Londen en Parijs kunnen niet op Washington vertrouwen Overzeese Rijksdelen wellicht toch voor een A.R.-minister OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles praatte zijn mond weer eens voorbij Eerste lustrum Televisiestichting HET WEER: Opnieuw kouder Mollet en Adenauer zouden in Europa derde macht wensen Principiële verschillen worden verdoezeld Londen zou voor Europa kiezen nu het zich in Washington bedrogen acht VILTHOEDEN cfm 'MORRIS*^ foL Het woord is aan De kabinetsformatie Sukarno laat niemand uit zijn gevolg gaan Ondanks partij-oproepen Banket ter ere van prinses Margaret Beslissing over buisleiding naar Roergebied uitgesteld Dr. Adenauer naar Parijs Egyptische UNO-delegatie van Schiphol vertrokken Dulles pleit voor Europa als derde macht Gelukkig nevenprodukt van Suez-geschil Franse Assemblee herkoos socialist tot president Prof. De Gaay Fortman zou zijn aangezocht 71e JAARGANG No 73 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 226 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zich gisteren grote moeite getroost om Londen en Parijs in het Suezgeschil te steunen, zonder zich bloot te stellen aan mogelijke beschuldi gingen dat hij het kolonialisme in Azië en Afrika steunt. Op zijn wekelijkse persconferentie was hij begonnen de Suezkwestie te bespreken en geëindigd met de definiëring van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de algehele onafhankelijkheid van landen in Azië en Afrika, die vroeger onder Brits of Frans bestuur hebben gestaan. Nadat verscheidene journalisten tegen functio narissen van zijn departement hadden gezegd, dat het laatste deel van Dulles' uiteenzetting uitgelegd zou kunnen worden als bewijs van principiële ver schillen tussen de drie westelijke mogendheden ten aanzien van de Suezkwestie, gaf Dulles schriftelijke wijzigingen van zijn verklaringen uit, welke de nadruk leggen op drie punten: Ten eerste: de vereniging van gebruikers van het Suez- kanaal is nooit bedoeld geweest als middel voor het gebruik van geweld in het Suezgeschil. Ten tweede: het verschil in benadering van de kwestie tussen Lonaeni en Parijs enerzijds en Washington anderzijds vloeit voort uit het tech nische feit dat de drie landen in het gebied van Suez niet door verdrag ver bonden zijn tot een gemeenschappelijk optreden op de manier die geldt in het Noordatlantische gebied.,Ten derde: de Verenigde Staten kunnen kwesties, die voortvloeien uit oplevend nationalisme in voormalige koloniën, onafhankelijker benaderen omdat zij, anders .dan Groot-Brittannië en Frankrijk, geen kolonies bezitten en ook niet bezeten hebben. DJAKARTA (United Press). President Sukarno heeft de PSII verzocht om Aroedji Kartawinata niet terug te roepen, zo werd dinsdag in Djakarta-vernomen. Aroedji Kar tawinata, vice-voorzitter van het parlement en lid van de PSII reist mee in het gevolg van de president, die zich op het ogenblik in communistisch-China bevindt. De PSII had Kartawinata teruggeroepen om hem verantwoording te doen afleggen over de verleden maand in Moskou uitgegeven Rus- sisch-Indonesische verklaring. De Islamitische partij, die twee ministers in het kabinet-Ali Sastroamidjojo heeft, is ernstig verdeeld over deze verklaring, die ondertekend is door de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdul- gani, en de Russische minister Andrei Gro- myko. Ook in andere partijen heerst hier over enige verdeeldheid, die naar verwacht wordt tot een herschikking van het kabinet zal kunnen leiden. Prinses Margaret van Engeland onderneemt op het ogenblik een reis door Oost-Afrika. Op haar reisschema was ook een verblijf van drie dagen op het eiland Mauritius uit getrokken. Tot de feestelijke gebeurte nissen te harer ere behoorde ook een banket, dat was aan gericht in het gou vernementsgebouw van Port Louis, de hoofdstad van Mauri tius. Op de foto hier naast ziet men prin ses Margaret, bege leid door de gouver neur van Mauritius, bij haar aankomst in het gouvernements gebouw. Het verblijf van de prinses op het eiland is inmiddels al ten einde. Zij heeft haar reis voort gezet naar Zanzibar. Op zyn persconferentie hadden de jour nalisten gevraagd naar commentaar op be richten, volgens welke sedert het einde van de tweede Londense Suezconferentie, waar op tot de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal is besloten, een verwijde ring of tenminste een verschil in benade ring was ontstaan tussen Washington ener zijds en Londen en Parijs anderzijds. Dulles verklaarde in zijn antwoord, dat „er gepraat wordt over „tanden" die (uit het ontwerp voor de vereniging) getrokken zijn. Er hebben nooit „tanden" ingezeten". Na herschrijving moest dit antwoord lui den: „Er hebben nooit „tanden" ingezeten, als dat het gebruik van geweld betekent". Op zijn persconferentie vervolgde de minister „er is enig verschil geweest in onze benadering van dit vraagstuk van het Suezkanaal, doch dit verschil heeft be trekking op nogal fundamentele dingen". Na de verbetering luidt deze zinsnede: „Er is enig verschil geweest in onze benade ring van dit vraagstuk van het Suez kanaal, doch dit is niet een gebied waar wij door verdrag gebonden zijn. Op zijn persconferentie besprak Dulles de gebieden, waar de Verenigde Staten door verdragen aan hun bondgenoten ver bonden zijn, bijvoorbeeld het gebied van de NAVO. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn echter andere vraagstukken met betrek king tot ander gebieden en die in de een of andere vorm met het zogenaamde vraag stuk van het kolonialisme te maken heb ben". De herziene versie luidt: „Er zijn tevens andere vraagstukken waar onze be nadering niet altijd eender is. Zo is er bij voorbeeld Azië en Afrika het zogenaamde vraagstuk van het kolonialisme". Op zijn persconferentie zei Dulles dat hij in New York, voor het begin van het debat in de Veiligheidsraad over het Suez geschil, waarschijnlijk met zijn Britse en Franse collega's, Selwyn Lloyd en Pineau, besprekingen zal voeren. Desgevraagd antwoordde Dulles, dat de Egyptische weigering, Israëlische schepen door het Suezkanaal te laten varen, op de een of andere manier in de Veiligheids raad ter sprake dient te komen. Dulles verklaarde, dat de Verenigde Staten óp het ogenblik niet zoeken naar iets dat de Egyp tische katoenmarkt ongunstig kan beïn vloeden. De Verenigde Staten voeren op geen enkele wijze een open economische oorlog tegen Egypte, zo zei hij. De maritieme commissie van de Verenig de Staten heeft de eerste voorzorgsmaat regel genomen om tankers van de Ameri kaanse reserve-handelsvloot gereed te ma ken voor noodgebruik voor het geval zij in een eventuele Suezkanaal-crisis nodig mochten zijn. De commissie heeft twee scheepvaartmaatschappijen opgedragen zeven reserve-tankers op scheepswerven een inspectie te laten ondergaan. LONDEN (United Press) Groot-Brit tannië lijkt over de nauwe Brits-Ameri kaanse alliantie, die de westerse politiek sedert de leen- en pachtdagen van 1940 heeft beheerst, andere gedachten te krijgen. De teleurstelling over de Amerikaanse houding in de Suez-crisis heeft tot een lier-overweging van die traditionele band geleid. Uit gezaghebbende kringen wordt groeiende steun gemeld in de regering voor nauwere banden met Europa als ver vangingsmiddel. Premier Eden heeft het denkbeeld van „een verschuiving in de rich ting van Europa" met zijn Franse collega premier Mollet besproken. De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft er het afge- Minister Cals: „Draai af en toe dat toestel uit!" XXJtyxoDCXX)OÜC*XXXXXXXXX>OOOOCOOOOOOC<XXXXXXyXXXXXX3CXX3C<X3 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met enkele buien, vooral in het noorden van het land. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde westelijke wind. Opnieuw lagere temperaturen. 4 oktober Zon op 6 48 uur, onder 18.13 uur. Maan op 7.13 uur. onder 17.56 uur. Maanstanden 4 oktober 5.24 uur: nieuwe maan 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 3 oktober Hoog water: 2.36 en 15.01 uur. Laag water: 10.44 en 23.01 uur. Donderdag 4 oktober Hoog water: 3.21 en 15.43 uur. Laag water: 11.26 en 23.48 uur. ccx>ocooc<x>coc»Dxxoootxx>Kxxxxxxxxxjo«xx>i)oooocoooooooooc HET WORDT KOUDER Wijzigingen in de algemene luchtdruk verdeling hebben tot gevolg gehad, dat de aanvoer van vochtige en voor de tijd van het jaar warme lucht naar onze omgeving is opgehouden. Op de flank van een groot hogedrukgebied op de oceaan, dat zich de laatste dagen langzaam van het zeegebied bij New Foundland in de richting van de Golf van Biscaye verplaatste, stroomde namelijk bij westelijke tot noordwestelijke winden koudere en minder vochtige lucht van de Britse eilanden naar West-Europa. Tegelijkertijd trok een nieuwe depressie langs IJsland in oostelijke richting. Aan de achterzijde hiervan voeren stormachtige noordelijke winden koude lucht van Groenland over IJsland naar het zuiden en DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S zuidoosten. Op IJsland viel daarbij sneeuw en daalde de temperatuur op de meeste plaatsen tot even beneden het vriespunt. Deze lucht stroomt nu in de richting van de Britse eilanden en het Noordzeegebied en zal ook ons land overstromen. Welis waar wordt de lucht bij de lange weg over het oceaanwater flink verwarmd, maar toch zal de temperatuur in ons land op nieuw een daling ondergaan, waarbij er bovendien meer wind zal zijn. Ook zullen er enkele buien vallen. De kans op buien is in het noorden van het land groter dan In het zuiden. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) M OU ■Sé Weerstoestand buitenland T5 .£■3 •s C.SJ C a c ui ps EÜ'S> z.S Oslo zwaar bew. n 15 0 Aberdeen licht bew. wzw 11 0,2 Londen onbewolkt wzw 6 8 Amsterdam onbewolkt zw 17 3 Luxemburg zwaar bew. nw 16 21 Parijs zwaar bew. w 18 14 Bordeaux regen nw 21 8 Grenoble geheel bew. wnw 24 0 Nice half bew. nw 24 0 Berlijn nevel w 22 37 Frankfort regen windst. 21 10 München geheel bew. wzw 26 0 Zürich regen w 22 3 Genève regen zzw 22 3 Locarno geheel bew. windst. 22 0 Rome mist windst. 28 0 Ajaccio zwaar bew. wzw 24 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur Is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder licht bew. w 13 0,6 Ypenburg licht bew. w 10 0,1 Vlissingen licht bew. wnw 9 0,3 Eelde onbewolkt wnw 9 0,6 De Bilt onbewolkt zw 10 0,4 Twente zwaar bew. w 11 0,1 Eindhoven licht bew. w 10 0,3 Vlv. Z.-Limb. licht bew. wzw 12 12 Dinsdag was het vijf jaar geleden dat de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, voor het eerst voor de televisiecamera's verscheen om de eerste officiële televisie uitzending van de Nederlandse Televisie stichting bij het publiek in te leiden. Vijf jaar na dit debuut op het beeldscherm heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, voor de televisiecamera's gestaan om de Nederlandse Televisiestichting geluk te wensen met haar eerste lustrum. De minister zei, dat er alle reden voor een gelukwens is, omdat er in de afge lopen vijf jaar veel veranderd en ver beterd is. In de naaste toekomst zullen nog belangrijke verbeteringen volgen: de uit breiding van de zendtijd per 1 januari en het tot stand komen van het zendernet dat het gehele land zal omspannen. De minister zei, dat iedere toestelbezitter wel goede herinneringen zal hebben aan bepaalde programma's van de afgelopen vijf jaar. „Maar," zo zei hij, „men zal ook wel eens zijn toestel hebben afgezet en gezegd hebben: „dat is niets voor mij!" Als ik u een raad mag geven: blijf dat doen. Draai af en toe die knop om, want we moeten niet verworden tot een volk met een „eenheidssmaak", tot mensen zonder eigen oordeel, tot slaven van de gewoonte. Laten wij genieten van het goede en het schone dat de televisie ons kan bieden, maar laten wij vooral ook enige tijd aan onszelf houden", zo besloot de minister. Rotterdam of Willi elm shaven De acht Duitse oliemaatschappijen hebben de beslissing omtrent de even tuele aanleg van een oliebuisleiding van Keulen naar de Noordzee, waarbij een keuze moet worden gemaakt tus sen Rotterdam en Wilhelmshaven wederom uitgesteld. Op een dinsdag in Hamburg gehouden bespreking is namelijk besloten dat men eerst over de geprojecteerde buisleiding het rapport zal afwachten dat door een Ame rikaanse deskundige zal worden uitge bracht over de kosten voor de aanleg van een buisleiding van Keulen naar de Noord zee. lopen weekeinde naar geïnformeerd, toen hij Mollet ontmoette. Er is nog niets officieels gezegd over Eden's „overdenkingen", maar de Britse minister van Financiën, MacMillan, heeft zijn collega van het Britse Gemenebest ge polst over mogelijke economische banden tussen het Gemenebest en West-Europese landen een denkbeeld dat Groot-Brit tannië in het verleden altijd heeft afgewe zen. Dr. Adenauer heeft in Hamburg gezegd dat Groot-Brittannië meer voor de Euro pese idee is gaan voelen sinds de Suez- crisis de noodzaak heeft bewezen van meer inte%»itionale samenwerking. Deze nieuwe richting in de Britse diplomatie is blijkbaar een gevolg van de Amerikaanse terughou dendheid ten opzichte van de Suez-kwestie. Groot-Brittannië en West-Europa zijn op dezelfde wijze afhankelijk van de olie van het Midden-Oosten, die door het Suez kanaal komt. Het grote economische vraag stuk van na de oorlog voor Europa was de overheersende positie van de dollar, waar door het Britse pond het zwaarst werd getroffen. Groot-Brittannië en de conti nentale landen concurreren in het verkrij gen van de meeste van hun grondstoffen en het afleveren van hun produkten op de markten. Zij worden ook geleidelijk be dreigd door de expansie van de communis tische landen. Niettegenstaande zijn banden met het continent heeft Groot-Brittannië stelsel matig geweigerd zich aan te sluiten bij supra-nationale organen in Europa. Het verwierp ook de „Euratom", het voorge stelde supranationale orgaan voor atoom ontwikkeling. Groot-Brittannië beweerde dat zijn banden met het Gemenebest nau were aansluiting in de weg stonden. Of de idee van „een verschuiving in de richting van Europa" regerings-politiek kan worden zal voor een groot deel af hangen van de ontvangst van het denk beeld op het congres van de conservatieve partij van de volgende week. Er bestaat geen eenheid binnen de partij over dit on derwerp, al heeft dan ook een actieve groep een document opgesteld over de mo gelijkheid van het toelaten van niet-Britse leden tot het Gemenebest. Volgens betrouwbare kringen in Bonn streven Adenauer en Mollet ernaar Europa een derde macht te laten worden in de we reldpolitiek. Europa zal dan minder afhan kelijk staan tegenover de Verenigde Staten, of de Sovjet-Unie. Deze ontwikkeling is echter niet mogelijk zonder nauwe samen werking met Groot-Brittannië. De Britten zouden, volgens Mollet, bereid zijn mee te doen wanneer West-Europa kan tonen dat het eenheidsstreven levensvatbaar is. PARIJS (Reuter/DPA/AFP) - De West duitse bondskanselier, dr. ^'enauer, heeft een uitnodiging van de Franse premier, Mollet, om een officieel bezoek aan Pa rijs te brengen, aanvaard. Adenauer gaat mogelijk eind oktober naar Parijs. Het Saarlandse kabinet heeft met alge mene stemmen de overeenkomst, die Aden auer en Mollet in het afgelopen weekein de over de terugkeer van h Saargebied tot. West-Duitsland hebben gesloten, goed gekeurd. De premier van het Saargebied verklaarde echter dat „1 et overeengeko- mene geen volledige verwezenlijking is van de verwachtingen der Saarlandse re gering". ADVERTENTIE S P E C I A L E V E R K O b P Donderdag, vrijdag en zaterdag in potvorm en vele andere nieuwe modellen De Egyptische delegatie, die in New York de zitting van de Veiligheidsraad over de Suezkanaal-kwestie gaat bijwonen, is gis teravond na een verblijf van anderhalve dag in Nederland, van Schiphol met een KLM-vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken dr. Fawzi en Nassers persoonlijke adviseur Ali Sabri maken deel uit van deze delegatie. „Elk schip, dat zich onderwerpt aan onze voorschriften, kan het Suezkanaal door varen", aldus de nieuwe Egyptische direc teur van de Suezkanaal-maatschappij, Bahgat, in een onderhoud met het ANP in Den Haag. Hij zei dit naar aanleiding van een verklaring van een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, die in Djakarta had gezegd, dat Egypte geen vergunning zou geven voor doorvaart aan schepen, die aan de vereniging van gebruikers van het Suez kanaal behoren. Bahgat zei in Den Haag niet te hebben gesproken over kwesties, die met het Suez kanaal verband houden. Misschien zal dit gebeuren na zijn besprekingen in de Ver enigde Staten. Op de vraag of ook Israëli sche schepen van het kanaal gebruik zul len kunnen maken als zij zich aan de Egyptische voorschriften onderwerpen, zei Bahgat, dat dit een politieke kwestie is, waarover de Egyptische regering beslist. Desgevraagd zei hij het uit strikt zake lijk oogpunt „vreemd" te vinden, dat de Rotterdamse Lloyd heeft besloten de „Wil lem Ruys" om De Kaap te laten varen. „Een ongegronde beslissing", zo voegde hij hier aan toe. „Wij zijn de moeilijkste periode voorbij". „Dit is een aanwijzing, dat wij ook de toekomstige moeilijkheden te boven zullen komen". Er zijn voldoende loodsen maar er kunnen nog enkelen ge plaatst worden. Ook over de toekomstige technische voorzieningen van het kanaal toonde Bahgat zich vol vertrouwen. „Wij hebben voldoende goed geschoolde inge nieurs en de drie technische faculteiten in Egypte worden zeer druk bezocht", zo zei hij. Gisteren heeft voor het eerst een Russi sche loods zonder hulp van anderen een schip door het kanaal gebracht. Maandag hebben vier Russen, die door het Egypti sche beheersorgaan zijn opgeleid, examen gedaan. Als zij slagen, mogen zij meteen zelfstandig aan het werk gaan. Dinsdag zijn 44 schepen het kanaal ge passeerd, 23 in zuidelijke en 21 in noor delijke richting. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Arabische zegswijze: Wie de hulp van een Hond nodig heeft, begroet hem met: „Mijnheer!" Suède Damesjasjes in kleuren 98.50 WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie te Washington verklaard, dat een verenigd Europa de derde wereldmacht na de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie kan en moet worden. Hij verwierp echter het denkbeeld dat dit Europa een neutrale „derde macht" moet vormen tussen het communisme en de vrije wereld, want hij acht het ondenkbaar dat West-Europa, de bakermat van de christelijke beschaving, een neutrale positie zou kunnen innemen tegenover het materialistische en atheïsti sche communisme. Volgens Dulles nemen sommige mensen aan, dat eén verenigd West-Europa onaf hankelijk zal willen zijn van de Verenigde Staten. Hij vat dit niét op als een slag in het gezicht van de Verenigde Staten. Hij herinnerde er aan dat hij in 1948 te Parijs had gepleit voor een verenigd Europa, dat niet afhankelijk van de Verenigde Staten of een andere mogendheid zou zijn. Hij zei te hopen dat het nieuwe pleidooi van bondskanselier Adenauer voor een ver enigd Europa succes zal hebben. Volgens Dulles is het een zeer gelukkig uitgevallen neven-produkt van een overigens tragische zaak, als de ontwikkeling van het Suez geschil zou bijdragen tot de eenwording van Europa. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Guetano Martino, heeft in de Ita liaanse Senaat de vorming van een „per manent orgaan voor waakzaamheid en po litieke samenwerking" ter verzekering van de westelijke solidariteit bepleit. De ge beurtenissen na de nationalisatie van de Suezkanaalmaatschappij hebben volgens hem aangetoond, dat de organen voor po litieke samenwerking tussen de westelijke landen onvoldoende zijn. Wij moeten onze middelen van samenwerking modernise ren. (Van onze correspondent in Parijs) Na ruim twee maanden vakantie zijn de verschillende kamers van het Franse par lement dinsdag weer opnieuw bijeenge komen. Die eerste zittingen werden uit sluitend gewijd aan de verkiezing der respectievelijke presidenten. Terwijl het in de Senaat en de Raad van de Franse unie bij voorbaat al wel vaststond, dat hier de radikale Monnerville, die sedert 14 jaar, en Sarrault, die sinds 1 jaar dit ambt bekleedt, tot voorzitter herkozen zouden worden, werd de zetel van de socialist André le Troquer in de Nationale Ver gadering bestreden door een katholiek, een conservatief, een poujadist en een commu nist. Maar de eindspurt kwam hier al in de tweede ronde toen de volksrepublikein Schneiter met 211 stemmen werd verslagen door de socialist Le Troquer, die er 301 verwierf. Het behoud van Le Troquer's zetel be tekent intussen tevens een indirecte over winning voor de regering-Mollet, omdat daarmee links over rechts heeft gezege vierd. De zitting in het Palais Bourbon begon volgens de traditie met het uitspreken van een begroetingswoord door de kamer- Doyen, welke rol nu al sedert 10 jaar door de 88-jarige communist Marcel Cachin werd vervuld. Cachin, in het zwart ge kleed, spierwit haar en welige snor, greep ook ditmaal met beide handen dankbaar de kans aan, die hem geboden werd, door een uitvoerig propaganda-nummer voor het eigen vuurrode standje weg te geven. Zo wekte hij vooral, nog steeds met hetzelfde forse stemgeluid, de socialisten op zich in een eenheidsfront met de communisten aaneen te sluiten. Verrassend was dit alles niet. Doch ook buiten de woorden van de communistische veteraan, heeft men giste ren weinig nieuwe klanken kunnen ver nemen: het scherm is weer opgetrokken, maar het politieke spel in het Palais Bour bon zal pas echt beginnen, nadat half okto ber de radikalen hun congres in Lyon ge houden zullen hebben. Modemagazijnen ANEGANG 24 FRANKESTRAAT De informateur, mr. Burger, heeft dins dag zowel 's middags als 's avonds veel vuldig overlegd met zijn politieke geestver wanten, voornamelijk met dr. Drees. Deze zou weinig gevoelen voor het creëren van een apart departement voor de buiten landse handel, waarover in de laatste da gen vele geruchten de ronde hebben ge daan. Dr. Drees zou mr. Burger hebben geadviseerd het ministerie van Overzeese Rijksdelen te doen voortbestaan en voor het ministerschap een. A.R.-figuur uit te nodigen. Het heeft de aandacht getrokken dat de informateur daarna een langdurig gesprek heeft gehad met prof. De Gaay Fortman. Het is niet uitgesloten dat mr. Burger hem de portefeuille van Overzeese Rijksdelen heeft aangeboden. Prof. De Gaay Fortman zal over dit aan bod ongetwijfeld met prof. Zijlstra willen overleggen. Verwacht werd dat dit onder houd vanmorgen zou plaats hebben. In hoeverre de A.R. door het eventueel accep teren van deze portefeuille afstand van een vroegere eis zal doen en Verkeer en Water staat zal prijs geven moet worden afge wacht. De K.V.P. staat voor het probleem, wie de aangeboden post van Binnenlandse Za ken, P.B.O. en Bezitsvorming zal moeten gaan bezetten. Prof. Romme ambiëert die functie niet, ook niet die van vice-premier. Vanmorgen heerste er in Haagse kringen de opvatting dat informateur Burger nog voor het einde van deze week zijn werk zaamheden wil afsluiten. Gisteren hebben de verschillende fracties vergaderd teneinde een begin te maken met de werkzaamheden voor de nieuwe parlementaire periode. Uiteraard is in deze vergadering ook over de formatiecrisis ge sproken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1