Ruimtelijke ordening voor wonen, werken en ontspanning van 420.000 mensen IJmuiden zal waarschijnlijk een tweede „Duinwijk" nodig hebben Verzoening vele tegenstrijdige belangen Vier gewonden door dollemansrit in Haarlem en Heemstede STREEKPLAN ZUID-KENNEMERLAND: Voorlopig geen basis-industrie ten zuiden van IJmuiden Zeven doden in het verkeer Twee fietsen en scooter van achteren aangereden 5 Verdiende hulde Geen rekening met plan ir. De Ranitz KANAALVERBREDING VERGT OFFERS De vogeltrek Gunstig weer stuwt hen naar het westen Emigratie naar Amerika 't helpt en't is r &4SM Koersfluctuaties op de Amsterdamse effectenbeurs in september Examens Politieagent stal uit auto's; vonnis van vijftien maanden Schoolkind op zebrapad door auto doodgereden Deviezenvoorraad bleef laag en vrijwel onveranderd Situatie op geldmarkt blijft krap Tsjechisch Filharmonisch Orkest speelt in Londen WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 HET STREEKPLAN voor Zuid-Kennemerland, dat thans gedurende twee maanden op de gemeentesecretarieën in cleze streek ter inzage ligt, zal in de komende 25 jaren de basis vormen voor de ruimtelijke ordening van een gebied, waarin eens ongeveer 355.000, wellicht zelfs 420.000 mensen moeten leven, werken, wonen en hun ontspanning genieten. Deze getallen hebben betrekking op het jaar 1980, dat als doelwit voor de prognoses is gesteld. In het streekplan moeten tal van activiteiten en behoeften van de bevolking hun plaats krijgen en tegen elkaar worden afgewogen. Wij noemen slechts de instandhouding van duinen, bossen en buitens, de bescherming van het duingebied als wasplaats van drinkwater, het behoud van de karakteristieke geleding van deze streek in noord-zuid lopende stroken van duinen, bossen, woongebieden, verkeerswegen, agrarisch land met onbebouwde dwarsstroken daartussen, de ontwikkeling van de wooncentra, waarin Haarlem als centrale nederzetting is gedacht en IJmuiden met de nevenkernen gevormd zal worden tot een stedelijke zóne langs de zuidzijde van het IJmondgebied, de industriële ontwikkeling, de bescherming van de agrarische belangen en tenslotte de voorziening in de eisen van het toenemende verkeer. Het streekplan Zuid-Kennemerland, waarover wij nog onlangs met betrekking tot het verkeersfacet uitvoerig schreven (Haarlems Dagblad van 28 augustus) is dan ook uitvoerig geargumenteerd met en gebaseerd op de historische ontwikkeling en de huidige situatie om van die gegeven heden uit de ontwikkeling in de toekomst aan te duiden. Grote aandacht wordt dan ook in afzonderlijke hoofdstukken besteed aan de bestaande toestand, de bevolking en de samenhang, het werken en de werkge bieden, het wonen en woongebieden, het natuurbehoud, de ontspanning en de land schapsbescherming, alsmede de verzorging van het gebied. Na de uitvoerige publikaties welke reeds in het verleden over deze vraagstukken door ons incidenteel werden gedaan, be hoeft men thans geen opzienbarend nieuws te verwachten, wèl een ordening van deze veelomvattende stof in een overzichtelijk geheel. Het meeste „nieuws" behelst het plan wellicht nog over het IJmondgebied voor zover dat in dit streekplan is begrepen omdat juist dit gebied nog volop in ont wikkeling is. Daaraan wijden wij dan ook reeds thans in een afzonderlijk artikel aan dacht. Andere aspecten zullen wij in de' komende weken behandelen. Reeds thans willen wij erop wijzen, dat de samenstellers van het streekplan ?ijn uitgegaan van de gedachte de mogelijk heden om de bevolkingsaanwas in eigen streek op te vangen uit te buiten tot dit niet langer gaat wegens onherstelbare en onverantwoorde aantastng van het land schappelijk karakter. Er woonden op 1 januari 1955 265.000 mensen in Zuid-Ken nemerland in 68.200 woningen. Tot 1980 zullen er nog dertig- tot 34.000 woningen gebouwd moeten worden, terwijl de moge lijkheid open gelaten dient te worden voor een bevolkingstoeneming tot 420.000 zielen. Voor het verkeersaspect is het daarbij van belang, dat de samenstellers op een vier- tot vijfvoudige toeneming van de verkeers intensiteit hebben gerekend. Hoe denkt men zich nu eigenlijk die verdeling van de bevolking over de ver schillende woonkernen? Het is duidelijk, dat IJmuiden heel wat bewoners zal aantrekken, maar van oud- Velsen wordt voorspeld, dat het na de in gebruikneming van de Velser pont -aan betekenis zal inboeten. Daarentegen wor den zeer fraaie ontwikkelingskansen aan Santpoort toegedacht, terwijl het jonge Driehuis met open en half open bebouwing zich verder zal kunnen uitbreiden. Evenzeer staat vast, dat Haarlem zich aan de oostzijde tot Liede en Ringvaart zich zeer evenwichtig kan ontwikkelen (Schalkwijk), terwijl ook plaatsen als De Glip, Bennebroek en Vogelenzang voor bepaalde groepen (bijvoorbeeld ouderen) tot aantrekkelijke vestigingsplaatsen kun nen uitgroeien. Anders staat het met Heemstede, dat immers moet oppassen voor een aantasting van de belangrijke recreatiegebieden dat het bezit en waar bebouwing aan de west zijde van de Herenweg tot het uiterste be perkt, zal moeten blijven in het belang van de veiligheid van de weggebruikers en de bewoners beide. Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout zullen zeker geen belangrijke bevolkingstoeneming kunnen velen, gezien de ruime villabebouwing welke daar ge handhaafd dient te blijven. Spaarnwoude en Haarlemmerliede zullen slechts agra rische kernen blijven, maar de Cruquius- buurt en Vijfhuizen zullen zich kunnen ontwikkelen tot kleine verzorgende kernen van een ruimer agrarisch gebied. Uitbrei ding van Spaarndam is slechts in zeer ge ringe mate mogelijk en dan op gebied van Haarlemmerliede. Ruime toekomstkansen worden echter geboden aan Zandvoort, dat zich tweeledig ontplooiïen kan, namelijk als badplaats en als forensenplaats. Die laatste functie wordt in het streekplan uitdrukkelijk ge noemd. XCC<XXXXCC<X>OCOCCOGC<X>OC<X03<X>KXXmCaXXOCCCCC«>CCCOCCC Op een vanmorgen ter provinciale griffie in Haarlem gehouden persconfe rentie heeft het lid van Gedeputeerde Staten mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier hulde gebracht aan mejuffrouw ir. E. F. van de Ban, secretaresse van de streekplancommissie voor Zuid- Kennemerland. Hoewel mejuffrouw Van de Ban reeds geruime tijd werkzaam is bij de Dienst Zuiderzeewerken in Den Haag - waar zij onder meer de planolo gie van de nieuwe IJselmeerpolders uit werkt - heeft zij deze drukke werkkring ten spijt, toch kans gezien het streek plan Zuid-Kennemerland tot het einde toe onder haar leiding te doen uitwer ken. Het streekplan is dan ook voor een niet gering deel een vrucht van haar inzicht en arbeidskracht. "»03(XOCOOC>DOCOOa)C>OCCODOOOOOOOOOOODOOCCOOOOOCOOOCOCOCCOC Het plan van jhr. ir. De Ranitz inzake de aanleg van een nieuwe weg van Aer denhout naar Heemstede, waardoor het niet nodig zal zijn een weg aan te leggen door Aerdenhout-Noord, is in het streekplan Zuid-Kennemerland niet opgenomen. Het lid van Gedeputeerde Staten mejuf frouw mr. A. E. Ribbius Peletier deelde ons mee, dat dit niet betekent, dat het plan van jhr. De Ranitz niet uitvoerbaar is. De streekplan-commissie heeft het plan ernstig in overweging genomen, maar zij kon toch niet besluiten de weg in het streekplan te plaatsen. Wel is rekening gehouden met de weg door Aerdenhout-Noord, die op het beheersplan der provincie staat. Al het plan-De Ranitz uitgevoerd zou worden, dan betekent het niet een oplos sing van het verkeersvraagstuk. De weg maakt een te grote bocht om Haarlem heen, alvorens hij de verbindingen naar Schip hol en Amsterdam bereikt. In de gemeente Haarlem zal een brede weg worden aange legd, die een verbinding vormt tussen Aer denhout en het oostelijk deel der stad, waardoor aansluitingen gemaakt worden op wegen naar de tunnel te Velsen, Amster dam, Schiphol en Zuid-Holland, volgens het provinciale plan. Te Blackpool in Engeland wordt het jaarlijkse congres van de Britse Labour Party gehouden. De foto toont de leider van de Labourparty, Hugh Gaitskell, die zijn vuist balt om beschuldigingen aan het adres van de Tories kracht bij te zetten. Naast hem zitten (v.l.n.r.) de partijvoorzitter van dit jaar en parle mentslid voor Northfolk, Edwin Gooch en Morgan Phillips, secretaris generaal van de partij. Een als een dolleman rijdende automobi list heeft gisteravond vier gewonden ge maakt tijdens een dronkemansrit langs de Wagenweg in Haarlem en de Herenweg in Heemstede. Ook de bestuurder zelf werd gewond, maar hjj kon na behandeld te zijn in het Diaconessenhuis in Haarlem met een Heemsteedse politie-auto naar het bureau IN HET VANMORGEN openbaar gemaakte streekplan voor Kennemerland-Zuid valt wat de daarin verwerkte Velsense aangelegenheden betreft, allereerst op, dat men het niet geheel los heeft kunnen of willen maken van de IJmond-Noord: het noordelijke deel van Zuid-Kennemerland heeft immers een sterke band met het gebied aan de overzijde van het kanaal. Over de toekomstige structuur van de groeiende stad Velsen-IJmuiden, met Haarlem de belangrijkste bevolkingskern in dit deel van Kennemerland vormende, wordt opgemerkt, dat in Velsen-Zuid slechts een deel der bedrijven is gevestigd, die de ontwikkeling van de IJmond bepalen. Het is mede woonoord voor de werkers in het noordelijke stadsdeel en voor forensen, wer kend buiten het streekplangebied. Het wordt mogelijk geacht, dat zich een stroom van werkforensen van elders zal ontwikkelen, die de verdere toeneming van het aantal woonforensen deels zal compenseren. Hierin wordt niet verondersteld, dat de zeevisserij en de land- en tuinbouw grote uitbreiding zullen ondergaan, maar voor 1980 wordt toch wel gerekend op 20.000 woonforensen (in 1947 waren het er 15.490) en 18.500 werkers in de stuwende industrie (8400 in 1947). Een bijzonder opvallend detail in het streekplan is, dat er bezuiden de nieuwe recreatieweg tussen Zeeweg en Zuidstrand een ruime „hap" uit het duin is genomen voor stedelijke bebouwing, van de orde van grootte van „Duinwijk". Hiermee gaat dus op papier een langgekoesterde wens in vervulling, de stad af te ronden aan de zuidzijde en haar gelegenheid te geven, haar toekomstige 65.000 inwoners, die bezuiden het kanaal moeten wonen, een goed onderkomen te verschaffen. Het streekplan rept overigens nog niet over de uit werking van deze, wel in kaart gebrachte, extra-uitbreiding van nieuw-IJmuiden. Hedenmorgen waren de weersomstan digheden gunstig voor goede, gestuwde trek. Het was zeer helder, zonnig weer en er stond een matige westen wind. Voor de vogels was de wind net iets te sterk om op normale hoogte te vliegen, zij kwamen allen laag over het duin. Vooral de spreeu wen vlogen zeer laag, soms maar een me ter boven de grond, de golvingen in het terrein volgend. De graspiepers en vinken vlogen laag over de zeereep, maar de spreeuwen verkozen de luwte van de tweede duinenrij, zodat zij van de post uit moeilijk te tellen waren. Verscheidene troepen vlogen te ver in het binnenduin, opdat hun juiste aantal kon worden opgenomen. Van half zeven tot ne gen uur noteerde men aan de post van de boulevard bij de Zeeweg zes duizend spreeu wen, tachtig vin ken, vijfhonderd graspiepers, hetgeen voor deze vogels weer een groot aantal is. Voorts passeerden voor het eerst troepje- veldleeuweriken, veertig totaal, vijf kraaien, twee boerenzwaluwen, een boomleeuwerik, tien ringmussen, een witte kwikstaart, vijftien kneutjes en twee pimpelmezen. Uit het binnenland kwamen vijf blauwe reigers aanvliegen, zij zeilden af naar het Kennemerduinmeertje. Na een half uurtje kwamen er vier terug en pro beerden verscheidene keren over zee naar het westen te vliegen. Maar met de vrij sterke wind pal tegen durfden zij de sprong toch niet te wagen en bleven de kustlijn volgen. Tijdens de bijeenkomst van het intergou vernementele comité voor de Europese migratie te Genève, heeft de heer J. A. U. M. van Grevenstein, directeur van de Ne derlandse Emigratiedienst, een beroep op Amerika gedaan, om zijn hulpprogramma voor ontheemden, dat eind 1956 afloopt, te verlengen tot verschillende duizenden aan vragers in Nederland hun visa kunnen hebben ontvangen. De Amerikaanse afge vaardigde George Warren verklaarde dat de mogelijkheid aanwezig is dat het Ame rikaanse congres een dergelijk besluit zal nemen. Men verwacht dan ook in 1980 minimaal een aantal mannelijke werknemers van 45.550 in Zuid-Kennemerland. In 1980 zal Zuid-Kennemerland 355.000 inwoners tel len, als de prognoses uitkomen, maar dat kan in een verdere toekomst makkelijk oplopen tot 420.000. Van die 355.000 men sen kunnen IJmuiden en Velsen-Zuid reke nen op 65.000. De nieuwe industriegebieden in IJmui den zullen nog 62 hectare grond vergen, zo dat samen met de thans bestaande 58 hec tare de totale oppervlakte op 120 hectare komt. In het Interimrapport IJmond I is in dertijd al gesproken over de vestiging van een nieuwe basisindustrie ten zuidwesten van IJmuiden, maar het streekplan wijst er op, dat een dergelijke vestiging ernstige en ongewenste stedebouwkundige conse quenties met zich zou brengen: er zou niet alleen een groot areaal recreatie- en water wingebied verloren gaan, maar tevens zou den IJmuiden en Haarlem aaneen groeien. Alleen als nationaal belang prevaleert Dit zou alleen dan mogen worden toege laten als het nationaal belang van zulk een industrie de doorslag moet geven en er el ders in Nederland geen vestigingsplaats te vinden zou zijn. Daar moet dan met kracht naar gestreefd worden. Tot zolang moet men echter met de mogelijkheid van een tweede basis-industrie in de IJmond reke ning houden en het duingebied ten zuid westen van IJmuiden kan dan ook geen snel-te-verwezenlijken bestemming krij gen; het streekplan blijft nietemin het ter rein in kwestie als „duingebied" aanwijzen. Later zou een partiële wijziging van het streekplan altijd nog een draai aan deze bestemming kunnen geven. Verdeling bevolking Ten aanzien van de toekomstige woon gebieden in de IJmond-Zuid stelt het streekplan, dat IJmuiden zal moeten reke nen op een vrij omvangrijke bevolking, in hoofdzaak arbeiders, overwegend in half open en gesloten bebouwing bijeen ge bracht. De uitbreidingsmogelijkheid van Velsen zal zeer beperkt blijven; Driehuis ontwikkelt zich verder als wooncentrum, al is het bij voorbaat in zijn groei beperkt door duinen, bossen en buitenplaatsen. Santpoort iets minder aantrekkelijk als woonplaats dan Driehuis, naar het streekplan constateert beschikt over meer ruimte en komt, met het gereed komen van het nieuwere station Duin en Kruidberg, ook gunstiger te liggen voor forensen; de ontwikkeling van Santpoort station met het Duinlustpark is gebonden aan het omringend, natuurschoon. In totaal- generaal echter kan er in Velsen gerekend worden op ruim voldoende woonruimte voor het bevolkingsaccrès. De belangen van recreatie moeten wel eens zwaarder wegen dan die van het land schap en de natuurwetenschap: de Kenne- mer duinen zijn geschikt voor intensieve ré'ófëatiè, al' 'ziilléri er stukken van Hè Tïe- r.enduinen bijvoorbeeld als natuurreser vaat moeten worden uitgelicht, meent men in dit ontwerp. Tweede tunnel nodig Het streekplan acht de belangen van een tweede tunnel bij Velsen voor het lokale verkeer groter dan de bezwaren, die dit nog vage project reeds heeft opgeroepen: „bij gemeentelijk plan zal zo spoedig moge lijk dienen te worden vastgelegd, welke ruimte hiervóór nodig zal zijn". Sprekende over het Noordzeekanaal laat ook dit streekplan de mogelijkheid open van één of meer parallelkanalen voor de binnenscheepvaart. Men rekent op een spiegelbreedte van 300 meter, als het één „vaarstrook" moet worden, worden het echter twee gescheiden kanalen, dan zou het project breder moeten worden. In het streekplan IJmond-Noord is hier voor bij het kanaalvak be-oosten de Velser tunnel ruimte gereserveerd, maar aan de westkant van de tunnel liggen de zaken veel moeilijker. Het kanaal is daar al 130 meter breed, wat, na het verdwijnen van de spoorbrug eigenlijk 300 meter zou moe ten worden, wil men de scheiding tussen hoofdkanaal en „bijkanalen" doorvoeren. De ruimte ontbreekt evenwel door de be bouwing en de aanlegsteiger van de papier fabriek. Kanaalverbreding I De uitbreiding zal inmiddels op de zui delijke oever gezocht moeten worden. Bij de spoorburg wordt dat, aldus het streek plan, een afgraving van 100 meter, die zich voortzet tot het ventilatiegebouw van de tunnel. Hier zal dus bebouwing moeten worden opgeofferd ADVERTENTIE Vrijdag 28 september 1956 Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie 239'/2 255'/2 Van Berkels Patent 186 192V4 Van Gelder Zonen 217 237 Kon. Ned. Hoogovens 325 340 f ed. Kabelfabriek 314'/2 330 Philips 274 286V2 Unilever 3821/ 4 405 Wilton-Fijenoord 310 330 Kon. Petroleum 774 841 Holland-Amerika Lijn 192 202V2 Kon. Nederl. Stoomboot Mij1643A 183 Nederl. Scheepvaart Unie 167 176 Van Ommeren 310V2 340 Amsterdam Rubber70 84 H.V.A99'/« 110 Ver. Dell Mijen IO5V2 116 33'/i Nederl. '47 89V2 92V* 3 Invest, cert. NederL 93 935/s 3% Nederl. 1962/64 927/s 93#/is Omzetten (nominaal): augustus 1956 (def.)Aandelen 34.364.712,— januari-augustus Aandelen f 344.759.251,— september 1956 (voorl.) Aandelen f 29.061.932,— Laatste tijdvak 248 190 217 330 3271/» 282»/i 4023/4 320V4 8O5V2 200V4 181S/4 1715/s 336 763/< 1007/s 1063/i 9IV32 93'/s 9231/j2 koersverschil t.o.v. 31 aug. V/s 0 20 4 V/i 65/8 I6V4 93/4 33 8V2 I6V4 35/s 24 33/4 lVa 3Vi 1S/l8 Va *V32 Obligaties f 47.469.090,- Obligaties f 402.681.530,— Obligaties 49.239.317,— Utrecht. De heer J. B. Verhey uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld: „Plani- grafie van de aorta thoracica". Amsterdam (Gemeente Universiteit). Kan didaatsexamen geneeskunde tweede gedeel te: A. J. M. Donker, A. F. Hermens, mej. E. F. Liem, mej. E. M. Mulder, A. Rubens, C. v. d. Sluis, W. Spoelstra en mej. A. Koes- noen Tjitrowardhojo. Haarlem. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem is het examen ter be haling van diploma A voor ziekenverpleging A afgenomen. Alle dertien kandidaten slaag den; namelijk de broeders: Bruno M (Th. Renders). Jan Baptist M. (J. Blom), Rodri guez M. (W. Verheyen) en de broeders: Jac. v. d. Berg, PI. Bizot, J. Bond, H. van Dongen, Joh. de Graauw, J. Kuys, H. v. d. Laak (met de meest eervolle vermelding), Chr. Mol, L. Nelis en A. v. Waarden. Rijksgedelegeerden waren: dr. H. de Groot, dr. J. Bijvoet en dr. H. v. Gelderen. Amsterdam (Gemeente Universiteit). Be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op proefschrift getiteld: „Het Natio- naal-Socialistische beeld van de geschiede nis der Nederlanden" de heer I. Schöffer, geboren te Amsterdam. in Heemstede worden vervoerd, waar hij werd ingesloten. Een verhoor kon hem niet worden afgenomen, aangezien de man nog te zeer onder de invloed van alcoholhou dende dranken verkeerde. Met grote snelheid reed gisteravond om streeks half twaalf een Citroën over de Wagenweg in de richting Heemstede. Ter hoogte van de Schouwtjeslaan fietsten twee meisjes, die twee vriendinnen achterop hadden. Zij waren de eerste slachtoffers van de zigzag rijdende automobilist. De meisjes werden over de weg geslingerd en twee van haar, beiden zeventien jaar, moes ten naar het Diaconessenhuis worden over gebracht. Het ene meisje had een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding, het andere meisje klaagde over hevige pijn in de zij. Stoppen kon of wilde de automobilist niet. Met grote vaart reed hij verder over de Wagenweg. Vlak over de grens tussen Haarlem en Heemstede kan hij een voor hem rijdende scooter niet meer ontwijken. Hij probeerdó rechts te passeren, doch greep de achterzijde van de scooter, die door de hevige klap vijfendertig meter werd weggeslingerd. De bestuurder kwam er met enkele hoofdwonden nog het beste af; de achterop zittende onderwijzeres echter brak een arm, een enkel en kreeg ook enkele hoofdwonden en moest naar het Grote Gast huis in Haarlem worden gebracht. De auto slingerde na deze aanrijding nog negentig meter door, zwenkte toen met een grote zwaai naar. links en kwam via een tamelijk hoge stoeprand, een heg en twee stevige stenen tuinpalen eindelijk tot stil stand. De brokken steen vlogen daarbij zeker tien meter ver de tuin in, terwijl de ijzeren omheining van de tuin geheel werd vernield^ Scooter zowel als aufö werdén volkomen onbruikbaar. Wonder boven won der kwam de bestuurder er met enkele hoofdwonden af. Nadat hjj in het Diaconessenhuis was be handeld en daarna overgebracht naar het politiebureau in Heemstede, probeerde men hem een verhoor af te nemen, doch dit was toen nog niet mogelijk. Het enige wat de politie volgens haar zeggen te weten kon komen van de automobilist, een 28-jarige inwoner van Aerdenhout, was dat hij enkele café's had bezocht en zich van aanrij dingen niets meer kon herinneren. Hjj werd ingesloten, 's Ochtends was hij vader geworden. De rechtbank te Leeuwarden heeft con form de eis de 39-jarige H. F. te Sneek veroordeèld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek, omdat hij als agent van de gemeentepolitie te Sneek tij dens nachtdiensten rookartikelen heeft ge stolen uit auto's van een grossier in ta baksartikelen. De auto's waren in een ga rage gestald. In de Hoofdstraat te E p e is het 7-jarig meisje C. van Suydam aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer D. J. van H. uit Apeldoorn en op slag ge dood. Het kind stak met enige medeleerlin gen van de christelijke school de drukke weg over op de daarvoor aangegeven plaats en onder leiding van verkeersbrigadiertjes. De automobilist stopte toen het kind door de auto was geschept en op straat gewor pen. Op de Haaksbergerstraat te Ensched e is de 63-jarige J. van G. toen hij geen voor rang Verleende, aangereden door een per sonenauto en aan de gevolgen overleden. In Olterterp (gemeente Opsterland') is de 45-jarige melkhandelaar W. de H. uit Beetsterzwaag het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De heer De H. stak op zijn bromfiets een weg over zon der, aldus de politie, voldoende op het ver keer te letten. Hij werd aangereden door een personenauto. Op weg naar het zieken huis in Groningen is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. Op de onbewaakte overweg aan de Wa- terplassteeg te Ermelo is een zevenjarig jongetje door een trein overreden en ge dood. Plet jongetje, zoontje van de heer G. Jager, stak op ziin fietsje de overweg over, toen uit de richting Amersfoort een trein naderde. Het kind liet deze trein passeren, maar merkte niet, dat van de kant van Zwolle ook een trein naderde. Het werd door de trein aangereden en was op slag dood. Op de Soestdijksekade te Den Haag is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 65-jarige heer H. M. Geerts van de Schim- melweg te Den Haag het leven heeft ge kost. De heer Geerts reed op zijn fiets aan de rechterkant van de weg, toen hij pardoes werd aangereden door de 63-jarige auto mobilist L. C. uit Den Haag. Deze bleek onder de invloed van sterke drank te ver keren. Zijn slachtoffer werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht waar hij kort na aankomst is overleden. De auto mobilist is door de politie opgesloten. Op de grens van Voorschoten en Valkenburg (Z.H.) is een personen auto met vier inzittenden met grote snel heid op een tegemoetkomende vrachtauto gebotst, doordat de bestuurder van de per sonenauto te veel uitweek voor een brom fietser. De vrouw van de bestuurder, de heer P. B. uit Katwijk aan de Rijn, werd zodanig gewond, dat zij enige ogenblikken later ter plaatse overleed. De andere in zittenden werden slechts licht gewond. In de gemeente Losser is de 67-jarige zwerver G. S. toen hij een onverwachte manoeuvre maakte, alsof hij de weg wilde oversteken, door een uit Enschede komen de autobus aangereden en dusdanig ver wond, dat hij korte tijd later in het zieken huis te Losser is overleden. ADVERTENTIE \Veekstaat Nederlandsche Bank De verkorte balans van de Nederland sche Bank, opgemaakt per 1 oktober, geeft een goed beeld van de krappe situatie op de geldmarkt, waar daggeld nog steeds U/2 percent noteert, hetgeen zuiver nominaal is. De banken zagen hun tegoed achteruit lopen met f 70 miljoen tot f 420 miljoen. Voorts moesten deze instellingen een be roep doen op de Centrale Bank, waardoor de voorschotten met f 100 miljoen zijn ge stegen tot f 300 miljoen, een hoogtepunt voor 1956. Daarenboven moesten enkele instellingen wissels in disconto geven bij de Centrale Bank, waardoor de desbetref fende post met bijna f 50 miljoen steeg tot f 75 miljoen. Het Rijk kon, dankzij belastingbetalin gen, zijn positie met f 50 miljoen verbete ren. Het tegoed van de schatkist bedraagt thans f 302 miljoen. In de stand van het schatkistpapier is slechts weinig verande ring gekomen. De schatkistpromessen in het binnenland zijn gedaald van f 441.1 miljoen tot f 439.5 miljoen. Zoals begrijpelijk, heeft de ultimobe- hoefte aan geld een belangrijke rol ge speeld in de ontwikkeling van de chartale geldhoeveelheid. Deze kwam de vorige week van f3915 miljoen op f4052 miljoen thans. De deviezenvoorraad is in de afge lopen week vrijwel onveranderd gebleven op 984 miljoen. De bijzondere rekening van het rijk bleef onveranderd met f 419 mil joen. De direct opeisbare verplichtingen van de centrale bankinstelling zijn thans voor 66.87 percent in goud en deviezen ge dekt, tegen 69.10 percent de vorige week. LONDEN (U.P.) Het honderd leden tellende Tsjechisch Filharmonisch Orkest is vandaag met twee speciale vliegtuigen gearriveerd in Londen voor een twee weken durend bezoek aan Engeland. Een derde vliegtuig bracht een bagage van twee ton muziekinstrumenten. ADVERTENTIE onderhoudsprodukten geven DIEPGLANS aan uw autO/ motor, scooter of fiets

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9