OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wetenschappelijk en economisch onderzoek in onbetreden Papoea-gebied Grote steun van overheid en bedrijfsleven nodig Staatslening voor Algerijnse oorlog brengt 300 miljard op c4" HET WEER: Buiig en koud Ministerschap zonder portefeuille misschien voor AR aanvaardbaar Grote Nederlandse expeditie naar Nieuw-Guinea Het woord is aan Bloedige gevechten in Atlasgebergte Stuurman Cohen Jordaniërs doodden vijf Israëliërs bij Sodom Drie volwassenen speelden met granaat; twee hunner bij explosie gedood Koningin ontving Don José Figuères Twee doden aan boord van Nederlands jacht KPM-directeur spreekt naastingsgerucht tegen Drie doden in het verkeer Gerrit de Stotteraar weer wegens diefstal in arrest Informateur weer in overleg met heren Zijlstra en Algera Automatische Horloges IJsland wil de NAVO-basis zelfstandig verzorgen 71e JAARGANG No 75 VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 228 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Kon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALS MEN DE VEREISTE 800.000 gulden bijeen zal weten te brengen, zal op 1 januari 1958 een grote Nederlandse expeditie naar een gebied met een oppervlakte van 2400 vierkante kilometer in Nederlands Nieuw Guinea vertrekken, met het doel een der nog overgebleven „witte plekken" op de kaart te exploreren en weten schappelijke en economisch belangrijke gegevens over het expeditiegebied te ver krijgen. Onder meer zal men trachten na te gaan waar het stroomgoud vandaan komt, dat in de rivier de Digoel wordt aangetroffen. Dit heeft prof. dr. H. J. Lam, voorzitter van de „Stichting expeditie Nederlands Nieuw Guinea", op een pers conferentie in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam medegedeeld. In de stichting, die in mei van dit jaar is opgericht door het „Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap" en de „Nederlandse Maatschappij voor Natuurweten schappelijk Onderzoek van Oost- en West-Indië", hebben wetenschapsmensen en vertegenwoordigers van de ministeries van Overzeese rijksdelen, Marine en Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zitting. De expeditie zal uit ongeveer zeventig personen bestaan, waarvan vijftig Nederlanders; zij komt onder leiding te staan van de zoöloog dr. L. D. Brongersma van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden en wat de technische aangelegenheden betreft onder leiding van kapitein luitenant ter zee vlieger G. F. Venema. Men heeft onge- nDTO&Ll&J veer 800.000 no dig voor deze ex peditie, die n^in- stens vijf of zes maanden zal du ren. Men heeft reeds bijna 100.000. Prof. Lam zei dat het gevoerde overleg tot nu toe alle aanleiding geeft te hopen op een aan zienlijke steun van de overheid. Maar ook zal de stich ting steun vragen van grote onder nemingen en ook bijdragen van het Nederlandse volk gaarne in ontvangst nemen voor deze grote natio nale taak, aldus prof. Lam. 1-Iet postgiro- nummer van de stichting is 47800. Het te onderzoeken gebied ligt in het Sterrengebergte in het oosten van Neder lands Nieuw Guinea, vlak bij de grens van het Australische gebied. Dit gebied is ge kozen in overleg met de ministeries en de gouverneur-generaal van Nederlands Nieuw Guinea. Het sluit onmiddellijk aan bij Australisch gebied, waarvan de geologie beter bekend is. Nederlandse staf Het ligt in de bedoeling de wetenschap pelijke staf geheel uit Nederlanders samen te stellen, waarbij rekening zal worden gehouden met onderzoek op het gebied van agrogeologie, antropologie, botanie, etno grafie, geografie, geologie, kartografie en zoölogie. Voorts zal bijzóndere aandacht worden besteed aan de fotografie en ook hoopt men een cineast te kunnen aantrek ken voor het maken van films. Aan de expeditie zal verder worden toegevoegd een bestuursambtenaar, een arts, een ad- derland vertoeft en op de persconferentie aanwezig was, vertelde iets over zijn be vindingen. Hij heeft contact gezocht met de bevolking en is tot de conclusie gekomen, dat die zeer vreedzaam is. Het betrokken gebied is moeilijk begaanbaar: het tempo van zijn expeditie kwam niet boven de vijftien kilometer per dag. Op sommige plaatsen moest men via door de bevolking aangelegde wankele rotanbruggen op een hoogte van wel tien meter snel stromende rivieren oversteken. De heer Schoorl heeft op sommige plaatsen ijzeren bijlen aange troffen, waarschijnlijk afkomstig van de goudexped.itie in 1939, maar over het alge meen maakt de bevolking nog gebruik van stenen bijlen. De komende expeditie zal zeer waar schijnlijk Papoea's aantreffen, die nog vol komen in het stenen tijdperk leven en die nog nooit een blanke hebben gezien. De expeditie heeft het voordeel bovep voor gangers, dat men thans over kaarten van het te onderzoeken gebied beschikt, ge maakt aan de hand van luchtkartering. Vooroorlogse Nederlandse expedities in Nederlands Nieuw Guinea waren onder meer die van Wichmann in 1903, van Lo- rentz en van Nouhuys in 1907 en 1909, van Franssen Herderschee in 1909 en 1912, van Van Overeem en Kremer in 1920-1921, van Bijlmer in 1935-1936 en van Leroux in 1939-1940. Peter Sirius: BARTELJORISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 13439 EL 717162 WATERDICHTE BROMFIETSKLEDING ministrateur en een technische staf; politie- troepen en mariniers zullen voor de nodige dekking zorgen. Als dragers zullen Pa poea's in dienst worden genomen. Vliegtuigen Tanah-merah aan de Digoelrivier in zuid-oost Nieuw Guinea is als opvoerbasis gekozen. Deze plaats kan door kleine zee schepen worden bereikt. Het verdere ver voer van personen en goederen naar het expeditiegebied zal met vliegtuigen ge schieden, waarvoor men waarschijnlijk de Twin Pioneer, die uitermate voor dit doel geschikt is en op een baan van 300 meter lengte kan landen, zal gebruiken. Voorts heeft men optie genomen op vier Neder landse hefschroefvliegtuigen, de Kdlibri, voor het doen toekomen van voorraden aan geïsoleerde groepen in het binnenland. Expeditiebasis Bij de voorbereiding van de expeditie heeft de stichting veel medewerking onder vonden van het gouvernement. De twee leiders van de expeditie zijn in opdracht van de stichting gedurende een maand naar Nieuw Guinea geweest voor het voe ren van besprekingen. In opdracht van het gouvernement heeft de controleur J. W. Schoorl in november van 1955 de plaats van de expeditiebasis op een hoogte van 1200 meter in de Sibil-vallei uitgezocht en een geschikte plaats voor een landingsbaan gevonden. Voorts hebben vliegtuigen van de Marine-luchtvaartdienst enige verken ningsvluchten over het gebied uitgevoerd. De heer Schoorl, die met verlof in Ne- Hoewel de cijfers van Franse staats lening voor Algerije, die op 10 september geopend werd, nog niet officieel bekend zijn, neemt men in financiële kringen al aan, dat het eindbedrag aan ingelegde gelden meer dan 300 miljard francs zal bedragen. Daarbij zal de staat dan over ruim het tweevoud beschikken van de som van 150 miljard, die minister Ramadier tekort kwam om aan de kosten van de Al gerijnse oorlog het hoofd te kunnen bieden. In economische kringen wordt deze lening dan ook het grootste succes genoemd, dat door deFransestaatsedert de obligatielening van 1870 voor de bevrijding van het grond gebied ooit mocht worden geboekt. Dat re sultaat is te treffender, wanneer men in aanmerking neemt dat de vervaldatum met bijna drie weken werd vervroegd. De reden van die vervroeging was gelegen in het feit, dat minister Ramadier de attrac ties van de lening zo hoog had opgevoerd, dat hij aan de inschrijvingen wel enige paal en perk moest stellen om te voorko men dat de staatskas in de toekomst al te zwaar zou worden belast. Of men, zoals in regeringskringen al wordt gedaan, aan dit succes ook een politieke betekenis mag hechten, valt intussen te bezien. Dat alle inschrijvers, waarbij de kleine spaarders een belangrijk percentage vormen, nu zul ke hartelijke bewonderaars van de Franse politiek in Algerije zouden zijn, durven we van IJsland in betekenis af. Dit heeft tot gevolg, dat de aanvoer van koude lucht uit het noorden wel geleidelijk minder wordt. De oostwaartse verplaatsing van de genoemde druksystemen heeft tot gevolg, dat de wind in ons land meer naar het noorden ruimt. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) AANHOUDEND KOUD Ook in de afgelopen vierentwintig uur bleef de aanvoer van koude lucht uit het poolgebied via IJsland en de Britse eilan den naar West-Europa aanhouden. De kou de luchtlaag werd daarbij boven het zuide lijk deel van de Noordzee nog dikker waar door de buiigheid toenam. Op vele plaat sen kwam onweer en hagel voor. Ook in het komende etmaal zal de aan voer van koude en onstabiele lucht blijven voortduren. Het depressiegebied aan de achterzijde waarvan de aanvoer van de koude lucht plaats vindt, neemt wel lang zaam in omvang en diepte af en verplaatst zich daarbij naar Zweden. Ook de rug van hogedruk op de oceaan neemt in de buurt DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S co .2 £3 Weerstoestand buitenland 'O 5 c O 112 2 F. 2 g o g Esa Stockholm half bew. z 13 0,1 Oslo nevel n 12 0 Kopenhagen half bew. zzw 13 0,3 Aberdeen regenbui nw 9 1 Londen onbewolkt wnw 13 0,5 Amsterdam onweer w 12 6 Luxemburg regenbui wzw 10 7 Parijs regen w 15 4 Bordeaux half bew. wzw 18 0 Grenoble regen zzw 23 0,1 Nice licht bew. wnw 17 0 Berlijn geheel bew. z 15 2 Frankfort regenbui zw 14 3 München regen w 15 0.2 Zürich regen w 15 1 Genève zwaar bew. z 16 1 Locarno zwaar bew. windst. 23 0 Wenen zwaar bew. w 16 1 Innsbruck zwaar bew. w IJ? 0,3 Rome onbewolkt z 25 1 Ajaccio zwaar bew. O 23 0 Mallorca motregen nnw 23 10 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. nnw 9 13 onweer wzw 7 8 licht bew. wnw 8 3 regenbui wzw 6 4 lichte regen w 7 10 regenbui zw 6 3 half bew. wzw 6 7 licht bew. z 6 0,6 Overval bij Dode Zee TEL AVIV (Reuter). Een woordvoer der van het Israëlische leger heeft donder dagavond medegedeeld dat vijf Israëliërs om het leven zijn gekomen bij een aanval op twee burgerauto's die in de buurt van de Dode Zee reden. De aanval werd tien kilometer ten zui den van Sodom en ongeveer zes kilometer van de Jordaanse grens uitgevoerd. Aan Israëlische kant gelooft men, dat de aan vallers uit Jordanië afkomstig waren. Volgens United Press werden de vijf burgers gevonden door arbeiders die in een vrachtwagen de plaats van de overval passeerden. Twee der doden konden worden geïden tificeerd als Solel Boneh, directeur van een plaatselijke fabriek, en een zekere Wald- man, voorman van de fabriek. Door dit nieuwe incident is de spanning in het Israelisch-Jordaanse grensgebied weer gestegen. Daags tevoren openden Jor daniërs het vuur op een Israëlische trein. Waarnemers van de UNO hebben zich naar Sodom begeven. Twee wegwerkers van de spoorwegen zijn overleden, nadat zij ernstig waren ver minkt door een granaat, die zij tezamen met een wegwerker trachtten te demon teren. De mannen hadden de granaat een vliegtuigprojectielbij de spoorlijn bij Neder-Hardinxveld gevonden en meege nomen naar hun schaftkeet. Hoewel ze te voren gewaarschuwd waren, zijn ze daar tijdens de middagschaft begonnen het pro jectiel te demonteren door het in een bank schroef te klemmen en open te zagen. De 27-jarige J. V. uit Leerdam kreeg bij de ontploffing, die het gevolg was, een hoofd wond waax-aan hij in het ziekenhuis te Gorinchem is overleden. De 21-jarige J. W. de V., eveneens uit Leerdam, werd ernstig in de buik gewond en is in het ziekenhuis te Gorinchein overleden. De derde wegwerker, J. M. A. D. uit Bergen op Zoom kreeg een scherf in het been maar kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. inderdaad te betwijfelen. Het succes lijkt eerder op het financiële dan op het poli tieke plan te moeten worden gezocht. Doch, hoe dat zij, opmerkelijk blijft het dat de socialistische regering aan haar beroep op de spaarzin zoveel garanties en attracties heeft willen verbinden dat haar lening die van het conservatieve ministerie Pinay uit 1952 in succes nu nog ver heeft over schaduwd. Deze lening heeft zo het bewijs geleverd, dat de socialisten, die aan de macht zijn, bij „het kapitaal" geen wan trouwen meer verwekken en die conclusie is zeker weer wel van politiek belang. Strijd laait op De gedeeltelijk van man tegen man ge voerde strijd tussen de wraaknemende Franse troepen en de bex-g-guerilla's van het Algerijnse bevrijdingsleger is zijn vier de dag ingegaan. Hedenmorgen beschoten Franse jachtvliegtuigen geïsoleerde rebel len-pelotons, die zich terugtrokken voor dekking in het rotsachtige Atlas-gebergte, terwijl Franse paratroepen aanstalten maakten met bajonet op geweer de berg wanden te zuiveren. Volgens de laatste gegevens zijn er tot donderdagavond 39 Fransen gesneuveld en 35 gewond. De autoriteiten delen mede, dat de lijken van 24 rebellen zijn gevonden, bij het voorwaarts rukken, maar zij zijn van mening, dat de verliezen van de rebellen wel tweemaal zo groot zullen zijn. Rechercheurs van de Amsterdamse po litie hebben donderdagmiddag de beruchte 36-jarige insluiper G. B., bijgenaamd „Gerrit de Stotteraar", op heterdaad be trapt bij diefstal in een woning aan de Ceintuurbaan te Amsterdam en hebben hem gearresteerd. B. is voorlopig opgesloten in het hoofd bureau van politie en zal waarschijnlijk maandag worden voorgeleid. De 36-jarige Amsterdammer was sinds november 1955 op vrije voeten. Hij wordt ervan verdacht na zijn vrijlating weer een groot aantal in sluipingen in Amsterdam te hebben ge pleegd. B. heeft een zekere reputatie ge kregen door in de jaren 1948 en 1949 twee maal uit een politiebureau en zelfs uit het Huis van Bewaring te Amsterdam en cle strafgevangenis te Utrecht te ontsnappen. Costaricaans staatshoofd dineerde ten hove Het staatshoofd van Costa Rica, presi dent José Figuères, die voor een officieel bezoek in Nederland vertoeft, heeft donder dag een bezoek aan Utrecht gebracht, waar hij door burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz ten stadhuize ontvangen werd. De burgemeester begroette in de presi dent de hoogste vertegenwoordiger van een staat, welke zich, volgens hem, op ordelijke en vreedzame wijze heeft ontwikkeld tot een welvarend land met een democratisch bewind, een moderne sociale wetgeving, een consciëntieuse rechtspraak en een goed georganiseerd onderwijs. De president zei in zijn antwoord onder de indruk te zijn gekomen van de daden- drift van het Nederlandse volk. Hij herin nerde aan de wonden die de laatste we reldoorlog heeft geslagen en aan de strijd die Nederland door de jaren heen heeft gevoerd tegen de natuur. De jongste wa tersnoodramp bent u materieel te boven gekomen en dit dwingt de bewondering van alle naties af, aldus de president. Na ontvangst bood het gemeentebestuur van Utrecht een lunch aan. Des' middags werden bezoeken gebracht aan het Spaans-, Portugees- en Latijns-Amerikaans Insti tuut van de rijksuniversiteit en aan het Ne derlands opleidingsinstituut voor het bui tenland in kasteel Nijenrode in Breuke- len. Namens dit laatste instituut bood rec tor Postma een beurs aan voor een student uit Costa Rica die op Nijenrode mag komen studeren. Diner ten paleize 's Avonds heeft Koningin Juliana in de troonzaal van het paleis op De Dam een diner aangeboden aan de president van Costa Rica en zijn gezelschap. Behalve Hare Majesteit en Prinses Beatrix zaten 48 personen aan, waaronder de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamers, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhox'st, mi nister-president dr. W. Drees, mr. dr. R. H. Post en de heer W. F. M. Lampe, ge volmachtigde ministers van Suriname, respectievelijk van de Nederlandse Antil len, dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State en burgemeester d'Ailly. Het verlossende woord zal voor mr. Burger van de zijde van de A.R. moeten komen. Blijkbaar verwacht de informateur dat inderdaad, want tegen veler verwach tingen in, heeft hij zich nog niet naar Soestdijk begeven om de Koningin om ontheffing van zijn opdracht te verzoeken. Donderdagavond zijn zowel prof. Zijlstra als mr, Algera uit Luxemburg terugge- keerd. Beiden hebben daar een vergade ring van de K.S.G. bijgewoond. Mr. Burger verwacht dat een gesprek met deze twee vooraanstaande figuren uit het Anti-Revo lutionaire kamp, kan leiden tot een aan vaardbare oplossing voor alle betrokkenen. De A.R. acht één ministerpost in het nieuw te vormen kabinet onvoldoende. Evenmin acht zij als tweede zetel de por tefeuille van Overzeese Rijksdelen accep tabel. Maar misschien is de A.R. wel te vinden voor een ministerschap zonder por tefeuille. De daarvoor uit te nodigen politi cus zou zich kunnen gaan belasten met die zaken, welke nu nog noodgedwongen bij bepaalde departementen zijn onderge bracht. Indien de A.R. een portefeuille van Over zeese Rijksdelen niet als een volwaardige zetel in een kabinet aanmerkt, dan zal zij diezelfde bezwaren tegen een ministerschap zonder portefeuille, dat dan onder meer het beleid inzake ambtenaren-zaken zal voeren, moeilijk staande kunnen houden. Evenmin valt aan te nemen, dat de K.V.P. haar geestverwanten waar kan maken dat een dergelijke post voor de A.R. niet zwaar ge noeg is en men van Rooms-Katholieke zijde dientengevolge zijn steun aan de infor matiepogingen van mr. Burger zal ont houden. Het beleid, dat de verschillende partijen in de achterliggende drie maanden hebben gevoerd, heeft bij het kiezersvolk geen fraaie indruk achter gelaten. Ook ran een „politiek spel" zijn er grenzen. Zou de A.R. neen blijven zeggen en ook de K.V.P. voor de verdere eer bedanken, dan bestaat voor beide partijen het niet te overschatten gevaar, dat zij als spelbreek- sters worden gebrandmerkt. Zij zouden daarvan in de toekomst wel eens de wrange vruchten kunnen moeten plukken. Ook de V.V.D. schijnt plotseling hoog spel te willen gaan spelen. Hoewel zulks door geen liberaal officieel naar voren is gebracht, zijn er in V.V.D.-kringen even eens stemmen opgegaan voor een tweede zetel. Zou deze wens werkelijk leven in het liberale kamp, dan gaat het bedenkelijk lijken op „het onderste uit de kan willen hebben". Hopelijk zal het hernieuwde overleg tus sen de heren Burger, Zijlstra en Algera, tot een positief resultaat leiden. De K.V.P. zou voor haar interne moei lijkheden inmiddels een oplossing hebben gevonden. Nu prof. Romme geen zetel ambiëert, zou in zijn plaats prof. dr. J. de Quay, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, of ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, zijn collega in Overijsel, voor een ministerschap in aanmerking komen. Mysterieuze affaire in Spaanse haven LA CORUNA (United Press) Het Ne derlandse jacht „Nirwana" is donderdag in de Spaanse haven Cedeira aange komen met de twee eigenaars twee mannen van in de veertig dood in hun kajuit. De bemanning van het schip bestond uit de twee Hollanders en twee Spaanse stu denten, Valentin Ugarte en Andrès Sainz de Buruaga, die rapport hebben uitge bracht aan de plaatselijke autoriteiten. Zij zeiden, dat het jacht een tochtje maak te van Santander naar La Coruna. Het schip vertrok uit de haven van Vivero in de provincie van Santander om tien uur woensdagavond. Donderdagochtend, toen de twee jonge mannen de eigenaars van het schip hun ontbijt wilden brengen, ont dekten zij tot hun ontsteltenis, dat dezen dood waren. Zij wisten niet, waar het jacht zich precies bevond en vroegen daarom een vissersboot om hulp. Nadat dit rapport was uitgebracht aan de autoriteiten van de haven en aan het Nederlandse consulaat in El Ferrol, gingen de autoriteiten aan boord voor een onder zoek. Uit de machine van het jacht was gas ontsnapt. Vanmiddag is meegedeeld dat de namen der beide slachtoffers vermoedelijk luiden Jacob Koprn en Chr. J. de Haan. De heer J. Koox-n, uit Amsterdam, zou als scheepsbouwer gewerkt hebben bij de firma De Vries Lentsch jr. N.V. te Amster dam. Hij zou omstreeks veertig jaar oud zijn. De heer De Haan, wiens woonplaats on bekend is, zou volgens de Spaanse politie geregistreerd staan als matroos eerste klasse (United Press). Geleidelijke verwijdering uit kustvaart in Indonesië DJAKARTA, (United Press) De heer D. F. de Koe, algemeen bedrijfsdirecteur van de KPM in Djakarta, heeft geruchten tegengesproken, als zou de Indonesische regering voorxxemexxs zijn, de Indonesische bedrijfsmiddelen der KPM te naasten. De heer De Koe gaf toe, dat „de tijd eens moet komen", dat de KPM niet langer deelneemt aan de kustvaart in Indonesië. „De Indonesische regering streeft naar uit breiding der Indonesische scheepvaartmaat schappijen en de logische consequentie voor de KPM is, dat zij haar belangstelling steeds meer op de grote vaart gaat rich ten", aldus de heer De Koe." Doch dat be tekent niet, dat de maatschappij zou over wegen, haar kantoren van Djakarta naar Singapore te verleggen, zoals hier en daar in de pers was gesuggereerd". Sedert 1953 voegt de KPM geen schepen meer aan haar Indonesische vloot toe. De politiek der Indonesische regering maakte, dat men tot dat besluit kwam. De verklaring, toegeschreven aan de In donesische minister van Verkeer, als zou de i-egering de naasting van de KPM over wegen, had de heer De Koe overigens niet vernomen. De 96 schepen van de KPM zijn in het buitenland geregistreerd. Te Panningen is de 75-jarige heer G. E., die per fiets uit de richting Helden in de richting Beringen reed, bij het over steken van de provinciale weg door een auto aangereden. De man, die verzuimde voorrang te verlenen, was vrijwel op slag dood. Op de Zuiderzeestraatweg te Wezep is de 22-jarige ongehuwde A. R. P. Spitzen uit Heino, toen hij op zijn motor een stil staande vrachtauto wilde pasceren, door een uit tegenovergestelde richting naderen de vrachtauto met aanhanger aangereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De 21-jarige monteur E. Pepping is om het leven gekomen toen hij met zijn mo tor te Gieten in volle vaart door een vrachtauto met aanhangwagen werd aan gereden. De vrachtauto moest uitwijken voor een geparkeerde auto en kwam daar bij op de linkerzijde van de weg. De heer Pepping was op slag dood. WASHINGTON (Reuter) De IJslandse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Jonsson, is uit Washington in Reyk javik teruggekeerd om aan zijn regering verslag uit te brengen over zijn bespre kingen met minister Dulles over de NAVO- basis te Keflavik op IJsland. Nu de inter nationale toestand verbetert wil IJsland terugtrekking van de vierduizend Ameri kanen. De minister vei-klaarde bij zijn ver trek, dat IJsland, met hulp van een aantal deskundigen, in staat is zelf de basis in stand te houden. De onderhandelingen zul len in november in Reykjavik worden voortgezet, aldus Jonsson. Haarlems Dagblad Er zijn mensen die niets anders ter wereld liefhebben dan hun antipathieën In het paleis op de Dam heeft Koningin Juliana donderdagavond de president van Costa Rica en mevrouw Figuères een diner aangeboden. Toen de vorstin, vergezeld door Prinses Beatrix aan het paleis arriveerde, ontlastte zich juist een stortbui boven de hoofdstad. Een paraplu bracht uitkomst. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) 11 oktober 19.44 uur: 19 oktober 18.24 uur: 26 oktober 19.02 uur: eerste kwartier volle maan laatste kwartier XXXXXXXXXXXDOOOOOOOOCOOOCOCOOOOOCOOCOOCOOOCXXXXiOCOfX^OOC IHTRW ACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Buiig en koud weer. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen west* en noord. 6 oktober Zon op 6.51 uur, onder 18.08 uur. Maan op 9.46 uur, onder 18.56 uur. Maanstanden Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 oktober Hoog water: 4.02 en 16.23 uur. Laag water: 12.10 en uur. Zaterdag 6 oktober Hoog water: 4.40 en 17.03 uur. Laag water: 0.31 en 12.45 uur. XOOOOOOCOOCC* Of K V* V oncx X xxxxxx» nooc c Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1