Ulo-hoofd A. J. v. d. Waals verlaat het onderwijs te Zandvoort BOEKHOUDEN Amsterdamse Beurs WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Auteur Jan Fabricius in Rotterdam gehuldigd Examens Mr. K. P. van der Mandele „Belemmering van groei van het westen kost welvaart" Suezkanaal onder deskundig Amerikaans toezicht? Darul Islam daagde Djakarta uit Nog geen antwoord op verklaring over Schmidt Zeventien Indonesiërs vragen asiel in N.-Guinea Peking steunt Irian-claim van Indonesië U itroeiïngspolitiek Afro-Aziatische landen beschuldigen Frankrijk Lonen- en prijzenspiraal verontrust België P rijz ene omm issie k rit is e e rt vele regeringsmaatregelen Scheepvaart EXAME'NÖP L; E I D I N G HUGAS. E LGERSMA.POTGIES E R Haal Uw zdn-tekort In met Ha Ut ran SIMCA ARONDE 1955 Op 31 oktober zal de heer A. J. van der Waals, hoofd van de Wim Gertenbachschool voor ulo te Zandvoort zijn loopbaan bij het onderwijs beëindigen, omdat voor hem de pensioengerechtigde leeftijd is aangebroken. >let hem verlaat een schoolhoofd het onder wijs, dat vele jaren zijn stempel drukte op het MULO-ondcrwijs in Zandvoort. De IJI.O school zonder de heer Van der Waals, die méér dan 40 jaar by het onderwijs in Zand voort werkzaam was, is bijna ondenkbaar. De heer Van der Waals werd op 26 oktober 1891 geboren te Raamsdonkveer. Na de lagere school te hebben doorlopen kwam hij op de HBS te Breda, waar na hij beroepstoneel speler wilde worden. Zijn ouders hadden andere plannen Toen hij echter als geïnteresseerde toe hoorder de normaal school in Waalwijk bezocht, slaagde hij voor de akte onder wijzer, waarop het onderwijs aantrek kingskracht op hem ging uitoefenen. Hij was enige tijd werk zaam als volontair in Vrijhoeve Kapelle, solliciteerde in enkele plaatsen als onderwijzer, en werd benoemd in Noordwijk aan Zee. Dit geschiedde in 1912 Op 1 rnei 1915 kwam de heer Van der Waals naar Zandvoort, als onderwijzer aan school C, de tegenwoordige Karei Doorman- school. Hoofd van deze school was toen de heer Schuhmacher. In 1916 werd de heer Van der Waals opgeroepen in militaire dienst en zwaaide na tweeënhalf jaar als tweede luitenant af. na een aanbod om beroeps-of ficier te worden van de hand te hebben ge wezen. Hij keerde terug naar Zandvooit, waar begin 1920 de MULO-school werd op gericht, die aan school C verbonden werd. Na de oprichting van de christelijke school op Hervormde grondslag, de Wilhelmina- school, verminderde de belangstelling voor school A aan de Hogeweg (het huidige poli tiebureau), waarna in 1926 de MULO-school school A gevestigd is. In juli 1928 werd de heer Van der Waals tot hoofd van deze school benoemd. Vier werkkrachten werkten aan de school. In de bezettingstijd verhuisde de MULO- school van het ene gebouw naar het andere. De heer Van der Waals bleef over met de heer Hofstra als enige leerkrachten en toen ook deze laatste moest evacueren, zette de heer Van der Waals het onderwijs alleen voort, waarbij hij geruime tijd aan huis les gaf op de Emmaweg, waar een tweetal ka mers voor het onderwijs door hem en zijn echtgenote waren ingeruimd. Na de bevnj- Ng voorstelling van „Sonna" door Antwerpenaren Een bijna volle Rotterdamse Schouwburg heeft gisteren de vijfentachtig jaar ge worden roman- en toneelschrijver Jan Fa bricius een ovatie gebracht, nadat het ge zelschap van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen een tweede op voering had gegeven van zijn Indische toneelspel „Sonna". Niet alleen was deze verjaardag aanleiding voor het huldigen van de sedert lang in Engeland wonende auteur, maar ook het feit, dat Fabricius reeds een halve eeuw voor het toneel schrijft. Voorts was het veertig jaar ge leden, dat in Rotterdam de wereldpremière- van ditzelfde stuk ging, met Alida Tar- taudKlein in de titelrol. Na afloop van de voorstelling hebben verscheidenen de jarige toegesproken, waarna hij zelf iets uit zijn herinneringen vertelde, er vele woorden van dank aan toevoegend. Nau welijks was het applaus tot dank voor het vertoonde verstomd of het doek werd weer opgehaald. Jan Fabricius zat nu op het toneel als „maitre de scène", geflankeerd door zijn Engelse vrouw en omringd door de Antwerpse spelers. Allereerst werd hij toegesproken door een tweetal burgemees ters, respectievelijk die van Rotterdam en die van Assen. Mr. G. E. van Walsum van Rotterdam getuigde, dat het allen deze avond zo bijzonder heeft getroffen, dat Fabricius in „Sonna" iets heeft neergelegd, dat nu, na zovele jaren, nog beter begrepen kan worden dan indertijd. Zijn collega van Assen, H. J. de Dreu, sprekende namens de burgerij van Fabricius' geboorteplaats, herinnerde eraan dat „de Asser jongen", die hij altijd gebleven is, tien jaar geleden tot eerst.' ereburger van Assen benoemd werd. Hij hoopte dat Assen hem op zijn negentigste verjaardag weer zal mogen ontvangen en huldigen. De zoon van de vijfentachtig jarige, de schrijver Johan Fa bricius er waren zoals deze zei drie gene raties van de familie in de zaal, de vierde was nog te jong om te komen) haalde her inneringen op aan vroegere successen en eindigde met de woorden: „Tot de volgende premièr Het woord is verder nog gevoerd door de heer H. Tobi namens het Rotterdams Toneel, de heer Kerstholt namens de Gro ningers, Paul Huf als vertegenwoordiger van de Nederlandse Comedie en anderen. Er werden vele bloemen en geschenken aangeboden en er waren telegrammen met gelukwensen binnengekomen onder andere van minister Cals, Cor Dommelshuyzen, Emmy Molsde Leeuwe en Pierre Mols, Joris Diels en Ida Wasserman, Cor van der Lugt Melsert, Coba Kelling, Jan Musch en -Rika Hopper. ding keerden de leerlingen terug en werd de MULO-school gevestigd in de oude ..gymnas- tiekschool", in welk oud gebouw op het Schoolplein het onderwijs nog altijd wordt gegeven. In een onderhoud, dat wij met het binnen kort van het onderwijs afscheid nemende schoolhoofd hadden, vertelde hij ons onder andere dat van zijn werk in Zandvoort niet gezegd mag worden, dat dit méér zuur dan zoet opleverde, het omgekeerde was toch ook niet helemaal het geval. Een regeren met vaste hand bleek nodig, omdat het steeds zeer moeilijk was, met deze leerlingen van omstreeks veertien jaar en ouder om te gaan. De heer Van der Waals bewaart aan zijn werk in Zandvoort. dat zijn levenswerk werd, aangename herinneringen. Door zijn sterk meeleven met dé leerlingen, óók na afloop van de schooltijd, kon hij velen behulpzaam zijn bij het zoeken naar een geschikte plaats in de maatschappij, zodat hij de voldoening smaakte, dat zeer velen thans een zeer be hoorlijke maatschappelijke positie bekleden. De voorliefde van de heer Van der Waals voor toneelspel en declamatie bracht hem eveneens in aanraking met het Zandvoortse verenigingsleven. Hij was een der oprichters van de Zandvoortse toneelvereniging „Phoe nix" op 15 december 1915, en stond menig maal op de planken. Ook de laatste jaren was dit het geval bij de toneelstukken, die op het Sint Nicolaas-feest voor scholen wer den opgevoerd en waarbij hij tevens als re gisseur optrad. Zijn hobby vond hij in de litteratuur, in folklore en aardrijkskunde. Diverse reisbureaus vroegen hem meermalen als reisleider op te treden. Samenmet professor J. J. Fahrenfort schreef de heer Van der Waals het „Werk boekje bij land en volkenkunde voor het ULO", dat thans op alle ULO-scholen wordt gebruikt. Daar hij zeer gehecht bleef aan zijn geboortegrond en van Brabant een bij zondere studie maakte, schreef hij veel over Brabantse folklore en dialect. Naar de heer Van der Waals ons mede deelde zou zijn grootste voldoening zijn ge weest, ter afsluiting van zijn loopbaan bij het onderwijs, nog enkele maanden te mogen werkzaam zijn als hoofd van de nieuwe ULO-school in het Kostverlorenpark, die vermoedelijk half december zal geopend worden. Dit is niet mogelijk gebleken. Ook zijn er misverstanden ontstaan, waarover vragen zijn gesteld in de gemeenteraad. De heer Van der Waals verklaarde, dat hoewel alles formeel in orde was, de gang van zaken niet alleen hem, maar ook vele andere figuren uit onderwijskringen, on aangenaam had getroffen. Een en ander is voor de heer Van der Waals aanleiding zich op 1 november aan een officieel afscheid te onttrekken en met „stille trom" liet on derwijs in Zandvoort te verlaten. POSTDUIVENSPORT De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam deel aan de wedvlucht van St. Ghislain af. over een afstand van 300 km. Gelost om acht uur, arriveerde de eerste duif om 10 uur 34 minuten. De uitslagen waren als volgt: J. Schrander 1-2-12, C. Vis ser 3-5, J. Donker 4, A. H. Daane 6-10-11, G. Driehuizen 7-8-9. PUZZELRIT De motorclub „Zandvoort" houdt de eerste puzzelrit in het winterseizoen op zondag 7 oktober. De rit voert over uitsluitend goede wegen door de omgeving van Zandvoort en heeft een lengte van ongeveer 70 kilometer, Zowel auto's als motoren kunnen eraan deel nemen. De gemiddelde snelheid werd vast gesteld op 36 km/u. De start vindt plaats van 1 uur af bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". BRIDGECLUB VIERT FEEST De Zandvoortse bridgeclub zal, ter vie ring van het tienjarig bestaan op 6 en 13 oktober in hotel Keur een bridgedrive voor alle leden houden, waaraan fraaie prijzen verbonden zijn. Zondagavond 7 oktober om zes uur wordt de leden in hotel Bouwes een diner-dansant aangeboden met een uitge breid internationaal cabaret- en variété pro gramma. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3/ Nederl.47 91 90l5/l6 3 Nedl. 1962/64 92% 92/ A. K. U 247 246/ Calvé Delft 348 348 Van Gelder Zonen 218)4 219 K. N. Hoogovens 329 329 Nederl. Ford 400 395 N. Kabelfabriek 323 324 gew.Philips Gloeil. 283 Z 288 pref.Philips Gloeil. 170 170 Unilever 399 402/ Wilton Fijenoord 327 X 326 Dordtsche Petrol. 805 812/ Konkl. Petroleum 795 803 A'daru Rubber 75/* 75/ Holl. Amer. Lijn. 195 196 N. Scheepv. Unie 172/ 172).: Phs. van Ommeren 336 336 H. V. A 99/ 100 Verg. Deli Mijen 110 110 *\mslerd. Bank 239 239 Ned. Handel Mij 186/ 185/ Rotterd. Bank. 209/ 209/ fwentsche Bank. 214/ 214 Anaconda Copper 795/u. 80/ Bethlehem Steel. 161/ 163 U. S. Steel 64/ 66/ General Motors 46/ 47/ Shell Union 90/ 90 36% 27/ Utrecht. Doctoraalexamen geschiedenis: W. den Braanker, Utrecht. Kandidaats examen tandheelkunde: A. A. Bakker, Am sterdam; J. H. Beekman, Zwolle; mej. M. G. Bellinga. Almelo; P. Bollaert, Assen; H. de Bruyn, Den Haag; J. Dalstra, Middelharnis; H. J. Dijkman, Leeuwarden: G. H. Hekker, Den Haag; S. P. van der Hem, Tjalleberd; D. B. Jager, Den Haag; C. W. J. Jongeleen. Delft; J. J. Keur, Den Haag; R. van Kleef, Loosduinen; G. D. Kos, Anna Paulowna; J. van Leusen, Deventer; H. J. E. Murck Jan sen, Rotterdam; T. Pilot, Soest; R. A. Ray- makers en H. C. G. de Ruyter, Rotterdam; L. E. G. Telting, Amsterdam. Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam, heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, opgemerkt, dat door de Rijks dienst voor het Nationale Plan en het. Cen traal Planbureau een nota if samengesteld over de ontwikkeling van Nederland bui ten het. westen, die in de vorm van een kleine brochure, getiteld „Het Westen.... en overig Nederland" is gepubliceerd. De Kamer heeft zich aan de bestudering van het probleem gezet en te zijner tijd hoopt zij door het naar voren brengen van de opvattingen van het bedrijfsleven in en om Rotterdam haar bijdrage aan de dis cussie te kunnen leveren. Het is echter misschien wel goed, zei de v' rzitter, thans uitdrukking te geven aan onze opvatting, dat de brochure langs de kern van het vraagstuk heenglijdt, name lijk dat Nederland nu eenmaal in de posi tie verkeert, dat het westen economisch- geografisch het zwaartepunt is van ons land en dat dit nu eenmaal het gebied is, eeuwen lang was en ook blijven zal, waar handel, industrie en verkeer groeien en ge dijen en inderdaad meestal sneller groeien d„.. elders. En het wezenlijke probleem is dan ook, hoe wij in het westen deze groei zo harmonisch mogelijk kunnen opvangen. Brochure eenzijdig Het is jammer, dat de brochure daarover niet rept, aldus de spreker, maar wel met een oplossing komt, die geen oplossing is, namelijk intensiveren van de ontwikkeling buiten het westen, afremmen van de groei in het westen. Nog afgezien van het feit, dat het westen zich ongetwijfeld met zulk een afremmingspolitiek niet zou kunnen verenigen, dienen zij, die zich deze gedach te hebben eigen gemaakt, één ding te be denken. Wie ondernemers uit het westen weert, zal hen meestal tevergeefs elders in ons land zoeken. Want de situatie in westelijk Nederland is en blijft uniek en wat hier niet wordt toegestaan te groeien, ontstaat niet elders in Nederland, maar is voor ons land, voor ons volk, voor onze welvaart verloren. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" bericht uit Cairo dat de Egypti sche regering „op het punt staat Ameri kaanse olie- en scheepvaartondernemingen voor te stellen het toezicht op de ontwik keling van het Suezkanaal over te nemen". In dit bericht, wordt voorts gezegd, dat dit vocrstel beoogt kracht bij te zetten aan de Egyptische verzekeringen dat het kanaal op de meest efficiënte wijze ge ëxploiteerd zal worden. Egypte zou dan de kosten van de even tueel uit te voeren werkzaamheden dragen. De Russische minister van Buitenland se Zaken Sjepilov is vanochtend te New York aangekomen, waar hij vrijdag in de Veiligheidsraad de Sovjet-Unie zal verte genwoordigen in het debat over de Suez- kwestie. DJAKARTA (ANP) Een woordvoerder van het Indonesische leger, luitenant kolonel Pirngadie, heeft geweigerd com mentaar te leveren op de verklaring, die door het „opperbevel" van de Darul Islam is uitgegeven en waarin wordt ontkend, dat deze Islamietische organisatie ooit betrek kingen heeft onderhouden met de Neder landers Jungschlager en Schmidt. De woordvoerder deelde wel mede, dat op het hoofdkwartier van de landstrijd krachten per post een afschrift was ont vangen van de uit elf pagina's bestaande verklaring. De enveloppe was afgestempeld op 1 oktober. De verklaring is ook naar een aantal dagbladen in Djakarta gezonden. Zij bevat een krachtige tegenspraak, dat de Darul Islam en haar strijdkrachten, de „Tentara Islam Indonesia" ooit enige band heeft onderhouden met wijlen Jungschlager en Schmidt. De verklaring was ondertekend door Djajasakti, „generaal-majoor van de strijdkrachten van de D.I. en lid van het opperbevel". De Darul Islam is een Islamietische op standige beweging, die van een hoofd kwartier in de bergen in West-Java uit wordt geleid door Kartosuwirjo. Deze riep in 1949 de Indonesische Islam-staat uit, enkele maanden voordat Nederland de soevereiniteit overdroeg. Deze beweging wordt als voornaamste oorzaak beschouwd van de onveiligheid in West-Java, Noord- Sumatra en Zuid-Celebes. In zijn verklaring daagt Djajasakti de „Pantja-Sila-communistische Indonesische republiek" uit de bewering te bewijzen, dat de D.I. betrekkingen heeft onderhouden met beide Nederlanders, „Indien de be schuldigingen van de officier van Justitie, Sunarjo, kunnen worden bewezen, zullen wij ons overgeven. Maar indien geen be wijs kan worden geleverd, moet de Indo nesische republiek zich onvoorwaardelijk overgeven aan de Darul Islam", aldus de verklaring. Bij zijn eis tot doodstraf tegen Jung schlager verklaarde Sunarjo het als be wezen te beschouwen, dat beklaagde de D.I.-opstandelingen had gesteund. In de verklaring van de D.I. wordt ge zegd, dat zij „bereid is een onpartijdig in ternationaal lichaam te aanvaarden om een onderzoek naar de beschuldigingen 'in te stellen". Er wordt voorts aan herinnerd, dat de D.I. vorig jaar december hetzelfde aanbod heeft gedaan. De verklaring bevat voorts uitgebreide beschuldigingen tegen de Indonesische re gering en president Sukarno. Boven de handtekening van Djajasakti stond: „Te velde t.iidens onze heilige oorlog, 7 septem ber 1956". Van Kleef? Het nationalistische blad „Suluh Indo nesia" beweert, dat Djajasakti, die de ver klaring van de D.I. over Jungschlager en Schmidt ondertekende, een schuilnaam is van de Nederlander Van Kleef, die zich zes jaar geleden bij de opstandelingen zou heb ben aangesloten. HOLLANDIA (ANP) Dezer dagen is in de omgeving van Fakfak op Nieuw-Gui- nea een prauw met zeventien Indonesische opvarenden aangekomen. Zij verklaar den te zijn gevlucht uit een plaatsje op de Aroe-eilanden met de bedoeling asiel te verzoeken. Zij zijn door de politie aangehouden en overgebracht naar Fakfak voor nader ver hoor. PEKING (Nieuw-China en U. P.) President Mao Tse Toeng heeft dinsdag avond verklaard, dat het Chinese volk krachtig het Indonesische optreden inzake de opheffing van de R.T.C.-overeenkom- sten en het herwinnen van West-Irian steunt. Hü zei dit op een staatsbanket, dat hij ter ere van president Sukarno aanbood. NEW YORK/ALGIERS (Reuter) Vijf tien van de drieëntwintig landen uit de Afrikaans-Aziatische groep in de UNO hebben dinsdag Frankrijk van een uit- roeiingspolitiek ten opzichte van het Alge rijnse volk beschuldigd. De beschuldiging is vervat in een brief aan de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, waarin de landen verzoeken de Algerijnse kwestie op de agenda van de komende algemene vergadering te plaatsen. In de brief wordt betoogd, dat de Franse poli tiek een flagrante schending is van de Genocide-conventie, die Frankrijk heeft ondertekend. (De Genocide-conventie ver biedt de uitroeiing van volken). Het memorandum herinnert eraan, dat de Afrikaans-Aziatische landengroep op de laatste zitting van de Algemene Vergade ring instemde met opschorting van de be handeling der Algerijnse kwestie, in de hoop dat Frankrijk over een oplossing zou onderhandelen. „Maar deze hoop is ijdel gebleken. In plaats dat Frankrijk een poli tiek van verzoening ging voeren, zette het zijn daden van uitgebreide militaire onder drukking voort, hetgeen leidt tot een zware dagelijkse tol aan levens en eigendommen". De vijftien landen, die de brief onder tekenden zijn Afghanistan, Birma, Ceylon, Egypte, Indonesië, Irak, Jemen, Jordanië, Libanon, Libië, Pakistan, Perzië, de Phi- lippijnen, Saoedi-Arabië en Syrië. ALGIERS (Reuter/AFP en Un. Press) Saboteurs hebben dinsdag nabij Bou Maiza, 30 km van Bone;» door het losschroeven van de rails een goederentrein tot ontsporing gebracht. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, doch de materiële schade is groot. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering bestudeert een se rie maatregelen om de snelle stijging van de prijzen tegen te gaan. Vermeden moet namelijk worden dat de index der détail- prijzen met één punt zou stijgen tot 105, 06. Want op dat rode sein moeten de salarissen van de ambtenaren en de Ionen van de metaalarbeiders, de chemische en andere belangrijke industriële sectoren, voor de tweede maal dit jaar met 2 tot 5 percent worden verhoogd. Dit zou voor de staat een uitgave meebrengen van 200 miljoen gul den. De commissie der prijzen, een consulta tief orgaan, waarin de vertegenwoordigers van de werkgevers, de vakbonden, de han del en de landbouw zitting hebben, en dat door de minister van Economische Zaken werd geraadpleegd, heeft intussen enkele ambtelijke voorstellen afgewezen Zo is de commissie van oordeel, dat het remmen van de verkoop bij afbetaling door het strenger maken van de afbetalingskondi- Amstelbrug, 1 160 m. n.w. Kaapstad n. Dakar. Almdijk, 1 520 m. w. Fayal Az. n. Havana. Aegis, 2 v. Paramaribo n. Curagao. Alnati, 2 te Hamburg. Ariadne, 1 te Alexandrië. Akkrumdijk, 3 te Paranagua. Aldabi, 2 te Ilheos. Amsteldijk, 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Amstelmeer, 2 v. Marseille n. Golf v. Mexico. Attis, 2 v. Houston n. New Orleans. Alphard, 3 te Rotterdam. Argos. 2 v. Rotterdam n. Malta. Algenib, 3 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Binlang, 2 v. Port Said n. Suez. Boissevain, 1 v. Belawan n. Singapore. Bonaire, 3 te Trinidad. Bennekom, 1 300 m. n. Fayal Az. n. San Juan. Bengalen, 2 te Singapore. Both, 3 te Kalianget verw. Boskoop, 1 v. Cartagena n. Curagao. Bali, 2 te Barcelona. Boskoop, 3 te Curagao. Bussum, 3 v. Rotterdam n. Gibraltar. Bali, 3 v. Barcelona n. Bilbao. Billiton. 3 v. Suez n. Djibouti. Caltex Rotterdam, pass. 2 Gibraltar. Camerounkust. 2 v. Freetown n. Dakar. Cinulia, 4 te Curagao verw. Caltex Nederland, 1 153 m. w. St. Lucia n. Vliss. Castor, 2 v. Antiqua n. St. Kitts. Crania, 1 1320 m. z.w. Fayal Az. n. Stanlow. Cumulus, 1 v. Rotterdam n. Atlant. Oceaan. Castor, 2 v. St. Kitts n. Jacksonville. Cottica, 2 te Amsterdam. Caltex Delft, -1 te Bahrein verw. Cradle of Liberty, pass. 3 Malta n. Philadelphia. Duivendijk, 2 v. Londen n. Newport Mon. Dorestad, 1 310 m. n.w. Cocos eil. n. Colombo. Delfshaven, 1 v. Narvik n. Rotterdam. Delfland, 2 330 m. w. Gibraltar n. Amsterdam. Daphnis. 3 te Georgetown. Duivendrecht, pass. 2 Key West n. Hamburg. Delft, 3 te Rotterdam. Eenhoorn. 3 v. Hamburg n. Bremen. Elizabeth B. 3 te Osaka. Eos, 3 te Tunis. Esso Den Haag. 3 v. Port Said n. Antwerpen. Etrema, 3 v. Gothenburg n. Invergordon. Felipes, 2 v. Pladju n. Padang. Friesland KRL, pass. 1 Djeddah n. Port Said. Friesland SSM, 2 v. Gdansk n. Leith. Garoet, 3 te Balikpapan. Ganymedes, 1 12 m. z. Caboblaco (Costarica). Gaasterland, 2 te Recife v. Amsterdam. Gooiland, 2 te Paranagua. Groote Beer, 2 v. Montreal n. Rotterdam. Grootekerk, 4 te Brisbane verw. Guineekust, 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Helicon, 2 te Amsterdam. Hydra, 1 400 m. n.w. Porto Rico n. Morrisvllle. Houlerwijk, 1 660 m. n.o. Chesapeakebaai naar Hampton Roads. Hilversum, 2 20 m. n. Malta n. Mena. Hecuba, 1 v. Ciudad Trujillo n. Pt. Au Prince. Helder, 2 v. Paita n. Manta. Holland, te Angoche v. Quelemana. Heelsum, pass. 2 Miami n. Mobile. Heemskerk, 3 te East-London. Hestia. 3 te Antwerpen. Iltersum, 1 105 m. w.z.w. v. Cape Farewell naar Engeland. Iberia. 1 te Castrourdiales. Ivoorkust, 3 te Accra. Jagersfontein, 1 940 m. n. St. Helena n. Kaapstad. Jupiter, pass. 1 Casquets n. Rotterdam. Jason. 3 te New York. Kalydon, 1 v. Lake Charles n. Londen. Khasiella, 3 te Abadan. Koningswaard, 2 v. Singapore n. Balikpapan. Kabylia, 4 te Kawasaki verw. Kalabahi, 4 te Menado verw. Kota Inten, 2 te Kidjang. Keizerswaard, 4 te Rotterdam verw. Kellia, 1 400 m. n.o. Rio de Janeiro n. B. Aires. Kermia, 2 te Hamburg Katelysia, 3 te Port Said. Kenia, 3 te La Plata. Kertosono, 4 te Colon verw. Kinderdijk, 3 te Newportnews. Kopionella, pass. 2 Miami n. Texascity. Kota Gede, 3 te Boston Mass. Kieldrecht, 3 te Rotterdam. Kota Agoeng, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Kryptos, 3 te Rotterdam. Lemsterkerk, 2 te Rotterdam. Liberty Bell, 2 te Port Said. Loenerkerk. 3 te Karachi. Larenberg, pass. 1 z.pt. Florida n. Antwerpen. Loosdrecht, pass. 2 Makalla n. Bahrein. Laagkerk, 3 te Bushire v. Khorramshar. Lekhaven, pass. 3 Dover n. Galveston. Lutterkerk, pass. 3 Gibraltar n. Antwerpen. Leuvekerk, 2 te Rotterdam. Leopoldskerk, pass. 2 Kp. Finisterre n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, 2 v. Aden n. Karachi. Lombok, 3 te Durban. Meliskerk, 1 v. Marseille n. Casablanca. Maas. 1 te Amsterdam. Muiderkerk, 2 v. Port Said n. Genua. Macoma, 2 te Surabaja. Metula, pass. 2 Ras Al Hadd n. Singapore. Peperkust, 1 v. Conakry n- Freetown. Prins Casimir, 1 op Lake Ontario v. Toronto. Prins Maurits, 1 v. Milwaukee n. Chicago. Polydorus, 400 m. o. Kp. Guardafui n. Belawan. Prins Willem V, pass. 1 Belle Isle n. Montreal. Polyphemus, 2 v. Port Said n. Algiers. Prins Willem II, 3 te Antwerpen. Purfina Nederland, pass. 3 Gibraltar n. Portland. Ridderkerk, 1 v. Las Palmas n. Le Havre. Radja. 2 v. Fremantle n. Geelong. Rempang. 2 v. Fremantle n. Geelong. Raki, 2 te Singapore. Riouw, 2 te Aden v. Suez. Sloterdijk. 1 te Rotterdam. Sunetta, 1 v. Abadan n. Karachi. Schelpwijk, pass. 2 Gibraltar n. Banias. Slamat, 2 v. Durban n. Belawan. Stad Dordrecht, pass. 2 Finisterre n. Rotterdam. Straat Mozambique. 3 te Penang. Salatiga, 2 te Penang. Schie, 2 te Fethyeh v. Limasol. Schouten, 2 te Dar Es Salaam v. Nacala. Sumatra, 2 te Norfolk. Sunetta, 1 v. Abadan n. Karachi. Stad Amsterdam, 1 420 m. n.o. St. Johns n. Engel. Stad Haarlem, 3 v Wabana n. Engeland. Stad Maassluis, 3 v. Immingham n. Narvik. Schiedijk. pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Stad Leiden. 3 te Mtwara. Statue of Liberty. 3 v. Pt. Said n. Philadelphia. Stad Arnhem, 3 te Rotterdam. Telamon. 2 te Amsterdam. Theobaldius. pass. 2 Gibraltar n. Fao. Tiba. pass. 2 Finisterre n. Rio de Janeiro. Tjisadane, 2 700 m. w.n.w. Tristandacunha naar Capetown. Tabintan, 1 260 m. w. Minikoy n. Aden. Tomini, 1 600 m. n.o. Fayal n. Brownsville. Tjimenteng. 1 1800 m. o.z.o. Honolulu n, Honolulu. Triton, 2 250 m. n.n.w. Porto Rico n. Curagao. Themisto, 4 te Rotterdam verw. Tjisondari, 29 v. Tanga n. Mombasa. Tero, 2 v. Necochea n. Buenos Aires. Tjisondari, 2 v. Mombasa n. Penang. Trompenberg, 2 te Antwerpen. Titus, 3 te Amsterdam. Trajanus. 2 v. Rotterdam n. Barbados. Talisse. 3 te Amsterdam. Van Cloon, 2 v. Surabaja n. Shanghai. Waal. 1 v. Tunis n. Algiers. Willem Ruys. 2 te Belawan. Will Barendsz, pass. 2 Kp. Finisterre n. Le Havre. Waterland, pass. 2 Kp. Vilano n. St. Vincent. Waal, 1 v. Tunis n. Algiers. Willemstad. 1 130 m. n.o. Barbados n. Plymouth. Witmarsum. 2 te Le Havre. Westland. pass. 1 Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Willem Barendsz, pass. 2 Finisterre n. Le Havre. Weltevreden, 1 v. Port Said n. Belawan. Willem Ruys, 2 v. Singapore n. Tj. Priok. Waterman, 3 te Rotterdam. Weltevreden, 3 v. Suez n. Belawan. Zonnewijk, 1 450 m. o.n.o. Fayal n Balboa. Zijpenberg, 2 v. Melilla n. IJmuiden. SLEEPVAART Hudson, 1 te Port Said n. Haiphong. Loire, 1 75 m. o. Malta n. Bluff. Oceaan, pass. 1 S. Salvador Baham. n. Maracaibo. Poolzee, 1 180 m. w. Kp. Mataram n. Mersin. ties, de kleine man treft en de tewerkstel- vf,Lf"nsorartjfe- £c,or pyf' u» vloedt. De commissie wil ook mets weten - Maésland. 1 85 m. z.z.w.. Finisterre n. L. Palmas. van een heffing op de export, noch van het remmen van het verlenen van bouw- kredieten. Alleen zou men volgens de com missie luxe-gebouwen, waarin de vennoot schappen een deel van hun winsten in vesteren, zwaarder kunnen belasten. Op veel verbruiksgoederen kan de omzetbe lasting, die minimum vijf percent bedraagt, worden gereduceerd, aldus de leden van de commissie. Maar dan moet er voor gezorgd worden dat de consument werkelijk van die belastingvermindering profiteert door een lagere aankoopprijs van de artikelen. De vertegenwoordigers van de Belgische landbouw verzetten zich hardnekkig tegen het afschaffen van de contingenten bij de invoer van vreemde landbouwprodukten. Zij zeggen dat men in de landbouw in België achteruit boert. De landbouwers vor men volgens hen de enige inkomensgroep, die in de jongste jaren zijn aandeel van het nationale inkomen zag achteruit gaan. Veel landbouwprijzen zijn niet langer rendabel. Sommige leden van de commissie wensten dat de zogenaamde „grendel-wet", waar door de grote warenhuizen zich niet mogen vestigen in gemeenten van minder dan 50.000 inwoners, zal worden ingetrokken. De commissie is het tenslotte vrij eens over het vaststellen van maximumprijzen voor vlees, kolen en pharmaceutische pro- dukten. Meliskerk, 1 v. Marseille n. Casablanca. Mariscalpez. pass. 1 Fernando Noronha. Mijdrecht, 2 aank. Meer van Maracaibo. Moordrecht, 1 600 m. n.w Cochin n. Kwinana. Mapia, 350 m. z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Muiderkerk. 2 v. Port Said n. Genua. Markelo, 2 80 tn. o. Dundee n. Sarpsborg. Maureen, 8 te New York verw. Maasdam, 1 v. Cobh n. New York. Nigerstroom, 2 v. Amsterdam n. Bordeaux. Nias, 3 te Cochin. Nieuw Amsterdam, 2 v. Le Havre n. Rotterdam. Nestor, 2 v. Port of Spain n. Caripito. Nigerstroom, 3 v. Amsterdam n. Bordeaux. Maaskerk, 2 v. Cochin n. Aden. Nieuw Amsterdam, 3 te Rotterdam. Orestes, 1 170 m. w.z.w. Flores n. Cd. Trujillo. Orion, 2 v Barranquilla n. Houston. Oranjestad, 420 m. n. Madeira n. Madeira. Oberon, pass. 2 Azoren n. Amsterdam. Oranjefontein, 2 v. Kaapstad n. Las Palmas. P. G. Thulin, 1 v Philadelphia n. Seven Islands. Phrontis, 3 te Manilla. OFFICëLE PUBLIKATIE OPKOMST EERSTE OEFENING Ten behoeve van de dienstplichtigen die op 4 oktober 1956 voor eerste oefening onder de wapenen komen, worden enkele extra- treinen ingelegd. Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplich tigen die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming geen geb: ik kunnen maken van een der hierna genoemde extra- treinen moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerstvolgende reisgelegenheid na 06.59 uur. Extra teinen: Nijmegen tot Bergen op 'oom: Nijmegen v. 9.53, 's-Hertogenbosch 10.38, Tilburg v. 11.05. Breda v. 11.25. Roosendaal v. 11.51, Bergen op Zoom a. 12.05. Amsterdam tot Be gen op Zoom: Amster dam v. 08.54, Sloterdijk v. 09.01, Haarlem v. 09.13, Leiden v. 09.42, Den Haag v. 09.53, Delf' v. 10.05, Rotterdam CS v. 10.22, Rot terdam Blaak v. 10.26, Rotterdam Zuid v. 10.30, Barendrecht v. 10.48, Dordrecht v. 11.00, Lage Zwaluwe v. 11.12, Roosendaal v. 11.38, Bergen op Zoom a. 11.53. Gsorvilgen tot Bejgen op Zoojn: Groningen v. 08.43, Assen v. 09.04, Hoogeveen v. 09.25, -Meppel v. 09,40;- Zwolle-v. 10.02. Amersfoort v. 10.57, Bilthoven v. 11.14, Utrecht v. 11.28 's-Hertogenbosch v. 12.19, Tilburg v. 12.43, Giize v 12.56, Breda v. 13.09, Roosendaal v. 13.37, Bergen op Zoom a. 13.53. Leeuwarden tot Vught: Leeuwarden v. 08.40. Heerenveen v. 09.03, Steenwijk v. 09.23, Meppel v 09.35, Zwolle v. 10.15, Amersfoort v. 11.18, Utrecht v. 11.47, 's-Hertogenbosch v. 12.30, Vught a. 12.36. Rotterdam CS tot Eindhoven: Rotterdam CS v. 08.47, Rotterdam Blaak v. 08.52, Rot terdam Zuid 08.57, Barendrecht v. 09.18, Dordrecht v. 09.30, Lage Zwaluwe v. 09.43, Breda v. 09.57, Gilze v. 10.07, Tilburg v. 10.18, Oisterwijk v. 10.37, Boxtel v. 10.47, Eind hoven a. 11.02. Zwolle tot Roermond: Zwolle v. 10.06 Deventer v. 10.35, Zutphen v. 10.56, Arnhem v. 11.22, Nijmegen v. 11.43, Blerick v. 12.31, Venlo v. 12.36, Roermond a. 12.59. Intussen heeft de regering de reeks pro- dukten, waarvoor de industrie een ver hoging van prijs bij voorbaat aan de mi nister moet vragen, uitgebreid tot koffie en alle artikelen met verplichte verkoopprijs. Aagtekerk, 1 v. Lorenco Marques n. Beira. Albireo, 1 v. Madras n. Rangoor». Alderamin, 1 te Antwerpen. Alpherat, 2 te Santos. Amstelveen, 1 v. Bombay n. Durban. Andijk, 1 te Le Havre. Alioth, pass. 1 Kaapverdische eil. n. Las Palmas. Alwaki, 3 te Beira. Arkeldijk. 2 te New York. Aagtekerk, 1 v. Lorenco Marques n. Beira. Alderamin. 1 te Antwerpen. Alpherat, 2 te Santos v. Rio. Arkeldijk, 1 v. Philadelphia n. New York. Abbendijk, 2 te New Orleans. Alphacca, 1 v. New York n. Willemstad. Ampenan, 1 660 m. w. Gibraltar n. Alexandrië. Donderdag 11 October vangen nieuwe curjussen aan voor het practijkdiploma opleidende voor het associatie-examen JUNI 1 957 In ons geslaagdenboekje 1955 vindt U de namen en adressen van onze 940 candidaten, die dat jaar slaagden n.l. 570 Pr. Dipl.; 172 M.B.A.; 198 S.P.D./M.O. Van de geslaagden Pr.Diploma behaalde 76"/q hef diploma in een opleidingstljd van 5-10 maanden. Inl., en inschr. Maandag t/m Vrijdag van 9 5 en van 7 9 uur san ons lesgebouw FRANS HALSPLEIN 9 - TEL. 16372 DEN HAAG - HAARLEM - AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT - GRONINGEN Pas opDe zon-arme zomer heeft U te weinig Vitaminen gegevei voor de winter. Vul de voorraad aan met Halitran. Zeer gemak kelijk in te nemen» Voor kinderen zjjn 3 Druppels en voor volwas, senen enkele capsules per dag voldoende. Want Halitran bevat circa 60 maal méér Vitaminen dan gewone levertraan: louter natuurlijke Vitaminen uit de verse levers van heilbot en andere arctische edel- vissen! Dit constant hoge Vitamine-gehalte wordt U gewaarborgd door het officiële „Norske Institut for Ernaeringsforsking" te Oslo. Noorwegen. Neem dus nu Halitran! ca. 60 maat meer Vitaminen dan gewone levertraan: Halitran Halitran bevat: 38.000 I.e. Vitamine A 3.500 i.e. Vitamine D per gram. Halitran geeft: meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor- komt en bestrijdt ra chitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf geblt.v LEEG WOONHUIS TE KOOP Te koop HOEKHUIS, keurig onderh. 6 kam., keuk., w.c., tuin, schuur, poort, te Haar lem-Oost. 15 okt. leeg te aanv. Koopsom f 15.000. Huurmacht. vereist v. 4 pers. Br. no. 3721. in st. v. nw. f 3750.Na 6 uur K 20 - 120310. GEDWONGEN SPOEDVERKOOP van div. perzische ta pijten en kleedjes, wegens omstandig heden, w.o.: Kapitaal nw Afghan tapijt 380/280 f 590- idem, 320/220 f 425- Fraai fijngeknoopt Heriz tapijt 350/250 f 685- 3 grote Shiras tafel kleden a f 150.-, Heriz- loper 260/70 f 110.-. Div. hall, salon en ta felkleden, w.o. zeld zame exemplaren van f 47.50 tot f 225.-. Ingeruild: Afghan 350/220 f 150.-; Beloutch 300/ 200 f 95.-; 12/ mtr zware moq. loper 70 cm breed, kleur beige bruin f 95.-. Unieke gelegenheid voor particulieren en H.H. wederverkopers. Bez. alléén donderdag v. 1-6 uur: Spaarne- laan 35, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3