HEDENDAAGSE PIANOWERKEN m M mbamm HAARDEK Schakers haast u Orkestconcert met noviteit TE LI F! JNKEN Preventieve taak Pro Juventute van ZANTEN Gierstr. 31 Tel. 10171 TAXI 18000 Musiceren buiten schoolverband Heemsteedse Kunstkring ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 HAARLEMSE MUZIEKWERK Verzameling Frans Hals museum aangevuld Georgette Hagedoorn trad op voor het Diaconiehuis PROGRAMMA VOOR jj HEDENAVOND radio stijl A ën perfectie sinds 1 903 Uitlating rijksinspecteur doet stof opwaaien Jaarverslag 1955 haven- en marktwezen JOCCOCCCCOCCCOC Badhuis Schotersingel gemoderniseerd Donderdag weer geopend voor het publiek Afscheid J. Gelijns van Klaas de Vriesschool O3OCOCO^0COCOCO3OCOC<X>C>CXX>C<XXXXXXCOCOCOCC<XXX>COC»C<XXX>C< Ouderbijeenkomst van Prinses Marijkeschool C. Elgersma wethouder van Bennebroek Burgerlijke Stand van Haarlem De programma's voor de drie pauzecon certen, die tijdens de Haarlemse Muziek- week werden gegeven, toonden qua samen stelling en onderlinge samenhang een chronologische orde. Dinsdag en donder dag werd middeleeuwse, vroeg-renaissan- cistische, klassieke en romantische muziek ten gehore gebracht. Vrijdag kwam tijdens het pauzeconcert in de Vleeshal, dat door de pianist Sas Bunge werd gegeven, nieuwere, zelfs hedendaagse muziek tot uitvoering, waarmede het korte overzicht van de ont wikkeling der toonkunst zinrijk werd be sloten. De drie werken van de Spaanse compo nist Isaac Albeniz, waarmede de pianist zijn recital begon (Evocation, El Puerto en Triana) bewezen dat het maanwoord van Franz Liszt: „bezin u op de eigen, nationale muziekwaarden" niet te vergeefs door de landen van Europa heeft geklonken. In Spanje getuigde Albeniz als een der eer sten van die bezinning. Want na enkele werk.en met een algemeen West-Europese inslag, kwam hij voor de dag met compo sities, die een weerspiegeling waren van de muziekgeest van het Spaanse volk. Albeniz copieerde geen der talrijke volks liederen en danswijzen. Hij liet zich inspi reren door de levenskrachtige melodieën en het eeuwige ritme en vond daarmede een eigen muzikale betoogtrant, waarin hij zich niet verloochende als de zoon van het Spaanse volk, doch waarbij hij zijn persoonlijk gevoel voor romantiek en voor impressionisme niet onderdrukte. De ken merkende eigenschappen van de muziek van Albeniz werden door Sas Bunge voor treffelijk in de vertolkingen tot uitdruk king gebracht „Jeux d'eau" van Maurice Ravel, dat op de werken van Albeniz volgde, betekende een verdere stap in de ontwikkeling der muziek. Hierin maakte de pure klank zich los van het emotionele in de mens. Maar daar deed Ravel toch niet geheel afstand van. getuige ziin huiveringwekkende en hmubere ..Le Gibet." en het wrange „Albo- rado del gracioso". In de bewogen vertolking van Sas Bunge bleef de geheel eiwn sfeer en spanning bewaard. Het slot van dit pauzeconcert werd ge vormd door vijftien Hongaarse Boeren liederen van Béla Bartok, folkloristische Vunst van hoge orde, gesublimeerd door de geniale bewerking in harmonische zin. Sas Bunge leverde met de vertolking van deze levenskrachtige muziek een bijzon dere prestatie en bewees daarmede over tuigend een instrumentalist van betekenis te zijn. In het derde muziekpedagogische uur van de Muziekschool Haarlem werd de school als centrum van musiceren uitge schakeld, Het ging om het maken van mu ziek, of het zingen van liederen thuis, in clubverband of in andere groeperingen van muziekminnaars, die hiervoor met „de" school niets uitstaande hebben. Door be middeling van Joke Fontijne—Koeyers waren vrijdagmiddag allerlei gezelschap pen, kleine en grotere, naar de aula van het stedelijk Gymnasium gekomen orn eens te laten horen wat buiten de school be reikt kan worden in muzikale zin. En dat bleek, relatief genomen, niet gering te zijn. Daverende trommel-marsen, geslagen dooi de tamboers van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" vormden het zeer positie ve, ritmische begin van dit pedagogische uur. Deze inleiding werd gevolgd door het optreden van het orkest der Volksmuziek school, dat met zorg een mars en een deel van de Sinfonietta van G. Michels speelde, lang geen gemakkelijk stuk, dat doorgaans oen bevredigende indruk maakte. Bescheiden, maar zuiver klonken hier- Het Frans Halsmuseum heeft de ver zameling weer aangevuld. Er werd een paneel gekocht van de hand van de Haar lemse schilder Pieter de Molijn (1595 1661) voorstellende een volksfeest op de Haarlems"- Grote Markt met op de achter grond het stadhuis. Het paneel is voor namelijk belangrijk om zijn topografische waarde. Het zal in langdurige bruikleen worden gegeven aan het stadhuis. Voorts werd een groot doek van Jan Sluyters aangekocht, voorstellende een Staphorster familie en daterend uit 1917 en een stil leven van prof. Otto B. de Kat ter plaat sing in de moderne afdeling van het museum. Ter gelegenheid van het feit, dat het rust huis van de Hervormde Gemeente in Haar lem dit jaar een eeuw bestaat, heeft de voor drachtkunstenares Georgette Hagedoorn vrijdagavond in de Stadschouwburg een voorstelling gegeven, begeleid door de pia nist Pierre Verdonck. Vooraf sprak op uit nodiging de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen. Deze memo reerde de voornaamste feiten, die de gunstige ontwikkeling van het Diaconiehuis hebben bewerkstelligd en wees op de noodzaak van financiële steun opdat enkele zeer gewenste, reeds geprojecteerde uitbreidingen binnen kor' tijd kunnen worden uitgevoerd. Georgette Hagedoorn heeft het vrij talrijke pubhek hierna met haar sublieme kunst in verrukking gebracht. Behalve „oude beken den" zoals van Jean Louis Pisuisse en Louis Davids (van deze een liedje, dat hij zelf niet meer heeft kunnen zingen) bracht zij een paar liedjes uit de Scandinavische landen, Frankrijk uiteraard, wat bewerkte versjes van eigen bodem en enkele nieuwe liedjes en bewerkingen. Zo bevatte haar programma onder meer Annie Schmidts „De spin Scbas- tiaan", dat door Paul Chr. van Westering geestig op muziek werd gezet, „Het carillon", een gedicht uit de oorlogstijd waarvoor Pierre Verdonck een treffende compositie schrééf en een nieuw versje van Jelle de Vries. Georgette Hagedoorn gaf deze alle een zeer persoonlijke kleur en zij ondervond voor haar voordracht hoe kan het anders alleen maar intense aandacht. Het publiek genoot van haar en bewonderde haar op nieuw. Alles wat over Georgette Hagedoorn wordt gezegd is steeds een herhaling van lof. Zij blijft bijzonder boeien. Veelvuldig op treden heeft haar vitaliteit niet verminderd en zij behoudt de eenvoud en sterke persoon lijkheid, waarmee zij zeer velen in haar kunst voor zich ingenomen heeft. Tot besluit van de herdenking van het honderdjarig bestaan van het rusthuis zal zondagavond in de Grote Kerk in Haarlem een dienst worden gehouden, waarin de pre dikant dr. G. Snijders voorgaat. Muzikale medewerking wordt verleend door de orga nist Piet van Egmond en de fluittist Guus Spaan. na de zelf gemaakte v bamboefluiten van een groepje jonge muzikanten. Een jonge accordeonist kwam aardig voor de dag met „het" menuet van Beethoven en een opgewekte bekende mars. Een A.J.C.-blok- fluitgroep, de mondharmonicaclub „Door vrede saamgebracht" en een koorzang groep van de Nederlandse Padvindersver eniging brachten met zichtbare toewijding enige melodieën heel verdienstelijk ten ge hore. Een jeugdige gitarist toonde duidelijk instrumentale en muzikale begaafdheid. Een vader gaf met twee dochters een in druk hoe prettig in hun gezin op blokflui ten gespeeld wordt en voorts waren er nog goede, zelfs verrassende prestaties van een vedelbespelend groepje, een trio en een kwintet. P. ZWAANSWIJK MU ZIEKW EEK 19.15-20.15 u.: Het Kennemer Kopersex- ft iet geeft met medewerking van stads- ft beiaardier Arie Peters een concert op ft de Grote Markt van hedendaagse koper- ft en beiaardmuziek. Het programma ver- ft meldt werken van Wagenaar, Boedijn, p Otten, Van Hoof, Gilson, Van Marken, ft 8 Badings, Leen 't Hart, Arie Peters en ftj ft bewerkingen van Sas Bunge. 3 20.15 uur: Het Haags Blaaskwintet X 8 speelt in de Vleeshal Nederlandse en p y Franse werken voor blazers. Het pro- 3 gramma bevat werken van Badings,ft' p Geraedts, Pijper, Ibert, Milhaud enp 8 Frangaix. ft De voorzitter van de Heemsteedse Kunst kring, mr. dr. IT. Kahrel, kon bij het ope ningsconcert van het eerste lustrumjaar, dat vrijdagavond in het Minerva-Theater plaats had, de verheugende mededeling doen, dat de vereniging staag groeiende is en reeds tussen de achthonderd en negen honderd leden telt. Er is voor het seizoen een belangwekkend programma geprojec teerd. Deze eerste avond, verzorgd door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. was van dit alles een goed begin, waardig een lus trumseizoen te openen. Het programma bood zelfs een verras sende noviteit, namelijk het optreden van de gitarist Nicolas Alfonso, met het ons enkel bii name bekende Concert met orkest van de blinde componist Joaquin Rodrigo. een première voor Nederland, hoewel het reeds zestien jaar geleden gecomponeerd is. Maar ja, wanneer stappen de concert ondernemingen wel eens af van de pianis tische en violistische stokpaarden voor solistische medewerking? Als zelfs con certen voor blazers slechts bij hoge uit zondering een kans krijgen op de program ma's. wat eigenlijk te betreuren is, hoe zou dan voor de gitaar als solo-instrument een nlaatsie kunnen worden ingeruimd? Enfin, het gebeurde nu dan toch en ik maak mij sterk dat het tot ieders genoegen was. De Spaanse componist Rodrigo heeft reeds vroeg belangstelling getoond voor het na tionale instrument van zijn land. Men roemt onder meer zijn „Zarabanda lejana" en algemeen wordt beweerd, dat hij zich met zijn „Concierto d'Aranjuez" (het gi taarconcert) een plaats in de voorste rii der Spaanse componisten verworven heeft. Uiteraard bepaalt het karakter van het solo-instrument de geestelijke inhoud van de compositie. Doze mag dan ook gelden als onverbasterd Spaanse muziek met folkloristisch getinte motieven, nationale dansritmen en (in een bespiegelend gedeel te) een oneindige melancholie. Eerlijke kunst, die klinkt als cm stem uit de ge meenschap en dus verre verwiiderd blijft van alle moderne cerebraliteit. Het verras send nieuwe schuilt in de vondst de rela tief zwakke gitaarklank te combineren aan de kleur en de alternatieve medewerking van een bescheiden orkest. De virtuositeit van de solopartij is er een van goeden huize: zij wil niet punteren met lege for mules. wat met dit volksinstrument zo vaak het geval is. De technische eicen ziin er echter lang niet minder om. Nicolas Mfonso hloek deze bijzonder knan te be heersen. En wat A dom met zün orkest aan gaaf en zeer mooi klinkend tegenspel be- ADVERTENTIE o reikte, verzekerde mede het welverdiende grote succes van deze uitzonderlijke pres tatie. Nicolas Alfonso dankte met een karakteristieke toegift. Verder dirigeerde Adam een orkestpro gramma van Franse meesters. Om te be ginnen was er de ouverture „La.princesse jaune" van Saint-Saëns. een goedklinkend pittig stuk, waarin dankbaar gebruik ge maakt is van de vijftrappige Chinese toon ladder. Daarna kon men genoegelijk luis teren naar de Symfonie in C van Bizet, een knap werkstuk van een zeventienjarige conservatorium leerling, die argeloos en levenslustig allerlei invloeden van de mode muziek van zijn tijd reflecteerde en zulks in een vormkrachtige structuur. Dank zij de delicate uitvoering was de ..Pastorale d'été" van Honegger mede een herieuwde kennismaking waard. Tot slot dirigeerde Adam een van de glansnum mers van zijn repertoire, de suite „Ma mère l'oye" van Ravel. De dirigent slaagde erin de sprookjes van Moeder de Gans in prachtig orkestcoloriet te laten vertellen. De gedempte klank van de blazers op de achterste rij was in menig opzicht bevor derlijk voor het totaaleffect, tekortschie tend alleen aan het slot, wanneer in de ..Tovertuin" de klokken beginnen te lui den. Toen bleek toch de draagkracht van de hoorns onvoldoende. JOS. DE KLERK. Zonvrijop Haarlemse scholen De uitlatingen van de rijksinspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Haarlem over het geven van „zonvrij" op de lagere scholen men zie ons blad van jongstleden woensdag zijn zowel bij onderwijzers als bij ouders niet in goede aarde gevallen, naar ons is gebleken. Inzonderheid heeft de opmerking van de rijksinspecteur, dat „zonvrij" zou beteke nen, dat „de onderwijzers op een terrasje zitten en de kinderen zonder toezicht op straat spelen" veel kwaad bloed gezet. De ingezonden stukken welke ons over deze kwestie bereikten, dragen in het al gemeen een zo persoonlijk karakter, dat wij het minder gewenst achten deze in extenso te publiceren. In het algemeen zijn* zowel de ouders als de onderwijzers het erover eens, dat de uitlating van de inspecteur herinneringen wakker roept aan de tijd, dat de rijksinspecteur voor het la ger onderwijs nog „schoolopziener" werd genoemd en de heer Ph. J. Deijs, voorzitter van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging, vraagt zich dan ook in een ons ge zonden brief af, waaraan de Haarlemse onderwijzer deze grievende opmerking van de inspecteur heeft verdiend. Hij acht de motieven van de inspecteur in het alge meen goed gezocht, maar slecht gevonden en vindt, dat een „dergelijk optreden wei nig bevorderlijk kan zijn voor de noodzake lijke sfeer van vertrouwen, die er nu een maal tussen inspecteur en leerkrachten moet heersen". En een der ouders, die ons hebben ge schreven, legt er vooral de nadruk op, dat het toch niet aangaat het advies van de G.G.D. te negeren. Ook deze briefschrijf ster meent, dat het onderwijzerskorps door de opmerking van de rijksinspecteur ge diskwalificeerd is. Wij geloven, dat, indien de rijksinspec teur tevoren had geweten welk een stof zijn woorden hadden doen opwaaien, dat hij zich anders had uitgedrukt. Wij willen het erop houden dat hij niet de bedoeling heeft gehad de onderwijzers, waarmee hij moet samenwerken in het belang van het Haarlemse onderwijs, in een kwaad dag licht te stellen. Waarschijnlijk heeft hij ge meend deze tegenstelling te moeten maken om de naar zijn mening bedenkelijke kant van het „zonvrij" duidelijk te laten uit komen. Wij stellen ons voor geen eindeloze en tot onvruchtbaarheid gedoemde discus sie in onze rubriek „Brieven aan de redac tie" te openen. De meteorologische voor uitzichten zijn ook niet van dien aard, dat „zonvrij" een actueel onderwerp is. Uit het verslag van de gemeentelijke dienst voor het haven- en marktwezen in Haarlem over 1955 blijkt dat de scheepvaartbeweging in 1.955 achtergebleven is bij de daaraan voorafgaande jaren. Er waren namelijk in 1955 4750 schepen die in Haarlem gelost of geladen werden tegen 4628 in 1954 en 6332 in 1953. In 1955 passeerden 10965 vracht schepen in doorvaart de stad tegen 12311 in 1954 en 12950 in 1953. Het aantal voertuigen dat in Haarlem komt laden of lossen houdt overigens nauw ver band met de aard van de hier gevestigde industrieën en bedrijven. Haarlem houdt zich namelijk in de eerste plaats bezig met de kleinindustrie en de hiervoor benodigde grondstoffen papier, staal, cacao, suiker, enz worden veelal per schip aangevoerd. De afgewerkte goederen daarentegen worden van en naar Haarlem gebracht door middel van het wegvervoer. Bovendien beschikken talrijke bedrijven thans over eigen vervoer, hetgeen het voordeel heeft dat de goederen direct te bestemder plaatse afgeleverd kun nen worden. Uit de cijfers blijkt echter dat het Spaarne toch nog een belangrijke schakel is in de verbinding noord-zuid en omgekeerd. De hoogovens en nevenbedrijven, de diverse ondernemingen in de bollenstreek, in Kat wijk en in Halfweg (de suikerfabriek) spelen bij het vervoer te water van cement, kunst mest, scheepsplaten, walsprodukten, riet, stalmest, haring en suikerbieten nog een belangrijke rol. Uit het jaarverslag kan men voorts leren dat de belangst'elling voor het wonen aan boord van woonschepen en woonarken nog onverminderd voortduurt. Op 31 december 1955 beschikte Haarlem namelijk over 116 woonschepen tegen 99 op 1 januari 1955. Het jaarverslag besluit met een overzicht van het marktwezen dat in 1955 sterk be- invloed werd door het slechte weer en met een staat van ontvangsten van het haven en marktwezen. Aan havengelden, liggelden van woon schepen, bruggelden en precariorechten in 1955 in totaal 81.398,11 binnen 83.862.56; 1953: 95.568,84). Le ontvangsten van het marktwezen luid den: in 1955 54.757,25 en in 1954 ƒ52.796,20. „Rock around the clock" (Lidothea- ter). In de afgelopen weken hebben alle kranten de aandacht gevraagd voor de stoeipartijen en wanordelijkheden van ern stige aard, die de film „Rock- around the Clock" in vele plaatsen in Engeland heeft veroorzaakt. De onrust sloeg later zij het in veel mindere mate over naar Oslo, een beetje naar Parijs, in Groningen hebben een paar mensen een klein beetje opwinding gebracht in de binnenstad en wij krijgen vanmorgen het bericht, dat vijfhonderd jeugdigen in Enschedé, door de film onrustig gemaakt, door vijfentwintig politiemannen met gummiknuppels tot be daren moesten worden gebracht omdat zij trachtten de binnenstad op stelten te zet ten en de wegen versperden. De film heeft al enige weken in onze grote steden ge draaid. Over het algemeen blijkt, dat het publiek iets veel opwindenders geboden moet worden, om, zoals in ^Ingeland, ge zamenlijk in het wilde weg agressief te kunnen worden. De jongeren in Engeland, die nog met de erfenis zitten van een in getogen volksaard en een zwaar gewicht aan morele en zedelijke voorschriften, die voor de rest van Europa verouderd kunnen worden genoemd, hebben bij deze film hun kans gegrepen en zich moedwillig overge geven aan blind verzet. Zij hebben „ja" ge zegd tegen uitbundigheid waarvoor in „Rock around the clock" reclame wordt ge maakt door een zeker orkest in Amerika. In ons land en eigenlijk ook in de andere Europese landen op het continent waar de fiirp wordt vertoond zegt men „wel aar dig", klapt een beetje in de handen en pro beert in het uiterste geval een heel klein relletje te forceren, maar men komt niet ver omdat er nauwelijks behoefte bestaat aan geforceerde uitbundigheid. Heel velen, die gisteravond vol verwachting naar het Lidotheater zijn gegaan, zich er wat voor hadden „gekleed", hebben zich zonder twij fel na afloop bedrogen gevoeld. Wat de film biedt is niet meer dan een opge schroefde herhaling van wat op jazzgebied al jaren bestaat. V. „Frauen um Johann Strauss" (R e m- brandt). Johann Strauss jr., de „walsen- koning", is door de talentvolle acteur Bern- hard Wicky tot leven gewekt in deze boeiende film. grotendeels spelend in he'c romantische Wenen van de negentiende eeuw, waar Johann en zijn broers met hun meeslepende muziek het publiek en dan speciaal het vrouwelijk deel daarvan in vervoering bracht. Vooral in het leven van Johann speelden de vrouwen een rol van niet te onderschatten betekenis, zoals men kan opmaken uit dit filmverhaal, dat berust op historisch verantwoorde gege vens. Talrijke fragmenten uit Johann's leven zijn aaneengevoegd lot een aantrek kelijk geheel, aantrekkelijk vooral ook door de meeslepende illustratieve muziek en een fragment uit Johann Strauss eerste operette „Indigo", die bij de première dooi de intrigues van een jaloerse medeminnaar zakte ais een baksteen. Zowel voor oog als oor geeft deze film zeer veel te genieten. Men ziet onder meer goede oude bekenden als Hilde Krahl en Herman Thimig. K. „Les Carnets de major Thompson" (Stu dio). De Amerikaanse regisseur Preston Sturges voor wie niets te gek is heeft met platvoeten door het verrukkelijke boek van Pierre Daninos gewandeld en uit deze pure belletrie enkele scènes gewipt waar nog iets filmisch uit te halen valt. ITet resultaat is, dat het boek het zelfs in de film wint en dat betekent dat men an derhalf uur binnenpret heeft om de scham pere en spirituele dialogen, die door Mar- tine Carol (de echtgenote) en Noël Noël (de majoor) overtuigend „gezegd" worden. De typeringen vooral van monsieur Toupin zijn raak. Al bestaat de film uit losse anecdotes, eigenlijk bewegende plaatjes bij het boek, toch zal niemand kunnen ontkomen aan de prettige sfeer. Het medium film, waar aan men blijkens het laatste congres steeds hogere eisen stelt, is met deze film niet gediend, maar de bioscoopbezoeker die op plezier uit is wèl. Voor de meesten zal de keus dan ook niet moeilijk zijn deze week. N. „Het zwaard en de roos" (Minerva). Een romantische ridderhistorie waaraan vooral jeugdige gemoederen, die snel ont vonken, overgeleverd kunnen worden. De film draait vandaag en morgen. Een reprise van Hitchcocks „Rear window" volgt woensdag en donderdag. Is een aanbeveling nog van node? „Het laatste schol" (R o x y) heeft nogal wat voeten in de aarde. Het duurt de hele film lang wanneer dat schot valt. Een harde film van de onderwereld, realistisch en vol kruitdamp. Als het opgetrokken is kan men de lijken tellen. Even geweld dadig is „Tobor de geweldenaar" welke film maandag wordt ingezet.' Ditmaal is het een robot, die om zich heen slaat. „De hofnar" (Cinema P a 1 a c e). Voor de zotte capriolen van Danny Kaye be staat genoeg belangstelling om zijn nieuw ste film te prolongeren. Wie hartelijk wil lachen mag beslist niet verzuimen de on stuimige Danny te gaan zien. „Comanche!" (L u x o r). In cinemascope wordt ons voorgeschoteld wat er in Mexico aan het einde van de vorige eeuw allemaal gebeurde toen de Amerikanen vrede wil den sluiten met een groep ruwe Indianen. De leiders van de „bleekgezichten" en van de „roodhuiden" zijn namelijk beiden van goede wil, maar in hun midden hebben zij eveneens beiden bijzonder krijgszuchtige elementen. Bij de blanken is dat een sluwe handelaar en bij de Indianen is dat een gemeen uitziend krijger die het liefst alle blanken persoonlijk zou willen doden. Voor de onderhandelaars dus moeilijk heden genoeg maar alles wordt na enige strubbelingen tot grote voldoening van de kijkers opgelost. De „slechten" worden hardhandig verslagen en de „goeden" rei ken elkaar vriendelijk de hand. De meest dappere, edele en knappe strijder (Dana Andrews) mag tenslotte de ontvoerde en daarna weer geredde Mexicaanse schoon heid (Linda Cristal) als echtgenote mee voeren, hetgeen hij met voldoening doet. H. de G. „Tralies van bamboe" (Frans PI a ls). Twee vermoeide voeten, zich stap na stap vastzuigend in de modder, kunnen een we reld van ontgoocheling, onzekerheid en ellende uitbeelden. De regisseur van „Tra lies van bamboe" weet deze indrukken in een goede close-up vast te leggen, zodat de toeschouwer er bij de eerste meters cel luloid al echt „in" is. Hij maakt dan ken nis met een aantal Amerikaanse krijgsge vangenen, die uitgeput en half verhongerd in een Koreaans kamp belanden. Onder hen bevindt zich een sergeant, die zich voordoet als voorstander van de commu nistische ideeën. Het blijkt echter een Ame rikaans spion te zijn, weet zich bij de Ko reaanse legerleiding in te dringen en ver zorgt als „progressief" krijgsgevangene, propaganda-uitzend'ingen over Radio Pe king waar hij voor de geallieerden belang rijke, uiteraard gecodeerde, gegevens in opneemt. De strijd, die hij, verafschuwd door zijn landgenoten en door de commu nisten gewantrouwd, moet voeren, is tref fend weergegeven. Een Russische spion, vermomd als krijgsgevangen genomen Amerikaans priester, komt door toeval achter de ware identiteit van de sergeant. En dan begint het pas echt spannend te worden. De toestanden in de Koreaanse krijgsgevangenkampen worden vrij goed weergegeven, maar de humor van de krijgsgevangenen is wel ietwat overdreven. Al met al een film, die in dit genre boven de middelmaat uitsteekt. P. V. Indien in het verleden de afdeling Haar lem van de Vereniging Pro Juventute werd ingeschakeld dan was het vaak te laat. Bij de politie waren reeds klachten over kinderen binnengekomen. Een recht zaak was vaak het gevolg, maar mede dank zij het werk van Pro Juventute kon den verdere onheilen voor de toekomst vermeden worden. De verzuchting was dikwijls: „Waren de ouders maar eerder bij Pro Juventute ge komen". Die gelegenheid bestaat thans. Plet bestuur heeft besloten ouders vrijblij vend en vrijwillig in de gelegenheid te stel len in contact te komen met een medewer- ker(ster) van het bureau, dat gevestigd is aan de Morinmesteeg 7 (een zijstraat van de Smedestraat) te Haarlem, waar iedere morgen (behalve zaterdag en zondag) en dinsdagavond van zes tot acht uur spreek uur wordt gehouden. Ook is er iedere dins dagmorgen van halftien tot halfelf spreek uur in het wijkgebouw der Hervormde ge meente van Haarlem-Noord aan de Van Egmondstraat 7. Op het spreekuur kunnen moeders of vaders praten met iemand r, et inzicht in de problemen, die hun kind geeft en heeft. Alles is misschien veel minder erg dan men zich in zorgen voorstelt. Misschien is het wel ernstig, maar dan kan er vaak nog zoveel worden recht gezet in onder ling overleg met de ouders. Het geeft de ouders vaak een zekere rust en ontspan ning, dat iemand een open oor heeft voor de zorgen. Bij Pro Juventute zijn mede werkers die niet anders willen, dan de bezoekers het beste te raden en te helpen ter wille van het geluk van het kind en het gezin. Pro Juventute heeft in vele oren mis schien nog de klank van politie en recht bank. De taak ligt, vooral sinds 1 juli van dit jaar, op een ander gebied. Zij wil juist ingrijpen van autoriteiten voorkomen, om dat zij weet hoe groot het leed van ouders en kinderen is, als moeilijk gedrag tot een strafzaak leidt. Uit ervaring weet de ver eniging, hoe door samenwerking in een sfeer van wederzijds vertrouwen veel ge zinszorgen kunnen worden opgevangen en verlicht. De grootst mogelijke vertrou welijkheid wordt gewaarborgd. Aan de hulp van Pro Juventute zijn geen kosten verbonden. ADVERTENTIE 40 modellen van 140.— tot 500. Kolen-, olie-, trechterhaarden. Glasdeuren Het volksdouchebadhuis van de Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" aan de Schotersingel te Haarlem, dat enige maanden wegens verbouwing gesloten is geweest, zal donderdagochtend 4 oktober weer voor het publiek worden geopend. Woensdagmiddag 3 oktober zullen geno digden bijeenkomen voor de officiële in gebruikneming. Bij een onderzoek is het bestuur van de afdeling Haarlem van „Het Witte Kruis" gebleken, dat de installatie van het bad huis na een gebruik van veertig jaar on voldoende was om het publiek service voor een goed bad te kunnen bieden. Maatrege len zijn getroffen om hierin verbetering te brengen en daarom was het nodig het bad huis te sluiten. Vernieuwing van de gehele installatie was noodzakelijk. Het bedrijf van Openbare Werken heeft onder leiding van de technisch hoofdamb tenaar de heer J. G. Siegers een nieuwe installatie ontworpen, die de technische maatschappij Heringa en Wuthrich heeft uitgevoerd. Boven het plafond van de grote bad- ruimte is een verwarmingsapparaat met ventilator voor het inblazen van verwarm de lucht opgesteld. Een afzuiginstallatie zorgt er voor, dat de door het baden ont stane vochtige lucht wordt afgezogen. Voor het warme water zijn twee boilers opge steld, elk met een capaciteit van tweedui zend liter water. In het dagverblijf van de badmeester is een thermostatische mengkraan aange bracht, die er voor zorgt, dat het warme badwates sfeeds op gelijke temperatuur blijft, zodat het niet mogelijk is om onver wacht water van te hoge temperatuur af te tappen. Alle buisleidingen zijn uitgevoerd in roodkoperen pijp. De nieuwe veiligheids-mengkranen en de douches zullen in de toekomst weer voor een heerlijk bad kunnen zorgen. De dou ches zijn schuin op de wand gemonteerd, zodat dames, die dat wensen, het haar droog kunnen houden. De oude ketel is ver-vangen door twee nieuwe verwarmingsketels, die geheel automatisch met olie worden gestookt. De verwarming wordt verdeeld in vier ver schillende groepen, namelijk centrale ver warming badhuis, woonhuis, badwater grote hal en badwater kleine hal. Het badhuis is inwendig geschilderd en heeft een helder en fris aanzien gekregen. Ook is de verlichting gemoderniseerd. Door deze vernieuwingen is het badhuis aan de Schotersingel een modederne in richting geworden, die' ongetwijfeld weer een grote belangstelling zal trekken. ADVERTENTIE In de Klaas de Vriesschool (voor mulo) aan 't Junoplantsoen te Haarlem-Noord is vrijdagavond een bijzondere bijeenkomst gehouden. Afscheid werd genomen van het hoofd der school, de heer J. Gelijns, die met ingang van 1 oktober benoemd is tot in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem. Wethouder de heer D. J. A. Geluk voerde het woord namens het gemeentebestuur van Haarlem en dankte voor het werk dat de heer Gelijns in de afgelopen jaren voor het onderwijs te Haarlem heeft gedaan. De heer Geluk bood een boekenbon aan. Ver der spraken de heren IT. J. M. Bouchette, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, E. J. Lodewijks, gemeen telijk inspecteur van het onderwijs en S. Heijers, inspecteur voor de lichamelijke op voeding, de jeugd en sportzaken. Het waarnemend hoofd, de heer G. L. Faber, bracht het scheidende hoofd dank namens het personeel en bood een ets van Rotterdam aan. De heer P. W. van Dijk was de woordvoerder van de ouders en haalde herinneringen op. Hij overhandigde een doofpot met verzoek minder prettige dingen uit het verleden in de doofpot te doen. Joke Wreesman, leerlinge uit de vierde klasse, droeg een gedicht over het school leven voor en oud-leerlingen brachten mu ziek ten gehore. De heer Gelijns dankte voor de hem ge brachte hulde en voor de geschenken. Vanmorgen hebben de leerlingen afscheid genomen van hun hoofd; zij boden een foto-album met foto's van de Klaas de Vriesschool aan. De eerste inschrijvingen voor de j massale schaakontmoeting tussen de ft lezers van onze krant en de Schaak- ft club Haarlem zijn al binnen. Maar er kunnen nog veel meer liefhebbers een 8 plaatsje krijgen op donderdagavond 8 4 oktober aanstaande in gebouw Zang en Vriendschap aan de fans- 1 straat in Haarlem, waar de wedstrijd wordt gespeeld. Men iveet het, ieder- lleen kan meedoen: jong en oud, ft zwakke huisschakers, clubspelers en ft geroutineerden. Het enige dat men te ft doen heeft is het schrijven van een 8 brief of briefkaart aan: Sportredacteur ft Haarlems Dagblad/O. H. C., Grote p Houtstraat 93 in Haarlem met de ver- ft ft melding schaakontmoeting en verder ft ft of men huisschaker of competitie- ft! speler is. Het ouderfonds van de Prinses Marijke school (Christelijke b.l.o.) aan de Dinkel- straat in Haarlem-Noord heeft een bijeen komst voor ouders gehouden, waarop de heer W. F. Jansen, voorzitter van het schoolbestuur, zijn vreugde uitspraak over de activiteit van het bestuur van het ouder fonds. Door het houden van verlotingen en bazars en het innen van contributiegelden was het onder meer mogelijk de school te verrijken met een filmtoestel en speel- werktuigen. Ook op andere wijzen laat het fonds zich niet onbetuigd, dat blijkt bij het tracteren van kinderen bij feestelijke ge beurtenissen. Mejuffrouw dokter C. Cramer, die als arts aan de school verbonden is, sprak over „De zorg voor onze kinderen". Zij sprak over de opbouw, groei en voeding van de schoolkinderen, waarbij ook pedagogische problemen aan de orde kwamen. Mejuf frouw Cramer merkte op, dat juiste dose ring van het voedsel en de kwaliteit van groot belang zijn voor de opbouw van het gi-oeiende kind. Uit de vele vragen die ouders stelden, bleek hun grote belangsteling voor het on derwerp. In de vrijdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Benne broek, waarin afwezig was ir. v. Lamme ren (K.V.P.) en voor het eerst aanwezig het nieuwe raadslid de heer J. Broers, is de heer C. Elgersma tot wethouder be noemd. Bij de ingekomen stukken was een brief betreffende de uitkering van de 6 loons verhoging van het secretarie- en gemeen- tepersoneel, welke met ingang van 1 juli zal worden ingevoerd. Besloten werd de verhoging te doen ingaan op die datum. De wethoudersverkiezing had tot resul taat, dat de heer C. Elgersma met acht stemmen werd gekozen als wethouder. Een stem was blanco en de heer Broers kreeg een stem. De voorzitter heette de heer Broers wel kom. Hij herinnerde aan de uitstekende verhoudingen in de raad en de prettige samenwerking en sprak het vertrouwen uit dat het nieuwe raadslid daaraan zijn medewerking zal geven. Vervolgens wend de de voorzitter zich tot de heer Elgersma en wenste hem geluk met het vertrouwen dat. de gemeenteraad in hem stelde door hem te benoemen tot wethouder. Hij sprak de verwachting uit dat een uitstellende sa menwerking zal ontstaan. Nadat de heer De Vries namens de Pro testants-Christelijke fractie zijn gelukwen sen had aangeboden en de wens had uit gesproken, dat de nieuwe wethouder alle mogelijke steun zal ondervinden bij zijn zeker niet gemakkelijke taak, dankte hij de K.V.P.-fractie voor haar medewerking. De heer Elgersma dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte in het belang van de bevolking en de gemeente veel te kunnen doen. Het voornaamste punt van de agenda was een voorstel tot het richten van een verzoek aan de minister van Binnenlandse Zaken voor het verkrijgen van een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds. Tot lijkschouwers werden benoemd de drie plaatselijke artsen de heren P. v. Aalst, J. v. Hoolwerff en G. Manschot. HAARLEM, 28 september 1956 BEVALLEN van een zoon: 27 aug., M. J. J. B. de Graaff—Dijkzeul; M. M. Lürsen—van Giessen; 28 sept., W. C. J. DekenKorpers- hoek; J. E. Willemsen—Krikke. BEVALLEN van een dochter: 26 sept., J. Th. ThörigJansen; 27 sept., H. A. Hendriks Spuijrrian; J. van der Erf—Jongejan; H. H. HenstraRollfs of Roelofs; 28 sept., J. S. GrootendorstHillebrand. OVERLEDEN: 25 sept., N. H. van der Werf, 84 j., Nijlstraat; 26 sept., H. J. Kool mees, 67 j., Bandoengstraat; G. Duindam. 74 j., Edisonstraat; M. G. Hoogeveen, 69 j., Lange Herenstraat; 27 sept., F. J. Rootlieb, 83 j., Burgemeester Sandbergstraat; E. M. G. P. KukenhcimCompter. 70 j., Eindenhout- straat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19