Kabinetsformatie staat weer op losse schroeven HET WEER: Enige opklaringen „Indonesië gaat ten aanzien van N.-Guinea uit van een fictie" Tito wordt pas volgende week terug verwacht Libanon en Syrië brengen incident voor Veiligheidsraad Standpunt van V.V.D. nog onduidelijk Verklaring van Buitenlandse Zaken Rouwkrans aan de voeten van Lautje Nieuwe weg naar het socialisme zou op de Krim besproken worden Israëlisch-Jordaanse spanningen Het woord is aan Cats van Hamburg DEZE WEEK IN ERBIJ Twijfel in Washington aan getuige tegen communisten l* Hammarskjoeld boos op beide partijen Nicaraguese president aan wonden bezweken In de UN O-vergadering Rusland niet achter Indonesië Britten op Cyprus zijn mikpunten van EOKA Melk wordt een cent per liter duurder Atjehers „herdachten" begin van hun opstand Darul Islam blokkeerde wegen naar Kot ar ad ja J II 71e JAARGANG No 70 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 301e JAARGANG No 223 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "3 IBTl 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- fl I 1 I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Drukkerij r""| dr If I iÉheA 1 E ÉT Ng Ef Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, Groot Heiligland 10. Tel. 15295. Bijkantoor Ji Ij fli! j|j J|j Jf 1 1 |j J J& JI qL J| fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. u n Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijspaan In parlementaire kringen werd gister avond laat de politieke situatie vrij ondoor zichtig genoemd. De houding van de A.R., die twee volwaardige ministersportefeuilles wil hebben en het „neen" dat informateur Burger op deze eis heeft laten horen heb ben de optimistische verwachtingen van de laatste dagen weer teniet gedaan. Vooral bij de P.v.d.A. acht men prof. Zijlstra's eis Viet billijk. Een partij, zo oordeelt men, die bij de jongste verkiezingen zijn zetel aantal met twee zag dalen in de volksver tegenwoordiging mag geen recht doen gel den op het gelijk aantal portefeuilles dat het in liet vorige kabinet beheerde. De opvatting wortd echter niet door de Anti-Revolutionairen aanvaard. „De heer Burger", zo zeggen de A.R.-zeglieden, „heeft tot nu toe blijk gegeven te werken aan een recontructie van het demissionaire kabinet. Dat impliceert een zelfde zetelaantal in de nieuw te vormen regering voor de partijen die in het oude kabinet waren vertegen woordigd". Dat de informateur een oplossing zoekt in de richting van een reconstructie is echter niet geheel juist. Van het begin af heeft mr. Burger gepoogd ook de WD bij het te vormen kabinet te betrekken. Nog steeds is niet duidelijk wat de partij van prof. Oud nu i'eiteiijk wil. liet aantal liberalen dat heil verwacht van het zich afzijdig houden is bijkans even groot als het aantal dat bereid is medeverantwoor delijkheid te dragen. Tot die laatsten be hoort zeker de WD-leider zelf. De positie van oppositiepartij heeft de VVD niet die stemmenwinst gebracht welke algemeen werd verwacht. Al zou de VVD een invitatie van de infor mateur van de hand wijzen om in een ka binet dat een sterk rood-roomse signatuur zal dragen zitting te nemen, dan nog be tekent zulks geen oplosing voor mr. Bur ger. Want zijn geestverwanten zijn niet zo bijster geporteerd voor een inwilliging van de eis der Anti-Revolutionairen. Ononder broken bijna houdt de informateur contakt met dr. Drees. Ook deze acht een opne ming van een liberaal in het kabinet zo niet billijk dan toch zeker wenselijk. Een oplossing zou kunnen zijn een split sing van het departement van Verkeer en Waterstaat, een continuering van het mini sterie van Overzeese Gebiedsdelen of het creëren van een geheel nieuw departement. Maar men kan als vaststaand aannemen, dat noch een VVD'er, noch een A.R.-figuur een gesplitst departement of de portefeuille voo± Overzeese Gebiedsdelen als volwaar dig aanmerkt. Voorts zou het op het Neder landse volk een vreemde indruk gaan ma ken als men terwille van een politieke groepering een niet noodzakelijke minis terspost gaat creëren. Bij vier partijen heerst er momenteel een onbehaaglijke stemming. In de eerste plaats bij de P.v.d.A. waarvan een groot deel er weinig voor voelt om voor de A.R. door de knieën te gaan, voorts bij de KVP, die zich slechts schoorvoetend bij het rege ringsprogramma en het verdelingsschema van de heer Burger heeft willen neerleggen, verder bij de VVD, die het niet prettig vindt dat zij door dit politiek geharrewar in zo'n vreemde hoek wordt gedrongen en tenslotte bij de A.R., die haar eis van twee portefeuilles niet wil laten varen. Een gezaghebbende liberale figuur heeft verklaard, dat reeds in het begin van de formatiepoging van dr. Drees overleg is gepleegd met de WD, die zich in beginsel toen al bereid verklaarde in een te vormen regering zitting te willen nemen, als zij akkoord zou kunnen gaan met het rege ringsprogramma en de zetelverdeling. De gang van zaken,tijdens de laatste da gen heeft bij een deel van de VVD de vraag doen rijzen, of het onder de gegeven omstandigheden nog wel wenselijk is, een invitatie tot deelneming aan een regering te accepteren. Deze WD'ers stellen zich op het standpunt, dat slechts een volwaar dige ministersportefeuille in overweging kan worden genomen. Het reserveren van een zetel in het kabinet mag geen gevolg zijn van een welwillendheid van een be paalde partij. Niet allen nemen een zo straffe houding aan. Dit verschil van inzicht mag niet uit gelegd worden als een meningsverschil. Gisteren heeft mr. Burger een onderhoud gehad met prof. Oud. Dit gesprek is aan leiding geworden tot het bijeenroepen van de WD-fractie. In deze vandaag te houden vergadering zou de VVD definitief haar standpunt bepalen. Het kabinet der Koningin deelde heden morgen mede, dat de Koningin de informa teur mr. J. A. W. Burger, op het paleis Soestdijk heeft ontvangen voor het uit brengen van een tussentijds rapport. Hel ongeveer 23.000 ton metende stoom schip „Statendam'dat bij de Dok- en W erf maatschappij Wilton-F ijenoord te Schiedam in aanbouw is voor de Hol land-Amerika Lijn, nadert zijn vol tooiing. Men verwacht dat het schip begin volgend jaar zijn „maidentrip" zal kunnen maken welke van Rotterdam via Le Havre en Southampton naar New York zal voeren Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een verklaring uitge geven, waarin het verscheidene opeenvol gende administratieve maatregelen van de Indonesische regering ten aanzien van Nieuw Guinea, weigert te aanvaarden of te erkennen. „De Indonesische regering, uit gaande van de fictie, dat de soevereiniteit over dit gebied de jure zou berusten bij de republiek Indonesië, blijft voortgaan met het treffen van administratieve maat regelen ten aanzien van het Nederlandse rijksdeel Nederlands Nieuw-Guinea", aldus de verklaring. „Zo werd in 1955 genoemd gebied met het oog op de algemene verkiezingen in In donesië aangewezenals Indonesisch kies- distrikt. Vervolgens werd in 1956 een drie tal personen benoemd tot leden van het In donesische parlement ter vertegenwoordi ging van dat gebied. Ook werd enige maan den geleden bij Indonesische wet een pro vincie „West-Irian" ingesteld. Het gehele territoir van Nederlands Nieuw-Guinea zou binnen de grenzen daarvan vallen. Thans zijn gevolgd de berichten over de benoe ming en de installatie van een Indonesische gouverneur van de provincie „West-Irian". blz. ADVERTENTIE 8ARTELJ0RISS.TR. HAARtEM - TEL 13439 FERD. B0i.STR. 48 A'DAM TEC 717162 j| Heren Gabardine lassen 98.50 j WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Justitie heeft medegedeeld, dat het ernstige reden heeft te twijfelen aan de oprechtheid van Joseph Mazzei, een van zijn eigen getuigen a charge in een proces tegen vijf beklaagden, die ervan beschuldigd waren als lid van de communistische partij de gewelddadige omverwerping van de regering te hebben gepropageerd. Het proces werd in 1953 ge voerd. De vijf beklaagden werden tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar zij zijn thans vrij onder borgtocht. Het departement zegt nog steeds te ge loven, dat Mazzei de waarheid sprak, maar hij had sindsdien in andere processen be- edigde verklaringen afgelegd, welke niet overeenkwamen met gegevens, die de re gering in haar bezit had. Hierdoor was ernstige twijfel aan zijn oprechtheid ge rezen. Op grond hiervan heeft het departe ment het Opperste Gerechtshof verzocht om een nieuwe behandeling van de zaak door het federale gerechtshof van Pitts burgh. Eerder is gemeld, dat de 29-jarige Har vey Matusow, die in 1952 als getuige charge in processen tegen Amerikaanse communisten optrad, te New York wegens meineed tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Vorig jaar was hij terug gekomen van zijn getuigenissen, die hem, naar hij zei, waren ingegeven door een medewerker van senator McCarthy. Het tweede Europadorp en het vluchtelingenvraagstuk.. Toepassing van atoomenergie voor liet productieproces. Oudheidkunde is boeiender dan u (misschien) denkt. Interview met de populaire filmster 8 Audrey Hepburn. Russische aanspraken op ontdekking van Spitsbergen. 8 Jeugd en Dierendag. 8 Verder onder meer de rubrieken: Onze Namen, Voor de microfoon, Kerkelijk 8 leven, Engelse litteratuur, Grote denkers j 3 in hun gewone doen, Onze puzzel en de 8uitslag van de eerste fotowedstrijd. V Q <X>OXX>OCOOOC>OOOOOC»OOOOOOC)OCXXXXXXXXX>OOOOOCX>OCOOOOOOOOOOi 3 3 2 7 Vanmorgen om half acht zagen voorbij gangers op de Grote Markt van Haarlem een stoet typografen, die zich in volmaakte orde en rust naar het standbeeld voor de uitvinder van de boekdrukkunst begaj. Aan de voeten van Laurens Janszoon Coster werd vervol gens onder grote be langstelling een in drukwekkende rouw krans gelegd. Op het bijbehorende zwarte lint stond slechts: Grafici 6°/o. De plech tigheid duurde slechts enkele minuten, waarna men zich naar het werk begaf Men moet dit sobere eerbetoon opvatten als een uiting van te leurstelling over de uitspraak van de rijksbeviiddelaors. wier arbitrage vrij willig was ingeroe pen, om een inciden tele loonsverhoging van drie in plaats van de gevraagde zes percent toe te kennen. Naar aanleiding hiervan zijn de vorige week in Amsterdam en elders „ruilde" stakingen uitgebroken. De rust in de typografische bedrijven is thans in het gehele land hersteld. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ 1 BELGRADO (Reuter/A.F.P./U.P.) Men verwacht dat president Tito van Joegoslavië, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Sovjet-Unie, tegen het einde van de volgende week naar Belgrado zal terugkeren om besprekingen te voeren met de leiders van communistische partijen van andere Europese landen. Binnenkort zou den communistische leiders uit Italië, Bul garije en Roemenië in Belgrado worden verwacht. Deze besprekingen worden be schouwd als een volgende stap om de com munistische partijen in de Europese landen in een richting te duwen die meer overeen komt met de Joegoslavische „weg van het socialisme", waardoor zij volledig onafhan kelijk van de Sovjet-Unie zouden worden. In Belgrado neemt men aan, dat de Ita- NEW YORK/BEYROET (AFP/Reuter). In officiële kringen is vrijdag vernomen, dat Libanon en Syrië de kwestie van de Is raëlische aanval op het Jordaanse dorp Hoessan voor de Veiligheidsraad willen brengen. Een nota over deze aangelegenheid is ter goedkeuring naar Egypte gezonden. Men wil deze namelijk namens de regeringen van Jordanië, Syrië, Libanon en Egypte aan de Veiligheidsraad overhandigen. De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft vrijdag in een ver slag, uitgebracht aan de Veiligheidsraad, de regeringen die bij de Palestijnse grens geschillen zijn betrokken, gekritiseerd, om dat zij volgens zijn opvatting geen enkele positieve maatregel hebben genomen om grensincidenten te voorkomen. In dit verslag zegt Hammarskjoeld dat, als men toestaat dat deze incidenten blijven plaats vinden, „het bestand ondermijnd zal worden". Hij voegde hier aan toe, dat het onmogelijk is aan de verwarringen langs de demarcatielijn een einde te maken, als de betrokken regeringen niet ernstig mee werken. „De huidige stand van zaken baart grote verontrusting", aldus de secretaris generaal. Hij legde zijn rapport over bij een verklaring, waarin hij zeide, dat ingrij pen van de Veiligheidsraad noodzakelijk wordt. Radio-Moskou heeft het Westen er Vrij dagavond van beschuldigd Israel „opnieuw te gebruiken als middel om de Arabische landen te provoceren". Deze provocatie be stond uit het „veroorzaken van gevechten langs de Arabisch-Israelische grenzen". De radio zei, dat het Israelisch-Arabische geschil zich gewoonlijk toespitst „op een ogenblik, dat de gewestelijke imperialis tische mogendheden haar druk op de Ara bische landen, met het doel hun onafhan kelijkheid te vernietigen, vergroten". „De imperialisten gebruiken de oorlogs zuchtige Israëlische kringen om de Arabi sche landen te intimideren", aldus radio- Moskou. Plet Syrische persbureau meldde donder dag dat Engeland troepen in de Britse pro tectoraten aan de Perzische Golf concen treert om mogelijke anti-Britse moeilijkhe den daar het hoofd te kunnen bieden. Volgens het persbureau zijn onlangs 3000 man Britse troepen door drie oorlogssche pen in Bahrein aan land gebracht en krui sen twee andere schepen nabij Katar rond, aldus United Press. liaanse communistische partij van alle Europese communistische partijen de mees te kans maakt om door de Joegoslavische „weg naar het socialisme" beïnvloed te worden. Te Sotsji aan de Zwarte Zee, waar Tito en zijn vice-president Rankovitsj met de partijsecretaris van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, donderdag zijn aangekomen, bevindt zich een aantal vooraanstaande Russische leiders. In berichten van Russi sche voorlichtingsorganen worden ge noemd: premier Boelganin, minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov en de partij leiders Kiritsjenko en mevrouw Foertzeva, de echtgenote van de Russische ambassa deur te Belgrado, Firioebin. Volgens radio- Moskou is „de generaal van het leger Se- rov" naar men aanneemt generaal Ivan A. Serov, het hoofd van de Russische ge heime politie ook op de Krim. Radio- Moskou maakte bekend dat Tito te Sotsji gedineerd had met president Vorosjilov, als gast van Kroesjtsjev. Radio-Moskou repte niet over Boelganin, Sjepilov of Zjoekov, de minister van Defensie, die eveneens op de Krim vertoeven. Op een plechtigheid in het Kremlin ter gelegenheid van de zevende verjaardag der communis tisch Chinese republiek waren alleen vice- premier Lazar Kaganovitsj en minister Pervoekhin aanwezig. Uit vooraanstaande Joegoslavische com munistische bron wordt vernomen, dat het bericht uit Wenen, als zou Tito Kroesjtjev op een soort part ij-proces verdedigen, naar „het rijk der fabelen kan worden verwe zen". De besprekingen handelen r/er in terne partij en zuiver ideologische zaken, waarbij Tito's diensten van grote waarde zijn, zo zei men. Deze Joegoslavische bron erkende het bestaan van „sommige moei lijkheden met de stalinistische elementen binnen de partij." In Belgrado hebben al enige tijd geruchten gelopen, dat Kroesjt sjev nieuwe kwesties van ideologie te berde zou brengen op de bijeenkomst van het Russische centrale comité. Tito zou naar Rusland zijn gegaan om die voorstellen te bespreken. BALBOA (United Press) De president van Nicaragua, Anastasio Somoza, is hedenochtend in Balboa in de Panama kanaalzone overleden. Somoza was vorige zondag uit Nicaragua naar Balboa getransporteerd voor een ope ratie, nadat een moordaanslag op hem was gepleegd. Ter vermijding van elk misverstand meent de Nederlandse regering er goed aan te doen uitdrukkelijk te verklaren, dat bovengenoemde en eventueel nog volgende soortgelijke Indonesische maatregelen, noch implicaties in welk opzicht ook, door Nederland worden aanvaard of erkend voorzover het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea betreffende. Het is alge meen bekend, dat ten tijde van de over dracht der soevereiniteit over Indonesië, Nederlands Nieuw-Guinea niet daarbij v/as inbegrepen. In deze situatie is sedert dien geen verandering gekomen." De slotpassage van de verklaring luidt: „De Nederlandse regering behoudt zich alle vrijheid voor tegen de eventuele tenuit- verlegging van zodanige maatregelen op te treden, zodra deze direct of indirect zouden leiden tot Indonesische interventie in de gang van zaken in Nederlands Nieuw- Guinea", aldus het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. NEW YORK, (United Press) De Afri kaans-Aziatische groep in de UNO heeft vrijdag besloten volgende week in actie te komen ter ondersteuning van een formeel verzoek om de Nieuw-Guinea-kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering te zetten. De Indonesische ambassadeur, Soedjarwo Tjondronegoro legde de groep het Indone- siche verzoek voor. De gedelegeerden be sloten hun respectievelijke regeringen ge durende het weekeinde te consulteren in zake de ondertekening van het document. Verwacht wordt dat 15 van de 17 leden van de groep de Indonesische zaak hun steun zullen geven. Zoals bekend heeft de Algemene Ver gadering verleden jaar eenstemmig een re solutie aanvaard, waarin uitdrukking werd gegeven aan de hoop op „vruchtbare on derhandelingen tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea". In Indonesië is inmiddels sterk de aan dacht getrokken door een verslag over de reis van Sukarno door de Sovjet-Unie, ge schreven door de hoofdredacteur van het Perbiro Indonesia, Adinegoro, die de presi dent vergezelt op zijn reis door de commu nistische landen. Voorts zou volgens PIA's hoofdredacteur de Russische premier, Boel ganin, de Indonesiërs hebben gewaar schuwd geduld te oefenen in hun geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Gui nea. „West-Irian is een internationaal vraagstuk, dat met een oplossing op lange termijn uit de wereld dient te worden ge holpen", zou hij hebben verklaard. Indo nesië zou tevoren geweigerd hebben een passage in de Russisch-Indonesische ver klaring te tekenen, waarin de Franse hou ding in Algerije wordt veroordeeld. NICOSIA (Reuter/AFP) Op de weg van Nicosia naar Kyrenia is vrijdagavond. 23 kilometer ten noorden van Nicosia, een britse militaire auto in een hinderlaag van verzetslieden gevallen. Twee Britten zijn om het leven gekomen. In de Griekse wijk van Nicosia is vrijdag voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod afgekondigd als vergel dingsmaatregel voor de aanslagen van vrij dagochtend, waarbij twee winkelende Brit se militairen om het leven zijn gekomen. Spreuken 16: Wie zijn geest beheerst, is beter dan die een stad inneemt. De Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening deelt mede, dat in die delen van haar werkgebied, waar de melkhandel niet gerationaliseerd is, met ingang van 1 ok tober de consumentenprijzen van melk en karnemelk los en in literflessen verhoogd zullen worden met 1 cent per liter. Deze prijsverhoging vloeit /oort uit het door de melkhandel reeds sinds enige jaren ge hanteerde systeem voor de detailmarge en staat los van de in juli voorgenomen prijs verhoging, die door ingrijpen van de mi nister van Economische Zaken werd ver boden. Het werkgebied van de A.V.M. omvat in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Hol land, het zuidelijk deel van Noordholland en het westelijk deel van Utrecht, de stad Utrecht inbegrepen. Van officiële zijde, wordt voorts mede gedeeld, dat de slijtersmarge in de niet- gesaneerde gebieden in het westen van het land 6 1/2 cent bedraagt. Afwisselend wordt nu een half jaar de marge op 6 en een half jaar op 7 cent gesteld. In het afgelopen half jaar bedroeg de marge 6 cent. Van 1 oktober 1956 tot 1 april 1957 zal zij 7 cent zijn. DJAKARTA (A.N.P.). De Darul Islam heeft het feit, dat zij drie jaar geleden be gon met de opstand in Atjeh, „herdacht" met het opblazen van de spoorweg tussen Bireun en Lhok Seumawe en een aantal bruggen en met het vernielen van de wa terreservoirs van de hoofdplaats, Kota Radja. In september 1953 deden duizenden op standelingen, gewapend met geweren, mes sen en knuppels, aanvallen o{5 militaire en politieposten in Atjeh, waarin zij de onaf hankelijke Islam-staat uitriepen. Zij wer den geleid door de voormalige militaire goeverneur van Atjeh, Daud Beureuh. Mo hammed Mansjur, de voorzitter van de de fensie-commissie uit het Indonesische par lement, die na een reis van drie weken door Atjeh in Djakarta is teruggekeerd, verklaarde zaterdag, dat tenminste tien ba taljons nodig zijn voor het herstellen van rust en orde in Atjeh. Thans zijn er slechts vijf bataljons van het Indonesische leger. Het legerhoofdkwartier heeft vandaag het bericht tegengesproken, dat de opstan delingen het vliegveld van Kotaradja zou den hebben bezet. Het bevestigde echter, dat zij alle wegen van en naar de stad hebben geblokkeerd. ADVERTENTIE FRANS HALSSTRAAT 23 - TEL. 165G6 DAMES KAPSALON LANOWAVE, speciaal voor slap haar. SCHOONHEIDSSALON -gezichtsmassage, manicure, pedicure, afdoende diathermische ontharing. GRATIS HUIDDIAGNOSE pOOCOOOCCCCC)CCCOOCCCCOCOCCCCCOCC<X>a>DOa»03CCCCOOCCCCCCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Plaatselijk enkele buien, maar vooral aanvankelijk ook opklaringen. Matige tot krachtige langs de kust later mo gelijk harde zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 30 september Zon op 6.41 uur, onder 18.22 uur. Maan op 1.49 uur. onder 16.19 uur. 1 oktober Zon op 6.43 uur, onder 18.20 uur. Maan op 3.10 uur. onder 16.44 uur. Maanstanden 4 oktober 5.24 uur: nieuwe maan 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19 02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 september Hoog water: 10.48 en 23.31 uur. Laag water: 5.54 en 18.30 uur. Zondag 30 september Hoog water: 12.19 en uur. Laag water: 7.34 en 20.04 uur. Maandag 1 oktober Hoog water: 0.49 en 13.24 uur. Laag water: 8.53 en 21.15 uur. Tenslotte bevindt zich op de westelijke oceaanhelft nog een storing, die eveneens naar het oosten komt, naar het zich laat aanzien met grote snelheid. In verband met deze ontwikkeling behoudt hel weer in Ne derland een enigszins wisselvallig karak ter. In de polaire lucht, die blijft aanstro men, kunnen opklaringen worden afgewis seld door enkele plaatselijke buien. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) WISSELVALLIG WEER Het weer in een groot deel van Europa wordt nu beheerst door de gedragingen van een tweetal depressies. Een ervan lag van morgen boven midden-Zweden met een druk van 962 mb. Deze depressie trok giste ren over Schotland en deed toen de zuid westenwind in het Noordzeegebied tot stormkracht aanwakkeren. Een andere de pressie, die samenhangt met een geïsoleer de hoeveelheid koude lucht in de hogere delen van de atmosfeer rladert nu de Schotse westkust. Ze zal waarschijnlijk morgen het noordelijk deel van de Noord zee bereiken en de wind weer iets in kracht doen toenemen. De mogelijkheid van harde wind langs de kust is aanwezig. Weerstoestand buitenland to •O c y C-O ♦-* CO a C (A ESM zS Oslo onbewolkt zzw 12 29 Kopenhagen regenbui wzw 16 2 Aberdeen licht bew. zw 13 8 Londen half bew. zw 18 1 Amsterdam regenbui zw 18 1 Luxemburg geheel bew. wzw 17 1 Parijs regen w 22 0,2 Bordeaux mist zzo 24 0 Grenoble mist windst. 23 0 Nice licht bew. nw 22 0 Berlijn zwaar bew wzw 17 2 Frankfort zwaar bew zw 17 1 München half bew. zzw 20 0 Zürich nevel zo 20 0 Genève nevel windst. 21 0 Wenen licht bew. windst. 21 0 Locarno zwaar bow. w 21 0 Innsbruck mist windst. 19 0 Rome nevel O 26 0 Ajaccio half bew. ono 23 0 Mallorca onbewolkt n 27 0 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. regen onbewolkt w zwaar bew. wzw zwaar bew. zw half bew. zw zwaar bew. zw zwaar bew. zzw lichte regen zzw zzw 15 14 14 13 14 14 12 12 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1