Made Spreeuwen, graspiepers en ganzen in de afgelopen week actief Suezdebat in de Veiligheidsraad begint vrijdag aanstaande TELEVISIE Vogeltrek weer begonnen Zweden en Spanje treden toe tot de vereniging van kanaalgebruikers 7 W aarnemingen Proef met nieuwe leergang te Groningen Overleg tussen Oostenrijk en Italië over Tirol gewenst Oostenrijkse extremisten beginnen zich te roeren Westduitsers slaan het oog op andere grenscorrecties Spoedvergadering van NAVO-raad in Parijs Snelheid te water en in de lucht Strengere straffen voor Britse verkeerszondaars Amerikaanse communisten herzien hun methoden Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 24 tot en met 28 september Nederlands jachtje was in nood voor Engelse kust Examens KLM-expert heeft critiek op vliegtuigontwerpers ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 ER IS GEEN MAAND in het jaar, of er trekken vogels over ons land", aldus begint het aardige boekje „Vogels onderweg" van wijlen professor L. Tinbergen. Ei" elke vogelliefhebber, die er regelmatig op uit trekt, zal dit volmondig be amen. Voor leken is dit echter niet of nauwelijks waarneembaar. Tot he:V spreekt slechts de najaarstrek, die in ons land zijn hoogtepunt bereikt in de maand oktober. Dat is de maand van de grote trek, ontstaan door een miljoenen- leger van vogels, die zich losgemaakt hebben van hun geboortegrond in Skandinavië, de Oostzeelanden en Siberië. Als enkelingen, in kleine troepjes 0f in enorme scharen trekken ze in westelijke tot zuidwestelijke richtingen, om een veilige wijkplaats te zoeken voor de naderende winter. in 1898 verschenen Door de eeuwen heen heeft dit machtige verschijnsel de mensen geboeid en de meest fantastische theorieën zijn er in de loop der tijden over ten beste gegeven. Omstreeks de eeuwwisseling is men echter begonnen met het bestuderen van de trek me°t behulp van goed onderlegde veld- waarnemers, die nauwkeurig aantekening hielden van de soorten en aantallen vogels, die hun posten passeerden en van de weersgesteldheid, waaronder de trek ver liep. Vooral de „Vogelwarte Hel goland" onder lei ding van Gatke heeft in dit op zicht baanbrekend werk verricht. De opvattingen, die deze geleerde over de vogeltrek had =n die men vindt opgetekend in zijn boek, bleken naderhand, toen het onder zoek werd uitgebreid, lang niet alle houd baar te zijn, wat echter aan de verdienste van deze pionier niets afdoet. Ook Nederland kreeg zijn „Vogeltrek station", aanvankelijk onder leiding van dr. W. H. v. Dobben, daarna jaren lang onder de bezielende leiding van prof. dr. L. Tin bergen, die steeds nieuwe vragen aan de orde stelde en de wegen aangaf, waarlangs hij dacht, dat het antwoord te vinden was. Deze herfst zullen wederom de trekvo gels op hun weg bespied en waargenomen, gedetermineerd en geteld worden door een net van waarnemers, dat zich over Noord west-Europa heeft uitgespreid, in de hoop evenals voorgaande jaren belangrijke ge gevens te verzamelen. De waarnemers van de Vogelwerkgroep Haarlem hebben hun post aan de Boulevard bij de Zeeweg te Bloemendaal weer betrokken ten einde door dagelijkse waarnemingen het hunne bij te dragen tot de oplossing van de vele vragen, waarop tot heden geen antwoord gegeven kon worden. Ons land is bijzonder gunstig gelegen voor het doen van trek- waarnemingen. Door zijn geografische lig ging tussen de broed- en overwinterings- gebieden biedt het de waarnemers de beste kansen, zowel wat soortenrijkdom als aan tallen individuen betreft. Een deel van de vogels heeft reeds in ons land hun over- vvinteringsgebied bereikt; de anderen, die nog verder moeten, blijven vaak voor kor tere of langere tijd op de voedselrijke plaatsen vertoeven. Op onze wadden, schorren en slikken, op de weilanden en in de duinen vinden zij rijkelijk voedsel. Deze gebieden zijn dan voor de vogellief hebbers bij uitstek interessant. De leden van de Vogelwerkgroep Haar lem hebben er inmiddels acht waarne- mingsdagen opzitten. Toen zij op 22 sep tember voor het eerst hun observatiepost betrokken, bleek tot hun verrassing, dat in tegenstelling tot vorige jaren de spreeu- wentrek al flink was ingezet, waarschijn lijk als gevolg van de gunstige weersom standigheden. Op die zaterdag werden totaal in anderhalf uur tijds 2700 spreeu wen geteld en ook de volgende morgen noteerde men eenzelfde aantal. Het viel op, dat de trek na het eerste morgenuur al spoedig afnam en tegen half tien op hield. In de tweede helft van oktober gaat bij zulk gunstig weer de trek vaak door tot in de middag. In september schijnt de trekdrang dus nog niet op volle sterkte te zijn. Na zondag ging de spreeuwentrek door, zij het in mindere mate, maar zowel woens dag als donderdag werden geen spreeuwen meer waargenomen. De oorzaak hiervan is wellicht het minder gunstige weer. Woens dag was het namelijk enigszins mistig. De graspiepers, die ook reeds sinds de vorige week regelmatig doortrokken, lieten zich hierdoor evenwel nog niet afschrikken. Het maximum aantal graspiepers werd op 23 sentember geteld: in 3 uur vlogen er toen 480 in 95 troepjes langs. De vinken, die straks weer met de spreeuwen de hoofd schotel zullen vormen, ontbraken nog ge heel op het appèl. Van de witte kwikstaar ten, die meestal slechts als enkelingen langs komen,werden nu dagelijks enige tien tallen geteld. De verscheidenheid van soor ten is eind september groter dan nader hand. Zo werden er 26 blauwe reigers ge zien, verder een smelleken, 330 kieviten, 12 zilverplevieren en troepjes kneuen, pimpel mezen, enkele gele kwikstaarten en boe renzwaluwen en een late gierzwaluw. Boven zee waren regelmatig Jan van Gen ten en jagers waar te nemen. Verder is het vermeldenswaard, dat de ganzentrek vroeg is ingezet. Dinsdag meldde de post, aan de Boulevard een troep van 11 grauwe ganzen, terwijl woensdagmorgen boven Haarlem een formatie van 14 luidroepende ganzen op grote hoogte over kwam. Zondag werd tot tweemaal toe een kennelijk trekkende grote bonte specht gesignaleerd. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat dit de aan kondigers waren van een invasie van deze soort. Hoewel de grote bont specht niet zo'n uitgesproken invasievogel is als de Vlaam se gaai, de notenkraker en de kruisbek, worden in de loop der tijden toch verschil lende malen invasies van deze soort in de litteretuur vermeld. In de rijksuniversiteit te Groningen is een nieuwe sociaal-economische leergang van de Vereniging voor Hoger Landbouw onderwijs te Groningen geopend. De leer gang is bedoeld voor bestuursleden van agrarische standsorganisaties. Wegens het experimenteel karakter van deze cursus is de deelneming aanvankelijk beperkt tot vertegenwoordigers van de in het bestuur der vereniging voor hoger landbouwonder wijs opgenomen organisaties. Volgend jaar hoopt men de deelneming open te stellen voor leden van alle noordelijke landbouw organisaties. XXXXXXIOOCÏOCOOOOCXXICCOCCCOOC occcccccco Evenals de laatste jaren het geval was, zullen wij de natuurliefhebbers onder 9 houden van de ontwikkeling van het 8 steeds zo boeiende verschijnsel van de vogeltrek. Dank zij de activiteit van de 8 sj Vogelwerkgroep Haarlem zijn wij in 0 staat daarover een maand lang dagelijks het laatste nieuws te geven. Een be- 8 schouwing over de vogeltrek en een 8 overzicht van de waarnemingen welke jj reeds werden gedaan, vindt men in bij- x gaand artikel. 8 OOOOCCOQCOGCCOCOCCCCOCOGCOD Als om de draak te steken met de actieve waarnemers van de Vogel werkgroep streek deze week een par kiet neer op de post aan de Zeeweg. Niettegenstaande zijn aanhalige ma niertjes konden de waarnemers hem niet voor vol aanzien. NEW YORK (Reuter/AFP) De Veilig heidsraad van de UNO zal volgende week vrijdag bijeenkomen voor het debat over de Suezkwestie. Men verwacht, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Groot- Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Egypte de besprekingen zullen bij wonen. Mogelijk zal ook de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken aanwezig zijn. Op de agenda van de raad staat een Brits-Franse klacht over de „eenzijdige" nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte en een Egyptische klacht over op treden van sommige landen, in het bij zonder Groot-Brittannië en Frankrijk, dat gevaarlijk is voor de vrede. De Britse minister minister van Vervoer, Watkinson, heeft op een persconferentie in Londen verklaard, dat men niet het grootste deel van de scheepvaart door het Suezkanaal om Kaap De Goede Hoop kan leiden. Dat zou voor de meeste landen te duur zijn en stagnatie in de olievoorziening veroorzaken, zo zei hij. Volgens de Egyp tische delegatie bij de UNO zijn woensdag 37 schepen, waaronder vijf Nederlandse, het Suezkanaal gepasseerd." Zweden en Spanje zullen tot de vereni ging van gebruikers van het Suezkanaal toetreden. De Zweedse regering maakt echter het voorbehoud, dajr de vereniging zich alleen met zekere praktische kwesties zal bezig houden en dat het lidmaatschap er van Zweden verder op geen enkele wijze bindt. Japan is in het huidige sta dium niet van plan lid te worden van de vereniging. De Japanse ambassadeur te Londen zal maandag echter wel de op- (Van onze correspondent in Wenen Als de regering te Wenen er niet in slaagt spoedig onderhandelingen met Rome over Zuid-Tirol aan te knopen en daardoor de publieke opinie gerust te stellen, be staat er gevaar dat de Oostenrijkse extre misten in getalsterkte zullen toenemen. De regering, en met haar het grootste gedeelte der bevolking, denkt er niet aan Zuid-Tirol weer voor Oostenrijk op te eisen, noch streeft zij naar een herziening van de Pa- rijse overeenkomst. Wel slaat zij er op dat Italië dit verdrag naar de letter en de geest nakomt. In Oostenrijk is men ven mening dat dat niet gebeurt. Daarom wordt het tijd dat de twee regeringen dit vraagstuk gaan onderzoeken. Er zijn extremisten, die de Oostenrijkers en zelfs de Duitsers willen oproepen tot een boycot van Italië. Zij willen ook de toeristen aansporen hun vakantie niet in Italië door te brengen. De regering en de gematigde kringen veroordelen dit streven en wijzen er op dat deze extremisten nog uitzonderingen zijn. De gespannen verhou ding die met de dag kan toenemen, maakt diplomatiek contact noodzakelijk. Het is te hopen, dat Italië hiervoor de ogen niet sluit. De Oostenrijkse ministerraad zal de Oostenrijkse gezant te Rome, die zich op het ogenblik in Wenen ophoudt, richtlijnen meegeven. Men verwacht dat de regering in de eerste plaats zal aandringen op de herziening van het strenge oordeel tegen de Oostenrijker E. Mayer. Ook de Oosten rijkse pers stelt deze eis. Zij is grotendeels i nog gematigd en beheerst de publieke opi nie, maar het staat te vrezen dat zij haar houding zal veranderen als de regering geen bevredigende resultaten bereikt. Vermaning In een interview met het Oostenrijkse blad „Tiroler Tageszeitung" heeft de Oos tenrijkse kanselier Julius Raab verklaard dat Oostenrijk moet vasthouden aan de vervulling van alle punten uit het te Parijs gësloten verdrag over Zuid-Tirol. Dit „De Gasperi-Gruber"-verdrag is opgesteld om de rechten van de bevolking van Zuid-Tirol veilig te stellen. „Daarom moet de Oosten rijkse regering vasthouden aan zijn eis dat Italië alle punten van het Parij.se verdrag nakomt. „Een land, dat een democratie wil zijn, moet de landstalen van al zijn on derdanen erkennen en het culturele leven van alle minderheden waarborgen. Alleen als zulk een geest heerst is de vrije ont wikkeling van de bevolking van Zuid-Tirol gewaarborgd. Een dergelijke minderheids- politiek komt niet alleen overeen met het hoog cultureel peil van de westerse bescha ving, maar zal ook de internationale be trekkingen kunnen verbeteren", aldus Raab. richtingsvergadering als waarnemer bij wonen. Volgens het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben 25 landen de uitnodiging voor een conferentie ter her ziening van de conventie van Konstanti- nopel inzake het Suezkanaal aanvaard. In het geheel waren 75 landen uitgenodigd. Achttien landen hebben de uitnodiging verworpen. Van 32 landen, waaronder Ne derland, de Verenigde Staten, Groot-Brit tannië en Canada, is nog geen antwoord ontvangen. De uitnodiging is aanvaard door de meeste communistische en Ara bische landen, ook door Pakistan, dat het eerste plan Dulles op de Suez-conferentie te Londen heeft gesteund. De Egyptische regering heeft besloten de meeste beperkingen op het overmaken van gelden naar het buitenland op te hef fen. De regering heeft deze maatregel ge nomen teneinde het handelsverkeer met het buitenland te vergemakkelijken en tot ontwikkeling te brengen. Vandaag zal in Cairo een Russisch- Egyptische overeenkomst worden getekend voor de aankoop door Egypte van 200.000 ton Russische tarwe. De Russische prijzen zouden lager liggen dan de prijzen op de wereldmarkt en vooral lager zijn dan de Canadese en Australische prijzen. Het In ternationale -Monetaire Fonds—heeft Egypte een lening verstrekt van vijftien miljoen dollar voor de aankoop.van Cana dese tarwe. Het instituut van assuradeurs te Londen heeft de tarieven ter dekking van oorlogs- en andere dergelijke risico's voor ladingen via het Suezkanaal, alsmede naar, van of voor doorverscheping in Egyptische havens dat onlangs verhoogd was, weer verlaagd. (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitsers willen, tengevolge van de goede resultaten, die Adenauer's bespre kingen in Brussel hebben opgeleverd, ook het gebied terug dat zij in 1949 aan Neder land hebben moeten afstaan. De West- Duitsers maken nog steeds aanspraak op de grensgebieden. De minister-president van Noordrijnland-Westfalen, Steinhoos meent dat het Belgische voorbeeld duide lijk aantoont dat de territoriale correcties indertijd ten onrechte zijn geschied. Hij vindt dat het de plicht is van goede buren, die vriendschappelijke betrekkingen onder houden, te onderhandelen over de vervan ging van deze regeling. In de gebieden, die België heeft teruggegeven, heerst aller minst een blijde of opgewonden stemming. De gemeente Hemmeres, die weer bij West- Duitsland is gevoegd, heeft in een telegram aan Adenauer tegen deze wijzigingen ge protesteerd. Verslaggevers hebben in Hem meres en andere grensgebieden geconsta teerd dat „er geen vreugdevuren branden". De waarnemende burgemeester van Hem meres verklaarde dat de bewoners wel Duits voelen maar zware materiële zorgen hebben. In 1921 hebben hun vaders voor Duitsland gestemd, maar later zijn zij ern stig teleurgesteld. Geen enkele belofte werd gehouden. Daarentegen hebben de Belgen na 1949 een brug over de Our gebouwd en het oude dorp aansluiting van telefoon en elektriciteit gegeven. De arme bevolking zal in het vervolg voor koffie en thee, voor sigaretten en ta bak de hogere Duitse prijzen moeten be talen. Diensttijd van slechts 12 maanden in West-Duitsland baart zorgen PARIJS, (Reuter/AFP/ANSA) De Noordatlantische raad heeft gisteren in een spoedvergadering te Parijs de beslissing van de Westduitse regering de 'diensttijd op twaalf maanden te stellen besproken, aan gezien hij bezorgd is over de gevolgen die deze beslissing kan hebben. In de eerste plaats vreest men dat West-Duitsland zijn verplichtingen niet zal kunnen nakomen, waardoor de militaire paraatheid van de NAVO als geheel bedreigd kan worden. Men acht het moeilijk, zo niet onmoge lijk, de militaire doeleinden van de NAVO te verwezenlijken als de diensttijd op twaalf maanden is vastgesteld. De NAVO- raad is op dit punt altijd eens geweest met de militaire autoriteiten, die achttien maanden het minium vinden. Volgens een bericht in het onafhanke lijke Parijse blad „Le Monde" verluidt te Bonn, dat de Westduitse regering afwij zend bescheid heeft gekregen op stappen bij de Amerikaanse ambassade om voor de Bundeswehr het recht te verkrijgen atoomwapens te ontvangen. Van de zijde der Westeuropese Unie is eerder ontkend, dat West-Duitland de kwestie van even tuele vervaardiging van a.b.c.-wapens (atoom-, bacteriologische en chemische) bij de jongste vergadering van de minister raad der WEU van Westduitse zijde zou zijn opgeworpen. De Franse maarschalk Juin heeft te Fon- tainebleau afscheid genomen als opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa. In zijn afscheidsrede zei Juin, dat hij gerust was over het defensieapparaat dat is opgebouwd. Maarschalk Juin wordt op gevolgd door de Franse generaal Valluy. Generaal Gruenther, de aftredende op perbevelhebber van de NAVO-strijdkrach ten in Europa, heeft een afscheidsbezoek gebracht aan de Italiaanse autoriteiten en is uit Rome in Parijs teruggekeerd. Over de Russische „ontspanningspolitiek" zei hij, dat men het groeiende militaire potentieel van de Sovjet-Unie in het oog moet hou den, al wil dit niet zeggen dat er onmiddel lijk oorlogsgevaar is. Hij zei verder dat de modernie strategie, waarbij voorzien is in het gebruik van vele en krachtige atoom wapenen, conventionele verdedigingsmid delen niet uitsluit, en dat het luchtwapen, dat het mogelijk maakt een aanval onmid dellijk met een tegenactie te beantwoorden, het fundament is van de Atlantische ver dediging. Naar aanleiding van het Westduitse voor nemen wordt van bevoegde zijde in Den Haag verklaard, dat men deze vrijwel vaststaande beslissing een bedenkelijk ver schijnsel acht. Men is van mening dat een beslissing in deze geest voor de NAVO- gemeenschap bijzonder ernstig zou zijn en dat de ministerraad van de N.A.V.O. zich dan ook over deze kwestie zal dienen uit te spreken. Er wordt op gewezen, dat men deze mening is toegedaan hoewel erkend moet worden, dat de situatie in West-Duits land niet is te vérgelijken met die in Ne derland, aangezien de bondsrepubliek in staat is om door het opstellen van een gro ter beroepsleger een compensatie te le veren. Snelheid te water en in de lucht. Op Schiphol is een nieuw Frans straalver- keersvliegtuig gedemonstreerd, de „Caramelle". De gemiddelde kruissnel heid bedraagt ongeveer 770 km per uur. De twee motoren bevinden zich helemaal achteraan schuin onder de staart. Revolutionair van aanzien is de draagvleugelboot, welke wij u hier eveneens laten zien. Het scheepje is bestemd voor de sportvisserij in Flo rida. Het wordt door de draagvleugels uit het water getild, zodat de water weerstand op de romp minimaal wordt. De snelheid bedraagt 75 km per uur. ADVERTENTIE ..voor ben die méér eisen LONDEN (United Press) Het Britse ministerie van Verkeer heeft bekend ge maakt dat straffer zal worden opgetreden tegen verkeerszondaars, om te trachten op die manier de veiligheid op de weg te ver groten. Met ingang van 1 november krijgt de politie ook zeggenschap over de voet gangers. Een voetganger die dan verkeers- voorschriften overtreedt, kan vervolgd worden. Voetgangers kunnen een boete krijgen die bij de eerste overtreding tot honderd gulden kan lopen en voor een „recidivist" 250 gulden kan bedragen. Een automobilist die dood veroorzaakt door roekeloos of gevaarlijk rijden, moet een gevangenisstraf van een tot vijf jaar onder ogen zien. Dit is een nieuwtje in de Britse wet geving, dat is ingevoerd omdat in het be staande strafrecht de jury vaak aarzelt het schuldig uit te spreken op basis van de ernstiger aanklacht van manslag. De maximumstraffen voor rijden onder de in vloed en voor zorgeloos, roekeloos en ge vaarlijk rijden, zijn verhoogd. De boeten bij een eerste veroordeling worden ver dubbeld. Alle automobilisten die hun vergunning in tien jaar of langer niet verlengd hebben, moeten met ingang van maandag een rij proef afleggen voor zij een nieuwe ver gunning kunnen krijgen. NEW YORK (Reuter) Leiders van de Amerikaanse Communistische partij heb- bij voorstellen bekendgemaakt voor in grijpende wijzigingen in het program en de methoden van de partij. Deze voorstel len omvatten onder meer de toezegging een socialistisch Amerika te scheppen met vreedzame middelen en een belofte van trouw jegens de Verenigde Staten. Verder wordt erkend, dat het kapitalisme „een betrekkelijk hoge levensstandaard" in de Verenigde Staten heeft verwerkelijkt. Het heeft ook „economische crises, oorlogen, koloniale uitbuiting en onderdrukking, werkloosheid, onzekerheid, misdaad, so ciale degradatie en discriminatie" gebracht, aldus schrijft de partij-secretaris Dennis in het partijblad „Daily Worker". De wijzigingen zijn gegoten in de vorm van een ontwerpresolutie voor de zestiende na tionale bijeenkomst van de partij op 11 februari. De partijleiders erkennen, dat er veel critiek in de partij is geweest op het feit, dat „de partij niet op passende wijze heeft deelgenomen aan de gedachtenwisselingen van de laatste maanden". Reuter tekent hierbij aan, dat dit kennelijk slaat op het rumoer in de communistische partijen na de ontluistering van Stalin. In de ont werpresolutie worden voorstellen gedaan tot waarborgen voor een „waarlijk demo cratie in de partij", aldus een begeleidend schrijven van Dennis (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In groten getale zijn de dames die graag paar de nieuwste mode gekleed gaan vrij dagmiddag en -avond naar café-restaurant „Treslong" in Hillegom gekomen. De daar getoonde modellen omvatten een zeer uitgebreide collectie lange en korte bontjassen van de bontzaak De Vries uit Leiden, die deze show hield in samenwer king met het confectiemagazijn De Groot uit Haarlem en Leiden, terwijl de zeer flat teuze hoeden afkomstig waren van de dameshoedenzaak Hartje uit Haarlem. Aan het begin van de show werd mede gedeeld dat er exclusieve modellen getoond zouden worden die „betaalbaar" waren. Onze verwachtingen waren vooral wat dit laatste betreft dus hoog gespannen. Doch het moet ons van het hart, wij zijn in dat opzicht wel wat teleurgesteld. Want wat moet men denken van een bontmantel van f 6000 en een bontstola van royal pastel mink, inderdaad zeer mooi materiaal, van maar liefst f 3500. Van bijzonder mooi ma teriaal waren ook de naturel persianer en de bisambuik jassen. Over de coupe daar entegen van deze kostbare mantels konden wij lang niet altijd enthousiast zijn. De collectie was grotendeels op eigen ateliers vervaardigd. Van het confectiebedrijf De Groot waren er mooie complets, en een uitgebreide se rie jumpers, waarop wij de glinsterende lovertjes niet altijd mooi konden vinden. Veelal werden daarbij nylonrokken ge dragen met blijvend plissé. Opvallend mooi was een zwarte nylonjapon, met een bij passende, flatteuze hoed en bontstola in dezelfde kleur. Het geheel maakte een zeer gedistingeerde indruk. De Italiaanse witte jumpers maakten bepaald furore. Kostbaarheid en allure kwamen ons tij dens deze show tegemoet, aldus de mening van de speaker. Het eerste was juist, want de bontjassen waren niet alleen van kost baar materiaal, maar ook veel te prijzig voor de gemiddelde vrouw. Wat die allure betreft, wij zouden niet durven beweren, dat deze show daar steeds door gekenmerkt werd. Voor de hoeden van de firma Hartje moeten wij wat dat betreft een uitzonde ring maken. Die waren mooi van kleur, ontwerp en materiaal en vooral draagbaar. Dat hebben wij op andere shows wel eens anders gezien. Tijdens het défilé van de zes manne quins, gehuld in kostbare bontmantels, trokken voor duizenden guldens aan bont materiaal aan ons oog voorbij. Femina. In Rotterdam is de „Femina" de beurs voor mode en huishouding ge opend. Op de beurs staat een huis, een voor beeld van systeembouw, dat in één dag is gebouwd. Verder is op de beurs een mui zendorp met bijna 600 inwoners te zien. Er worden shows van kleding, kapsels en bril len gehouden. Vrijdag 28 september 1956 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 24474 251 Van Berkels Patent 188 100 Van Gelder Zonen 217 228 Kon. Ned. Hoogovens 327 330 I ed. Kabelfabriek 323 330 Philips 27574 283 Unilever 38274 405 Wilton-Fijenoord 32074 330 Kon. Petroleum 800 8261/2 Holland-Amerika Lijn 200 20272 Kon. Nederl. Stoomboot Mij17872 183 Nederl. Scheepvaart Unie17172 176 Van Ommeren 336 340 Amsterdam Rubber 7572 7874 H. V. A993/4 1007s Ver. Deli Mijen 10572 10874 3—372 Nederl. '47 9l7s 91 Via 3 Invest, cert. Nederl93 93°/ia 3% Nederl. 1962/64 927i# 938/ie Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.940.270. Deze week (voorl.) Aandelen 7.200.305,— Laatste tijdvak 248 190 217 330 32772 28272 40274 32074 806 20074 18174 1717s 336 7674 10078 10674 917S2 937s 9237s2 koersverschil t.o.v. 21 sept. 4- 674 3 10 3 172 574 478 874 1672 72 2 27s 372 74 7» 2 Vu V32 *7 32 Obligaties f 12.469.243,— Obligaties 10.625.822,— Drie Nederlanders zijn door de redding boot van Fowey (Engeland) veilig van hun in nood verkerend jacht gehaald. De drie Nederlanders waren van Brixham naar Brest vertrokken in de „Ocra", hun jacht van zeven ton. Zij kwamen echter niet ver. Het jacht, dat uit Hoek van Holland naar Engeland was overgestoken, werd in de storm zwaar door de golven gebeukt. De drie opvarenden zonden noodsignalen uit, die door de kustwacht werden opge merkt. De reddingboot van Fowey voer uit, haalde de drie man van boord en bracht hen in Fowey aan land. Daar von den zij onderdak in een zeemanshuis. Vervolgens stak de reddingboot weer van wal, om te trachten het jacht te bergen. Het werd onbeschaoigd binnengebracht. (UP). Groningen. Kandidaatsexamen geneeskun de 2 a: de dames S. E. Groenhuis, Groningen; R. A. M. Heeger, Kollum; J. van der Schaaf, Wijnaldum; de heren H. Swart, Groningen; P. Bonnema, Leeuwarden: M. G. M. L. van Oirschot, Helvoirt; H. A. Polman. Leeuwar den; A. J. Slim, Hoogezand; H. J. Hoekstra, Heerenveen; J. van Bruggen, Stadskanaal. De KLM heeft in 1955 voor ongeveer drie en een half miljoen gulden ten koste moeten leggen aan noodzakelijke verande ringen en verbeteringen van onderdelen van de bij haar in gebruik zijnde vlieg tuigen. Dat betekent dat per vlieguur ge middeld f 20,nodig was voor kosten die niet nodig zouden moeten zijn. Dit ver klaarde de heer G. Spit, chef van het bureau storingen in een lezing voor con gressisten van het tweede Europese con gres voor luchtvaarttechniek, dat in Den Haag wordt gehouden. De heer Spit vroeg zich af, of vliegtuig bouwers wel eens een intercontinentale vliegreis als passagier hebben meegemaakt. Hij kon zich niet voorstellen dat zij wel eens dertig uur achter elkaar in een vlieg tuig hebben gezeten op een lange vlucht. Want dan zouden die bouwers en ont werpers kennis hebben kunnen nemen van de vele wensen en klachten van de passa giers. De prijs van vliegtuigen is tegenwoordig zo hoog dat alleen een intensief gebruik tot een gunstig commercieel resultaat leidt. Het zal noodzakelijk blijken de toekomstige verkeersvliegtuigen met straalmotoren per dag tien tot twaalf uur in gebruik te heb ben om juist uit te komen. De heer Spit betreurde het dat de be trouwbaarheid en de levensduur van ver scheidene onderdelen geen gelijke tred hebben gehouden met de verbetering in prestaties. De hogere mate van betrouw baarheid van het vliegtuig als geheel wordt bereikt door vitale onderdelen dubbel of zelfs in drievoud aan te brengen, liever dan deze onderdelen een sterkere con structie te geven. Ontwerper repliceert Ir. Van Meerten zei dat een betere sa menwerking tussen ontwerper en directies van luchtvaartmaatschappijen verschei dene van de thans ondervonden moeilijk heden kunnen voorkomen. Maar dan moet er echter rekening mee worden gehouden dat de snelheid van de vliegtuigen minder, het eigen gewicht van het toestel hoger en dus de nuttige lading kleiner worden. Ten slotte zei ir. Van Meerten, dat ontwerpers zeker gaarne met de KLM een interconti nentale vliegtocht willen maken wanneer zij daarvoor worden uitgenodigd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9