Weinig politici geloven nog dat mr. Burger zal slagen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groot-Brittannië wil van twee grote markten profiteren cfeMORRIS I HET WEER Poollucht in aantocht Zes doden door verkeersongevallen •J De kabinetsformatie Prof. De Gaay Fortman bedankte voor portefeuille van Overzeese Rijksdelen Gedeeltelijk vrijhandelsgebied in West-Europa voorgesteld VILTHOEDEN Het woord is aan Gemotoriseerde beschaving Gezin van vier volwassenen dood door gasverstikking Nederland bestelt Hawker- Hunter straallesvliegtuigen NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 President Tito wordt heden in Belgrado terugverwacht SPECIALE VERKOOP Israel loopt uit de bestandscommissie Tweede Britse atoomproef in Australië genomen Bewezen betere regenkleding 71e JAARGANG No 74 DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 227 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De president van de republiek Costa Rica, Don José Figuères, en zijn echtgenote zijn woensdagavond op Schiphol aangekomen. De president, die een reis door Europa maakt, zal tot zondagmiddag in ons land blijven, onder meer om be sprekingen te voeren over de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Op het vliegveld stond een erewacht der maréchaussee in ceremonieel tenue. De opper- ceremoniemeester van de Koningin, vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, begroette de president en zijn échtgenote namens onze Landsvrouwe en Prins Bernhard. Voorts waren bij deze begroeting aanwezig de minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, de consuls van Costa Rica in Amsterdam en Rotterdam en de gezant van Costa Rica in Bonn, dr. Gonzalo Cubero. Heden morgen heeft de Koningin president Figuères en zijn echtgenote in het konink lijk paleis te Amsterdam ontvangen. Daarvoor heeft mr. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, de hoge gasten in zijn ambtswoning ontvangen. Om halftwaalf vertrok de president met zijn gezelschap per auto naar Utrecht, waar de burgemeester van de Domstad hem in het stadhuis welkom heette. Vanavond zal Koningin Juliana de hoge gasten een diner aanbieden in het paleis op de Dam Prof. De Gaay Fortman (A.R.) heeft de uitnodiging van de informateur, mi nister te worden van Overzeese Rijksdelen, afgewezen „om persoonlijke, zake lijke en politieke redenen", zoals hij heeft medegedeeld. Men mag wel aannemen dat de Anti-Revolutionaire Partij dit departement niet beschouwt als volwaardig ministerie. Men wil nu wel Justitie, een departement dat in het schema-Burger gereserveerd is voor een socialistische bewindsman. Het ziet er naar uit dat de P.v.d.A. niet bereid zal zijn deze portefeuille af te staan, waarbij nog komt dat zij als de partij, die het sterkst uit de verkiezingen te voorschijn is gekomen, niet met maar vier portefeuilles tevreden zal zijn. Er is ook niet op te rekenen dat de P.v.dA. voor de vijfde zetel dan maar Overzeese Rijksdelen zou aanvaarden. Het aantal politici dat nog gelooft in een slagen van mr. Burger slinkt met het uur. Evenals zijn voorgangers is de for mateur in de laatste fase van zijn voor bereidend werk op zoveel moeilijkheden gestuit, dat men niet meer weet hoe hij deze zou moeten oplossen. Een akkoordverklaring der bij het over leg betrokken politieke groeperingen met het conceptprogramma en het schema ter verdeling van de beschikbare minister portefeuilles lijkt thans welhaast onmoge lijk. Bij twee partijen, op wier medewer- Een gezin van vier volwassen personen is woensdag dood aangetroffen in zijn woning aan de Ten Katestraat in Amster dam. Toen de buurman van een hogere verdieping gas rook, heeft hjj met een voorbijganger de deur naar de bovenver dieping geforceerd. De heer W. J. Philip en diens vrouw, respectievelijk 65 en 58 jaar oud, werden levenloos in hun slaapkamer gevonden, ook de beide zoons, 26 en 22 jaar, bleken om het leven te zyn gekomen. De politie en justitiële autoriteiten stel len een onderzoek naar de oorzaak van dit tragische geval in. Volgens omwonenden was de vrouw zwaarmoedig en de laatste tijd vrij ernstig overspannen. In de slaapkamer zou zijn geconstateerd, dat een gasslang los van de buis hing en in de keuken zou de gaskraan hebben open gestaan. Het Nederlandse ministerie van Oorlog heeft in Groot-Brittannië tien twee-per- soons straallesvliegtuigen van het type Hawker Hunter T-7 besteld. De fabriek (Hawker Siddeley Group) deelde mee nóg een bestelling van tien van deze toestellen te verwachten. De „Hunter" T-7 is het eerste lesvliegtuig met dubbele besturing, dat sneller dan het ge luid kan vliegen. (Reuter) ADVERTENTIE BARTEUORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÖLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 LONDEN (Reuter) De Britse minister1 van Financiën, MacMillan, heeft in Londen op een persconferentie medegedeeld, dat hij en de Britse minister van Handel, Thor- neycroft, met de collega's uit de Gemene- bestlanden in Washington het vraagstuk hebben besproken van het scheppen van een ruimer vrijhandelsgebied in Europa, waarbij tegelijkertijd het stelsel van de handel van het Gemenebest gehandhaafd blijft. MacMillan zei, dat de vorm van asso ciatie, welke zij in gedachten hebben, be staat in een gedeeltelijk vrijhandelsgebied, gevormd door de douane-unie van de zes Europese landen der Kolen- en Staalge meenschap, het Verenigd Koninkrijk en de andere landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, die wensen toe te treden. De minister ver klaarde: „Wij kunnen in een vrijhandels gebied van deze aard en dat is van vi taal belang ruw of bewerkt voedsel, vee voeder, dranken of tabak niet opnemen. De bijzondere positie van de boeren van het Gemenebest op de markt van het Ver enigd Koninkrijk vormt de grondslag van het gehele stelsel van voorkeursrechten en de voorkeursrechten moeten gehandhaafd blijven. MacMillan zei dat er slechts een begin van een plan is. De regering zal geen beslissingen kunnen nemen, vóór alle be sprekingen in binnen- en buitenland, zowel in het Gemenebestgebied als in Europa, verder zijn voortgezet. De minister ver klaarde, dat het vrijhandelsgebied, een ge meenschappelijke markt van bijna 250 mil joen mensen, een grote bron van kracht zou zijn. Te Parijs hebben Franse en Belgische deskundigen beraadslaagd over het Frans- xncxxxxx»cocco:xxx>cx»ooocxxdccccocxxxxx>x> ix <x jcvxxoco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met nu en dan enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. Koud weer. 5 oktober Zon op 6.49 uur, onder 18.11 uur. Maan op 8.31 uur, onder 18.24 uur. Maanstanden 4 oktober 5.24 uur: nieuwe maan 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 oktober Hoog water: 3.21 en 15.43 uur. Laag water: 11.26 en 23.48 uur. Vrüdag 5 oktober Hoog water: 4.02 en 16.23 uur. Laag water: 12.10 en uur. kxxxxxxxxxxx.m'j n**XXX<XX«XXXX*x.X> ifyxloooocccocccoc KOUD WEER MET BUIEN Een depressiegebied dat zich van maan dag tot dinsdag bij IJsland vormde is be trekkelijk langzaam naar het zeegebied voor de kust van midden-Noorwegen ge trokken. Tegelijkertijd vormde zich op de oceaan een krachtige rug van hoge lucht druk, die zich nu uitstrekt van de Golf van Biscaye naar Groenland. Tussen deze beide druksystemen staat een brede noordwes telijke luchtstroming, welke koude pool lucht over en langs IJsland naar de Britse eilanden transporteert. Deze lucht, welke met een temperatuur van ongeveer 5 graden onder het vriespunt Groenland verlaat, passeert IJsland met een temperatuur van even onder nul. In Schotland en Noord-Ierland kwamen ha- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S gelbuien voor bij temperaturen van 3 tot 6 graden. De voorste begrenzing van deze polaire lucht passeerde in de nacht met enkele buien ons land. De buienactiviteit zal morgen groter zijn dan vandaag en de temperatuur wordt opnieuw lager. Het af- koelingsproces, dat enkele dagen geleden begon, komt dus nog niet tot stilstand. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) 60 s s c 00 Sé Ui C Weerstoestand buitenland C 5-s E a «o O E zS Stockholm regenbui z 9 0,1 Oslo half bew. wzw 10 1 Kopenhagen regenbui zw 13 1 Aberdeen onbewolkt w 12 Londen onbewolkt w 16 0,1 Amsterdam licht bew. w 15 2 Luxemburg regen wzw 15 1 Parijs regen wzw 17 0,1 Bordeaux motregen winds t. 17 1 Grenoble zwaar bew. nw 17 34 Nice licht bew. w 24 0 Berlijn nevel zzw 16 0 Frankfort zwaar bew. zw 17 5 München licht bew. wzw 16 17 Zürich nevel 07.0 15 22 Genève half bew. windst. Locarno onbewolkt o 18 10 Wenen regen nw 23 15 Innsbruck regen windst. 19 19 Rome onbewolkt z 27 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 24 0 Mallorca zwaar bew. 0 26 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Belgische standpunt ten aanzien van de opneming van overzeese gebieden in de ge meenschappelijke Europese markt. Deze kwestie zal op de eerstvolgende bijeen komst van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ter sprake komen. Vijftien conservatieve leden van het Britse parlement willen het Britse Gemene best uitbreiden om ook andere landen ge legenheid tot toetreding te geven. Zij ver klaren in een boekje getiteld „Het uit dijende Gemenebest" dat „het Gemenebest óf groter zal worden en groeien, óf kleiner zal worden en sterven". Slechts een sterk Gemenebest kan de integriteit van zijn leden beschermen en voor een machts evenwicht zorgen. Het kan de Europese buren van Groot-Brittannië verenigen, vol ken verzoenen en de macht van de Ver enigde Staten of Rusland evenaren. Op een persconferentie zei Patrick Mait- land, een der opstellers, dat hij persoonlijk graag Noorwegen, Soedan en Birma tot het Gemenebest zou zien toetreden. Een personenauto is bij W o u d s e n d in botsing gekomen met een melkwagen. De aanrijding was zo hevig, dat zowel de autobestuurder, de 46-jarige vertegen woordiger J. Nicolai uit Sneek, als de melk- vervoerder, de 53-jarige W. Visser uit Woudsend op slag werden gedood. De rijkspolitie stelt in samenwerking met de verkeerspolitie een onderzoek in. De granietwerker E. Cimarosti is, toen hij bij zijn woning op de Nieuweweg te Veenendaal liep, door een passerende personenauto gegrepen en op slag gedood. De heer Cimarosti was 44 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen. De 75-jarige heer J. v. d. Zee, wonende te Oldetrijne (Friesland), die plotse ling de weg overstak, is aangereden door een auto, bestuurd door de heer W. A. S. uit Emmeloord. De heer Van der Zee werd op slag gedood. Bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto op de rijksweg Utrecht- 's-Gravenhage nabij De Meern is een persoon om het leven gekomen en zijn twee personen gewond. De personenauto, die uit ,de richting Utrecht kwam, reed door nog onbekende oorzaak door de schei dingsheg tusen de beide weghelften en kwam daarbij in botsing met een vracht auto van de Bescherming Burgerbevolking, die uit de richting 's-Gravenhage kwam. Van de inzittenden van de personenauto werd de 50-jarige P. A. B. gedood; de heren Van E. en G., werden licht gewond. De 20-jarige motorrijder E. Pepping uit Gieten is bij Gieterzandvoort on der een trailer gereden en gedood. De trai ler en een andere auto kwamen in botsing, waarna eerstgenoemd voertuig een slag over de weg maakte. De motorrijder kon een botsing toen niet meer vermijden. Enige arbeiders hebben aan de kant van de weg Hengelo-Haaksbergen, onder de gemeente Haaksbergen, de 21-jarige gehuwde G. P. Wevers uit Hengelo zwaar gewond naast zijn motorrijwiel aangetrof fen. Het slachtoffer werd naar het zieken huis te Hengelo overgebracht. Zijn won den waren evenwel zo ernstig dat hij is overleden. De rijkspolitie te Haaksbergen heeft het stoffelijk overschot in beslag ge nomen. Den Helder zwaar bew. w 11 2 Ypenburg half bew. w 11 4 Vlissingen licht bew. wnw 11 1 Eelde zwaar bew. wzw 9 1 De Bilt half bew. wzw 9 2 Twente zwaar bew. zw 10 0,4 Eindhoven half bew. wzw 10 2 Vlv. Z.-Limb. half bew. zzw 11 0 Van trap gevallen. Woensdagavond zag een bewoonster van een woning aan de Schouwtjeslaan t° Haarlem een zevenenvijf- tigjarige medebewoonster bij de trap liggen. In zeer ernstige toestand is deze naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zij kon niet verhoord worden. king van socialistische zijde prijs wordt gesteld, te weten de KVP en de AR, was de geneigdheid daartoe ook woensdagavond niet te bespeuren. Uit bepaalde symptomen zou men zelfs kunnen afleiden dat vooral bij vooraanstaande KVP-parlementariërs, met name bij prof. Romme, een merkbare tegenzin bestaat mr. Burger bij zijn po gingen tot een oplossing van de crisis te geraken de helpende hand te bieden. Prof. Romme zou opnieuw bedenkingen hebben geuit tegen het programma en wel spe ciaal met betrekking tot de paragraaf over de gehuwde ambtenares. Er wordt zelfs in kringen van ingewijden gemompeld, dat de wijze, waarop de huurverhoging voor de huiseigenaren wordt afgeroomd, de maatregelen, welke in de sociaal-econo mische sector getroffen zullen moeten worden (welke slechts vaag in het pro gramma worden aangeduid) en de formu lering van het punt der bezitsvorming nooit zijn volledige instemming hebben gehad. Onder de druk van zijn eigen fractie, waarvan een belangrijk deel het wenselijk vindt dat zo spoedig mogelijk aan de huidige crisis een einde komt, zou hij overstag zijn gegaan. De eis van de ARP, twee volwaardige ministerszetels, zou voor hem een onverwachte gelegen heid zijn geweest, de heer Burger de voet dwars te zetten. Twee-derde van de KVP- fractie zou ~-of. Romme achter zich heb ben gekregen, toen hij voorstelde alleen dan de voorstellen van de informateur te steunen, indien aan de wensen van de An ti-Revolutionairen tegemoet zou worden gekomen. Welke oplossing er nu nog gevonden zou kunnen worden weet niemand meer. Maar uit het feit dat mr. Burger, die voortdurend overleg pleegt met dr. Drees, blijft volhouden zou men kunnen afleiden dat hij toch nog een uitweg ziet. BELGRADO (Reuter/U.P.). Men ver wacht, dat president Tito vandaag naar Joegoslavië zal terugkeren, aldus verluidt in gewoonlijk betrouwbare kringen in Belgrado. Over het verloop van de bespre kingen, die Tito in de Sovjet-Unie heeft met de Russische partijsecretaris Kroesjts- jev, kon men niets meedelen. De „Pravda" meldde gisteren, dat de vrees voor onopgeloste geschillen tussen de communistische partij van Joegoslavië en die in andere landen belangrijk is afge nomen. Volgens de „Pravda" zijn er overal aanwijzingen dat de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië versterkt wordt. In de Russische pers is tot nu toe nog niets gepubliceerd over de besprekin gen op de Krim. Een delegatie van acht vooraanstaande Italiaanse communisten, onder wie Luigo Longo, staat op het punt naar Belgrado te vertrekken. Waarnemers in Belgrado me nen dat men uit het artikel kan aflezen dat Tito tegenover de Russische leiders zijn recht een onafhankelijke politiek te voeren verdedigt. Het laatste gerucht wil dat de onderhan delingen in Jalta stagneren, omdat ze zijn vastgelopen in ideologische discussies over de trage de-Stalinisering in de satelliet staten. Men schijnt voornemens te zijn een nieuwe „Cominform" op te richten, waar in Tito een leidende rol toebedacht is. Tito zelf schijnt daar tegen te zijn, omdat hij voorstander is van decentralisatie. ADVERTENTIE Vrijdag en zaterdag in potvorm en vele andere m q-, nieuwe modellen reeds v.a. !>*'5 Modemagazijnen ANEGANG 24 FRANKESTRAAT Zolang het nog even kan zoeken de garnalenvissers de ondiepten langs de kust op voor hun speculatieve visserij - bij vlakke zee gaat er elke ochtend een hele vloot garnalenkotters tussen de pieren van IJmuiden uit om het gewilde schaal dier tegen het einde van de dag, die gevuld is geweest met hard en zwaar werk, vers of gekookt aan de wal te brengen. Israel zal de bijeenkomsten van de ge mengde Israelisch-Jordaanse wapenstil standscommissie ter bespreking van grens incidenten niet meer bijwonen. In een ver klaring van bet ministerie van Buiten landse Zaken wordt gezegd, dat Israel, ge zien de jongste schendingen van de wapen stilstandsovereenkomst door Jordanië, het nut van dergelijke bijeenkomsten niet meer inziet. De Israëlische regering verwijt de Pale stijnse bestandscommissie der UNO gefaald te hebben in haar verantwoordelijkheid voor de handhaving van de vrede langs de Israelisch-Jordaanse. grens. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde later dat Israel zijn klachten aan de commissie zal blijven voorleggen, maar niet langer wil deelnemen aan de bespre king ervan en ook niet aan de bespreking van Jordaanse klachten jegens Israel. Volgens de Israëlische verklaring hebben de Arabische staten de bepalingen van de wapenstilstand genegeerd, inplaats van hun verplichtingen na te komen, en voeren ze een politiek van agressie tegen Israel. Het hoofd van de waarnemers van de UNO in Palestina, generaal-majoor Burns, heeft er woensdagavond bij de Israëlische regering op aangedrongen van haar be sluit terug te komen. Generaal Burns zei het Israëlische besluit te betreuren, dat volgens hem het werk van de gemengde commissie ten nadele van beide partijen zal verhinderen. Bertha von Suttner: Geheel waarachtig kan slechts een geheel vrij mens zijn. LONDEN (Reuter/UP). In Londen is officieel meegedeeld, dat voor de tweede maal in de huidige serie proeven, een Brits atoomwapen met succes tot ontploffing is gebracht te Maralinga in Zuid-Australië. Het was een kleine ontploffing die laag bij de grond teweeg werd gebracht. De eerste explosie geschiedde op 27 september op een toren. De Australische minister Howard Beale, die de ontploffing in het gezelschap van een aantal parlementsleden had gade ge slagen verklaarde dat alles „naar wens verlopen was". „Het gedrag van de beken de atoomwolk was zoals men had berekend en het volgen en meten van de wolk en de intensiteit van de ontploffing gebeurt zo als gewoonlijk". Er zullen in deze serie proeven ook nog atoomwapens tot ontploffing worden ge bracht van een toren af en uit de lucht. ADVERTENTIE „Zeven doden in het verkeer". Zo luidde het opschrift van een bericht in onze cou rant van gisteren. „Vier gewonden door dollemansrit in Haarlem en Heemstede", stond boven een ander. Een derde bericht was getiteld: „Buschauffeur gaf geen voor rang; twee doden". Toch was het gisteren geen bizondere onheilsdag, wat de verkeersongelukken betreft. Het was in dit opzicht, als men het zo noemen mag, een min of meer „normale" dag. Het is misschien een van de meest angstwekkende aspecten van onze samen leving, dat wij het abnormale (en daarmee bedoel ik niet het ongewone, het nog-nooit- vertoonde, maar het werkelijk in wezen en in beginsel abnormale) meer en meer als „normaal" beginnen te beschouwen. Mensen die „enige café's hebben be zocht", zoals dat in de politie-rapporten gewoonlijk heet, stappen in een auto en spelen het in enkele minuten klaar dat een aantal fietsers of voetgangers naar het ziekenhuis moeten worden getransporteerd. Kinderen, die keurig op de daarvoor aan gegeven plaatsen en onder leiding van „klaar-over's" een straat oversteken, wor den door temperamentvolle ridders van het gaspedaal „geschept" en op slag gedood. En zo gaat het maar door. Onze samenleving is gemotoriseerd. En dat moet. Want we hébben zo'n verschrik kelijke haast. De meesten onzer weten niet eens precies, waaróm ze zo'n haast hebben, maar haast hebben ze. Ze rijden soms met een ontzettende haast ergens heen, alleen om, bij hun doel aangekomen, zich daar te gaan zitten vervelen. Er zijn ook mensen, en niet eens zo wei nig, die soms een bevlieging krijgen om heel hard te gaan rijden en wel uit sluitendomdat ze met hun lege tijd geen raad weten. Omdat ze hopen hun eigen innerlijke leegte te vergeten door zichzelf te suggereren dat ze haast hebben. Want het staat tegenwoordig zo goed, haast te hebben. De auto wordt door tal van lieden, die eenvoudig niet beseffen hoeveel onheil ze kunnen aanrichten, van vervoermiddel ge degradeerd tot moordwerktuig. Deze „hel den" van de weg spelen als krankzinnigen met hun leven en wat natuurlijk nog veel erger is met het leven van de andere, zelfs de meest correct rijdende of lopende weggebruikers. Het grenzeloos egoïsme en het ontstellen de gebrek aan de meest elementaire inner lijke beschaving van deze groep medemen sen vloeien ongetwijfeld voort uit het chaotische, onevenwichtige, a-religieuse karakter van onze samenleving, onze o-zo- technisch-knap gemotoriseerde samen leving. Maar zou het de talrijke zwaar gewonden in onze ziekenhuizen, zou het de nabestaanden van de velen die in het ver keer hun leven hebben verloren, wel bijs ter interesseren te weten waaruit die af schuwelijke eigenschappen van hen, die schuld hebben aan hun ongeluk, zijn voort gevloeid? Vermoedelijk bekommeren zij zich meer om de gevolgen dan om de oorzaken. En zij hebben gelijk. Hoezeer het ook zijn nut kan hebben, de hedendaagse massa psychologie te analyseren om door middel van een studie der morele, sociale en andere aspecten ervan naar een verbete ring, een gezond-making van het geheel te kunnen streven, de resultaten van die methode af te wachten staat gelijk met in tussen duizenden en tienduizenden onschul- digen tot verminking of een gewelddadige dood te veroordelen. Terwijl de oorzaken bestudeerd worden, moeten de gevolgen worden bestreden, veel krachtiger en veel radikaler dan thans het geval is. Daartoe dienen in de eerste plaats de autoriteiten te erkennen, dat verschil lende van onze tegenwoordige verkeers regels en veiligheidsmaatregelen hopeloos verouderd zijn en in genen dele meer be antwoorden aan de situatie van nu. De formules „Snelverkeer heeft voorrang boven langzaam verkeer" en ,-,Rechts heeft voorrang boven links" waren uitstekend, twintig jaar geleden. Dat zij nu niet meer deugen blijkt reeds uit de onontbeerlijke aanwezigheid van speciale verkeersrege laars op bizonder gevaarlijke punten, dat wil zeggen op punten waar de ontoe reikendheid van die formules gewoonlijk reeds een aantal slachtoffers heeft veroor zaakt. Waarschijnlijk halen wij ons de woede van vele duizenden automobilisten en (vooral) motorfietsers op de hals als wij vragen of het niet tijd wordt, een formule „Langzaam verkeer heeft voorrang boven snelverkeer" te gaan toepassen. Hierin schuilt niet zoveel overdrijving als men op het eerste gezicht misschien zou menen. In verschillende Amerikaanse steden bijvoor beeld, waar men er beu van is geworden dat een voetganger bijna niet meer zonder acuut levensgevaar op straat kan lopen, wordt een dergelijke verkeersregel al ge ruime tijd in praktijk gebracht. Ook zou men, zonder opnieuw lang te gaan studeren en overwegen, moeten '.mug- keren tot het stelsel van maximum-snel heden. Dat dit ongerief zal veroorzaken voor vele van onze toch-zo-vreselijk- gehaaste medeburgers erkennen wij grif, maar zij hebben weinig recht van spreken. Ze hebben het ernaar gemaakt, getuige de lange lijsten van slachtoffers. En tenslotte moge onze rechterlijke macht spoedig tot de overtuiging komen, dat meer en strengere straffen nodig zijn om maniacale weggebruikers af te schrik ken en hen ertoe te brengen zich tweemaal te bedenken vóór ze „het er maar 'ns op wagen." Drie weken gevangenisstraf en één jaar ontzegging van rijbevoegdheid per mensenleven een maatstaf die dezer dagen door de Officier van Justitie in Am sterdam is toegepast is daarvoor, vrezen wij, niet voldoende. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1