Onverdiende HVS in de nederlaag van hoofdklasse DE SAMENZWEERDERS f VERVOLGVERHAAL^, indoor Friedrich BruegelJj (^MERLIJN EN DE WONDERBESSEN De volleybalcompetitie PSVH versloeg HBC na goede wedstrijd Jaarlijks concert van de Marinierskapel Mermans noch Huysmans in de Belgische ploeg Deense voetballers in Dublin verslagen President Eisenhower opende „World Series" Ferdi Kuebler denkt aan definitief afscheid Nederlands jeugdteam versloeg „Amsterdam" Geen amateurbelofte voor deelnemers aan Spelen Défilé lar»£s de baar van Belg Stan Ockers Herfstwandeltocht GWSV „Bobo" Olson trekt zich terug uit bokssport Tsjech Emil Zatopek tóch naar Melbourne Connolly slingerde kogel 66.71 meter Olga Pluto te snel voor Our Bonni en Padua Engeland won Britannia Shield vóór Nederland Reglementering inzake het kunstzwemmen Ezzard Charles krijgt 2000 gulden minder DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 De eerste hoofdklasse-volleybalwedstrijd van dit seizoen tussen H.V.S. de Haar lemse kampioen en S.M.H. uit Amster dam is in een kleine, onverdiende 32 nederlaag voor de H.V.S.'crs geëindigd. Onverdiend, omdat H.V.S. vooral aanval lend beter volleybal liet zien en H.V.S. meer nog dan S.M.H. de dupe werd van een onbevredigende arbitrage van de Haagse scheidsrechter A. Voisin. De Am sterdammers bleven ver beneden hun kun nen en de talrijke toeschouwers hadden ongetwijfeld van deze strijd meer ver wacht. Het spel van de Haarlemmers was daarentegen behoorlijk en wanneer de H.V.S.'ers nog iets meer aandacht aan hun verdediging gaan schenken, zal het Haar lemse publiek zeker nog tal van goede wed strijden te wachten staan. Met een harde smash van Clay werd de strijd tussen H.V.S. en' S.M.H. ingezet. Bij dit eerste punt'zou het voorlopig blijven, want S.M.H. maakte dankbaar gebruik van de nerveusiteit in de H.V.S.-ploeg en liep uit tot 71. H.V.S. herstelde zich en met goed aanvalsspel werd de grote achterstand weggewerkt tot 99, op welke stand S.M.H. om een time-out verzocht. H.V.S. liet zich door deze korte spelon- derbreking niet van de wijs brengen en mede door enkele Tsjechische serves van Jaap Antonissen liep H.V.S. via 119 uit tot 1310. H.V.S. werd nog even in moei lijkheden gebracht 1313, maar met 1513 toch winnaar van de eerste set. Goede aanval Wederom bezorgde Antonissen met ser veren zijn ploeg een voorsprong (40) in de tweede set. H.V.S. behield het initiatief en met uitstekende smashes werd S.M.H. onafgebroken in de verdediging gehouden. H.V.S. voerde de score op tot 91, eer S.M.H. hier iets tegenover kon stellen: 96. Verder brachten de Amsterdammers het niet en met 159 nam H.V.S. een zeer nuttige 20 voorsprong. Maar in de derde set keerden de kansen. H.V.S. kreeg een inzinking en via 110 won S.M.H. deze set liefst met 154. S.M.H. kwam los In de vierde set ging de ploeg van Kam- stra zich feller weren, de Amsterdammers lieten nu iets meer in de aanval zien en H.V.S. werd nu tot de uiterste krachtsin spanning gebracht. Aanvankelijk konden de H.V.S.'ers S.M.H. het uitlopen beletten: 33, 5-^-3 en 66, maar even later werd de druk toch te groot en werkte vooral het vaak onjuist arbitreren van de scheids rechter deprimerend op de H.V.S.-pIoeg. Via 96, 119 (op welke stand S.M.H. nog Bij de 30 spelers, die voor de centrale training in België zijn uitgenodigd door de technische commissie van de Koninklijke Belgische Voetbalbond, ontbreken Huys mans en Mermans. De uitschakeling van laatstgenoemde houdt verband met de zware nederlaag van Anderlecht tegen Manchester United. Ook in zijn club is Mer mans momenteel niet meer als midvoor van het eerste elftal opgesteld. Het Brusselse blad Les Sports verwacht dat Willems van La Gantoise de Belgische aanval op 14 oktober tegen Nederland zal leiden. Hij is prima in vorm en schiet beter dan hij ooit gedaan heeft. In de voorhoede zullen, naar Les Sports meent, Orlans en Houf zeker worden opgesteld, en Van de Weyer waarschijnlijk. Voor de rechtsbui- tenplaats zou de keus gaan tussen Jurion en Pitters. Mees heeft zijn plaats in de middenlinie, maai- voor de twee andere plaatsen staan Van Kerckhoven en Carré, en Hanon en Van Herpe op de kandidatenlijst, terwijl Dodet ook nog in aanmerking komt. Voor de backlinie hebben Van Brandt, Dries en Diricx gelijke kansen. Voor Les Sports blijft Gernaey als keeper de aangewezen man. De Luikenaar Louis Carré is woensdag avond niet verschenen op de trainingsbij eenkomst van het Belgisch elftal in het Heizel-stadion, die werd gehouden ter voorbereiding van de wedstrijd België-Ne- derland van 14 oktober. Carré heeft aan generaal Defalle, de voorzitter van de Bel gische keuze-commissie, medegedeeld, dat hij niet meer voor het nationale elftal in aanmerking wenst te komen. De Luikenaar verklaarde, dat hij te zeer in beslag wordt genomen door zijn werkzaamheden. De Gentenaar Van Herpe, een van de kandidaten voor de ontmoeting met Neder land, is geblesseerd en zal waarschijnlijk niet voor 14 oktober hersteld zijn. Het elftal van Eire heeft in een wedstrijd, die gold als voorronde voor het wereldkam pioenschap van 1958, met 21 van Dene marken gewonnen. De ploeg van Eire, waarin zeven spelers uit de Engelse league uitkwamen, had bij de rust met 20 de leiding. De ontmoeting in Dalymount- park in Dublin, waar het Nederlands elftal verleden jaar met 01 verloor, werd bijge woond door 36.000 toeschouwers. Als kijkspel was de wedstrijd een teleur stelling. De Ieren waren duidelijk sterker en hadden na de eerste helft reeds een vei lige voorsprong kunnen hebben. Zij gaven er echter de voorkeur aan elkaar de bal bijna in het oneindige met korte centers toe te spelen, in plaats van te schieten. De beste speler in het elftal van Eire was de kleine Joe Haverty, die tegenwoor dig voor Arsenal uitkomt en die nu de Deerne verdediging handen vol werk be zorgde. In de Deense ploeg waren spil Hansen en linksbuiten Nielsen de uitblin kers. Curtis, een semi-prof uit Dublin, gaf Eire in de 27e minuut de leiding. Kort voor de rust bracht Gavin van Norwich City (Engelse derde divisie) de stand op 20 uit een strafschop. De Deense linksbinnen Jensen buitte vier minuten voor het einde een goede pass van middenvoor Andersen uit en scoorde het enige tegenpunt. om een time-out verzocht) 129, 1210 werd de stand 1510 in het voordeel van S.M.H., dat hierdoor de balans weer in evenwicht bracht. De vijfde set (in de hoofdklasse wordt gespeeld volgens „the best of five") moest nu de beslissing brengen. H.V.S. begon veel belovend door enkele smashes van Wim Clay (51). Maar S.M.H., geroutineerd in de verdediging, liet zich geenszins uit het veld slaan en via 54 werd de achterstand in een 85 voor sprong omgezet. Er kwam spanning, vooral toen H.V.S. na een achterstand van 97 de stand weer op 1010 bracht. Maar helaas voor de Haarlemmers ging de serve weer over naar S.M.H. en nadat de stand lange tijd met 1410 in het voordeel van S.M.H. bleef kwam toch eindelijk het beslissende punt en met 15—11 incasseerde H.V.S. de eerste nederlaag (32). P.S.V.H. won In de eerste klasse heren speelden P.S.V.H. en H.B.C. een goede wedstrijd, die na enige spanning in een gelijkopgaande strijd een zege werd voor P.S.V.H.. Set standen: 16—14, 12—15, 15—11 en 15—6. C.I.O.S. had voorts met de reserves van H.V.S. weinig moeite en won alle sets: 15—2, 15—12, 15—7 en 15—6. Dames De pas naar de eerste klasse gepromo veerde ploegen van Vesmia en O.V.R.A. ontmoetten elkaar. In een aardige strijd bleek er geen krachsverschil te zijn. Ves mia won de eerste en de derde set met 157 en 1510, terwijl O.V.R.A. twee sets won met 1511 en 156. Ook De Blinkert en Onze Gezellen deel den de punten, setstanden: (De Blinkert Onze Gezellen) 13—15, 15—8, 18—16 en 5—15. Die Raeckse kwam tegen Velox de con currente van vorig seizoen in het veld, maar Velox zal nu als concurrente voor Die Raeckse niets betekenen. De rood-wit- ten wonnen zonder moeite 155, 1510, 3 5—5 en 15—9. De uitslagen De uitslagen van gisteravond luidden: Dames: VesmiaOVRA 22; De Blin kertO.G. 22; Die RaeckseVelox 40; Velox 2—SSO 0—3; A.W.—Die Raeckse 3 1—3; MHBS 2—Eclecta 2 2—2; PSVH 2— PWN 3—1; Eclecta 3—OVRA 2 3—0; Sizo— HBC 3 3—0; Die Rackse 6—SSO 2 0—4; Gios 3—O.G. 2 04. Heren: Cios—HVS 2 4—0; HBC—PSVH 13; Cios 3-Die Raeckse 3 03; Eclecta 3 —De Blinkert 2 1—3; Ready—WSH 3—1; PSCBEclecta 2 30; GiosDe Blinkert 2—2; HVS 3—PSVH 2 0—3; HVS—SMH (Amsterdam) 23. President Eisenhower van de Verenigde Staten is van Washington naar New York gevlogen om hier het honkbaltoevnooi voor de „World Series" te openen. Bij de aan komst van de president zorgden 400 politie agenten, detectives en amtbenaren van de geheime dienst voor de afzetting van het vliegveld „La Guardia" en de wegen in de buurt. De president opende de eerste wed strijd met een ferme worp. Hij werd door 35.000 toeschouwers toegejuicht. De Brooklyn Dodgers wonnen de eerste wedstrijd om de „World Series" door de New York Yankees met 6—3 te verslaan. Het dodelijk ongeval van Stan Ockers he<-'t wellicht het einde van de sportloop- baan van de Zwitserse renner Ferdi Kuebler dichterbij gebracht. In Zwitsere wielerkrin- gen wordt beweerd, dat de dood van Ockers zulk een indruk op hem heeft gemaakt, dat Kuebler, die reeds dit jaar de wegrensport voor een deel had vaarwel gezegd, thans definitief een streep onder zijn carrière wil zetten. Kuebler, die reeds dit jaar in Zürich een zaak in auto-accessoires wil openen, trainde nog wel. Hij was van plan in de komende maanden aan verscheidene baanwedstrijden deel te nemen. Het overlijden van zijn col lega Stan Ockers heeft hem echter dermate geschokt, dat hij zijn toezegging om op 12 oktober in Bazel op de baan te rijden, heeft ingetrokken. Kuebler is per vliegtuig naar België vertrokken om de ter aardebestelling van Ockers bij te wonen. Een bij vlagen neerkomende regen maak te de grasmat van het Olympisch stadion gisteravond zo glad, dat er van behoorlijk voetbal gedurende het oefenduel tassen „Amsterdam" en het Nederlands Jeugdelftal geen sprake kon zijn. Technisch zeer goede spelers als Boskamp, De Kubber en Feyen bij Amsterdam als ook Los (DFC) en Schil der (Volendam) bij de jeugd kwamen uiter aard toch tot goed spel. De zéér jeugdige Amsterdam-keeper Ket- tenis was zo ongelukkig drie makkelijk houdbare ballen te laten glippen, waardoor zijn elftal bij de rust met 3—0 achter stond. Na de pauze herstelde hij zich aardig, maar hij kon toch niet verhinderen, dat na één van de half mislukte kopballen van meyer (spil) de VW'er Sleven voor het vierde doelpunt van de jeugd kon zorgen. Vlak daarvoor had Feyen in buitenspel positie voor Amsterdam de eer gered en zowaar maakte Boskamp kort voor het einde nog een tweede hoofdstedelijk doelpunt, toen hij een strafschop na hands van Brou wer (Rapiditas) zó hard inkogelde, dat de uitstekende Zeist-doelman Bals (7 x jeugd- internationaal) blij zal zijn geweest, dat de bal hem net niet raakte. De KC zal in deze wedstrijd weinig lichtpuntjes hebben ont dekt. Het bestuur van het Internationale Olym- nische Comité heeft donderdagavond be sloten de eis dat sportslieden, die willen deelnemen aan de komende Olympische Snelen in Melbourne, tevoren moeten ver klaren ook na de spelen amateur te zullen blijven, te laten vervallen. Na afloop van de zitting van woensdagavond las kanse lier Otto Mayer een verklaring aan de pers voor, waarin bekend werd gemaakt dat de oude gelofte in ere hersteld is. Hierbij be hoeft een deelnemer alleen te bevestigen dat hij een amateur is. De verklaring luidde als volgt: Daar in zekere verantwoordelijke kringen gevoeid wordt dat de toevoeging aan de gelofte van de woorden „en is van plan amateur te blijven" niet vroeg genoeg voor de Spelen van Melbourne naar voren is gebracht voor volledige overweging, heeft de executieve raad van het IOC besloten dat deze woor den bij deze gelegenheid niet opgenomen behoren te worden in de gelofte. De feite lijke methode van toepassing van het be oogde principe zal beslist worden door de voltallige commissie op haar zitting in Mel bourne. De verplichting de geest van de Olympische regels toe te pasen blijft ech ter bestaan- voor de nationale Olympische comité's, wier plicht het is diegenen buiten hun ploegen te laten die van plan zijn de Olympische Spelen te gebruiken om hun geldswaarde te vergroten voor een carrière als beroepsspelers in hun sport." Van woensdagmorgen negen uur af heeft een grote menigte vrienden en bewonderaars gedéfileerd langs de baar met het stoffelijk overschot van Stan Ockers, opgesteld in de tot rouwkapel ingerichte vergaderzaal van de raad van beheer van het Antwerpse sportpaleis. Bekende renners en oudrenners, bij wie Scherens, Kaers, Gosselih, Rik van Steenbergen, Verschueren, Vlayen en Ronsse betrokken om beurten de wacht bij de baar, waarop de in Frascati gewonnen regenboog trui lag en een boeket ochideeën van de weduwe van Ockers. Aan de voet van de katafalk hoopten zich de bloemstukken op, waarbij kransen van de Belgische konink lijke familie, van Fausto Coppi en van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk. Het défilé duurde voort in de middaguren. De Christelijke Wandelsportvereniging Het Spaarne houdt zaterdag 6 oktober haar tweede herfsttocht. Het parcours is uitgezet in de omgeving van Haarlem, Vogelenzang, Heemstede en Bloemendaal. Aan deze tocht kan deelgenomen worden door groepen, ver enigingen, korpsen en individuelen. De start vindt plaats vanuit het gebouw De Hoge Berg aan de Pijlslaan 99 in Haarlem, tussen twee en drie uur. Carl „Bobo" Olson, de vroegere wereld kampioen in het middengewicht, heeft zich, volgens zijn manager, uit de bokssport te ruggetrokken. Een wedstrijd, die Olson donderdag in Portland zou boksen, is afge last. Manager Sid Flaherty verklaarde, dat Olson nooit meer in een wedstrijd zal uit komen. Emil Zatopek heeft in Praag verklaard dat hij naar Melbourne zal gaan voor de Olympische Spelen, zelfs al zou hij niet in staat zijn er aan deel te nemen. „De staats commissie voor lichamelijke opvoeding en sport heeft mij ervan overtuigd dat ik gaan moet. Zij wil dat ik de marathon zal lopen, maar als ik er eenmaal ben zal ik waar schijnlijk ook op de 10.000 meter uitko men", aldus Zatopek. De drievoudige Olympische kampioen, die onlangs een breukoperatie heeft onder gaan, is blij dat hij Australië en de Spelen kan zien. „Maar ik geloof niet dat zo'n oud fossiel als ik daar nog een goede prestatie kan leveren", zo voegde hij aan zijn ver klaringen toe. Intussen zal Zatopek 7 oktober tijdens de legerdag in Praag uitkomen op de 10.000 meter. En dat zal dan zijn eersfe wedstrijd zijn na een gedwongen rust van vier maan den. De Amerikaan Hal Connolly heeft het wereldrecord kogelslingeren verbeterd en gebracht op 66,71 meter. Het officiële record stond op naam van de Rus Mikael Krivonosov met 64,33 meter. Dit dateert van 4 augustus 1955, maai- in de loop van dit jaar kwam Krivonosov reeds tot 65,85 meter. Daarna nam de Amerikaan Cliff Blair het record van hem over met een worp van 65,956 meter, doch drie dagen daarna, op 8 juli, heroverde Krivonosov het record met 66,38 meter. Deze laatste pres taties zijn evenwel nog niet door de I.A.A.F. gehomologeerd. Hal Connolly maakte het nieuwe record van 66,71 meter tijdens wedstrijden op de universiteit van Boston. Bij zijn zesde en laatste beurt kwam hij tot zijn beste worp, nadat hij tevoren de kogel 65,595, 64,02, 65,506, 65,976 en 66 meter had geslingerd. De uitslagen van de woensdag gehouden draverijen op Duindigt luidden: Evelyn Hanoverprijs (1400 m.): 1. Victor Emanuel 1.36.5; 2. Varissienne 1.36.6; 3. Vrij dag 1.39.4. W. f5,—, PI. f 1,60, f2,60, f 1,50, Gek. f 23,20, Cov. f 14,60. Fanfare edelbrewerprijs (2040 m.): 1. Um bra 1.32.5; 2. Tattle Tale 1.32.3; 3, Trekduif S f 1.32.5. W. f2,70, PI. f 1,40, f2,10, f 1,60, Gek. f5,20, Cov. f8,40. Gonny D-prys (2500 m.): 1. Robert G 1.29.4; 2. Swift Hanover 1.29.7; 3. Sinjeur Hanover 1.29.7. W. f2,90, PI. f 1,40, f2,—, f 1,60, Gek. f5.10, Cov. f9,80. Ju Ju-prijs (2100 m.): 1. Seigneur Bascom 1.27.7; 2. Rosa Hollandia 1.27; 3. Q. Deter van Zora 1.27.3. W. f4,50, PI. f 1.90, f 1,80, f9,30, Gek. f 11,70, Cov. f4,90. Maya Toddington-prys (2020 m.): 1. Olga Pluto 1.21.3; 2. Our Bonni 1.24.1; 3. Padua 1 23 3 'w.'f2,70, PI. f 1,70, f 1,80. f4,20, Gek. f4,30, Cov. f5,70. Soprana-prys (2100 m): 1. Rita du Maire 1.25.9; 2. Rosamunde 1.28.4; 3. O Mc Gregor 1.25.3. W. f4,—, PI. f 1,60, f 1,80, f2,50, Gek. f7,30, Cov. f5, Totalisator-omzet f73.004. Op een dag, toen Merlijn weer op weg was naar de stad, liep hij weer door de dichte bossen. De zon scheen lekker en Merlijn floot net zo hard als de vogels om hem heen. Opeens schrok hij... wat hoorde hij daar? Ergens in de nabijheid schreeiiwde iemand, om hulp! Merlijn bleef staan; hij floot niet meer, maar luisterde goed. En ja, daar klonk het geroep weer. Toen zette Merlijn zijn mand neer en holde paar de plaats, waar het roepen klonk. Voor het eerst in zes jaar heeft de R.A.F. het Britannia Shield gewonnen. Nederland werd tweede. Om dit schild, gemaakt van geblakerd eikenhout en afkomstig van de door de Duitsers beschadigde Guildhall in Londen in de oorlog, is gestreden door mili tairen van vijf landen: de R.A.F.die Enge land vertegenwoordigde, Nederland, Bel gië, de Amerikaanse luchtmacht in Europa, en Noorwegen. De onderdelen van het toernooi waren: schieten, zwemmen, boksen en schermen. Het eindklassement is: 1. R.A.F. 82 punten; 2. Nederland 70 p.; 3. België 61 p.; 4. Ame rikaanse luchtmacht 57 p.; 5. Noorwegen 52 punten. Het schild werd de R.A.F.-ploeg over handigd door air chief marshal Sir Dermot A. Boyle, chef van de luchtmachtstaf. Op initiatief van de kunstzwemcommis- sie van de K.N.Z.B. zal op vrijdag 19 okto ber in „De Tempel" in Rotterdam een in ternationale bijeenkomst worden gehou den, waarop voorbereidende besprekingen gevoerd zullen worden om te komen tot wijziging van het internationaal reglement voor het kunstzwemmen. Zoals bekend is in 1952 in Helsinki een internationaal regle ment aangenomen door de F.I.N.A., maar sindsdien is gebleken, dat in diverse landen verschillende interpretaties bestaan. Zeker is, dat op de bijeenkomst in Rot terdam aanwezig zullen zijn voor de Ver enigde Staten mevrouw Norma J. Olsen en dé heer Lawrence J. Johnson, voor België mevrouw E. van DebosscheVan Langen- hove, voor Duitsland mevrouw Kathe Ta- cobi, en voor Nederland de kunstzwem- commissie, bestaande uit de heren A. Meijer, voorzitter, A. B. P. Strubbq, secre taris, en B. Planjer en de dames mevrouw Iet KosterVan Feggelen en mevrouw G. ArmbrustMoolenaar. Ook de voorzitter van de sportcommissie van de K.N.Z.B., dé heer J. Armbrust, zal de besprekingen bij wonen. Mevrouw Norma J. Olsen heeft enige tijd geleden voorgesteld het kunstzwemmen in te voeren als Olympisch nummer bij de Spelen in 1960 in Rome. Het ligt in de be doeling op de conferentie in Rotterdam een voordracht samen te stellen voor een in ternationale commissie voor het kunst zwemmen waaraan het congres van de F.I.N.A. in Melbourne dan zijn goedkeuring 'zal moeten hechten. Voor de besprekingen zijn ook Frankrijk, Mexico en Canada uitgenodigd, waarvan men echter nog geen bericht heeft ontvan gen. Engeland heeft reeds medegedeeld geen belangstelling voor dit onderwerp te hebben. Water te Amsterdam duurder De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot een herziening van het regle ment en tarief voor waterlevering; een ge middelde verhoging van twintig percent is het gevolg. Enkele grondslagen uit het oude regle ment komen te vervallen, sommige worden verhoogd en andere verlaagd. 7 Stel je nu eens voor, dat het een openbare rechts- zaak wordt met een officier en een verdediging en beroepstechters. Welke kans denk je dan dat de ver dediging krijgt? Wat zou ik kunnen doen? Ik kan zeker niet de kwestie van de betrouwbaarheid van de getui gen ter sprake brengen, zelfs niet als zij verraders zijn! Mijn pleidooi voor een verlichting van de strafmaat zou moeten beginnen met een 'iepe buiging voor de Partij, terwijl ik bovendien als de pamfletten anti-Russisch geweest zijn een nóg diepere buiging zou moeten ma ken voor onze machtige bondgenoot en glorieuze bevrij der. Pas als ik dat gedaan zou hebben, zou ik verzach tende omstandighedn naar voren kunnen brengen en aanvoeren, dat je broer Josef een bekend expert is in de Slavische talen, verwijl ik ook over je vriend iets zou moeten zeggen, dat tegenwoordig hoog gewaardeerd wordt. Maar dat alles zou slechts een pleidooi kunnen zijn voor vermindering van straf. Verder zou ik onmo gelijk kunnen gaan. Maar als u die nieuwe methoden riiet overneemt, dus gewoon volgens de vroegere opvattingen pleit, zou den zij u dan niet iets kunnen doen? Ach, Helena, of ze tegen mij nu maatregelen zullen nemen of niet, is op mijn leeftijd niet meer van belang. Het is werkelijk niet zo important of iemands leven een paar maanden eerder of later wordt afgesloten. Maar als ik anders zou handelen, Helena, zou het de zaak van mijn cliënt maar slechter maken Maar als u of iemand van uw kantoor in het begin nu eens volgens de tegenwoordige opvattingen te werk ging, maar bij het proces zélf het schandaal uit de doe ken zou doen, de methoden, die gebruikt zijn, aan de kaak stellen Kosek keek haar enigszins verbaasd aan. Wat een idee, dacht hij. Natuurlijk zal er geen open baar proces zijn! Sedert het moment, dat een jonge kerel, die aangeklaagd was, in het openbaar had ver klaard, hoe hij gemarteld was om hem een bekentenis los te dwingen, zijn er nauwelijks meer van zulke proces sen in het openbaar gevoerd. In dat geval, antwoordde Kosek, zullen zij de hele zaak öf achter gesloten deuren behandelen, óf in het ge heim voeren. Hoe zij het ook zullen doen, zij zullen er zeker wel in slagen een schandaal te vermijden en daar om is het ook zinloos om te proberen hun tactiek aan de kaak te stellen. Je 'zou er alleen maar de zaak van Josef en je vriend door benadelen. Zouden er soms geen advocaten te vinden zijn, zo als die er ook tijdens de bezetting waren? Ik bedoel advo caten, die het met de politie op een akkoordje wisten te gooien door een bepaald bedrag te betalen, zodat de gearresteerden er zonder kleurscheuren afkwamen. We hadden altijd wel de grootste minachting voor hen en vaak namen zij je geld aan zonder iets te bereiken, maar het gebeurde toch ook wel Ik geloof niet, Helena, dat je tegenwoordig nog zoiets zou kunnen doen. Wat zou je overigens aan te bieden hebben? Je weet toch wel, dat geld tegenwoor dig niet meer is wat het was? Ik vraag me af, of je wel iemand zou kunnen vinden, zelfs tegen betaling met een paspoort en de nodige visa, die zich zou willen belasten met zo'n zaakje. Dat zou alleen maar op de gevangenis of het kerkhof uitlopen Ik zal nog één ding proberen. Ik ga professor Kra- tochvil opzoeken. Hij heeft altijd zeer hoog opgegeven over Josefs werk en misschien kan hij via het Ministerie van Onderwijs iets bereiken. Ze zeggen, dat Kratochvil een goede vriend van de minister is. Als je denkt, Helena, dat dat zou kunnen helpen, dan moet je dat natuurlijk doen, zodat je je later geen verwijten behoeft te maken dat je niet alles hebt gedaan, wat maar enigszins mogelijk was. Maar probeer niet iets voor je vriend te doen, bepaal je tot Josefs zaak. Na een korte pauze voegde hij er aan toe: De tijd van waarschuwingen en verwijten is voorbij. Het leven van je vrienden staat op het spel. Ik zal je wel laten weten, wanneer dr. Formanek mij wil ontvangen. Ik hoop dat hij mij zal vertellen, wat tegen Josef, Jan en de gehele organisatie ingebracht wordt. Maar je moet je niet inbeelden, Helena, dat het gemakkelijk zal zijn iets te doen. Tijdens de bezetting kon je vrij gemakke lijk met de mensen van de Gestapo in contact komen, maar tegenwoordig liggen de zaken heel anders. Forma nek is door-en-door een Partijman. De partij is alle> voor hem. Als hij iets zou loslaten, dat voor mij van waarde is, Helena, zal ik helpen en schrik heus niel voor een leugen terug, als dat onze zaak zou steunen! Gelooft u, oom Kosek, dat de kwestie hopeloos is? Hopeloos? Jullie gooien jezelf bij wijze van spre ken onder een stoomwals in de mening, dat je haar tot stoppen zou kunnen dwingen. Maar ze rijdt over jullie heen en dan moeten wij maar proberen jullie er onder vandaan te trekken. Het zal een wonder zijn, als jullie er zonder gebroken benen en armen onderuit komen. Gelooft u dus, dat zij verkeerd hebben gedaan door zich te verzetten? Moeten we soms allemaal met gekruis te armen blijven zitten en er op wachten, totdat ze ons zullen vernietigen? Je weet heel goed, dat ik er andere opvattingen op na houd dan Josef en je vrienden. Sedert mijn vrouw overleden is, sta ik nagenoeg alleen op de we reld. Er is nauwelijks meer iemand, die mij nog begrijpt- Héüs, het is verstandiger en doeltreffender om met de armen over elkaar te blijven zitten dan om blindelings rond te draven op een soort zelfmoordmanier. Als ik iets hoor van Formanek, zal ik je opbellen. Helena. Hij heeft het helemaal bij het verkeerde einde, dacht Helena toer ze op straat stond. Je moest je tegen het kwaad teweer stellen, vond ze. Op weg naar professor Kratochvil nam ze een besluit. Als de politie me niet oppakt, ga ik illegaal werk doen. Zodra ik er zeker van ben, dat ze me niet in de gaten houden, begin ik er mee. Toen ze in de wachtkamer van professor Kratochvil zat, putte ze nog steeds moed uit deze gedachten. Ik moet op één of andere manier zijn sympathie zien te winnen, dacht ze. Hij is een sentimentele oude heer en erg galant. Ik moet hem zien over te halen, dat hij met de minister van Onderwijs gaat praten. Ieder regime heeft zijn zwakke plekken, zodat men daarop de aanval kan richten. En dit regime zal ook wel ergens een zwakke plek hebben. Misschien heeft Kosek de zaak wel te don- kei afgeschilderd. Stemmen weerklonken. Prof. Kratochvil leidde zijn «zoeker naai de deur. Het was Heiena's beurt. Spectabilis, begon ze, prof Kratochvil aansprekend met de traditionele academische titel van rector magni ficus van de universiteit, ik kom uw hulp inroepen en, als u denkt dat het mogelijk is, de hulp van de uni versiteit. Gisteren heeft de politie mijn broer opgepakt en hij is nog steeds niet terug. Ik weet zéker, dat hij niets misdaan kan hebben, Spectabilis, want hij is, even ais u, een man van de wetenschap. Ik smeek u dan ook te bestemder plaats een goed woordje voor hem te willen doen. (Wordt vervolgd). Ezzard Charles, de vroegere wereldkam poen in het halfzwaargewicht, is 2000 gul den in mindering gebracht van zijn gage voor de wedstrijd tegen Dick Richardson uit Wales, van wie hij in de tweede ronde door diskwalificatie verloor. Tevoren was er sprake geweest, dat de gehele beurs van Charles zou worden ingehouden. De British Box'ng Board of Control maakte bekend, dat men het geval met enige consideratie had behandeld wegens de goede staat van dienst van Charles in het verleden. Jack Solomons, de promotor van het gevecht, zei later, dat er wellicht een protest tegen deze beslissing zal wor den ingediend. Voor de negende keer kwam de Mari nierskapel der Koninklijke Marine naar Haarlem, waar onder leiding van majoor kapelmeester Gijsbert Nieuwland een con cert ten bate van het Marine Sanatorium fonds werd gegeven. Dank zij het initiatief en de activiteit van mevrouw L. van der Jagt-Bakker, die in Haarlem de belangen van het Sanatorium behartigt is dit op treden van de Marinierskapel een jaar lijkse traditie geworden, die de sympathie en de belangstelling van velen gaande maakt. Uiteraard is het concert van de Mariniers een bijzondere attrac 'e voor de leden van fanfarekorpsen en harmoniege zelschappen. Het feit dat zelfs korpsen uit Edam en Beverwijk er een gemeenschap pelijke tocht naar Haarlem voor onderne men en dat he' Christelijk Fanfarekorps „Arti et Religione" alhier, alsmede de Haarlemse Politie Muziekkapel er hun re petitieavond voor lieten schieten, zegt trouwens genoeg. Dit alles maakte dat de gemeentelijke Concertzaal voller was dan ooit. Een gedeelte van het publiek moest zich zc' fs tevreden-stellen met een plaats je op het podium. Majoor Nieuwland weet zich zo vast aan deze actie voor het Marine Sanatoriumfonds verbonden, dat hij zich nu al bezonnen heeft op het pro gramma voor het volgend jaar. Dit keer stond het uitgevoerde pro gramma onder invloed van het bezoek dat de Marinierskapel deze zomer aan Rus land bracht. De Russen hebben hun be wondering en hun dankbaarheid voor de prestaties van het Hollandse blaasorkest onder meer uitgedrukt in de vorm van een geschenk, bestaande uit composities uit het repertoire van hun militaire muziek kapellen. Enkele daarvan heeft majoor kapelmeester Nieuwland deze avond met zijn korps ten gehore gebracht. Zo liet hij ons kennis maken met werk van Kaba- levsky, wiens opera-ouverture „Colas Brugnon" op het gebied van he' ritme een zware kluif bleek te zijn, echter niet zon der verrassend effect. De „Gopak" en „Sabeldans" van Katsjatoerian deden er met hun pittoreske kleur en opwindende geladenheid evenals de geestige mars van Prokovjev niet voor onder. Met een elegante Walsfantasie van Glinka ver wijlden wij genoeglijk in de sfeer van het oude regime evenals met de bekende „Notenkraker"-suite van Tsaikofsky. Ondertussen kon men uit dit program ma opmaken dat de Russen nog hoofd zakelijk voor hun harmoniemuziek ge bonden zijn aan arrangementen van sym fonisch werk. Op het punt van originele muziek voor blaasorkest begint Neder land een rol van betekenis in de ontwik keling van het genre te spelen. De vertol king van het Scherzo van Meindert Boe kei deed dit briljant uitkomen. In het tweede deel van de avond hoorde men ook een effectrijk genrestuk van de majoor-mu zikant F. H. Schorer, dat hij noemde „Kla rinetten-kapriolen" en waarin de klari nettisten der bezetting bewondering wisten te wekken met him vlotte chromatische loopjes. De Amerikaanse blaasmuziek was in het programma met een capricieuze pa rafrase van Morton Gould op het Yankee Doodle virtuoos vertegenwoordigd. Maar zo'n oude mars als de ..Gladiator" van Sousa mag er ook nog steeds zijn. Majoor Nieuwland dirigeerde levendig en impulsief. Hieraan dankte de Mari nierskapel in hoge mate de vaak opgetogen reacties van het publiek.:. JOS DE KLERK Agenda z^oor Haarlem DONDERDAG 4 OKTOBER Frans Hals: „Tralies van bamboe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Human Desire", 18 jaai, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: ..^omanche", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tobor de gewel denaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Rear Window", 18 jaar. 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziek, 8 uur. Stads schouwburg: „Wie zonder zonde is", 8 uur. VRIJDAG 5 OKTOBER Frans Hals: „The boltom of the bottle", 14 jaar. 2 30, n en 9.15 uur. Studio: „Po'itie zonder wapens", 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido „Rock arend the clock". 14 jaar, 2, 1.15, 7 en 9 15 nr. Rt'' rand*- ..A kiss before dying", 18 iaar 2, 4 15. 7 en 9.15 uur. Luxor: .Inspecteur Callaghan en de voheime code", 14 jaar 2, 7 en 9 15 uur. Cinema Palace: „De Hofnar", alle leeft., 2, '.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stalen iungle", 18 jaat, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Don Camillo contra Peppone". alle leeft.. 8.15 uur. Pianorecital Sas Bunge, 20.15 uur. Stadsschouwburg: „Die lustige Wilwe", 8 uur. Grote Kerk: Bei aardbespeling door Arie Peters. 11.30 uur. Huis Van Looy: „Bij de lectuur van Van Looy's Zebedeus", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7