Chefarine .4 WESTCLOX Indonesische tegenhanger van dr. van Baal is omstreden man Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Kindersterfte op Nieuw Guinea is sterk teruggelopen Tegenstrijdige berichten over de conferentie van Jalta Le Monde meldt ernstige crisis in de Poolse partijleiding Papare te militant geacht voor gouverneurspost in Tidore Kroesjtsjev zou Tito willen bewegen tot steun in het Midden-Oosten altijd op tijd Verrassend mild requisitoir tegen de drie verdachten in Poznan Strategische steunpunten rondom de Oude Wereldzee vnnnnnk h 3 „Zonvrij Jonge toneelbezoekers betalen halve prijs Vier jaar voor recidivist Belangrijke hulp van U.N.O.-organisaties bij medische activiteiten zelfstartende electrische Wilde staking te Enschede v. panje. lsyrie Garage met drie bussen door brand vernield Premier Hatojama van Japan zaterdag naar Moskou Oelanova: „Ik word met grote eer behandeld" WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 Morgen, vier oktober, is het Wereld dierendag, een instelling die in de eerste plaats bedoeld is om de belangstelling te verlevendigen voor de dierenbescherming en in de tweede plaats een jaarlijkse stimu lans te leveren tot de geanimeerde discus sie over de verhouding tussen mens en dier. Deze discussie heeft namelijk de zeer nuttige consequentie, dat velen zich in ge dachten gaan bezighouden met hun eigen verhouding tot de dieren, wat op den duur voor de algemene situatie betere resulta ten zal opleveren dan een op het sentiment gerichte aansporing van buiten. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat de verhouding tussen de moderne mens en het dier (veel zeggend is het, dat men niet kan spreken van het moderne dier!) geen gelijke tred gehouden heeft met de ontwikkeling der menselijke samenleving in de richting van de universele beschaving, evenzeer als het ontwijfelbaar is dat die ontwikkeling in velerlei andere opzichten onvolkomen is. Werelddierendag is als een notitie in een zak-agenda: „laat ik niet vergeten déaraan te denken." Doch zij betekent vooral: „laat ik niet vergeten daaraan altijd te denken"; omdat de verhouding tussen mens en dier een onverbrekelijk geheel vormt met het dagelijkse doen en laten en consequent dient te zijn aan de manier, waarop men zijn levensopvatting in die dagelijkse din gen tot gelding brengt. Het onderwerp „verhouding mensdier" heeft vele aspecten, die niet in kort bestek te benaderen zijn. Doch bovenal is het een individueel probleem, een gedachtenvraag- stuk dat ieder voor zich heeft op te lossen in het licht van zijn levensstijl. Een levens stijl uit zich in handelingen; "mishandeling van medeschepselen duidt op een levens stijl, die gebrek aan beschaving markeert. Mishandeling van dieren is een gebrek aan beschaving, dat de dader kenmerkt als iemand, die het gemiddelde peil der mo derne veredeling niet vermag te berei ken. Wanneer degene, die het aangaat, zich zulks realiseert en door Wereld dierendag gewekt wordt uit de slaap der zelfgenoegzaamheid heeft deze dag zijn nut en is de jaarlijkse herhaling ervan een bijdrage tot de veredeling der mensheid. Laten wij daaraan morgen en altijd den ken. 99 Het is een onverwachte consequentie van de slechte zomer en de mooie herfst, dat debatten zijn uitgebroken over de vraag of de schoolkinderen aisnog in de gelegen heid moeten worden gesteld van de late zonneschijn te profiteren. Of eigenlijk is dat niet de vraag. De vraag is: hoe? Moe ten de kinderen een extra-vrije middag krijgen en dan op eigen gelegenheid de natuur in trekken om hun vitaminen te vangen? Of moet het onderwijzend perso neel met de leerlingen in klasseverband erop uit? Er zijn verschillende standpunten te voorschijn gekomen. Er zijn verschil lende argumenten voor deze afwijkende standpunten. We zullen ze niet alle her halen. Doch er is één ding, dat de aandacht zeer zeker verdient: zowel ouders als on derwij sautoriteiten staan unaniem de be vordering van de gezondheid der kinderen voor, hoe verschillend zij ook over de methode mogen denken. En daarom is het jammer, dat misverstanden in deze kwestie aanleiding hebben gegeven tot onheuse verwijten. Er is kwaad bloed gezet en dat is dubbel te betreuren. Niet alleen omdat kwaad bloed moeilijk te rijmen is met zonneschijn, maar vooral omdat het de goede zaak de gezondheid der kinde ren zou kunnen schaden. Er is in ons blad van 26 september een argument genoemd vóór de methode van het in klasseverband wandelen, afkomstig van de rijksinspecteur voor het lager on derwijs in de inspectie Haarlem, de heer H. J. M. Bouchette. Dit argument luidde in omschrijving: er is alles voor te zeggen dat de kinderen zoveel mogelijk van de zon profiteren, doch het lijkt weinig zin te hebben de kinderen naar huis te sturen waar zij ouders voor onverwachte proble men stellen en wellicht evenmin zonne schijn vinden, terwijl de onderwijzers van hun vrije middag profiteren door op ter rasjes te zitten. (Wat de inspecteur zelf overigens óók zou doen, en waar hij de onderwijzers dan ook volkomen gelijk in geeft.) Beter lijkt het, de kinderen onder toezicht inderdaad naar die omgeving te voeren, waar de zonvitamines in overmaat te krijgen zijn. Dit argument vóór wandelen in klasse verband en dus tégen vrijgeven zonder meer kan wellicht door andere argumenten worden ontzenuwd, doch het komt ons voor dat het toch in ieder geval geen argument vóór wrijving zal mogen blijven. Er is trouwens geen enkel argument voor welke wrijving ook, wanneer men het er over eens is dat men gezamenlijk eenzelfde en alleszins toe te juichen doelstelling dient. (Van onze correspondent in Djakarta) De vorming van de provincie Westelijk Nieuw Guinea (Irian) heeft voor Indonesië een nieuw twistpunt doen ontstaan, name lijk over de bezetting van de gouverneurs zetel voor dit gebied, dus de Indonesische „tegenhanger" voor dr. Van Baal. De autochtone Irianers, die in Indonesië wo nen, zijn namelijk nogal in hun wiek ge schoten, omdat hun voorman, het parle mentslid Silas Papare, niet tot de nieuwe waardigheid is geroepen. Zij hebben hun ontstemming daarover neergelegd in een scherp protest tot de regering, dat gevolgd is door bezoeken van een delegatie aan een aantal ministers en leiders der grote partijen en tenslotte uitgelopen is op het dreigement, dat de drie parlementsleden, die aangewezen zijn om West-Irian in het parlement te vertegenwoordigen, hun ont slag zullen nemen. De heer Silas Papare bevond zich tijdens dit alles buiten Indonesië, aangezien hij deel uitmaakt van een parlementaire dele gatie, die een bezoek aan de Chinese volks republiek brengt. De organisatie, die de actie der Irianers leidt, de „proclamatie commissie van het bestuur van West-Irian" zond Silas Papare echter een telegram om onmiddellijk terug te keren. Deze actie heeft intussen geen succes gehad, want de regering is niet afgeweken van haar keuze voor de nieuwe gouverneursplaats: de sul tan van Tidore, Zainal Abidin Sjah. Haar kan daarbij niet het verwijt worden ge maakt, dat zij als gouverneur iemand heeft aangesteld, die niet uit het gebied afkom stig is. De provincie omvat immers ook delen van de Noord-Molukken, met name de districten Tidore, Oba, Maba, Weda, Patani en Wasile, De keuze van de sultan van Tidore als gouverneur en van Tidore als voorlopige zetel van het provinciale bestuur, zijn dus geografisch te verdedigen. Daarnaast baseerde men zich op de histo rische banden tussen Tidore en West-Irian, de eeuwenoude betrekkingen tussen beide gebieden. Tegenover een beschuldiging van de Irianers, dat de sultan van Tidore zich in de koloniale tijd door Nederland als een stroman heeft laten gebruiken, vestigde de andere partij er de aandacht op, dat hij in de federale tijd geijverd heeft voor de opneming van West-Irian in de deelstaat Oost-Indonesië en dus in de republiek. Dat Silas Papare niet is benoemd, hij behoorde nochtans tot de drie kandidaten heeft vermoedelijk nog wel een andere reden. Wellicht werd hij door de regering voor een gouverneurspost te militant en te weinig bedachtzaam geacht. De Irian-leider verraste immers in het begin van het jaar de toenmalige regering-Burhanuddin door het op eigen houtje proclameren door hem en zijn volgelingen van de provincie West- Irian. Zij trokken toen naar het gebouw, waarin het „Bureau Irian" was gevestigd en haalden het voor het kantoor staande bord met opschrift weg. Het werd vervan gen door een bord, waarop werd vermeld, dat daar het bestuur van de provincie Wèst-ïrian' resideerde! '"Vérvolgens werd plechtig de vorming van deze provincie ge proclameerd. Het kabinet is toen van dat Irianse initia tief danig geschrokken en het concludeer de dat een dergelijk indisciplinair optreden niet door de beugel kon. Die „Unilaterale actie" schiep bovendien het gevaar, dat zij bij andere ontevreden gebieden de neiging zou opwekken zich eveneens een andere status aan te schaffen. Strijd zonder wapens? Wellicht dus dat men boven de militante Silas Papare de voorkeur heeft gegeven aan een bezadigder en meer politiek man als de sultan van Tidore, ook al is hij dan geen autochtone Irianer. De minister van staat voor Algemene Zaken, de heer Rusli Abdul Wahid, verklaarde bij de installatie van de gouverneur dat men met de vor- ADVERTENT1E Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijkal beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijnen en griep.Geicniktvoorde gevoeligste maag, wan» die wordt beschermd doorhet bestanddeel Chefarox ming van de provincie West-Irian een stap verder gekomen is tot de mobilisatie van de volksracht in deze strijd. Waaruit die strijd precies zal bestaan is door geen der sprekers gezegd. Maar het woord „stxrijd" heeft .gemeenlijk een betekenis, die aan geweld herinnert. Temeer heeft men de neiging in dit verband aan die betekenis te denken, als men weet dat er ook een „le gioen voor de bevrijding van West-Irian" bestaat. Deze organisatie is anderhalf jaar geleden in Semarang opgericht en heeft een semi militair kararakter, gezien haar indeling in commando's en de militaire training. Enige maanden geleden was zij nog niet officieel erkend. Of dit thans reeds het geval is, is nog niet te zeggen, maar zij had al kort na de oprichting de belangstelling van president Sukarno. Van Indonesische zijde is overigens veel vuldig verzekerd, dat het niet in de be doeling ligt in de strijd om West-Irian wapengeweld te gebruiken. En ter gelegen heid van de installatie in Tidore is dat nog eens herhaald in een publikatie van het ministerie van Voorlichting, waarin wordt gezgd, dat ten aanzien van Irian de Indo nesische regering steeds de -vreedzame weg blijft bewandelen omdat zij geen interna tionaal rumoer wenst. Een verklaring in gelijke geest legde de nieuwe Indonesische ambassadeur in Australië af. Deze zei, dat Indonesië niet tot geweld zal overgaan ter ondersteuning van zijn aanspraken op het gebied van West-Irian. Het zal blijven aandringen op de over dracht van het gebied doch er zal geen bloed vergoten worden. „Want wij wensen geen moeilijkheden in de wereld te schep pen. We zijn er zeker van dat we eens West-Irian in ons bezit zullen hebben. Het is slechts een kwestie van tijd", aldus de ambassadeur. Deze verklaring zal ongetwijfeld de bij zondere belangstelling hebben gehad van de Australische regering, gezien haar op vatting ten aanzien van de overdracht van Nederlands Nieuw Guinea in Indonesië Zoals ongetwijfeld ook de verdere ontwik kelingen betreffende de provincie West- Irian de aandacht van Canberra zullen hebben. Besluit van Rotterdams Toneel Het „Rotterdams Toneel" heeft besloten voor duizend jonge mensen de toegangsprij zen van alle rangen te halveren teneinde be zoek aan de voorstellingen aantrekkelijker te maken. Deze reductie geldt voor bezoekers van 15 tot en met 21 jaar en voor alle voor stellingen van het stedelijk gezelschap. Al leen voor de eerste voorstelling van het Nieuwjaarsstuk op 1 januari moet een uit zondering worden gemaakt. Zij, die van de reductieregeling gebruik willen maken, kun nen zich bij het gezelschap kosteloos voor zien van een legitimatiekaart. De rechtbank te Almelo heeft de 47- jarige koopman H. S. uit Enschede veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. Tegen hem was zes jaar geëist, door te brengen in de centrale penitentiaire inrichting te Den Haag, omdat hij in tal van plaatsen in het oosten van het land diefstallen had gepleegd. In Bathmen had hij een rijwiel gestolen, in Neede, Ambt-Delden en Bornerbroek gouden en zilveren sieraden met een totale waarde van enkele duizenden guldens en in Aalten een geldbedrag van meer dan duizend gulden. Bij het medische werk op Nederlands Nieuw-Guinea zal meer aandacht besteed worden aan de preventieve gezondheids zorg, zo heeft dr. Bierdrager, de directeur van de gezondheidszorg in Hollandia, ver klaard. Een van de oorzaken van de grote kindersterfte onder de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea is de zeer eenzijdige voeding. Er zijn destijds dorpsverzorgsters aangesteld, speciaal belast met de bestrij ding van kindersterfte en het geven van medische voorlichting aan de bevolking. In de dorpen worden kookdemonstraties gegeven, waarbij de nadruk wordt gelegd op variatie in de dagelijkse maaltijd. In de laatste drie jaar is tengevolge van deze activiteiten in de daarmee bereikte gebie den de kindersterfte aanzienlijk teruggelo pen. In sommige gevallen, waar zij 30 tot 50 percent bedroeg van alle kinderen bene den twee jaar, is de sterfte teruggelopen tot 6 tot 25 percent. LONDEN (United Press) De Russi-1 ken en interviews met partijleiders voor- sche regering heeft besloten „groter publi- bereid. citeit" te geven aan de besluiten van het twintigste partijcongres (waarmee de anti- Stalincarppagne van partijsecretaris Kroesjtsjev begon) zo bericht radio-Mos kou. De Russische radio-stations hebben opdracht gekregen, aan de partijbesluiten meer bekendheid te geven en de politiek der partij en regering, ook jegens industrie en landbouw, uitvoeriger uiteen te zetten. Uit de tekst van radio-Moskou kon men opmaken, dat wellicht Kroesjtsjev de par tijbesluiten voor de microfoon zal verdui delijken. Volgens de uitzending heeft het ministerie voor Cultuur een reeks toespra- ADVERTENTIE 09 m i PARIJS (AFP-UP) Volgens een spe ciale correspondent van het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" maakt Polen een grote politieke en economische crisis door en lijkt de toestand veel ernstiger dan vóór de gebeurtenissen te Poznan. Er wordt op het ogenblik een hardnekkige stryd aan de top van de communistische partij gevoerd, aldus de correspondent. De „harden" on der leiding van de minister van Defensie, maarschalk Rokossovski, vice-premier No- vak, de vakbondsleider Klosomitsch en anderen, zouden het standpunt huldigen, dat de nieuwe lijn slechts chaos brengt. De „liberalen" onder leiding van premier Cyrankiewicz en minister van Buiten landse Zaken Rapacki, wensen de nieuwe lijn tot het einde toe te volgen. In het proces tegen drie jongemannen die er van beschuldigd worden tijdens de op stand van Poznan een korporaal van de veiligheidspolitie gedood te hebben, heeft de hoofdaanklager, Lehmann, een ver bazingwekkend requisitoir gehouden dat grotendeels een verontschuldiging voor de opstand van de 28ste juni was. Hoewel de wet hem daartoe ruimte liet, eiste hij niet de doodstraf tegen de beklaagden, maar „zware" straffen. Lehmann zei dat de wan ordelijkheden waarin 58 personen gedood en ruim 300 gewond zijn, een uitvloeisel waren van een rechtmatige grief van de fabrieksarbeiders. „Door misdadigers te straffen zal nie mand diegenen vrijpleiten die door kwade wil, onachtzaamheid, door zich van de massa te vervreemden en door gebrek aan verantwoordelijkheid, geholpen hebben een situatie te scheppen die op zulk een tragi sche wijze de ontevredenheid weerspie gelde onder de arbeidende bevolking. De verantwoordelijkheid voor deze misdaad komt niet voor rekening van de arbeiders klasse. Ik aarzel niet de eisen van de arbeiders een onbedorven uiting te noe men, want hun doel was hun rechten te verkrijgen". Het proces tegen de „misdadi gers" maakt geen eind aan het politieke probleem dat met deze zaak verweven is. De ongeregeldheden hebben de regering „duidelijker vele van onze fouten laten zien en de weg om ze recht te zetten. Ik vraag een zware straf die in overeenstem ming is met de ernst van de misdaad en die begrepen kan worden door alle eer lijke mensen." Een getuige verklaarde dat hij gisteren zo laat met zijn verklaringen was gekomen omdat er pas tien dagen geleden nieuws over de processen gepubliceerd was in de plaatselijke kranten. Een verdediger wees er op dat het cen trale comité van de partij „een aantal van zijn conclusies gebaseerd heeft op de pijn lijke ondervinding die uit de incidenten van Poznan voortvloeit". „Deze positieve zijde van de incidenten mag niet over het hoofd gezien worden." Hij betoogde dat de moord op de korporaal het resultaat was van de fouten die de veiligheidstroepen in het verleden gemaakt hebben. Nadat twee verdedigers gesproken had den, werd het proces tot morgen verdaagd. Vandaag begint een derde proces tegen zes mannen, die van wapendiefstal be schuldigd worden. Radio Warschau heeft gemeld dat Ed ward Ochab, de Poolse partij-secretaris, in Polen is teruggekeerd uit Peking, waar hij de zevende verjaai-dag van het communis tisch regime zou meevieren. De jaardag viel op maandag en Ochab was toen al weer thuis. Ochab is altijd als een Stalinist be schouwd, maar toch werd hij op 21 maart gekozen als opvolger van (wijlen) Boleslav Bieroet, een maand nadat (wijlen) Stalin aan de kaak was gesteld door partij-secre taris Kroesjtsjev. Prinses Beatrix zag „Prinsjesdag" Prinses Beatrix, die dit jaar voor het eerst deelnam aan de plechtigheden van Prinsjes dag, heeft dinsdag, vergezeld van haar vrien din jkvr. Roëll, in de Cineac in Den Haag de kleurenfilm „Pracht en praal op Prins jesdag" gezien. Dinsdag is een staking uitgebroken bij de N.V. Gerhard Jannink en Zonen te Enschedé. Het betreft een wilde staking. Circa honderddertig wevers hebben het werk neergelegd omdat zij afschaffing van de kwaliteitspremie wensen. De mensen zijn wel op het werk verschenen, doch de machines staan stil. Croot-Brittannië beschermt rijn „levensader" die over Gibraltar, de Middellandse Zee en Suez loopt. Eenhe den van de „Homefleet" (onder meer grote vlieg tuigmoederschepen) hebben zich bij de Middellandse Zee-vloot gevoegd. De Franse Middellandse Zee- idoot is paraat. De Britten nemen in de Middellandse Zee een sterke positie in, ondanks de groeiende Amerikaanse invloed in dat gebied. De Britten hebben militaire steunpunten bij Gibraltar, in Libië, op Mal ta, op Kreta en op Cyprus ;n (nog) in Jordanië. De Verenigde Staten beschik- FRANKRIJK 0 E M E NI E' w/ IET-S <4L m o {GRIEK! O R K iJ T ^MAROKKO (ATG?E ;q;-v.v.v.v,v.t RIJEf |p!] Nat/o-ianden V IM Sovjetblok O Amerikaanse bases BrMse =c=£ Pljpleldïïmen—. lIRAN 'IRAlf Bagdad Tripoli v Tobroekff -31 Suert UlJ.kt. EGYPTE iJORD ,SA.afoi Jf A R A 8 I E eJi ken over steunpunten in Spanje en sedert kort ook in Portugal; verder in Marokko, in Libië en in Turkije, waar de positie der Amerikanen bijzonder sterk is. In de Suez-kwestie hebben alle Arabische landen zich aan de zijde van Egypte geschaard, ook Irak en Perzië, die door het Bagdadpact met Groot-Brittannië en Turkije zijn verbonden. Men vraagt zich in diplomatieke kring te Moskou af, of Kroesjtsjev een eind wil maken aan de geruchten over een terug keer tot het „Stalinisme". Men wijst op een uitlating van een hooggeplaatst Joego slavische communist, dat „Stalinistische elementen" in de Russische partij „moei lijkheden berokkenen" en op de uitlating van de Tsjechische president Zapotocky die op 28 september zei, dat „bepaalde ne- satieve verschijnselen zich hadden voor gedaan als gevolg van „een verkeerd be grijpen van de resultaten van het twintig ste partijcongres". Volgens een andere lezing wil Rusland de steun van de Joegoslavische president Tito verkrijgen voor een nieuwe krachtige campagne in het Midden-Oosten. Er zou den echter tekenen zijn, dat Tito de Rus sische gezichtspunten niet ten volle onder schrijft. Naar verluidt zijn de voornaam ste onderwerpen van gesprek tussen Tito en de Russische leiders te Jalta op de Krim de Russische politiek ten aanzien van het Midden-Oosten, waarvoor het Kremlin Tito's steun wenst en het nauwer aanhalen van de banden tussen Rusland en zijn sa tellieten. De medewerking van Joegoslavië kan beslissend blijken voor het succes of mislukken der plannen van Moskou. Welke prijs Rusland zal betalen om de Joegosla vische leider zijn onafhankelijke positie en aanzienlijke Amerikaanse bijstand te doen riskeren, is niet bekend. Rusland kan ech ter aanzienlijke druk uitoefenen. Nieuw koud front? Men veronderstelt dat Rusland besloten heeft zijn positie in het Midden-Oosten te behouden en te verstevigen en in dat ge bied een nieuw koud front te openen. Joe goslavië is Ruslands „natuurlijke uitgangs poort" naar de Middellandse Zee Alba nië ligt ook aan zee maar is van het com munistische blok gescheiden door Joego slavië. Nauwere samenwerking met Joego slavië, zowel ideologisch als politiek, zou strategische winstpunten kunnen opleve ren en de rusteloze satelieten tot bedaren brengen. Rusland, kennelijk ongeduldig, zou ver langend zijn het Joegoslavische standpunt te verkennen alvorens tot belangrijke po litieke stappen over te gaan. De Pravda, het orgaan van de Russische partij heeft onlangs nog gewaarschuwd tegen „natio naal communisme" en ook het orgaan van de Roemeense partij, Scanteia, waar schuwde onlangs tegen pogingen om de volksdemocratieën van de Sovjet-Unie te scheiden. De nieuwe Hongaarse partijleider Ernoe Geroe, die de Stalinist Matias Rakosi op volgde, kondigde in het partij-orgaan Sza- bad Nep aan dat de partij haar banden met de Russische communistische partij versterkt. Geroe neemt thans deel aan de besprekingen op de Krim tussen Tito en Kroesjtsjev. Vermoedelijk heeft Moskou politieke motieven om de banden met de satellieten te versterken. De Sovjet-Unie maakt een toenemend gebruik van de hulp bronnen dezer landen om met het Westen te concurreren. Er zijn aanwijzingen dat Tito verstoord was over de waarschuwingen van de Rus sische partij aan de partijen in de satelliet staten tegen pogingen de eenheid in het socialistische kamp te vernietigen en tegen nationaal communisme. Naar verluidt blijft Tito krachtig volhouden aan zijn politieke gedragslijn. Rusland schijnt te pogen zijn politiek van het versterken der banden met de satellietlanden te verzoenen met de aan Tito gedane concessie; liever dan deze in te trekken. Men verwacht dat de „conferentie van Jalta" enkele verras sende resultaten zal opleveren. Kx-oesjtsjev en president Tito hebben maandag in het heuvelland van de Krim gejaagd, aldus meldt het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjug. Drie autobussen zijn verloren gegaan bij een brand, die dinsdagavond om zeven uur is uitgebroken in een garage te Wijk bij Heusden. De bussen waren eigendom van een onderneming, die de dienst tussen het Land van Heusden en Altena naar Den Bosch onderhoudt. De brandweren van Wijk en Veen moes ten hun werk aanvankelijk beperken tot het nat houden van de belendende per celen om uitbreiding te voox-komen. Later werden de vlammen van het brandende gebouw bestreden. De oude garage, tevens werkplaats, is geheel uitgebrand. De schade wordt voor lopig geraamd op bijna 100.000 gulden. Van de drie verbrande bussen was er één nieuw. De oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting. Verzekering dekt grotendeels de schade. De wereldgezondheidsorganisatie en het kinderfonds van de UNO hebben door het verlenen van vijf beurzen en subsidies tot een totaal bedrag van 65.000 dollar in ma teriaal een belangrijke bijdrage geleverd tot de verbetering van de gezondheid der bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea. Een der beurzen werd verleend aan de arts dr. Metselaar, die de leiding heeft van de malariabestrijding op Nederlands Nieuw-Guinea. Het kinderfonds van de UNO stelde sproeiapparatuur, insecticiden, laboratox'iumuitrusting en transportmidde len ter beschikking tot een waarde van 43.000 dollar. In 1955 werden de woningen van 80.000 papoea's bespoten. Andere beurzen van de Wereldgezond heidsorganisatie werden verleend aan dr. Wijsmuller voor tuberculosebestrijding, aan dr. Kranendonk voor framboesiabe- strijdingen, dr. Voors voor medische voor lichting en voor de bestrijding van kinder sterfte. Eind 1955 waren ruim 100.000 inheemse inwoners geïmmuniseerd tegen framboe- sia, waarbij zij tevens werden gere gistreerd. De totale uitgaven ten behoeve van de gezondheidszorg op Nederlands Nieuw-Guinea bedroegen in 1955 f 5.900.000. In dat jaar werd bovendien bijna f 2 mil joen uitgetrokken voor draineringswerk, drinkwaterleidingen en de reinigings dienst. Registratie Uit de rapporten, die de Nederlandse re gering elk jaar over Nederlands Nieuw- Guinea bij de UNO indient, blijkt dat in de afgelopen vijf jaar het aantal bestuurs- vestigingen met een Europese bestuurs ambtenaar bijna is verdubbeld. Het aantal bestuursressorten met een Europese ambte naar bedx-oeg in 1950 12 en eind 1955 22. Het aantal Papoea's dat onder bestuur ge- bi-acht is, bedx-oeg voor 1950 ongeveer 270.000. Eind 1955 was dit aantal toegeno men tot ruim 386.000. Het aantal Europea nen op Nieuw-Guinea is in deze jaren verdubbeld. Het zijn er thans ruim 16.000. Plet aantal Aziaten is niet belangrijk ge wijzigd. Van ruim 13.000 in 1950 nam het toe tot ruim 15.000 in 1955. Het aantal Papoea's, dat nog niet onder bestuur is gebracht, wordt geschat op rond 300.000. Het totaal aantal inheemse inwoners van dit gebied, welks oppervlakte 12 keer zo groot is als Nederland, kan worden gesteld op bijna 800.000. TOKIO (Reuter) Het Japanse kabinet heeft goedgekeurd dat premier Hatojama zaterdag naar Moskou gaat om de Russisch- Japanse vredesonderhandelingen te her vatten. Het besluit is genomen na de ont vangst van een telegram van Matsoemoto, Hatojama's persoonlijke vertegenwoordi ger te Moskou,waarin bijzonderheden wer den medegedeeld over het Russische aan bod tot hervatting der besprekingen. Tot nu toe werden de beraadslagingen in Moskou gevoerd door de minister van Buitenlandse Zaken Sjigemitsoe. Maandag is een viermotorig straal vliegtuig van het type Vulcan op London Airport neergestort en uitge brand. Van de inzittenden brachten luchtmaarschalk Sir Harry Broadhurst en eskadercommandant Donald R. Howard er het leven af. Op de foto ziet men de heer Howard, die in gezel schap van zijn vrouw het terrein van London Airport verlaat. Vandaag eerste optreden van Bolsjoi Ballet in Londen LONDEN (U.P.). - Het Londense debuut van het Russische Bolsjoi Ballet zal van daag plaats hebben. „Romeo en Julia" zal worden opgevoerd met prima ballerina Galirxa Oelanova. Terwijl de darters achter gesloten deuren repeteerden hielden David Webster, algemeen administrateur van Covent Gardens Opera House, en de direc teur van het Bolsjoi Ballet, Michael Tsjoe- laki, dinsdag een persconferentie. Tjsoelaki deelde mede, dat men besloten had woens dag toch op te treden ondanks de korte tijd voor x-epetities. Webster zei, dat het „Zwanenmeer" misschien later ten tonele zou worden gevoerd. Galina Oelanova reed vandaag in een taxi naar het operagebouw en werd naar kleedkamer no. 5 geleid. Terwijl zij de kleine, maar gerieflijk ingerichte kamer, rondkeek vroeg zij: „kleedt Margot Fon- teyn zich hier als zij optreedt?" Op het be vestigend antwoord zei zij: „Ik word met grote eer behandeld". Haar echtgenoot, Vandim Rindin, is décor-ontwerper bij het gezelschap. Dinsdag had zich reeds een rij voor het gebouw gevormd voor staanplaat sen op woensdag. Zeven personen stonden er reeds meer dan vierentwintig uur te wachten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5