„Kolomna" die „Gruno" ramde bracht geredden aan wal OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Lagere temperaturen AR blijft twee zetels eisen cfeMORRIStëA»X,/ Tito zou Kroesjtsjev moeten dienen als levend bewijs Vier agenten gearresteerd te Poznan, 5 officieren ontslagen Entente Cordiale tussen Parijs en Londen bevestigd Destalinisatie zou Russische partij in moeilijk parket hebben gebracht Kapitein Wolodin: „Binnen drie minuten was alles voorbij Het woord is aan Drie beklaagden beweren geslagen te zijn door de politie tijdens verhoor p u h De kabinetsformatie Voor duizend gulden bankbiljetten weg Staking in de Britse filmindustrie Dönitz dit weekeinde vrij Vice-president van Zuid- Korea beschoten Typografen gaan niet staken Amerikaans raketvliegtuig neergestort ra 71e JAARGANG No 69 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 301e JAARGANG No 222 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Drukkerij Groot Heiligland 10. Tel. 15295. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Informateur Burger is voor onverwachte moeilijkheden komen te staan, nu de anti revolutionairen hem gisteravond te ver staan hebben gegeven, geen zitting in het kabinet te zullen nemen, indien zij niet de beschikking krijgen over twee volwaardige minister-portefeuilles. Die eis was mr. Burger bekend, doch hij meende in een gesprek met prof. Zylstra deze A.R.-voor- man wel tot andere gedachten te zullen kunnen brengen. Maar dat is nu een mis rekening gebleken. Gisteren deed het gerucht de ronde, dat de V.V.D. zich afzijdig wenste te houden. Enkele V.V.D. Tweede Kamerafgevaardig den hadden er zelfs in gesprekken met buitenstaanders op gezinspeeld. Maar plot seling bleek, dat die opvatting niet door allen werd gedeeld en de situatie was van morgen, dat algemeen wordt aangenomen, dat prof. Oud toch nog wel bereid zou zijn in een kabinet van brede samenstelling zit ting te willen nemen. Mr. Burger heeft bij het opstellen van zijn schema hiermede steeds rekening ge houden. Trouwens, de P.v.d.A. acht het uitermate wenselijk, dat er een liberaal in het regeringsteam wordt opgenomen. Met twee A.R.-, een C.H.- en vijf K.V.P.-minis- ters is naar de smaak van de socialisten het rechtse element wel vrij sterk vertegen woordigd. Indien de A.R.-eis wordt afgewezen, dan zullen ook de rooms-katholieken bedanken. Wordt het A.R.-verlangen wel gehonoreerd, dan geschiedt zulks dus ten koste van de V.V.D., een weinig elegante handelwijze. Vanochtend zou de heer Burger op nieuw met prof. Zijlstra gaan praten. Of zij tot een vergelijk kunnen komen, valt moeilijk te voorspellen. Bepaald hoge verwachtingen over het resultaat van dit onderhoud koesterde de heer Burger niet. Ook verluidt, dat prof. Romme voor het vice-premierschap en voor dé portefeuille van Binnenlandse Za ken, P.B.O. en Bezitsvorming zal bedanken. Aanvankelijk lag het in het voornemen om prof. Van der Grinten voor deze posten uit te nodigen, maar deze heeft al laten weten, dat hij, als hem een dergelijke in vitatie zou bereiken, neen zal zeggen. Naar wij vernemen worden bij de n.v. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zo nen te Haarlem sinds deze week dinsdag twee vellen, elk bevattende twintig bank biljetten van vijfentwintig gulden, vermist. Een onderzoek is gaande. Met name wordt onderzocht of de bank biljetten voor of na de laatste drukgang op de afdeling plaatdrukkerij in het onge rede zijn geraakt. Zeker is, dat dit voor de finale controle en het snijden der coupures het geval is geweest. Wanneer de laatste faze van het drukproces nog uitgevoerd had moeten worden is de kans niet groot, dat de biljetten door onbevoegden in om loop gebracht kunnen worden. Bovendien zijn de banken gewaarschuwd. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 BELGRADO (Rcuter/AFP/UP). Hoe wel officieel is bekendgemaakt, dat presi dent Tito van Joegoslavië met de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev naar de Sovjet- Unie is gevlogen om daar „verscheidene dagen rust te nemen", zijn waarnemers te Belgrado van oordeel dat de bedoeling van deze onverwachte reis is de bespre kingen van Tito en Kroesjtsjev in bij zijn van andere Russische leiders voort te zetten. Behalve over de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië zouden de besprekingen, naar de me ning van de waarnemers, wel kunnen gaan over moeilijkheden die Kroesjtsjev in zijn party ondervindt met de destalini- sering. Men acht de hulp, die Kroesjtsjev van Tito zou kunnen ontvangen, niet te ver waarlozen. Men wees op de invloed, die Tito zou hebben gehad op de besluiten van het twintigste partijcongres in Moskou. Tito en zijn echtgenote, vice-president Rankovitsj en Kroesjtsjev zijn gisteren in Sebastopol aan de Zwarte Zee aangekomen. Speculaties Volgens de meeste Britse dagbladen zou Kroesjtsjev blootstaan aan aanvallen van „stalinisten" onder leiding van de voor malige minister van Buitenlandse Zaken Molotov. Premier Boelganin en minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov bevinden zich op het ogenblik in Sotsji, een bad plaats op de Krim, waar zij president Su karno van Indonesië hebben ontvangen, die op doorreis is naar Peking. De „Daily Telegraph" schrijft, dat vice- premier Mikojan, die het congres van de Chinese communistische partij te Peking bijwoonde, onverwacht naar de Sovjet- Unie is teruggegaan. Volgens de corre spondent van het blad te Belgrado telt Kroesjtsjev onder zijn vijanden niet alleen de „Stalinisten", maar ook bepaalde offi cieren van het leger, die ongerust zouden zijn over de defensieposities in de Oost- europese communistische landen. Volgens de „News Chronicle" zouden lei ders van het leger Kroesjtsjev hebben ge waarschuwd, dat een „neutralisering" van Oost-Europa niet zou kunnen worden ge duld. Zij zouden gedaan hebben gekregen, dat Moskou de volksdemocratische landen zou hebben gewaarschuwd tegen een onaf hankelijke politiek, zoals die van Tito. Het rechts-radicale Franse blad „L'Au- rore", bericht dat Molotov onlangs op een bijeenkomst van het centrale comité van de Russische communistische partij zou hebben verklaard, dat de Sovjet-Unie, door zich te laten leiden door de Titoïstische leer, „enige zonderlinge beoordelingsfouten, met name in West-Europa, zou maken. Kroesjtsjev zou Tito op de gevaren van de destalinisering in de Russische partij heb ben gewezen. Tito zou hebben besloten naar de Sovjet-Unie te gaan, „niet zozeer om zich te rechtvaardigen als wel om aan te tonen, w<jlk een geweldige fout de Sov jet-Unie zou begaan, indien zij weer de officiële en totale dictatuur over de andere communistische partijen zou instellen". Gissingen Het overleg kan ook te maken hebben met de beslissing, die president Eisenhower op 16 oktober moet nemen, of de Ameri kaanse hulp aan Joegoslavië al of niet moet worden voortgezet. Tito kan het niet zonder hulp stellen. Er zijn ook berichten geweest, dat het tussen de Russische partij en die van Joegoslavië nog altijd niet bo tert. sinds de belofte van samenwerking >99 Uren later dan werd verwacht liep donderdagmiddag omstreeks kwart voor twee het ongeveer 3000 ton metende Russische vrachtschip „Kolomna" in de Rotterdamse Rijnhaven binnen. Aan de reling stonden de vijf overlevenden van de „Gruno", welke Groningse kustvaarder woensdag door de „Kolomna" ter hoogte van Ameland werd geramd, waardoor het vaartuig binnen drie minuten is gezonken. De kapitein van de „Gruno", de heer A. Wieringa uit Appingedam, zijn echtgenote mevrouw C. Wie- ringa-Hartenhof, en een lid van de bemanning, de Duitse matroos C. R. Beek, zijn met het schip in de diepte verdwenen. De 18-jarige dochter van het echtpaar Wie ringa, die deze laatste reis van de „Gruno" meemaakte, behoorde tot de geredden. De kapitein van de „I^olomna" Viktor Nikolajewitsj Wolodin, liet door een tolk vertellen, dat de radar op de morgen van de fatale botsing pas was ingeschakeld om dat het mistig werd. In luttele sekonden hing er een dicht mistgordijn over de zee. De radar had nog geen tijd gekregen „warm te lopen", zoals men dat noemt. Plotseling voelde men een hevige schok. De „Kolomna" bleek de tegemoetvarende „Gruno" aan de voorzijde geramd te heb ben. De bemanning van de kustvaarder zette een sloep over boord, welke door de Russen aan boord werd gehaald. Reeds op dat moment was er niets meer van de „Gruno" te zien. Alles had zich binnen drie minuten afgespeeld. In de sloep bevonden zich vijf personen, bij wie de dochter van de kapitein. Er is nog naar de drie andere opvarenden gezocht, helaas zonder resul taat, aldus de kapitein van de „Kolomna". Op het dek van het Russische schip lag de sloep van de „Gruno" met touwen vast gesjord. De kapitein zou een verklaring opstellen over de botsing waarvoor enige rechtskun digen aan boord zouden komen. Bovendien verscheen er een delegatie van de Rus sische ambassade. De „Kolomna" heeft vrijwel geen schade opgelopen. Het schip zal waarschijnlijk niet lang in Rotterdam blijven. op 20 juni gedurende Tito's bezoek aan Moskou. Wellicht wordt ook gestreefd naar een gezamenlijke houding in de kwes- tie-Suez. Joegoslavië heeft een zetel in de Veiligheidsraad, die de Suez-affaire op het ogenblik behandelt. Het vertrek van Tito bracht even grote verbazing onder de Joegoslavische commu nisten als in het westen. Het ziet er uit, alsof er iets gebeurd is tussen de Russen en Tito. De tocht werd niet eerder bekend dan zes uren nadat het gezelschap in Kroesjtsjevs vliegtuig was vertrokken. Tito's reis is het gesprek van de dag in Belgrado. Sommigen hebben het gevoel, dat er in Rusland iets ernstigs en zeer be langrijks op komst is. Men vraagt zich af, hoe anders verklaard kon worden, dat Tito ineens het land verliet, nadat hij acht da gen met zijn gast Kroesjtsjev had beraad slaagd. Volgens de Oostenrijkse Neuer Kurier, een onafhankelijk dagblad, zou Kroesjtsjev voor een partijrechtbank moeten verschij nen en heeft hij Tito verzocht als hoofd getuige zijn onkreukbaarheid aan te tonen. Tito, een aartsvijand van wijlen Stalin, zou Stalins ernstige fouten moeten beves tigen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S G u i b e r t De mannen maken de wetten, de vrouwen de zeden. Donderdagochtend is te Silvolde een 17 meter lange harmonicabus in botsing gekomen met. een trailer. De bus werd volkomen gekreukeld van de weg afgedrukt. LONDEN (U.P.). De produktie in alle Britse filmstudio's wordt bedreigd door een staking van ruim driehonderd timmerlie den. Tegen het advies van hun vakbond in gaan zij vanavond in staking tenzij een loonsverhoging van zes shilling per pond gegeven wordt. Hun staking zou de pro duktie vertragen en uiteindelijk lamleg- gen van negentien films die op het ogen blik gemaakt worden. Met deze produktie is ongeveer vier miljoen pond gemoeid. BERLIJN (D.P.A.) De vroegere op perbevelhebber van de Duitse marine en opvolger van Hitler in 1945 als rijkspre sident, Karl Dönitz, wordt dit weekeinde vrijgelaten uit de Spandau-gevangenis in Berlijn. Hij heeft dan zijn straf tien jaar tot op de dag af uitgezeten. De gewezen grootadmiraal is 65 jaar. POZNAN (UP/Reuter). Vandaag wor den de processen tegen 154 arbeiders, die in de juni-opstand te Posen (Poznan) ge arresteerd zijn, voortgezet, nadat de prose- cutie op de openingsdag had toegegeven dat de politie illegale methoden heeft toe gepast om te trachten bekentenissen te verkrijgen. Een grote politiemacht stond op wacht bij het gerechtsgebouw waar drie jonge arbeiders terecht stonden op beschul diging van moord op een politieman en negen andere personen zich wegens dief stal van wapens en aanslagen op openbare gebouwen verweren moesten. De drie die een doodvonnis onder ogen moeten zien, gaven toe dat zij aan de op stand hebben deelgenomen en de politie man geslagen en geschopt hebben. Zij ont kenden hem gedood te hebben. De drie be klaagden verklaard en ook dat zij door de politie geslagen zijn tijdens hun verhoor na de relletjes. Zij zeiden dat de politie hen zo tot bekentenissen wilde dwingen. De aanklager, Alfonse Leyman, noemde dit een leugen, maar hij gaf toe dat de politie illegale methoden had gebruikt bij de ondervraging in sommige gevallen. De aanklager zei dat reeds vier politiemannen als gevolg van dit gedrag zijn gearresteerd en dat vijf officieren waren ontslagen. Waarnemers De processen worden door drie westerse rechtsgeleerden als waarnemers bijge woond. Het zijn: de Britse advocaat, tevens socialistisch Lagerhuislid, Frederick El- wyn Jones, professor Alfred Fernand Le gal van de universiteit van Montpellier (Frankrijk) en de Belgische rechtskundige Jules Wolff, lid van de Liga voor de rech ten van de mens Familieleden van de be klaagden mochten de processen bijwonen. De overige plaatsbewijzen op de openbare tribunes waren toegewezen aan diploma tieke vertegenwoordigers en afgevaardig den van fabrieken en vakbonden. Er is geen gerechtelijk vooronderzoek geweest zoals de westerse rechtspraak dat kent. De beklaagden zijn ondervraagd door een ambtenaar van de rechterlijke macht, die de stukken heeft voorbereid. Deze neemt geen deel aan het proces. Hij is wel in de rechtszaal aanwezig, waar het proces wordt geleid door drie „rechters van het volk". Ieder, die het gebouw wil betreden, heeft een toegangskaart nodig, die bij vijf gelegenheden van stempels wordt vporzien. Op de overvolle publieke tribune bevonden zich Amerikaanse, Britse, Franse, Poolse en Chinese verslaggevers. Een der drie „volksrechters" is een don kerharige, jonge vrouw. De terechtzitting werd ook bijgewoond door attaché's van de Amerikaanse, Britse en Franse ambas sades te Warschau. In de akten van beschuldiging wordt de schuld aan de onlusten voor een deel aan De „Kolomna" in de haven van Rotterdam „imperialistische en kapitalistische" propa- gade gegeven. In de aanklacht wegens moord staat: „Tijdens de onlusten te Poznan werd het duidelijk dat abnormale en avontuurlijke elementen in Polen tot op zekere hoogte onder invloed van de propaganda van ka pitalistische radiozenders waren gekomen. Deze zenders voerden onder het volk een haatcampagne tegen de Poolse veiligheids dienst en trachtten het vertrouwen in deze organen te ondermijnen. Deze propaganda was duidelijk voelbaar in de uitdagende spreekkoren en leuzen en later in de ge welddaden van het gepeupel". Ook in de aanklacht tegen de negen an deren wordt van de invloed van radio- propaganda en vlugschriften uit imperia listische bron gesproken. De beeldhouwer Bertus Sondaar in Loenen aan de Vecht heeft in opdracht van de gemeente Amsterdam dit borst beeld van Koningin Juliana vervaar digd. Het heeft een plaats gekregen in de Amsterdamse raadzaal. Het brons, is bijna vijftig centimeter hoog. SEOEL (Reuter) Er is een aanslag ge pleegd op de Zuidkoreaanse vice-president John Tsjang, terwijl hy in een Zuid koreaanse schouwburg een bijeenkomst van de democratische party bywoonde. Tsjang werd door een schot in de rechter hand gewond. Zijn toestand is niet ernstig. De aanslagpleger is gearresteerd. De 57-jarige, rooms katholieke dr. Tsjang, die zijn opleiding in de Verenigde Staten genoot, is leider van de tegen presi dent Syngman Rhee gekante democratische partij. Hij werd in mei tot vice-president ge kozen en versloeg toen de kandidaat van Syngman Rhee's liberale partij. Aan de vooravond van de verkiezingen hield hij zich schuil, omdat hij voor zijn veiligheid vreesde. Dr. Tsjang werd in 1950 Zuidkoreaans premier. Twee jaar later trad hij om „ge zondheidsredenen" af. Aan Tsjang werd in de kleedkamer van de schouwburg de eérste hulp verleend. De politie arresteerde later een medeplich tige, namelijk de bestuurder van een jeep, die buiten het gebouw wachtte, om de aanslagpleger onmiddellijk na zijn daad te kunnen wegrijden. De aanslagpleger werd door Tsjang^ met knuppels bewapende lijfwacht duchtig onder handen genomen. Hij werd in een politieziekenhuis opgenomen. Nader wordt gemeld dat de politie heeft vastgesteld dat de 28-jarige gewezen ser geant van het Zuidkoreaanse leger Kim Sang Poeng de aanslag heeft gepleegd. Kim Sang Poeng verklaarde tot zijn daad gekomen te zijn, omdat hij gekant was tegen Ts.iangs „Japansgezinde houding" en omdat zijn aanvraag, om lid der Demo cratische partij te worden was afgewezen. (Van onze correspondent in Parijs) Het twee-daagse Brits-Franse overleg is gistermiddag besloten met een kort com muniqué, waarin beide regeringen nog maals met kracht te kennen geven dat zij een gemeenschappelijke gedragslijn zullen volgen in de Suez-kwestie. Groot-Brittan- nië en Frankrijk zullen hun politiek even eens coördineren in het Midden-Oosten en in Europa. Wat het Midden-Oosten aangaat, neemt men in diplomatieke kringen aan, dat de staatslieden in het bijzonder het oog heb ben gehad op het pact van Bagdad, dat de laatste jaren de goede verstandhouding tussen Parijs en Londen wel eens in gevaar bracht. In hoeverre Groot-Brittannië be loofd heeft actief aan de Europese eenwor ding mee te werken, is niet duidelijk ge worden, maar ook op dit punt zou een zekere toenadering zijn bereikt. Evenmin is bekend geworden, welke hou ding de beide landen aan zullen nemen in dien Nasser zal blijven weigeren enigerlei vorm van internationalisatie van het kanaal te aanvaarden. Zullen de Britse en Franse troepen op Cyprus dan in beweging komen? Ofschoon die mogelijkheid in Parijs nog altijd wordt overwogen wensten Franse noch Britse woordvoerders zich hierover uit te laten. In elk geval blijven de Franse soldaten voorlopig op Cyprus gestationeerd. Drie Franse landings-vaartuigen, gela den met leger-tanks zijn van Malta naar Cyprus vertrokken, geëscorteerd door het fregat „Soudanais" en een sleepboot. De Britse vliegdekschepen „Eagle" en „Bul wark", lichte kruisers en de fregatten „Ulysses" en „Urania" worden vandaag van Malta in Marseille en Toulon verwacht ter voorbereiding van manoeuvres met een Frans vliegdekschepen-flottielje. Het Britse vliegdekschip „Albion" is bij Malta aange komen. In Franse politieke kringen toont men zich tevreden over het Britse bezoek en men verwacht dat het bescheiden ere-sa- luut aan Europa, dat uit Eden's mond klonk zal worden beantwoord en versterkt door bondskanselier Adenauer, die premier Mol- let morgen bij Bonn zal ontmoeten. De Entente Cordiale, zo is de algemene opvatting in Parijs, is nieuw leven inge blazen en men verheugt zich er op deze herleving in april publiekelijk te kunnen vieren ter gelegenheid van het bezoek van het Britse koninklijkpaar, want bijna elke Franse republikein is in zijn hart een roya list gebleven. Het bestuur van de Franse socalistische partij heeft na een verslag van Mollet en Pineau zijn goedkeuring gegeven aan de regeringspolitiek ten aanzien van de Suez- kwestie en zijn voldoening geuit over de verklaringen aangaande de Frans-Britse solidariteit. President Eisenhower heeft op zijn weke lijkse persconferentie te Washington de hoop uitgesproken dat Egypte zal inzien dat het in zijn eigen belang is samen te werken met de gebruikers van het Suez- kanaal. De Egyptische belemmering van de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal noemde Eisenhower een ver velend punt, volkomen ongerechtvaardigd en niet in overeenstemming met het ver drag van 1888. Turkije en West-Duit?land hebben be sloten, toe te treden tot de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal en Noor wegen zal deelnemen aan de conferentie op 1 oktober te Londen voor het oprichten van de vereniging. De typografen bij de Amsterdamse dag bladen en drukkerijen zullen vandaag niet gaan staken. Dit is op een donderdagavond gehouden vergadering van de contactcom missie met vertrouwensmannen van de grafische bedrijven en personeelsafgevaar- digden besloten. De contactcommissie had het advies gegeven om aan het werk te blijven. (In een vorige week zaterdag in Amster dam gehouden vergadering hadden de sta kende typografen besloten heden, vrijdag middag om vijf uur opnieuw in staking te gaan als de werkgevers niet bereid zou den zijn 6 inplaats van 3 percent loons verhoging te geven). WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse proefvliegtuig Bell X-2, een raket vliegtuig waarmee snelheids- en hoogte records gevestigd zijn, is donderdag op de luchtbasis van Edwards in Californië ver ongelukt. De piloot, die voor de eerste maal met dit toestel vloog, is om het leven ge komen, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Washington bekendgemaakt. Het vliegtuig was ontworpen voor be studering van vluchten op grote hoogte en de hitte, 'die door wrijving met de lucht ontstaat. Het toestel heeft op vroegere vluchten een snelheidsrecord van 3040 km per uur gevestigd en een recordhoogte van meer dan 40 km bereikt. De Bell X-2 was speciaal gebouwd voor het onderzoek naar de snelheid, waarbij vele metalen tengevolge van de enorme wrijving van de lucht smelten. Het toestel vloog in november van het vorig jaar voor het eerst op eigen kracht. Het werd toen boven de basis van Edwards losgekoppeld van een moedervliegtuig, een bommenwer per van het type B 50. De aluminium- legering die gewoonlijk wordt gebruikt bij de bouw van vliegtuigen, was in dit toestel vervangen door chroomstaai en andere materialen. Het werd bestuurd door kapitein Milburn Apt uit Kansas. Het vliegtuig stortte bijna onmiddellijk nadat het door de B 50 was gelanceerd naar beneden. Het lijk van Apt is in het wrak teruggevonden. Het toestel kostte ongeveer drie miljoen dollar. osoaxxxyxocooyxxxacccccccoxcccxxxxxxxfxxxxxxxxxxxxxxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Krachtige tot stormachtige, later afnemende zuidwestelijke wind. Lagere tempera turen. 29 september Zon op 6.39 uur, onder 18.24 uur. Maan op 0.29 uur. onder 15.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 september Hoog water: 9.20 en 21.56 uur. Laag water: 4.34 en 17.03 uur. Zaterdag 29 september Hoog water: 10.48 en 23.31 uur. Laag water: 5.54 en 18.30 uur. groot deel van Nederland zal zijn binnen gedrongen. De bewolking gaat dan breken en de temperatuur zal morgen lager blijven dan vandaag. De wind neemt waar schijnlijk morgen in de loop van de dag af. VVEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 tmr) POLAIRE LUCHT OP KOMST. De boven de oceaan aanwezige krach tige westelijke luchtstroming heeft zich nu ook tot over het Noordzeegebied uitge breid. Op een hoogte van ongeveer 5000 meter kwamen vanochtend boven Ierland en Schotland windsnelheden van 150 tot 180 kilometer per uur voor. Samenhangend met de uitbreiding van deze luchtstroming drongen ook de oceaandepressies verder in de richting van West-Europa op. Van ochtend vroeg had een kern de noordkust van Schotland bereikt, terwij] de volgende nabij Noord-Ierland was aangekomen. Langs de zuidflank van dit depressiegebied had zich over de Britse eilanden en het zuidelijk deel van de Noordzee een uitge strekt stormveld ontwikkeld, waarin zuid westelijke winden tamelijk zachte lucht naar West-Europa transporteerden. Het koudefront van de bij Ierland gelegen depressie nadert evenwel met grote snel heid, zodat vanavond al polaire lucht een Weerstoestand buitenland •D-; c S X a O O c Sp zS Stockholm mist wzw 18 0 Oslo mist windst. 12 1 Kopenhagen half bew. zzw 17 0,1 Aberdeen regen windst. 13 5 Londen regen zw 15 4 Amsterdam regen zzw 18 1 Luxemburg regen zw 15 2 Parijs geheel bew. zzw 19 0,1 Bordeaux mist w 20 0,1 Grenoble onbewolkt windst. 18 1 Nice onbewolkt nw 22 0 Berljjn zwaar bew. z 19 6 Frankfort geheel ew. zw 15 11 München zwaar bew. zzw 16 8 Zürich zwaar bew. zo 14 10 Genève zwaar bew. windst. 16 0 Wenen regenbui w 22 0,2 Locarno licht bew. windst. 18 0 Innsbruck nevel windst. 16 1 Rome onbewolkt O 22 0 Ajaccio zwaar bow. no 23 0,3 Mallorca licht bew. nnw 25 0 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. lichte regen zzw lichte regen zzw licht' regen zzw geheel bew. zzw lichte regen zzw geheel bew. zzw motregen zzw lichte regen zzw 16 2 16 1 16 1 15 0,2 15 0,2 15 3 16 0,3 15 0,4 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1