden ingevoerd, worden in beslag genomen en vernietigd. Straatnamen in Olympisch dorp De namen van zes straten in het Olym pisch dorp bij Melbourne zullen worden veranderd. Deze namen hadden betrekking op belangrijke gebeurtenissen uit de laat ste wereldoorlog. Eén van deze namen was bijvoorbeeld de El-Alameinstraat. Uit tactische overwegingen ten aanzien van sommige landen en uit hoofde van het feit, dat de Olympische Spelen beschouwd worden als een middel om de jeugd van alle landen nader tot elkaar te brengen, hebben de organisatoren in Melbourne thans besloten enkele straatnamen te ver anderen. Het merkwaardige feit doet zich even wel voor, dat na de Spelen de oorspronke lijke straatnamen weer worden aange bracht. ADVERTENTIE Einde van de rit. Begin van een vers pakje zware VAN NELLE. In het blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij nog altijd de allerbeste zware shag. De voetbalwedstrijd tussen Belgisch en Nederlands Limburg, geldend voor de „Coupe Coenegracht", die dinsdag in Has selt is gespeeld, is in een 54 overwinning voor de Nederlanders geëindigd. De rust ging met 31 voor de Nederlanders in. Productief spel en een goed ploegver- band, dat waren de twee factoren, die tot deze zege hebben geleid. De ploeg van Ne derlands Limburg nam reeds na 13 minuten spelen de leiding door een fraai doelpunt van midvoor Appel. Grote druk werd er op het Belgische doel uitgeoefend en in de 24e minuut slaagde rechtsbuiten Adang er in de bal voor de tweede maal in het Belgische doel te werken (20). Een minuut later was het wederom Appel, die keeper Dignef passeerde (30). Bij een Belgische aanval maakte linksachter Mommers in het straf schopgebied hands. De Belgische linkshalf Geens schoot de penalty in (31). Ondanks het feit, dat Belgisch Limburg na de hervatting beter partij gaf, verrichtte Appel na 11 minuten de hattrick (41). Onze zuiderburen gaven zich echter niet gewonnen. Midvoor Coninx, die een pass had gekregen van zijn linker vleugelspeler Leenders, wist wel raad met de bal en met een hard schot scoorde hij het tweede doel punt (42). Even later kwam het derde Belgische doelpunt uit een corner tot stand. Leenders was er de maker van. De Belgi sche linksbinnen Bollen, die geblesseerd raakte, werd vervangen door Voordeckers. Dit gebeurde juist op het moment, dat het team van Nederlands Limburg het initiatief had. In de 75e minuut verhoogde rechts binnen Gisschof de stand tot 5-3. Maar weer kwamen de Belgen terug en tien minuten later was het Leenders, die uit een pass van Gc ls de achterstand tot 54 reduceerde. ADVERTENTIE Zelfs dit goedkope apparaat is technisch beter. Gevolg: zachter scheren en het mesje gaat langer mee. c Dit apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes voor maar 1 gulden •k; een „goeie" morgen begint met Gillette! De eindstand van de finalepoule van het F.I.D.E.-landentoernooi luidt: 1. en wereldkampioen: Rusland 31 pnt.; 2. Joegoslavië 26'/. pnt.; 3. Hongarije 26% pnt. (minder overwinningen dan Joegosla vië); 4. Argentinië 23 pnt.; 5. West-Duits- land 22 pnt.; 6. Bulgarije 22 pnt.; 7. ""sje- choslowakije 20)4 pnt.; 8. Engeland 20 pnt.; 9. Zwitserland 19 pnt.; 10. Denemarken 19 pnt.; 11. Roemenië 19 pnt.; 12. Israel 15li- punt. De eindstand van de eerste kwalificatie poule luidt: 13. Oostenrijk 28 pnt.; 14. IJsland 27 pnt.; 15. Zweden 26pnt.; 16. België 23% pnt.; 17. Finland 22% pnt.; 18. Nederland 21 pnt.; 19. Columbia 21 pnt.; 20. Oost-Duitsland 20% pnt.; 21. Frankrijk 19.% pnt.: 22. Chili 19 pnt.; 23. Polen 19 pnt.; 24. Noorwegen 16% punt Georg Kuhn, een 53-jarige man uit Stuttgart wil een zeiltocht om de wereld maken. In drie jaar heeft hij een zeewaar dig jacht gebouwd, genaamd „Het Wapen van Stuttgart". Het jacht is 11,2 meter lang. Op zijn reis zal hij worden vergezeld van zijn 22-jarige zoon en een fotograaf. Het zeewaardig jacht meet 35 ton. De zeil tocht zal drie jaar duren. Via de Neckar, de Rijn en het Rijn-Rhonekanaal wil men aan de Middellandse Zee komen. Van Gi braltar gaat de reis over de Atlantische oceaan naar Zuid-Ameriika. Via Vuurland en de Zuid- en Noord-Amerikaanse west kust wil hij Canada bereiken. Van Van couver in Canada zal de sprong over de Grote Oceaan worden gewaagd met als tus senstation Hawaii. Daarna staan India en Afrika op het programma. Donnenfeldt van Fortuna, die de A-spe lers tot 14 oktober, de dag waarop de voet balwedstrijd BelgiëNederland wordt ge houden, oefent, was na afloop van de cen trale training, die dinsdagavond op het 0.D.C.-terrein in Boxtel plaats heeft ge vonden, zeer tevreden. En hij had hier alle reden voor, want anderhalf uur lang had den de veertien spelers zich tot het uiter ste gegeven. Er werden bal- en balans oefeningen gedaan en oefeningen ter ver hoging van het reactie- en uithoudingsver mogen „afgedraaid". Ook de leden van de keuzecommissie, de heren H. P. Hoolboom, L. Steinvoorte en H. A. Pellikaan, die de training bijwoon den, spraken hun tevredenhied over spelers en trainer uit. De heer Hoolboom verheugde zich vooral over de grote opkomst. Alleen Kuys (stu dieredenen), Cor van der Gijp (blessure) en Van Bun (opgesteld in Limburgs elftal) ontbraken op het appèl. De Munck (For tuna), Landman (S.H.S.), Wiersma (PSV), Kerkum (Feyenoord), Boskamp (Amster dam), Schaap (Gooi), Van der Hart (For tuna), Notermans (Fortuna), Klaassens (V.V.V.), Bosselaar (Sparta), Lenstra (En schedé), Koopal (Willem II), Van der Kuil (Ajax), Voges (Enschedé) waren aanwezig. De leden van de keuzecommissie prezen de houding van Fortuna, dat trainer Don nenfeldt tot 14 oktober afstond. Het weekblad Hoja del Lunes meldt dat de Argentijnse voetballer Alfredo di Ste fano, ster van de Europese kampioensclub Real Madrid, de Spaanse nationaliteit zal aanvragen, dit op verlangen van de direc tie van Real Madrid. Deze stap maakt het de Fransman Raymond Kopa mogelijk als „full time" speler bij Real Madrid te komen. Real Madrid heeft een contract van drie jaar met Kopa gesloten. De nationaliteitsverandering voor Di Ste fano wordt kennelijk uitgevoerd in ver band met de wijziging der bepalingen wat betreft het contracteren van buitenlandse voetballers in Spanje. Donderdag j.l. is de wet van 1953 ingetrokken welke Spaanse clubs verbood buitenlandse spelers in dienst te nemen. De nieuwe wet laat twee buiten landers per club toe, maar met voorbehoud dat in het nu begonnen seizoen slechts één van hen kan spelen. De tweede moet tot het volgend seizoen wachten. Als Di Ste fano dus niet van nationaliteit zou wisselen zou Kopa pas volgend seizoen voor Real Madrid mogen spelen. In café „De Toerist" aan de Spaarndam- merdijk in Spaarndam zal onder leiding van de biljartvereniging Spaarndam van 27 tot en met 30 september het finaletoernooi van het persoonlijk kampioenschap vijfde klasse libre van het district Haarlem van de K.N.B.B. worden gehouden. De deelnemers zijn: S. van Galen ('t Kruispunt), J. Gie bels en J. Nieuwenhuis (Kennemexdand), J. van Schaik (Vriendenki'ing), K. Tielen (Insulinde), W. Vrolijk (Suisse), G. v. d. Belt en W. de Vries (Spaarndam). Op de Nenytobaan in Rotterdam zjjn de laatste nummers van de nationale atletiek- kampioenschappen gehouden, welke enkele weken geleden wegens zware regenval moes ten worden uitgesteld. De resultaten waren: discuswerpen dames: 1 C. Huygen (Hollandia) 44,63 meter; 2. A. PanhorstNissink (Sagitta) 40,32 meter; 3. I: Kok (Hollandia) 38,70 meter. 80 meter horden: 1. S. Heystek (Hollandia) 11,5 sec. (beste persoonlijke prestatie); 2. 1. Vaal (Hollandia) 11,9 sec.; 3. W. Cysouw (Marathon/Vlissingen) 12 sec. 200 meter: 1. H. Bloemhof (Palthena) 24.7 sec.; 2. E. Witkamp (GAC) 25 sec.; 3. I. van Speyk (RKEAV) 25,3 sec. 200 meter heren: 1. De Wal (Marathon' Leeuwarden) 22,3 sec.; 2. Van de Bui'g (Trek vogels) 22,4 sec.; 3. Otten (AAC) 22,5 sec. Op de golflinks van de Eindhovense golf club in Valkenswaard is de jaaxdijkse jeugd wedstrijd gehouden tussen Nederland en Duitsland (hei-en). Duitsland won de ontmoe ting met 72, dank zij het voortreffelijk spel van de Duitser Ernst. De gedetailleerde resultaten luidden: Sing les: Hylkema (N) vei-liest van Lampert (D) met 6 en 5; Olland (N) wint van Von Knoop (D) met 3 en 1; Van Erven Dorens (N) wint van Bauermeister (D) met 1 up; Smit (N) verliest van Teichmann (D) met 6 en 5; Strumphler (N) verliest van Brühne (D) met Z en 4; Sandberg (N) verliest van Ernst (D) met 8 en 6. Doubles: Olland en Smit (N) vei-liezen van Lampei-t en Von Knoop (D) met 4 en 3; Hyl kema en Van Erven Dorens (N) verliezen van Brühne en Teichmann (D) met 5 en 3; Sandberg en Strumphler (N) verliezen van Bauermeister en Ernst (D) met 4 en 2. Op vrijdag 28 september des avonds 8 uur zal in het restaurant van de R.K.S.V. T.Y.B.B., gelegen op het sportcomplex aan de Schalkwijkex-weg in Haarlem, de oprich tingsvergadering gehouden woi'den van een afdeling basketbal, zowel voor dames als heren. Op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1957 wordt voor de gewone dienst ruim 108 miljoen gulden meer gevraagd dan voor 1956 is toe gestaan. Voor het lager onderwijs wordt ruim 35 miljoen meer gevraagd, totaal ruim 438 miljoen; voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs 14 miljoen meer; totaal 85 miljoen. Voorts wordt voor jeugdvorming en volksontwikkeling 3 miljoen meer gevraagd dan in 1956; deze post beloopt nu 19 miljoen. Lichamelijke opvoeding en spoi't vraagt een half miljoen meer en is gebracht op bijna anderhalf miljoen. Voor radio, televisie en pers wordt bijna 36 miljoen gei-aamd, dat is bijna iVz miljoen meer, voor kunsfen 9 miljoen (een half miljoen meer); voor oudheidkunde en natuurbescherming 15 miljoen (anderhalf miljoen mee); voor rijksstudietoelagen bijna 8 miljoen (bijna 2 miljoen meer) en voor buitenlandse betrekkingen ruim 2 miljoen (dat is een kwart miljoen minder). Over het ontwerp tot invoering van een h.b.s. met zesjarige cursus zegt minister Cals, dat dit nauw verband houdt met het probleem van de bestaande en het te ver- wachten tekort aan bevoegde leraren. Enerzijds kan het lerarentekort op zichzelf geen reden zijn om een zesjarige cursus, met minder lesuren per cursusjaar, voor alle h.b.s.'en verplicht te stellen. Ander zijds zou het van weinig werkelijkheidszin getuigen als in dit stadium zou worden overgegaan tot algemene invoering van een zesjarige h.b.s. op zodanige wijze, dat daar uit binnen enige jaren een aanzienlijke vergroting van het totaal aantal te geven lessen zou voortvloeien. Het is te voorzien, aldus de minister, dat het daarvoor no dige grotere aantal bevoegde leraren niet op korte termijn beschikbaar zal zijn. Het wetsontwerp wordt thans nader bestu deerd. De minister deelt mede dat voor scholen bouw in 1957 f 150 miljoen gulden beschik baar is. Hy zegt er evenwel by dat in vele opzichten beperking nog noodzakelijk zal zyn en realisering van alle plannen voor alsnog onmogelijk blijven. Onderzocht worek door systeembouw met hetzelfde bouwvolume meer scholen te bouwen. Op de nieuwe begroting zijn 39 nieuwe scholen en afdelingen van scholen opge nomen en voor het nijverheidsonderwijs 86 nieuwe scholen en cursussen. De personeelsvoorziening bij het lager onderwijs zal een zeer moeilijk jaar tege moet gaan, aldus de minister, al mag dan Bij de nationale gewichtsklassen kam pioenschappen van de Nedex-landse Jiu Jitsu en Judo Bond op 29 september in de jubi leumhal in Eindhoven zal ook een Duits team op de mat komen. Dit team is uit de finalisten van de Duitse kampioenschappen gewichtsklassen samengesteld. Deze wed strijd betekent dus een officiële ontmoeting Nederland-Duitsland. Het Nederlandse team bestaat uit: lichtgewicht: De Waal (Utrecht) en Bonte (Den Haag); middengewicht: Es- sink (Eindhoven) en Becht (Amsterdam); zwaargewicht: Geesink (Utrecht) en Van de Doolewaard (Utrecht). Na een langdurig lijden is de secretaris penningmeester van de Internationale Roei- fedei-atie (F.I.S.A.), de heer Walter Blaser (Zwitsei-land) te Lausanna overleden. De heer Blaser bekleedde sedei-t twee jaar de post van secretaris-penningmeester. MODENA. De internationale automo bielrace om de Grote Pi-ijs van Modena, die zondag 30 september zou worden gehouden is afgelast. De voorzitter van de automo bielclub van Modena, Angelo Orlandi, deel de mede, dat de wedstrijd geen doorgang zou vinden om enkele technische i-edenen. GORDON PIRIE. Gordon Pirie is in het huwelijk getreden met Shirley Hampton. Meer dan 30 genodigden woonden de huwe lijksplechtigheid in Facton Hall in Londen bij en eeix grote menigte bewonderaars juichten het jonge paar hartelijk toe. LAUER. Bij de landenwedstrijd Duits landFinland werd een Europees record vei-beterd. Lauer (Duitsland) liep de 110 me ter horden in 13,9 sec., waal-mede hij 0,1 seconde beneden het oude Eui'opese record van Lidman (Zweden) bleef. OOST-ENGELAND. Het Westduitse dames-hockeyteam, momenteel op tournée door Engeland, is in de eerste wedsti-ijd tegen Oost-Engeland met 01 verslagen. Bij de rust was de stand 00. WERELDRECORD. De 32-jarige Austra liër Ted Allsopp verbeterde in Melbourne in het Olympisch park het wereldrecord snel wandelen over 2 uur. Hij legde een af stand af van 26.110 km. (16 mijl 401 yards). Het oude record staat op naam van de Rus Anatoly Vedakov met 25.865 km. en werd op 7 oktober 1955 in Moskou gemaakt. worden verwacht, dat de moeilijkheden niet onaanzienlijk zullen worden verlicht door de spoedopleiding die door vele be zitters van een h.b.s.-diploma is gevolgd en door de terugkeer tot het onderwijs van aktebezittei-s, die andere betrekkingen heb ben bekleed. Voor het u.l.o. verwacht de minister, dat de verbetering der salarissen tot vermindering van het personeelstekort zal bijdragen. Wegens de behoefte aan kleuterleidsters bestaat voor 1957 het voor nemen, het aantal te subsidiëren oplei dingsscholen tot 31 te verhogen. De bezoldigingsregeling voor de kweek schoolleraren zal worden gewijzigd. Ook in 1957 zullen de bouw en uitbreiding van kweekscholen met kracht worden voort gezet. Voor het middelbare nijverheidsonder wijs kan op zeer korte termijn de wijziging van de salarisregeling voor de leraren bij dit onderwijs worden tegemoetgezien. Wat het hoger onderwijs betreft ver wacht de minister, dat in 1970 het aantal studenten ongeveer verdubbeld zal zijn. Deze raming kan als een aanvaardbaar uit gangspunt worden beschouwd voor het ho ger onderwijsbeleid in ruime zin. Consequenties van deze groei zijn uit breiding van de terreinen, gebouwen en andere materiële voorzieningen waar mee volgens globale becijferingen een be drag van anderhalf tot twee miljard gulden gemoeid zal zijn, en het vinden van een oplossing voor het probleem der perso neelsvoorziening. Tevens moet worden onderzocht, of het mogelijk en wenselijk is het toenemende aantal studenten uitslui tend onder te brengen in de bestaande in stellingen van hoger onderwijs en welke mogelijkheden bestaan om de studieduur voor de onderscheidene studierichtingen te bekorten en het studiei-endement te ver hogen. De steeds toenemende behoefte aan woonruimte voor studenten, in het bijzon der te Delft en Leiden, is aanleiding ge weest voorzieningen te treffen die er op gericht zijn op redelijke termijn aan de meest dringende behoefte tegemoet te komen. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfex-s telde het VHMO op 10 september 119.800 leerlingen tegen 108.800 een jaar tevoren. Tot het eerste leerjaar werden toegelaten 27.800 leerlingen tegen 25.200 in 1955. De groei is bij het Rooms-Katholiek en Protestants-Christelijk onderwijs (respec tievelijk 13 en 11 percent) Sterker dan bij het ander bijzonder en openbaar onderwijs (respectievelijk 6 en 8 percent). Het aantal scholen steeg van 395 in 1955 tot 407 thans. Bij het afrijden van.de Valkenwegpont in Amsterdam-Noord is een 54-jarige wiel rijder, terwijl een bromfietser hem pas seerde, volgens getuigenverklaringen plot seling naar links uitgeweken. Hij raakte met het voorwiel de achterzijde van de bromfietser. De wielrijder kwam ten val voor een aanhangwagen en kreeg een of meer wielen over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. De 69-jarige mevrouw Ter H. uit Bel- lingwolde, die te Blijham (gemeente Wed de) komende vanuit een zijweg per fiets de hoofdweg wilde oversteken, werd daar bij aangereden door een personenauto. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij te plaatse overleed. De 56-jarige wielrijdster G. S. uit Mer kelbeek is bij het oversteken van de pro vinciale weg te Amstenrade door een pas serende vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9