Loodswerk in het Suezkanaal vergt enorme ervaring en behendigheid Bunno op zoek naar Luilekkerland Voor vrije onderneming van kapitaal essentiële is vorming voorwaarde FOTO VAN VLIET NAAIMACHINES Radio-Reparatie Agenda voor Haarlem Nederlandse kanaalloods over zijn zverk Egypte kan loodsen noch technici ontberen 4 „Rijbewijs geringe garantie voor veiligheid in verkeer" Brabantse potverteerders zetten in Rotterdam de boel op stelten metalen wandrekken Kamermeisje bekent geld van gast te hebben gestolen Expediteur, die Amerikaan aanreed, in arrest Achteloosheid op de weg werd oude man noodlottig Mr. H. F. van Leeuwen: Smyrna- en Soedanwerk Vesten en Jumpers KAUlv Motorrijder verongelukt VERVOLGVERHAAL^ ^door Friedrich Bruegel Kamerlid stelt vragen over radio-activiteit Kerkelijk Nieuws Ernstig verkeersongeval in Den Haag; een dode H. J. MAERTENS N.V. ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 In berichten over de Suezcrisis heeft men herhaaldelijk de verwachting kunnen lezen, dat de vaart door het Suezkanaal in moeilijkheden zal komen als het kanaalbedrijf de diensten van de' ervaren loodsen en andere deskundigen moet blijven missen. Wat de bijzondere moeilijkheid van het werk van de Suezkanaal- loods is, heeft de heer J. J. M. Borstlap in Hilversum uiteengezet. Hij is loods in dienst van de Internationale Suezkanaalmaatschappij, maar als gevolg van het geschil over de naasting op last van zijn directie naar Nederland teruggekeerd. Hij wacht nu op nadere orders. Hij omschrijft de taak van de kanaalloods als volgt: het schip in de voorgeschreven tijd een veilige doorvaart door het kanaal te geven. Daarvoor moet hij, afgezien van andere voorwaarden, in elk geval een grondige kennis hebben van alle technische factoren betreffende het vaarwater; het geclrag van verschillende typen en soorten schepen bij het manoeuvreren en van de invloed welke natuurlijke omstandigheden (wind, stroom, mist enzo voorts) kunnen hebben op het gedrag van het schip en op de betekenis van de technische factoren betreffende het vaarwater. Van invloed is onder andere, wat die technische factoren betreft, of het een recht stuk kanaal is, of een bocht (en als het een bocht is: hoe ze ligt); verder de soorten boeien en de ligging ervan, en de ligging van verschillende gebouwen en in stallaties aan of vlak bij de kanaaloever. pen: „pilots majeurs" (opperloodsen) voor schepen van meer dan 18.000 ton, loodsen le klas voor 9000 tot 18.000 ton, en loodsen 2e klas voor hoogstens 9000-tonners". De mist geeft dikwijls extra moeilijk heden. Soms kan men nauwelijks de wal zien. Onder zulke omstandigheden is de loods meer dan ooit aangewezen op zijn ervaring en zijn kennis van vrijwel elk opvallend punt van het kanaal. Hij moet er heus elke meter van kennen. Die kennis bepaalt zijn waarde vaor het bedrijf. Maar Het bochtenwerk is het moeilijkste, niet i00dsen, die onlangs zijn teruggeroepen, alleen omdat de varende klanten van het kanaalbedrijf steeds van lager formaat worden, maar ook omdat de grote schepen zo breed beginnen te worden, dat het vaar water slechts weinig breder is dan de vaar tuigen. Bovendien, omdat het immers een gegraven kanaal is, ondervindt een schip van beide kanten een bepaalde tegendruk van het water tussen de boot en de ka naaloever. Een groot schip zoekt weliswaar min of meer uit zich zelf het midden van het kanaal, maar zodra het uit het midden komt, verandert de druk. Dat merkt men zeer goed bij het sturen. De ene bocht ver schilt in dat opzicht van de andere en de schepen reageren natuurlijk ook niet alle op dezelfde wijze. Alleen de ervaring kan leren hoe men onder de gegeven om standigheden precies moet handelen om er veilig doorheen te komen, daarbij natuur lijk rekening houdende met de invloed van de wind op het vaartuig. Deze invloed wordt ook bepaald door het type schip en de belading (hoog of laag liggend, zwaar of licht beladen). Stroominvloed Ook de stroom is van invloed. Er kan in het zuidelijk deel van het kanaal soms wel een mijl of vier stroom staan. De richting ervan kan men zien aan .speciale stroomboeien, die op soortgelijke ma nier als de windvaantjes door een paar vinnen meedraaien met de krach ten die erop werken. Deze stroomboeien vertonen een bepaalde kleur al naar ge lang men er stroomop- of stroomafwaarts tegen aankijkt.. Alleen uit de praktijk leert de loods hoe hij met al die factoren heeft te rekenen, ook als het eens een enkele keer mislukt. De premiebocht De bocht van Toussoum bij kilometer 87 is een berucht punt. Die wordt de premie bocht genoemd, aangezien er al menige loodspremie door is verloren. Het is heus niet voor niets, dat de Suezkanaalmaat schappij in Ismailia (ongeveer halverwege) de sterkste sleepboot ter wereld klaar houdt om bijstand te verlenen. Zij ligt er speciaal met het oog op mogelijke mis rekeningen bij het loodsen van de super tankers "die door hun enorme gewicht zo diep steken, dat er nauwelijks een halve meter water staat tussen kanaalbodem en scheepsbodem. Bovendien heeft men bij zo'n knaap links en rechts een speling die maar amper zo groot is als de halve breedte van het vaartuig". Het verschil in de behandeling van een groot en van een meer normaal schip ver duidelijkte de heer Borstlap. „Onlangs bracht ik een supertanker uit het Suez kanaal de haven van Port-Said binnen, die behoorlijk was bezet met andere sche pen. Gewoonlijk kom je de bocht naar de haven wel met een tot twee, hoogstens drie manoeuvres door, maar deze keer had ik er driemaal zo veel nodig. Je moet dan precies weten op welk moment je aan de machinekamer en aan de roerganger de opeenvolgende commando's hebt te geven. Aan de machinekamer over het varen met beide schroeven, of met alleen de stuur boord- of de bakboordschroef, langzamer of sneller vooruit, of eventjes achteruit. Aan de roerganger over de stand van het roer die ook telkens verandert. Het is juist wegens het nauwe verband tussen de grootte van het schip en de eisen die gesteld moeten worden aan de ervaring van de loodsen, dat de Suezkanaalmaat schappij hen heeft ingedeeld in drie groe- zijn niet de enige personen wier diensten het kanaalbedrijf niet kan missen. Er zijn. ook technici bij, voor het onderhoud van de talloze vaartuigen en machines. Over enkele maanden komt de slijtage. Dan zijn er mensen nodig die de weg weten tussen de 30.000 onderdelen in de magazijnen en die er mee weten om te gaan. Die mensen zijn er niet meer. Politie met aardappelen bekogeld De Rotterdamse politie heeft nogal wat moeilijkheden gehad met een reisgezel schap uit Breda, dat een dagje uit was en naar Rotterdam was gekomen. Het ver keer in de omgeving van de Lage Erfbrug heeft zelfs hinder ondervonden door hun optreden. Het gezelschap, dat uit ongeveer dertig mannen en vrouwen bestond, werd in een cafétaria aan de Nieuwe Binnenweg zo baldadig, dat politiehulp werd ingeroepen. Toen een agent binnenstapte, greep men hem vast en een vechtpartijtje ontstond. Hij wist zich los te rukken en met behulp van enige buitenstaanders een telefooncel te bereiken. Te hulp gekomen collega's werden warm ontvangen. Er werd onder andere een grote pan aardappelen door de zaak gegooid. Tenslotte bracht de politie drie mannen en een vrouw naar het bureau in de Rochussenstraat. Dit was natuurlijk niet naar de zin van de anderen, die steeds in de buurt van de bus, waarmee ze gekomen waren, bleven rondhangen. Bovendien probeerden - zij steeds weer aan het bureau hun vrienden mee te krijgen. Een inspecteur en vijf agenten zagen tenslotte kans de groep weer in de autobus te krijgen die onder politie- geleide de stad werd uitgebracht. De vrouwelijke arrestant liep bij de vechtpartij een gebroken middenhands- beentje op en moest in een ziekenhuis wor den behandeld. diverse kleuren 1001 mogelijkheden Mr. F. Hollander „Een ongeluk zit vaak in een klein glaasje Hoofdinspecteur Koppejan van de ver keerspolitie te Amsterdam heeft een nieu we slagzin bedacht, die gebruikt zal wor den bij de komende propagandaweek van de commissie Amsterdam der Vereniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer (VAS): „Een ongeluk zit vaak in een klein glaasje". Een andere en meer bekende slag zin heeft een wijziging ondergaan. Het is nu: „Geen alcohol bij weg verkeer", want ook bromfietsen en gewone rijwielen ver oorzaken ongelukken, indien de berijder onder invloed verkeert en zij behoren niet tot het snel verkeer. Mr. F. Hollander, de vroegere officier van Justitie bij de rechtbank te Amster dam, heeft als voorzitter van de commis sie Amsterdam van de V.A.S tijdens een conferentie betoogd, dat het rijbewijs slechts een zeer betrekkelijke garantie voor de veiligheid van het verkeer is. In België, waar een rijbewijs niet wordt vereist, is het aantal ongelukken relatief niet groter dan hier. In de Verenigde Staten is het gemiddelde aantal dodelijke verkeersongelukken 35.000 per jaar. Er zijn aanwijzingen, dat de on gelukken voor een belangrijk deel door voortdurend dezelfde mensen worden ge maakt, doch criminologisch weet men daar van nog te weinig om er voordeel uit te kunnen putten. De V.A.S.die overigens geen strijd voert voor volkomen geheelonthouding, poogt de weggebruikers het inzicht bij te brengen, dat men zich bij het steeds toenemend ver keer van alcohol dient te onthouden, wan neer men aan het verkeer deelneemt. Mr. Hollander deelde nog mede, dat in 1954 in totaal 1021 bestuurders van mo torrijtuigen en 3758 wielrijders en brom fietsers veroordeeld zijn voor het in dron kenschap besturen van een voertuig. Sinds dien is dat aantal nog sterk toegenomen. De recherche van het politiebureau Sin gel in Amsterdam heeft een 36-jarig ka mermeisje gearresteerd, nadat een Itali aans echtpaar, dat in een der grote hoofd stedelijke hotels logeerde, aangifte van diefstal had gedaan. De buitenlandse gasten kwamen na het ontbijt terug in hun kamer en ontdekten, dat een handtas was geopend. Het bleek, dat 30.000 lire (circa f 180) er uitgenomen was. De verdenking viel al gauw op het betrokken kamermeisje, dat tegen het ein de van de middag werd ondervraagd en door de mand viel. Het gestolen geld was nog in haar bezit en werd teruggegeven aan de Italiaanse eigenaresse. Op verdenking van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel heeft de politie de 47-jarige expediteur G. A. uit Rotterdam aangehouden, die onder invloed van sterke drank in de Marconistraat een aanrijding veroorzaakte. De 40-jarige Amerikaan, elektricien aan boord van het schip „Ame rican Defender", liggende in de Merweha- ven, is hiervan het slachtoffer geworden. Hij werd aangereden door de expediteur en tegen de straat gegooid. Met een sche- delbasisfractuur en een hoofdwond moest de Amerikaan in het havenziekenhuis wor den opgenomen. De chauffeur was evenwel doorgereden, doch door de hulp van een taxichauffeur, die de achtervolging inzette, kon de man worden aangehouden. De 84-jarige J. Pruit, die aan de Oost zeedijk te Rotterdam woonde, is op een oversteekplaats aan de Pleinweg aange reden door een scooter en aan de gevolgen overleden. Hij was overgestoken zonder voldoende op het verkeer te letten. De be rijder van de scooter liep een hoofdwond op. De banaanmannetjes waren ook in de boom geklommen, en ze probeerden hem te grijpen. Bunno keek naar beneden. „Terwijl In 1955 bij de kapitaalvoorzie- ning een zeker evenwicht heeft bestaan, lijkt dit In 1956 verbroken, zulks niet al leen omdat door verminderde cffectcnuit- voer minder kapitaal uit het buitenland wordt aangetrokken, maar ook omdat de investeringen belangrijk meer vergen en de winstmarges van ondernemingen, en daarmee de mogelijkheden van zelffinan ciering, zijn aangetast. De stijging van de rente op de kapitaalmarkt en de moeilijk heden bij de voorziening in de kapitaalbe hoefte voor gemeenten, alsmede het verlies aan deviezen, zijn duidelijke symptomen van het verstoorde evenwicht". Dit verklaarde mr. H. F. van Leeuwen, oud-directeur van de Twentsche Bank en lid van de Tweede Kamer in een inleiding over de effectenbeurs en de financiering van de industrie tijdens een ontvangst in de Amsterdamse beurs van leden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Mr. Van Leeuwen onderstreepte de bete kenis van het in effecten belegde bezit. Hij stelde de waarde van de ter beurze geno teerde Nederlandse effecten van f21.5 mil jard tegenover de schatting van het na tionale vermogen ad f 80 miljard. Met de investeringen is een zeer belangrijk deel van het nationale inkomen gemoeid. Kapitaaltekort is ontstaan en een daar mee, overeenkomend tekort op de beta lingsbalans houdt verband met de in Ne derland gevolgde loon- en prijspolitiek. Mr. Van Leeuwen zei geen bewonderaar te zijn van 't prijsbeleid van minister Zijl stra, die zijns inziens de boog te strak ge spannen houdt en zijn doel gemist heeft. Het zou naar zijn mening een heel wat be- Speciaalzaak LABOR n.v. Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Telef. 24642 CINE-CAMERA'S 8 m m KODAK Brownie Movie reeds vanaf ƒ148. Idem met 3 lenzen (normaal, télé ea groothoek, alle f. 1,9 z.g. turret heath voor 385.Fantastisch goedkoop voor een dergelijke uitrusting en.... Kodak fabrikaat! Grootste sortering in alle prima mer ken, o.a. Bell Howell! Zoekt u een klasse projector zoals Paillard, Eumig, Bell Howell enz.? Wij demonstreren ze met uw eigen films in onze projectie-afdeling. WAGENWEG 86 Op een nieuw, nog niet voor het verkeer opgensteld gedeelte van rijksweg 43 na bij Terwispel is de motorrijder G. Z. dode lijk verongelukt, toen hij in volle vaart te gen een langs de weg geparkeerd staande vrachtauto reed. De heer Z., afkomstig uit Terwispel, die een vrouw met twee kinde ren achterlaat, werd op slag gedood. ...kauw Wrlgley Doublemint. Even kauwen een door en door frisse adem krijgen - Doublemint geeft rust - kunnen we best gebruiken in 1956, vóór, tijdens en hó kantoortijd. Prettig, heerlijk verfrissend en dubbel lang lekker. ter beleid geweest zijn indien in 1955, on der het toekennen van loonsverhogingen overeenkomende met grotere productivi teit, subsidies waren afgeschaft, de huren een goed eind weg zouden zijn verhoogd en de overheidsbedrijven op lonende basis wa ren gebracht. Industriefinanciering Over de industriefinanciering zei mr. Van Leeuwen dat de sterkte van de financiële structuur van een onderneming afhangt van de beschikbare marge tussen eigen middelen (kapitaal en reserves) enerzijds en de vastleggingen anderzijds. Als tweede eis moet gesteld worden, dat het totaal der schulden in een behoorlijke verhouding staat tot het eigen vermogen. Wanneer vaste activa met leenkapitaal gefinancierd worden, betekent dit, dat de door afschrij vingen vrijgekomen gelden zullen worden aangewend voor schuldaflossing, in plaats van voor instandhouding van het bedrijf De meest solide basis heeft men, wanneer alle bedrijfsactiva met eigen middelen worden gefinancierd. Men staat hier ech ter voor de keuze tussen wat het meest so lide is en wat het meest rendabele is. Fis caal worden ondernemingen in de richting gedreven van het opnemen van leengeld in plaats van aansprakelijk kapitaal. Het is vooral voor de opkomende onder neming en de bloeiende familievennoot schap moeilijk de passende middelen voor de toenemende behoefte te vinden. Terwijl de kleinere onderneming nog wel te help.en is met wat extra krediet, is de grotere on derneming aangewezen op de beurs. Groeiende zaken hebben het niet gemak kelijk, enerzijds wegens het gebrek aan risicodragend kapitaal, anderzijds door de aarzeling van de belegger, zich in hem on bekende waarden te begeven. Het vormen van kapitaal is tegenwoordig zo moeilijk geworden, dat indien iemand er over be schikt hij dit met de grootste zorgvuldig heid en met zo min mogelijk risico's dient te beheren. In kringen van de familieven nootschap is men vertoornd op de fiscus, die de kapitaalvorming belet. Maar een on dernemer kan toch niet vergen, dat de fis cale politiek gericht zou zijn op vermeer dering van zijn privé-vermogen in zo grote omvang, dat de ontelbare miljoenen, die tegenwoordig voor de uitbreiding van be drijven nodig zijn, door hem privé zouden kunnen worden gefourneerd. Hij moet voor de bevrediging van zijn kapitaalbehoefte naar de beurs komen en beseffen dat de zaak het eigendom is van aandeelhouders. Eén ding echter, zo besloot mr. Van Leeuwen, moet algemeen worden inge zien: willen wij een produktiesysteem be houden waarvan de vrije onderneming de geldende vorm is, dan is de mogelijkheid tot kapitaalvorming in verspreid bezit een essentiële voorwaarde. Alle merken, dus ruime keuze NGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 7ü We kunnen niet de identiteit van onze bronnen bekendmaken. Er zijn overal verraders en agenten van de vijand. We wensen onze meest vertrouwde mede werkers niet aan enig gevaar bloot te stellen. Het is een vaste regel, dat hun identiteit slechts bekend mag zijn aan drie mensen. Daarom kun je daarover geen inlich tingen krijgen. Maar ik begrijp niet, wat nóg duidelijker zou kunnen zijn dan Semals lichaam. Nu komt het moeilijkste punt, dacht Kubka. Hij liet zijn stem enigszins dalen en sprak langzamer dan in de aanvang. Uw rapporten bevatten overigens ook nog enkele innerlijke tegenspraken. Ten eerste: de moordenaars liepen het kantoor binnen, schoten Semal neer en ver trokken toen ongedeerd. Maar even later liet u een rap port uitgaan, waarin verklaard werd, dat de moorde naars Horak en Rybar waren en dat de één een lichtge kleurde regenjas droeg en de ander een donkerblauwe winterjas. Maar toen Rybar neergeschoten werd, had hij geen jas aan, terwijl Horak gearresteerd werd toen hij een loden jas droeg. Tegelijkertijd verklaarde u, dat alle samenzweerders gearresteerd waren. Dus öf deze twee hebben de moord niet begaan, öf er zijn nog meer samen zweerders op vrije voeten, die hen geholpen hebben. Maar als zij medewerkers hebben gehad, zou de één niet in een bioscoop neergeschoten zijn, terwijl de ander niet midden in de nacht ep straat zou zijn gearresteerd. Beiden zouden in dat geval öf hier ergens in de stad, öf ergens op het platteland verborgen zijn gehouden. Wat is uw oordeel hierover? U ziet toch ook wel in, dat de rapporten niet emet elkaar kloppen? Er is iets niet in de haak met. Pavel onderbrak Kubka. Hou je mond, Kubka! Je gaat nu wel wat te ver! We hebben een onderzoek ingesteld om na te gaan, hoe de moordenaars er in geslaagd kunnen zijn om binnen te dringen, Semal op de gang te vermoorden en er daarna weer onopgemerkt vandoor te gaan. Je weet, dat Semal hier zijn geheime hoofdbureau had geves tigd. Het was zijn idee om die zakelijke naamborden buiten aan te brengen, zodat men de indruk moest krij gen, dat hier een of ander bedrijf gevestigd was. Om diezelfde reden w'lde hij ook niet, dat er in de hal een wacht geposteerd werd. De veiligheidsmaatregelen be gonnen, volgens zijn uitdrukkelijk bevel, pas op de eerste etage, zodat de illusie van een zakelijk kantoor zo goed mogelijk behouden kon blijven. Ma"ar er is nog een twee de punt. In de kamer beneden, die op de hal uitkomt, was steeds een man geposteerd, die via een kijkgat kon nagaan wie het gebouw binnenkwamen of verlieten. Hij kon de bezoekers desgewenst fotograferen. Een schandaal is nu aan het licht gekomen. Hij was gisteravond om zeven uur niet op zijn post. Het schijnt dat de officieren, die avonddienst hadden, er een gewoonte van hebben gemaakt de wacht weg te sturen om wat eten voor hen te halen. Dat gebeurt natuurlijk in nagenoeg alle kanto ren, maar hier is dat van nu af aan afgelopen. Pavel zweeg en Kubka vroeg zich af of hij op dit moment zijn meest gevaarlijke argument naar voren zou brengen. Maar voordat hij tot een besluit was ge komen, ging Pavel verder. Om geen misverstanden te doen ontstaan, Kubka, moet ik met betrekking tot de critiek, die je op onze onderzoekingen hebt menen te moeten uiten, een aan merking maken. Toen de Partij en het Ministerie jou handhaafden op je verantwoordelijke post, waarop je door de vorige regering was benoemd, deden zij dat omdat je partijlid was. Een benoeming bij de politie, en zeker één op een hoge post, valt niet te vergelijken met een benoeming op bijvoorbeeld het hoofdpostkan toor. Daar zijn wij wel gedwongen om ook niet-partij- leden te benoemen, omdat er anders een groot gebrek aan personeel zou ontstaan. Pavel stond op en liep naar de safe, die hij met een bijzonder lange sleutel opende. Hij haalde een kaart uit een van de registers en ging toen weer achter zijn bureau zitten. Kubka, dit is je kaart van het Partij Kadercomité. Ik zal volkomen openhartig tegenover jou zijn. Op het Algemeen Secretariaat hebben ze hiervan natuurlijk een kopie. Het gunstige oordeel over jou is gebaseerd op de schets van je leven, zoals die op deze kaart voorkomt. Maar toch heeft men in de leiding een begrijpelijk voor oordeel tegen jou. Tijdens de oorlog van '14'18 ben je tot de politie toegetreden. Je hebt eens een onderzoek moeten instellen naar Semal, terwijl er ook kameraden met jou in contact zijn gekomen, toen je aan de andere zijde van de barricades tegen ons vocht. Kubka wilde Svec interrumperen, maar Pavel legde hem met een handgebaar het zwijgen op. Bespaar me je verontschuldigingen. Wij hebben allemaal ons aanvankelijk wantrouwen tegen jou ver loren, en wel van het moment af, dat je ons tijdens de laatste oorlog informaties deed toekomen, die bijzonder belangwekkend waren. Wij hebben verder onze bezwa ren, dat je bent voortgekomen uit de sociaal-democra tische partij, terzijde gelegd. Ditmaal slaagde Kubka er in de woordenstroom van Svec te onderbreken. Gelooft u, dat het enige zin heeft nu nog eens mijn hele verleden na te pluizen? Oh, nee! Niet je hele carrière. Slechts twee punten er uit. Je zult langzamerhand wel weten, dat de politie en de justitie twee wapens vormen in de klassenstrijd en dat zij zich in handen bevinden van degenen, die de Staat controleren. Nu controleren wij die staat, maar je bent bang om het wapen, dat zich in onze handen bevindt, tegen onze politieke vijanden te gebruiken. Je zegt, dat Organisatie no. 5 tot onze vijanden behoort, dat haar leden ons haten, maar je kunt niet bewijzen, dat zi. iets tegen ons ondernomen hebben! Je kunt me nog meer vertellen! Het moet voor jou voldoende zijn te weten, dat zij tégen ons zijn. De vijand moet verslagen worden en alles, wat jij hebt te doen, is voor de bewijzen te zor gen. Je kunt je het niet veroorloven, de eerste grote zaak die in jouw handen is gelegd, maar te laten lopen. Het Ministerie heeft je materiaal gegeven. Het Ministerie heeft je verteld wat Jablonsky, Horak en Rybar hebben gedaan en welke plannen zij hebben ontworpen en nu beweer jij, dat Horak en Jablonsky alles ontkennen en dat wij méér bewijsmateriaal ter tafel moeten brengen. Je hecht een even groot belang aan de verklaringen van onze klassevijanden als aan onze rapporten! Je moet die houding laten varen, Kubka! Dat is je plicht als lid van de Partij! Pavel zweeg even, greep Kubka's kaart, en ging toen verder met zijn „requisitoir". Het tweede punt is veel eenvoudiger. Op je kaart staat, dat jij in maart 1947 een lezing hebt gehouden over buitenlandse politiek. Uit de aantekening blijkt niet, welke meningen je verkondigd hebt; er staat alleen dat duidelijk uit je woorden bleek, hoe goed je de Russische dat wil zeggen onze buitenlandse politiek begreep. Het Tweede Kamerlid mej. Klompé heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Za ten gevraagd of het juist is dat het radio- ogisch instituut in Freiburg in West-Duits- and een verhoogde radioactiviteit in veld en gewas heeft geconstateerd, welke wordt ;oegeschreven aan proeven met atoom wapens. Menen de ministers, zo vraagt mej. Klompé verder, dat een dergelijke verhoogde radioactiviteit ten onzent niet werd geconstateerd? Waarop steunt deze mening? Wordt deze activiteit in ons land regelmatig gecontroleerd? Zo ja, door welke instanties? Zo neen, waarom blijft deze controle achterwege? Welke plannen heeft de regering ter bescherming van de bevolking, ingeval een dergelijke verhoog de radioactiviteit ook in ons land in de toekomst zou worden geconstateerd? Wor den ter zake onderzoekingen uitgevoerd? Zo ja, door welke instituten? Zo neen, meent de regering dan niet, dat het hoog tijd wordt hiermede een begin te maken? Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorburg (5e pred. pl.j B. L. Lietaert Peerbolte, woonachtig te Leeu warden te Dorkwerd P. W. Martijn, vic. te Joure te Middelharnis G. M. v. Die ren te Ede te Hedel A. G. Haring te Loon op Zand. De heer Joh. Buskes, vicaris, v. Wou- straat 6 Amsterdam, stelt zich beroepbaar. Benoemd tot vic. te Hoogeveen A. Quak, kand. te Groningen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Zwijndrecht M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. gemeenten Tweetal te Scheveningen P. v. d. Bijl, laatstelijk Chr. Geref. pred. te Leerdam en H. v. Gilst te Dirksland. Tweetal te Kampen C. Hegeman te Sioux- Center (US) en H. v. Gilst te Dirksland. Beroepen te Dordrecht P. v. d. Bijl, laat stelijk Chr. Geref. pred. te Leerdam. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te IJmuiden J. Faber te De venter. In Den Haag is een lege zandauto met een personenauto in botsing gekomen. De bestuurster van de personenauto, de 45-jarige A. E. B.-D. kreeg een hoofdwond. Haar echtgenoot, de 62-jarige J. F. W. Bos- ma, werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Zuidwal overge bracht. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ZATERDAG 29 SEPTEMBER Frans Hals: „Tralies van bamboe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les carnets du Major Thomson", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lid»: „Rock around the clock", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Vlucht in de nacht", 18 jaar, 23.30 uur. Rembrandt: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het laatste schot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het zwaard en de roos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Comanche", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Pleinmuziek, 7.15 uur. Vleeshal: Slotconcert Haags blaaskwin- tet, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Charlottc- Köhler in „het bal" van Irene Nemirowski, 8 uur. Leeuwerik: „Jong zijn we maar één maal", 8 uur. ZONDAG 30 SEPTEMBER Frans Hals: „Tralies van bamboe", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De levens roman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Les carnets du Major Thompson", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rose Ma rie", alle leeft., 11 uur. „Rock around the clock", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het grote avontuur, alle leeft., 11 uur. „De levensroman van Johann Strauss", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: .Het laatste schot", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tranen over Johannesburg", 14 jaar, 10.30 uur. „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Comanche", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het zwaard en de roos", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Linnaeushof: „De Alpenjagers". Stads schouwburg: „In de laatste minuut", 8 uur. Grote Kerk: Herdenking eeuwfeest diaconie huis. Krelagehuis: Bond zonder naam, 2 uur. MAANDAG 1 OKTOBER Frans Hals: „Tralies van bamboe", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les carnets du Major Thomson", alle lee't,, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De lev-ns- roman van Johann Strauss", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Comanche", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het laatste schot", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De vier Mullers". 8.15 uur. Stads schouwburg: „De kunst om te leven". 8 uur. Concertgebouw: Concert N. Ph. O., 8.15 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijk comité. ADVERTENTIE „Ik moet in de gracht duiken!", mompelde hij. „Dan ben ik tenminste buiten Luilekkerland!" En meteen liet hij zich los en dook naar beneden. Plons!!! klonk het... en daar zwom Bunno in het water van de gracht. Boven hem klonk het teleurgesteld ge schreeuw van de banaanmannetjes, die hem nu kwijt waren. „Ja, schreeuw maar!", dacht Bunno. „Ik ben lekker niet meer in jullie macht... aju, hoor!" ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE SAMENZWEERDERS (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE BETROUWBARE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6